Orgelspel van Cor Steyn in kort bestek terug op radio Marijke (en Bob) Ernstig conflict bij Concertgebouworkest „Selvera", Mieke Bos, in Sleeswijkrevue UIT DE KERKEN Klacht van Vanvugt tegen Willem Brandt OMZET STEEG MET f 250 MLN BIJ BREDER0DE Meteoor: dividend alleen in contanten Omschakeling bij H.A.L. Magisch orgel Televisie VANAVOND MORGEN WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 WOENSDAG 22 MAART 1967 JANET 19 Thomas kwam naast haar. Hij gaf haar een arm. „Voel je je ellendig, liefste?" vroeg hij vriendelijk. „Tob maar niet over de jongen, die slaat er zich vast goed doorheen". Zij schudde zwijgend het hoofd, tot geen woorden in staat. Haar handen hield zij tegen haar oren. „Wat/ een verschrikkelijk gelui", zei ze, „houden die klokken nu nooit op?" Haar kinderen zagen haar verwon derd aan. „Ga mee naar de kerk, moederlief", stelde Mary voor. „Dan zullen we allemaal bidden voor Joe, dat hij gezond en wel bij ons terug mag keren". Thomas keek op zijn horloge. „Dan mogen we nu wel gaan", begon hij onbeholpen. „Wij zijn nog nooit van ons leven te laat gekomen, voor zo ver ik weet". Zij liepen de heuvel op. De klokken verstomden even. Van de havenkant hoorden ze toen een ander geluid: het ophalen van rammelende kettingen. De „Francis Hope" hieuwde het an ker. Haastig liepen de Coombes door naar het hek, dat toegang bood tot de kortste weg over de velden. De kinde ren probeerden nog luchtig en onge dwongen te praten, maar allen besef ten het stille verdriet van hun moe der. De ongelukkige Thomas deed nog een vergeefse, onhandige poging opgewekt te doen, om haar wat op te beuren. „Ja, vast en zeker, we zul len de jongen missen. Alles wordt thuis heel anders zonder hem". De kerkklokken hervatten hun klaaglijk en onheilspellend gelui. Bij het hek draaide het gezin zich voor het laatst naar de haven. Het schip was reeds los van de wal. Zijn boeg keerde zich naar de verre hori zon. Spoedig zou Plyn uit het zicht verdwijnen, zoals zij, bij de invallen de duisternis, het schip uit het oog zouden verliezen. Janet ging het eerst de kerk binnen, gevolgd door haar man en kinderen. Tijdens de dienst zat zij volkomen onbeweeglijk, zonder enig bewijs van medeleven. Een laat ste zonnestraal vond zijn weg door het hoge venster. Diezelfde licht straal kruist de koers van het schip, dacht zij bij zichzelf. Vrede en verheven rust daalden in het kerkje. Zijn eeuwenoude muren omsloten de onzichtbare gestalten van alleif, die hier vóór hen hadden neer geknield en gebeden, wier reeds lang vergeten namen op de zerken gebei teld stonden. Zij, die op het ogenblik naast Janet geknield lagen, zouden op gelijke wijze eenmaal de eeuwige rust ingaan. Hun stemmen zeiden zacht de gebeden. Aan boord dacht Joseph aan de kerk van Lanoc, waar zijn moeder nu, met bleek gezicht, zou opzien naar het hoge venster. De „Francis Hope" stampte op de baren, zijn spiegel heffend op de dei ning der golven. Een strakke bries floot in de stijf gebraste zeilen. XI De eerste maanden van Joseph's afwezigheid probeerde Janet er aan te wennen. Het leek of ieder mense lijk gevoel uit haar geweken was. Zij leefde machinaal voort, zonder uiter lijk merkbaar te zijn veranderd, be halve misschien, dat zij haar hoofd nog iets hoger hief; zij had zichzelf een mantel van trots omgehangen, om daarmee haar verdriet te verber gen. Thuis ging het leven met kleine veranderingen zijn gang. Samuel begon 's zondagsmiddags op wacht te staan aan het tuinhek van de kustwachter Silas Trehurst. Om streeks half drie kwam Posy, de doch ter, dan het tuinpad af en na een tijd je van onbeholpen praten, klapte het hekje dicht en juffrouw Posy placht aan Samuels arm de heuvel op te wandelen. De trouwe Herbert hielp z'n broer ijverig liefdesbrieven componeren. 's Avonds zaten ze vaak in een hoek van de kamer met papier, pen en inkt. Samuel met gefronst voorhoofd, Herbert met een woordenboek. Op een keer kwam Philip aan tafel en vertelde zijn besluit om bij de fir ma Hogg en Williams, de scheepsma kelaars van Plyn, op kantoor te gaan werken. Zijn vader zag hem stom-ver- wonderd aan. „Wou je dan niet bij je broers op de scheepswerf komen?" „Neen, dank u", antwoordde Philip kalm. „Ik ben zelf al bij meneer gaan praten en hij wil me best hebben. Het beginsalaris is niet hoog maar ik krijg later meer, als ik m'n best doe". „Nou, daar sta ik van te kijken!", gaf zijn vader te kennen, terwijl hij achterover leunde in zijn stoel. „Dat jij zoiets in je eentje onderneemt, zonder ons er iets van te zeggen!" Maar in stilte was hij toch trots op de zelfstandige manieren van zijn zoon. „Wat zeg jij ervan, Janet?" wend de hij zich tot zijn vrouw. „Ik geloof, dat Philip heel goed weet wat hij wil. Hij zal op zijn eigenzinnige manier door het leven weten te komen en bereiken, wat hij zich in het hoofd zet. Maar of hij er ook gelukkig bij worden zal, is een andere zaak. Zij wierp een onderzoekende blik op haar zoon, met zijn hoogblonde ha ren en diepliggende spleetoogjes. Phi lip zag haar even aan en keek daar na weer op zijn bord. Janet was zich bewust van een wonderlijke, verscho len tweestrijdigheid. Haar eigen kind gaf haar een gevoel van twijfel en beduchtheid. Met iets van onzekerheid en afkeer zag zij in de verre toe komst. Dan richtte zij haar aandacht weer op het heden en dacht aan Jo seph, ver weg op zee. Ze vroeg zich af of hij op tijd terug zou zijn voor haar verjaardag, in april. Hij had het altijd fijn gevonden, die dag met haar alleen door te brengen. Ze ge bruikten die als voorwendsel voor een eerste picknick in het voorjaar. Joseph zou toch zeker wel tegen de lente in Plyn terug zijn? Zo nu en dan kwam er bericht van hem, uit verschillende grote havens van Ame rika. Ze liep dan meestal met zijn brieven dicht op haar hart, omdat ze een stuk waren van hemzelf. Wonder lijk hartstochtelijke brieven waren het. Zij ademden een liefde voor de zee en een geestdrift voor het leven, dat hij leidde. Zij gewaagden van zijn ont beringen, het ruwe weer, eindeloos ge zwoeg van de ochtend tot de avond, met nauwelijks een moment rust om na te denken. Hun vechten tegen een storm midden op de Atlantische Oce aan, waarbij zijn kameraden dachten dat hun einde gekomen was. Maar hij zelf, kletsnat, uitgeput, moe als een hond, met pijn in al zijn leden, beleefde een onmiskenbare vreugde en diepe verering voor het harde, ge vaarlijke beroep, dat hij zich gekozen had. Ondanks alles miste hij haar aanwezigheid ieder ogenblik van de dag en de nacht. (Wordt vervolgd) iiiiuimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii; 3460. De lange Maan-dag werd door de bewoners van Lunapolis-in-aanbouw goed benut. Er heerste een voort durende bedrijvigheid van bulldozers, graafmachines en kunststofpersen bij de constructie van grote raketstart plaatsen en verbindende wegen. Commandant Grishow was op een periodieke inspectietocht, toen het heug lijke nieuws hem bereikte. „Wat, eindelijk bericht?" riep hij blij uit. „Dat is een pak van m'n hart! Ik moet zo gauw mogelijk horen wat zij allemaal hebben mee gemaakt. Kom mee naar de commando-koepel!" Even later zat Grishow al in zijn push-glider en stoof over de gloeiend hete maankorst terug naar de hoofdpost. Zijn ogen schitterden van vreugde over het komende weer zien met zijn vrienden. „De geluksvogels", mompelde hij. „Die vliegen maar altijd het avontuur tegemoet, terwijl wij in het stof en gruis van deze dorre satelliet mogen rondwroeten. Ach ja!" Hij zuchtte. „Er zijn nu eenmaal altijd werkpaarden en luxe-paarden!" 19. De rechtszitting is begonnen. De verdachte Ah-Lioe ligt geknield voor de balie waarachter Rechter Tie, met Tsjiao Tai aan zijn zijde troont. Ah-Lioe wil wat zeggen, maar de voorman staat klaar met zijn zweep, vlak naast hem. En aan de andere kant staan dreigend de gerechts dienaren met hun bamboelatten. Rechter Tie leest op z'n »emak de getuigenverklaringen door, Tsjiao Tai leest over zijn schouder mee. De klerk zit gereed om al het verhandelde op te tekenen. Na enige tijd kijkt de rech ter op en zegt tegen Ah-Lioe: „De kroegbaas en drie an dere dobbelaars hebben verklaard dat je gisteravond hooglopende ruzie met de vermoorde Seng-san had. Hij beschuldigde jou van vals spelen." „Ik speelde ook vals, edele heer!" roept Ah-Lioe uit. „Daar maken we altijd ruzie over, dan vervelen we ons niet, ziet u. Je maakt toch ook ruzie met je vrouw, om wat leven in de brou werij te houden! Wat betekent dat nou? U wilt toch niet zeggen dat ik m'n makker vanwege zo'n klein ruzietje vermoord heb?" „Wie heeft Seng-san dan wel ver moord, Ah-Lioe?" vraagt Rechter Tie bedaard. HILVERSUM De V.A.R.A. overweegt van tijd tot tijd korte radiopro gramma's te gaan uitzenden die zullen bestaan uit orgelopnamen van Cor Steyn. Een herhaling van de succesvolle televisieserie Tussen Bach en Beatles is helaas niet mogelijk. De ampexopnamen daarvan zijn na de uitzending uitge wist. De grootste vraag gaat uit naar de opnamen met het Magische Orgel van de heer Keizerwaard uit Berkel en Ro denrijs. Vandaar dat in januari deel één van de heruitgaven is uitgekomen en dat in april deel twee zal volgen. Er is daarvoor een keuze gemaakt uit de vijf bestaande grote platen. In het najaar zal een plaat worden gemaakt met Steyns spel op het hammondorgel. Duidelijk is uit alles wel gebleken, dat Cor Steyn een unieke persoonlijk heid was. Ondanks veel zoeken, hebben de VARA en de Bovema tot nu toe nog niet de man gevonden met dezelfde combinatie van eigenschappen als orga nist, showman en persoonlijkheid. AMSTERDAM De heer P. Heuwe- kemeijer, directeur van het Concertge bouworkest, zal niet meegaan op de ko mende tournee van het orkest naar de Verenigde Staten en Canada. Dat is besloten op een vergadering van het da gelijks bestuur van het Concertgebouw orkest. In plaats van de heer Heuwekemeijer zal een lid van het bestuur de reis naar Amerika meemaken en de leiding van de heer Heuwekemeijer op de tournee overnemen. Wie hiervoor zal worden gekozen, is op dit moment nog niet be kend. Het dagelijks bestuur bestaat uit mr. dr. G. M. Greup voorzitter, en de he ren mr. M. Geerling, jhr. D. G. de Graeff, J. F. Alessie en K. H. M. Schouten. De geruchten dat een ontslag van de heer Heuwekemeijer in het verschiet zou liggen, konden wij gisteravond van het Concertgebouworkest niet beves tigd krijgen. Het is echter aan geen twijfel onderhevig dat er een ernstig conflict tussen het bestuur en de direc teur van Nederlands eerste orkest is gerezen. nog populairder na overlijden „Wij zullen de radioprogramma's bij zonder graag maken", vertelde Bert Robbe, hoofd van de afdeling lichte muziek. Langer dan telkens een kwar tier zullen zij niet kunnen duren, door dat onze voorraad eigen opnamen be perkt is. Als wij alles hadden gecon serveerd zouden wij meer dan genoeg hebben, maar wie kon in november 1965 denken, dat deze man van 57 jaar van de ene dag op de andere dood zou zijn". „De eerste tijd daarna zijn wij voor programma's met Cor Steyn terugge schrokken. Later hebben wij wel regel matig maar incidenteel nummers van hem gedraaid. Als het minder is ge weest dan zijn grote schare vereerders had verwacht, dan kwam dat alleen door gebrek aan materiaal. Bovendien zal het wel zo zijn ge weest dat de liefhebbers die platen net niet hebben gehoord. Daarom denk ik nu aan speciale Cor Steyn-program- ma's. Op 1 mei zenden wij om te be ginnen een half uur opnamen van hem en van Jan Corduwener uit". Bij de televisiesectie van de Vara zei Adri van Oorschot: „Was het maar waar dat wij Cor Steyns opnamen nog hadden. Er waren al plannen gemaakt voor een nieuwe televisieserie in 1966. Het openingsconcert door Cor Steyn op het BBC theaterorgel hebben wij la ter niet willet) 'uitzenden. Pal voor zijn dood heeft Cor Steyn in die televisie opnamen van zijn plannen met het or gel verteld. Dat vonden wij te cru". De geluidsbanden van de proefopna- men met het orgel zijn wel bewaard gebleven. Met behulp daarvan heeft de Bovema in Heemstede de platen maatschappij waarvoor de organist de laatste jaren werkte een langspeel plaat samengesteld. Daarbij blijft het niet. Na de dood van Cor Steyn is de vraag naar zijn grammofoonplaten maanden lang hon derd procent groter geweest dan daar voor. En nu nog is iedere heruitgave goed voor duizenden exemplaren. Dat is zeldzaam voor dit genre repertoire. AMSTERDAM René Sleeswjjk heeft de zangeres en musicalactrice Mie ke Bos gecontracteerd voor zyn dertig ste Snip en Snaprevue, waarvan de pre mière traditiegetrouw in het Hilversum- se Gooiland is, op vrydag 14 juli. Mieke Bos, die samen met haar zuster jarenlang als de Selvera's optrad, heeft al eerder in een Sleeswijkproduktie ge staan: in „The sound of music" speelde zij samen met Johan Heesters. Verder kwam zij in verscheidene musicals op de televisie, ook in West-Duitsland. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Gameren: J. Vroeginde- wey te Goudswaard: te Buitenpost: J. Dol te Smilde. Aangenomen: naar Nieuwe-Niedorp; M. J. de Geus, vic. te Amstelveen. Benoemd: tot lereer godsdienstonderwijs aan het Chr. Lyceum te Hoogeveen: A. J. Onstenk te Bathem. Geref. Kerken: Beroepen: te Klazinaveen (vac. N. H. Heiner): L. J. Wolthuis te Woerden. Aangenomen: naar Zaandam (vac. W. Bos): C. W. de Ruiter te Harmeien. Bedankt: voor Elburg en voor Nieuw- koop-Woerdenseverlaat: W. E. Hoek stra te Lewedorp (Zeeland); voor Ridderkerk (vac. A. C. Mooy): J. W. K. Kelder te Schipluiden. Geref. Kerken (vrygem.): Beroepen te Apeldoorn: A. Kooy te Em- men; te 's-Gravenhage-West: H. Bou- ma te Assen; te Sliedrecht: W. Borg- dorff te Baarn. Na Corry, Anneke, Ria, Trea, Willeke en hoe ze allemaal ook mogen heten, heeft Marijke sinds gisteravond ook haar eigen tv-show. Een bijzonder goede show, als U het mij vraagt. Vooral om dat men zich niet heeft uitgesloofd om van Marijke Merckens een echte show lady te maken, maar gewoon haar meest markante eigenschappen zo goed moge lijk heeft benut door haar een paar luch tige chansonnetjes te laten zingen (ze heeft veel van Nicole Louvier en Brigitte Bardot in haar stem, al is haar uitspraak van het Frans nog niet ideaal), een stukje als de aardige baboe-imitatie te laten voordragen en een nummer een voudig aan te kondigen of te illustreren. Behalve voor Marijke Merckens be tekende deze show ook een triomf voor producer/regisseur Bob Rooyens. Als geen ander in Nederland bezit deze jon geman de gave, progtamma's te kunnen maken waar je je ogen geen moment van kunt afwenden. Rooyens (én Ajax; laten we wèl wezen) zorgt er altijd voor dat de televisiekijker ook werke lijk naar de televisie kijkt. Ook gister avond viel weer op, hoe knap hij het beeldoppervlak weet te bespelen en al dus te vullen. Ik denk aan de „Reis in ritme", waar de percussiongroep van Cees See ons op vergastte, aan het „in springen" van Marijke's stemmings-beel- den tijdens het nummer van de Beatgirls, aan de Spaanse danser die zichzelf on der de voet dreigde te lopen, aan het stukje „Moef, Ga, Ga" met The Shoes (maar nu gelukkig zonder ingeblikt tienergegil) en aan de illustraties bij het even meesterlijke als ondeugende liedje Echtelijke liefde of echte liefde?". Nee qua tekst, muziek en beeld kan Marijke Merckens zich geen betere medewerking wensen. We hopen haar dan ook nog vele ma len in dergelijke shows terug te zien. In AVRO's Televizier was later op de avond een korte, maar imposante docu mentaire te zien over wat men noemde „de Krupp-dynastie" in Essen. J. v.d. K. AMSTERDAM De Amsterdamse schrijver Erwald Vanvugt heeft bij de officier van justitie in Amsterdam een aanklacht ingediend tegen de auteur Willem Brandt en de Bussumse Cou rant. Reden voor deze aanklacht is de recensie die Willem Brandt in de Bus sumse Courant heeft gewijd aan Van- vugts nieuwste boek „Mijn vrouwen". Vanvugt acht zich door de „lasterende onzin" in Brandts bespreking beledigd. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Christelijke Histori sche Unie. 18.30 Platennws. 19.05 VA- RA-dansorkest. 19.30 Artistieke staal kaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor, radio-feuilleton. 20.55 Ik loop door het land, licht pro gramma. 21.10 Lichte orkestmuz. en zang. 21.35 Vragenvuur. 22.00 En dan heb je een chanson..., liedjesprogram ma. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Radio Jazz Magazine. 23.30 Jazzorkest. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Geestelijke liederen. 18.30 Spek- trum: nieuws uit de protestants chris telijke organisaties. 18.50 Lichte gram- mofoonmuz. 19.00 Nieuws en weerpraat- je. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.45 Wereld panorama. 19.55 Stereo: Lichte gram mof oonmuz. 20.30 Tien jaar Euromarkt documentaire. 20.50 Stereo: Markus- Passion, Reinard Keiser (opn). 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.25 De toekomst verwachtingen voor de Euromarkt, ge sprek. 23.10 êStereo: Oude muz. (gr.). 23.15 Stereo: Platennieuws. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Mona, TV-film. 19.25 Openbaar Kunst bezit. 19.40 Mijn vrienden in de wereld, filmpje. 19.51 Uitzending Stichting So- cutera. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Uitzending van de Anti-Revolutionaire Partij. 20.30 Inbur geren: De ambtenaar, documentair programma. 21.00 Ontmoetingen (Ren contres), speelfilm, (beide keuringen 18 jr.) 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Sherlock Holmes: De Kroon, TV-film (BBC). 20.55 Attentie voor sport. 21.15 Kunst zinnigheden: maandelijks cultureel tijd schrift. 21.45 Overdenking. 21.50 Een avond in de Waag: programma van volksliedjes. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15 Journ. 22.30-23.00 Teleac: De detaillist als ondernemer (deel 7 - herhaling). HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Semi- klass. muz. (opn). 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte gr. muz. voor oudere luiste raars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar- beidsvit. (11.00-11.02 Nws). 12.00 Lichte orkestmuz. 12.25 Beursber. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Zelf standig zijn en blijven, lezing. 12.40 Dansorkest. 13.00 Nws. 13.10 Journaal en beursber. 13.30 Koorzang: oude en klass. koorliederen. 13.55 Beiaardconcert. 14.15 Huishoudelijke zaken, pr. voor de huisvr. 14.30 Stereo: Licht instr. ensem ble en zangsoliste. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Muz. uit de 17e en 18e eeuw (gr). 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Porder: lichte gr. muz. en pr. (7.30 - 7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Klass. pianomuz. (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Geestelijke liederen. 9.00 Het laat ste Avondmaal, godsdienstig program ma. 9.30 Moderne gewijde muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: licht muz. progr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Mensen geloven, lezing. 11.45 Streeksgewijs: Inform, uit de IJmond. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. 13.00 Pro memo rie. 13.05 Stereo: Klass. gr. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Bariton en piano: mod. muz. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 15.15 Voor de vrouw, NCRV: 15.45 Stereo: Klassiek orgelconcert (gr). 16.00 Studiodienst. 16.30 Musiciana: muzikale herinnerin gen. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder- kor: Lijdensliederen. 17.30 Stereo: Lichte gr. muz. 17.50 Stereo: Meisjes koor en licht instr. sextet. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muz. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe langspeel platen. 11.00 Nws. 11.02 Licht platenpro- gramma. 12.00 Nws. 12.02 Variant: act., report-, stripverhaal en lichte muz. 13.00 Nws. 13.02 Top Twintig. 14.00 Nws. 14.02 Instr. allerlei (gr). KRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Act. 15.05 Klein chanson 16.00 Nws 16.02 Act. 16.05 Tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekpl.progr WOENSDAG 22 MAART DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren). 10.20 Duitse speelfilm. 11.40 Bam- bergs Symfonie-orkest: Pianoconcert nr. 1 in Es gr. t., Liszt. 12.00-13.30 Ac tualiteitenkroniek. 16.40 Nws. 16.45 Wa tersporttentoonstelling 1967 te Berlijn. 17.00 Filmreportage. 17.25 Programma over beroepskeuze. 18.00-18.05 Nieuws. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Nws. 18.16 Von Nachbar zu Nachbar. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actualitei ten. 19.21 Bei uns daheim. 19.59 Pro gramma-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Dass ei- ner des anderen Sprache verstehe: Helm. 18.25 Hier und Heute. 18.50 Goe denavond. 19.00 Hier und heute. 19.10 Lautlose Jagd. 19.40 Programma over bodem-analyse.) 20.00 Journ. en weer- overzicht. 20.15 Filmreportage over ac tuele gezinsproblemen. 21.00 TV-film. 22.00 Braziliaanse muziek. 22.45 Journ. en weerbericht. Aansluitend: commen taren. 23.00 Sport. DUITSLAND II 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Actualiteiten en muziek. 18.55 Detective film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en thema's van de dag. 20.00 Mode en muziek uit Parijs. Aansluitend: nieuws. 20.45 Toneelstuk. 22.10 Gesprek 22.45 Nieuws, weerbericht en thema's van de dag. ItllltllllllllllllflIlllllllltJ 18. De man was de schrik over Tekko's plotselinge verschijning echter spoedig te boven en informeerde beleefd wat .of Tekko van hem verlangde. Onze vriend klom uit de sloep en vertelde wat hem overkomen was en eiste nu, dat hij onmiddellijk naar de wal terugge bracht zou worden. „Kletskoek!" oordeelde de boots man, die niet veel geloof aan Tekko's woorden hechtte. „Zo'n verhaal kan iedereen wel opdissen. Trouwens dit is een zaak, waarin alleen de kapitein mag beslissen en niet ik of een ander. Veel kans geeft ik je echter niet want de Ouwe heeft niet veel op met verstekelin gen!" „Maar man, ik heb je toch precies verteld hoe de vork in de steel zit!" trachtte Tekko de bootsman te overtuigen. „Ik ben geen verstekeling! Ik wil enkel naar huis. Ik kan er toch niets aan doen, dat jullie zijn gaan varen, terwijl ik sliep! En met de kapitein heb ik niets te maken. Roei me liever naar de wal!" „Ja, dat zeggen ze allemaal!" baate de bootsman, die kwaad begon te worden. „Praatjes, jonge man! Niets dan praatjes! Van jou heb ik in ieder geval geen be velen aan te nemen en de kapitein zal uitmaken wat er met je gebeuren zal, basta!" ,,Niet naar de kapitein! Ik wil naar huis!" gilde Tekko, die het hopeloze van het geval begon in te zien. Maar de bootsman trok zich van het geschreeuw niets aan. Hij greep Tekko in zijn nekvel en sleurde hem met zich mee. UTRECHT Verenigde Bedrijven Bredero heeft een jaar van forse groei achter de rug. De netto baten namen toe van f 9,^8 miljoen tot f 10,8Jf miljoen. De omzet ligt om en nabij de f 850 miljoen. De marges in het algemeen zijn door de scherpe concurrentie afgeno men, aldus de directie in het jaarver slag. In diverse sectoren van het con cern is de rentabiliteit verbeterd; in enkele andere afdelingen bleef deze achter. Het laatste was met name het geval in de grofkeramische sector, waar de concurrentie bij afnemende vraag tot prijzen voerde, die hier en daar beneden de kostprijs daalden. Over het geheel genomen, stelt de directie vast, werd het winvermogen tot dusver in geen enkele sector blij vend aangetast. De directie waagt zich niet aan voor spellingen over de gang van zaken in 1967. Wel wordt gezegd dat op basis van de eind 1966 aanwezige orderpor tefeuille weer door alle tot het concern behorende ondernemingen een volledi ge bezetting kan worden bereikt. In 1966 boekte het concern netto-op brengsten van f 9,30 (v.j. f 8,22) mil joen. Van de deelnemingen werd f 1,04 (f 1,25) miljoen ontvangen. Af schrijvingen vroegen f 4,89 (f 4,01) miljoen en belastingen f 1,24 (f 1,46) miljoen. Voor de reserves bestemde Bredero f 750.000 (f 734.349). Voor verdeling komt dan f 3,46 (f 3,27) miljoen beschikbaar, waar bij opnieuw de reserves bedacht zijn: f 620.122 (f 644.351). Uit de rest wordt o.m. onveranderd 20 pet. dividend voor gesteld. De komende jaarvergadering krijgt bovendien een voorstel tot statuten wijziging te behandelen. Tot nu toe ontving iedere directeur 7 pet. tan tième, met dien verstande dat in to taal aan de directie niet meer dan 20 pet. ten goede kwam. Voorgesteld wordt het laatste percentage terug te brengen tot 10. De commissarissen be palen in het vervolg het bedrag, dat ieder lid van de directie krijgt. Daar naast wordt voorgesteld de vergoeding aan de raad van commissarissen terug te brengen van 10 tot 5 pet. Bredero heeft een eigen vermogen van f 45,25 miljoen, waarvan f 10,83 miljoen aandelenkapitaal. Het vreemd vérmogen op lange termijn bedraagt f 18,50 miljoen en dat op korte termijn f 41,20 miljoen. De voorzieningen staan geboekt voor f 6,60 miljoen. Daar staan o.m. tegenover: vaste aitiva f 37,59 miljoen voorraden f 13,47 miljoen, vorderingen f 23,76 miljoen, deelnemingen f 16,39 miljoen en geld middelen f 7,67 (v.j. f 6,06) miljoen. DE STEEG. Betonfabriek De Meteoor stelt over 1966 een dividend van 8 pet. in contanten voor. Over 1965 werd 18 pet. uitgekeerd, waarvan 8 pet. in aandelen uit de agioreserve. De omzet van het eigen bedrijf is verder gestegen, aldus de directie. De gang van zaken bij de dochter ondernemingen en deelnemingen is in het algemeen bevredigend geweest, met uitzondering van de deelneming In- deco-Coignet. Indeco heeft 1966 nog met een be langrijk nadelig resultaat afgesloten, als gevolg van oude opdrachten. Hier voor heeft De Meteoor de nodige voor zieningen ten laste van het resultaat kunnen treffen. De Koninklijke Maatschappij voor Havenwerken, een van de andere aan deelhouders van Indeco-Coignet, zal door de teleurstellende ontwikkeling bij de deelneming het dividend over 1966 passeren. Havenwerken keerde over 1965 nog 10 pet. uit. ROTTERDAM Het exploitatiesal do van de Holland-Amerika Lijn over 1966 is met 18% procent gedaald van f 19,45 tot f 15,91 miljoen. Dank zij een hogere opbrengst van deelne mingen 5,02 miljoen tegen 4,23 miljoen over 1965, een grotere boek winst op verkoop van schepen en on roerend goed en een terugboeking van f 2,19 miljoen van de reserves kon 1966 nog afsluiten met een winst van 5,86 (v.j. 4,92) miljoen. Dat is net voldoende voor de uitkering van een onveranderd dividend van 8 procent. De toestand voor 1967 ziet er wei nig rooskleurig uit. De directie zegt in het verslag, dat het een moeilijk jaar zal worden. De kleine verhoging van de passagetarieven is namelijk on voldoende om de stijging van de loon kosten aan boord van de passagiers schepen op te vangen. De bezetting, die in 1966 goed was, zal in 1967 niet verder kunnen stijgen. In het vrachtbedrijf zal de grote omschakeling moeten worden uitge voerd die nodig is wegens de te ver wachten snelle toeneming van het containervervoer. Dit brengt aanzien lijke aanloopkosten mee, o.m. omdat voor de Gulf-dienst gebouwde sche pen wegens hun containercapaciteit gedurende een groot deel van het jaar in de Newyorkse dienst moeten wor den gehouden. Daarom zal de Hol land-Amerika Lijn dit jaar niet in staat zijn de vrachtvloot zo doelmatig moge lijk te benutten. De directie verwacht dan ook pas in het najaar een wending ten goede. Dan komen de vier nieuwe schepen van de Atlantic Container Line, waar in de HAL een belang heeft van 20 procent in de vaart. De perspectieven van de exploitatie van deze grote zeer gespecialiseerde schepen zijn gunstig. AMSTERDAM. 21 maart '67. Lon den 10.09%-10.09%; New York 3.61- 3.61 Montreal 3.33%-3.33%; Parijs 72.92-72.97; Brussel 7.26%-7.27; Frank fort 90.89-90.94; Stockholm 69.97-70.02; Zürich 83.34i/2-83.39%; Milaan 57.78%- 57.83%; Kopenhagen 52.22%-52.27%; Oslo 50.45%-50.50%; Wenen 13.96%- 13.97%; Lissabon 12.59*4-12.60%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2