Vitale radio-Kommer Kleyn nu bij „Studio" op de planken Acteur met ,gouderT stem fit Tom Poes en Ollie B. als reuzenpocket Kunstenaars-visie op Groninger toekomst UIT DE KERKEN Haagse Fiesta mee in „Mies en scène FINANCIËLE NOTITIES Verschrikkelijk Optimisme Goed betaald VANAVOND MORGEN WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE Hl T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Daling omzet bij Kempes Iets lagere M inst Am. Enka Plan bankgiro vordert langzaam Daggeld 4]^ pet VanderWERFF&HUBRECHT Taams en Keijser naar Slavenburg Amerikaanse dividenden Dividend voorst ellen Pagina 2 VRIJDAG 24 MAART 1967 JANET 21 Als hij zich met alle ener gie toelegde op zijn beroep en terdege zijn hersens gebruikte, zou hij gestadig promotie maken en niets zou hem weerhouden tenslotte zijn diploma van gezagvoerder in Janets Handen te leg gen en haar welkom te heten op zijn eigen schip. Deze hooggestemde aspi raties vertrouwde hij haar fluisterend toe, tijdens de korte dagen van verlof, die hij in Plyn doorbracht. Zij las dan in zijn ogen, dat zij daarop rekenen kon en geen macht ter wereld de ver vulling van zijn droom zou kunnen be letten. Samen hadden zij het er over hoe het schip van hun dromen er uit zou zien. De beste stammen uit de bossen van Truan zouden er voor dienst doen. Het schip van en voor het gezin Coombe. Nu was het nog niet zo ver, maar over een jaar of vijf, zes zeker, zouden zijn vader en broers er de kiel voor leggen. Janet zou er de ziel van zijn en Joseph de gezagvoerder. Voorlopig zagen zij alles in gedach ten voor zich en maakten zij schetsen op papier: tonnenmaat, tuigage en vorm van de zeilen. Thomas en zijn zoons verheugden zich geweldig in het vooruitzicht van een eigen schip van het gezin Coombe, onder bevelvoering van een Coombe, dat hun welvaart en glorie uit alle landen en zeeën ter we reld zou aanbrengen. Thomas vervaar digde een scheepsmodel en liet dat de hele familie bewonderen. Een deel van het vermogen dat Thomas zich door hard werken en zuinig leven had ver worven en dat hij bij zijn dood aan zijn kinderen zou nalaten, zou worden belegd in de bouw van dit vaartuig. Hiertoe werd op een zondag het plech tige besluit genomen, in tegenwoordig heid van Janet en al de kinderen. Tho mas besloot met een ontroerd gebed tot God, dat het hun gegeven zou mo gen zijn in de naaste toekomst, indien zich een geschikte gelegenheid voor deed, met de hulp van zijn zoons dit vaartuig te bouwen, dat de naam zou dragen van hun geliefde moeder en zijn dierbare vrouw. Toen nam hij het model, zette dat voor haar neer en sneed eigenhandig op de spiegel daar van de woorden: Janet Coombe Plyn. Daarop snoot hij stevig zijn neus, kuste zijn vrouw en dochters op beide wangen en drukte al zijn zonen harte lijk de hand. „We zullen er het beste van onszelf aan geven", beloofde hij plechtig. „Het beste van ons kunnen, Samuel, Her- bert en ik. Laten we hopen, dat het Josephs eerste commando mag zijn en dat hij dit schip immer en altijd be houden zal varen, terwijl Philip onze belangen zal behartigen bij de firma Hoggs en Williams". Allen zouden een aandeel in het schip ontvangen. Van dat ogenblik konden zij de dag tege moet leven, dat hun schip in de haven van Plyn van stapel zou lopen en niet langer een droombeeld, doch een leven de werkelijkheid zou zijn. Gelukkig en tevreden schaarden zij zich allen om het harmonium in de zitkamer en verhieven hun stemmen tot een lof zang aan God. Mary had voor het instrument plaats genomen en hield haar ernstige blik op het gezangboek gevestigd. Achter haar stond Thomas met opgericht hoofd en zijn handen op de schouders van zijn jongste dochter. Zijn grote zonen ston den naast hem. Joseph, de rijzigste van allen, keek met een gelukkige glimlach over hun hoofden heen naar Janet, die haar naam aan het schip zou schenken. Haar blik beantwoordde de zijne. Zo begon de „Janet Coombe" haar bestaan, ofschoon de bomen in de bossen van Truan nog niet eens wa ren geveld en alleen het scheepsmodel op tafel in de zitkamer van haar toe komstige aanzijn getuigde. Zo vlogen de jaren in het Klimop Huis voorbij. Weinig gebeurtenissen en veranderingen verbraken de eentonig heid der dagen. Samuel trouwde met de aardige Posy Trehurst en zij na men hun intrek in een huisje, geen vijf deuren verder, zodat Samuel in de buurt van zijn familie en van zijn werk op de scheepswerf bleef wonen. Zij trouwden in het kerkje van Lanoc, zoals Thomas en Janet voor hen. Toen Janet haar knappe, ernstige zoon met zijn bruid voor het altaar zag staan, trilde er even iets in haar en ontsnap te haar een zucht, vanwege de dagen van weleer. Wat leek hij precies op Thomas vijf- en-twintig jaar geleden, met zijn lan ge onhandige benen, die hij nergens wist te bergen en zijn ernstige, grote blauwe ogen. „Jennie", had hij tegen haar gezegd, trillend van ontroering, „Jennie". En nu was hij die gebogen, broze figuur van middelbare jaren, die knielde in zijn bank en over zijn bril heen in zijn kerkboek tuurde, terwijl op de plaats waar hij gestaan had nu hun volwassen zoon stond, die zij in haar armen had gewiegd. Terwijl zij Samuel aanzag door een nevel van dwaze tranen, zag ze niet de sterke, gelukkige bruidegom voor zich, maar een groot hek in de velden aan gene zijde van Plyn en een huilend jongetje in een gescheurde trui, die haar in de armen vloog. Mary was nog altijd bij hen thuis en dacht niet aan trouwen, terwijl Her- bert, aangemoedigd door Samuels voor beeld, met een nichtje van Posy ver kering had, Elsie Hoskett genaamd. Ze zouden echter niet trouwen voor 1858, dan werd Herbert een en twintig. Philip was nu geen jongste bedien de meer, maar boekhouder bij de fir ma Hogg en Williams. Hij ging nog al tijd rustig en onopvallend zijn weg, een harde werker, gerespecteerd doch niet bepaald bemind bij zijn collega's. Nu Joseph tijden achtereen weg was, voelde Janet het als een groot geluk, dat zij iemand bij zich had, die in zo veel opzichten op hem geleek en Lizzie was een blij, vrolijk meisje, lang niet dom, doch erg kinderlijk voor haar Leeftijd. Op zijn tijd werd bij Samuel en Po sy een tweeling geboren, twee meis jes, die Mary en Martha werden ge doopt. Het was een wondere gewaar wording voor Janet haar eerste klein kinderen op de arm te dragen. Zou Plyn onherkenbaar veranderd zijn als die zuigelingen vrouw waren? Zouden zij veel lief en leed in hun leven erva ren? Nog altijd had Janet geen grijze ha ren in haar zwarte kapsel, evenmin rimpels in haar gezicht, maar de her haalde afwezigheid van Joseph drukte een stempel op haar. Hoewel ze nog geen vijftig was, vertoonde haar hart tekenen van overspanning, welke het verzwakte en haar polsslag deden ver flauwen, waardoor zij zich vaak moe en mat gevoelde. Vaak kreeg zij ook een duizeling, wanneer zij de heuvel op liep naar de krijtrotsen en halver wege kon zij soms blijven staan, ver wonderd over het bonzen van haar sla pen en haar kortademigheid. (Wordt vervolgd) IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIII 3462. Terwijl Piloot Storm het eerste radio-contact met Lunapolis had en de penibele toestand aan boord van de Zeepbel had doorgegeven, kwam professor Du bois met een somber gezicht de koepel binnen wanke len, na de zoveelste controle van hun zuurstofinstalla tie. „Het wordt nu snel... minder, Arend!" hijgde hij en wiste zich voor de zoveelste maal het voorhoofd af. „Ik durf geen voorspellingen meer te doen..., maar als het zo doorgaat... mogen we blij zijn..., als we Lu napolis halen...!" Arend knikte kort. „Dan is het tóch maar goed, dat Grishow ons die raket tegemoet stuurt!" De commandant van de Maanbasis had alles gehoord en besefte, dat er werkelijk levensgevaar voor zijn vrienden bestond. „Ik wil me er niet mee bemoeien, maar lijkt het jullie niet raadzaam om voor de rest van de reis te vertrouwen op de inhoud van jullie draagtanks? Trek jullie ruimtepakken aan en ga rustig liggen, tot mijn mannen komen", adviseerde hij. In het informatie-centrum van de basis werd alles gericht op het veilig binnen loodsen van de Zeepbel en het opti misme van enige minuten tevoren was aanmerkelijk gezakt 21. Rechter Tie vraagt: „Hoe werd die boef Seng-san eigenlijk vermoord, voorman?" „Z'n kop werd schoon afgehakt, edelachtbare! Met één slag van een zware bijl, of een tweehandig zwaard." „Heb je het moordwapen dan niet op de plaats van de misdaad aangetroffen?" „Nee, edelachtbare. Deze ellendige schurk, deze Ah-Lioe heeft het natuurlijk ergens in de tempeltuin begraven. Een goed pak slaag zal hem zeker..." De voorman maakt een gebaar met zijn zweep, maar Rechter Tie heft zijn hand op. Tsjiao Tai buigt zich naar de rechter over en fluistert: „Als boeven elkaar vermoorden, dan gebruiken ze een mes, of een knuppel..." De rechter knikt peinzend. Dan vraagt hij de voor- man: „Hoe weet je dat de moord in de hal van de tem pel is gepleegd?" „Nou, daar lag een plas bloed van je welste, edelachtbare! Vlak voor het altaar, achterinde welste, edelachtbare! Vlak voor het altaar, achter in de hal. En het lijk en het afgeslagen hoofd lagen midden in de plas bloed..." „Heb je daar geen enkel spoor aan getroffen?" „Helemaal niks, edelachtbare! Ah-Lioe heeft daar wel voor gezorgdRechter Tie hamert en zegt: „De zitting wordt geschorst tot na de lijkschouwing." De rechter staat op en gaat met Tsjiao Tai naar het lijken huisje, naast de gevangenis. Daar staat alleen een ruw houten tafel op schragen, bedekt met een rietmat. In de éénakter „Verboden toegang" van Lanford Wilson, die op het repertoire van de toneelgroep Studio staat, komt een oude zwerver voor; een rol die met evenveel vaart en moderne sfeer wordt gespeeld als die van de jongeman van wie hij de levensgeschiedenis moet aanhoren. Die oude zwerver is Kommer Kleyn, de nu bijna 74-jarige acteur, die vooral bekendheid heeft gekregen als regisseur van een onnoemelijk aantal hoorspelen in een tijd toen het hoorspel nog de voornaamste bron van dramatische kunst in ons land was. Kommer Kleyn Is een bijzonder vita le man, die er nog niets voor voelt om van de rust te gaan genieten die zijn leeftijd hem voorschrijft. Hij is heel blij met de kans die Studio hem heeft geboden. Hij voelt zich thuis bij de jon ge mensen met wie hij samen speelt, hij voelt de sfeer van het stuk aan, waarin hij zijn rol vervult en op de vraag hoe hij het vindt na al die ja ren radiowerk weer op de planken te staan, ïuitwoordt hij: „Ik heb eigenlijk mijn hele leven lang toneel gespeeld. Meestal in eenak ters met hoorspelmensen als Willem van Capellen en Eva Janssen. Met die stukken reisden we het hele land af. En vroeger speelden we met de hoor- AMSTERDAM Dit najaar zal bij De Bezige Bij een ongewone literaire reuzenpocket verschijnen. Onder de veelzeggende titel „Als je begrijpt wat ik bedoel" worden drie avonturen van Tom Poes en Heer Ollie B. Bommel gebundeld: Het boze oog, De grauwe razer en Het kukel. „Bij deze eerste Bommelpocket zal het niet blijven", zei de directeur van De Bezige Bij, de heer Geert Lubber huizen, ons gisteren. „We hebben eigen lijk al jarenlang gezocht naar een ma nier om de verhalen van Marten Toon der over Tom Poes en Ollie B. Bomnfél de aandacht te geven die zij verdienen. „In de literaire reuzenpocktets zal dan ook de nadruk op de tekst komen te liggen. De tekeningen worden als vignetten tussen de tekst geplaatst. Toonder zal zijn verhalen ook enigszins herschrijven om ze aan deze vorm aan te passen. Marten Toonder, die bijzonder in zijn schik was met dit plan, heeft zelf de eerste drie avonturen gekozen. Voor een inleiding hebben wij de schaak grootmeester Jan Hein Donner ge vraagd. Die heeft een studie van Tom Poes en Heer Bommel gemaakt. Hij is om zo te zeggen een kenner van het Bommelwezen." GRONINGEN I)e Vereniging van Handelaren te. Groningen heeft ter ge legenheid van het 120-jarig bestaan on der de Groninger kunstenaars een prijsvraag uitgeschreven, gekoppeld aan een tentoonstelling. Aan de kunste naars werd gevraagd hun visie te ge ven over de dynamiek die Groningen zal moeten opbrengen voor de toe komst. Voor deze prijsvraag werden 207 wer ken ingezonden, van in totaal 84 Gro ninger kunstenaars. Uit de inzending is een tentoonstelling samengesteld van 70 kunstwerken in gebouw Pictura, wel ke tentoonstelling donderdag officieel zal worden geopend. De jury onder voorzitterschap van dr. L. Gans uit Amsterdam, heeft de eer ste prijs toegekend aan de Groninger kunstschilders Abe Kuipers en Jan van der Zee. De prijs van f 1.000,- zal door hen gedeeld worden. De tweede prijs, eveneens een gedeelde, ging naar de kunstenaars Karei Pelgrom uit Fin- sterwolde en Martin Tissing uit Ezin- ge. De derde prijs is toegewezen aan Christiaan Roodvoets uit Groningen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Dinxperlo (2e pred. pl.) (toez.): F. C. M. Roodenburg te Eiker zee te Schoonhoven (vac. J. C. Schuur man); H. A. van Bemmel te Oldebroek; te Katwijk aan Zee (8ste pred. pl.): L. Roetman te Gouda. Bedankt voor Schoonhoven (vac. H. Jongerden) en voor Eist (Utr.) J. Vroeg- indewey te Goudswaard; voor Ferwerd (toez.): A. v. d. Beek te Joure; voor Ne- derhemert S. de Jong te Houten. GEREF. KERKEN Benoemd tot legerpredikant: J. Jon ker te Bovensmilde, die deze benoeming ook aannam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Nagele (N.O.P.): G. Mul ders te Murmerwoude. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Noordeloos: G. Bouw te Eemdijk. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Apeldoorn: G. W. van Dun- newold te DoesburgDoetinchem. Vrije Evang. Gem. Beroepen: te Enschede: J. G. Niewöhner te Apeldoorn. Baptisten Gem.: Aangenomen: naar Eindhoven: Jac. Schouten te Westerhaar. spelkern elk jaar een avondvullend stuk". Toch is het radiowerk in het leven van Kommer Kleyn de hoofdzaak ge weest. En dat van 1929 af, toen hij bij Verbeek en Verkade was geëngageerd (zijn laatste rol bij hen-was kapelaan de Stogumber in „St. Joan" van Shaw), moeilijkheden kreeg met deze toneellei ders en het aanbod van Willem Vogt aannam om radiotoneel te gaan doen. „Ik vond het verschrikkelijk. Het had niets met toneel te maken en ik wei gerde. Maar Vogt zei dat er zoveel be langstelling voor was en toen heb ik 't toch maar gedaan". „In het begin speelden we bewerkte toneelstukken want er bestond nog geen echt radiorepertoire. Ik moest zelf een repertoire opbouwen en begon een soort toneelgeschiedenis te geven. Van de Lanceloet en Elckerlyc, via De koop man van Venetië, waarin Louis de Vries de Shylock speelde, naar Egmont van Goethe en Tartuffe van Molière, eindigend met De heks van Haarlem van Frederik van Eeden. En dat alles in één seizoen. Die stukken namen een hele avond in beslag. Toen kwamen er speciale hoorspelen. Het werk beviel me zo goed dat ik tot mijn 66ste jaar ben blijven hangen. Dat is nu zeven jaar geleden". Kommer Kleyn heeft nog veel ver trouwen in de toekomst van het hoor spel, ondanks de grote concurrentie van de televisie. Maar hij is van me ning dat het bijzonder goed moet zijn wil het die mededinging kunnen volhou den. Hij ontleent zijn optimisme niet al leen aan zijn liefde voor het hoorspel, maar ook aan de ontwikkeling in Duits land en Amerika waar het radiotoneel weer een grote bloei beleeft. „Maar dat kom ook doordat schrij vers van betekenis daarvoor teksten le veren. Hier in Nederland is het een grof schandaal dat er door de miezeri ge honorariumpolitiek roofbouw op de schrijvers wordt gepleegd. Dat is een II TAEN HAAG De „algemene ge- dragslijn" dat de Haagse thea ters op Goede Vrijdag gesloten moe ten zijn, heeft een merkwaardige con sequentie. Fiesta Gitana kan niet optreden in het Scheveningse Circus Theater ondanks het feit dat de sae- tas, het sacrale processielied van de Heilige Week (Semana Santa) de hoofdschotel vormt. Terwijl dus in heel Spanje op hetzelfde moment de saetas klinkt, mag zij in Den Haag niet worden gehoord en beleefd. In de televisieuitzending van Mies- en-scène, vanavond om half tien zal mevrouw Bouwman dit opmerkelijke feit onder handen nemen. De opzet is dat zij met de zangeres Patro So to de grootste Saetera van Sevil- la hierover zal spreken. De zan geres die van het verbod tot optre den uiteraard niets begrijpt, zal haar Saetas niettemin in miljoenen huiskamers kunnen brengen. van de hoofdzaken van het verval van het hoorspel bij ons. Men heeft het al tijd doen voorkomen of het schrijven voor de radio een aardige vrijetijdsbe steding was en daardoor hebben de goe de schrijvers hun belangstelling voor die vorm van dramatische kunst verlo ren". Hoe daarin verbetering zou kunnen komen? „Door een betere honorering", is de mening van de doorgewinterde vakman Kommer Kleyn. „De tijden zijn voor bij dat een kunstenaar tevreden op zijn dakkamertje zat. Er moet naar ge streefd worden, dat hij voor zijn werk goed betaald wordt. Ik ben»van mening dat dan ook het luistergeld omhoog moet". Maar voor Kommer Kleyn zijn de ze bekommernissen weggevallen. Hij heeft zich nu volop geconcentreerd op de voorstellingen die hij iedere avond in levenden lijve moet geven. Hij vindt het heerlijk. „Het is ook een prachtig stuk", zegt hij. „Heel menselijk. Het is eigenlijk mijn eerste ervaring met het hypermo derne toneel, maar ik begrijp zo goed wat die jonge man bezield moet hebben toen hij zijn vader vermoordde. Het is de eenzaamheid die hem tot zijn daad dreef". HILVERSUM I. 18.00 Nieuws. 18.15 Amerika in ter mijnen, lez. 18.20 Licht pianospel. 18.30 Jazz-rondo: spirituels en gospelsongs. 18.50 Informatie over informatie. 19.00 Ronduit: progr. voor jonge mensen. 19.30 Lezen en schrijven. 20.00 Nieuws. 20.05 Godsdienstige uitzending. 20.45 Klassieke gr. muz. VARA: 21.00 Klas sieke orkestmuz. en zang (opn). 22.40 Nieuws. 22.50 Act. 23.05 Licht platenpr. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 18.20 Uitzending van D'66. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.30 RVU De mens in dichte pakking Wereldbevolkingsgroei en wereldge zondheidszorg, door prof. dr. P. Mun tendam. NRU. 20.00 Klassieke gewijde muziek (gr). 21.00 De terechtstelling van een vredesmisdadiger, lez. 21.25 Moderne kamermuz. (gr). 21.45 Wat doen we met het Lijden, gesprek. 22.25 Humanistisch Verbond. Kort commen taar, onder red. van en uitgespr. door Th. Polet. 22.30 Nieuws. 22.40 Radio ka merorkest en soliste: mod. muz. 23.00 Parlementair weekoverz. 23.15 Avond concert: I. Klein radiokoor a cappella: klassieke muziek. II. Radiofilharmon. orkest, klein omroepkoor en soliste: mod. muz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I AVRO: plm. 10.30-12.30 en van plm. 14.00-16.15 Uitvoering van de Matthkus- passion van Bach, in de Grote Kerk te Naarden. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18-50 Journaal. CVK/IKOR/RKK: 18.55 Bijbelvertelling v. d. kinderen. NCRV: 19.00 Twien: maandelijks magaz. voor tieners en twens. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Amster dams kamerork. en solisten: klassieke muziek. 21.35 Wachters bij het graf. tv-spel. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND H. NTS: 20 00 Nieuws in 't kort. VARA: 20.01 Coronation Street, tv-feuilleton. 20.50 Achter het nws. 21.15 Mies en scène. NTS: 22.10-22.25 Journ. 22.30- 23.00 Teleac: Kernfysica (23,herh.). HI VERS UM I VARA: 7.00 Nws. en ochtengymnast 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO. 7.55 Voor de kinderen. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 Van de voorp.). 8.50 Wegwijs: vakantie- tips. 9-00 Lichte gr.muz. 9.15 Stereo: Klass. gr.muz. (9.35-9.40 Waterst). 10.00 Z.O. 135: Gevar. progr. (11.00-11.02 Nws). 12.15 Voor nu en later, lez. 12.27 Meded. t-b.v. land- en tuinb. 12.30 Act. sportnws. 13.00 N&s. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd v. teenagers (gr.). 14.15 Uit laat: progr. v. twintigers. 14.55 P.adio Jazz Magazine. 15.25 Rond de tafel in het Huis. van Bewaring, klankb. 16.00 Nws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 16.20 Roemeense volksmuz. (gr.). NRU: 16.30 Franse les. VARA: 17.00 Tussen stil stand en beweging, lez. 17.15 Lichte ork. muz. 17.30 Radioweekjourn. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Piano kwart. (gr.), klass. gr.muz. 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. 8.30 Nws 8.32 Geestel. liederen. 9.00 Neergedaald in het Dodenrijk: godsdienstig progr. 9.30 Klass. gr.muz. 10.00 Djinn, gevar. progr. 12.25 Markber. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Overh.voorl.: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder grenzen: rubr. over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: verz.pl.progr. voor de solda ten. 14.00 P.M.: gevar. progr. 17.00 Voor de tieners. HILVERSUM III NCRV: Nws. 9.02 Orkestraal allerlei (gr.) 9.30 Leger des Heils-muz. 10.00 Nws. 10.02 Klass. muz. 10.30 Matinee met de lichte muze. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Variant: act., rep., en lichte muz. 13.00 Nws. 13.02 Platenshow v. de tieners. 14.00 Nws. 14.02 Velvet voices. 14.30 Lichte gr.muz. voor oudere luiste raars. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Ge var. platenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Lich te muz. (gr.). 17.00 Nws. 17.02-1800 Sportshow: rep., uitsl., comment., en lichte gr.muz. VRIJDAG 24 MAART 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren). 1020 Ernstige muz. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.00 Cantate nr. 106, Bach. 16.30 Film over Lotharingen. 17.15 Protestante kerkdienst t.g.v. Goe de Vrijdag. 17.45 Filmrep. over Athos. 18.35-19.55 Johannes-Passion, Bach. 20-00 Nws. en weerbericht. 20.05 TV-spel. 21.40 Der Prozess Jesus: poging tot 'n historische reconstructie. DUITSLAND II. 14.55 Progr.-o *erz. voor de Paasda gen. 15.05 Kerkdienst. 15.55 TV-film. 16.25 The Spirit of St. Louis, film. 18.30 Jeugdclub. 19.00 Filmrep. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. 19.35 Der weg nach Goljotha, cantate. 20.00 TV-spel. 21.40 Nws., weerber. 21.45 Das Kreuz, het te ken dat geschiedenis maakte. 20. Parmantig stapte Tekko de luxe hut binnen, gevolgd door de minzame Prins Lum-Bla. „Ik hopen dat hoogverheven Taks gedurende korte reis naar China deze schamele vertrekken met alle on gemakken voor lief zullen willen nemen!", sprak de Kroonprins beleefd, terwijl hij Tekko zijn verblijf toon de. „Oh eh... het ziet er hier fijn uit!" antwoordde Tek ko overrompeld door de plotseling verandering van de situatie. „Een zitkamer, een slaapkamer en een badka mer! Wel wel, u weet wat een Taks toekomt! Hé wat een heerlijk bed. Dat is wat anders dan een houten sloep! Wilt u wel geloven, dat ik er slaap van krijg?" „Gij zijt mijn gast! Gij zijt volkomen vrij in handelen, zoals u wilt! Ik hopen u straks verkwikt terug te zien. Onbeduidend zoon van machtig heerser over Pansjoerije nederig groeten wijze meester Taks!", sprak de Prins Lum Bia, die zich bescheiden terugtrok. Tekko ging echter helemaal niet naar bed, zoals de Prins dacht, maar inspecteerde zijn hut van onder tot boven en genoot ten volle van de luxe waarmede hij zich plotseling omringd zag. In een kast ontdekte hij een prachtig Chinees gewaad en hij moest zichzelf geweld aandoen om het niet even aan te passen. „Neen!" zei Tekko tot zichzelf, „laat ik het maar niet doen! Nu ben ik nog echt Tekko Ttaks! Wie weet hoe lang ik nog in die kleren, als Chinees vermomd, zal moeten rondlopen!" ZO, VUIGE DRUPPEL, DAAR HANG JE EN JE ZOU GRAAG OP M'N KOP VALLEN MAAR NEE, \K VAL AAN MET DEZE FAKKEL rj J m 1 jT WADDINXVEEN De omzet van Kempkes Meubelfabrieken is vorig jaar 6 procent gedaald. Dit kwam hoofdzakelijk door de sterk gestegen import. De orderportefeuille is nor maal, maar de directie waagt zich niet aan een voorspelling over de vooruitzichten voor 1967. De winst over 1966 bedraagt na af schrijvingen f 0,39 (v.j. f 0,56) mil joen. Het exploitatiesaldo daalde tot f 0,77 (f 0,89) miljoen. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 9 tot 6 procent. Aan de reserve wordt f 60.000 (f 100.000) toegevoegd. De Nederlandse meubelindustrie heeft de laatste jaren te kampen met grote kostenstijgingen, waartegenover een te geringe toeneming van de pro- duktiviteit staat, aldus de directie. Prijsverhoging kan onvoldoende en slechts op enkele artikelen worden doorgevoerd. Kempkes bezit 42 flatwoningen en vier eengezinswoningen. Voorgesteld wordt deze te verkopen en de op brengst te gebruiken voor interne fi nanciering of vermindering van het bankkrediet. ARNHEM De omzet en winst van American Enka Corporation waarin de Algemene Kunstzijde Unie een groot belang heeft zijn tot dus ver In 1967 iets achtergebleven bij die van vorig jaar. Dit is het gevolg van de teruggang in de autoproduktie en in de woning bouw. Ook de toegenomen import be- invloedt de gang van zaken bij de ga ren- en vezelproduktie van American Enka. De resultaten in de sector ka bel, draad en elektrisch materiaal lig gen hoger; verdere omzetstijgingen worden verwacht. In het derde kwartaal zal de nieuwe fabriek voor polyestervezel in gebruik komen. De samenwerking met Gene ral Electric op het gebied van garens en vezels uit polymeren boekte voor uitgang. De directie verwacht dat de samenwerking na 1970 commercieel belangrijk zal worden. AMSTERDAM De Nederlandse Bankiersvereniging, de Boerenleen banken en de Raiffeisenbanken heb ben enkele plannen uitgewerkt voor de uitbreiding van het betalingsver keer. Zij zullen hierover volgende maand nadere gegevens verstrekken. Zoals gemeld werken de instellingen aan een gezamenlijke bankgirocentra le. Zij willen daarmee het hoofd bie den aan de concurrentie van de post giro. De plannen zullen geleidelijk tot uitvoering worden gebracht. AMSTERDAM Het tarief voor iaggeld is weer met een half procent /erhoogd en nu gekomen op 4 pet. .Voensdag kwam het van 3% op 4 pet., als gevolg van de opvragingen voor het einde van de maand. ADVERTENTIE Postbus 3446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222033 Bcurtoverzichl no. 421 VETTEWINKEL ROTTERDAM Slavenburg's Bank heeft met ingang van 1 april het bedrijf van de Haagse effectenfirma Taams Keijser overgenomen. Het ligt in de be doeling in het pand waarin het bedrijf van Taams Keijser is gevestigd, na een verbouwing een stadsbij kantoor van de bank te openen. Het pand is eigendom van Slavenburg geworden. De heer Taams zal de leiding van dit kantoor op zich nemen. Cerro Corp. kwartaal 0,40 be taalbaar 30 maart. First National City Bank kwar taal 0,45, betaalbaar 1 mei. Metro-GÓldwyn-Mayer kwartaal 0,25, betaalbaar 17 april. Colgate-Palmolive kwartaal 0,25 >etaalbaar 15 mei. N.Y. Central Railroad kwartaal 0,78, betaalbaar 14 april. Texas Instuments verhoogd kwar- aal 0,20, betaalbaar 24 april. Eerder verd 0,15 uitgekeerd. Wilson kwartaal 0,42%, betaal baar 26 april. ORENSTEIN KOPPEL Over 1966 wordt onveranderd 16% dividend voorgesteld. GERO Dividendverhoging van 13% tot 14%. De jaarvergadering wordt op 3 mei ge houden. NILLMIJ Dividendverhoging over 1966 van 15 tot 18 procent over het gestorte kapi taal. De jaarvergadering is op 2 mei. AUTO-IND. ROTTERDAM Over 1966 20% in contanten. Over 1965 werd 30% betaald, waarvan 5% in aandelen. De Jaarvergadering wordt op 18 mei gehouden. LONDEN, 10.101—10.11; New York 3.61 J—3.61J; Montreal 3.34 A 3.34 A; Partfe 72.97)73.02$; Brussel 7.27— 7.27); Frankfort 90.91)—90.96): Stock holm 70.02—70.07; Zürich 83.41)— 83.46): Milaan 57.84)—57.89); Kopen hagen 52.32—52.37; Oslo 50.53) 50.58); Wenen 13.98)—13.99); Lissabon 12.60— 12.61).

De Vallei | 1967 | | pagina 2