Lichtpunt in kritieke fase Duitse economie UITWIJZING v OM SPIONAGE Nog verwarring om Beatrix van Savoye THIELEN KRIJGT VAN RECHTER GELIJK AFSTAND VAN KERNWAPENS Goeam Chinezen gaan elkaar aangeven Rijnreisjes in gevaar Over de grenzen KLOOF ZAL DIT JAAR AL WAT KLEINER WORDEN Bommen lagen onder de rails Broer van Fabiola loopt met arm in gips Geharrewar in de N.P.D. UITVOER LOONPAUZE BELEGGERS Ontsluipt aan aanslag HEILZAAM NIETS AAN DE HAND Deze week uitlevering van Stang! verwaeht Smokkelaars van heroïne in arrest IN STILTE Bekentenissen na aanslag op monument VERDWENEN Ook Oostzaan ziet weinig in B.B. Gasleiding van Rusland naar Italië DONDERDAG 23 MAART 1967 CONJUNCTUUR WEER OP GANG Dl'SSELDORF ,JOe Duitse econmie maakt eeh kritieke ïase door. De neer gang was sinds het einde van de oorlog nog nooit zo uitgesproken. De alge mene onzekerheid werd nog in de hand gewerkt door de crisis waarin de open bare financiën verkeren. Nog altijd zit de industrie in een gespleten conjunc tuur. Bedrijven die voor een belangrijk deel voor de export werken, ontmoeten toenemende buitenlandse vraag". „Deze buitenlandse orders zijn ech ter niet meer toereikend om de op een bree dterrein voorkomende verminde ring van de binnenlandse vraag op te vangen." Dit is de mening van de di rectie van de Commerzbank, een van de grote Duitse banken, in haar ver slag over 1966. De kloof zal volgens haar dit jaar wat kleiner worden. De algemene verzwakking van de internationale conjunctuur zal de buitenlandse vraag gaan beïnvloeden en aan de andere kant mag op een geleidelijke ople ving van de binnenlandse activiteit worden gerekend. Op het ogenblik Is de uitvoer echter nog altijd de enige motor. De directie constateert dat sedert lange tijd de bezetting vah de bedrij ven niet zo klein is geweest als in het winterseizoen 1966-'67. De reactie in de vorm van verkorting van de werk tijd en ontslagen bleef dan ook niet uit. De conjunctuurpolitiek staat in de Bondsrepubliek voor een nieuwe situ atie. Het gevaar voor verdere inflatie Is op het ogenblik wat 1 eteugeld nu ongebruikte capaciteiten de speelruim te voor een groei zonder inflatie aan merkelijk hebben vergroot. De opleving van de vraag krijgt nu de hoogste prioriteit. De grootste moeilijkheden zullen des te sneller worden opgelost naarmate de investeringsbereidheid weer toeneemt. De bankraad heeft de voorwaarden voor financiering reeds verbeterd. Duarbij moet volgens de directie van de Commerzbank de druk op de on dernemerswinsten nu eens afnemen. De situatie op de arbeidsmarkt biedt gunstige perspectieven voor een terug houdende loonpolitiek. De maatregelen die genomen zijn om de slapte te overwinnen hebben echter een vrij lange aanlooptijd no dig. De directie verwacht voor de zo mervakantie nauwelijks een zichtbare opleving van de vraag. Een belangrijk punt is dat het vertrouwen van het publiek weer versterkt en ook dat de stemming in het bedrijfsleven aan een wending ten goede bezig is. „Een industrieland is op een om vangrijke kapitaalmarkt aangewezen. Het zich nu baanbrekende genezings proces mag niet worden gestoord. Ge zien de noodzaak van consolidatie van vlottende schuld bij Staat en bedrijfs leven is het gevaar van een overspan ning van de kapitaalmarkt nog niet geweken. Wij achten een coördinatie van emissieplannen daarom voorlopig nog noodzakelijk." „Onze economie, die de groei in de jaren van de wederopbouw groten deels uit ingehouden winsten heeft kunnen financieren, heeft nu in grote mate middelen van buiten nodig. Het is daarom een noodzaak de particu liere belegger te interesseren voor aan delen", aldus de directie van de Com merzbank. Zij constateert dat het financiële beleid van de overheid weer in het middelpunt van de belangstelling staat. Voor de zich in de komende jaren af tekenende tekorten is nog altijd geen dekking gevonden. „Tegenwoordig schijnt het er minder op aan te komen de omvang van de staatsuitgaven te besnoeien. Belangrijker is echter de kwaliteit daarvan te verbeteren." „Na vyftien jaar van byna onon derbroken expansie moest de sterke teruggang in de conjunctuur wel een algemene ontnuchtering tot gevolg hebben. Wy verwachten hiervan een heilzame uitwerking in alle takken van de economie. Ook de overheid heeft uit de jongste ontwikkeling lering moeten trekken." De directie van de Commerzbank kan de verbondenheid van de Duitse economie met die van de rest van Europa niet wegcijferen. Zij zegt ech ter dat een blijvende groei in eerste instantie gesteund moet worden door binnenlandse investeringen. Aan taken en mogelijkheden geen gebrek. De dynamiek van de grotre markt in Europa, de stormachtige technische ontwikkeling en de grote behoeften voor verbetering van de infrastruc tuur zullen gedurende lange tijd de vraag voldoende impulsen kunnen ge ven. De directie van de bank voorspelt een goede ontwikkeling van de Duitse economie, maar de expansie zal zich in rustiger banen bewegen dan in de periode van de wederopbouw. In verband met een militair spio- nageschandaal in Italië heeft een lid van de Russische ambassade te Rome, Juri Pavlenko, opdracht ge kregen Italië te verlaten. Op de foto Pavlenko met zijn vrouw en kind kort voor hun vertrek (gisteren) van het vliegveld te Rome. PEKING De bewoners van d« Chinese hoofdstad hebben gisteren op dracht gekregen goed op elkaar te letten om te voorkomen dat „kwa lijke elementen" die op het platteland te werk zijn gesteld in de stad terug keren. Dit blijkt uit een instructie van de militaire commissie, die toe zicht uitoefent op het werk van de staatsveiligheidsdienst. In de instructie staat dat sommige van de „voormalige grootgrondbezit ters, contra-revolutionairen, rechtse ele menten en partij- en klassevijanden" die uit Peking waren verwijderd om een „politieke herscholing" te onder gaan, van de verwarring op het platte land als gevolg van de culturele revo lutie gebruik hadden gemaakt om naar de stad terug te keren. Het persbureau Nieuw China be richtte gisteren dat partijleider Mao Tse-toeng het leger naar fabrieken, mijnen en andere bedrijven had ge stuurd om te proberen een einde te maken aan de sabotage door tegen standers van Mao. „In de afgelopen maanden hebben eenheden van het volksbevrijdingsleger zich tot taak ge steld de proletarische revolutionairen in een aantal ondernemingen te hel pen bij de onderdrukking van de hoofd schuldigen die proberen de culturele revolutie en de industriële produktie te saboteren", aldus Nieuw China. Volgens het persbureau helpen de militairen tegelijkertijd de mensen die beetgenomen waren te doen ontwa ken en te doen terugkeren naar de „juiste lijn zoals die door voorzitter Mao is uitgestippeld". De militairen gebruiken in de fa brieken verschillende methoden om de arbeiders de proletarische lijn van de culturele revolutie duidelijk te maken. „Hun doel is de geestdrift en het ver antwoordelijkheidsgevoel van de arbei ders te stimuleren", zo deelde Nieuw China mee. MADRID Het gordijn van geheimzinnigheid, dat de Italiaanse prinses Beatrix van Savoye omgeeft, is ook gisteren nog niet opgetrokken. Dinsdag gaf de Spaanse politie toe dat zij met een schotwond in een ziekenhuis was opgenomen. Een revolver zou plotseling bij het schoonmaken zijn afgegaan. Gisteren wilde zij aan deze verklaring niets toevoegen. De zaak werd nóg gecompliceerder toen Don Jaime de Mora y Aragon, broer van de Belgische koningin Fa biola en intieme vriend van prinses Beatrix van Savoye, gisteren verscheen met zijn rechterarm in het gips, van de hand tot de elleboog. „Ik heb mjjn pols gebroken toen ik bij mijn moeder thuis met de honden speelde", zei hij tot een aantal zeer sceptisch kijkende omstanders. Hij ontkende dat hij zaterdag in de flat van de prinses was geweest. Hy zei dat hij haar donderdag voor het laatst had gezien, een dag voordat hij het „on geluk met de hond" kreeg. Intussen maakte de secretaresse van de prinses de verwarring nog groter door te vertellen dat er helemaal niets met de prinses aan de hand was. De Italiaanse koninklijke familie had haar gemachtigd te zeggen dat alle berich ten die over de prinses de ronde deden „absoluut onjuist" waren, zo deelde zij mee. „De prinses verkeert in blakende wel stand en is de vorige week vrijdag naar het buitenland vertrokken. Wij zullen trachten na te gaan hoe het be- De Senegalese president Leopold Sedar Senghor, die gisteren op het nippertje aan een aanslag op zijn leven ontsnapte. De president had een bezoek gebracht aan een moskee in Dakar. Toen hij in de presidentiële auto weg reed, sprong plotseling een man op de auto met een pistool in de hand. Voor dat hij echter kon schieten gleed hij van de auto af. Hij werd gegrepen door de lijfwacht van de president. RIO DE .JANEIRO De Westduit- se en de Oostenrijkse ambassade in Brazilië verwachten nog deze week de officiële documentatie die nodig is voor de uitlevering van de oorlogsmis dadiger Franz Stangl. Deze wordt verantwoordelijk ge steld voor de moord op 750.000 Joden. De Brziliaanse ambassadeur in We nen, Deixeira de Mesguida, heeft be richten uit Brazilië over eventuele vrij lating van Stangl als speculaties van de hand gewezen. Deze berichten heb ben volgens hem geen invloed op de beslissing van het Braziliaanse Hoog- gerechthof. De Weense Bond van Joodse Ver volgden tijdens het nazi-bewind heeft de ambassadeur er in een brief op ge wezen dat Stangl in 1948 uit de ge vangenis van Linz is gevlucht en dat vlucht overal geldt als onderbreking van de mogelijkheid tot verjaring van de misdaad. Brazilië heeft bovendien een conventie tegen de volkenmoord getekend, waarin een verjaringster mijn niet wordt genoemd. PARIJS De Franse politie heeft een bende opgerold die verdovende middelen smokkelde tussen Parijs en New York. Ze verrichtte vijf arresta ties en nam een hoeveelheid heroïne ter waarde van ruim twee miljoen francs in beslag. De heroïne was ver stopt in elektronische apparaten die naar Amerika werden verzonden. De Franse politie werkte in deze zaak samen met het Amerikaanse bu reau voor verdovende middelen. Een deel van de heroïne werd in New York in beslag genomen. Het was overigens niet bekend of er ook Amerikanen wa ren betrokken bij de smokkel. richt in de wereld is gekomen en dien overeenkomstig gepaste maatregelen nemen", zei ze ferm. Naar gisteren in Madrid verluidde is de prinses in stilte uit het zieken huis naar een particuliere kliniek ver voerd. De naam van de kliniek van dr. Lopez Ibor werd genoemd, een bekende psychiater. De prinses zou de komende dagen een slaapkuur volgen in deze kli niek, die zo exclusief is dat elk bord je met een aanduiding ontbreekt... AMSTERDAM De twintigjarige student A. J. M. uit Amsterdam en de Rotterdamse provo J. J. G. B. (25) hebben gisteravond bekend samen de aanslag op het Van Heutsz-monument in Amsterdam te hebben gepleegd. Zij hadden zelf een soort tijdbom ge maakt. De Amsterdammer, die wis- en natuurkunde studeert, had het explosie ve mengsel gemaakt. De Rotterdam mer had hem geholpen de bom aan te brengen. Veel effect had de aanslag in de vroege morgen van 10 maart, overigens niet. Alleen een van de leeuwen die het monument flankeren, werd enigszins beschadigd. Even eerder was de politie opgebeld door iemand die zei lid van de Revolu tionaire raad te zijn en aankondigde: ,,Het monument gaat de lucht in, maar jullie komen toch te laat." Het was de student zelf, die de politie waarschuw de. ROME Vijftien niet ontplofte vliegtuigbommen uit de Tweede We reldoorlog die werden gevonden onder de rails van het centraal station in Terni zijn gisteren uitgegraven en on schadelijk gemaakt. Werklieden hadden de bommen ont dekt toen ze bij werk aan de rails stootten op een exemplaar van vijftig kilo. BONN Fritz Thielen is voorlopig gerechtigd alle bevoegdheden van voor zitter van de Nationaldemokratische Partei Deutschlands (N.P.D.) uit te oefe nen. Dit best-hikte gistermorgen in kort geding een rechtbank in Bremen over Thielen die door zijn eigen hoofdbestuur was afgezet. De rechtbank besliste aldus omdat volgens de statuten van de N.P.D. de voorzitter alleen kan worden afgezet door een algemeen partijcongres. Het huidige hoofdbestuur, onder de waarnemend voorzitter Gutmann, dien de ogenblikkelijk een bezwaarschrift in tegen deze uitspraak. Tevens hebben vtjf partijleden een kort geding aange vraagd om ogenblikkelijk bijeenroeping van een algemeen partijcongres te laten gelasten. Zij hopen dat daar door weg stemmen van Thielen diens afzetting alsnog kan worden gelegaliseerd. Het geharrewar in de N.P.D. heeft daarmee wel een hoogtepunt bereikt. Voor dezelfde rechtbank in Bremen is nog aanhangig het proces waardoor Thielen definitief hoopt te worden her steld ln zijn rechten als voorzitter. Omdat Thielen de dagvaarding daar toe per vergissing had gestuurd aan een man die geen deel uitmaakt van het nieuwe hoofdbestuur, moest de recht bank de behandeling van de zaak uit stellen tot na Pasen. Daarom spande Thielen het kort geding aan dat hij gisteren won. Fritz Thielen heeft voorts in Ham burg een klacht wegens laster inge diend tegen de vice-voorzitter van de Een non-proliferatieverdrag zoals de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland dat wensen is onbereikbaar zolang drie landen en de andere kern- wapenmogenheden zullen weigeren ook zelf afstand van hun kernwapens te doen. Zelfs ln het theoretische geval van totale vernietiging van alle be staande kernwapens zouden er toch weer kernwapens worden vervaardigd zodra een machtsconflict op een grote oorlog mocht uitdraaien. Er is daar om maar één mogelijkheid voor be teugeling van het gevaar van een gro te oorlog met kernwapens: de grote mogendheden moeten het bezit van kernwapens aan alle andere landen verbieden en, als uiterste redmiddel, tot vernietiging overgaan van kernwa penfabrieken en kernwapens in landen die dat opgelegde verbod hebben over treden. Dat uiterste redmiddel mag al leen gebruikt worden indien alle ande re middelen hebben gefaald. Die ande re middelen zijn politieke en economi sche druk. De man die deze oplossing van het kernwapenvraagstuk aan de hand doet is de Duitse wijsgeer Karl Jaspers, die al vele jaren in Zwitserland woont en werkt. De denkbeelden van Jaspers over de eventuele noodzaak van een preventieve vernietiging van China's kernwapenarsenaal en -industrie zul len wij binnenkort kunnen lezen in zij nieuwe boek waarin hij reageert op de vrij felle kritiek op zijn recen te boek Wohin treibt die Bundesrepu- blik? Het Westduitse weekblad Der Spiegel publiceerde dezer dagen het gedeelte uit Jaspers nieuwe boek dat over zijn denkbeelden over zo'n pre ventief optreden tegen China gaat. Aan het slot van dat gedeelte maakt Jaspers de gevolgtrekking dat, zolang de wereld niet bereid kan worden ge vonden in volle eensgezindheid China te dwingen tot vernietiging van zijn kernwapens en kernwapenindustrie, al leen geweld las machtspolitiek middel overblijft. Hij tekent daarbij wel aan, dat dit machtspolitieke middel alleen bruikbaar is indien de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie een bondgenoot schap sluiten en overeenkomen in uiter ste nood samen geweld tegen China te gebruiken om de ontwikkeling van dat land tot 's werelds derde grote kern- wapenmogendheid onmogelijk te ma ken. Heel voorzichtig noemt Jaspers daarom dan ook zijn denkbeeld een utopie. Toch meent hij dat het alleen nu een utopie is. Hij wil er dus re kening mee houden dat die utopie wer- lijkheid zal kunnen worden. Jaspers nam in zijn boek Die Atom- bombeunddie Zukunft des Menschen, dat bij de verschijning in 1958 groot opzien baarde, al als uitgangspunt dat de kernwapens een geheel nieuwe toe stand hadden geschapen waarin de gehele mensheid tot de totale onder gang zou zijn gedoemd als zij er niet in slaagde de wereld zedelijk en poli tiek totaal te veranderen. In vereen voudigde vorm vinden wij dit uitgangs punt terug in Jaspers' stuk in Der Spiegel: „Het vraagstuk van het kern wapen staat wegens de mogelijke ver nietiging van de mensheid op de eer ste plaats. Al onze politieke handelin gen moeten beoordeeld worden in het licht van de vraag of zij het gevaar van het gebruik van de bom kunnen vergroten of niet." Het is de vraag hoevelen met Jas pers zuiver en onemotioneel kunnen doordenken indien zij de mogelijkheid van totale vernietiging van de mens heid als reëel uitgangspunt nemen. Zelfs Herman Kahn, die toch in zijn boek On Thermonuclear War op ver bijsterende wijze goochelde met mil joenen bij het in theorie berekenen van de aantallen mensenlevens die door allerlei vormen van kernwapen- oorlogen verloren zouden gaan, ging niet van dat uitgangspunt uit. Er zijn geleerden die het op grond van weten schappelijke en technische kennis die Jaspers als wijsgeer ontbeert voor onmogelijk houden dat de mens heid ooit in staat zal zijn zichzelf to taal te vernietigen. Voor de nodige re- KARL JASPERS serve ten opzichte van soortgelijke apocalyptische denkbeelden pleitten zij, bijvoorbeeld enige jaren geleden toen de film On the beach, berustend op een sciene-fiction roman van Nevil Shute, werd vertoond. Het aanvaarden van dat apocalyp tische uitgangspunt, dat in de huidige machtspolitiek nog altijd een geducht wapen is, maakt de basis van Jaspers' theorie zwak. Dat uitgangspunt berust op veronderstellingen welker waarde niet kan worden onderzocht omdat mi litaire geheimhouding zulks onmoge lijk maakt. Jaspers had een dergelijk uitgangspunt eigenlijk niet nodig. Het ware voldoende geweest als hij had gesteld dat de gevolgen van het ge bruik van kernwapens in een wereld oorlog onduldbaar groot zijn omdat vele miljoenen mensen vernietigd zul len worden. Dan zouden zeer velen in staat zijn geweest verder met hem mee te denken. Was Jaspers in dat geval ook te recht gekomen bij de oplossing van preventief geweld tegen China van de zijde van een Amerikaans-Russisch bondgenootschap dat de rest van de wereld zijn wil oplegt? Dat geloven wij niet. Waarom zou het in dat ge val een Amerikaans-Russisch bondge nootschap hebben moeten zijn? Een bondgenootschap van die soort is, zo een wel heel drastische maatregel als preventief geweld tegen China al no dig mocht zijn, geheel overbodig. De Verenigde Staten zouden zo'n gewelde- naarstaak best alleen aan kunnen. Mi nister McNamara heeft onlangs onom wonden verklaard dat de Amerikaan se kernwapenmacht in staat is zowel de Sovjet-Unie als China tegelijk mi litair te vernietigen. Wanneer wij, al is het niet prettig, ons even in de buurt van de gedachtengang van Jas pers verplaatsen, kunnen wij de ver klaring van McNamara gebruiken voor de theorie dat, in uiterste nood zaak, de Verenigde Staten het vuile werk voor het Westen kunnen opknap pen. In dat geval zou de wereld twee totalitaire kernwapenmogendheden minder hebben en niet opgescheept zitten met de autoritaire Amerikaans- Russische opperheerschappij die Jas pers in het vooruitzicht stelt. Het verschil tussen het spookbeeld van een Amerikaans-Russisch mon sterverbond dat met de dreiging met kernwapengeweld de rest van de we reld kan onderscheppen, en het spook beeld van een totale ondergang van de mensheid in een grote kernwapen oorlog is slechts gradueel. Omdat het laatste spookbeeld het eerste oproept èn omdat in de redenering van Jas pers na lange tijd opnieuw „het gele gevaar" opduikt, nemen wij liever heel veel afstand van Jaspers' opvat tingen. partij. Adolf von Thadden. In een inter view met het weekblad Die Zeit had Von Thadden gezegd: „Ik weet goed dat Thielen in contact staat met het Federale bureau voor de staatsveilig heid. Daar zullen ze hem wel hebben aangepraat: Gooi Thadden uit de partij dan hoeft u zich geen zorgen meer te maken dat de N.P.D. wordt verboden". Thielen verwijt nu omgekeerd Von Thadden dat hij onder één hoedje speelt met het staatsveiligheidsbureau. Thielen heeft ook een hrlef rondge stuurd aan alle partijleden waarin hy zyn rechts-radicale tegenstanders „ge brek aan gezond verstand, boze opzet en onzuivere motieven" verwyt. Hy her innert aan het lot van vorige rechtse partyen in West-Duitsland, die gaande weg in neo-nazistisch vaarwater raak ten en te gronde gingen of verboden werden. „Het vertrouwen van de natio- naal-gezinde Duitsers mag ditmaal niet besehaamd worden", zo schrijft Thie len. Het afdelingsbestuur in Bremen be weert inmiddels dat het Thielen niet als lid uit de partij heeft gestoten, maar slechts zjjn beleid als voorzitter heeft afgekeurd. De situatie in de partij wordt er niet overzichtelijker op door dat van verschillende beslissende ver gaderingen de notulen biyken te zijn verdwenen. Met dat alles neemt de kans op een verbod van de N.P.D. toe. De Duitse grondwet staat alleen po litieke partijen toe die democratisch zijn georganiseerd en worden geleid. In 1952 bijv. werd de toenmalige Sozialis- tische Reichspartij verboden, die op pa pier democratische statuten bezat, maar in feite door een groep extre misten dictatoriaal werd geleid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een naamloze ven nootschap, die twee hotelschepen ex ploiteert. waarmee in de zomer vakan tiereizen langs de Rijn worden ge maakt., is door de rechtbank te Rotter dam surséance van betaling verleend. Reeds 3500 Nederlanders hadden ge boekt voor deze schepen de Rijn stroom en de Rijnhaven van de N.V. Hotelschepen te Rotterdam. De directeur, de heer R. van der Werf in Nijmegen, heeft echter alle hoop dat de reizen dit jaar niettemin zullen doorgaan. De moeilijkheden van de naamloze vennootschap dateren van vorig jaar, maar toen vonden enkele grote schuldeisers (hypotheekbanken en een werf) al een oplossing. De voormalige eigenaar-directeur, de heer D. van der Linden uit Papen- drecht, stond het bezit van zijn sche pen af aan deze schuldeisers. Een van de werfdirecteuren nam toen de lei ding van de n.v. op zich. De belastingdienst en andere schuld eisers gingen met deze oplossing ak koord, alleen het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Amsterdam, dat enkele tienduizenden guldens te vorderen had, wilde op de kortste ter mijn de schuld vereffend zien. Als gevolg daarvan vroeg de n.v. uitstel van betaling aan de rechtbank, dat voorlopig werd verleend. OOSTZAN De gemeenteraad van Oostzaan heeft gisteravond met zeven tegen vier stemmen besloten geen fi- naciële steun meer te geven aan de B.B. Op de begroting was een bedrag van 1680 gulden voor de B.B. uitgetrok ken. Eerder besloten de raden van Krommenie en Koog aan de Zaan geen bijdrage meer aan de B.B. te verstrek ken. Quam is geen naam, die voorlopig d geschiedenis zal ingaan als een keer punt in de oorlog in Viëtnam. Van een doods eiland, werd het een steunpunt in de lijn van de PanAni voor de oorlog, toen de fameuze Clip per-vliegtuigen de oceanen begonnen te bedwingen. Daarna werd het een mili tair steunpunt en dat is het tot nu toe gebleven. Het is er warm, zonnig en soms zeer winderig. Deze week scheen er dan eindelijk een nieuwe horizon voor Guam te da gen, toen president Johnson er met de Zuidviëtnamese regeerders tezamen kwam om de toestand in Zuid-Oost-Azië eens nader te bekijken. Het resultaat was niet wereldschok kend. De Viëtnamezen begonnen met een vuurwerk, dat er maar eens flin ker moest worden aangepakt in de strijd, waarop Johnson een soort koude douche presenteerde, door eerst te doen of hij „Guamees-doof" was en vervolgens in zachte bewoordingen de beide generaals de les te lezen en te stellen dat als er militaire beslissingen te nemen waren, hij dat wel zou doen. De klap op de Guamese vuurpijl kwam pas bij het scheiden van de markt, toen liefst drie vredesvoorstel len uit de bus kwamen. Het eerste was een brief van Thieu en Ky aan de regering van Noord-Viët- nam, die behelsde dat zij bereid waren te praten. Het tweede was een bemiddelings verzoek van Oe Thant. En tenslotte onthulde Hanoi een brief van president Johnson aan het Noord- viëtnamese staatshoofd Ho Tsji Minh. Maar alle voorstellen ten spijt toeven alle betrokkenen op hun standpunt staan. Men kan het alleen Thieu en Ky als eer nageven, dat zij tot de meeste concessies bereid bleken. Maar of dat veel helpen zal? |-|o Tsji Minh heeft president Johnson een grote politieke gunst bewezen door de briefwisseling tussen hen te ont hullen. Johnson komt uit de briefwisseling te voorschijn als een man, die ondanks alle kritiek van zijn tegenstanders op zijn Viëtnambeleid rustig blijft probe ren vredesbesprekingen op gang te brengen. Hij probeerde er niet propa ganda uit te halen of zijn tegenstan- HO TSJI MINH geen woorden ders het zwijgen op te leggen, door al les bekend te maken wat hij deed. Hij komt te voorschijn als een man die be reid is zich zwart te laten maken, als hij van mening is dat hij zonder publi citeit iets voor zijn land kan bereiken. Het Witte Huis heeft nooit de brief wisseling bekendgemaakt maar alleer zijn lezing gegeven nadat de Noord- viëtnamezen de briefwisseling hadde: bekendgemaakt terwijl Johnson op d< terugreis was van de conferentie oj Guam. In het binnenland is veel kritiek oj Johnson geleverd omdat hij de bom bardementen niet staakte om te zien o. de Noordviëtnamezen dan enig teker zouden geven dat zij bereid zijn ovei de vrede te spreken. In het verleden heeft Hanoi steeds een aantal voor waarden gesteld welke eerst vervult moesten worden voordat er van een schikking sprake kon zijn. In zijn ant woord herhaalde Ho Tsji Minh de voor waarden, maar verbond daaraan de eis dat de V.S. ook „onvoorwaardelijk alle oorlogshandelingen" tegen Noord-Viët nam moesten staken. Wat bedoelde Ha noi met „alle oorlogshandelingen?". Waarschijnlijk was dit het oude Noord- viëtnamese standpunt dat het voor een schikking nodig is dat alle Amerikaan se troepen en bases uit Zuid-Viëtnam verdwijnen. president Johnson sprak dinsdagavond na aankomst op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington in een vliegende sneeuwstorm van ,,een betreurenswaar dige afwijzing". Amerikaanse functiona rissen maakten duidelijk dat men Hanoi heeft laten weten, dat het aanbod van rechtstreekse vredesbesprekingen des ondanks van kracht lbijft. Y^erwacht wordt, dat de president in de komende maanden de militaire druk op de communistische strijd krachten in Zuid-Viëtnam zal vergroten terwijl de bombardementen op Noord- Viëtnam opgevoerd zullen worden. De regeringsautoriteiten hadden gehoopt, dat de militaire verliezen en de schade dor bombardementen die de commu nisten de laatste twee jaar te verduren hebben gehad hen zouden dwingen dit jaar aan de conferentietafel plaats te nemen. ROME De Sovjet-Unie en Italië voeren inleidende besprekingen over de aanleg van 'n pijpleiding voor gas van ruim drieduizend kilometer. De leiding zou moeten lopen van de Oeral naar Triëst. Ze zou de langste ter we reld worden. 0 Wegens spionage heeft een ge rechtshof in Boedapest een in Hon garije geboren Amerikaans staatsbur ger veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf. De Amerikaanse regering heeft vergeefs geprobeerd tussenbeide te komen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7