Veenendaals dagblad Frankrijk niet bij het ZOAV O-gesprek V.S. zijn boos om publikatie brief grote flacon 98 ct Formateur aan studie na college economie door prof. Zijlstra IL T 1 n BH Bulten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MET PA SEN De Gaulle wil niet discussiëren WEER AAN DE KOUDE KANT over vraagstuk-Viëtnam Vergadering begint half april in Washington Onrust in Sierra Leone Paasbroden voor 't Leger In „Artis" is de lente nu werkelijk beg. onnen Lodaline groen m m Aller ogen zijn gericht op EUVRE MELK Den Haag wordt in april bedreigd door een jeukplaag nde Hanoi: „Het was noodzahiijk" Baby's kunnen trappelen op hoog niveau WISSELVALLIG CONFERENTIE CONTACTEN REDENEN met lanoline ivb) Boeddhisten willen bestand van 1 dag Nog ontbrekende gestolen wapens teruggevonden Afspraken over begrotingsruimte lijken nu onvermijdelijk 0 Rhenens wethouder mr. Deen speelde gisteren tien over rood, parJon, tien over wit. Gouden feston Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 24 MAART I967 4le JAARGANG (Van onze weerkundige medewerker) T^r is niet zoveel aanleiding voor optimisme ten aanzien van het weer tijdens de komende Paasda gen. De temperatuur zal naar alle waarschijnlijkheid aan de lage kant blijven. In het gunstigste geval is er misschien een matige tempera tuur uit te slepen, maar dan dient van een hogedrukgebied boven Zuidwest-Europa meer activiteit uit te gaan dan op dit ogenblik. De wind zal waaien uit richtingen tus sen zuidwest en west en de kans op wat regen of een paar buien is niet denkbeeldig, nu de baan naar de Noordzee voor oceaanstoringen niet geblokkeerd is. Wanneer het zondag en maandag precies nat zal zijn of droog, valt nu nog niet te bezien. De grootste sta-in-de-weg voor warme zonnige paasdagen is een krarhtig hogedrukgebied, dat zich over de Oceaan uitstrekt tot New foundland, vanaf de Golf van Bisca- je. In dit gebied heerst prima weer. Het is droog en er komt niet veel wind in voor. Aan de noordzijde er van is het echter een levendig ko men en gaan van depressiestoringen, die in West-Europa gedurig regen en enkele buien afleveren, soms met ha gel en windstoten. WanneerJt maxi mum er nu maar voor vo^e een trip naar ons land, de Noordzee of Zuid-Scandinavië te gaan maken, zou het de betere kant uitgaan met het weer. Nu dit niet zo is, verandert er in principe weinig in het Nederlandse „klimaat" en moet helaas gevreesd worden, dat het een (te) koude be doening zal worden, met aanhouden de wisselvalligheid. Bij een toestand als de hier beschrevene, komen er af en toe nog wel eens uitlopers van hoge druk over onze omgeving met langdurige opklaringen, afnemende buiigheid, tijdelijk wat rustiger weer en een iets oplopende temperatuur. De laatste 25 jaar zijn vroege Pa sen in maart (vier in totaal) in meerderheid niet om te juichen ge weest wat betreft het weer. Het paas- weer van 1959 (29 en 30 maart) en 1964 (29 en 30 maart) was resp. wis selvallig en uitgesproken koud. Op 29 maart 1964 werd het op de Wad deneilanden zelfs niet warmer dan 1 graad, in Apeldoorn 3 tot 4 en in Deventer 4 tot 6 graden. Koud was het ook in 1959: op 25 en 26 maart hagel en sneeuw. De enige gunstige uitzondering in deze reeks vormde Pasen 1948. Op 28 en 29 maart van dat jaar beleef de Nederland droog, zonnig en warm weer, met als uiterste 21 graden op tweede paasdag te Maastricht. MOSKOU Breznjef, de leider van de Sovjetrussische communistische par tij, zal naar Oost-Duitsland gaan ter bijwoning van het congres van de Oost- duitse communistische partij, dat op 17 april begint. WASHINGTON Frankrijk zal niet deelnemen aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Zuidoostaziatische-verdragsorga- nisatie (ZOAVO), die van 18 tot 20 april in Washington zal worden gehou den. Er zal ook geen Franse waarnemer worden gezonden. Dit is gisteravond in welingelichte kringen vernomen. De Franse regering heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken enige dagen geleden op de hoogte gesteld van haat besluit. ADVERTENTIE hebben handen FREETOWN Officieren in Sierra Leone de macht in^ genomen na hun brigade-generaal Da vid Lansana en de gewezen premiers Sir Albert Margai en Siaka Stevens gevangen gezet te hebben. Een groep officieren heeft een „nationale her- vormingsraad" ingesteld met luite nant-kolonel Ambrose Genda aan het hoofd, die naar verluidt laatstelijk deel heeft uitgemaakt van de diplo matieke missie van Sierra Leone in New York. De militaire machtsovername, die volgt op een week van spanning en onzekerheid na verkiezingen waarvan de uitslag werd betwist, is gisteravond door majoor Blake, lid van de „natio nale hervormmingsraad" bekendge maakt. De gezamenlijke Amsterdamse bakkerspatroons hebben 250 paasbroden ge bakken voor het Leger des Heils. Donderdag werd de partij overgedragen aan majoor A. M. Bosshardt, die het geschenk dankbaar aanvaardde. Naar verluidt wil president De Gaulle niet verwikkeld raken in een discussie over het vraagstuk-Viët nam, dat ongetwijfeld ter sprake zal komen. Hij is een tegenstander van de Amerikaanse politiek ten aan zien van Vietnam. Twee jaar geleden staakte Frankrijk het zenden van officiële vertegenwoor digers naar de ZOAVO-vergaderingen. Wel stuurde het waarnemers die niet deenamen aan de algemene debatten. De acht ZOAVO-Ianden zijn: de V.S., Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw- Zeeland, Pakistan, Thailand en de Phi- lippijnen. De organisatie werd in 1954 in het leven geroepen. Zij beoogt collec tieve defensie en veiligheid in Zuidoost- Azië. Ieder jaar worden gemeenschap pelijke militaire oefeningen gehouden. Twee ooievaars, die gisteren in de Amsterdamse dierentuin „Artis" samen op één nest werden gefotogra feerd, zijn toch wel een aanwijzing, dat de lente nu toch werkelijk be gonnen is. De op de naamdag van Sint-Nicolaas geboren ijsberen-baby Olie mocht voor het eerst met zijn moeder Lathlah naar buiten. Terwijl moeder en zoon voor een foto poseer denkoesterden zij zich in het nog wat aarzelende zonnetje. TOKIO Noord-Viëtnam heeft gisteren verklaard dat het bekend maken van de geheime briefwisseling tussen president Ho Tsji Minh en president Johnsofi volkomen „legitiem en noodzakelijk" was. Het officiële persbureau van Noord-Viëtnam stelt, dat de Verenigde Staten Johnson's brief gebruikt hadden om „de wereld te doen geloven dat er „geheime contacten" gaande waren tussen de democratische republiek van Viëtnam en de Verenigde Staten". Het ministerie van Buitenlandse Za ken van de VS heeft verklaard, dat de publikatie van de brieven betreurens waardig is, omdat daarmee wat be doeld was als een ernstig gemeend di plomatiek initiatief om een einde te maken aan de Viëtnamese oorlog in het licht van de openhaarheid kwam. Het Viëtnamese persbureau daaren tegen zegt, dat de VS de publikatie betreuren, omdat deze volkomen ge wettigde handeling hun perfide natuur openbaart. 9 De uitwisseling van boodschappen tussen de VS en Noord-Viëtnam wordt in Amerikaanse regeringskrin gen gezien als een bewijs van „wisse lend gedrag" van Hanoi als gevolg van wijzigingen in de kringen die het beleid bepalen. Er zijn in totaal vijf contacten ge weest tussen de beide regeringen, met als hoogtepunt de brief van president Johnson, waarin deze aandringt op be sprekingen tussen de V.S. en Noord- Viëtnam. Men ziet in Washington verschillen de verklaringen voor Hanoi's ma- nouevres: Communistisch China heeft lucht ge kregen van de geheime contacten, heeft hier een eind aan willen ma ken, en pro-Chinese groepen in Ha noi hebben op publikatie van de briefwisseling aangedrongen tenein de China gerust te stellen. Om redenen van binnenlandse N.- Viëtnamese binnenlandse politiek, samenhangend met de conflicten tussen Rusland en China, heeft men de briefwisseling openbaar ge maakt om de Sovjet-regering in ver legenheid te brengen, aangezien de contacten via Moskou zijn ge lopen. Dit zou weer in verband kunnen staan met mogelijke irrita tie in Hanoi en/of Peking over de vredesinitiatieven van de Sovjet-pre mier Kosygin tijdens zijn bezoek aan Engeland in de week van 5 fe bruari. De leiders in Hanoi zijn mogelijk bevreesd, dat het moreel en de strijdlust van de communistische troepen in Z.-Viëtnam zal verslap pen, indien bekend wordt dat vre desonderhandelingen een reële mo gelijkheid gaan vormen. ADVERTENTIE ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZAfcHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT SAIGON Zuidviëtnamese boed dhistische leiders hebben vandaag ge pleit voor een bestand op 23 mei, ter gelegenheid van de viering van de ge boorte van Boeddha. Thitsj Tinh Chiet, de hoogste boeddhistische gezagsdra ger, heeft de hoop uitgesproken, dat een bestand na het kerst- en nieuw jaarsbestand, tot de verwerkelijking van een vreedzame regeling zou bij dragen. DEN HAAG De Koninklijke Mare chaussee heeft ook de twee nog ontbre kende wapens van de partij van 24 stuks, die in de nacht van zondag op maandag uit het Legermuseum te Lei den was ontvreemd, teruggevonden. Na langdurig zoeken in de omgeving van Emmerik, werden de twee nog mankerende tommyguns in een berm aangetroffen. De overige wapens kwa men al eerder terecht. Een deel ervan was woensdag, verpakt in een plunje- zak, teruggevonden in een bos bij de Posbank te Rheden en de rest in een bagagekluis op het station te Emmerik. Zoals bekend hebben twee Duitsers die dinsdag aan de grens werden gear resteerd bekend, zich aan de diefstal uit het Legermuseum te hebben schul dig gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Formateur P. J. S. de Jong is weer aan de studie, ditmaal aan de hand van wat prof. dr. Zijlstra hem gisteren heeft verteld over de stand van zaken met en de vooruitzichten van de rijksfinanciën. Daarbij zal het voor de formateur de vraag zijn of hij er toch niet aan zal kunnen ontkomen om met de mensen, die hij voor ministersposten gaat vra- geen, afspraken te maken over de gelden, die zij voor hun departement ter beschikking zullen krijgen. Kunnen het geen afspraken worden, dan zal hij hun wellicht enig idee willen geven van de ruimte, waarin zij zich kunnen bewegen. Dit was niet de bedoe ling van prof. Zijlstra en van mr. Bies heuvel, die op het standpunt stonden, dat het nieuwe kabinet zou moeten be slissen over de verdeling van de ruim te. Intussen is de tijd voortgeschreden en zal voor een aantal departementen de begrotingsruimte voor 1968 al zo on geveer vastliggen. Op deze manier is het bijna niet meer te vermijden dat met de aangezochte ministeriabelen over die ruimte in het algemeen en de verdeling ervan wordt gesproken. Formateur De Jong heeft zelf al op de avond van zijn benoeming gezegd, dat hij als minister van Defensie wel wilde weten waar hij voor de komende vier jaar aan toe zal zijn. Als hij daaraan begint, betekent dit een andere werkwijze dan zijn voorgan gers hebben toegepast. Daarmee zou formateur De Jong het zich waarschijn lijk niet gemakkelijker maken. Deze werkwijze is in feite een verdeling van het gebrek aan ruimte, over het alge meen een weinig dankbaar en voor de genen die er mee moeten werken wei nig perspectief biedend karwei. Als oud- onderzeebootcommandant zal de forma teur misschien met gebrek aan ruimte vertrouwd zijn, met rijksuitgaven en belastingopbrengsten zal het hem meer hoofdbrekens bezorgen. De heer De Jong is vandaag bezig met het uitdenken van de methode die hij voor de vorming van zijn ka binet zal gaan toepassen. Gisteren heeft hij er na het vertrek van de minister van Financiën nauwelijks tijd voor gehad, omdat hij bij de ver gadering van de ministerraad moest zijn. De formateur heeft al tyten we ten dat hij zijn werk gedurende de Paasdagen zal laten rusten. UTRECHT De fabrikanten van lepel tjes, sleutelringen, glazen, bekers, te gels en aanverwante herinneringsar tikelen hebben hun produktie al maanden geleden gericht op de aan staande blijde gebeurtenis op „Dra- kesteyn". De souvenirs zyn al in grote hoeveelheden aangemaakt, al leen de geboortedatum en de naam van het prinsje of prinsesje ontbreken nog. x Het jonge prinsje of prinsesje zal het niet zonder een trappelzak hoeven te stellen. Een bedrijf in Sassenheim heeft er een ontworpen van witte bad stof, waarop in oranje de letters „B" en „C" zijn geborduurd, plus een kroontje. Initialen van de baby komen er niet bij, want daarmee zou teveel tijd gemoeid zijn. Een trappelzak gaat als gerchenk naar „Drakesteyn". De rest van de „eerste oplage" van 5000 exemplaren wordt door de detailhandel afgenomen, dit om, zoals de fabrikant zegt, ande re jonge moeders ook in staat te stel len hun kind in een „koninklijke trap pelzak" te laten sluimeren. ADVERTENTIE Verbeten wordt in de Haagse binnenstad gejaagd op hoopjes dorre bladeren. Het zijn cocons van de bastaardsatijnrups, waaraan de stad sinds 1962 hoogst onaan gename herinneringen bewaart. De ogen schijnlijk onschuldige hoopjes bladeren bergen het gevaar in zich van een explo sie van jeuk onder de Haagse bevolking. Uit de cocons, die over het hoofd worden gezien, kruipen omstreeks half april jonge bastaardsatijnrupsen. De haren van deze insekten worden gemakkelijk door de wind verspreid en kunnen op de men selijke huid helse jeuk en hardnekkige uitslag veroorzaken. Sedert Den Haag vijf jaar geleden een hevige jeukplaag moest doorstaan, houdt de gemeentelijke plantsoenendienst, op verzoek van de G.G. en G.D. ieder jaar angstvallig de activiteiten van de onheils rups in het oog. De gemeente heeft bij twaalfduizend benedenwoningen in de oude stad een brief in de bus laten glijden met het verzoek aan de bewoners om in de tuin op jacht te gaan. 0 Gisteren deed de Arnhemse recht bank uitspraak tegen een aantal veehouders, die veertien dagen geleden strenge straffen tegen zich hoorden eisen omdat ze kalveren met een voor mensen niet ongevaarlijk hormonen preparaat hadden laten inspuiten. De president van de rechtbank zag hierin een bedreiging van de volksgezondheid waarbij het lichamelijk welzijn wordt opgeofferd aan winstbejag. De von nissen varieerden van f 500.tot f 1000.—. 0 ^Nood breekt wet", dacht een Renswoudenaar, die zijn huis moet verlaten en begon aan de bouw van een nieuw huis. Van de nood was men van gemeentewege wel overtuigd, maar inbreuk op de wet kon men niet toestaan en daarom werd de clande stiene bouwer een halt toegeroepen. 0 Niet met Pasen, zoals een krant wist te melden, maar drie weken later, op 16 april, doet ds. H. Nije- boer zijn intrede bij de Hervormde wijkgemeente in wording „Sola Fide" te Veenendaai. 0 Ds. D. van den Berg, hervormd predikant te Huizen (voordien te Veenendaai) klaagt in de rubriek „Kijk op de kerk", dat de modaliteit van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk in de hoek wordt gedrukt. 0 Mevrouw Lotgering-Hillebrandt proefde gisteren de befaamde pro- '1 ukten van een Rhenens pannekoe- kenrestaurant en T angs sloot- en greppelkanten flo reert de eerste gulden lente decoratie van de lage wei; de dotters garneren de polder met hun tooisel van hei-geel boterbloemachtig glan zend bloeisel, geëtaleerd tussen don kergroene, hartvormige, glimmende blóren. We zien deze plant familie van speenkruid en boterbloem we gens de prachtige kleur-effecten nogal eens toegepast langs tuin- en park vijvers; zij blijkt er als siergewas inderdaad geschikt voor en binnens huis is ze zelfs nog te vervroegen, als ge haar natuurlijke bloeitijd van eind maart t.m. mei niet kunt afwachten. Men noemt de dotters wel kleine plomp en inderdaad herinneren ze aan de mooie grote, gele Nuphar met zijn voorname allure. Heel het voorkomen van onze schone lentebloem verraadt kracht en gezondheid door de tot ware bossen uitstoelende vertakte, holle stengels en de vlezige, niervormige sappig-groene bladeren, alsook door de wel 4 cm grote gouden bloemen, die ei-geel glanzen, alsof ze bestre ken waren met lak of vet. Daar ze overvloedig stuifmeel en honing be vatten, trekken ze veel bezoek van insekten met korte tong, vliegles, kevertjes en bijen. Dat wij de schoon ste festonering van het Hollandse polderland nog zo rijk kunnen aan treffen, vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat de scherpsmakende planten gelukkig door het vee worden gemeden. 24 maart '67 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1