Regering laakt aandringen op zware vrijheidsstraffen tot Geen buitenshuis-werk voor vrouwen met kleine kinderen Feestelijke PAAS- SHOW Meubel Keur keuze uit spaarvormen met Schrijver „De langste dag" naar prins Bernhard „Bouwfonds bouwt te luxe" Bond Chr. Oranjeverenigingen op vingers getikt DAT IS NU DEMOCRATIE OP Z'N BEST" ZEI RYAN NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK T.H. Delft krijgt er een computer bij Trouwkoets van prinses Margriet naar Leek THOMPSON NAAR BONN Russen lanceerden Kosmos-151 Brand bij vliegveld Frankfort Scherper Manifestatie Eerste aardbeien f 1,50 per stuk Op nieuw festival studentencabaret Tiende kind voor Kennedy's GESTAPO-MOORD HERDACHT Onbekende Rembrandt in Sevilla N.K.V.-commissie meent: in Meubel Keur - festival - hal 2e Paasdag geopend van 10-5.30 uur NATIONAAL CENTRUM VOOR INTERNATIONALE MEUBELEN dringt aan Tsjoe op harder werken Pokken in Behar ZATERDAG 25 MAART 1967 DEN HAAG De Bond van Christelijke Oranjeverenigingen in Neder land heeft op een brief, die hij de regering had geschreven over de gezags- handhaving in ons land een terechtwijzend antwoord ontvangen. De bond had de minister-president, de minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Justitie om hun medewerking gevraagd voor een definitieve op lossing van het gezagsprobleem en daarbij gezegd van oordeel te zyn, dat slechts één middel ten dienste staat om dat doel te bereiken, te weten zware bestraf fing, inzonderheid langdurige vryheidsstraffen voor degenen, die zich aan ge- zagsondermynende activiteiten In het openbaar, het verstoren van de openbare orde in het algemeen en het beledigen van leden van het vorstenhuis in het open baar schuldig maken. De brief, die in het najaar van 1966 was verzonden, is in de ministerraad ter tafel geweest en op 6 januari jl. heeft minister Struycken namens de drie ministers geantwoord. In zijn brief brengt minister Struycken de bond onder zijn aandacht, dat het be palen van de strafsoort en de straf maat in onze rechtsstaat aan de onaf hankelijke rechter is toevertrouwd. Van regeringszijde kan dan ook gener lei toezegging aangaande bestraffing van de ordeverstoringen worden ge daan. Ik meen echter, aldus minister Struycken in zijn brief, dat er alle grond is te vertrouwen, dat onze rechterlijke macht de feiten, die haar door het openbaar ministerie ter be rechting worden voorgelegd met wijs heid en, indien daartoe aanleiding be staat, met strengheid zal beoordelen en bestraffen. Tenslotte merkte de bewindsman nog op, dat het stellen van hogere dan de thans in de wet voorkomende strafmaxima de indruk zou kunnen wekken, dat de handhaving van de openbare orde of de eerbied voor het Koninklijk Huis slechts met macht middelen zou kunnen worden afge dwongen. De regering meent dat de p rechtsgoederen, die hier in het geding zijn, niet primair door straf, maar vooral door ontwikkeling van de de mocratische krachten in ons volk ge waarborgd moeten worden, aldus be sluit de minister zijn brief. Vertegenwoordigers van de Am sterdamse haven zullen volgen de maand in New York een model aanbieden van de On rust'het eerste zeeschip, dat ooit in Noord-Amerika is ge bouwd. Het model is anderhalve meter lang, schaal 1 10. Het echte schip werd in 1614 door de Amsterdamse koopvaarder Adriaen Block in Amerika ge bouwd. DELFT Het college van curatoren van de Technische Hogeschool te Delft heeft aan de afdeling algemene weten schappen van deze hogeschool toestem ming verleend tot het huren van een elektronische digitale rekenautomaat model 1905-2 van de Engelse computer- fabriek International Computers and Tabulators Ltd. De afdeling beschikt reeds sedert 1963 over 'n grote computer TR-4, wel ke in gebruik is in haar rekencentrum. Deze rekenautomaat is speciaal in ge bruik als centrale rekeninstallatie voor het verrichten van rekenwerk ten be hoeve van het wetenschappelijk onder zoek aan de hogeschool. De thans te huren apparatuur is speciaal bedoeld voor onderwijsdoeleinden, teneinde de studenten in het kader van hun studie de nodige praktische ervaring bij te brengen in het gebruik van rekenauto maten. De nieuwe machine is uitgerust met een kerngeheugen van 16.384 woor den van 24 „bits", alsmede met een schrijvend geheugen als achtérgrondge- heugen met een capaciteit van twee miljoen woorden. Per seconde kunnen gemiddeld 75.000 elementaire rekenbe- werkingen worden uitgevoerd. Om streeks juni hoopt men de nieuwe ma chine in gebruik te kunnen nemen. LEEK. Naar wij vernemen zal het koninklijk staldepartement een fraai rijtuig en bespanning in bruik leen afstaan ten behoeve van de expo sitie 1967 in het nationaal rijtuigmu seum „Nienoord" in Leek bij Gronin gen. Het betreft hier de koets, waar van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven gebruik maakten bij hun huwelijk op 10 januari van dit jaar. De statieberliner zal men vanaf 13 april aangespannen kunnen bewonde ren. Ook de bijbehorende livreien zul len worden geëxposeerd. MOSKOU De ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, Lleweilyn E. Thompson zal naar Bonn reizen voor besprekingen met de andere Amerikaan se ambassadeurs in Europa. Dit bete kent een schorsing van de Russisch- A me rik aan se, besprekingen over de be perking van de bewapeningswedloop. Thompson heeft donderdag een ge sprek van 30 minuten gehad met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei A. Gromyko over de re geling van de komende besprekingen. Onderwerp van de besprekingen zal zijn de beperking van de offensieve en de fensieve nucleaire wapens. Thompson en Gromyko zullen naar wordt verwacht binnenkort weer bijeen komen om de agenda van de bespre kingen vast te stellen. Wanneer dit gebeurd is worden, in Moskou deskundigen uit Washington ver wacht, die met hun Russische collega's de eigenlijke besprekingen moeten voe ren. Thompson zal van 27 maart tot 4 april afwezig zijn. De ambassadeurs conferentie in Bonn wordt voorgezeten door minister Nicholas B. Katzenbach. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft zijnderde onbemande aardsateliet in vier dagen en de achtste van deze maand gelanceerd. De Kosmos-151 be schrijft een cirkelvormige baan op 630 km boven het aardoppervlak. De om looptijd is 97.1 minuten, de hoek op de evenaar 56 graden. Het doel van deze Kosmos werd niet bekend gemaakt. De enige andere kunst maan die een cirkelvormige baan be schrijft in plaats van een ovale, is een weersatelliet. Dit is Kosmos-144 van 28 februari, die foto's en gegevens over weersgesteldheden naar de aarde seint. FRANKFORT Een groot pakhuis dicht bij de Amerikaanse luchtbasis. Rhein-Main, is door een brand verwoest waardoor naar schatting eet schade is ontstaan van ruim 3 miljoen gulden al dus, deelt de luchtmacht mee. Honderd...en brandweerlieden van de luchtmacht en van de Duitse brandweer hebben drie uur lang de brand bestre den. Zij wisten hem te beperken tot een gebouw. Er wordt een onderzoek naar de oor zaak ingesteld. ADVERTENTIE 4% 6 De bank waar u zich thuis voelt! In de „Oranjevaan", het orgaan van de hond, waarin melding wordt ge maakt van deze briefwisseling, schrijft het bondsbestuur thans, dat het met zijn brief de bedoeling heeft gehad om aan te dringen op een opdracht aan de officieren van Justitie tot een scher per vervolgingsbeleid. We hebben ons in ons schrijven hierbij ongelukkig uitgedrukt door te spreken van een verzoek om zwaardere straffen in ge vallen van ernstige gezagsondermij ning en terecht heeft de minister van Justitie onder onze aandacht gebracht dat het bepalen van de strafsoort en de strafmaat uitsluitend aan de onaf hankelijke rechter is toevertrouwd, zo erkent het bestuur, dat echter toch gaarne wil blijven aandringen op een scherper vervolgingsbeleid van de zij de van de staande magistratuur. Met betrekking tot de blijde gebeur tenis, die op Drakesteyn wordt ver wacht, heeft de bond aan 1600 Oran jeverenigingen en actiecomité's in ons land een communiqué gezonden, waar in „heel Nederland" wordt opgeroepen om „op een uitbundige wijze als nooit tevoren" te vlaggen en feest te vie ren. „Nu komt voor allen, die zich geër gerd hebben aan en verontrust zijn geweest over negativiteit en gezags- afbraak, de gelegenheid om een daad te verrichten en kleur te bekennen: steek de vlag uit. Voer de Oranjefeest wimpel". Voorts wordt meegedeeld dat „Ne derland hou en trouw" zich beraadt over een landelijke manifestatie, waar in een oranje pochette, bedrukt met toepasselijke uitspraak, een rol zal spelen. De oranje-organisaties worden alle uitgenodigd om mee te werken. Tenslotte wordt men in het commu niqué opgewekt om bij de aanstaan de blijde gebeurtenis een hartelijk ge lukwenste legram naar huize Drake steyn te zenden. KAPELLE Op de fruitveiling in Ka- pelIe-Biezelinge zijn vrijdag de eerste aardbeien van de nieuwe oogst aan- voerd. Het waren nog maar enkele stuks, maar weldra zal het aanbod toenemen. De aardbeien die thans beginnen te rij pen zijn afkomstig uit kassen waarin is gestookt en van planten die reeds enkele maanden kunstig worden wor den belicht in de avond en nacht. De primeurs van de aardbeienoogst 1967 werden vrijdag in Kapelle ver kocht door een handelaar uit Goes te gen een prijs van f 1,50 per stuk. Het vorig jaar werden de eerste kas- aardbeien in Kapelle-Biezelingen op 16 maart geveild. DELFT. Het Interacademiale Studentencabaretfestival te Delft, dat daar vorig jaar voor het eerst door de toneelvereniging „Bubastis" van de „Societas Studiosorum Reformato- rum" werd gehouden, is zo'n succes geweest, dat besloten is dit jaar op nieuw zo'n festival te organiseren. Reeds hebben zich hiervoor 16 gezel schappen, waarvan één uit België (Gent) aangemeld. Verwacht wordt dat nog meer inschrijvingen zullen volgen. Het festival wordt gehouden op 26 en 27 oktober in de sociëteit „De Koornbeurs" in Delft. WASHINGTON De echtgenote van senator Robert Kennedy, Ethel, heeft vrydag het leven geschonken aan een zoon, haar tiende kind. De 36-jarige moeder en het kind ma ken het goed. Robert Kennedy die in Vermont aan het skiën was, kwam 's nachts hals over kop naar huis. Het gezin telt nu zeven zoons en drie dochters. Robert Kennedy is er zelf een uit een gezin van negen kinderen. SCHIPHOL De schrijver van „De langste dag" en „De laatste slag", Cor nelius Ryan (46), is gistermiddag met zijn 13-jarige zoon Geoffrey op uitnodi ging van Prins Bernhard op Schiphol aangekomen. Op het vliegveld stond een hofchauffeur te wachten om de schryver via het Amstel Hotel naar Soestdyk te brengen. Op de vraag waarom hy door de Prins werd uitgenodigd, antwoordde de in Ierland geboren auteur, tegenwoordig medewerker van het Amerikaanse tyd- schrlft Readers' Digest: „Het staat natuurlyk in verband met myn serie boeken over de laatste oorlog". Tot nu toe heb ik het eerste, „De langste dag", en het vijfde boek, „De laatste slag" over de slag om Berlijn, uit de serie van vijf voltooid. Ik moet er dus nog drie schrijven en in die boeken zal ook Nederland een belang rijke rol spelen. Wat de prins precies met mij wil bespreken, kan ik u nog niet zeggen. De hoffelijkheid gebiedt me eerst het gesprek met de prins af te wachten". De tegenwoordig in Amerika wonen de schrijver toonde het telegram dat hij in Parijs van prins Bernhard ont ving. Het eindigde met de woorden „Bel alsjeblieft als je bent aangeko men, Bernhard". „Dat is nu democratie op zijn best", meende Ryan. „Ik kan me niet voor stellen dat prins Philip me dat zou schrijven. Prins Bernhard is een van de weinige prinsen van een regerend vorstenhuis, die niet bang zijn om een ambassadeur voor hun volk te zijn". Toen zijn zoontje hoorde dat zijn va der in Nederland prins Bernhard zou ontmoeten, riep hij uit: „Een echte levende prins?" Cornelius Ryan vertelde net uit Ja maica te komen, waar hij de laatste hand heeft gelegd aan het filmscript naar zijn nieuwste boek „De laatste slag". De mensen van de filmmaat schap- pU MGM hebben nog niet besloten wanneer de opnamen voor de film zul len beginnen en waar de buitenopna men zullen worden gemaakt. Het is mogelijk dat ze in Nederland worden gemaakt met als achtergrond Lim burg en de Maas. De studio-opnamen zullen in Hollywood worden gefilmd. Dat „De laatste slag" nog grootser zal worden dan „De langste dag" is nu wel zeker. DORTMUND In Dortmund is vrij dag een plechtigheid gehouden bij het gedenkteken voor 298 arbeiders en ver zetsstrijders onder wie Nederlanders, die Goede Vrijdag 1945 door de Gestapo zijn vermoord. De minister van Arbeid van de Duitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen, Wer ner Figgen, maande in een toespraak de 8000 aanwezigen tot waakzaamheid tegen extremisme van rechts of van links. Men moet de hedendaagse Jeugd met het oog op de herleving van na tionalisme waarschuwen voor de holle frasen van gisteren, aldus Figgen, die er aan toevoegde dat de zinloze moord op 298 Russen, Fransen, Nederlanders, Belgen, Polen, Zuidslaven en Duitsers, een laatste teken van de demonie van het nationaal-socialisme was geweest. SEVILLA Een verzamelaar heeft in de Spaanse stad Sevilla een schilde rij ontdekt,' dat in 1660 door Rembrandt zou zijn geschilderd. Het doek, dat 1,92 bij 1.07 m groot ls, stelt Christus aan het kruis voor. UTRECHT Hoewel het op zichzelf absoluut geen nieuw verschynsel Is. wordt men de laatste jaren steeds dwingender geconfronteerd met het verschynsel van de buitenshuis werkende gehuwde vrouw. De vrouw dus die, hoewel zy gehuwd ls en uit dien hoofde een gezinstaak heeft, toch op gezette tijden dit gezin verlaat om naast haar gezinstaak werkzaamheden in loondienst te gaan verrichten. Velerlei factoren zyn van invloed op de beslissing van de gehuwde vrouw een ne ventaak te aanvaarden. Het is algemeen bekend dat het buitenshuis gaan werken van de gehuwde vrouw heel wat problemen oproept. Omdat men kan verwachten dat dit verschynsel in^ de toekomst een grotere rol zal spelen, vraagt de onderha vige problematiek om een hernieuwde bezinning. Bezinning ten aanzien van de gehuwde vrouw en haar gezin, haar werlj, haar omgeving en de maatschappy en niet in de laatste plaats ten aanzien van de gehuwde vrouw zelf. Een commissie van het Nederlandse Katholiek Vakverbond heeft thans dit onderwerp nader bestudeerd en een rapport uitgebracht, waarin zij zich be perkte tot de buitenshuis werkende ge huwde vrouw in loondienst. Een veel ruimer begrip is de werken de vrouw met gezinsverplichtingen. In dit begrip worden onder andere mede omvat weduwen met kinderen, onge huwde moeders enz. Vele van de door de commissie ge trokken conclusies kunnen op deze rui mere groepering eveneens van toepas sing geacht worden. In haar conclusies zegt de commissie van oordeel te zijn dat met betrekking tot dit vraagstuk geen algemene regels zijn op te stellen. Er zijn zoveel facetten en ieders per soonlijke omstandigheden en eigen in zicht kunnen weet zodanig van die van anderen verschillen, dat moeilijk voor iedereen in alle omstandigheden gelden- DEN HAAG. Onder de titel „Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten op de verkeerde weg" is een artikel verschenen in het maartnummer van „De Bouwondernemer", het officiële orgaan van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers. Er wordt op gewe zen, dat men bij dit fonds te maken heeft met een intergemeentelijke in stelling, waarvan ongeveer 700 Neder landse gemeenten aandeelhouders zijn. Het hoeft geen verbazing te wekken, dat het bouwfonds in veel gevallen over de meest gunstig gelegen bouw terreinen kan beschikken, indien een gemeente beschikbare grond gaat ver delen. Verder wordt gewezen op het onlangs ingevoerde bouwsparen via de Rijkspostspaarbank en daardoor „kan het fonds nu ook wat gemakke lijker aan financieringsmiddelen ko men, wat uiteraard vooral in deze tijd van kapitaalschaarste belangrijk is". In het artikel wordt vervolgens na der ingegaan op de bezwaren die er zijn tegen het feit, dat een lagere overheidsinstelling als het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten al deze facili teiten geniet. Gezegd wordt dat men dezelfde bezwaren heeft tegen het bouwfonds als tegen de gemeenten en woningcorporaties, die hun taakstel ling te buiten gaan en zich niet beper ken tot hun sociaal terrein, doch wil lens en wetens het particulier onder nemerschap beconcurreren. In het geval van het bouwfonds wordt het, dunkt het blad, hoog tijd, dat de gemeenten inzien, dat het niet aangaat dat zij als aandeelhouders van het fonds meewerken aan de bouw van villa's en bungalows. Het blad meent dat men bij het le zen van prijzen, oplopend tot f 90.000,- en meer, wel overtuigd raakt van de zeer sterk verbleekte sociale instelling van dit fonds. Het verbaast het blad daarom niet, dat van de deelnemers bij het bouwfonds zestig procent een inkomen geniet dat boven de sociale loongrens ligt. Men houdt het er dan ook op, dat het bouwfonds op de ver keerde weg is. Het artikel spreekt tenslotte van on geoorloofde toestanden, waaraan paal en perk dient te worden gesteld. Waarlijk niet alleen om het particulie re ondernemerschap in ons land voor oneeriyke concurrentie te behoeden, doch evenzeer om de woningbouw in Nederland, die het niet zonder een ge zonde particuliere sector kan stellen, op voldoende niveau te kunnen hand haven, willen wy niet tot in lengte van jaren met een tekort aan wonin gen opgescheept blijven zitten. Aldus het artikel in „De Bouwondernemer". ADVERTENTIE Komt u mot de trein? Laat ons weten, hoe laat u aankomt Onze auto brengt u naar de Meubel Keur toonzalen Reiskostenvergoedingvoor2personen bij aankoop boven 350,- Benzineverbruik vergoeding Credietservice Ruime parkeergelegenheid. Vrije toegang, ook zaterdags Apeldoorn, Btouweremolenweg 170, Tet (05700>-1717# HOOFDWEG APEIDOOBN - EDE de regels zijn te geven. Het is dus in de eerste plaats een zaak van eigen ver antwoordelijkheid. De beslissingen zul len in overleg tussen de echtgenoten ge nomen moeten worden, omdat iedereen zijn persoonlijke en zijn gezinsomstan digheden zelf het beste kent. Daarbij kan men, indien dit noodzakelijk of ge wenst mocht blijken, zich om raad tot anderen wenden. Hierbij heeft de vak beweging in haar vormingsactiviteiten en met name haar vrouwenbeweging een belangrijke taak. Ook ten aanzien van de institutionele kant heeft de vak beweging een belangrijke taak. Zij is immers krachtens haar taak be trokken bij het bedrijfsleven, bij onder nemingen en instellingen en heeft rela ties met de overheid en zij kan dus adviseren. Hoewel dus geen algemene regels zijn op te stellen, wil de commissie toch eni ge lijnen aangeven. Zo acht zij bij het gezin zonder kin deren en het gezin met grotere kinde ren de omstandigheden gunstiger voor het buitenshuis gaan werken van de vrouw dan in andere gezinssituaties. Bij het gezin met grotere en kleinere kinderen is moeilijk een algemene regel te geven, omdat juist speciaal hier de concrete gezinssituatie in ogenschouw genomen moet worden. Het buitenshuis gaan werken van de vrouw uit een gezin met kleinere, niet- schoolgaande kinderen wordt door de commissie in het algemeen afgewezen. Het gevolg hiervan zou kunnen zijn, dat het NKV geen medewerking aan deze activiteiten zal geven. De commissie is van oordeel dat de opvoeding van de kinderen dermate be langrijk is, dat het niet gewenst wordt geacht, dat wanneer men kinderen heeft beneden de schoolgaande leeftijd, de vrouw buitenshuis gaat werken. Om deze reden acht de commissie op vangcentra en dergelijke geen aan vaardbare alternatieven. Zij wijst dan ook elke vorm van opvangcentra, waar onder kindercrèches, die met dit oog merk worden ingericht, in het algemeen af. Bij de behandeling van de kernfunc ties van het gezin werd geconcludeerd, dat het buitenshuis gaan werken van de vrouw aan deze functies geen afbreuk mag doen. Met andere woorden: on danks arbeid van de vrouw buitenshuis dienen deze functies volledig tot hun recht te komen. Gebeurt dit niet, dan komen het gezinsleven en de taak voor het gezin in de verdrukking en het ge vaar bestaat dan, dat dit op veel gele dingen van onze samenleving een on gunstige invloed zal uitoefenen. De commissie ziet de gezinstaak der halve als primair en van hogere priori teit dan een taak in het bedrijfsleven. Dit impliceert onder andere, dat zo dra de gezinsomstandigheden het nood- zakeiyk maken, de consequenties van deze prioriteit worden getrokken, dus werkkring wordt onderbroken, respec- tievelyk wordt opgegeven. Indien men gehandicapten of langdu rig zieken thuis heeft, is de commissie van oordeel dat dit aspect bij het ne men van een beslissing een zeer be langrijke plaats moet innemen. De commissie meent, dat in het alge meen een part-time functie de voorkeur verdient boven een full-time functie. Wanneer de hiervoor geuite verlan gens in de feitelijke omstandigheden niet realiseerbaar blijken, kan de hulp van de overheid noodzakelijk worden. Indien het algemeen welzijn vordert, dat bepaalde maatregelen worden geno men of dat bepaalde zaken tot stand komen, dan ligt hier voor de overheid een taak. Er dient naar te worden ge streefd, dat discriminerende aangele genheden in het sociaal-economisch be stel met betrekking tot de buitenshuis werkende gehuwde vrouw, die de vrouw in de arbeid achterstellen, bijvoorbeeld het ontbreken van geiyke betaling, wor den weggenomen. Bevorderd dient te worden, dat voor gehuwde vrouwelijke arbeidskrachten mogelijkheden tot beroepsopleiding of tot bijscholing worden geschapen. Het tewerkstellen van gehuwde vrouwen be hoeft in vele gevallen een speciale in troductie. BELGRADO De Chinese premier Tsjoe En-lal heeft op het arbeiders congres in Peking, dat werd bijge woond door 10.000 mensen, woensdag aangedrongen op harder werken in de industrie. De premier deed een beroep op de arbeiders zich te houden aan de acht urige werkdag en grotere aandacht te besteden aan de kwaliteit van hun pro- dukten. In dit streven moet nauw wor den samengewerkt met vertegenwoordi gers van het leger, zodat orde op het gebied van de produktie gewaarborgd is. Aanwezig waren behalve de premier ook Tsjen Po-tah, lid van het centraal comité en leider van de culturele revo lutie, Tsjlang Tsjing, de vrouw van voorzitter Mao, en andere hoogwaar digheidsbekleders. Ook Tsjen Po-tah voerde het woord. Hij waarschuwde tegen de partijfunc tionarissen die de weg van het kapita lisme volgen en een terugkeer naar het kapitalisme beramen, zo bericht Tan- joeg NEW DELHI In de stad Gaya, een van de plaatsen in de Indische staat Bihar die het zwaarst door de droogte zijn getroffen, zijn dit jaar on geveer 150 mensen aan pokken overle den. De epidemie zou men nu bedwon gen hebben, aldus een verklaring van het plaatselijk hoofd van de volksge zondheid.

De Vallei | 1967 | | pagina 5