Veenendaals dagblad Europese vakbonden ongerust om Philips Rome verwikkeld in spionage-aff aire Buiten „OP SAFARIPER AUTO „Miserabele" zitting E. E. G. -ministerraad WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei F ormateur sprak met Zijlstra PERSCENTRUM KOMT AL VAN DE GROND J Distributie begonnen van beschuiten en muisjes C.P.N. kiest partij voor Peking inde 81 procent wil voor alles vrede DEMONSTRATIE IN DEN HAAG TEGEN LEVEND VILLEN VAN ZEEHONDEN Sovjet-diplomaat uitgewezen Gesprek met directie gevraagd over concentratiebeleid Voor 't eerst politiek besproken van internationaal concern Kouder met buien STop Lentesterren ARRESTATIES Kustvaarder zinkende NAAR NEDERlyAND Meisje verongelukt met bromfiets MISSCHIEN VRIJ Twee kinderen aan de dood ontsnapt Tobben over landbouwproblemen VISIE OPINIE ONDERZOEK IN ZUID- VIETNAM Treinwagon reed kantine binnen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valfer, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 23 MAART 1967 41e JAARGANG THE r mSeai~: HuNT|Ns De Amsterdamse kunstschilder Gerard Esser en de student in de biologie George Mastenbroek hebben gistermiddag met een schilderij over het doden van een zeehond en enkele foto's door Den Haag gelopen. Bij de Canadese ambassade boden zij een petitie aan, waarin schande werd gesproken van de manier waarop in Canada zeehonden worden gedood. ROME Een Sovjet-diplomaat van wie aangenomen wordt dat hij betrokken is bij de Italiaanse spionage-affaire heeft ijlings per vliegtuig Rome verlaten met bestemming Moskou. Drie Italianen zijn in Turyn gearresteerd op beschul diging van spionage voor de Sovjet-Unie. De drie zouden deel uitmaken van een spionage-komplot, dat zich uitstrekt over heel West-Europa en het Middel- landse-zeegebied. Agenten van de contra-spionage zou den Pavlenko, attaché bij de Sovjet ambassade, betrapt hebben op het mo ment dat hij documenten en micro films op een contactpunt ergens bui ten Rome wilde ophalen. Dit gebeur de maandagavond. De Russische diplomaat probeerde ln zijn auto te ontkomen, met zijn Commigen beschouwen het speen- kruid als een ordinair onkruid en de mevrouw, die er ons uit haar tuin een doos vol van stuurde, was blij, dat zij wat planten kwijt was, want ze woekerden overal hinderlijk voort in de bloemenhof. Wij waren er niet zo bang voor, want ik houd wel van een beetje „wild-gardening" en ook liggen we nogal droog, terwijl dit voorjaars gewas juist in vochtige bodem gedijt. In wallen, langs grazige landwegen en op weidegrond kunt ge het omtrent de paastijd met de glimmend geverniste goudgele bloemen en de vettige glan- zend-groene bladeren aantreffen. Een oud batavisch boek, waarin ik nog wei eens snuffel, zegt ervan, dat ze mooi golvend zijn ingesneden; „ze staan op lange stelen en zijn welgedaan, als hadden ze den tijd, veel zorg aan hun uiterlijk te besteden." Wij noemden in onze kinderjaren het speenkruid wel abusievelijk boterbloem en eigen lijk zaten we er niet zo heel ver naast, want beiden behoren tot de ranonkel- achtigen en ze lijken vrij veel op elkaar De bovengrondse delen der plant ster ven in de loop vande zomer af en wat voortleeft, zijn de onderaardse wortel knollen, die in rijke overvloed voor komen en de plant het volgend jaar verder doen uitstoelen. De farmacie onzer voorvaderen zag in het licht- vergiftige sap een geneesmiddel tegen scheurbuik en veel later vond men een verklaring in het gehalte aan vitamine C. Mogelijk deden de aanwezige ane- monine en saponine (bekend om hun bloedstelpende eigenschap) ook hun werk bij het genezingsproces. 23-11-'67 A. B. WIGMAN vrouw, maar werd door de politie klemgereden. Daarop toonde hij zijn diplomaten-paspoort. Pavlenko, zijn vrouw Natalie en hun zes jaar oude zoontje Anatoli hebben Rome verlaten met een toestel van de Tjsechische luchtvaartmaatschappij. Volgens de politie is bij de spiona- ge-zaak nog een Rus betrokken. Hij zou geen deel uitmaken van de staf van de Sovjet-ambassade in Rome. De verblijfplaats van deze man, Asyu- ri Goudar geheten, is niet bekend. De Italianen die in Turijn gearres teerd zijn, een parachutist, zijn vrouw en een chauffeur, zijn beschuldigd van het verzamelen van inlichtingen over bases van de Amerikaanse lucht macht en marine in Italië en Spanje, en het verkopen van deze gegevens aan Sovjet-agenten. De parachutist, Giorgio Rinaldi, 39, zou contacten onderhouden hebben met Pavlenko en Goudar via een in gewikkeld systeem van contact-pun ten rond Rome en Montreux, in Zwit serland. De derde bij de zaak betrokken Ita liaan is Armando Girard, de chauf feur: In zijn auto zijn 21 microfilms gevonden van Amerikaanse militaire installaties in Spanje, onder andere van de marinebasis Rota, in de baai van Cadiz, en de installaties voor ra ket-onderzeeërs die zich daar bevin den. Rinaldi vocht in de Italiaanse on dergrondse van 19431945. Na de oor log heeft hij met alles wat hij wilde beginnen weinig succes gehad. Hij is verschillende malen failliet gegaan. In 1954 kwam Rinaldi in contact met de schilderes Angela Maria An- toniola, een amateur-parachutiste. Hij trouwde met haar in 1959. Antoniola was in de oorlog lid van fascistische organisaties, en tot 1952 van de neo- fascistische partij. DEN HAAG De 493 ton metende Nederlandse kunstvaarder „Paloma" heeft vannacht omstreeks 02.00 uur ge meld 35 mijl ten noordwesten van Hel goland in zinkende toestand te verke ren. De opvarenden van de „Paloma" negen mannen en een vrouw zijn gered en bevinden zich aan boord van het Duitse kustvaartuig „Gerhard Ek- kenga". Bijzonderheden waren vanoch tend niet bekend. BRUSSEL Zeven, merendeels socialistische, nietaalbonden in de Europese Economische Gemeenschap zijn ernstig verontrust over het ondernemingsbe leid bij Philips in Europa. Zij wensen op korte termijn een gesprek met de directie in Eindhoven over de vergaande concentratie van activiteiten van de onderneming. Deze reikt over de grenzen heen. De bestuurdm willen vooral meer duidelijkheid over de gevolgen daarvan voor het personeel. Een en ander werd gisteren besloten in een speciale vergadering van de Europese metaalcommissie van het In ternationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen (IVVV) in Brussel. Het was de eerste maal, dat deze commissie de politiek van een internationaal concern besprak. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Formateur P. J. 8. de Jong maakt toch meer vaart dan hij aanvankelijk van plan scheen. Hij heeft zich snel door de formatiepaperassen heengewerkt en wilde gisteren al met een praten met prof. Zijlstra. Die kon toen niet, zodat een afspraak werd ge maakt tegen vanochtend tien uur op Plein 1813. Prof. Zijlstra zou hem toen als minister van Financiën op de hoog te brengen van de finaneieel-economi- sche vooruitzichten voor 1968. Intussen zijn gisteren de vier samen werkende fractievoorzitters drs. W. K. N. Schmelzer (KVP), mr. E. H. Toxo- peus (lib.), mr. B. W. Biesheuvel (AR) en mr. H. K. J. Beernink (CH) bij de formateur op Defensie geweest. Het waren afzonderlijke gesprekken, waarbij de heer De Jong waarschijnlijk heeft geluisterd naar de Inzichten van de politieke leiders over de verdeling van de ministersposten tussen de vier partijen. Met handhaving van de verdeelsleutel 6-3-3-2, kan daarin enige verschuiving komen wanneer een KVP'er minister president wordt. De heer De Jong zou zelf geen plannen hebben voor deze legkaart. Deze week zal er weinig schokkends meer zijn te beleven. Vandaag zou de formateur na zijn gesprek met prof. Zijlstra naar de ministerraad gaan, die met het oog op Goede Vrijdag een dag eerder wordt gehouden. De heer De Jong was niet van plan vrijdag te wer ken. De vakbonden begrijpen, dat de eco nomische situatie tot de wijzigingen in de organisatie van de onderneming dwingt. Zij willen die echter wel zo goed mogelijk begeleid zien voor de werknemers, die van die ontwikkeling het slachtoffer kunnen worden. De bestuurders zien als oorzaken voor de reorganisatie de aarzeling in de con junctuur, de afnemende vraag naar zwart-wit televisie wegens de kleuren- tv die op handen is en de automatise ring en mechanisering, die veel man kracht uitschakelt. Vrij algemeen in de EEG is ook de tegenvallende afzet van radio's en grammofoons. In een der landen nam het aantal reparaties aan tv-toestellen met hetzelfde percentage toe als de ver koop van nieuwe toestellen verminder de. De concentratie van de activiteiten loopt vooralsnog naar Nederland. De produktie van scheerapparaten is ge heel naar Drachten overgebracht. Het nieuwe bedrijf daarvoor in YVest-Ber- lijn is opgeheven. In België vreest men eveneens een verhuizing naar Neder land. Een niet uitgesproken vraag bij de metaalbonden bij dit alles was: Zal de directie van Philips de concentratie in Europa gebruiken om nationale loon onderhandelingen met de vakbeweging te beïnvloeden? Philips telde in 1965 221.000 Europese werknemers, van wie er 87.000 in Ne derland werken. Midden februari was het Nederlandse aantal geslonken tot 83.500. Tot juli 1967 zullen nog 2500 man moeten afvloeien. BREDA In het St.-Ignatiuszieken- liuis in Breda is woensdagavond het 16-jarig meisje A. G. uit Breda overle den. Zij was eerder op de dag betrok ken bij een ongeluk, waarbij zij met haar bromfiets in botsing kwam met een bestelwagen. Zij liep bij deze aan rijding een schedelbasisfractuur op. UTRECHT De eerste van de onge- geveer 1,2 miljoen beschuiten met muis jes, die aan de schoolkinderen zullen worden uitgedeeld als prinses Beatrix haar baby heeft gekregen, zijn gisteren verzonden. De beschuiten zijn verpakt in 7700 dozen. Er zijn vijftienduizend kuipjes boter nodig om ze te smeren en twaalfduizend kilo muisjes om ze te be leggen. Als alles volgens plan verloopt, zal de gigantische hoeveelheid beschuiten 1 april op de plaats van bestemming zijn. Oorspronkelijk was het plan de ruim zevenhonderd burgemeesters in Neder land ieder een reuzenbeschuit met een gemiddelde van een halve meter aan te bieden. Het ziet er echter naar uit, dat er niet meer dan vijftig van deze beschuiten kunnen worden gemaakt. Eén is er in ieder geval voor prins Claus. De geboorte van een prinses of prins op Drakesteyn kan de werknemers in ons land een vrije dag opleveren. Maar dan moet de blijde gebeurtenis zich wel 's morgensvroeg voltrekken. Gebeurt het in de voormiddag, dan blijft de ge legenheid tot feestvieren beperkt tot een middag. Een geboorte 's avonds biedt geen uitzicht op vrijaf. Een maand geleden zijn de vakorga nisaties en de organisaties van de werk gevers ieder afzonderlijk benaderd door minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid). Hij vroeg of dit plan op bezwaren zou stuiten. Hij kreeg de verzekering van niet. Over enkele dagen gaat de Oost- afrikaanse Safari-autorally in Nai robi van start. Op de foto een der deel nemende wagens aan deze 4500 km lange monsterrit. Voor het daar levende wild is deze rit, zoals uit de foto blijkt, overigens geen pretje UTRECHT Twee kinderen, een 10- jarig meisje en een jongetje van twee, zijn woensdagavond ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen in het ouderlijk huis aan de Kijnesteinhof in Utrecht brand uitbrak. De kinderen, die lagen te slapen, kon den nog juist op tijd door hun ouders worden gered. De brand was in de huis kamer ontstaan. Een speelse hond had daar namelijk een oliekachel omver ge gooid, waarop de olie de kamer in- stfoomde. In een minimum van tijd stond de hele kamer, waar zich op dat moment de heer en de vrouw des huizes bevonden, in lichter laaie. Kamer en keuken werden een prooi van de vlammen, maar de brandweer zorgde er voor, dat de brand zich niet verder uitbreidde. De schade loopt in de duizenden guldens. BRUSSEL De EEG-ministerraad heeft gisteren tegen de avond een vergadering van drie dagen over landbouwproblemen beëindigd, die door ingewijden ronduit „de meest miserabele" in de geschiedenis van de gemeenschap werd genoemd. De raad had zich over een aantal principiële zaken moeten uitspreken in verband met de vernieuwing van een aantal marktverordeningen, een vernieuwing die voor 1 juli a.s. haar beslag moet krijgen wegens het in gaan van de volledig gemeenschappe lijke markt in de loop van volgend jaar. Bij deze vernieuwing komen belang rijke zaken aan de orde, zoals de verdere regeling van het interventie- beleid in de verschillende sectoren, de mogelijkheid van ontsnappingsclausu les en de rol van de EEG-commissie bij het hanteren van de Europese landbouwpolitiek in de gemeenschap pelijke markt. Het opstellen van de nieuwe rege lingen wacht op de uitspraken van de ministers op deze punten, doch het animo om zaken te doen is in deze raadszitting miniem gebleken. Men verwacht kennelijk een grote mara thon met een pakket, waarin conces sies voor iedereen zitten tegen de tijd dat verder uitstel absoluut niet meer mogelijk is. Voordien wil niemand wa ter in zijn wijn doen. Men merkte in dit verband voorts op, dat het ontbreken van een we zenlijke gemeenschappelijke visie ten aanzien van de Europese landbouw politiek de discussie ernstig belem merde. De EEG-raad is er overigens wel in geslaagd, zij het met de nodige moei te, om een aantal technische kwesties te regelen. (Van onze Amsterdamse redactie.) AMSTERDAM. De communistische partij Nederland heeft voor het eerst openiijk partij gekozen vóór Peking en tegen Moskou. Dat de sympathieën van partijleider Paul de Groot uitgaan naar Mao en steeds minder naar de commu nistische partij van de Sovjet-Unie was al uitgelekt, maar nu is het duidelijk te lezen in het dagblad „De Waarheid", dat een zeer lange brief heeft afgedrukt van de Franse communistische partij. De CPN zal niet meedoen aan de con ferentie van Europese communistische partijen, die 22 april in Tsjecho-Slowa- kije wordt gehouden, over de Europese veiligheid. De CPN vindt de manier, waarop de conferentie op touw werd ge zet, in strijd met de elementaire be grippen van partijdemocratie en nor male betrekkingen tussen partijen van de arbeidersklasse. Volgens de CPN betekent deze confe rentie bovendien een uitschakelen van de Chinese communisten. „Zonder sa menwerking met China is geen enkele actie voor veiligheid serieus te noe men", aldus de CPN. De partijleiding vindt dat de discus sie tussen de communistische partijen van Rusland en China is ontaard in on gehoorde scheldpartijen. „Er moet gezocht worden naar sa menwerking op grond van ieders zelf standigheid. Nog steeds zijn daartoe van de zijde van Rusland niet de nood zakelijke voorwaarden geschapen. Rus land moet komen tot een ondubbelzin nige veroordeling van de vijandige da den die door de Russische leiding tij dens het bewind van Kroestsjef tegen over de communistische partij van Chi na zijn begaan en die aan de bron lig gen van de later ontvlamde broeder strijd", aldus het bestuur van de CPN. 0 De Veenendaalse politie overweegt beveiligingsmaatregelen te gaan ne men op de Polderweg. In de afgelo pen maanden zijn op deze landelijk gelegen weg verschillende min of meer ernstige verkeersongelukken ge beurd waarvan er zondag een met dodelijke afloop. De moeilijkheid is echter, dat men niet goed weet wat de oorzaken van de ongelukken zijn De weg is wel niet breed maar het uitzicht is goed ook op de kruisingen met andere wegen. De (te) hoge snel heid waarmee op deze weg gereden wordt kon wel eens de grootste boos doener zijn. 9 Een kijkje in het bungalopark aan de Tinneweide te Veenendaal leert, dat dit complex goede vorderingen maakt. Beter althans dan de bouw van duurdere woningen langs de Rembrandtlaan en in het bestem mingsplan „Salamander" waar voor al de hoge grondprijzen menige as pirantbouwer op zijn plannen doet te rugkomen. In het plan Domineesberg te Rhe- jen staat in het kader van de bouw- stroom de bouw van 147 etagewonin gen op stapel; kosten ruim vier mil joen gulden. Deze materie en nog en kele andere onderwerpen worden dinsdag na Pasen ter behandeling aan de Rhenense gemeenteraad voor gelegd. 1 De twee Rhenense aannemers die gisteren kritiek leverden op het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten hebben geen zacht eitje aan hun bur gemeester, Bosch ridder van Rosen thal, die op zijn beurt bij zich thuis een „ei-ei" kreeg te horen van zijn echtgenote. Achter het restaurant „De Kastan jehof" in Lage Vuursche is woens dagmiddag een begin gemaakt met de bouw van het perscentrum van de Rijksvoorlichtingsdienst, dat van 1 april af het tijdelijk hoofdkwartier zal zijn van de vaderlandse en internatio nale pers in verband met de geboorte van het eerste kind van prinses Beatrix en prins Claus. Deze eerste bedrijvigheid werd in geluid door een houthandelaar uit Huissen, die een vrachtlading planken voor de vloer in het perscentrum kwam afleveren en een aannemer uit Zeist, die gespecialiseerd is in het leg gen van kabels. NEW YORK Uit een opinie-on derzoek in Zuid-Vietnam is geble ken dat 81 procent van de bevolking voor alles vrede wil. Slechts vier pro cent wil een overwinning op het com munisme, terwijl 2 procent verlangt naar een hereniging van noord en zuid en vier procent onafhankelijk heid prefereert boven een snelle vre de. Het opinie-onderzoek is ingesteld door Opinion Research Corporation te Princeton (New Jersey). Voor het onderzoek zijn 1545 personen onder vraagd. Van de ondervraagden verklaarde 63 procent dat zij graag zouden zien, dat de Verenigde Staten zich meer in spannen voor het op gang brengen van onderhandelingen met de commu nisten, 15 procent sprak zich uit voor opvoering van de militaire acties. Ten aanzien van de Amerikaanse aanwe zigheid verklaarde 21 procent dat de Amerikanen de strijd moeten staken, maar als adviseurs blijven, 10 procent sprak zich uit voor onmiddellijk ver trek van de Amerikanen, terwijl 39 procent voor voortzetting van de strijd was. MAASTRICHT Omstreeks lialf vier gistermiddag is in de wagenloods op het emplacement van de Neder landse Spoorwegen te Maastricht een wagon door een stophlok gereden. Ver volgens stootte hij door een binnenmuur en kwam tot stilstand halverwege de aangrenzende kantine. Hierbij werd een vrouwelijk perso neelslid licht gewond. Zij moest ter be handeling naar het ziekenhuis St.-Anna- dal te Maastricht worden overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is waar schijnlijk het te hard afstoten van de wagon. Naar de voorlichtingsdienst van de N.S. meedeelt, is de schade beperkt. (Van onze weerkundige medewerker) De luchtdrukverdeling wordt nog gekenmerkt door een krachtig hoge- drukgebied boven Z.W.-Europa. Dit maximum kan echter niet verhinde ren, dat het weer opnieuw in een wisselvallig stadium komt. Door ster ke afkoeling in de hogere atmosfeer vormen zich op de Noordzee trogsto ringen, waarvan buien sommige met hagel en windstoten ook tot onze omgeving doordringen. Zij wor den afgewisseld door opklaringen. De temperatuur daalt nog wat verder en bereikt 's nachts minima dicht bij het vriespunt. De vooruitzichten voor Pasen wij zen in de richting van koud weer. In dit opzicht zal er weinig verandering zfln ten opzichte van de meeste ande re vroege Pasens van de laatste 25 jaar, welke, uitgezonderd die van 1948, temperaturen aan de lage tot zeer lage kant gaven.

De Vallei | 1967 | | pagina 1