Veenendaals dagblad Zetelbezetting weer „open" Buiten Voorstel certificatenregeling door ministerraad verworpen Quakers voor 't laatst gewaarschuwd Ned. bergingskapitein om het leven gekomen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei PLAN EEG-COMMISSIE VOND GEEN GENADE Ho: Johnsons voorstel is bedriegerij Minister De Jong formateur IN- EN UITVOERK WESTIE VRAAGT MATIG TEMPO Minder zacht „Provoboot is een broeinest van criminaliteit" Havenattractie 1 WL ÉkJncle J 400 doden bij overstromingen in Brazilië Snel vervoer naar de wal bleek niet mo gelijk Ulbricht in Moskou Maatschappij biedt excuses aan wegens schieten op schip Inbraak in huis van Tony en Margaret Staatsgreep in Sierra Leone DERDE GESPREK MET „DE VIER" Paasomlijsting II KWESTIE- VIETNAM Met jacht op weg naar Haiphong SUCCESJE TOEZEGGING Explosie op gestrande tanker ROTSEN TE ZIEN Zweden wil jeugdige moordenaars aan Nederland kwijt Sectie op slachtoffer van auto-ongeluk Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 dn 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Walboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent 4le JAARGANG WOENSDAG 22 MAART I967 De koningin arriveerde gisteren bij Huis ten Bosch, waar zij voor de derde keer sinds de Kamerverkiezingen van 15 februari de fractieleiders van K.V.P., V.D.D., A R P. en Ctf.U. zou ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. De KVP-er P. J. S. de Jong heeft de wacht overgenomen. Nadat de Koningin gisteren de vier fractievoorzitters had ontvangen, kreeg de minister van Defensie opdracht een kabinet te vormen dat, volgens de gebruikelijke for mule, vruchtbaar zou kunnen samenwerken met het parlement. Gisteravond heeft hy van zijn voorganger, de anti-revolutionair mr. B. W. Biesheuvel, het formatie- dossier gekregen. Formateur De Jong gaat ook weer uit van het program-Zijlstra, de sa menwerking tussen KVP, VVD, ARP, en CHU, en de verdeelsleutel 6-3-3-2. Nu een KVP-er ministerpresident kan wor den, dacht hij dat het met de mini mumeisen van de KVP, met name in de financieel-economische sector, wat gemakkelijker zou komen te liggen. ,,Daar zit wat meer speling in, de eisen kunnen van iets minder gewicht zijn", aldus de formateur, die overigens meende, dat het in eerste aanleg een zaak van de KVP zelf is. Hij wekte de indruk, dat hij het rustig aan gaat doen; eerst het „bundeltje papieren", dat hij van mr. Biesheuvel heeft over genomen, met aandacht bestuderen en dan maar verder zien: „ik ben een groentje in dit vak". „Als men in Europa zoekt naar een financieel-economisch expert, dan bel len ze niet aan mijn deur", zo vergoe lijkte de nieuwe formateur zijn gemis aan kennis op dit terrein. Hij dacht, dat iedereen wat dat betreft wel blinde vlekken heeft, maar dan moet men ie mand in het gezelschap zoeken, die de ze vlekken verwijdert. De verdeling van de portefeuilles over de partijen en de bezetting van de T egio planten en dieren worden met het lijden en sterven van de Heiland in een reeds zeer oud verband gebracht. Hoogstens kan er op deze plaats een bescheiden bloemlezing aan worden onttrokken, maar de oude mystieke plant het hertshooi waar van immers de bloemknoppen bij wrijving een droppeltje bloed af scheiden mag niet ongenoemd blij ven. Eens heeft de satan in zijn gram schap over dit hoge kenteken van verbondenheid met de Heer, met fijne naalden de bl&ren van deze plant doorstoken en tot op heden is dit zichtbaar, doch het wonderkruid bleef tot de passiebloemen behoren en werd een zegen voor de mensheid. Planten, die onder het kruis op Golgotha groei den, werden besprenkeld met het heilige bloed en behielden er het ken teken van, zoals de aaronskelk, het bloedblad of perzikkruid, de roos (bot tels) e.v.a. In de dagen van Pasen en het nieuwe seizoen is voorts de aard aker (voorloper van onze aardappel) bekend, die is voortgekomen uit een gesmokkeld splintertje van het kruis. Van de treurwilg waren de takken ge sneden, waarmee Christus gegeseld werd. Sindsdien hangen de twijgjes bedroefd ter aarde en geen mens kan hen oprichten. Twee kruisbekken wilden de spijkers uit de wonden van de Heer trekken, een de linkse en de ander de rechtse, waarbij de snavel uit de voegen raakte Nog altoos kunt ge bij deze vogels rechts- en linkssnavelige aantreffen. In een minder gunstig licht kwam de kievit te staan. Hij vloog om het kruis en riep „pien ham pien ham" (pijnig hem). Daarom werd de vogel ver vloekt, vindt nergens rust en zijn eieren worden geroofd zetels ligt volgens de neer De Jong nog volslagen open. Hij had nog niet ge dacht aan een bepaalde methode van formeren en hij liet ook in het midden of hy vandaag al zou beginnen met het ontvangen van mensen. De formateur houdt zijn hoofdkwar tier op het departement van Defensie. Hij wist nog niet of hij als premier het Catshuis zal verkiezen boven het Koets huis waarin hij nu woont, de riante behuizing in het Haagse Bos voor het paleis Huis ten Bosch, die hij toegewe zen kreeg toen hij staatssecretaris van Marine werd. AMSTERDAM. „De provoboot aan de Jacob Catskade Is een broeinest van criminaliteit en daar zeg ik niet te veel mee". Deze uitspraak deed dins dag de Amsterdamse politierechter, mr. R. de Waard, voor wie de 19-jarige Dieuwertje uit Noord-Holland terecht stond terzake van winkeldiefstal in een warenhuis. Zij was vorig jaar van huis weggelo pen en tezamen met een 19-jarig meis je uit Den Haag op de provoboot te rechtgekomen. Eerst vond ze het daar wel gezellig, zo verklaarde zij, maar later, door de toestanden die er heers ten, „weerzinwekkend". 2üj had op de provoboot in de keukendienst gewerkt. Dieuwertje wilde nieuwe kleren heb ben, maar had daar geen geld voor. Anderen hadden haar gezegd, dat het wegnemen gemakkelijk ging, maar met een paar oorbellen en een paar laarzen, die zij had weggenomen, was het meis je betrapt. Nu is zij weer thuis, hetgeen de vrou welijke officier van Justitie, mej. mr. A. de Vries, deed opmerken: „Alles is tenslotte ten goede gekeerd; oost-west, thuis-best". De politierechter veroor deelde Dieuwertje tot twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk, plus een boete van f 50,-, overeenkomstig de eis van de officier. BRUSSEL. De ministerraad van de EEG, die in Brussel bijeen is ter be spreking van landbouwproblemen, heeft een voorstel van de EEG-commis- sie verworpen om de nationale in- en uitvoercertificaten voor granen, var kens, pluimvee en eieren t.a.v. derde landen op 1 juli a.s. voor de gehele gemeenschap geldig te verklaren. De ministers waren van mening, dat men slechts geleidelijk tot deze vrijheid zal kunnen komen. De certificaten blijven dus vooralsnog alleen geldig in het EEG-land van afgifte. HONGKONG Noord-Viëtnam heeft vandaag door middel van het re geringsdagblad Nhan Dan president Johnsons voorstellen tot vredesbespre kingen vervat in een brief aan pre sident Ho Tsji Minh als een be drieglijke poging van de hand gewe zen en verklaard dat besprekingen pas mogelijk zijn als Amerika de Noord- viëtnamese voorwaarden aanvaardt. (Zie ook elders in dit blad). Deze zijn een onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam en van andere oor logshandeling, en terugtrekking van de Amerikaanse 'en andere geallieerde troepen uit Zuid-Viëtnam Volgens het blad, dat aangehaald werd door het Noord viëtnamese persbureau, was Johnsons brief geschreven in een tijd dat de Amerikanen nederlaag op ne derlaag leden. „Johnson huilde krokodilletranen over de zware verliezen aan mensen levens en verwondingen en over de ge wone menselijke ellende in de Vietna mese oorlog", aldus Nhan Dan, „maar de mensen van de hele wereld weten dat de Amerikanen die misdadige oor log hebben uitgelokt, slachtingen on der ons volk hebben aangericht en ons land hebben vernield." Voor de komende zomermaanden heeft Rotterdam er een aardige attractie bij gekregen. Aan een der „Spido"-pontons zal dan namelijk een trots zeilschip afgemeerd liggen, dat doet herinneren aan een roemrucht maritiem verleden. Tot verdriet van vele scheepvaartenthousiasten, heeft Nederland geen echt varend zeilschip uit vroeger jaren meer. Het juweel, dat bij de „Spido" ligt afgemeerd, is het Belgische opleidings- en museum schip Mercatordat gisternacht, na twaalf uur varen, van Oostende in Rot terdam aankwam. Niet met behulp van de zestienhonderd vierkante meter zeil, waarmee de „Mercator" vroeger getuigd kon worden, kwam het schip naar de Maasstad, maar heel nuchter op de kracht van haar vijfhonderd pk-motor. De in 1932 gebouwde „Mercator" kon, dank zij het Belgische „Nationaal comité voor Zeevaartpropaganda", als België's laatste zeilschip behouden blijven. 22 maart '67 A B. WIGMAN WASHINGTON Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat een twee de en vermoedelijk laatste waarschu wing is gegeven aan dr. Earle L. Reynolds en de zevenkoppige beman ning aan boord van het jacht „Phoe nix" om uit de Golf van Tonkin en de Noordviëtnamese haven Haiphong weg te blijven. Deze acht Quakers, die 1000 kg ge neesmiddelen ter waarde van 20.000 dollar voor Noord-Viëtnam bij zich hebben, is te verstaan gegeven, dat zij een gevaarlijk gebied binnenvaren waar militaire gevechtsoperaties aan de gang zijn. In een brief van Edward E. Rice, Amerikaans consul-generaal te Hong kong, aan Horace Champney, opva rende van de Phoenix, werd te ver staan gegeven dat een reis naar Noord-Viëtnam zonder de vereiste pa- peiren een reden was om hun reisdo cumenten in te trekken en te annule ren. De Phoenix heeft Hongkong in middels verlaten. „Wij verrichten een menslievende taak. Wij zijn er zeker van dat wij Haiphong zullen bereiken. Wij hebben twee telegrammen uit Haiphong ontvangen dat wij welkom zijn", zei dr. Reynolds. De twee telegrammen waren af komstig van het Vietnamese Rode Kruis. Reynolds is uit protest tegen kernproeven ook reeds met zijn jacht het Amerikaanse proefgebied Bikini en de Russische haven Wladiwostok binnengevaren. De ministers hebben voorts een maximum en minimum vastgesteld voor de oriëntatieprijs van rundvlees in de zes landen in het komende sei zoen. De „prijsvork", met een mini mum van 249 DM per 100 kg (de Ne derlandse oriëntatieprijs) en een maxi mum van 264 DM, is bedoeld als toe nadering van de nationale prijzen aan de Europese oriëntatieprijs van 265 DM, die volgend jaar van kracht moet worden. Tevens werden de ministers het eens over een maximum-interven tieprijs van 246.4 DAL Een eerste discussie over de alge mene problematiek, die aan de orde komt bij de vernieuwing van de EEG- marktverordeningen voor de land bouw per 1 juli a.s., heeft een klein gemeenschapssucces opgeleverd. De Franse delegatie heeft, in tegenstel ling tot de verwachtingen, er geen be zwaar tegen gemaakt dat de EEG- commissie onder de nieuwe verorde ningen de heffingen voor de verschil lende produkten (zoals suiker en gra nen) zal vaststellen. In kringen van de EEG-commissie verwacht men bij deze algemene dis cussie, die de komende weken heel wat tijd van de ministers zal vergen, overigens nog heel wat problemen, vooral t.a.v. vragen als de ontsnap pingsclausules en het vrije verkeer in veredelingsprodukten op de gemeen schappelijke landbouwmarkt. De EEG-commissie heeft de minis terraad gisteren toegezegd, dat zij op korte termijn (men spreekt van be gin mei) voorstellen zal ontwerpen voor een overgangsfase ten behoeve van de maalindustrie in de gemeen schap. Vooral van Duitse zijde is ver klaard, dat zo'n overgangsregeling no dig is aangezien de huidige maalcapa- citeit veel groter is dan de gemeen schappelijke markt nodig heeft. Van Nederlandse kant is er op gewezen, dat dit een zaak is die de gewone gang van zaken op de EEG-graan- marKt niet mag ophouden; de Neder landse delegatie zou overigens wel be reid zijn in te stemmen met een over gangsregeling voor de maalindustrie, doch die zou niet meer dan twee tot drie maanden mogen duren, te reke nen vanaf 1 juli a.s. SXWSSKjcv. ^JÖ mm m m De oproep die Apeldoorn's wethou der E. J. Harmsen eergisterenavond via de radio lanceerde om boer Evers in Ederveen bijstand te verle nen bij de gerechtelijke verkoop van zijn inboedel is niet onbeantwoord ge bleven. Met boer Koekoek als aan voerder zorgden honderden boeren voor een invasie en degradeerden de executie tot een lachwekkende ver toning. De deurwaarder ging met vijfenveertig cent naar huis. Overberg schijnt aantrekkingskracht te bezitten voor clandestiene vuilstor- ters, die het devies „Opgeruimd staat netjes" een verkeerde uitleg geven. De N.C.V.B. afdeling Veenendaal schreef gisteravond historie. Mevr. Bos-Dikken nam afscheid als presi- 1 dente en tijdens dezelfde vergadering werd de afdeling in tweeën gesplitst. Beide afdelingen kregen een nieuwe presidente. 0 Op de hoek van de Helling en de Hoogstraat verdwijnt een stukje oud- Veenendaal, nu de heer Van Eist het bijltje erbij neerlegt. 0 Twee bekende Rhenense ingezetenen leveren ongezouten kritiek op de uit latingen van de directeur van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, die tijdens een interview de aanne mers heeft gekenschetst als roman tici, die met één werk schatrijk den ken te worden. Adjudant Zijlstra te Rhenen drijft sinds enige tijd een buitenmanege en 0 in Leersum komt de filatelie tot verdere bloei. SAO PAULO De overstroming van zondag ten noordoosten van Sao Paulo in Brazilië heeft aan 400 mensen het leven gekost. Het zwaarst getroffen is Caraguata- tuba, een stad van 15.000 inwoners, waar de helft van de woningen verlo ren is gegaan. De watersnood was het gevolg van zware regenval. (Van een onzer verslaggevers). v PENCANZE. Een Nederlandse berglngsdeskundige is gisteren bj) eeu ontplof fing verongelukt op de 120.000 tons tanker Torrey Canyon, die zaterdag bjj Land's End is gestrand en lekgeslagen. Het slachtoffer is kapitein Hans B. Stal (36) uit Santpoort-Noord. Hjj was assistent-bedryfschef van Bureau Wijsmuller te IJmuiden. ic Een poging om de gewonde kapi tein Stal met een hef schroef vlieg tuig van de Britse marine snel over te brengen van de sleepboot Titan naar de wal mislukteDeze foto is gemaakt toen een lid van de beman ning van de helikopter zich op het dek van de Titan liet neerzetten om pools hoogte te nemen. De explosie gebeurde in het bovenge deelte van de machinekamer, ten ge volge waarvan de opbouw van het schip werd opengereten. Kapitein Stal stond op dat moment als enige van de grote bergingsploeg van Wijsmuller in het gedeelte midscheeps. De zeventien anderen waren op het achterschip. De luchtdruk van de ontploffing blies hem. tegen de railing, waarna hij over boord sloeg. De sleepboot Titan pikte de gewonde uit zee op. Het leek aanvankelijk, dat kapitein Stal niet ernstig was gewond. Er is nog een poging gedaan hem met een heli kopter snel naar de vaste wal te bren gen, maar dit mislukte. Vrij spoedig verslechterde de toe stand van kapitein Stal, waarschijnlijk door ernstige inwendige verwondingen. Twee uur na de ontploffing overleed hij aan boord van de sleepboot, die het li chaam naar Penzance bracht. Een paar leden van de Italiaanse be manning van de tanker, die aan boord waren gebleven, werden eveneens over de railing geslagen, toen de ontploffing zich voordeed. Zij werden ongedeerd uit zee opgepikt. Hoewel de tanker door de ontplof fing nog meer schade heeft opgelo pen dan hij reeds had geleden op de rotsen van de Seven Stones, hoopt men het schip nog altijd te kunnen bergen. Een helikopterpiloot, die boven het wrak van de gestrande Torrey Canyon heeft gevlogen, nadat de fatale ontplof fing zich had voorgedaan, vertelde gis teravond: „Ik kan niet geloven, dat dit schip ooit weer zal drijven, laat staan varen. Ik vloog vlak boven het gat, dat de ontploffing in het dek boven de ma chinekamer had geslagen en je kunt me geloven of niet ik zag de rotsen dwars door het hele schip heen". De IJmuidense bergers, die diep on der de indruk waren van de plotselinge dood van hun chef, kapitein Stal, delen het pessimisme van de helikopterboot niet. Zij geloven nog altijd, dat het schip te redden is en zo denkt de reder er ook over. Ook de Britse marine, die met alle beschikbare hulpmiddelen vecht tegen de zich nog steeds uitbreidende olie vlek, vindt dat het ogenblik nog niet is gekomen om het gestrande tankschip aan zijn lot over te laten. Niet alleen Engeland maakt zich zor gen over het snel groeiende olieveld dat, afhankelijk van de luimen van de wind, heen en weer drijft. De Belgische regering laat de bewegingen van de olie volgen door helikopters. Het zou echter een week lang uit het westen moeten waaien eer er sprake zou kun nen zijn van een bedreiging van de BelgiBche stranden. Het is trouwens zeer de vraag of de olievlek het Nauw van Calais zou kunnen passeren. MOSKOU Het Oostduitse staats hoofd en leider van de communistische partij Walter Ulbricht is gisteren aan het hoofd van een missie in Moskou aangekomen. HONGKONG De Nederlandse scheepvaartmaatschappij Royal Inter- Ocean Lines heeft haar verontschuldi ging aangeboden wegens een schietpar tij aan boord van het vrachtschip „Straat Malakka", waarbij de kapitein en vier Chinese matrozen waren betrok ken. De maatschappij heeft haar leedwe zen uitgesproken over het optreden van kapitein F. J. P., toen hij 6 december van het vorig jaar in de haven van Brisbane tijdens een meningsverschil op de vier Chinese bemanningsleden schoot. De kapitein heeft, zo deelt de maat schappij mee, schriftelijk zijn excuus gemaakt en zal niet meer voor de maatschappij varen. Aan de Chinese zeelieden, die in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, is 28.000 gulden schadevergoeding betaald. Zij zullen weer door de maatschappij in dienst worden genomen. De door de communisten beheerste bond van zeelieden in Hongkong heeft het voor de vier Chinezen opgenomen en eiste van de maatschappij, dat zij openlijk haar excuus zou maken. Dit excuus is vandaag in verscheidene kranten in Hongkong verschenen. DEN BLAAG De Zweedse regering wil de twee moordenaars van de Ne derlander Hendrik Drost, de 22-jarige Joop D. uit Doesburg en de 19-jarige Jan van 't H. uit Rotterdam, naar Ne derland uitwijzen. Hendrik Drost werd op 1 december 1965 in Stockholm vermoord. De Stock- holmse rechtbank veroordeelde de da ders tot plaatsing in een inrichting voor geesteszieken. Zweden heeft de Nederlandse rege ring in een brief verzocht de jongens op te vangen en voor verdere verple ging te zorgen. Het ministerie van jus titie beraadt zich over deze brief. LONDEN Vanmorgen vroeg is in gebroken in het Londense huis van prinses Margaret en Lord Snowdon, Kensington Palace. Niemand in het pa leis werd door de indringer gestoord. Later werd vernomen dat de politie een man meegenomen heeft naar het politiebureau Kensington. Gouden munten en andere eigendom men, die gestolen waren, werden ge red. De inbreker drong naar binnen door een ruit uit een raam gelijkvloers te nemen. Hij ging door de kinderka mer op zoek naar voorwerpen van waarde. Gouden munten, juwelen en een kijker nam hij mee. i FREETOWN In de Westafrikaans© staat Sierra Leone heeft het leger voor lopig de macht in handen genomen en de staat van beleg afgekondigd. De pas beëdigde premier, Siaka Stevens, wordt in het staatsgebouw onder militaire be waking gehouden. De opperbevelhebber van het leger, David Lansana, zei in een radio-uitzen ding dat de gouverneur-generaal. Sir Henry Lightfoot Boston, niet het recht had Stevens tot premier te benoemen, omdat de uitslagen van de verkiezingen nog niet volledig zijn. Stevens verklaar de telefonisch aan het persbureau Reu ter, dat officieren hem gezegd hebben, dat hij zal worden neergeschoten, wan neer hij tracht het land te verlaten. Hij zei, dat hij in het staatsgebouw wordt vastgehouden sinds hij is be ëdigd. GRONINGEN In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is de 20-jarige mej. W. A. Wiersma uit Hoogezand, overleden, die in de nacht van zaterdag op zondag ernstig gewond was geraakt bij een verkeersongeluk te Zuidlaren. Zij zat in een auto, die slipte en tegen de gevel van een huis tot stilstand kwam. Ook de bestuurder werd ernstig gewond. Op verzoek van de politie van Zuid laren heeft de Groninger politie het stoffelijk overschot in beslag genomen voor sectie. 0 De 79-jarige mevr. Schlieher uit Lin- ne is in het ziekenhuis te Roermond overleden aan de verwondingen, die zij zondag jl. bij een verkeersongeluk op de Rijksweg te Maasbracht had opgelo pen. Bij dit ongeluk kwam een jonge man om het leven. Zijn 19-jarige ver loofde ligt nog zwaar gewond in het ziekenhuis te Roermond. Van het gezin Schlieher uit Linne werden de heer en mevr. Schlieher en hun zes kinderen al len zwaar gewond Ze verblijven nog in het ziekenhuis in Roermond. Sommigen van hen zijn nog bewusteloos. (Van onze weerkundige medewerker) Tn de vrij zachte en vochtige lucht, die zich gisteren boven ons land bevond, daalde in de afgelopen nacht de temperatuur tot omstreeks 6 graden. Een depressie, die vanochtend boven de Botnische Golf lag, trekt naar het noordoosten, terwijl zich ten westen van Frankrijk een hogedruk- gebied handhaaft, dat zich in de rich ting van de Alpen uitbreidt. In dit gebied is dus, na de sneeuwval van de afgelopen dagen, een weersverbete- ring te verwachten. Met de westelijke winden, die tussen de beide druksystemen heersen, wordt geleidelijk wat koudere lucht naar onze omgeving gevoerd. Hierin kun nen morgen, naast opklaringen, ook enkele buien voorkomen. Het weer wordt langzamerhand iets minder zacht. De wind ruimt naar richtingen tussen west en noordwest, aldus ver wacht het K.N.MJ.

De Vallei | 1967 | | pagina 1