Veenendaals dagblad Diamantairs voor miljoenen opgelicht Biesheuvel ontkende plan tot heengaan Paasdrukte tot nu toe gering Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DUITSERS WAREN ER WEER VROEG BIJ Geen kern- NUTSSPAARBANK wapens naar Vietnam Heden poging olietanker van rotsen los te trekken HAASTIGE HAPJES IN EEN (PAAS)EI Ernstig conflict binnen de Anti-Revolutionaire Partij Paasweer is koel Fractie tegen voorzitter die de „vuile was buiten hing Aardbeving in Tasjkent Onjuiste geruchten ANTWERPEN IN REP EN ROER BONDSPAARBANK Twee bromfietsers verongelukt EEG-akkoord arbeidsduur in landbouw Twee jongens vluchtten in politieauto VERTROUWEN VERVALSING voor uitbetaling van lonen, salarissen en pensioenen DUITSERS WEL VERWACHTINGEN DOOR DE KOU NIET HOOG GESPANNEN AL WEKEN ZWAAR WOORD WIND DRAAIDE Britten aarzelen met besluit over gebruik cleanosol I Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 25 MAART I967 4le JAARGANG t 0 ANTWERPEN De grootste op lichtersaffaire van alle tyden. Zo noemt men in het Antwerpse diamant centrum de slag die een Japanse han delaar daar heeft geslagen. Heel de Pelikaanstraat langs het Centraal Sta tion van Antwerpen is in beroering door de geraffineerde handelwijze van deze vriendelijk lachende Japanner, die zich Nakajima noemde en die zjjn beeldschone gezellin als tolk voorstel de, ofschoon hij zelf de moderne talen perfect beheerste. Elf Antwerpse diamantairs werden het slachtoffer van de Japanner. Ge zamenlijk leverden zij hem diaman ten ter waarde van 3,6 miljoen gul den. Ook in Amsterdam zou de Ja panner twee diamantairs tot zijn slachtoffers hebben gemaakt. In Amsterdam is men echter zwijgza mer dan in Antwerpen. Volgens de voorzitter van de Antwerpse diaman tairs zouden twee Amsterdamse colle ga's voor ongeveer twee ton door de Japanner zijn opgelicht. De Japanse diamanthandelaar heeft voorts kans gezien in Amerika een groep handelaars voor tien miljoen dollar aan diamanten af te zetten, terwijl in Jeruzalem en Tel Aviv en kele diamantairs de Japanner voor circa een miljoen gulden diamanten op krediet zouden hebben geleverd. De Japanse handelaar is begin 1966 op de Antwerpse diamantbeurs verschenen. Hij deed flinke aanko pen, die hij aanvankelijk contant be taalde. „Dat is ook de gewoonte in onze branche", zei de heer Maurice Rosen, de voorzitter van de Ant werpse diamantairs. „Nochtans be gonnen enkelen van ons hem ook op krediet te leveren". De Japanner betaalde sommige aankopen contant en vroeg op ande re overeenkomsten enige tijd kre diet. Hij won het vertrouwen, toen de kredietbestellingen korte tjjd la ter via een bank in Tokio werden voldaan. Niemand koesterde argwaan toen gaandeweg de aankopen op krediet groter werden dan de contante aan kopen. Bovendien had de Japanner een brief, waarin de Tokiose bank zich volledig garant verklaarde voor de aankopen die de Japanner deed voor de Shiko Bussan Corp. in Tokio. Achteraf is deze garantieverkla ring vals gebleken. De definitieve klap kwam, toen ook in Antwerpen bekend werd dat de maatschappij in Tokio waarvoor Nakajima als inko per optrad, failliet was verklaard. „Wij kunnen nog steeds niet begrij pen dat er zovelen argeloos zijn inge lopen", zei de heer Rosen, die zelf geen diamanten aan de Japanner had geleverd. Van onze weerkundige medewerker) Het weer met Pasen zal wisselvallig zijn met van tijd tot tijd kans op wat regen of een bui. Een lichtpuntje is echter dat de zon zich zowel zondag als maandag nu en dan zal laten zien. De temperatuur vertoont de neiging weer wat omlaag te gaan in polaire lucht, die uit westelijke tot noordwes telijke richting zal aanstromen en in Gelderland geen hogere temperaturen zal toestaan dan 9-11 graden. Vandaag is het wat zachter bij ma tige tot krachtige zuidelijke tot zuid westelijke wind zonder regen van be tekenis. In Beierse en Oostenrijkse Alpen viel vandaag verse sneeuw waardoor de omstandigheden voor wintersport met Pasen zeer goed zijn. ADVERTENTIE Volgens de ANWB en de sectie Bij zondere Verkeerstaken van de rijkspoli tie was het gisteren op de wegen in ons land minder druk dan op andere vrij dagen. Vorming van files deed zich nauwelijks voor. Op het verkeersplein was de „gezellige" drukte om zes uur 's middags al voorbij. De verwachtingen voor het weekein de zijn niet hoog gespannen. Zeer waarschijnlijk zal deze Pasen ons nóg minder deviezen opleveren dan vorig jaar toen slechts een half miljoen bui tenlanders tegen zeshonderdduizend in 1965 ons land opzocht. De meeste toeristen, die wél het kou de weer trotseerden, zijn Duitsers ge weest. Zij kwamen vooral in de ochtend uren en tussen twee en vier uur pas seerden bij Zevenaar ongeveer duizend auto's de grens. Dit aantal, het hoogste van alle grenskantoren, liep daarna snel terug. Ook een aantal Engelsen kwam ons land binnen. Op Zestienhoven landden gisteren negen extra vliegtuigen met toeristen, die bloeiende bollenvelden dachten te gaan zien. In de treinen uit Duitsland was het iets drukker dan nor maal. Op de afsluitdijk werden nog al wat Zweedse en Deense auto's gezien. Uit België is geen noemenswaardige drukte gemeld. Die zou vandaag nog kunnen komen, want de Belgen hadden gisteren geen vrijaf. Ook de Franse toeristen lie ten het afweten. Op de Keukenhof was het gisteren niet erg druk. Alleen in Amsterdam maar dat was door het aantal reserve- MR. B. W. BIESHEUVEL niet weg O Tweede-Kamerfractie, gisteravond in de televisierubriek Attentie van de NCRV. Wel gaf hy met zoveel woorden te ken nen dat partijvoorzitter dr. Berghuis geen zaken heeft met het beleid van de fractie, die immers het vertrouwen van de kiezers heeft gekregen. „Hier ligt een scheiding van verant woordelijkheden", aldus de heer Rooi- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De toeloop van buitenlanders voor het paasweekeinde is gisteren teleurstellend klein gebleven. Er bestond ook nog geen enkele zeker heid of vandaag een toeristenstroom van enige omvang op gang zou komen. Het is zo, zo luidde de conclusie, te fris en (voor de bollenvelden) te vroeg in het jaar. ringen al lang bekend raakten de bedden snel uitverkocht. Er moesten toeristen verwezen worden naar hotels in de provincie. Het kille weer heeft ook duizenden Nederlanders thuis gehouden. In de ste- uen was het daarom druk. De trek van het Westen naar het midden en omge keerd was niet zo groot, dat het ver keer er veel hinder van had. WASHINGTON De „Washington Post" schrijft dat er bij het ministe rie van Defensie op wordt aangedron gen kernwapens te gebruiken om de tunnelcomplexen van de Viëtcong te vernietigen en doelen in Noord-Viët- n«m aan te vallen. Het blad noemt geen namen, maar spreekt van „kern- wapenspecialisten", vermoedelijk in het Pentagon zelf. Volgens de defensie-verslaggever van de „Washington Post" is de bom waarvan het gebruik wordt bepleit, van het type dat explodeert, nadat zij zich in de grond heeft geboord. De bom zou van 'n betrekkelijk „schoon" type zijn, maar de bodem tot kilome ters in de omtrek doen schudden, waar door zowel onder- als bovengronds bouwsels zouden worden vernietigd en alle in de directe omgeving aanwezige mensen zouden worden gedood Volgens het bericht zou deze soort kernbom ook geschikt zijn „voor moeilijk te vernietigen doelen als sta len bruggen in Noord-Viëtnam". „Mogelijke straling zou tot een mi nimum beperkt blijven door zowel het ontwerp van de bom als de manier, waarop zij tot ontploffing komt, be dekt door aarde". Het „Pentagon" gaf later een ver klaring uit, waarin werd gezegd dat „in de huidige omstandigheden geen kernwapens in Vietnam nodig zijn en dat militaire autoriteiten het gebruik daarvan niet overwegen". „De geza menlijke chefs van staven hebben geen voorstel in behandeling voor het gebruik van kernwapens in Vietnam, en zij hebben dergelijke voorstellen niet aan de minister van Defensie ge daan. Er is geen enkele verantwoor delijke functionaris van het ministe rie van Defensie, die het gebruik van kernwapens in Vietnam overweegt". AMSTERDAM Door links af te slaan zonder om te kijken of richting aan te geven, is vrijdagmiddag de 65-jarige Amsterdammer W. van L. op het kruis punt Nieuwendammerdyk-Zuiderzeeweg in Amsterdam-Noord door een personen auto aangereden. Bij aankomst in het Wilhelmina-Gasthuis bleek het slacht offer reeds te zyn overleden. Om ongeveer kwart voor acht vrij dagavond is de 48-jarige H. de Rui ter uit Meppel in deze gemeente met zijn bromfiets tegen een boom gereden. De man was op slag dood. (Van onze parlementaire redactie) TVfet Palmpasen, enkele dagen vóór de echte lentedag, diende zich bij ons huis de eerste tjiftjaf aan; ik hoor de al in de vroege ochtend zijn metro noom in de bottende krenten, de groe nende klimroos van de pergola en tussen de viltige knoppen van de mag nolia. Blijmoedig komt deze kleine zanger uit het winterkwartier van het Middellandse Zeegebied naar het vaak nog koude vaderland gereisd, maar hij is niet voor een klein geruchtje vervaard en gaat zelfs in Scandinavië tot de poolcirkel, ja oostwaarts tot N.O.-Siberië. Feitelijk komt hij in het grootste deel van Europa voor en ont breekt bij ons gelukkig nergens waar slechts wat hout en ruigte woonplaats bieden. Hij steekt z'n aanwezigheid niet onder stoelen en banken, en ge behoeft niet, zoals Siegfried in zijn mytholo gisch kostuum, de hoorn in de hand, achter de fluitende bosvogeltjes aan te sluipen, om er een te zien en boven al te horen. Neen, de tjiftjaf in goed Hollands „tiefentijn" geheten, vertoont zich echt in het openbaar en pas wanneer boom en struik groen staan, onttrekt hij zich weliswaar aan ons gezicht, doch verraadt zich door de ijverig voortgebrachte eentonige penduleslag. Hieraan valt hij het beste te onderscheiden van de fitis, want beider uitmonstering verschilt niet veel. De weemoedige, enigszins aan 't slaan van de vink herinnerende voor dracht van de laatste klinkt heel anders. 25-3-'67 A. B. WIGMAN vink die meende dat het meningsver schil nogal was aangescherpt en dat het in de kortst mogelijke tijd uit de wereld moet worden geholpen. Als het blijft voortwoekeren, zal het stellig van invloed zijn op de kabinets formatie. De andere fractievoorzitters zullen willen weten waar zij met de A.R.P. aan toe zijn. Formateur De Jong zelf houdt er zich voorlopig verre van. Hij heeft gisteren thuis zitten werken aan de opzet van zijn formatiewerk en hij zou daarmee vandaag doorgaan, maar dan op zijn departement. Daar zit hij waarschijnlijk ook Tweede Paasdag. Voorshands denkt hij nog niet aan gesprekken met men sen die hij voor het ministerschap wil aanzoeken. DEN HAAG In de Anti-Revolutionaire Partij is een ernstig conflict uitge broken tussen partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis en fractieleider mr. B. W. Biesheuvel. Er gingen in Den Haag gisteren zelfs geruchten, dat de laatste gezegd zou hebben, dat hij zich uit de actieve politiek zou terugtrekken, als zou blijken, dat de partijleiding zijn recente beleid als fractievoorzitter mi in het bijzonder als kabinetsformateur afkeurt. Mr. Biesheuvel heeft echter gisteravond laat aan het A.N.P. meegedeeld, dat dit niet het geval is. „Ik stel er prijs op te verklaren, dat een dergelijk voornemen door mij niet wordt overwogen", aldus mr. Biesheuvel. In de party zelf is grote beroering ontstaan. Naast kritiek op de beslis sing om met de liberalen samen te wer ken, is er heftige verontwaardiging over het feit dat dr. Berghuis midden in deze kabinetsformatie als zijn stand punt heeft bekendgemaakt dat onvol doende was onderzocht of samenwer king met de socialisten mogelijk was. Naar verwachting zal binnenkort het dagelijks bestuur van de partij, het moderamen, bijeenkomen. Mr. Biesheu vel heeft daarop al enkele malen aan gedrongen. Op 8 april vergadert het hoofdbestuur, maar dit stond reeds lang vast. Bij de formatie-Zijlstra was dr. Berg huis het al niet eens met het beleid van de nieuwe fractievoorzitter, mr. Biesheuvel. Hij verweet trouwens prof. Zijlstra, dat deze de mogelijkheden om de so cialisten bij de formatie te betrekken, onvoldoende had uitgebuit. Dr. Berg huis is, ofschoon de anti-revolutionaire Tweede-Kamerfractie het beleid van mr. Biesheuvel steunde, star op dit standpunt blijven staan. Mr. Biesheuvel heeft hem er aan vankelijk van kunnen weerhouden dit standpunt openbaar te maken. Woens dagavond, de dag nadat de K.V.P.'er De Jong na het mislukken van de for matiepoging van mr. Biesheuvel tot formateur was benoemd, is hij er ech ter mee voor de dag gekomen in een ge sprek voor de televisie. Het verschil van mening binnen de A.R.-party was al weken aanwezig. Het wordt dr. Berghuis in de A.R. Partij byzonder kwalijk genomen, dat hij het naar buiten heeft gebracht, zodat het uitgroeide tot een conflict. Mr. Biesheuvel kan in ieder geval re kenen op de steun van zijn fractie, waar op het ogenblik een anti-Berghuis-stem- ming heerst. In de fractie wijst men er op, dat dr. Berghuis vroeger ook al eigenmachtig en zonder overleg met de politieke leiding zijn standpunten open baar heeft gemaakt, zoals tijdens de af faire Nieuw-Guinea. Nu blijkt dr. Berg huis het er niet mee eens te zijn dat prof. Zijlstra de formatie-opdracht kreeg. Deze houding heeft bijzonder veel ontstemming gewekt, daar prof. Zijl stra de A.R. Partij twee zetels winst bij de verkiezingen bezorgde. Ook wees men er op, dat het naar buiten een vreemde indruk wekt als de par tijleiding zich dan meteen van prof. Zijlstra afkeert. Conflict is een bijzonder zwaar woord zo zei de heer B. Roolvink, de tweede voorzitter van de anti-revolutionaire BRUSSEL Vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorga nisaties in de landbouw in de zes EEG-landen hebben in Brussel beslo- Al is de paasdrukte nog niet overstel pend groot, toch stond op Goede Vrijdag bij de grensovergang Bergh reeds een groot aantal auto's van Duitsers, die er vroeg bij waren om de paasdagen in Nederland te gaan doorbrengen. ten een akkoord na te streven over harmonisatie van de werktijden in de landbouw vóór eind oktober van dit jaar, aldus een communiqué van de landarbeidersbonden in de Europese gemeenschap. Het besluit is genomen op een eerste conferentie van een paritaire commis sie op EEG-niveau, waarin negen af gevaardigden van socialistische en christelijke vakbonden zitting hebben en negen vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in de land bouw. Van vakbondszijde is op de vergade ring, die deze week in Brussel is ge houden, een voorstel ingediend voor harmonisatie van de arbeidsduur op jaarbasis, verdeling van de werktijd per week en een overwerkregeling. (Van onze correspondent) PENZANCE. De zeesleepboten Utrecht, Stentor, Titan en Praia da Adraga zuilen vanmiddag met hun ge- zamenlyke 9000 pk. proberen de reuzen- tanker Torrey Canyon van de rotsen by Land's End te trekken. In opdracht van de Britse regering is gisteren een nieuwe proef genomen met het Nederlandse chemische preparaat Cleanosol. Dit bleek bij een eerste proef, donderdag, op zee een beter wapen in de stryd tegen de olie voor de zuidwest kust van Engeland dan het middel, dat de Britse marine gebruikt. Vrydag is Cleanosol in het laboratorium van de raffinadery van British Petroleum In Llandarcy (Wales) getest. Vanochtend vroeg was nog niet bekend hoe deze proef was uitgevallen en wat het advies is dat B.P. heeft uitgebracht aan het Britse ministerie van defensie. Van dat advies hangt af of het zal wor den gekocht. I Gebeurt dat, dan is het te verwach ten dat het uitsluitend zal worden ge bruikt voor de olie in de onmiddellijke buurt van de tanker Torrey Canyon. De heer Krecher, de deskundige van de Twentse Krijtfabriek, waar het Clea nosol wordt gemaakt, was buitengewoon verontwaardigd dat hij gisteren niet aan wezig mocht zijn bij de proefnemingen in Wales. Men had hem in de loop van de nacht van donderdag op vrijdag spe ciaal uit Cornwall met een estafette van elf politie-auto's naar Wales laten bren gen om het Cleanosol te testen. In de loop van de dag, nadat hij urenlang aan het lijntje was gehouden in het labora torium van B.P., werd hem meegedeeld, dat hij het resultaat van de proef niet direct zou horen. Dat zou rechtstreeks worden doorgegeven aan het ministerie van Defensie en speciaal aan het hoofd kwartier van de Britse marine in Ply mouth. Hij heeft per helikopter een ommetje ge maakt om de Torrey Canyon te kunnen zien voor hij in zijn vakantieoord landde. Voor de duizenden vakantiegangers die gisteren naar de kust van Cornwall trokken Goede Vrijdag is in Engeland een vrije dag was de grote activiteit die daar heerste een extra trekpleister. Al 's ochtends zat het verkeer in Newlyn, vlak by Penzance, volkomen in de knoop. Vanochtend vroeg vernamen wy, dat de oliebry vannacht op verscheidene plaatsen het strand van Cornwall heeft bereikt. Mariniers en brandweerlieden hielden zich gereed om by de bestryding van de vervuiling te helpen. Verscheide ne tienduizenden vogels zouden al het slachtoffer zyn geworden van de olie en de oestercultuur in de monding van de rivier bij Heiford bij Falmouth wordt eveneens bedreigd. (Van onze correspondent) UTRECHT Op de Groest in Hilver sum reed gisteren een politiewagen een andere politie-auto klem. Daarin zaten de Amsterdamse scholieren Van A. (19) en Ten D. (20). Het was het einde van een wilde achtervolging, die in Utrecht was begonnen. Daar hadden portie-agenten de twee jongens bij een defecte Auto met een Duits nummerbord zien staan. Toen de agenten hun in het Duits vragen stelden kregen ze een onvervalst Nederlands antwoord. De jongens zeiden, dat ze de auto van een vriend hadden geleend. De politie geloofde dit niet en vroeg de scholieren even mee naar het bureau te gaan. Toen de agenten de Duitse auto in de berm duwden, gingen de jongens er met de politiewagen vandoor. De agen ten achtervolgden het tweetal eerst in een (aangehouden) particuliere, later in een surveillanceauto. Intussen waren de politiekorpsen van Utrecht, naburige gemeenten en Hilversum gewaarschuwd. Toen Hilversumse agenten de scholieren zagen rijden, was de dolle rit afgelopen. De jongens bekenden, dat ze de auto donderdagavond in Amsterdam hadden gestolen. MOSKOU De zwaarste aardbeving sedert vele maanden heeft Tasjkent gisteren getroffen. Er werd weinig scha de aangericht. Wel werd melding ge maakt van vijf gewonden en meer dan 30 mensen die een hartaanval kregen. De beving was de 728ste sedert de zware aardbeving van 26 april jl., waar door meer dan 300.000 mensen dakloos werden in deze stad van ruim 1 mil joen inwoners. Met het uur nam gisteravond laat het gevaar toe, dat olie van de, gestrande tanker op twee plaatsen de kust van Cornwall zou bereiken: bij Land's End en The Lizard aan de zuidkust. Dit was het gevolg van het plotseling opsteken van een krachtige wind uit het zuidwes ten, die in de loop van de nacht zou kunnen aanwakkeren tot een fikse storm. Er werd gisterochtend onmiddellijk alarm geslagen: uit Plymouth vertrok een compagnie van 130 man mariniers met spuiten en bestrijdingsmiddelen om de gemeentebesturen in Cornwall zo no dig te helpen bij het schoonhouden van de stranden. De vloot schepen en boten die intussen de zee schoonwassen met chemische middelen, groeide gisteravond aan tot ruim veertig. Al heel vroeg in de ochtend arri veerde gisteren premier Wilson in Pen zance op doorreis naar de Scilly Eilan den, waar hij de Paasdagen doorbrengt. Het bij duizenden gebruikers van de autoweg E8 bekende grote, witte ei, in de buurt van Barneveld, is getransfor meerd in een „drive-in"-restaurant. Zonder de auto uit te hoeven komen, kunnen mensen met haast en trek in een hartige hap nu genieten van culinaire-kipgeneugten.

De Vallei | 1967 | | pagina 1