„Bouwfonds Ned. Gemeenten is doel voorbij geschoten Aannemerspatroons uitten kritiek op uitlatingen directeur Bouwfond U KlaassenAannemers worden uitgezogen Allerhande in Ouwehand Oud-adjudant Zijlstra drijft buitenmanege Clandestiene vuilstorters ontsieren Overberg Lodaline groen grote flacon 98 ct Automobilist reed zich klem Opbrengst collecte Sorry Secretarie dicht op Goede Vrijdag Eerste kievitsei voor burgemeester Bloed afstaan op 10 april Collecte voor Rheumafonds Winkels eerder gesloten Matig bezoek op verkeersavond wyers BURGERLIJKE STAND RENSWOUDE AMERONGEN WOENSDAG 22 MAART 1967 RHENEN. ln een van de grote ochtendbladen heeft de heer J. Wiersema, hoofddirecteur van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, kritiek geleverd op de Nederlandse aannemerswereld. Daarin kwalificeert hij de aannemer als een romanticus, die steeds denkt dat hij aan één werk schatrijk kan worden. In kringen van de Nederlandse Aannemers Patroons Bond heeft deze kritiek van de leidende bouwfondsfunctionaris kwaad bloed gezet. Tijdens vergade ringen in Alkmaar en Utrecht werden van aannemerszijde zware aanvallen op het Bouwfonds gelanceerd. In Rhenen hadden wij een gesprek met de voorzitter en secretaris van de afdeling van de N.A.P.B., de heren W. Klaas- sen, oud-wethouder van publieke werken en A. Jansen, lid van de gemeenteraad voor de VVD en lid van het dagelijks bestuur van de N.A.P.B. „Wij begrijpen niet," aldus beide aannemers, ,,dat een hoofddirecteur van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten zich kan permitteren op een dergelijke wijze uitlatingen te doen over bedrijven, die nodig zijn om de bouw plannen van het Bouwfonds zelf te ver wezenlijken. Wij kunnen niet aan de in druk ontkomen, dat het Bouwfonds zich vrij tracht te pleiten van de gedachte, dat het fonds er misschien mede oor zaak van kan zijn, dat er moeilijkhe den bij aannemers van bouwfonds woningen ontstaan. Het is al voorgekomen, dat het bouw fonds zijn handen van één aannemer aftrok, met het gevolg dat de werkne mers geen loonbetalingen konden ont vangen. Wij weten niet of het fair is om de schuld bij een ander te zoeken. Bij de bouw van veel bouwfondswonin gen is het zo, dat het fonds voor een gedeelte van de bouwmaterialen zorgt, terwijl de aannemer eveneens een ge deelte bouwmaterialen levert en te vens de benodigde arbeidskrachten le vert die voor de bouw nodig zijn. De bij de aanneemsom berekende loonpost is zeer belangrijk en geeft een groot risico, mede in verband met vele loonkostenverhogingen, dia tijdens de bouw mogelijk kunnen zijn. Zelfs het risico van de deelnemer wordt nog gedekt door een gemeentelijke garantie Het bouwfonds daartegenover draagt g-en enkel risico. Het veroorlooft zich echter wel kritische uitlatingen! Het bouwfonds heeft in de loop van de jaren een organisatie opgebouwd met hoofddirecteur, directeuren, admi nistrateurs, technici en vele anderen. Daaronder zijn talrijke gemeente-amb tenaren, die op kosten van hun werkge vers, werkzaamheden verrrichten voor het bouwfonds, zonder dat dit het bouwfonds ook maar één cent kost. Het zijn allemaal „dure jongens", die zelf geen enkel risico lopen, maar die wel een salaris genieten, waaraan menig kleine aannemer nog niet kan tippen. Kosten. De niet onbelangrijke kosten van 't apparaat drukken op de bouwfondswo ningen en moeten door de individuele spaarders worden betaald. De kleine aannemer, waarmee het bouwfonds vol gens de heer Wiersema meestal werkt, heeft geen grote staf uitvoerend per soneel. Uitbreiding van de staf kan hij zich niet permitteren. Daar is zijn aanneemsom niet op gebaseerd kunnen worden, daar het bouwfonds veelal het bedrag bepaalt, waarvoor de aannemer de woning kan gaan bouwen. Veel bedrijven zijn door de sociale woningbouw, die tegen een bepaalde curveprijs moet worden uitgevoerd, reeds in moeilijkheden gekomen. En daar waren zeer grote bedrijven bij betrokken. Om dan nu maar niet te spreken over de mening van de bouw fondshoofddirecteur, die zegt, dat een RENSWOUDE. De Veenendaalse automobilist L. verkeerde dinsdagmid dag op de Kooiweg in de veronderstel ling dat een voor hem rijdende vracht auto naar links zou afslaan. De chauf feur van dezè vrachtwagen, eigendom van de firma R. uit Ede, begaf zich echter wat naar het midden van de weg om een rechts van de weg gelegen inrit in te rijden. Op dat moment was de heer al bezig de vrachtwagen rechts in te halen. Het gevolg was dat de Veenendaler met zijn wagen klem kwam te zitten. Zelf kwam hij er zon der kleerscheuren af, maar zijn wagen werd ernstig beschadigd. ADVERTENTIE aannemer met één week schatrijk denkt te worden. De feiten in de bouwwereld spreken deze mening tegen. Is het uitgesloten dat het bouwfonds hier ook debet aan zou kunnen zijn? Naar de mening van het bouwfonds zou een aannemer méér moeten reserveren. Wij geloven, dat het kweken van re serves bij het huidige fiscale klimaat vrij moeilijk is. Voor die bedrijven, in de textiel- en metaalsector, die hun onderneming moesten sluiten, zijn reserveringen schijnbaar ook niet voldoende geweest. Dit zullen dan ook wel „Romantische zaken" zijn geweest, volgens de me ning van de hoofddirecteur van het bouwfonds. Wij trekken zeer in twijfel of een zekere reservering voor bouw fondsaannemers te verwezenlijken is. Wij menen, dat het Bouwfonds Neder landse Gemeenten thans zijn oorspron kelijk doel voorbij geschoten is. Was het fonds aanvankelijk behulp zaam bij de woningbouw voor de indi viduele kleinere spaarder bij 't bouwfonds thans wordt de duurdere bungalow door het fonds te koop aangeboden en is het fonds een zuiver commerciële onderne ming geworden, die bij de gemeenten een bevoorrechte positie inneemt bij het ADVERTENTIE Gezelligheid met volle teugen GRAPILLOM alcoholvrij druivensap Het aquarium van Ouwehands Die renpark heeft een tropische afdeling. Dat brengt dagelijks veel zorg met mee. Alleen het zeewater al, dat zo moeilijk te krijgen is, vormt telkens te rugkerende hoofdbrekens. Maar tot nog toe is men er steeds in geslaagd de moeilijkheden de baas te blijven, al was het wel eens een dubbeltje op z'n kant, wanneer zware stormen het uit varen beletten en de aanvoer van vers zeewater, dat je niet op het strand kunt opscheppen, maar vanaf een grote af stand uit zee moet worden gehaald, dreigde te stagneren. De afgelopen da gen is voor dat tropische aquarium weer een uitgebreide zending bewoners van de Middellandse Zee op de Greb- beberg aangekomen. Het betekent een welkome aanvulling van dit interessan te deel van het aquarium. Om enkele soorten te noemen: zeepaardjes, koker visjes, heremietkreeften, anemonen, ro de zeesterren, zeechrysanten, kortom eigenlijk te veel om op te noemen. Het Paasbezoek zal zeker kennis kunnen maken met al deze bijzondere zeebe woners, die niet zijn weg te denken in een dierenpark. ADVERTENTIE gezien op tv? Nu in KLEUR bekijken bij uw woning inrichter! AMERONGEN De in Amerongen gehouden collecte ten behoeve van de Groesbeekse Tehuizen heeft het mooie bedrag opgeleverd van f 405,87. Ex-adjudant Zijlstra bezig met twee pupillen in zijn buiten-manege. verkrijgen van bouwterreinen, het ver krijgen van rijksgoedkeuringen, en uit breidingsmogelijkheden van kapitaal heeft, door een beroep te doen op de gemeentebesturen. Wij dienen op te passen, dat we geen staat in de staat krijgen." Kapot. De heer Klaassen gaat nog verder. „Het bouwfonds maakt de aannemers kapot," zegt hij. „Zij worden uitgezo gen tot de laatste cent. Het bouwfonds bepaalt de prijs. De grote trekken zich daar niets van aan. Die laten niet met zich sollen. Maar die werken dan ook niet voor deze instelling. Aan de Beu kenlaan in Rhenen moeten op de daar g~" ouwde bungalows nu al alle pannen worden vervangen. Ze zijn afgekeurd, maar het bouwfonds levert ze zelf." Hoe is het in Rhenen met het bouw fonds gesteld? „Het ontvangt grote steun van het gemeentehuis. De burgemeester is zelf commissaris. Ter gemeentesecre tarie zit een ambtenaar, die alle kleus- jes opknapt op kosten van de gemeente Rhenen. Dat is meegenomen voor het bouwfonds. Bij het kleine publiek wekt dat vertrouwen. Het wil een huis bou wen en wordt in verbinding gesteld met een ambtenaar. Men denkt: „dat zit wel goed." Bovendien worden alle leningen door de gemeente gegaran deerd. Ik moet eens bij het gemeente bestuur aankloppen met de naam van een adspirant-bouwer en vragen om een garantie. Dat wordt prompt afgewezen! Ik moet die risico zelf maar nemen Het bouwfonds heeft zich in een positie gemanoeuvreerd, dat de heer Wiersema zich gemakkelijk op de borst kan ram men Maar het enige wat het bouwfonds doet is de aannemer uitkleden." Het krantebericht noemt de heer Klaassen een uitdaging. „Het bouw fonds rekent erop, steeds wel weer an dere slachtoffers te vinden in de aan nemerswereld. Daartegen willen wij ernstig waarschuwen. In Alkmaar be gon al eens eerder de victorie. Nu is men in Utrecht ook al wakker geschud. Ik stel me zo voor, dat de aannemers kringen door het bouwfonds zelf wakker zijn geschud en dat men overal in den lande definitief stelling zal gaan ne men tegen de uitlatingen van de heer Wiersema. Het is overigens geen kunst slachtoffers te vinden in een tijd die te rugloopt. Het is een schandalige zaak." ADVERTENTIE meer ruimte kunnen we niet missen omdat we u niets wilden laten missen Als je 'n pakje sigaretten wilt maken dat maar 1,25 hoeft te kosten, dan kun je dat natuurlijk gewoon dóen. Maar als je nou koppig 25 volbloed Amerikanen uit de fijnste tabakken wilt leveren voor die prijs, dan kom je voor duchtige problemen te staan. Vooral als je ze ook nog 'n waardig pakje aan wilt geven. Toch is het ons ge lukt. Al moeten we ons er nu wel wat voor ontzeggen. Grote advertenties bijvoor beeld. Een kleintje kan er nog net af. Om dat we 't nu eenmaal moeten laten weten. Dat ze erzijn. 25 per pakje. Vijf onmisken bare Amerikanen méér voor 'n heel kwart je minder. Ziezo. Dat weet u dan weer. Navy Club is de naam. Aangenaam. U rookt er goed van voor 1,25. RENSWOUDE In verband met de Goede Vrijdag, zal de gemeente-secre tarie te Renswoude die dag gesloten zijn, terwijl het huisvuil donderdag middag aanstaande zal worden opge haald. RHENEN Ook in Rhenen is het eerste kievitsei gevonden. De gelukkige vinder was gister Cornells van de Klift, wonende Franseweg 38 te Eist, 17 jaar en leerling van het Veenendaalse ly ceum. Hij heeft het aangeboden aan burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal. RHENEN Nog niet zo lang geleden verliet de heer J. W. Zijlstra de actieve politiedienst om van zijn pensioen te gaan genieten. Maar wie denkt dat deze vroegere korpschef van de groep Rhenen van de rijkspolitie nu ergens in een luie stoel achter het vensterglas zit heeft het grandioos mis. Toen hij nog het bevel over de Rhenense Hermandad voerde, sprak de heer .Zylstra al van de morgen tot de avond over paarden. „Wacht maar", zei hij dan, „als ik maar eenmaal met pen sioen ben, dan zul je eens wat zien." Het paard is z'n leven lang al z'n hobby ge weest. En sinds enkele dagen heeft de vroegere adjudant werkelyk iets laten zien. Hy heeft op „Domineesberg" een buitenmanege geopend. Aan het einde van de Domineesberg weg, tegenover het nieuwe bungalow park, op een nog braak liggend terrein met op de achtergrond een oude boer derij, beoefent de oud-adjudant-groeps commandant J. W. Zijlstra zijn aller grootste hobby, de ruitersport. In een buitenmanege, die de naam „Domineesberg" draagt, geeft hij rij les met z'n beide paarden. Dat zijn de vierjarige bruine halfbloed „Eddy" en de zesjarige volbloed appelschimmel „Caroll". De heer Zijlstra, oud-wacht meester der huzaren en gediplomeerd instructeur paardrijden van de Konink lijke Federatie, maakt ook buitenritten. Dat doet hij met die ruiters en amazo nes, die voldoende gevorderd zijn in de rijkunst. Voor deze buitenritten leent de prachtige omgeving van Rhenen zich uitstekend. De heer Zijlstra weet hier bijzonder goed de weg. Hij kent de mooiste plekjes als zijn binnenzak. „Wilt u wel geloven, dat ik er zelf tel kens weer mee van geniet!" De oud-adjudant vertelt verder. „In deze omgeving heeft men het voordeel bijna altijd te kunnen rijden, ook al werken de weergoden niet bijzonder mee. Je hebt geen last van waterover last tijdens het rijden, al krijgen de liefhebbers wel een enkele keer een nat pak, wanneer de regen hen over valt." Al verder pratende over zijn hobby werd het duidelijk, dat de heer Zijlstra zo vlug mogelijk goede ruiters wil kwe ken. Hoe eerder zijn leerlingen de rij kunst meester zijn, hoe liever dat het hem is. „Financieel moet de zaak er echter zo langzamerhand ook uitkomen, het geen vorig jaar nog niet het geval was." Er kunnen dan ook zeker nog wel enkele leerlingen terecht op „Domi neesberg". Met name is dat mogelijk in de morgenuren. De prijzen die de heer Zijlstra rekent zijn zeker billijk. De leeftijden van de leerlingen variëren van de 10 tot 60 jaar. Uiteraard worden er uitsluitend pri- vélessen gegeven, waarbij de noodzake lijke kennis van het paard en zijn eigenschappen niet worden vergeten. De heer Zijlstra kan op het brede ge bied van de paardensport putten uiteen rijke ervaring. Zijn eerste eigen paard was de ex-draver „Tom Mix", die hij echter in de afgelopen winter heeft moeten afschrijven. Natuurlijk kan deze paardenman niet op het huidige terrein blijven. Het is eigendom van de N.V. „Stadhouders laan", die er in de toekomst huizen gaat bouwen. Maar momenteel heeft hij bijzonder veel medewerking van de ze maatschappij. Straks hoopt hij ech ter over een ander terrein in de buurt te kunnen beschikken. Oud-adjudant Zijlstra werkt zonder hulp. Hij doet alles alleen. Wanneer de mogelijkheid zich nog eens voordoet is hij van plan een derde paard te kopen. „Maar dit moet zijn tijd hebben," verzekerde hij. „Een paard kopen is gemakkelijk genoeg, maar een goed en geschikt paard te vinden voor dit werk is niet zo eenvoudig. Paardrijden is een kunst, die voor de echte liefhebber, die van volhouden weet, is weggelegd." In de landelijke ruitersport is de heer Zijlstra al een bekende figuur. In de zomermaanden leidt hij de landelijke rijverenigingen te Beusichem en Benne- kom, waarmee hij reeds met succes op wedstrijden is uitgekomen. Dank zij het initiatief van deze Rhe- nenaar beschikt de Grebbestad nu over een manege, waar iedereen die dat wil, kan leren paardrijden. Niemand behoeft er meer voor naar buiten Rhe- Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. Heden, woensdag VEENENDAAL Diepeveen 19.30 uur: Modeshow. OVERBERG School met den Bijbel, 20 uur: Ledenver gadering. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Onze man in Libanon". Morgen, donderdag VEENENDAAL Diepeveen, 19.30 uur: Modeshow. LEERSUM Het Centrum, 20 uur: Uitvoering Cres cendo. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: ,,'t Is een gekke, rare, dolle, dwaze we reld". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen t.m. 4 april: Schilderijen en portretten van Els Amman uit Groningen. Dagelijks geo pend van 1112 en 1417 uur. Op zondag en woensdag gesloten. AMERONGEN. De afdeling Doorn van 't Nederlandsche Roode Kruis, waar onder ook Amerongen ressorteert, or ganiseert 10 april weer een bloedplas- ma-avond. Hiervoor kan men zich opgeven bij mej. R. Kist, Hof 2, tel. 1364 en de heer H. Sasburg, Kon. Wilhelminaweg 109, tel. 2179, Amerongen. AMERONGEN. Het Rheumafonds zal in de week van 28 maart tot en met 1 april a.s. een collecte houden in Amerongen. De opbrengst wordt be schikbaar gesteld aan het onderzoek in de reumasector, dat nog lang niet vol tooid is, aan de individuele hulp, die het Rheumafonds verstrekt door middel van een massagedienst, uitbreiding van het aantal reumabedden en het geven van vakantiemogelijkheden aan reuma patiënten. AMERONGEN. In verband met Goede Vrijdag zullen in Amerongen de winkels op vrijdag 24 maart a.s. na zes uur 's middags gesloten zijn. OVERBERG Ondanks bordjes „verboden vuil te storten" gaat men op enkele plaatsen in Overberg rustig door overtollige goederen te storten, zonder dat men daarvoor toestemming heeft. Een tweetal plaatsen waar het nog erger is dan op de andere „officieuze" stortplaatsen, zijn die op de hoek van de Haarweg/Heuvelsesteeg en aan het begin van de Zandschulpweg, Herhaalde lijk komen auto's aanrijden waaruit allerlei soorten vuil wordt gelost. Voor politie en gemeentelijke diensten is het een vrijwel hopeloze taak hiertegen een doeltreffende actie te voeren. Men gelooft niet, dat de Overbergers zelf schuld aan deze verontreiniging van de buurtschap hebben, omdat zij allen in de gelegenheid zijn tweemaal per week het huisvuil aan de vuilnis- dienst mee te geven. Anderen, die of te ver buiten de route wonen, of niet aan Een goed aangelegd en behoorlijk on derhouden tuintje is een bron van da gelijks toenemende vreugde. Tegenwoor dig hoeft niemand meer die vreugde te missen. Er bestaat immers een zo gro te uitgebreidheid van allerlei planten in lage en hoge prijzen, dat voor elke grondsoort, voor iedere plaats en voor elke beurs wat te bereiken valt. En toch zien we nog woningen, die een voortuintje missen en er zijn er ook nog heel wat (het moet mij van 't hart) die ontsierd worden door een wil dernis. Als op goed geluk aan de aanleg van een tuintje begonnen wordt, krijgt men een onoverzichtelijk geheel en overzich telijk moet de tuin(tje) op de eerste plaats zijn. Bij de aanleg moet men zich een geraamte van zo'n tuintje dui delijk voor ogen stellen. Om u, bij de aanleg te helpen, wil ik hier eens een eenvoudig geraamte bespreken. Vooral eenvoudig, want wordt het iets aparts dan lopen de kosten al gauw omhoog. Voor iets extra's moet men trouwens om inlichtingen vragen bij een degelijk ge schoold vakman of tuinarchitect. U begint natuurlijk met een deugde lijke grondbewerking. De grond moet diep los gemaakt worden, dit mét het oog op de te planten sierheesters en vaste planten. In het geraamte van het tuintje komen sierheesters en vaste planten voor, omdat die het tuintje mooi maken en omdat ze gemakkelijk in onderhoud zijn. Door of langs elk tuintje moet een pad lopen, van min stens 1 meter breed. In het midden moet het pad iets hoger liggen dan aan de kanten. Dan blijft er nooit water op staan. Het is ook wel gewenst, dat het pad van de straat iets oploopt naar het huis. Zet geen hoooggroeiende planten langs het pad en vooral niet in kleine tuintjes, want dat maakt gauw een on ordelijke indruk en doet afbreuk aan de overzichtelijkheid. Van het pad naar de kanten en van de straatzijde naar het huis moeten, in een goed aangelegde voortuin, de planten naar het huis gelei delijk hoger worden. Juist daarom mag een heg langs de straat nooit te hoog opgroeien en bij kleinere tuintjes niet breed worden. Hoge planten horen in een voortuintje niet te zijn. Ik zou wil len aanbevelen: o.a. Phloxen, in diver se kleuren, Euphorbia (Wolfsmelk), Do- ronicum, Gypsophilla, paniculata, Lupi nen in velerlei kleuren, Lychnis (bran dende liefde), Akeleien, Delphinium of riddersporen, Rudbeckia, Geum, He- lenium, een groepje struikrozen, sedi- um spectabile, Chrysantemum, Aster Novae Anglixe, Heliopsis, Pyretrum, Li- atris, eet. eet. Meer zal ik er maar niet opsommen. Die ik hier aangeef berei ken de goede hoogte. Enkele sierhees- tersjes mogen ook een plaatsje, doch geen hooggroeiende, o.a. Berberis, Ci- tisus (brem met witte, gele of violette bloemen, een lage variëteit Weigelia, Spirea's). Langs het huis blijft meestal een pad. Tegen de muur plant men dan met succes een Catoneaster Horizontalis. Keuze van plantmateriaal en de kleur- verdeling spelen een voorname rol. Heeft men een grotere voortuin dan staat het aardig bij het huis een witte Berk te planten, een Gouden Regen, Meidoorn. Een Prunus pissardi, mooie sierkers, geeft het geheel eveneens een mooi aanzien. Is men in het bezit van een grote voortuin, dan is het zaak een gazon aan te leggen. Een mooi gazon heeft op de tuin dezelfde invloed als een mooie vloerbedekking van een gemeubileerde woonkamer. Een gazon vormt de neu trale ondergrond, de versiering en om lijning wordt verkregen door een goede beplanting. Om een sierlijk geheel te verkrijgen moeten beide bij elkaar pas sen. Bij het aanleggen van een gazon door een amateur loopt het nog wel eens op een mislukking uit. Weg geld, weg alle moeite, en de liefhebberij daalt tot beneden nul. Wil men uit liefhebberij zelf aanleggen uitvoeren, geen enkel bezwaar hiertegen, doch ga dan serieus te werk. Een gazon moet op de eerste plaats vlak zijn. De grond moet na het spitten vast aangedrukt worden door een zware rol en wel zo vast, dat er hoegenaamd geen afdruk ken van uw voet zichtbaar worden als men er over heen loopt. Is dat in orde, dan wordt de grond oppervlakkig los gemaakt met een eg of hark en kan men met het inzaaien beginnen. Zaai bij droog en windstil weer, zaai de helft van het zaad uit in de lengte van het gazon en de andere helft zaait men uit terwijl men er dwars overheen loopt Het zaad wordt zeer ondiep en zeer nauwkeurig ondergeharkt. Hierna wordt het ingezaaide gazon nog eens gerold. Doe dit bij droog weer, bij nat weer kleeft de grond vast aan de rol en hierdoor ontstaan open kale plekken in het gazon. Verwacht men dat de vogels het in gezaaide als een voederbak gaan be schouwen, wees dan zo verstandig om een weinig rood meniepoeder door het graszaad te mengen. Onze gevederde vrienden laten het zaad dan wel liggen. Van grote betekenis is het soort gras zaad dat men uitzaait. Voor nagenoeg elke grond en voor iedere groeiomstan- digheid zijn de grassoorten verschil lend. Koopt nimmer maar zo „luk raak" graszaad! Dat komt falikant uit. Er zijn verschillende soorten grasza den, o.a. voor hoge, droge grond, voor laag gelegengrond, zonnige plaatsen, schaduw en halfschaduw, enz. Ik raad u met klem, alvorens graszaadmeng sel te kopen, eerst inlichtingen te gaan vragen aan vakmensen die tuinen aan leggen. Zij weten welk soort mengsel uw gazon moet hebben om er veel ge noegen van te beleven, Nogmaals, de keuze van de grassoorten is zeer, zeer belangrijk'. Als kunstmeststoffen voor het gazon raad ik u aan ASF (asef) in de verhou ding 12 x 10 x 18 met 12 pet. stikstof, 10 pet. fosforzuur en 18 pet. kali. Dit geldt ook voor oudere- gazons. Bemest per 100 m2 met 5 tot 8 kg ASF-korrels per zomer. Geef deze hoeveelheid in 3 of 4 keer. Bemest na het maaien tegen de avond als er regen wordt verwacht. Om in korte tijd een mooi dicht gazon te krijgen, moet men dik zaaien, per 100 vierkante meter neemt men 2% a 3 kg graszaad. Eind maart of begin april kan men een gazon inzaaien. In augus tus en september worden ook gazons in gezaaid. Mocht een der lezers (essen) over het een en ander, betreffende het gazon, groot of klein, vragen hebben, schrijf gerust. Adresseer als de onder tekening. Tante Pos weet me wel te vinden. Mevr. A. L. v. G.-de S.: Op uw vra gen betreffende de Kamerbrem (Cyti- cus Racemosus) kan ik u het volgende mededelen. Zet de bloeiende plant op een licht en vooral koel plekje, nooit mag zij in de verwarmde woonkamer, want dan laat zij direct bloemen en blaadjes vallen. Enfin, u heeft dat be merkt. Na de bloei rijkelijk gieten. In de zomer moet de Kamerbrem beslist zonnig en beschermd in de buitenlucht doorbrengen. Regelmatig gieten en dan af en toe opgeloste mest geven. De struik is wat dun uitgegroeid? U mag haar gerust wat insnoeien (de takjes inkorten). De beste potgrond is leem, kalkhou- dende aarde, gemengd met compost. De Kamerbrem is een vlinderbloemig gewas. Het stamt uit het gebied rond de Middellandse Zee. Als koude kasplant is zij heel eenvoudig te houden. U allen prettige Paasdagen, omringd door bloemen, toegewenst! E. J. Grijsen, Rhenen. ADVERTENTIE ZO ZACHT zo ZACHT zo ZACHT ZO ZACHT *met lanoline ivb ZÖZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT de dienst willen deenemen, hebben voldoende ruimte het vuil op eigen ter rein te verbranden, iets dat in allerlei buurtschappen regelmatig gebeurt, ook in Overberg. Intussen zitten de Overbergers met de overlast. Vlak voor het huis van het bejaarde echtpaar Van de Brandhof aan de Zandschulperweg bevindt zich een van deze stortplaatsen. „Het is een schandaal. Ze komen hier met luxe auto's voorrijden om het vuil kwijt te raken. Men gooit alles maar in de sloot, die langzamerhand wel ge dempt zal zijn. Het lijkt wel of men el kaar vertelt, dat men hier zo gemak kelijk het vuil kwijt kan. Och ze den ken natuurlijk: Aan zo'n zandweggetje valt een beetje vuil toch niet op. Maar wij zitten er mee", aldus de heer Van de Brandhof; een mening die door zijn buren aan weerszijden gedeeld wordt. Hij zei ook nog: „ik ben blij, dat u er eens over komt, nu wordt er misschien iets aan gedaan". De heer Troost van de dienst gemeen te werken in Amerongen gaf als com mentaar: „Er is mij niéts van bekend, maar ik ben blij, dat u belt want nu kan ik er direct werk van maken. In ieder geval zal ik de politie waarschu wen, misschien dat die iets meer toe zicht kan uitoefenen. Overigens moet u indien u iets meer van de regelingen van de huisvuilophaaldienst wenst te we ten de heer Van Dijk van het gemeen tehuis bellen, die gaat daarover". De heer Van Dijk wees op de moei lijkheid op de onheilsplaatsen perma nent een wachtpost te stationeren. Bo vendien is het niet verboden om daar ergens met een auto te staan en nie mand zal vuil gaan storten, als hij po litie ziet aankomen. Van de Overber gers zelf zal het wel niet afkomen, want er zijn zo'n 200 k 300 emmers uit gereikt en pas nog zijn we alle men sen, die geen vuilnisemmer hebben af geweest om te vragen of ze er nu mis schien een hebben willen. Het commen taar van deze mensen (het zijn er maar een paar) was: „We hebben ruimte ge noeg bij het huis om ons vuil zelf te verbranden". En ik weet dat dat ook zo is. Er moet iets' aan gedaan worden, maar wat?", aldus de heer Van Dijk. AMERONGEN Een 25-tal leden waren aanwezig op de jaarvergadering van de afdeling Amerongen van het Verbond voor Veilig Verkeer. Na de jaarverslagen van de secreta ris en de penningmeester werd een film vertoond over de oude en de nieu we verkeersregels. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de afde ling er financieel niet ongunstig voor staat. Besproken werd de mogelijkheid om te komen tot het oprichten in Ameron gen van een cursus Pech Onderweg. De moeilijkheid is echter iemand te vinden die terzake kundig is, de capaciteit heeft zijn kennis over te dragen aan anderen en om een geschikte ruimte te vinden. Voorlopig werd het voorstel dan ook voor kennisneming aangenomen. Na de pauze werden nog enkele films vertoond over het Jeugdverkeerspark, een film met menselijke karaktertrekken onder de automobilisten b.v. boos, opgewekt, ingespannen enz. Met een kort slotwoord waarbij even eens de teleurstelling werd uitgespoken, vanwege de geringe opkomst werd de vergadering gesloten. GEBOREN: Katharina Adalberta, d.v. A. C. Veen- vliet en H. I. Neidhardt; Helmert Ge rard Franciscus, z.v. H. G. van Maa- nen en M. Groenevelt. ONDERTROUWD: Jan Jacob Griffioen, te Loenen en Hillegonda Maria Jacoba Esser te Renswoude. Geboren: Steven, z.v. B. van Egten en A. Pak. Ondertrouwd: H. W. de Jeu, Leer- sum en A. H. Ravenhorst. Overleden: J. Dubbelman, 69 jaar; F. H. A. Gieseler, 76 jaar. Ingekomen personen: D. Smit-van Stuijvenberg. Vertrokken personen: H. van Weijen naar BarnevelcL

De Vallei | 1967 | | pagina 5