Nieuwe formateur is 35 cm korter dan zijn voorganger Prins reikte stoottroepen nieuw vaandel uit Leraren voelen zich door mammoetschool bedreigd Grappenmaker maar ook uitstekend organisator KRITIEK OP AANPAK BRANDBESTRIJDING Meer werk en zwaardere verantwoordelijkheid Minister De Jong probeert kabinet samen te stellen Experiment met E.H.B.O.-kisten langs rijksweg Auschwitz-comité vraagt dringend uitlevering Stangl Zandvoortse pier stuit op verzet Bolhoed geeft hem iets meer dan zijn lengte van 1.62 meter Vuurzee in Weertse drukkerij aanvankelijk onderschat Universiteit van Adam naar Bijlmermeer Politie rolt bende antiekdieven op Hoogtijdag in Ermelose kazerne Historie VRIJSTELLINGEN L.H.V. roept hulp in van Veldkamp STAATSSECRETARIS Nieuwe schilders-c.a.o. NA HALF UUR MET SPOED Brugklassen NEVELKOGEL Commissie bepleit: Inbrekers opereerden in Achterhoek en Twente WOENSDAG 22 MAART 1967 Minister P. J. S. de Jong verliet gistermiddag opgewekt Huis ten Bosch. De koningin had hem zo juist aangewezen als formateur van een nieuw kabinet. (Van een onzer verslaggevers) ERMELO Prins Bernhard heeft dinsdagmorgen, in zijn functie van inspecteur- generaal van de Koninklijke Landmacht, op de appelplaats van de Generaal Spoorkazerne te Ermelo, onder grote belangstelling van militaire autoriteiten, burgemeester H. J. M. Langman van Ermelo en zeer veel oud-leden van het regi ment Stoottroepen, een nieuw vaandel uitgereikt aan het huidige 41-ste Pantser Infanterie Bataljon, een nieuw onderdeel, dat indertijd uit de Stoottroepen is voortgekomen. De Stoottroepen waren de eerste geregelde Nederlandse troepen, die na de bevryding op Nederlandse bodem onder commando van Prins Bernhard werden geformeerd. „In de donkere dagen van 1944 heb ben de eerste stoottroepers een belang rijke rol gespeeld in het verzet tegen de vreemde overheersing. Zij hebben 'n belangrijke rol gespeeld bij de krijgs operaties, die destijds verricht werden en hebben, ook buiten onze grenzen, on schatbare diensten bewezen aan onze geallieerde vrienden van het 9de en 15- de Amerikaanse leger", aldus prins Bernhard in een toespraak, na uitrei king van het vaandel aan de bataljons commandant, luitenant-kolonel P. Swart. Dinsdagmorgen omstreeks tien uur arriveerden tal van genodigden aan de poorten van de Generaal Spoorkazerne. Onder hen waren de heer G. H. J. M. Peijnenburg, staatssecretaris van De fensie; de bevelhebber der Landstrijd krachten, luitenant-generaal F. v. d. Veen en de commandant van het Eerste Legerkorps, luitenant-generaal E. J. C. van Hootegem. De hoge gasten stonden op een ere podium tegenover het in voltallige sterkte aangetreden bataljon, toen om streeks half elf prins Bernhard, in ge zelschap van de bataljonscommandant, op de appèlplaats arriveerde. Na een inspectie van de voor hun voertuigen opgestelde troepen, leverde de vaan- delwacht het oude, vrijwel tot op de draad versleten vaandel in bij de ba taljonscommandant, waarna prins Bern hard overging tot de uitreiking van het nieuwe vaandel. De plechtigheid werd opgeluisterd door muziek van de Johan Willem Frisokapel onder leiding van kapelmeester eerste luitenant P. van Bruggen en het sinds een maand pas opnieuw geformeerde tamboerkorps van het regiment Stoot troepen, onder leiding van sergeant eer ste klasse A. Luiten. Prins Bernhard, die het een eer noem de temidden van de Stoottroepen te ver- AMSTERDAM Het Nederlandse Auschwitz-comité heeft bij de Brazili aanse ambassadeur in Den Haag aange drongen op uitlevering van de oorlogs misdadiger Franz Stangl. „Hij heeft de helse machine van het concentratiekamp Sobibor op gang ge bracht, waardoor ruim 34.300 Neder landse mannen, vrouwen en kinderen op beestachtige wijze zijn uitgemoord", al dus het comité. „Wij kunnen ons niet voorstellen dat Brazilië niet al het mogelijke zal doen opdat recht geschiede aan een onmens die de mensheid van alle werelddelen te schande maakt." Stangl was indertijd commandant van de concentratiekampen Sobibor en Tre- blinka. Hij wordt verantwoordelijk ge acht voor de moord op 750.000 mensen. Hij is onlangs in Brazilië gearresteerd. keren, reikte het vaandel uit namens de Koningin. Hij deed dat met de gedach te aan die eerste dagen van het regi ment, toen velen zich geheel vrijwillig verstoken vaak van het allernoodzake lijkste en met geringe uitrusting en soms schamele kleding, met de grootste moed en toewijding hebben willen inzetten voor de Nederlandse zaak. Na afloop van de stijlvolle plechtig heid defileerde het bataljon in circa 120 voertuigen voor de autoriteiten. De Stoottroepen zijn eigenlijk ontstaan uit de gelederen van vele illegale verzets strijders, die onmiddellijk na de bevrij ding de strijd tegen de Duitsers open lijk voort wilden zetten. Na de bevrij ding van het zuiden, in het najaar van 1944, gaf prins Bernhard, die toen be velhebber der Nederlandse strijdkrachten was, bevel tot vorming van comman do's in Brabant en Limburg en gaf hun de naam Stoottroepen. Reeds in oktober 1944 voegde een vol ledige compagnie zich bij de Britse troepen aan de Waal en in dezelfde maand versterkten twee Limburgse ba taljons het 9de Amerikaanse leger. In Zeeland vochten Stoottroepen zij aan zij met Polen en Canadezen. In het begin vochten velen in burger met op Duitsers buitgemaakte wapens. De geallieerden voorzagen toen na kor te tijd in kleding en bewapening. Na de bevrijding werden alle zelfstandige on derdelen in het regiment Stoottroepen ondergebracht, in 1946 pas werd bij Koninklijk Besluit het reeds bestaande legeronderdeel in de Koninklijke Land macht opgenomen. De Stoottroepen hebben, met in totaal negen betaljons deelgenomen aan de strijd in Indonesië. Na de demobilisatie werden de Stoottroepen teruggebracht tot een regiment en twee parate batal jons. In 1960 werd bij een reorganisatie van de K.L. nog een bataljon opgehe ven. Dit bataljon vocht in 1962 nog in Nieuw-Guinea. In 1965 werd het bataljon AMX voertuigen en geformeerd tot het 41ste Pantser Infanterie Bataljon. ZANDVOORT De Stichting Be scherming Duinlandschap in Zandvoort heeft grote bezwaren tegen een pier by het Zandvoortse strand. In een telegram aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening vraagt de stich ting geen vergunning te verlenen voor de bouw van een pier, omdat deze er on herstelbare schade aan natuurschoon zou toebrengen en een schending van Europa's mooiste strand zou betekenen". Volgens de stichting heeft een enquê te uitgewezen, dat het grootste deel van de inwoners van Zandvoort geen pier wil. De Rijksgoedkeuring voor de bouw van de pier wordt binnenkort verwacht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Excellentie De Jong moet nu een nieuw kabinet vormen. De 51-jarige minister van Defensie vormt wel een schril contrast met zijn voorganger als formateur: de 1.97 meter lange boerenzoon Barend Biesheuvel. Minister De Jong is op de kop af 35 centimeter korter. Weliswaar probeert hij met zijn onafscheidelijke bolhoed enkele centimeters aan zijn lengte toe te voegen, maar hij gaat toch niet gebukt onder het gebrek aan centimeters tussen kruin en voeten. Hij spot er zelf wel mee. In de Tweede Kamer boog hij de op de regeringstafel staande microfoons die ver boven hem uitstaken, naar beneden onder de mededeling: „even de apparatuur op mans hoogte brengen". Hij heeft overigens een belangrijk deel van zijn carrière als marineofficier aan zijn kleine gestalte te danken, zo wordt altijd in Den Haag gezegd. Hij paste namelijk goed in de beperkte ruimte van een onderzeeboot en als oudste offi cier, later als commandant van zo'n onderzeeër heeft hij in de oorlog belangrij ke wapenfeiten verricht: vijf vijandelijke koopvaardijschepen getorpedeerd en drie zwaar beschadigd. Bovendien nam hij deel aan bijzondere operaties, waar bij geheime agenten en saboteurs op hun plaatsen werden gebracht. IZwieke de Jong, zijn nauwelijks grij zende haren altijd scherp in de scheiding en strak in het gelid, lacht graag. Hij houdt van grapjes. In het par lement staat hij erom bekend, dat hij ernstige zaken graag met een grapje af doet. Het valt niet altijd even goed, maar de Kamerleden hebben voluit gelachen toen hij op een goed moment verzuchtte: „Meine Ruh' ist hm, mein Herz ist schwer, daar is de Tweede Kamer weer". Minder plezierig vonden de pacifistisch- socialisten, die een groot verhaal over hun gelijk inzake de ontwapening hadden gehouden, deze reactie: „Nu moet ik denken aan een opmerking die tijdens een ouderdag in een van de kazernes werd gehoord: Ze lopen allemaal uit de pas, behalve onze Wilem". Minister De Jong is echter veel meer dan alleen een grappenmaker. Hij heeft bijvoorbeeld zijn eigen ideeën gehad over de organisatie van het minjsterie van defensie, die hij strak en tegen veel aan vankelijk verzet in heeft doorgevoerd. Dit verzet is met name bij de socialisten nog niet weggeëbd. De Jong kon tijdens het kabinet-Cais zelfs geen socialistische staatssecretaris vinden. Zijn opvattingen over een reorganisatie had hij opgedaan tijdens zijn staatssecre tariaat van marine in het kabinet-De Quay. Vier jaar later, in 1963, werd hij minister. Die reorganisatie betrof de be kende „verticale indeling" van zijn de partement. Hij benoemde toen drie staatssecretarissen: een voor de land macht, een voor de luchtmacht en een voor de marine. Minister De Jong heeft in de afgelopen vier jaar ook gedokterd aan een verkor ting van de diensttijd. Tot nu toe heeft hij ai vier keer zij het telkens voor bepaalde categorieën dienstplichtigen die diensttijd ingekrompen. Toen de bouwnijverheid en de landbouw om werkkrachten verlegen zaten, heeft hij ook vlot meegeholpen door vrijstellingen voor militaire dienst te geven. Een ander belangrijk punt uit zijn mi nisteriële loopbaan is de „gouden hand druk": het vervroegd ontslag voor oude re officieren, die dan een bepaald geld bedrag kregen en werden geholpen bij het zoeken van een baan in de burger maatschappij. Een van zijn laatste ini tiatieven is de verhoging geweest van de soldij voor soldaten, korporaals en ser geanten. Piet de Jong scheidt zijn privéleven sterk van zijn openbare functies. Hij woont in het koetshuis van het paleis Huis ten Bosch in het Haagse Bos en daar dringt geen vreemde nieuwsgierige ooit binnen. Bijna niemand weet wat zijn liefhebbe rijen zijn, hoe hij zijn vrije tijd door brengt. Wel is bekend dat hij vroeg naar bed gaat, maar voor die tijd een half uurtje wandelt. Het moet voor hem overigens niet vreemd zijn om in een bijgebouw van een paleis te wonen. Hij heeft in zijn leven meer te maken gehad met de koninklijke familie. Van 1955 tot 1958 was hij, in de rang van kapitein-luitenant ter zee, adju dant van de Koningin. Toen hij deze be- Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG Dokter A. Weijenborg de voorzitter van de onderhandelingsde legatie van de Landelijke Huisartsen Vereniging, heeft minister Veldkamp om bijstand gevraagd in het artsencon flict. De minister heeft daarop dr.. R. J. H. Kruisinga, de directeur-generaal voor de volksgezondheid, gevraagd als een soort bemiddelaar tussen de par tijen op te treden. Dr. Kruisinga heeft met beiden overleg gepleegd. Op grond daarvan hoopt de L.H.V. dat vandaag of morgen met de delegatie van de fondsen kan worden onderhandeld. Dokter Weijenborg zei gisteravond ter motivering van zijn stap: „Ik wilde niet het risico lopen van een nieuwe mislukking. Met de fondsen was afge sproken dat er tussen hen en ons infor meel overleg zou worden gepleegd en dat wij samen een concept-overeen komst zouden opstellen. Dat overleg is er niet geweest en het Gemeenschappe lijk overleg van ziekenfondsorganisaties heeft eenzijdig een concept opgemaakt. Daartegen en tegen die handelwijze hebben wij bezwaren." Dokter Weijenborg sprak pertinent te gen dat de artsen zich nu toch weer niet akkoord zouden hebben verklaard met de voorstellen van dr. Veldkamp. „Ik heb mij juist tot de minister ge wend om toch nog informeel overleg te laten arrangeren, met de bedoeling om tot succes te komen." noeming kreeg, was hij 21 jaar zee-offi cier. Vóór de oorlog voer hij al op onder zeeërs. In 1945 kwam hij bij de marine staf van het ministerie van marine. Hij was vervolgens enkele jaren adju dant van de minister en van de staats secretaris van marine. Op 1 november 1951 kreeg hij het bevel over het fregat De Zeeuw. Twee jaar later werd hij staf officier in Portsmouth en nadat hij adju dant van de Koningin was geweest werd hij commandant van de onderzeeboot jager Gelderland. Hij stond maar kort op de brug van dit schip, want negen maanden later werd hij als KVP-er aangezocht voor het staatssecretariaat. Zal kapitein-ter-zee P. J. S. de Jong nu inderdaad op de brug van het Nederlandse schip van staat klimmen? 0 De Italiaanse contraspionage heeft twee mannen en een vrouw gearres teerd die ervan worden verdacht te hebben gespioneerd op bases van de NAVO ln Italië en Spanjet Italië zal waarschijnlijk twee'Russische diplo maten tot ongewenste personen ver klaren omdat ztj met de drie gearres teerden hebben samengewerkt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Om snel hulp te kunnen verlenen aan verkeersslachtoffers worden voorlopig twintig witte ongevalskisten neergezet langs de rijksweg Den Haag- Arnhem van het verkeersplein Oudenrijn tot voorbij de afrit naar Woerden. Bovendien wordt morgen elke witte Porsche van de Rijkspolitie uitgerust met een doktersset. Die bevat een extra as sortiment geneesmiddelen, waarvan een eventueel aanwezige arts gebruik kan maken bij een ongeluk. De kisten, waarop rode kruizen worden geschilderd, bevatten twee dekens en een verbandkist, twee fakkels en een obsta kellamp. Iedereen kan de kisten openen en het materiaal gebruiken. Van het pu bliek wordt verwacht dat men de hulp middelen weer inlevert bij de Rijkspoli tie, bij de politie in de eigen woonplaats of een tankstation, dan wel bij de wegen wacht. Het gaat hier nog om een proef, waar aan de Rijkspolitie en het Roode Kruis meewerken. Zestien van de witte kisten worden neergezet bij de radiotelefonische meldzuilen langs de rijksweg. l'TRECHT De schilders hebben een nieuwe c.a.o. Werkgevers en werknemers zijn het eens geworden over een loons verhoging van vier procent per 1 april en van anderhalf procent per 1 juli. In de praktijk komt dit neer op een verhoging van het uurloon met in totaal vijftien tot zeventien cent. De overeen komst komt overeen met die van de bouwnijverheid. De bedrijfstak telt 33.000 werknemers. (Van onze correspondent) WEERT Om drie uur gistermiddag rukte de laatste brandweerploeg In Weert in. Bjjna 24 uur hadden toen meer dan honderd mannen uit Eindhoven, W'eert en Nederweert en Roermond gezwoegd om een ongekend hardnekkige brand In de kelderverdieping van een van de vier bedrijfsgebouwen van N.V. Smeet* Drukke rijen te blussen. Een eenheid van de bedrijfsbescherming van Smeet* Drukkerijen hield gisteravond nog de wacht, gereed om elke opflakkerende vuurhaard te be strijden. De brand was dinsdagmorgen om vier uur bedwongen. De nablussing en het leegpompen van de kelder duurden tot in de namiddag. Via de Weerter waterleiding is ongeveer een miljoen liter water op het vuur gespoten. In de nacht van dinsdag is ook nog eens vier uur lang bluswater gepompt uit de Zuid-Willemsvaart. De brandweer moest daarvoor meer dan anderhalve kilometer slang uitrollen. Een handvol brandweerlieden moest zich dinsdagmorgen met flink ontsto ken ogen onder doktersbehandeling stellen. Toen de pompen zwegen en de slan gen waren opgerold kwam ook over en weer kritiek los over de aanpak van de brandbestrijding. Brandweercom mandant Strijbos van Weert is er niet over te spreken dat de bedrijfszelfbe scherm ingsploegen maandag eerst zelf met schuim blussers aan het werk zijn gegaan. „Wij werden pas gewaarschuwd toen de brand in de kelder al een half uur lang woedde", zei de heer Strijbos dinsdag. Om half zes maandagmiddag dacht hij de brand al meester te zijn. Voor zijn mannen in de kelder konden afdalen, moesten toen eerst uit Roer mond zuurstofflessen voor de perslucht maskers worden gebracht. Het Weerter korps beschikt maar over vier flessen, genoeg om twee man iets langer dan een half uur met zo'n apparaat uit te rusten. Alle verdere hulp van brand weerkorpsen uit de buurt wees de com mandant in Weert toen nog van de hand. Om 8 uur 's avonds moest de burge meester van Weert, dr. H. van Gruns- ven, het Eindhovense korps toch nog met spoed te hulp roepen. De brand bleek allerminst bedwongen, maar had zich over een groot gedeelte van de bij na hermetisch afgesloten kelderverdie ping verspreid. Even voor 8 uur scheur de de betonnen vloer (draagkracht 1500 kg per m2) op verschillende plaatsen door de hitte in de kelder. Een tegel vloer in het laboratorium werd geheel omhooggedrukt. De leiding van het Eindhovense en Roermondse brand weerkorps meent, dat de brand wel licht minder groot van omvang was geweest, als de bestrijding eerder ge- zamelijk was aangepakt. Brandweercommandant Strijbos acht te het 2200 vierkante meter metende keldermagazijn maar een bijzonder ge vaarlijke ruimte. „Het is bovendien levensgevaarlijk voor de mensen, die (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De leraren bij het middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs hebben een „strijdfonds" opge richt. Zo'n woord doet denken aan sta- kingskansen en uitkeringen aan nabe staanden, maar zo is het niet bedoeld. De voorzitter van de Algemene Vereni ging, drs. J. van D(jk in Rotterdam legt uit: „Er wordt in onze vakbonden erg wei nig contributie betaald. Als er moeilijk heden zijn, komen we geld te kort. Van daar dat fonds. We hebben op het ogen blik bijvoorbeeld geld nodig voor een wetenschappelijke taakanalyse en voor een beter contact met de buitenwereld, waar men tot nu toe vaak onze proble men als te ingewikkeld terzijde schuift. Zo nodig zullen we eens een protestde monstratie houden". Omdat we nu eenmaal in het tijdperk van loonronden en cao's leven, gaan de eerste gedachten uit naar een strijd, die welvaartsdoelen beoogt, maar ook dat blijkt niet juist te zijn. Drs. Van Dijk zegt: „We willen niet meer geld, dat we over een paar jaar toch naar de dokter moeten brengen. We willen een herziening van onze taak, want die groeit ons door de Mammoet wet en haar gevolgen boven het hoofd. Wat we willen is een vermindering van het aantal lesuren in een volledige be trekking". Er volgt een kort, helder college over de gevolgen van de Mammoetwet. De klassieke indeling lts, ulo, hbs en gym nasium gaat verdwijnen. Daarvoor in de plaats komt: havo (hoger algemeen voortgezet onderwijs een mengvorm van hbs en ulo), mavo (middelbaar al gemeen voortgezet onderwijs de nieu we ulo), atheneum (de tegenwoordige hbs die in ruimere mate voor universi tair onderwijs zal opleiden) en het klas sieke gymnasium. wordt genomen, zien de weg naar ver dere studie geblokkeerd door psycholo gische en materiële gevolgen. Een ander probleem: het tegenwoor dige middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs heeft een vrij schrale le raarsbezetting. Men schuift de beste leerkrachten naar de examenklassen. Op de Mammoetscholen zullen de beste leerkrachten echter naar de brugklas sen moeten. Daarmee is de problematiek nog niet uitgediept. Drs. Van Dijk zegt: „Wij moeten straks een keuze maken voor de kinderen uit onderwijsrichtingen die hun vorm nog moeten krijgen. Die vorm zullen wij aan de nieuwe school typen moeten geven, want een wet be paalt slechts de algemene lijn. Wij heb ben het gevoel, dat we voor een hoge berg werk staan, die in feite niets met onze taak het geven van onderwijs te maken heeft. En toch zullen we vooral gewoon onderwijs moeten kunnen geven en fit voor de klas moeten ko men". Niet alleen is het onderwijsprogram ma in de afgelopen tien jaar aanmer kelijk zwaarder geworden en krijgen de leraren er vele neven-functies bij, maar ook de leerlingen ziin veranderd. Vele leerlingen van het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs komen uit gezinnen, waar studieboeken onbekend zijn. Zij worden thuis niet of verkeerd begeleid. Dat betekent voor de leraar een verzwaring van het. onderwijs op school. „Ach", zegt de heer Van Dijk 43 jaar oud, negentien jaar leraar schei- en natuurkunde op het Rotterdamse Char- loislyceum „de overheid heeft wel begrip voor onze problemen, maar met een reorganisatie zijn grote kapitalen gemoeid. Een voorzichtige schatting komt in de buurt van de dertig miljoen per jaar". „Toch zal er wat aan moeten worden gedaan, want het wordt ons geestelijk te zwaar. Dat willen we duidelijk maken via wetenschappelijke bewijzen en ook via een betere voorlichting, want dit probleem moet in gelijke mate de ouders als ons bezig houden. Ten slotte zal het kind van een overbelasting de dupe wor den". O DRS. J. VAN DIJK niet voor hoger loon De moeilijkheid is nu dat dit hele complex van mogelijkheden als basis 'n brugklas krijgt. In Rotterdam wordt ge werkt aan een Mammoetschool, die tus sen de 25 en dertig brugklassen zal heb ben. In die brugklas moeten de leraren gaan beslissen welke richting het kind uit zal gaan. Dat brengt behalve een grote verantwoordelijkheid een zeer gro te hoeveelheid werk mee, dat veelal door de leraren thuis zal moeten wor den verricht. De leraren tillen erg zwaar aan die verantwoordelijkheid omdat van hun beslissing in de brugklas de toekomst van het kind voor een groot deel zal afhangen. Natuurlijk zal het mogelijk blijven, dat een kind via mavo met een over stapje naar havo en atheneum toch de universiteit bereikt, maar dat betekent een grote omweg en vele kinderen, voor wie een foute beslissing in de brugklas daar werken. De grote kelder is niet door brandmuren in vakken gedeeld. Die grote ruimte heeft maar een kleine uitgang. Een nooduitgang is er wel, maar die was versperd doordat er een muurtje als waterkering omheen was gemetseld", aldus de heer Strijbos. Directeur Harrie Smeets had zijn ei gen kritiek op de brandweerkorpsen. ,J)e Eindhovense brandweer vond de brand alleen maar interessant. Ze kon den op hun gemak hier de een of ande re nieuwe manier va» brandbestrijding uitproberen". De heer Smeets bedoelde de nevelkogel, die naar het oordeel van alle brandweermannen met succes is ingezet. Over de omvang van de schade wild* Harrie Smeets geen mededelingen doen. Terwijl de magazijnadministratie koortsachtig becijferde wat er by de kelderbrand verloren is gegaan en tot een voorlopige raming van zes tot acht miljoen gulden kwam, zei de heer Smeets simpel: „Het is alles bij alles niet de moeite waard en nu al verschrik- keiyk overdreven". In de brand gingen onder meer verlo ren: een grote voorraad half gerede produkten, de voorraad van de Parool- Life-naslagboeken, enkele tienduizenden ingelijste kostbare reprodukties van schilderwerken, een vijftigtal originele schilderijen, een al gereedgemaakte op dracht van anderhalf miljoen gulden voor Douwe Egberts, machines voor het binnenkort te openen bedrijf, alle ontwerpen en documentatiematerialen, voor enkele miljoenen guldens aan kostbaar drukpapier, inkten en chemi caliën. Van onze Amsterdamse redactie. AMSTERDAM De over de hels stad versplinterde universiteit van Am- stredam moet, geconcentreerd, aan ds rand van de gemeente worden geves tigd. Dat is de conclusie van de se naatscommissie, die zich over de ont wikkeling op lange termijn voor de universiteit heeft gebogen en van haar bevinden nu verslag heeft uitgebracht. De commissie denkt bij nieuwe vesti ging in de eerste plaats aan de Bijl mermeer, waar ook een academisch ziekenhuis van de universiteit zal ver rijzen. Op het ogenblik zit de universi teit van Amsterdam verspreid over tientallen gebouwen her en der in de stad. De commissie wil niet naar het sys teem van de campus. Zij pleit voor vestiging van de specifieke universi teitsgebouwen in (bijvoorbeeld) de Bijl mermeer, maar zij meent dat de on- derwijsstaf en de studenten in de bin nenstad moeten wonen. Een campus, zo zegt de commissie, zou een stadsdeel worden met een zeer eenzijdige bevolking, die geen of vrij wel geen contact zou hebben met de rest van de bevolking. Dat bezwaar zou worden ondervangen als studenten en leraren, samen met de Amsterdamse burgers, in de binnenstad wonen. Algehele overbrenging van de univer siteit naar de rand van gemeente zal, zo meent de commissie, in een tijdsbe stek van dertig jaar moeten en kunnen gebeuren. Het aantal studenten aan de univer siteit van Amsterdam zal in 1980 de 25.000 royaal zijn gepasseerd. Er zul len dan tweemaal zo veel jongelui aan het instituut studeren als nu. De com missie gaat ervan uit dat het aantal steeds groter zal worden. Zij meent evenwel dat een nieuwe vestiging niet elke aanwas van studenten zal moeten kunnen opvangen. De universiteit kan „vol" raken. Het is dan zaak dat „op het niveau van landelijk beleid tijdig doeltreffende voorzieningen worden getroffen, waar door het wetenschappelijk onderwijs ge waarborgd is". De commissie noemt: „Het afbuigen van de studentenstroom naar andere bestaande of nieuw te stichten instellingen van wetenschappe lijk onderwijs". DOETINCHEM Vandaag en mor gen zullen voor de officier van justitie te Zutphen enkele, sleutelfiguren uit een groot inbraakkomplot worden voorge leid. Ze maken deel uit van een bende die talrijke inbraken pleegde in Oost- Gelderland en Twente en het daarby voornamelijk voorzien had op antiek, o.a. koperwerk en gedecoreerde tegels. Waarschijnlijk zullen nog vele arres taties volgen, o.m. van personen, die zich bezig hielden met het vervoer en de heling van de gestolen waar. Het onder zoek is in handen van de districtsrecher che der rijkspolitie ln Doetinchem, die nauw samenwerkt met de plaatselijke politie. Ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogleraar in de vliegtuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, is prof. dr. ir. H. J. van der Maas onder scheiden met het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau. De minis ter van Onderwijs en Wetenschappen, dr. I. A. Diepenhorst, heeft hiervan me dedeling gedaan tijdens het afscheids college van prof. van der Maas.

De Vallei | 1967 | | pagina 7