Britse kritiek op Oost-Europa N.P.D. bedreigd door scheuring TALRIJKE LAWINES IN ZWITSERLAND Ho-Tsji-Minh: opsomming van Amerika 's agressiedaden Johnson: correspondentie over vredesonderhandelingen Fors boek over Hitiers stemmingen Cliichesters droom in vervulling Wachten op echtgenoot Ky RAADSELS OM SCHOT WOND VAN PRINSES ZWAARDEMAKER Protestmars met Pasen ONREDELIJKE AANVALLEN OP WEST-DUITSLAND WESTBERLIJNSE POLITIEMAN SPIONEERDE NA VON THADDENS ZEGE RUK NAAR RECHTS Brookline, nationaal monument voor president Kennedy KERNREACTOR VAN EURATOM IS KLAAR Toeristen bedolvenallen bevrijd Nerveuze stemming in West-Brabant STOUT MEISJE Dansje van Tony en Margaret Humphrey ook naar Nederland sev1lla orange marmelade MOEILIJKER STORMEN CONTACT ANTWOORD Nieuw verdrag voor Atlantische visserij „In Londen Jachlincident SKIBAAN Door pyromaan EDELMAN NIEUWE PARTIJ GEEN SCHADE WOENSDAG 22 MAART 1967 V.S. WILLEN „STIL OVERLEG GENÈVE Engeland heeft gis teren in de Geneefse ontwapenings conferentie West-Duitsland krachtig verdedigd tegen onredelijke aanval len van Oosteuropese landen. Ook keerde Engeland zich tegen elk stre ven naar afschaffing van het goed werkende toezichtstelsel van de Europese Gemeenschap voor Atoom-energie (Euratom). Lord Chalfont, de leider van de En gelse delegatie, verweet de Sovjet- Unie dat dat land in de onderhande lingen over een verdrag tot bevriezing van het aantal kernwapenmogendheden de „benepen en steriele" taktiek van de koude oorlog opnieuw was gaan ge bruiken. Dat was zijn oordeel over de anti- Duitse hetze die de Sovjet-Unie, ge steund door andere Oosteuropese lan den, in de ontwapeningsconferentie had ontketend. Niemand, zei Lord Chalfont, hecht geloof aan de Russische bezweringen dat West-Duitsland het vreedzame ge bruik van kernenergie wil gebruiken als dekmantel voor een tersluikse pro- duktie van kernwapens. Niemand mag het volgens hem West-Duitsland kwa lijk nemen dat dat land wantrouwend staat tegenover een voorgenomen ver drag dat de ontwikkeling van zijn vreedzame gebruik van kernenergie kan belemmeren. De onredelijke aanvallen op West- Duitsland kunnen volgens lord Chal font het de zeventien onderhandelende landen alleen maar moeilijker maken een verdrag tot bevriezing van het aantal kernwapenmogendheden tot stand te brengen. Lord Chalfont drong aan op een ern stig streven naar een compromis tus sen de Verenigde Staten en sommige der Europese bondgenoten van dat land over de wijze van toezicht op na leving van het voorgenomen verdrag. Hij bracht in herinnering dat de lan den van Euratom een stelsel van toe zicht hebben dat het uitgebreidste en strengste ter wereld is. Niemand zou gebaat zijn bij afschaffing daarvan. Lord Chalfont had alle begrip voor de bezwaren van de landen van Euratom op dit punt tegen het voorgenomen verdrag. Er zouden volgens Lord Chalfont verscheidene politieke stormen kunnen losbreken als gevolg van de ernstige meningsverschillen over het voorgeno men verdrag. De redelijk goede ver standhouding tussen de Verenigde Sta- BONN Churchill? Een domkop! Roosevelt? Een lummel! Het Russi sche leger? Een waardeloze grap! Deze oordelen stammen van Adolf Hitler, eens Ftihrer van het Derde Rijk. Ze zijn opgetekend in het boek „Staatslieden en diplomaten bij Hit ler", uitgegeven door Bernard en Graefe in Frankfort. Dit lijvige deel vol documentatie be vat de notities die de cheftoLk van het toenmalige Rijksministerie van bui tenlandse zaken en de diplomatieke verbindingsman van het ministerie met Hitiers Rijkskanselarij hebben gemaakt van Hitiers gesprekken met politici in de jaren 1939 tot 1941. Hitier, zo blijkt uit de protocollen, was als onderhandelaar een toneel speler die elke rol wist te vervullen. Alleen in kleine kring verkondigde hij zijn schimpende oordelen zoals bo vengenoemd.. In de officiële onder handelingen met buitenlandse politici wist hij alle toonaarden te treffen: van de staatsman met de brede toe komstvisie tot de joviale gespreks partner. De ene gast ontving hij allerharte lijkst, de andere wachtte hij ijzig af aan het eind van zijnimmense werk kamer. Met deze methode wist Hitier diplomatieke successen te behalen. Summer Welles Zelfs Summer Welles, de ervaren Amerikaanse diplomaat, ontkwam niet geheel aan de „tactiek" van de Ftih rer. Tegenover hem speelde Hitier de rustige staatsman die luisteren kan en belangen tegen elkaar kan afwe gen. Hij zei: „Duitslands eigenlijke oorlogsdoel is om weer vrede te krij gen." Deze uitspraak heeft op Welles toch nog diepe indruk gemaakt. Graag poseerde Hitier als de genia le veldheer. De zegepraal over Frank rijk schreef hij toe aan zijn eigen ideeën over tankaanvallen. Dikwijls verblufte hij zijn gasten door het ten toonspreiden van overigens nutteloze militaire detailkennis. Schermen met valse cijfers was zijn specialiteit. Aan Mussolini en Franco toverde hij op die manier een veel te gunstig beeld van de Duitse strijdmacht voor. ten en de Sovjet-Unie kon daardoor ernstig schade lijden. Lord Chalfont reisde gistermiddag naar Londen om overleg te plegen met de Britse regering. Na zijn aan komst in Londen zei hij dat het nog wel enige weken zou duren eer er in Genève een ontwerp van verdrag op tafel zou komen. Dat uitstel was wen selijk geacht omdat de landen van de NAVO meer tijd wilden hebben voor bestudering van een Amerikaans ont werp van verdrag. PUNTA ARENAS (Reuter) Sir Francis Chichester bevond zich gister avond in het zuiden van de Atlantische Oceaan en volgde een noordelijke koers richting Plymouth. Hij was de nacht tevoren op grote afstand van Kaap Hoorn gepasseerd, voortgejaagd door een storm waarin de wind snelheden bereikte van 160 km per uur. De groot ste gevaren liggen nu achter hem. Sir Francis, die met zijn zeiljacht Gipsy Moth 4 een reis om de wereld maakt, heeft zijn droom in vervulling zien gaan: een wereldreis met als hoog tepunt het omvaren van Kaap Hoorn, de uiterste zuidpunt van het Ameri kaanse continent. Maar het ging anders dan hij had gedroomd. IJzige stormen en golven die in hoogte de masten van zijn schip overtroffen dwongen hem met een zo wijde boog om de kaap heen te zeilen, dat hij geen spoor van land kon ontdek ken. Bovendien was het zicht heel slecht. Slechts op de kaart kon hij con troleren hoe zijn reis verliep. Van de vier vliegtuigen met journa listen die hem zochten heeft slechts één een glimp van de eenzame reiziger opgevangen. Het Britse oorlogsschip Protector, deel uitmakend van de inter nationale ijspatrouille, vond hem ge makkelijk en begeleidde de Gipsy Moth op haar zuidelijkste traject gedurende enkele uren. Het viel op dat Sir Francis het oor logsschip geen saluut met de vlag bracht, maar hij seinde met zijn radio dat hij het roer geen moment kon los laten om in zijn kajuit naar een vlag te gaan zoeken. Er wachten de 65-jarige Engelsman nog vele moeilijkheden op zijn reis naar Plymouth, de thuishaven die hij op 27 augustus vorig jaar verliet. Voor een deskundig zeiler en navigator kun nen die moeilijkheden echter niet zo groot zijn als die welke hem bedreigden vlak voor hij Kaap Hoorn rondde. Daar was alles storm, regen, kou en mist. Nu wordt het, elke dag dat hij verder naar de evenaar vaart, wat warmer. Hij heeft een nog steeds storm achtige wind in de rug, maar dat is niets vergeleken bij de orkanen die woeden om Kaap Hoorn, waar de stro men van twee oceanen elkaar ontmoe ten. Prinses Margaret en haar echt genoot Lord Snowdon proberen zelf ook eens de dansvloer nadat zij in het Londense Cinema-theater de prijzen voor ballroom dansen hadden uitgereikt. Zoals bekend hebben on langs berichten gecirculeerd als zou den er huwelijksmoeilijkheden zijn. SAIGON President Johnson heeft in februari een brief geschreven aan de N oord Vietnamese president Ho Tsji-minh, waarin hij voorstelde onmiddellijk vredesbesprekingen te beginnen. In rijn antwoord eiste Ho Tsji-minh stopzetting van de bom bardementen op Noord-Viëtnam en „andere oorlogsdaden" als noodza kelijke voorwaarden vooraf. Dit werd gisteren door het Noord- viëtnamese persbureau bekendge maakt, enkele uren nadat president Johnson het eiland Guam had verla ten. Johnson schreef zijn brief aan Ho Tsji-minh enkele dagen voor het be gin van het Viëtnamese nieuwjaar, be gin februari. Hij begon de brief aldus: „Geachte mijnheer de president, Ik schrijf u in de hoop dat het con flict in Viëtnam tot een oplossing ge bracht kan worden. Het conflict heeft al een zware tol geëist in levens die verloren gingen, in wonden die werden opgelopen, in bezittingen, die werden vernietigd en in menselijke el lende. Als we er niet in slagen een rechtvaardige en vreedzame oplossing te vinden dan zal de geschiedenis een bitter oordeel over ons vellen." Jonhson zette in zijn, brief vervol gen uiteen dat zijn regering al geruime tijd had gestreefd naar een vreedza me oplossing van het conflict, maar dat dit streven geen enkel resultaat had opgeleverd. Volgens Johnson was dit mogelijk te wijten aan een onjuiste overbrenging van de boodschappen als gevolg van de vele diplomatieke kanalen die moesten worden gebruikt. HIJ hoopte met deze brief het gevaar, dat in in directe communicatie schuilt, te kun nen vermijden. Johnson stelde daarop voor bespre kingen te beginnen met betrouwbare afgevaardigden op een veilige plaats, ver van de schijnwerpers van de pu bliciteit. Hij ging ook in op de eis van onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen die Hanoi steeds had gesteld. Johnson noemde twee bezwa ren die naar zijn oordeel een inwilli ging van deze voorwaarde in de weg stonden: een dergelijke daad zou een bewijs zijn dat de besprekingen ophan den waren of al aan de gang waren en zou dus een gevaar betekenen voor de beslotenheid van de besprekingen. In tweede plaats mist de Amerikaanse regering de garantie dat de stopzet ting van de bombardementen door Ha noi niet zou worden aangegrepen om zijn militaire positie te verbeteren. President Johnson verklaarde zich bereid de Amerikaanse bombardemen ten stop te zetten zodra hij de zeker heid had dat Noord-Viëtnam zijn infil traties naar Zuid-Viëtnam zou staken. Het antwoord van president Ho Tsji- minh kwam enkele dagen later. De brief van de Noordviëtnamese presi dent begon aldus: „Excellentie, Op 10 februari 1967 ontving ik uw brief. Dit is mijn antwoord. Viëtnam is tienduizenden kilometers van de Ver enigde Staten verwijderd. Het Viëtna mese volk heeft de Verenigde Staten nooit enig kwaad gedaan. Maar in strijd met de beloften, die door de Amerikaanse afgevaardigde tijdens de conferentie van Genève in 1954 zijn ge daan, heeft de Amerikaanse regering zich onophoudelijk met de zaken in Viëtnam bemoeid. Al twee jaar lang heeft de Ameri kaanse regering met haar lucht- en zeestrijdkrachten de oorlog overge- gebracht naar de democratische repu bliek van Noord-Viëtnam, een onafhan kelijk en soeverein land." Na een opsomming van alle „daden van agressie" die de Amerikanen naar zijn oordeel hadden begaan, stelde Ho Tsji-minh vervolgens de eis tot »top- zetting van de luchtaanvallen en van alle andere oorlogsdaden als voor waarden die aan een eventueel overleg tussen de Verenigde Staten en Noord- Viëtnam vooraf moeten gaan. WASHINGTON Een nieuw ver drag voor de vissery in het noorden van de Atlantische Oceaan zal ver moedelijk snel door de Amerikaanse regering worden goedgekeurd. Het doel van het verdrag, dat door 18 landen is getekend, is de veiligheid op zee te vergroten en het risico van schade aan boten en netten zo klein mogelijk te maken. Het verdrag, de „conventie over het gedrag bij visserijoperaties in het noorden van de Atlantische Oceaan", is verleden week te Londen voltooid na besprekingen, die in 1965 zijn be gonnen. Het verdrag is door de Lon dense onderhandelaars naar hun rege ring terugverwezen ter definitieve goedkeuring. Tot de ondertekenende landen behoren ook Nederland en Bel gië- BERLIJN Een Westberlij..,* po litieman, Knut Hahnemann, is aange houden onder verdenking van spiona ge voor de Oostduitse inlichtingen dienst- Hij zou hebben bekend dat hij verscheidene duizenden marken had ontvangen voor zyn inlichtingen. Hahnemann, die 25 jaar is, behoor de tot een afdeling oproerpolitie. Bij een onderzoek in zijn huis zouden een camera voor het fotograferen van do cumenten en speciaal papier voor de verzending van geheime boodschap pen zijn gevonden. Volgens de politie begon Hahne mann voor Oost Duitsland te spione ren omdat hij schulden had en hij het geld dat hem werd aangeboden goed kon gebruiken. Hij kwam in 1960 bij de politie. %In smetteloos wit gekleed mini-afmeting wacht mevrouw Ky op het vliegveld van Saigon de komst van haar echtgenoot af. die op het eiland Guam geconfereerd heeft met de Amerikaanse president Johnson. BONN „De handgranaat is ontploft in de hand van de man die hem wil de gooien! De partij staat weer als een rots in de branding. Nu gaan we pas goed beginnen!" Deze stoere taal klonk op de vergadering van de National- demokratische Partei Deutschlands, nadat Fritz Thielen als partijvoorzitter was afgezet. Vice-voorzitter von Thadden Thielen had juist gepoogd hèm af te zetten werd daar met stormachtige bijval ingehaald als de sterke man van de partij. Zijn ze nu dan toch in opmars, de bruine hemden met de hakenkruisen? Neen, zo ver is het nog lang niet. WASHINGTON De geboorteplaats van wijlen president John F. Kenne dy in Brookline, Massachusetts, wordt een nationaal monument. De com missie voor Binnenlandse Zaken in de Amerikaanse senaat heeft daartoe een wetsontwerp goedgekeurd. De woning aan Bealsstreet 83 is eigendom van de familie Kennedy, die haar aan de Amerikaanse regering schenken. BRUSSEL De kernreactor Essor, die mag worden beschouwd als de voorloper van een nieuw type kern centrale, Orgel, waaraan de Europe se Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) werkt, is deze week voor gebruik gereed gekomen. De Essor staat op de terreinen van het centrum voor industrieel speurwerk van Eura tom in Ispra in het noorden van Italië. Enige tientallen ondernemingen uit verscheidene landen, waaronder ook Nederland, hebben de Essor samen ge bouwd. MADRID Prinses Beatrix van Savoye, een dochter van de Italiaanse ex-koning Umberto, is in een ziekenhuis in Madrid opge nomen ter behandeling van een schotwond. Maar over de oorzaak van het schot, dat de 23-jarige prinses bijna het leven kostte, bleef een waas van geheimzinnigheid hangen. De directie van het ziekenhuis ontkende aanvankelijk dat de prin ses ter behandeling was opgeno men. Ook de secretaresse van de prinses ontkende hardnekkig de be richten die de ronde deden over 'n schotwond. Ze zei dat de prinses in Londen was, waar ze de paas dagen wilde doorbrengen. De waarheid bleef niet lang ver borgen. Wat de familieleden van de prinses, haar secretaresse en de di rectie van het ziekenhuis weigerden mee te delen, vertelde het personeel van het ziekenhuis: in een particu liere ziekenauto was de prinses met spoed uit haar flat naar het zieken huis gebracht. Een kogel was de lin kerborst binnengedrongen en had het lichaam van de prinses weer verlaten zonder ernstige verwondingen te ver oorzaken. Toen ontkennen geen zin meer had gaf de directie van het ziekenhuis schoorvoetend toe dat prinses Bea trix van Savoye voor een behande ling was opgenomen. Maar wat er nu precies gebeurd was, werd niet uit de doeken gedaan. Familieleden van de prinses pro beerden de zaak af te doen met een verklaring over een „ongeluk bij de jacht". De Madrileense politie die wel besefte dat het moeilijk vol te houden zou zijn te spreken van een „jachtin- cident" in het hartje van Madrid, deelde mee dat een revolver plotse ling was afgegaan bij het schoonma ken. Prinses Beatrix is de jongste van de vier kinderen van ex-koning Um berto en de Belgische prinses Marie- José. Zij studeert medicijnen aan de Universiteit van Madrid. Zij werd de laatste tijd veel in gezelschap gezien van Don Jaime de Mora y Aragon, een broer van de Belgische Koningin Fabiola. DEN HAAG De vice-president van de Verenigde Staten, Hubert H. Humphrey, zal dinsdag in ons land komen voor een driedaags bezoek. In Den Haag wordt aangenomen dat de vice-president over drie zaken komt praten: de Kennedy-ronde, Viëtnam en het niet-uitbreidingsverdrag over kernwapens. ZURICH Ongewoon zware sneeuw val voor de tyd van het jaar heeft gisteren in Zwitserland talrijke lawines tot gevolg gehad waardoor het weg verkeer in grote delen van het land stagneerde. De St. Gothardpas is gis teren de gehele dag voor het verkeer gesloten geweest. Tenminste zes men sen z(jn om het leven gekomen. In Graubiinden sleurde een lawine een huis mee waarin een Zwitsers gezin lag te slapen. De moeder werd levend uitgegraven maar de 85-jari- ge vader en een 44-jarige zoon kwa men om het leven. Een tweede zoon wordt nog vermist. Het zoeken moest worden gestaakt wegens het gevaar van nieuwe lawines. In de buurt van de Oberalp-pas, 65 kilometer ten westen van Truns, kwamen vier arbeiders om het leven toen een grote lawine op hun barak stortte. De vier mannen werden uit gegraven maar waren al dood. Twee arbeiders worden nog vermist. In Davos kwam onverwacht een kleine lawine omlaag op een druk bezochte skibaan. Verscheidene toe risten werden bedolven, maar zij kon den allen spoedig worden bevrijd. Drie alpenspooriynen in Grisons, waarvan er één naar Arosa gaat, één naar het naar het zuiden, zijn door lawines ver sperd. In weerwil van het slechte weer zijn vier Tsjechische bergbeklimmers j erin geslaagd de top van de Matter- horn te bereiken via de noordzijde. Dit was nog maar een keer eerder gelukt, en wel aan de Italiaanse bergbeklim mer Walter Bonatti. BERGEN OP ZOOM. Voor de acht ste keer is in korte tijd in Westbrabant een grote boerderij in vlammen op gegaan. Ook nu wijst alles erop, dat er een pyromaan aan het werk is geweest. Nu* was het de boerderij van land bouwer A. van der Vorst aan de Hoeven- seweg in Wagenberg die afbrandde. En kele stuks vee kwamen in het vuur om. De schade wordt geschat op honderd duizend gulden. De Rijkspolitie en de technische dienst zijn bezig met een uit gebreid onderzoek. Ook bij deze brand denken zy aan pyromanie. De heer Van der Vorst heeft vrijdag een telefoontje van een onbekende ge kregen, die hem liet weten dat zyn boer derij in brand gestoken zou worden. Van der Vorst had dit wel tegen een paar kennissen verteld, maar er verder geen aandacht op geslagen. Onder de boeren in Westbrabant heerst een nerveuze stemming. De Leidse hoogleraar prof. E. L. Noach heeft, in zyn kwaliteit van jury voorzitter, in het Snouck Hurgronjehuis de Hugo van Poelgeestprijs uitgereikt aan dr. H. G. Kwa, wetenschappelyk medewerker aan het Anthonle van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Hoe wonderlijk het ook moge schynen: Amerikaanse emigratie- autoriteiten willen dit meisje, actrice in een nachtclub, de Verenigde Staten uitwijzen. Ofschoon zij in San Fran cisco als „koningin top-Iess" geldt, heeft zy volgens de autoriteiten op minder koninklyke wijze de wet over treden. Zy zou een frauduleus huwe lijk hebben gesloten met een Ameri kaan om aan een permanente ver- blyfsvergunning te komen. Zy kwam uit Perzië op een toeristenvisum. De reclits-radikale splinterpartijtjes zijn er in West-Duitsland steeds ge weest. Zij kregen nooit voet aan de grond. De laatste jaren echter kreeg ultra-rechts de wind mee: toen de re gering Erhard er een potje van maak te, het Duitse Wirtschaftwunder be denkelijk afflauwde en veel Duitsers, twintig jaar na de oorlog, er genoeg van kregen nog altijd „in het beklaag denbankje van de wereld" te staan. Allerlei groepen waren op zoek naar een politiek onderdak: gewone conser vatieven, ontevreden boeren en mid denstanders, teleurgestelden uit ander- partijen, de jongeren, die weieens ie' anders wilden, en vage nationalist met veel weerzin tegen „de moder. tijd" waaronder talrijke mens met een naziverleden. Dat al stroomde tezamen achter de N.P die bij enkele verkiezingen onge\ acht procent van de stemmen ha- De partij telt echter niet meer ruim 25.000 leden. Van meet af aan heeft in de N het conflict gesmeuld tussen gei tigd-conservatief en ultra-rechts. Voc zitter Thielen, een Bremer betonfabr kant met kogelronde Caesarkop, is een man die in ettelijke partijen heeft ge zocht naar zijn politieke ideaal van vaderlandsliefde en Duitse degelijk heid. In de N.P.D. werd hij de expo- Voorman van de rechtse radikalen werd de hooghartige edelman Adolf von Thadden. Hij werd de eigenlijke partijmanager, controleerde de partij bladen, leidde de kadervorming en zette politieke vrienden op alle sleutel- posten. Zo kreeg hij de eigenUjke macht in de partij in handen. Ettelij ke prominenten die dat zagen gebeu ren traden al eerder uit de partij. Thielen deed een laatste poging om A on Thadden de voet dwars te zettten, maar vloog er zelf uit. En nu? De naïeve Thielen, die graag uitpakt in pathetische redevoe ringen, is in feite uitgerangeerd. HIJ klampt zich nog vast aan de verwach ting, dat de rechtbank in Bremen hem alsnog tot de rechtmatige voor zitter van zijn partij zal verklaren. Dat zou hem echter niet helpen zijn positie te herstellen: Von Thadden zit te stevig In het zadel. Het enige wat Thielen en zijn gema tigde geestverwanten waarschijnlijk overblijft is een andere partij te stichten. Daartoe bestaan reeds plan nen. Men denkt al over een „Natio- naal-iiberale Volkspartij", die zelfs al tegen de NPD zou moeten uitkomen bij de verkiezingen in de deelstaat Ne- dersaksen op 4 juni. De NPD zal in een buitengewoon congres in mei een nieuwe voorzitter kiezen. Of dat Von Thadden wordt, doet er niet zoveel toe, want die trekt toch al aan de touwtjes. Daarna is het de vraag hoeveel stemmen, dus hoe veel politieke macht de NPD nog kan verwerven. Het huidige krakeel heeft ertoe geleld dat de partij nog niet is toegelaten tot deelneming aan de Ne- dersaksische verkiezingen. Men mag niet verwachten dat het conflict Thielen-Von Thadden het pres tige van de NPD al te zeer zal on dermijnen. In Beieren trad vorig jaar de lijstaanvoerder Winter uit de par tij en desondanks waren de verkie zingsresultaten boven verwachting. Gegevens van de ministers van Binnenlandse Zaken van de Westduit- se deelstaten wijzen er echter op dat het enthousiasme onder het kiezers korps van de NPD duidelijk terug loopt. Dit is waarschijnlijk daaraan te danken dat de nieuwe regering orde op zaken stelt in Bonn, en dat in de Westduitse economie de lente schijnt door te breken. Het is daarom niet onwaarschijnlijk dat de NPD zal worden teruggebracht tot haar juiste proporties: die van een kleine ultrarechtse partij, zoals er ook in vele landen buiten de Bondsre publiek bestaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In het paasweekeinde wordt een protestmars gehouden tegen de atoombewapening en de oorlog in Vietnam. Vijfhonderd mensen zullen vrijdag in Rotterdam demonstreren voor een aantal schepen van een smal deel van de Navo; zaterdag zullen zy in Den Haag paraderen langs de am bassades v- landen die kernwapens bezitten 'ag kijken zij in Haar lem nas ifistische film. Op Tweede sluiten zij zich aan bij de pa van het Comité 1961 voor de vreue. De werkgroep die deze protestmars heeft georganiseerd, spreekt vol lof over de medewerking van de politie in de verschillende gemeenten. Zo mag de protestmars zaterdagmiddag dwars door het centrum van Den Haag gaan. De mars wordt onderbroken door en kele feestelijke bijeenkomsten. In Rot terdam staat vrijdag een avond met protest-songs op het programma en in Den Haag werkt Boudewijn de Groot zaterdagavond mee aan een „paasbeat- vredesnachtfestival". Jan Nagel en Si mon Vinkenoog spreken de deelnemers aan de mars zondagavond in Haarlem toe. De mars zal volgens de organisato ren eindigen in een demonstratie van drieduizend mensen bij de Dok werkt j in Amsterdam.

De Vallei | 1967 | | pagina 11