„MINI-PRINSJE" Stalina wellicht toch naar V.S. hengele/s bier Nieuw drink- plezier rninty Sigarenmaker wurgt zijn echtgenote EUROPA 'S BESCHEIDENHEID Vice-president Humphrey komt na Paasdagen naar Europa Offensief van hartelijkheid om verstandhouding te verbeteren m' pompvers Ontploffing in New York Ingmar Bergman gaat naar Zweden terug Satelliet in baan om aarde Een zwarte vri jdag RenniesJ Franse helikopters voor rood China Muurkrant in Amsterdam Doodstraffen geëist tegen Hong aarse nazis Woordenboek bestemd voor dolfijnentaai v DRAMA IN TURNHOUT Socialisten vierden tien jaar E.E.G. Ontwapenings conferentie op reces Amerika geschrokken van kritiek BANKET OVERWERKT Uw leverancier heeft pompvers Hengelo's voor u in royale heugels van 50 cl, 45 cl en pijpjes van 30 cl. DEMONSTRATIEF INSCHIKKELIJK GEBAAR f f§f ml INTFXSAT-2 CONSORTIUM VRIJDAG 24 MAART 1967 VRIENDELIJK ZIJN VOOR BONN ADVERTENTIE BERN Svetlana Stalina, die in Zwitserland is ondergedoken, gaat misschien toch naar Amerika, waar ze aanvankelijk werd geweerd. Vol gens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is ze inmiddels in het bezit van een visum voor de .Verenigde Staten. Er bestaat overi gens nog „een kans op het miljoen" dat ze terugkeert naar Moskou. De Amerikaanse regering is blijk baar geschrokken van de kritiek op het feit dat ze een politieke vluchte ling niet toeliet. Bovendien zou Amerika willen voor komen .dat Statins 42-jarige dochter naar de Sovjet-Unie zou terugkeren zonder dat haar de mogelijkheid was geboden zich in Amerika te vestigen. Inmiddels weet e^n Indisch dag blad, de Hindustan Times, te vertel len hoe Svetlana er op 6 maart in slaagde ongezien het gastenhuis van de Russische ambassade in New Del hi te verlaten. Volgens de krant maak te zij gebruik van de drukte die werd veroorzaakt door de voorbereiding van een banket ter ere van maarschalk Zakharof, stafchef van de Russische strijdkrachten. De Russen hadden haar die och tend naar het gastenhuis overgebracht van de ambtswoning van Dinesh Singh, de Indische* minister van handel en oom van haar overleden Indische echt genoot, Brijesh Singh. De veiligheids dienst was als gevolg van de aanwe zigheid van Zakharof al overwerkt. Svetlana werd daardoor minder streng bewaakt, temeer daar niemand ver-s moedde dat zij van plan was niet naar Rusland terug te keren. Toen de gasten voor de receptie van Zakharof begonnen aan te komen verliet Svetlana het gebouw. Ze stap te in een taxi en reed onopgemerkt weg. De veiligheidsdienst merkte pas dat zij weg was toen ze al in Rome zat. PARIJS Frankrijk heeft 15 Alouet- te-3 helikopters verkocht aan commu nistisch China voor een bedrag van 14,5 miljoen gulden. De Sud-Aviation-maatschappij, die de Alouettes bouwt, weigerde het bericht te bevestigen of te ontkennen. De helikopters, die zeven personen kunnen vervoeren, zouden eind dit jaar moeten worden afgeleverd. In 1963 heeft een Alouette-3 het we reld hoogterecord voor helikopters ge vestigd door een landing te maken op 6005 meter in de Himalaya. 0 De Thaise filmactrice M aragat Andriane heeft gisteren aan de muur van het Amsterdamse Flora theater ee» Chinese muurkrant hel pen maken. De inhoud van de krant sloeg echter niet op de strijd pro en contra Mao Tse-toeng, maar op de film „Vuurdoop op de Yangstè-Kiang" die gisteren in Flora zijn Nederland se première beleefde en waarin de schone Thaise een van de hoofdrollen speelt. BOEDAPEST Gisteren zijn negen doodvonnissen geëist door de officier van justitie van Boedapest in 'n massa proces tegen voormalige leden van de Hongaarse nazi-partij „De Pijlkruisers". Ze worden ervan beschuldigd tijdens de 2e Wereldoorlog oorlogsmisdrijven be dreven te hebben. Het proces heeft vijftig dagen geduurd. De officier eiste tegen zes andere be klaagden zware gevangenisstraffen en strenge bestraffing tegen nog twee an deren die nog geen 17 jaar waren toen de misdaden bedreven werden. Tijdens het proces werden in totaal 160 getuigen gehoord. Het Hongaarse persbureau MTI zei, dat uit 't getuige nis bleek dat Vilmos Kroeszl en zijn 18 medebeklaagden tenminste 250 men sen vermoordden die zij eerst gefolterd hadden;1 duizenden anderen hadden zij aan de Duitse nazi's uitgeleverd. ADVERTENTIE BONN Bondskanselier Kiesinger geldt als een meester van de diplo matieke charme, president Johnson als een onweerstaanbaar bedrijver van „zielsniassage". De twee staats lieden hebben zich de laatste tijd aan elkaar gewaagd getoond. Woensdag na Pasen bezoekt de Amerikaanse vice-president Humphrey Bonn, een week later komt hij nog eens terug en de dag daarop, 6 april, bezoekt hij West-Berlijn waar hij een redevoe ring zal houden die als „belangrijk" is aangekondigd. Humphrey is al de tweede Ameri kaanse bezoeker in West-Duitsland; onlangs zond president Johnson zijn speciale afgezant McCloy. Beide bezoe ken maken deel uit van een Ameri kaans vriendelijkheidsoffensief. Toen bondskanselier Kiesinger het roer overnam van zijn voorganger Er- hard verkeerden de Westduitse-Ameri- kaanse betrekkingen op een dieptepunt. Amerika eiste volledige deviezenver- goeding voor zijn troepenmacht in Duits land en dreigde met terugtrekking van troepen. Bij de Westduitse bondgenoot bestond het gevoel op het tweede plan te zijn aangeland bij het Amerikaanse streven om met Rusland tot ontspan ning te komen. Korte tijd later kwamen daar de Westduitse bedenkingen nog bij tegen het verdrag tot beperking van het bezit van kernwapens (het non-prolife ratieverdrag) dat buiten medeweten van de Bondsrepubliek in ontwerp vrij wel gereed was gekomen. Kiesinger een van zijn eerste rege ringsdaden was een bezoek aan Parijs hield zich ten opzichte van Amerika koel en uitte zich zelfs bitter over de slechte verstandhouding met Washing ton. Sprekend over het non-prolifera tieverdrag had hij het zelfs over een „atomaire samenzwering" tussen Wash ington en Moskou; tegelijkertijd hield hij echter de deur voor hernieuwde toe nadering open. President Johnson verstond de tekens uit Bonn en opende de sluizen van zijn vriendelijkheid. Eerst werd Brandt, Duitse minister van Buitenlandse Zaken, in Washington gerustgesteld over het non-proliferatieverdrag. McCloy die in een weekeinde Kiesinger plotseling kwam opzoeken deed dat nog eens dunnetjes over. Amerika toonde zich vervolgens inschikkelijk op het stuk van de deviezen en beloofde zijn troepen macht in West-Duitsland te zullen hand haven. V Daarna stuurde Johnson Kiesinger 'n vriendelijke brief met de uitnodiging spoedig naar Amerika te komen. Nu stuurt hij bovendien zijn vice-president. De grenzen van de hartelijkheid blij ken uit de beide laatste stappen. Reeds aan Erhard had Johnson -toegezegd een bezoek aan Bonn te zullen brengen maar tegelijkertijd hield hij Viëtnam achter de hand als excuus om zijn reis eventueel uit te stellen.. In werkelijkheid ziet Johnson op het ogenblik weinig heil in een tocht naar Europa, temeer daar hij dan ook de Gaulle niet zou kunnen passeren. Kiesinger zijnerzijds hield ook af stand: hij wil wel naar Washington ko men, maar pas over enige tijd, wanneer het ogenblik daarvoor rijp is. Daarom stuurt Johnson nu zijn vice-president Humphrey. Humphrey gaat vergaderen met de Amerikaanse ambassadeurs in Europa en zal een aantal Europese hoofdsteden bezoeken. Zijn bezoek is vooral een ge baar want in de buitenlandse politiek is een Amerikaanse vice-president niet zo heel veel meer dan een decoratieve fi guur. Humphrey moet proberen de rela ties met de Europese bondgenoten wat op te poetsen en vooral Bonn laten blij ken dat West-Duitsland niet als een tweederangs bondgenoot wordt be schouwd. Tevens moet hij pogen West-Europa te winnen voor de Amerikaanse ont spanningspogingen. In West-Berlijn zal Humphrey de Amerikaanse trouw be vestigen maar veelzeggend is het aan gekondigde thema van zijn redevoering: „brugslag naar het oosten". MOSKOU Russische geleerden, die de taal van de dolfijnen bestu deren, zijn van oordeel dat contact met deze dieren kan dienen als oefe ning voor communicatie met andere beschavingen, aldus bericht het Sov jet-Persbureau Tass. De deskundi gen hebben al ongeveer 400 klanken of woorden onderkend en zij hopen deze taal te kunnen ontcijferen en vervolgens een woordenboek samen te stellen. De leider van de studiegroep, prof. Vsevolod Belkowitsj, is van oordeel dat eigenaardigheden in het stemap paraat van dolfijnen het Uitgeslo ten maken dat de dieren een mense lijke taal kunnen leren. Amerikaan se pogingen om dolfijnen Engels te leren, achtte hij dan ook tot misluk ken gedoemd. In de Kruisstraat te Musselkanaal liep woensdagmiddag de driejarige Nanno Winkels plotseling de rijweg op. Hij werd daarbij aangereden door een personenauto. In zorgwekkende toestand werd het kind naar een ziekenhuis in Groningen vervoerd, waar het vannacht overleed. Een Oostduitse soldaat en drie jon gens van twaalf veertien en zestien jaar zijn gisteren bij Braunschweig naar West-Duitsland gevluchf. ggfgfP Mffllil11WKÈ mm 11 Tijdens een rituele mohammedaan se plechtigheid in het paleis van de koning van Marokko in Rabat bren gen leden van de hofhouding het ver schuldigde eerbetoon aan kroonprins Hidi Mohamed. Rechts naast hem staat zijn vader, koning Hassan II. NEW YORK Een ontploffing gis teravond laat heeft een van de pieren van de haven van New York voor 'n groot deel verwoest. De Noorse vracht boot Fernfield, düe daar gemeerd lag, Explosie verwoest pier in New York. raakte in brand. De New Yorkse brandweer is met groot materieel naar de haven uitge rukt. OSLO De beroemde Zweedse film en toneelregisseur Ingmar Bergman, die nu in Oslo in het Nationale Theater Pi randello's „Zes personen zoeken een au teur" regisseert, wijst alle geruchten af als zou hij voor altijd in Noorwegen blij ven, omdat hij met de toestanden in Zweden ontevreden zou z(jn. Een op merking die hij in een interview voor de Zweedse televisie had op de Zweedse to neelrecensenten werd verkeerd opgevat en in de Zweedse kranten enorm opge blazen. Ingmar Bergman verklaarde dat hij tot 1 april in Oslo zal blijven en dan naar Stockholm terugkeert waar hem nieuw filmwerk wacht. -a*»' 3 ti/ de groene tingeling frisdrank CAPE KENNEDY De internatio nale communicatiekunstniaan Intel- sat-2 die drie continenten moet gaan verbinden is gisteren na een geslaag de lancering goed m een baan om de aarde gekomen. Over een paar dagen wordt de In- tersat-2 precies op de beoogde plaats gebracht. Hij zal dan hoog boven de evenaar in een etmaal om de aarde stilstaan. De 3 continenten die de Intelsat-2 dan gaat verbinden zijn Amerika, Europa en Afrika. De ongeveer 87 kilo wegende In- telsat-2 door journalisten met fan tasie op Cape Kennedy Canary Bird gedoopt kan de klok rond dienen voor het doorgeven van telefoonge sprekken, telexboodschappen, televisie programma's en andere vormen van berichtenverkeer. Evenals de al eerder in geostationaire positie boven. de Stille Oceaan geplaatste Intelsat wordt de Intelsat-2 geëxploiteerd door de Communications Satellite Corporation. V (Advertentie) Brandend, maagzuur? helpen direkt! Wie onbevangen en onbevooroordeeld kennis neemt van het proces om Jezus, wordt diep geschokt. Onder het mom van recht heeft men bijna 2000 jaar geleden een joodse rabbi naar de gru- weldood van het kruis verwezen. Alle bij het proces betrokken hebben hun aandeel geleverd. Een stadhouder, priesters, soldaten en een volk. De één wat meer in de passieve zin, de ander meer in de rusteloze acti viteit. Maar doet de schuldvraag er nog iets toe, als we zien naar het resultaat? Dat een man, die tot op heden grote in vloed uitoefent - op christen en niet- christen - door zijn voorbeeldige liefde, domweg vermoord wordt. De geschiedenis der mensen kent meer afschuwelijke voorbeelden. Evenzovele zwarte bladzijden uit het boek der mens heid. Als we een opsomming zouden gaan geven, U zou aan het lezen kunnen blijven. Maar natuurlijk doen we dit niet. Wie zou de lijst willen doornemen? Nie mand wil immers herinnerd worden aan lang vergeten wandaden der mensheid. Maar de moord op Christus wordt steeds opnieuw opgehaald. Opdat we vooral niet zouden vergeten. En het won derlijke is, dat we niet van een „zwarte" vrijdag spreken, doch van een „Goede Vrijdag". Is het dan niet ontzettend, als de unieke liefde aan het kruis wordt ge nageld? Ja, dat wel! En moeten mensen zich niet schamen als zo iets verschrik kelijks gebeurt? Ja, dat zeker! En toch..! Jezus' dood is niet het gevolg van een tragisch noodlot. Hij is deze lijdensweg zelf ingeslagen. Niet, dat Hij zijn mede mensen tot hun wandaden heeft gepro voceerd. Maar als mensen hun haat wil len botvieren, laten ze het dan op Hem doen. Want Hij was er klaar voor. Hij bezat de macht om de haat het laatste woord te ontnemen. Velen zien in de kruisiging alléén een zwarte bladzijde uit onze geschiedenis. Maar als U gaat ontdekken, dat" Jezus van Nazareth als de unieke mens van God in deze wereld kwam, dan... Een reden temeer om van een zwarte dag te spreken? Stel je voor: mensen ver moorden de wonderbaarlijkste mens, die ooit heeft geleefd! Maar het Evangelie oordeelt anders. Omdat Jezus zo anders heeft gesproken. Hij is de weg van het lijden gegaan, juist om alle andere zwarte bladzijden uit onze menselijke geschiedenis doorzichtig te maken. Ook die kleine zwarte pagina's uit onze eigen privé-levensagenda. Om die doorzichtig te maken tot op God. Want Jezus heeft zich gegeven om men sen te vernieuwen en te verzoenen. Vóór God en voor de ander. Dank zij „Goede Vrijdag". Apeldoorn, Ds. C. H. van Rhljn TURNHOUT De 24-jarige siga renmaker J. L. uit Dessel bij Turn hout heeft gistermiddag bekend dat hij de nacht tevoren zzijn 23-jarige vrouw Jacqueline heeft gewurgd. L. verzorgde een uitgebreide pen deldienst van meisjes uit de omtrek van Turnhout naar verscheidene fa brieken rondom Eindhoven. Zelf werk te hy in een sigarenfabriek in het Bra bantse Reuse!. Hij stond in Turnhout bekend als een welgesteld man. In Dessel bewoonde hij een villa met een eigen biljartzaal. TTet Britse luchtvaarttijdschrift Flight slaakte onlangs in een be schouwing over de crisis in de Britse vliegtuigindustrie de verzuchting dat juist de ondernemingen die de mens heid prachtige middelen voor snelle communicatie (onderling contact dus) hebben verschaft, er niet in zijn ge slaagd doeltreffend met de samenle ving te communiceren. De bedoeling van Flight was duidelijk: de Britse vliegtuigindustrie was in moeilijkhe den gekomen. Een van de oorzaken daarvan was de veronachtzaming van het noodzakelijke contact met het publiek door middel van goede voor lichting over de economische beteke nis van deze industrie voor het Britse volk. Een bedrijfstak die voor een groot deel afhankelijk is van uitvoering van opdrachten van de overheid, moet bij voortduring beseffen dat het de volksvertegenwoordigers zijn die be slissen over de wijze waarop de overheid haar geld besteedt. Die be drijfstak moet ook weten dat in onze tijd van toenemende massificatie steeds meer volksvertegenwoordigers de neiging hebben meer geestdrift te tonen voor „populaire" bestedingen (bijv. voor recreatieprojecten), dan voor bestedingen die zich niet of nauwelijks mogen verheugen in pu blieke belangstelling maar toch even belangrijk, zo niet belangrijker, zijn. Wekt zo'n bedrijfstak die belangstel ling niet, dan kan het gebeuren dat een volksvertegenwoordiging geen kik geeft, wanneer een met financiële problemen worstelende regering met de bezuinigingsbijl gaat hakken en de /~|ok wanneer het niet, zoals in dit ok wanneer het niet, zoals in dit geval, gaat om een kwestie van leven of dood, maar om noodzakelij ke steun van de overheid ter handha ving van concurrentieposities op de wereldmarkten, schieten volksverte genwoordigingen in sommige Europe se landen de laatste jaren herhaalde lijk tekort. Hetzelfde euvel, een apa- tische houding, doet zich ook gelden indien in Europees verband moet worden gestreefd naar handhaving van dergelijke concurrentieposities. Enkele jaren 'geleden uitte een grote groep Europese ondernemingen de ernstige waarschuwing dat de Ver enigde Staten zich spoedig een open lijke of verkapte monopoliepositie zouden verschaffen op het gebied van intercontinentale telecommunicatie door middel van kunstmanen tenzij 'n groot aantal Europese landen samen ernst zouden maken met de opbouw van een eigen net van communicatie kunstmanen. Die waarschuwing werd in de wind geslagen. De waarschuwende stem was te zwak en dus schonk men er in de volksvertegenwoordigingen weinig of geen aandacht aan. Binnenkort komt een stelsel van communicatiekunst manen in werking dat zo goed als de gehele bewoonde wereld kan bestrij ken. In naam zal dat stelsel interna tionaal zijn, maar in feite is het een verkapt Amerikaans fabrikaat, even als de overgrote meerderheid van de kostbare zend- en ontvangposten. Voor de lancering van de communica tiekunstmanen, op Amerikaanse ba ses, worden Amerikaanse raketten ge bruikt die gekochf moeten worden van de Amerikaanse luchtmacht. De onderneming die dit stelsel gaat ex ploiteren voor meer dan vijftig in In telsat verenigde landen, Comsat, moet krachtens een Amerikaanse wet altijd de nationale belangen van de Ver enigde Staten voor laten gaan. De meerderheid van de aandelen van Comsat is Amerikaans bezit. O et net van communicatiekunstma nen van Intelsat dat nu wordt ge vormd zal dus in werkelijkheid een Amerikaans net zijn waarvan landen die bereid zijn eraan mee te betalen, gebruik zullen kunnen maken. Het net zal internationaal blijven zolang dat in Washington in het belang van de Verenigde Staten wordt geacht. Men behoeft heus geen anti-Amerikaanse gezindheid te hebben om deze situatie onbevredigend te achten. Opmerkelijk is het dat het de laat ste tijd juist zegslieden van grote Ame rikaanse ondernemingen zijn geweest, die op het onbevredigende van deze situatie met nadruk hebben gewezen. Die ondernemingen weten blijkbaar beter hoe zij met het publiek moeten communiceren dan de meeste Europe se. Het zijn die ondernemingen die graag zouden zien dat in toenemende mate Europese ondernemingen aan deel zullen krijgen in de uitvoering van de zeer grote taken die op het ge bied van de ruimtevaarttechniek de industrie in de westerse wereld wach ten. Klaarblijkelijk willen die Ameri kaanse ondernemingen niet geheel af hankelijk worden van datgene wat Washington in het belang van de bui tenlandse politiek van de Verenigde Staten acht. TTet was onlangs een Amerikaan, die in het gebouw in Madrid waar het jaarlijkse internationale ruimtevaartcongres werd gehouden, aankondigde dat binnenkort een gro te groep Europese ondernemingen op nieuw zal aandringen bij de regerin gen van de landen die zijn aangeslo ten bij ELDO en ESRO, de twee in ternationale ruimtevaartorganen in ons werelddeel, op samenvoeging van die twee tot een groot Europees ruim tevaartorgaan. Indien dat een jaar lijks budget van één miljard dollar kon krijgen, zou het de samenwerken de Europese landen in staat kunnen stellen in de ruimtevaart de Sovjet- Unie in twee jaar voorbij te streven. Een al te timide geworden Europa begint een belangrijke sector van de Amerikaanse grootindustrie ernstig zorgen te baren. Misschien zal die het zijn die de Europese parlementariërs wakker kan schudden. Na de moord op zijn vrouw had L. een inbraak geënsceneerd. Hij had een ruit van de villa ingeslagen; met een biljartkeu sloeg hij zichzelf op het hoofd, waarna hij nog met zijn hoofd tegen een muur liep, want de keu had geen hoofdwond veroorzaakt. In huis had hij de hele boel overhoop gehaald. Een bedrag van tienduizend frank had hij verstopt. Over het motief voor de moord wei gerde h(j te spreken. Het echtpaar L. had een baby van tien.maanden. PARIJS Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de verdragen van Rome tot oprichting van de Euro pese Economische Gemeenschap en de Europese Gemeenschap voor Atoomener gie, hield het verbindingsbureau van de socialistische partijen van de Europese gemeenschap gisteren een bijeenkomst in Parijs. Er worden toespraken gehou den door Sir Geoffrey de Freitas (Gr.- Brittannië), voorzitter van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa, de vice-voorzitter van de EEG- commissie, de Italiaan Levi Sandri en drs. G. M. Nederhorst (Nederland), lid van het Europees parlement. Verder spreken Herbert Kridemann (W.Dld.), lid van het Europees parle ment, de Fransman Guy Mollet, alge meen secretaris van de socialistische partij en de Fransman Francis Vals, voorzitter van de socialistische fractie van het Europees parlement. GENèVE De ontwapeningsconfe rentie in Genève is gisteren op ver zoek van de Verenigde Staten voor ruim zes weken op reces gegaan. De Amerikanen willen hiermee tijd win nen om de bezwaren weg te nemen die in verscheidene landen, waaron der West-Duitsland en Italië, bestaan tegen het voorgestelde verdrag tegen dc verspreiding van kernwapens. De Amerikaanse delegatieleider, Foster, stelde het reces voor en zijn Russi sche collega Rostsjin, mede-voorzitter van de conferentie, ging ermee ak koord. De neutrale landen hebben zich niet formeel tegen de schorsing van overleg verzet, maar hebben wel hun misnoegen erover te kennen ge geven. Volgens hen zou een reces pas gerechtigd zijn, wanneer er een ver dragstekst op tafel was gebracht. De huidige zitting begon op 21 fe bruari. Op 9 mei komt men weer bij een.

De Vallei | 1967 | | pagina 7