Voorlopig Nederlands elftal kon Mönchen-Gladbach net baas Vöoruvu buitenlandse vakantie Shell touring paktet19S7 Scherpenzeelse renners superieur bij de nieuwelingen weer Nationale team voor krachtproef om titel te prolongeren Rusland gaf Oostduitsers lesje in ijshockey: 12-0 Duo Bild-Kindvall begroet Zweedse teams in Arnhem Jan Hordijk verloor in derde ronde Militaire voetbalelftal tegen Fortuna '54 Loting halve finales Europa Cup I en II Puntentelling bij Amerikaans voetbal Australië ook voor .open" tennis Matig duel met weinig perspectief Invaller Klijnjan zorgde voor treffer Experiment Volwaardig Onmacht Vakwerk Ren- en Toerclub „Amersfoort" won nederlaagwedstrijd overtuigend Dertien plaatsen Canadese lawine Vinnige Zweden Ook Finse teams komen naar Zuid-Veluwezoom Tennis Valpartij Amateurs WOENSDAG 22 MAART 1967 EINDHOVEN De zege van 1-0, die het voorlopig Nederlands voetbalelftal gisteravond door een doelpunt van Klijn jan in de 84ste minuut in het bomvolle stadion van PSV behaalde op het Westduitse Borussia uit Mónchenglad- bach, opent weinig perspectief voor de interland van Oranje op 5 april tegen de Oostduitsers. In het licht van de schijnwerpers za gen achttienduizend toeschouwers het povere verweer tegen deze West-duit- sers, die met volledige inzet streden voor een treffer. Zij waren daar in de zevende minuut overigens dichtbij maar Kemper redde koelbloedig op de doel lijn toen Rupp na een mistrap van Schrijvers had ingeschoten. Daartegen over echter mag men de charges stel len van Nuninga, die diep in de tweede helft een schot door Mulder op de doel lijn zag gekeerd. Overigens bracht het weinig indruk wekkende verzet van de Nederlander? enkele toeschouwers soms tot honend gezang: „Slaap kindje slaap". Daar kwam een einde aan toen Klijnjan zes minuten voor het einde een sublieme pass van De Zoete doeltreffend afrond de. Deze oefenwedstrijd mocht een in teressant experiment heten, omdat bondscoach Kessler bij de samenstel ling van zijn elftal de zaken stevig had aangepakt. Hij liet abrupt de nauwe lijks meer uit Oranje weg te denkev doelman Pieters Graafland (44 inter lands) uit de ploeg doorbrak een tra ditie van Jaren door geen enkele Feijenoorder uit te nodigen zelfs niet bij de vijf reserves en schroom de evenmin een, slechts door de gister avond niet drukbezette doelman Van Leeuwen (GVAV) aangevulde, combi natie Ajax/PSV in het veld te sturen. De schorsing voor interlands van Cruyff verhinderde hem zeven in plaats van zes Ajacieden op te stellen. Na de hervatting wijzigde Kessler de basis opstelling op drie plaatsen: Eyken- broek, De Zoete en Klijnjan kwamen in de plaats van respectievelijk Schrij vers, Muller en de lichtgeblesseerde Swart. Borussia bleek een ploeg van klasse. Een elftal zonder virtuozen, maar wel volwaardige voetballers, die op basis van goede conditie een voortreffelijke balbehandeling demonstreerden. Zij plaatsten snel en vakkundig vanuit een koelbloedig en zeer soepel draaiende verdediging, waarop meestal verrassen de acties volgden. Degelijkheid ken merkte vooral de defensie, zodat de in Klijnjan: treffer ARNHEM Tot ongeveer eind april verblijven er in Arnhem en naaste om geving ruim 4 0 Zweedse voetbalclubs om hier een intensieve trainnig te hou den en veel oefenwedstrijden te spelen. Van 2 tot 9 april komen er bovendien nog twee Finse eerste divisieclubs voor hetzelfde doel naar de Zuid-Veluwe zoom. Terwijl VVV Arnhem thans voor het derde achtereenvolgende jaar met stijgend succes in Zweden propa ganda heeft gemaakt voor voorjaars training in Arnhem en omgeving, is set nu voor het eerst dat ook de Finnen het voorbeeld van hun Zweedse sportcolle- ga's volgen. Deze week verblijven er reeds vijftien Zweedse voetbalclubs in de omgeving van de Gelderse hoofdstad, o.a. in Rhenen in paviljoen „De Greb- beberg". Woensdagmiddag zal de burgemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, vertegenwoordigers van de buitenlandse teams op het stadhuis in Arnhem ont vangen. Deze ontvangst zal worden bij gewoond door de twee Zweedse Feijen- oord-spelers Harry Bild en Ole Kindvall. het rood geklede Nederlanders in dit borussia een zeer geschikte oefenpart ner hadden. De voorhoede namelijk werd voor een vuurproef geplaatst: optornen tegen een ijzersterke defensie. Voorlopig Oranje sloeg in dit stre ven een pover figuur. De actieve Swart kwam een enkele maal tot een niet on gevaarlijke voorzet, Van der Kuylen toonde via enkele solo's niet voor niets tussen drie Ajacieden te zijn gescho ven, maar zowel Nuninga als Keizer strandde te snel op het Westduitse bolwerk. Veel gevaar school er der halve niet in de Nederlandse aanval, hetgeen voor de pauze mede werd ver oorzaakt door Muller en Groot, die niet alleen slecht plaatsen, doch bovendien elke vaart uit de Nederlandse acties haalden. Een vertoning van onmacht der Ne derlanders, ondanks de zich nu en dan openbarende bereidheid tot agressivi teit. Zo waagde de energieke Suurbier zich meermalen naar voren, ondernam Nuninga naarmate het duel vorderde enkele rushes en lanceerde de sterk- spelende Kemper menigmaal zijn voor hoede. Maar de Nederlanders, door de steeds pittig spelende Westduitsers ge dwongen tot doorlopende activiteit, slaagden als ploeg vrijwel nooit in de opbouw van een fantasierijke aanval. Een daarin lag het zwakke punt, dat weinig reden geeft tot optimisme voor de komende interland. Ook als men zich realiseert, dat Bo russia Mönchengladbach beschikt over fel vechtende voetballers. Dat zij niet tot scoren kwamen lag voornamelijk tepasses door het centrum, waar vooral Elffer en Rupp verwarring stichtten, geen effect sorteerden lag voornamelijk aan het vakwerk van Kemper en Suur bier. NEDERLAND: Van Leeuwen (GVAV); Suurbier (Ajax), Pijs (PSV), Schrij vers (PSV) Eijkenbroek (Sparta) en Kemper (PSV); Groot en Muller (Ajax) De Zoete (ADO); Swart (Ajax), Klijn jan (DFC), Van der Kuylen (PSV), Nu ninga en Keizer (Ajax). MöNCENGLADBACH: Danner; Lowin, Milder, Wittman en Wilten, Wimmer; Elffer en Pöggeler; Schollbach, Rupp, Laumen en Herbert Wimmer. MONTE CARLO De Nederlandse jeugdspeler Jan Hordijk die in het b- toernooi van het grote tennisevenement van Monte Carlo uitkomt, verloor dins dag in de derde ronde met 62, 26, en 61 van de Duitser Arendt. Tot de derde ronde van het hoofdtoernooi drongen onder meer door de Australiërs Mulligan en Howe, de Fransen Courcol, Montrenaud, Leclercq en Paul en de Rus Lejus. In de derde ronde won Darmon met 62, 64 van de Australiër Cottrill. Het schot van Nuninga zal doel tref fen, maar de Westduitsers steken hun armen al protesterend in de lucht. Het doelpunt zou worden afgekeurd. Henk Groot ziet de Nederlandse aan val onderschept door de solide en uiterst koelbloedig opererende West duitse verdediging. ADVERTENTIE DEN HAAG Het Nederlandse mili taire voetbalelftal, dat morgenavond in Geleen een oefenwedstrijd tegen de ere divisieclub Fortuna '54 speelt, is als volgt samengesteld. Doel: Van der Wekke (Excelsior), achter: Peis (Haarlem); Hulshof f (Ajax), Aty Graaumans (NAC) en Van Egmond (Telstar); midden: Jansen (Feijenoord) en Veenstra (Go Ahead), voor: Klijnjan (DFC), Mulder (Ander- lecht), Van der Kuylen (PSV) en Ab Graaumans (NAC). HAARLEM. Het afgelopen weekend kwam de Ren- en Toerclub „Amersfoort" met 30 wielrenners uit in een nederlaagwedstrijd tegen het Haarlemse „Excelsior". Evenals in 1966 waren de weersomstandigheden slecht en daarvan hebben de adspiranten en nieuwelingen de meeste last ge had. Voor de start van de amateurs werd het droog, zodat zij tenminste nog enig geluk hadden. Het is een grote overwinning voor de bezoekende club geworden (113 tegen 45) en daaraan hebben alle renners meegewerkt. In twee categorieën (nieuwelingen en amateurs) werd het een „Amersfoorf'-overwin- ning, terwijl bij de adspiranten een mooie kans op de zege verloren ging doordat Max de Vries op de tweede plaats liggend in de laatste bocht voor de finish onderuit ging en nu als 7e over de eindstreep ging. De adspiranten beloerden elkaar zo sterk, dat het tempo vaak geheel ver loren ging. Daarvan konden telkenma le de achterblijvers profiteren en weer aanhaken. Enkele ronde voor het einde nam de Haarlemmer R. Smit een klei ne voorsprong, die door een prachtige achtervolging van Max de Vried teniet werd gedaan. Na de valpartij van De Vries ging de Haarlemmer onbedreigd als eerste over de eindstreep, gevolgd ADVERTENTIE SP.ORTTOTO de registratie voor 1967/1968 is weer begonnen. Vul tijdig een kaartje in. verdedigend te spelen. En dat hun diep- \A^GStGU T0066S kampioenschap volfeybal 1>IA4 UTQ O T* XTAOhQ 1 DEN HAAG. Het zesde toernooi op het Westeuropese volleybalkampioen schap, dat van 30 maart tot en met 6 april in Nederland wordt gehouden, bete kent voor de Nederlandse Volleybalbond meer dan alleen een omlijsting van het twintigjarig bestaan. Want evenals vorig jaar staat de Nederlandse ploeg voor de opgave te bewijzen, dat een moeilijke periode achter de rug is en dat Nederland, ondanks het feit dat de kern van 'n succesrijk team is verdwenen, de sterkste vol leybalnatie van West-Europa is gebleven. Nederland legde viermaal beslag op de Westeuropese titel. Na 1962 (Parys) en 1963 (Florence) viel de stryd in 1964 een onverwachte belangstelling ten deel, toen voor Nederland een zege een plaats in het Olympisch toernooi in Tokio bete kende. Het nationale herenteam was in en eindigde daar op de achtste plaats. Na Tokio stapelden de moeilijkheden voor de NeVoBo zich steeds hoger op. De spelers, die voor zoveel successen hadden gezorgd, verdwenen om diverse redenen uit de nationale selectie en in 1965 was de situatie zo verslechterd, dat het bondsbestuur afzag van deelne ming aan het Westeuropese kampioen schap. Ondertussen wer.d rond enkele oudere spelers (Dinko van der Stoep, Jacques de Vink, Hans Jansen en Jur- riaan Kooien) een nieuwe, sterk ver- ADVERTENT1E Hengelo de sterkste, mocht naar Tokio jongde ploeg opgebouwd, die vorig jaar in Oostende de Westeuropese titel op Frankrijk heroverde. Een tweede tegenslag echter trof de NeVoBo. Op het moment, dat landskam pioen Blokkeer, dank zij verrassende resultaten in het toernooi om de Euro pa Cup het Nederlandse volleybal een reputatie tot in Oost-Europa bezorgde, bedankten de Blokkeer-spelers Jacques de Vink en Frank Constandse (Volgens de Tsjechische nationale coach Vaclac Matyasek twee spelers van bijzondere klasse) alsmede „Good old" Joop Tink- hof voor het nationale team. Opnieuw stond coach Henk Blok voor de opgave een nieuwe kern op te bou wen. Of hij in de korte tijd, die hem restte, daarin geslaagd is, valt moeilijk te zeggen. Het komende toernooi om de Westeuropese titel kan echter veel dui delijk maken. De NeVoBo, opgericht op 7 januari 1947 in Amsterdam organiseert het toernooi in dertien plaatsen in Neder land. De voorronden worden gehouden in Leeuwarden, Tilburg en Haarlem. De nummers een en twee van elke groep plaatsen zich voor de finalepoule, terwijl de nummers drie en vier in de verliezerspoule uitkomen. Na de voorronden, op 2 april, worden alle ploegen ondergebracht in het KNVB-sportcentrum in Zeist en in het Kupersoord in Amersfoort, van waaruit alle teams dagelijks worden verplaatst naar de plaatsen, waar de finale- en verliezerspoule worden gespeeld. Die plaatsen zijn: op 3 april: Terborg, Am sterdam en Roermond, op 4 april: Gro ningen, Heerlen en Almelo, op 5 april: Oss, Alkmaar en Heerenveen. Op 6 april volgt in Amersfoort de sluitings avond met drie wedstrijden uit de fina le-poule. De loting voor de eindronden vindt op 2 april in Zeist plaats. In totaal nemen twaalf ploegen deel: Nederland, België, Frankrijk, Enge land, West-Duitsland, Finland, Italië, Is raël, Luxemburg, Zwitserland, de Ne derlandse militaire ploeg en het Neder landse jeugdteam. De militairen nemen de plaats in van Turkije, dat in verband met de organisatie van het Europese kampioenschap in oktober geen geld beschikbaar heeft. De jeugdploeg ver vangt Zweden, dat op het laatste mo ment meedeelde niet te kunnen komen. Het schema van de voorronden ziet er als volgt uit: donderdag 30 maart: Leeuwarden: NederlandEngeland; FinlandWest-Duitsland; Tilburg: Bel giëZwitserland; Nederlands jeugd teamIsraël; Haarlem: Frankrijk Nederlandse militairen, Luxemburg Italië. Vrijdag 31 maart: Leeuwarden: En gelandWest-Duitsland; Nederland Finland; Tilburg: ZwitserlandIsraël; BelgiëNederlands jeugdteam; Haar lem: Nederlandse militairenItalië; FrankrijkLuxemburg. Zaterdag 1 april: Leeuwarden: Fin landEngeland; West-DuitslandNe derland; Tilburg: Nederlandse jeugd Zwitserland; Isra41België; Haarlem: LuxemburgNederlandse militairen; ItaliëFrankrijk. door J. v. Harster (E.). Van Geen (E.) en To ine Dörrestein (Am.) eindigden op de 3e en 4e plaats. J. Olyhoek (E.) en Jan Zwaagman (Am.) werden 5e en 6e, met een strompelende De Vries op de 7e plaats. Puntenverdeling: „Excelsior" 33 p.; „Amersfoort" 16 p. Bij de nieuwelingen werd het een complete Amersfoortse aangelgeenheid, toen de sterkste „Exeelsior"-renner door een ongelukkige valpartij werd uitge schakeld. Deze renner forceerde een be slissing, toen hij enige voorsprong nam en een jacht op zijn koppositie ontketen de. Nadat zich een kopgroep van 9 ren ners had gevormd ging Jan Vlastuin in de aanval. Matti de Koning vluchtte ook uit de volggroep, een voorbeeld dat later door Arnold Voogt werd gevolg. Rondenlang belaagden zij elkaar om uit eindelijk gezamenlijk naar de eindstreep te gaan. Matti de Koning had tot 1 me ter voor de eindstreep nog de beste kan sen, maar met een geweldige jump wist Jan Vlastuin zijn voorwiel even eerder over de streep te drukken, met Arnold Voogt op de 3e plaats. Tussen de bedrij ven door was uit de volggroep slechts een 2-tal renners overgebleven, waar van Jan van de Beek de sprint voor zich opeiste voor Teus Valkenburg. De overige renners waren over het parcours verspreid en daarvan bezette Jan Co- zijnsen de 6e plaats. Cees Boezaard de 7e, Van Dompeler de 8e, Nol Wildeman de 9e en Aart-Jan Schurink de 10e. Geen enkele „Excelsior"renner wist zich te klasseren, waardoor „Amersfoort" 55 punten behaalde. De amateurs maakten er een levendi ge strijd van, want na de schermutse lingen ging een Haarlemmer aan de kop, op korte afstand gevolgd door de eerste groep, waaruit Jan Sandbrink zich losmaakte en zich bij de koploper voegde. Deze ontsnapping was echter niet naar de zin van Piet van den Top, die de achtervolging leidde, die een hergroepering tot gevolg had. Door al deze tempoverhogingen vielen er slacht offers en halfweg koers was er een kop groep van 5 renners, waarvan 4 „Amers- foorters". Piet van den Top ontsnapte WENEN De Sovjet-Unie, houder van de wereld-titel, heeft dinsdag haar positie aan de top aanmerkelijk verste vigd. De 12-0 zege op Oost-Duitsland bracht de doelcijfers van de Russen met een sprong omhoog: 27-4. Aange moedigd door 3000 toeschouwers onder wie 1000 landgenoten, leefden de Russen zich tegen de zwakke tegenstanders vol komen uit. Met hun superieure techniek overklasten zij de Oostduitsers volko men en gaven hun een lesje in modern ijshockey. Vooral Polupanov was bijzon der goed op dreef, hij scoorde vier van de twaalf doelpunten. Ruim 5000 toeschouwers waren er in de Weense Stadthalle getuige van, hoe Canada als een lawine over de Westduitse ploeg heenrolde en de puck dertien maal in het Westduitse doel liet verdwijnen. De Canadezen waren tenminste een klasse beter en demonstreerden van de eerste tot de laatste minuut alles wat het moderne ijshockey zo aantrekkelijk maakt. De Duitse spelers waren zo bang voor hun van top tot teen in rood gekle de tegenstanders, dat zij persoonlijke duels zoveel mogelijk uit de weg gingen. Pas negen minuten voor het eindsignaal slaagde Kurt Schloder erin de eer te redden. De Amerikanen bevestigden ook in hun derde wedstrijd met een heel wat beter team naar het wereldkampioen schap te zijn gekomen dan in 1966. Wel iswaar won Tsjecho-Slowakije met 8-3 (3-0, 1-2, 4-1), maar door de Amerika nen werd niets cadeau gegeven. De wed strijd, die voor 9500 toeschouwers werd gespeeld, was van goed gehalte, hoewel de beide ploegen volkomen tegengestel de systemen huldigden. De meest opval lende speler van het veld was de Ame rikaanse doelman Carl Wetzel, een vroe gere prof, die weer naar het amateur rijden is overgegaan Hij werd in de 47ste minuut aan het hoofd gewond, maar kon na een korte behandeling weer verder spelen. De doelpunten van de Tsjechen werden gemaakt door Cerny, Hiri Holik, Havel, Jirik (2), Pryl, Ja- roslav Holik en Mach- Voor de Ver enigde Staten scoorden Falkman Ross en Howe. Zweden had aan Finland evenmin een sterke tegenstander. In een weinig dra matisch duel voor rond 2500 toeschou wers moest Finland de derde nederlaag incasseren (5-1). In de eerste speeltijd waren de Finnen nog gelijkwaardig aan de Zweden en met een treffer van Kuu- sisto in de 16de minuut namen zij zelfs met 1-0 de leiding. Deze voorsprong was echter niet van lange duur. In de twee de speeltijd kon de Zweedse voorhoede, bestaande uit Goeran Johansson, Nils Nillsson en Oeberg, aanvankelijk weinig uitrichten tegen de sterke Finse defen sie, waarin vooral Maeaetaenen en Kuusisto excelleerden. Maar toen de Zweden de druk op het Finse doel ver grootten, was het spoedig gedaan met de tegenstand en vielen er kort na el kaar drie treffers. Ook in de derde en laatste speeltijd waren de Zweden een klasse beter. ADVERTENTIE SPORTTOTO nu registreren betekent ook» meedoen aan resterendetoto's van het lopende seizoen. en begon aan een lange solo, die hem de verdiende overwinning zou brengen. Peter van Egdom won de spurt van d« volgers, gevolgd door Jan Sandbrink, J. Philips (E.) en Sander van Doorn. De „Excelsior"-renner De Jong, door pech achtervolgd, werd 6e, Gijs Brouwer 7e, Dick Vervloet 8e en Albert Verstay 9e. De overige renners hadden het kleedlo kaal boven de wind verkozen. Punten verdeling: „Amersfoort" 42 p.; „Excel sior" 12 p. Totale puntenverdeling: „Amersfoort" 16 - 55 - 42 is 113. „Ex celsior" 33 - 0 - 12 is 45. Het verenigingsklassement tot nu too is: „Amersfoort" 113-45; „Kennemer- land" 88-67; „D.T.S." 83-81 WENEN In de halve finales van het Europese bekertoernooi voor lands kampioenen speelt Celtic Glasgow te gen Dukla Praag en Internazionale van Milaan tegen C.S.K.A. Sofia. Dit is de uitslag van de hier vandaag gehouden loting. De uitslag voor de loting voor de halve eindstrijd voor de bekerwin naars was: Slavia Sofia tegen de win naar van Glasgouw Ranges tegen Real Saragossa en Bayern-München tegen Standard Luik. l_I.CLO£,0 W, UCLL Lil UlO 111CL gCttUlUlCU neeii, moei v ctUL.ctcifa in üau.0uüó^ u«S icLUi'iiweuöiiiju ö^ici-Jn. ovut; liet.vc mia- ics moeten vvui' u mei a.ju cu ue Iiiicue ui net toeiuuui voor lauus- Actm^ioeueu *cu au mei m net uau^uiti ötctuion vau iuiitóuoon woruen gc^ccia. un rrnaie w net armere uckc. mti hlam acu op o-L mei 111 rveurenueifc woiuea gcnuuuen. öLduuatuu i-iuiit zaï eerst ue unwea- otiiju in luuutneu moeten opeiexi. uï iutuig weru verriciiL m net nuoiuiuui- toor van ue uoatemijKse voetoa.iL.011U. j_>e noiigaai' oaimor uaics hok. ue 10- ten voüi ue naive emustiiju vooi ue oeKerwinnaai s en ue r>ei6 oose c-ra- nay veiTicutte ue lotmg voor ue lanua- aaiiipioenen. roe veitegenwooiuigci van S.VJ.K.A. ,zei niet te ueiuteJi uat rajn pioeg veel Kans tegen internationale ra. neuoen. Eeruer naa het uagenjas oestuur van ue £.uiopese voetoa.ume ueanst, üac met ingang van net nieuwe seizoen in het bekertoernooi voor landskam pioenen voor de kwartfinales geen be slissingswedstrijden meer zullen worden gespeeld. Bij gelijke doelcijfers zullen de in de wedstrijd gemaakte doelpunten dubbel tellen. Dezelfde regel geldt reeds voor de bekerwinnaars. Verder besliste het bestuur, dat de Europese landskampioen voortaan met een in de achtste finales zal komen. Bij de bekerhouders komt de titelhouder reeds automatisch in de kwartfinales. Tenslotte werd de toernooi-commis- sie gemachtigd de data voor de wed strijden tot aan de kwartfinales vast te stellen, zodat de eerste drie ronden op zes vastgestelde dagen afgewerkt kun nen worden. NEW YORK. De nieuwe Ameri kaanse nationale Beroepsvoetbalbond zal een geheel nieuw systeem van pun tentoekenning gaan gebruiken in een poging de 10 deelnemende clubs tot aan- valsspel te bewegen. Een overwinning zal een club zes punten opleveren, een gelijk spel drie punten en een nederlaag geen. Bovendien wordt een punt gegeven voor elk gemaakt doelpunt tot een maxi mum van drie per wedstrijd, wat ook voor de verliezende club geldt. Als een club een wedstrijd met 63 wint krijgt hij dus zes punten voor de overwinning, plus drie punten voor de goals. Als een wedstrijd in 33 eindigt krijgt elke club drie punten voor de uitslag plus drie punten voor de doel punten. Volgens het Europese puntensysteem krijgt een club twee punten voor een overwinning, een voor gelijk spel en geen voor een nederlaag. Lid van de nieuwe bond, die volgende maand begint te spelen, zijn clubs uit New York, Philadelphia, Pittsburgh, Baltimore, Atlanta, Toronto, Chicago, St.-Louis, Los Angeles en San Francisco. MELBOURNE De Australische tennisbond zal tijdens de vergadering van de Internationale tennisfederatie, die begin juli in Mondorf 'les Bains wordt gehouden, voorstellen gedurende een proeftijd van twee Jaar de toernooien inclusief Wimbledon open te stellen

De Vallei | 1967 | | pagina 15