Engelsen gebruiken Twents „wondermiddel" nog niet Wapenstilstand tot na Pasen in artsenconflict Piet wil je een stuk kaas uit het vuistje GOUVERNEURS" VAN TIEN PROVINCIES Voorsprong van onze tuinbouw vermindert Bergers krijgen gestrande tanker iets omhoog Boetes voor inspuiten kalveren UITVINDER WACHT IN ZIJN KRIJT- FABRIEK Ondanks mooi resultaat op drijvende olievelden Delegatie dinsdag weer bijeen Prins Claus in dwangpositie Politie speurt naar herkomst explosieven RUMBO 4.95 t»»oro«AM «11^ VAN ONZE LEESTAFEL IN ÉÉN KEER ee gewonden bij ongeluk met kraan In EEG-verband Kind verdronken bij vangen van visjes MELKWIT LUCHTKUSSEN A wvvzaaoA u* NA BOMAANSLAG OP VAN HEUTSZMONUMENT Herstel duikboot duurt weken Onzalig initiatief Op de valreep VRIJDAG 24 MAART 1967 ADVERTENTIE ie V (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vóór de Paasdagen wordt er geen hand meer naar het artsen- conflict uitgestoken. Gisteren heeft mr. Jansen van de Ziekenfondsraad gepro beerd de twee onderhandelingsdelegaties nog gisteravond aan de conferentietafel te kragen. Waarschijnlijk was hieraan het nieuwe beroep van minister Veldkamp op de partijen niet vreemd. Doordat een aantal betrokken al afspraken had kon dit plan niet doorgaan. Het is nu de bedoeling, dat de twee delegaties elkaar dinsdag na Pasen zul len zien, waarschijnlijk in Utrecht. Van informeel vooroverleg zal niets meer komen. Als de besprekingen dinsdag middag beginnen, zal er meteen over twee voorstellen worden gesproken. Ieder van de partijen heeft nu tegen de oorpsronkelijke bedoeling in een concept-overeenkomst opgesteld. Met de „aanbieding" van de zieken fondsorganisaties in haar bezit, heeft de Landelijke Huisartsen Vereniging in haar voorstellen enkele wijzigingen op die van de ziekenfondsorganisaties aan gebracht. Zij vindt met name, dat de voorstel len van de fondsen onvoldoende zeker heid geven voor bepaalde afspraken over de jaren 1968 tot en met 1970. Van daar dat de artsen ook weer bedingen, dat er in geval van calamiteiten op het gebied van lonen en prijzen opnieuw overleg zal worden gepleegd. Van hun kant blijven de fondsen-erbij, dat de vergoeding van de praktijkkosten en de trendmatige aanpassing, aan het einde van ieder jaar zal worden bespro ken. De artsen vrezen op die manier ieder jaar moeilijkheden aan de confe rentietafel. Zij vinden dat de zaak nu en in één keer moet worden afgehan deld. Daarbij zou de geconstateerde achter stand in de onkostenvergoeding in de drie jaren moeten worden ingelopen via AMSTERDAM Aan de Roeterstraat, waar een nieuw pand voor het mathema tisch centrum van de Amsterdamse uni versiteit wordt neergezet, is gistermorgen een twaalf meter hoge torenkraan naar beneden gekomen. Juist toen aan de kraan ruim een ton betonmortel hing, brak een span ka bel, waardoor de kraan- arm naar beneden kwam. Het contragewicht kwam achter de kraan terecht, waarna de hele stellage omver ging. De kraanmachinist P. Onink uit Amsterdam en de hulpmachinist C. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Door een samen loop van omstandigheden heeft prins Claus zaterdag de onthulling btfge- woond van het borstbeeld van oud- staatssecretaris J. Borghouts (ver zetsheld Peter Zuid) in Eindhoven. De regering had hem aanvankelijk geadviseerd de uitnodiging niet aan te nemen. De plaatselijke oud-verzetsstrQders hadden zowel prins Bernhard als prins Claus voor de plechtigheid uit genodigd. De regering adviseerde prins Claus niet te gaan om reacties hierop te voorkomen. Het A.N.P. verspreidde daarna het bericht, dat ook prins Claus aanwezig zou zijn, zonder tevoren overleg te plegen met de Rijksvoorlichtingsdienst, zoals dat gebruikelijk is bij berichten over leden van de koninklijke familie. Het bericht werd in de kranten gepubliceerd en prins Claus zat bui ten zijn schuld in een dwangpositie. De regering adviseerde hem toen wel te gaan. „Als hij in tegenstelling tot het bericht, niet gaat, wordt daar misschien weer iets achter gezocht", was het motief. Zo verscheen prins Claus met zijn schoonvader zaterdag toch in het legerkamp Zeelst. 7,60 gulden per ziel per jaar in 1968 en 8,99 gulden in 1969 tot 10,37 gulden in 1970 de trendmatige aanpassing niet meegerekend. Het derde punt van verschil gaat over het reserveren van de bedragen, die de fondsen zullen storten voor de pensioenvoorziening van de artsen. De fondsen willen dat het geld wordt te ruggestort, indien niet voor 1 januari 1971 een definitieve regeling tot stand is gekomen. De artsen spreken over „te eniger tijd". In beide gevallen zou er gesproken moeten worden over de vraag wat er met het geld zou moeten gebeu ren. Intussen blijven de artsen er op ho pen dat een overeenkomst kan worden bereikt voor 1 april. Dat zou een groot administratief voordeel betekenen, om dat afrekening per kwartaal tussen art sen en fondsen gebruikelijk is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Onze tuinbouw schiet er niets mee op als landen, die groenten en fruit uitvoeren, bij de Europese Eco nomische Gemeenschap worden getrok ken, terwijl landen die deze produkten invoeren (Engeland en de Scandinavi sche staten) de deur gesloten \1nden. Wat dat aangaat kunnen wfl met Italië meevoelen, zo zei de voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen, de heer M. Prins, gisteren op de algemene vergadering in Schevenlngen. De heer Prins herinnerde eraan dat de meeste regeringen van de landen van de E.E.G. subsidie geven bij de produk- tie en de afzet om daarmeë de concur rentiepositie van hun eigen tuinbouw op de buitenlandse markt te versterken. Hij noemde deze subsidiepolitiek gevaarlijk. Een gemeenschappelijke markt voor groenten en fruit kan alleen goed wer ken als er ook een tuinbouwbeleid is dat met die subsidies rekening houdt, zei de heer Prins. Nu in de andere landen van de E-E.G. een betere organisatie van de afzet wordt bevorderd en onze voorsprong op dat terrein begint af te brokkelen zullen we onze concurrentiepositie alleen kunnen handhaven wanneer we bij de afzet de anderen een slag voor blijven. Om die reden ook is een ernstige bezinning op ons huidige afzetsysteem dringend ge boden. De voorzitter van het Centraal Bu reau zag in het beleid van de gemeen schap meer overheidsingrijpen dan wij in Nederland de laatste jaren hebben ge kend. Een duidelijk voorbeeld daarvan was volgens hem de interventieregeling voor groenten en fruit. In Enschede waohtte gisteravond de 38-jarige fabrieksdirecteur Henri de Vries (hier in zijn krijt fabriek) op een telefoontje uit Londen, dat antwoord moest geven op de vraag of hij aan de Britten tweehonderd ton oplosmiddel mag leveren om de Noordzee van olie te zuiveren. Het zag er toen nog niet naar uit dat de order naar Enschede zou gaan. De Britten erkennen dat het middel waarmee hij de olievloed bij Land's End wil bestrijden, het doel treffendst is. „Maar" zeggen zij, „u produceert niet snel genoeg". De heer De Vries ontkent dat. ,Jk werk zelfs vlugger dan de gro te oliemaatschappijen, die de olie met een zeepprodukt te lijf wiUen. Ik maak zeker tien ton per dag". Gisteravond laat kwam er 'n drin gend telefoontje uit Londen, waarin de heer De Vries werd gevraagd na dat hij gisteren al had aangetoond, dat zijn produkt afdoende werkt, nog een monsterzending van dertig kilo op te sturen. Dat wordt dan onder zocht onder het toeziend oog van de Britse regering in de laboratoria •van B.P. in Londen. Het lijnvlieg- tuig van de KLM werd voor die zen ding geruime tijd opgehouden. DEN HAAG De vierjarige Frank Vrolijk is gistermiddag tijdens het visjes vangen in het water langs de Haagse Valkenboskade geraakt en verdronken. In Odoomerveen is gisteravond na urenlang dreggen het stoffelijk overschot van het zevenjarige dochtertje van de fa milie Bakker uit Odoomerveen uit het Oranjekanaal opgehaald. Het meisje was op weg naar school met haar fiets door de sterke wind in het water geraakt. (Van onze correspondent te Londen) PENZANCE Een in Nederland uitgevonden bestrijdingsmiddel voor op zee drijvende olievelden is superieur gebleken aan de middelen, die tot dus verre zijn gebruikt in de strijd tegen de olie van de gestrande tanker Torrey Canyon. Het zal echter waarschijnlijk niet worden gebruikt. Het reusachtige olieveld, dat uit de tanker stroomt, heeft zich verdeeld in verscheidene kleinere. Enkele daarvan naderen de Franse kust en de ingang van Het Kanaal; andere bevinden zich nog vlak voor de Britse kust. Zolang de wind noordwest blijft, lopen de stranden van België en Neder land geen gevaar. Draait hij naar het zuidwesten, dan zal het vele dagen duren eer de olie de Noordzee heeft bereikt. De op de rotsen van de Seven Stones gestrande Torrey Canyon heeft zich gis teren opgericht. Het schip ligt recht en heeft al enig drijfvermogen. Men hoopt het de komende dagen vlot te kunnen brengen na het drijfvermogen verder te hebben verhoogd door middel van een niet-explosief zuurstofarm gas dat in de ladingstanks wordt geperst. Dat het Nederlandse preparaat clea- nosol werkelijk beter is dan de chemi caliën, die tot dusverre zijn gebruikt bij de bestrijding van het aan de Tor- ry Canyon ontsnapte olieveld, is giste ren overduidelijk gebleken. Dat was tijdens een demonstratie aan boord van de Britse mijnenveger Brearly, gege ven door de Nederlandse scheikundige J. Krecher, die verbonden is aan de Twentse Krijtfabriek te Epschede. De heer Krecher was gisteren in alle vroegte met een helikopter van de Brit se marine van Cornwall uit op de Brearly neergelaten. Gisteravond keer de hij met de mijnenveger terug naar de haven van Newlyn bij Penzance. Onmiddellijk na de demonstratie door de heer Krecher met het preparaat cleanosol werd er een radioboodschap van de mijnenveger doorgeseind naar het Britse ministerie van Defensie, be stemd voor Sir Solly Zuckerman, de wetenschappelijke raadgever van pre mier Wilson. Sir Solly is nu ook voor zitter van de commissie van deskundi gen, die verdere plannen beraamt voor de grote schoonmaak. Het telegram luidde: „Cleanosol is aanmerkelijk be ter dan het Engelse Gamblin, dat tot nu toe is gebruikt. Beter op dikke olie en superieur op dunne." Het Nederlandse middel werd in de ze boodschap beschreven als uiterst sterk, maar het is onmogelijk om er mee te spuiten zonder dat het is ver dund met water. De slotconclusie na de proefneming op de mijnenveger luidde: „Cleanosol vernietigt de olie veel sneller dan de tot nu toe gebruikte bestrijdingsmidde len." De Engelse vertegenwoordiger van de Nederlandse fabriek had ervoor gezorgd dat er gisteren vaten met 225 liter van het bestrijdingsmiddel cleanosol aan boord van de mijnenveger waren ge bracht. Cleanosol is een vloeistof. Met een fijne sproeier werd het preparaat op de olie gespoten, daarop liet men de schroef van de mijnenveger erin ronddraaien en, zo vertelde men gister avond over de proef: „We zagen dat de olie werd vernietigd. De zee werd melkwit." Daarop werd, ter vergelijking, het Engelse „afwasmiddel" op de olie ge spoten. Het resultaat viel duidelijk uit in het voordeel van het Nederlandse preparaat. In een uurtje was alles afge lopen. Een andere nieuwigheid die wordt be keken is van Britse makelij. Een enor me zak van plastic, die rondom de romp van de Torrey Canyon zal wor den opgehangen om te voorkomen, dat er nog meer ruwe olie uit het schip stroomt. De mogelijkheid dat dit lukt is niet geheel uitgesloten. Zes duikers van de Britse marine hebben het wrak van de tanker giste ren proberen te onderzoeken, maar ze konden door de dikke olielaag vlak bij het schip niets zien. Het olieveld van de tanker begint nu in een groot aantal kleinere stukken uiteen te vallen. Gisteren telde men er al een stuk of twintig. Het dichtste bij het vasteland kwam het bij de Lizzard aan de zuidkust van Cornwall. Daar werd op een afstand van vier mijl olie waargenomen. In IJmuiden is gisteravond bekend gemaakt dat het bergingswerk op de tanker goed vlot. Met man en macht is men bezig onder leiding van de ber gingsinspecteur H. Bijlsma en de in specteur technische dienst W'. M. Dieie- man, met het afdichter. van de boven zijde van de ladingtanks. Dat geldt vooral de tankdeksels van de tanker. Er wordt nog altijd gewerkt volgens het eerste bergingsplan, dat zaterdag werd opgesteld. Dat houdt in, dat het schip drijvende moet worden gebracht door het aanbrengen van een luchtkus sen onder het hoofddek in de lading tanks. Van deze achttien tanks hebben veertien tanks hun bodem verloren. Het aanbrengen van het luchtkussen zal de tanker zijn drijfvermogen moeten hergeven. De bergers verstaan onder dit lucht kussen, zo vertelde de bedrijfschef van Wijsmuller, de heer F. Jonkman ons, een bel van zuurstofarm gas, die zij in de meeste lekgeslagen ladingtanks wil len persen. Het moet een kussen wor den, aldus de heer Jonkman, van een niet-explosief gas. Het inbrengen van deze tienduizenden kubieke meters gas geschiedt met behulp van drie zware compressoren en een gasgenerator die door de vier sleepboten en door gechar terde helikopters aan boord zijn ge bracht. Er zal hard aan de totstandkoming van het kussen moeten worden gewerkt om de tanker nog hoger op het water te laten gaan drijven dan nu al het ge val is, wil men het schip vrij krijgen van enkele meters in de bodem steken de rotspunten. Daarna pas kunnen de sleepboten Utrecht, Praia de Adraga, Titan en Stentor het schip van de rots massa vrijtrekken naar diep water. Veel blijft afhangen van de weersom standigheden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ARNHEM Een aantal kalvermes ters en veehouders, die hun kalveren clandestien hadden ingespoten met hor moonpreparaten om de groei te bevorde ren, zyn door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot boetes van twee- tot drieduizend gulden. De boetes varieer den naar gelang van het aantal kalveren, dat zou z(jn behandeld. Volgens deskundigen leveren de in het vlees gebrachte oestrogeen-hormonen een ernstig gevaar op voor de volksgezond heid, omdat zij de genezing van kanker kunnen bemoeilijken en bij kinderen tot vervroegde puberteit kunnen leiden. Ook komt de kalverexport naar Ita lië, waarbij per jaar driehonderd miljoen gulden wordt omgezet, in gevaar. Dit land accepteert vlees van met hormoon preparaten behandelde dieren niet langer. Twee Italiaanse leden van het Euro pese parlement, de heren Santero en Sa- batini, hebben de Commissie van de E.E.G. vragen gesteld over deze zaak. Zij vragen of het juist is dat Nederland se exporteurs bij voorkeur vlees van in gespoten kalveren exporteren, hoewel 't Europese parlement 'n verordening aan genomen heeft, die dit verbiedt. De Ita lianen dringen er bij de Commissie ver der op aan maatregelen te nemen om deze toestand te beëindigen. AMSTERDAM De Amsterdamse politie zet het onderzoek voort naar de bomaanslag op het Van Heutsz-monument voort. Nu een Amsterdamse student en een Rotterdamse provo hebben bekend de bom bij het monument te hebben ge legd, speurt de politie naar de mensen die het tweetal aan de explosieven hebben geholpen. In het onderzoek door de rechter-com missaris zullen ook de zes provo's die de afgelopen dagen zijn aangehouden, wor den verhoord. Vijf van hen ontkennen iets met de aanslag te maken te hebben. De zesde moest nog worden verhoord. ROTTERDAM Het herstel van de onderzeebootjager Noord-Brabant zal ten minste enkele weken in beslag nemen. De marinerecherche onderzoekt of kwaadwilligheid er de oorzaak van was, dat een tandwielkast door losse onder delen defect raakte. Er zijn nog geen verdachten aangehouden. V Tien van de elf Commissarissen der Koningin hebben gisteren in Maastricht vergaderd. Het was de eerste maal, dat zij hun maandelijkse bijeenkomst buiten Den Haag hielden. Met minister Verdam (Binnenlandse Zaken) en zijn secretaris-generaal dr. A. Gunther besprak het gezelschap gistermorgen in de Blauwe Zaal van het provinciehuis de werkgelegenheid in Limburg, 's Middags werd een tentoonstelling van de Vlaamse schilder Albert Servaes in Venlo bezocht De echtgenotes van de Commissarissen maakten in die tijd een busrit door Zuid-Limburg. Het is de bedoeling de volgende ver gaderingen van de Commissarissen te houden in de hoofdsteden van Groningen, Friesland en Drente. Op de foto van links naar rechts: mr. F. J. Kranenburg Noord-Holland mr. J. van Aartsen (Zeeland); mr. J. Klaasesz (Zuid-Holland); jkhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden (Overijsel); mr. C. L. W. Fock (Gronin gen); .minister prof. mr. P. J. Verdam en zijn secretaris-generaal dr. A. Gunther; mr. dr. C. J. M. A. van Rooy (Limburg); mr. H. P. Linthorst Homan (Friesland); mr. H. W. Bloemers (Gelderland); dr. C. N. M. Kortmann (Noord-Brabant) en mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg (Utrecht). De elfde Commissaris, mr. K. H. Gaarlandt (Drente) kon gisteren de vergadering in Maastricht niet bijwonen. |Ten ongelukkig Idee heeft in Friesland tend wortel geschoten, zo consta teert „De V o l k s k rant" (r.-k.) Er is in Nederland geen mens die het niet rampzalig vindt dat kinderen zo grote risico's lopen, ook van de kant van seksueel gestoorden. Maar het ge tuigt alleen van veel onverstand ais men een dergelijke onrust als basis neemt voor de oprichting van een „Ouderbond tot be«cherming van kinde ren", zoals in Sneek is gebeurd. Een dergelijk initiatief kan consequent doorgevoerd alleen leiden tot ideeën die pas werkelijk levensgevaarlijk zijn voor onze samenleving, zoals de eerste berichten ook aantonen. „Wie ervoor pleiten kan zoals hierbij voorviel dat mensen die zich door een ziekelijke afwijking seksueel tot kinderen aangetrokken voelen, blijvend geïnterneerd moe ten worden, chirurgisch behandeld, voorzien van een kenteken of bela den met een dagelijkse meldings plicht, wie dit wensen kan, heeft duidelijk niet doorzien dat deze maatregelen veel ernstiger zouden zijn dan de kwaal waar het om gaat. Om over het idee van een „burgerwacht" dan nog maar niet te praten. Men vraagt zich overigens af, of mensen die op deze gedachten ko men, niet weten dat hun kinderen dag in dag uit, aan tientallen geva ren blootstaan, die hun lichamen en geest evenzeer op ernstige wijze be dreigen. Moeten alle mensen die dèarvoor verantwoordelijk zijn, op dezelfde wijze worden aangepakt? En wat moeten wij beginnen met mensen die van mening zijn dat een ander geen recht kan laten gel den op herstel en een nieuwe le venskans na een misstap? Moeten juist déze mensen niet worden ge zien als een grote bedreiging voor een gezonde samenleving? Het zijn maar enkele van vele vragen die hier te stellen zijn. In elk geval: wie afdwingen wil dat gestoorde mensen een kenteken krijgen, of zich dagelijks moeten melden op een centrale post, is rijp om opgenomen te worden in de on zalige gelederen van de lieden die 25 jaar geleden de macht in ons land in handen hadden. Het is niet alleen onmenselijk om iets derge lijks te verlangen dat dringt mis schien nog het slechtste door tot de ze merkwaardige pleitbezorgers maar het is ook zeer ondoeltref fend. Deskundigen, en mensen zon der oogkleppen, weten dit. Zij zul len het probleem dat hier ligt, be slist niet ridiculiseren. Maar wel kunnen zij duidelijk maken dat al leen een verstandige en nuchtere kijk daarop van belang kan zijn voor kinderen én ouders. Met agres sieve paniekreacties bewerkstelligt men op dit terrein juist het tegen overgestelde van wat men beoogt.,, Minister Veldkamp van Sociale Za ken heeft op het laatste nippertje nog een wijziging van de Wet op de zware geneeskundige risico's ingediend. Hij wil de ziekenhuisverpleging en de behandeling door specialisten in de zie kenhuizen onder deze wet brengen. Het „Algemeen Dagblad" (onafhankelijk), begrijpt aan de ene kant, dat de be windsman haast wil maken. Wanneer de Wet op deze zware geneeskundige risi co's niet op 1 juli zou ingaan, dreigen er moeilijkheden met de premies voor de sociale verzekeringen. Als gevolg van alle mogelijke ingewikkelde mani pulaties met cijfertjes zouden deze pre mies op die dag als gevolg van de in voering van de Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering met bijna twee procent stijgen. Dat is meer dan werd voorzien tijdens de laatste onderhande lingen over de loonsverhogingen. Dat zou beslist moeilijkheden aan het loon- front geven. „Van de andere kant echter: moet deze demissionaire minister die over enkele dagen ambteloos bur ger kan zijn nu nog met zo'n in grijpende verandering komen? Zou het niet beter zijn geweest om het nieuwe kabinet minder te binden om voorlopig alleen het oorspronke lijke wetsontwerp voor de zware ge neeskundige risico's in te voeren Maar neen, dr. Veldkamp wil zijn sociale programma nu eenmaal vol gens zijn opvattingen afronden. Al» het niet lukken wil via een verplich- te verzekering voor alle mensen be neden een bepaald inkomen dus ook zelfstandigen dan nog liever via een verplichte verzekering voor helemaal alle mensen dus ook voor hen met hogere inkomens via de nu voorgestelde wijziging van de AWZ. En io gaan we gezel lig naar een nationale gezondheids zorg! Er zit nog een lelijk addertje on der het gras. Wie tot nu toe bij een verzekeringsmaatschappij een polis afsloot kreeg een bepaalde dekking tegen bepaalde risico's en hij moest daarvoor een bepaald bedrag beta len dat los stond v&n zijn inkomen. Straks gaan we een belangrijk deel van onze ziekteverzekering betalen aan de Wet op de zware geneeskun dige risico's. Hiervoor wordt een percentage van het inkomen gehe ven. Wie veel verdient betaalt du» meer dan wié een laag loon heeft. Dit betekent dat er al weer een on aanvaardbaar stuk herverdeling van onze inkomens binnensluipt. Het zal allertiaal de image van dr. Veldkamp als sociale architect wel ten goede komen!" ADVERTENTIE EER VIJR IET ECHTE JAMAICA RUM 'I VERRASSING COGNAC CADEAU

De Vallei | 1967 | | pagina 9