Walter Hallstein «ver 10 jaar Verdrag van Rome E.E.G. is niet tegen enige staat gericht Duits protest tegen prijs mr, Luns Euromarkt heeft ook plaats voor midden- en kleinbedrijf SO V JET-SPIONNENNET ZEER UITGEBREID koelkasten VA TIC AAN GAA T DEELNEMEN AAN ONTWIKKELINGSHULP Lekasin Jurk met een lichte toets 1|. lekkerrrr koud zaterdag 25 maart i9ót OOSTENRIJK EIST STANGL OP VROUW DOOD BIJ BOTSING Kardinaal Bracci overleden Rijkswacht in alarm In Hilversum Drie „zuilen" van middenstand in stichting NIET TEGEN VIËT-CONG PROVOCEERT BOMAANVAL Verzorgingsflats op Wageningse berg Luchtdoop voor hond van Wilson |^Qg j^ggf de snelle en zekere pijnverdrijver Russen op Cyprus gedeporteerd Communie Libanon WENEN Oostenrijk heeft thans for meel de kwestie van uitlevering van Franz Stangl, de voormalige comman dant van de concentratiekampen Sobi- bor en Treblinka, b(J Brazilië aanhan gig gemaakt. Zoals bekend, is Stangl op verzoek van de Oostenrijkse justitie in Sao Paulo aangehouden. Naar vrijdag in Wenen vernomen werd, is nu het officiële verzoek om uit levering, met daarbij een toelichting van honderden bladzijden lang, aan de Oostenrijkse ambassade in Rio de Ja neiro toegezonden. Volgens de Brazili aanse wetsbepalingen, moet dit verzoek binnen 60 dagen na de aanhouding inge diend zijn. Stangl wordt verantwoordelijk ge noemd voor de dood van minstens 700.000 mensen. DRUMMEN. De 55-jarige me vrouw D. J. Dekker van Asselt uit Brammen is gistermiddag op de Rijksweg Brammen - Zutphen bij een verkeersongeval om het leven geko men. Mevrouw Dekker zat bij haar man achterop de bromfiets. Toen de heer Dekker ter hoogte van de Elzenbos weg in Brammen linksaf wilde slaan kwam hij in botsing met een uit de richting Zutphen komende personen auto, bestuurd door de heer G. J. P. uit Almelo. Mevrouw Dekker werd daarbij op slag gedood. Haar man moest met een enkelbreuk, verwondin gen aan het hoofd en een shock naar „De verenigde ziekenhuizen" in Zut phen worden overgebracht. ROME In Rome is vrijdag op 87- jarige leeftijd gestorven Francesco kar dinaal Bracci, een van de beste juristen van de rooms-katholieke kerk. Zijn naam is verbonden aan het concordaat dat tus sen Italië en het Vaticaan werd gesloten in 1929, nadat de betrekkingen jaren lang gespannen waren geweest. Francesco Bracci werd in Vignanello bij Viterbo in Midden-Italië geboren. In 1958 werd hij door paus Joannes tot kar dinaal benoemd. Op 23-jarige leeftijd was hij priester gewijd, in 1914 werd hij ad vocaat van de Romeinse Rota, de Vati caanse rechtbank die onder meer te beslissen heeft of huwelijken geldig zijn. NEW YORK Een van de 1.300 ar tikelen op de elektronische tentoonstel ling in New York is een eenvoudige mouwloze witte tentjurk, die met een druk op de knop verandert in een gele, groene en blauwe sterren, manen en cirkels spuwende lichtreclame. De 64 in de jurk verwerkte lampen zien er uit als stukken dun, buigzaam plastic. Bij de creatie hoort een witte schoudertas waarin de batterijen schuil gaan. Het enige probleem, behalve de prijs van meer dan 1000 gulden, is dat soms een draadje los raakt, waardoor de he le jurk begint te knipperen. Wie stra lend en knipperend op een feestje ver schijnt maakt natuurlijk wel een onver getelijke indruk. BRUSSEL In België zijn 4500 Rijkswachters rijkspolitiegemobili seerd met het oog op de paasdrukte. Zoals elk jaar zullen weer vele duizen den Belgen naar de kust of de Arden nen trekken. Vooral op Tweede Paas dag, als iedereen 's avonds weer naar huis moet, worden enorme verkeers- puzzels verwacht. 2000 radiowagens en honderden motorrijders van de Rijkswacht hebben de taak de ver keersstroom zoveel mogelijk gaande te houden. Zij zullen daarbij geas sisteerd worden door hefschroefvlieg- tuigen en de Belgische radio-omroep, die de automobilisten via hun auto radio's geregeld op de hoogte zal houden van de verkeersontwikkeling en mogelijkheden om de ergste op stoppingen te ontgaan. Ook de Belgische Spoorwegen heb ben zich terdege op de paasdrukte voorbereid er zijn 35 extra-trei nen ingelegd op de trajecten naar de kust en de Ardennen. BRUSSEL Naar aanleiding van de tiende verjaardag van de onderteke ning van het Verdrag van Rome, heeft prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap, vandaag een verklaring afgelegd: „Op 25 maart 1967 viert Europa de tiende verjaardag van de ondertekening van het Verdrag van Rome, het ontstaan van de Europese Economische Ge meenschap. In de laatste tien jaar heeft het uitzicht van de wereldpolitiek zich in voldoende mate gewijzigd om de vraag te rechtvaardigen of doelstellingen en methoden van de integratieverdragen nog realistisch zijn. Het antwoord daarop kan alleen een onvoorwaardelijk „ja" zijn. Alleen het sterke en onafhankelijke Europa, zoals dit door de gemeenschap mogelijk wordt gemaakt, kan verantwoording dragen en zijn eigen aard be schermen. HILVERSUM. De afdeling Hil versum van de Koninklijke Nederland se Middenstandsbond, de Christelijke Middenstandsbond en de Katholieke Ondernemersraad zijn overgegaan tot de stichting van een „Raad van on dernemers". Middenstandscentrales, waarin de plaatselijke middenstandsbonden tot een beperkte vorm van samenwerking komen, worden overal elders in ons land aangetroffen. Voor zover bekend is het Hilversumse initiatief echter een landelijk primeur. Het zou nl. de eerste maal zijn, dat de onderschei dene middenstandsorganisaties in stichtingsverband een vergaande vor ming van samenwerking hebben ge vonden. Het werkterrein van de stich ting strekt zich uit over Hilversum en omgeving. De stichting heeft tot doel het behartigen van de belangen van de zelfstandige ondernemers in de ruimste zin van het woord. De drie plaatselijke middenstandsorganisa ties blijven als autonome lichamen bestaan. Het naar buiten treden zal echter in de tekomst veelal geschie den door de stichting. Naar wij vernemen heeft men el ders in het land, met name in Gro ningen, al belangstelling getoond voor deze vorm van samenwerking. De Europese Economische Gemeen schap is door de oprichters ervan bedoeld als de kern en de wegbe- reidster van een geheel Europa om vattende gemeenschap. Overal waar vrijheid heerst en de rechten van de mens worden gerespecteerd, in het Westen zowel als in het Oosten, wor den de volkeren van Europa opgeroe pen mede te werken aan de Europe se eenwording. De gemeenschap be lichaamt niet een Europa van angst zij is geen instrument van de kou de oorlog doch het Europa van het vertrouwen. Zij vormt niet het uro- pa van Jalta doch het Europa van de hereniging. Zij is niet het Europa van de nood, doch het Europa van de technische en economische vooruit gang. De gemeenschap staat midden op de weg die het Verdrag van Rome haar heeft aangewezen. Nog is de economi sche integratie niet voltooid, zij is ge richt op een gemeenschappelijke markt van continentale afmetingen en boven dien op de samensmelting van de zes volkshuishoudingen van de gemeen schap tot een grote Europese econo mie. Op beide gebieden is aanzienlijke voor uitgang geboekt, op de meest indruk wekkende wijze komt dit tot uiting in de besluiten inzake de totstandko ming van de douane-unie en het ge meenschappelijk landbouwbeleid op 1 juli 1968. De economische eenwording waarvan het bestaan nu eenmaal niet kan worden weggedacht, vormt voor de EEG-landen niet alleen een sterke stimulans om op de andere gebieden van de politieke unie de niet-eco- nomische buitenlandse politiek en de defensie eveneens tot overeenstem ming te komen, zij bevordert ook de mogelijkheid voor deze landen om die verdere eenheid te bereiken. De gemeenschap vormt een precedent waaruit blijkt dat ook wanneer vita le nationale belangen op het spel staan, een Europees evenwicht op ba sis van een gemeenschappelijke grondwet mogelijk is en dat per slot van rekening iedereen, krijgt wat hem toekomt. De Europese eenwording richt zich noch tegen de Sovjet-Unie noch tegen de Verenigde Staten. Zij is veeleer in het belang van beide landen. Monoliti- sche stelsels van Atlantische of Sovjet- Russische aard aan deze of gene zij de van de demarkatielijn van de sta tus quo verscheuren Europa in zwakke delen, beperken de autonomie van Europa en maken derhalve ook een duurzame ontspanning onmogelijk. Door daarentegen een Europese ge meenschappelijke ordening op te bou wen, zou kunnen worden bereikt, wat met polarisatie om twee wereldmach ten en met het politieke spel van klei ne Europese staten niet mogelijk is: de bedreiging aan de grenzen met vreedzame middelen doen verdwijnen en de Europese baard van onrast ophef fen waaruit reeds twee wereldoorlogen zijn voortgekomen. Dit impliceert degelijke grondslagen voor een op wederzijds vertrouwen of zelfs deelgenootschap gebaseerde sa menwerking met de wereld om ons heen. De vooruitziende politiek van president Kennedy heeft de voltooiing van de Europese eenmaking tot voorwaarde gemaakt voor een Atlantisch deelge nootschap van Europa en de Verenig de Staten. President Johnson heeft dit bevestigd. Alleen een verenigd Europa zal de kracht vinden om de rechten en plichten van een volwaar dig en gelijkgerechtigd partner op zich te nemen en daardoor in laatste instantie over zijn eigen lot te be schikken. Een eerste toepassing daarvan vormt de Kennedyronde. Met deze onder handelingen wordt de economische dialoog tussen de continenten ge opend. Dat is door de Europese Economische Gemeenschap bereikt of is althans een gevolg van haar bestaan. Nog ve le andere punten van gemeenschappe lijk belang wachten op een politiek van deelgenootschap. Wij houden daar resoluut aan vast". AKEN Vrijdag heeft de rechts-ra- dicale „Actiegemeenschap Oder-Neisse" ln een brief aan de burgemeester van Aken geprotesteerd, tegen het toeken nen van de internationale Karelsprijs van de stad Aken wegens zijn verdiens ten voor de eenwording van Europa aan minister Luns. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken zal de ze onderscheiding op 4 mei ontvangen. AKON is een radicaal groepje dat strijdt tegen het loslaten van de Duit se aanspraken van de vroeger onder Duits gezag gestaan hebben Westelijke Poolse gebieden. In het schrijven wordt aan minister Luns onder meer verweten dat hij rich openlijk heeft uitgeproken vóór de Oder- Neisse-grens als Oostgrens van een her enigd Duitsland. Hij werkt de eenwor ding van Europa tegen, in plaats van dat hij deze bevordert, aldus de brief, die zich ook keert tegen de vroegere toekenning van de prijs aan Winston Churchill en de Italiaanse oud-president Antonio Segni. Het is „onbegrijpelijk en beledigend dat deze prijs aan buitenlandse perso nen is verleend, die mede schuldig zijn aan de verdeling van Duitsland en zich schuldig gemaakt hebben aan de groot ste oorlogsmisdaden tegen Duitsland en de Duitsers", staat verder in de brief. DEN HAAG Binnenkort zal in Brussel een rapport worden openbaar gemaakt, dat de resultaten bevat van een studie die de Europese Economi sche Gemeenschap heeft laten maken, over eventuele gevolgen van de Euro- markt voor kleine en middelgrote in dustriële ondernemingen ln de gemeen schap. Over dit rapport en over eigen stu dies heeft onze landgenoot dr. A. Smul ders, hoofd der afdeling Handel, Indus trie en Ambacht bij het directoraat-ge neraal van de interne markt te Brussel, gesproken voor leden der commissie Euromarktpolitiek van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. Het rapport, dat tot stand gekomen is onder leiding van prof. Woitrin van de universiteit te Leuven en een syn these is van deelrapporten over de ver wachtingen in elk der zes landen, con stateert dat de kleine en middelgrote ondernemingen een overheersende plaats innemen in het totale bedrijfsle ven. De gemeenschappelijke markt zal vele nieuwe mogelijkheden scheppen en een ingrijpende invloed hebben op grote groepen ondernemers die zullen worden gedwongen het tot nu toe ge voerde beleid te herzien en hun bedrij ven te laten expanderen. Vooral de middelgrote ondernemingen zullen, naar wordt verwacht, in het spannings veld der concurrentie dan een kritieke rol moeten spelen. Vele zullen uit lijfs behoud de weg naar samenwerking moeten vinden. Kleine en middelgrote ondernemingen zullen vatbaar worden voor reorganisatie en nationalisatie van organisatie en beheer. De toeleverings functie zal van meer belang worden en in Frankrijk b.v. is men al centra voor uitbesteding en toelevering gaan stich ten. Iets dergelijks bestaat in ons land op het gebied van de metaal- en elek trotechnische industrie. Verwacht wordt dat het belangrijk ste deel van de kleine en middelgrote ondernemingen in staat is door aan passing aan de nieuwe omstandigheden en technieken zijn plaats in het econo mische proces te handhaven. Daar komt nog bij dat vrscheidene factoren als gevolg van de EEG, een sterke groei te zien geven: De uitvoer van de EEG naar derde landen, de onderlinge handel, de stijging van de nationale produktiviteit en de toeneming van de koopkracht. Van belang is dat kleine en middel grote ondernemingen paraat zijn en dat de beroepsorganisaties een actieve rol gaan spelen op het vlak der gemeen schap. Het Verdrag van Rome biedt voor de Europese commissie geen aan knopingspunten. Sommige lid-sta ten der gemeenschap zijn er ook niet van over tuigd dat de EEG zich bezig mag hou den met het midden- en kleinbedrijf. In Frankrijk en in sommige Neder landse kringen heeft men zeer veel re serves over bemoeienis door de EEG- eommissie op dit stuk. De meest vooruitstrevende meningen heersen in de Bondsrepubliek Duitsland en in België. Men komt verder langs de weg der geleidelijkheid, zo is de indruk van dr. Smulders, dan door een militante hou ding. Daar komt nog bij dat het ambte lijk apparaat van de gemeenschap sterk begrensd wordt door budgetaire beperkingen van bepaalde landen. De voorzitter van de raad voor het midden- en kleinbedrijf, prof. dr. mr. A. Schrijvers, constateerde in zijn slot woord, dat langzaam de idee groeit in Brussel dat men verplicht is aandacht te scheneken aan de problemen die zich voordoen. Het Verdrag van Rome heeft als essentie de vergroting van het sociaal-economisch welzijn en dat im pliceert dat aan allen die in de gemeen schap werkzaam zijn zoveel mogelijk recht wordt gedaan. Gehoopt wordt op het instellen van een aparte organisa tie te Brussel die elke maatregel kan toetsen aan de belangen van het mid den- en kleinbedrijf in de gemeenschap. WASHINGTON Sluipschutters van de Viëtcong sluipen vaak Vietnamese dorpen binnen om te schieten op Ame rikaanse vliegtuigen, die overvliegen om d epiloten de indruk te geven, dat de gehuchten in handen zijn van guc- rillastrijdcrs zodat zij ze gaan bombar deren en beschieten. Daarna stellen de communisten de Amerikanen aan de kaak, omdat zij on schuldige burgers doden. Deze taktiek werd onthuld in een ver trouwelijk rapport van 198 bladzijden over een overzicht van dorpelingen in de provincie Long An aan de rand van de Mekong-Delta. „Deze onmenselijke daden van de Viëtcong hebben piloten er vaak toe gebracht bommen op de verkeerde plaatsen te laten vallen", aldus het rap port dat opgesteld werd voor de Ame rikaanse missie in Saigon. WAGENENGEN. Binnenkort wordt op het hoogste punt van de Wagening- se berg begonnen met de bouw van 151 verzorgingsflats, hoogbouw gevat in laagbouw, twee gebouwen van 13 woon lagen. Het complex wordt gebouwd na bij het hotel „De Wageningse Berg", te genover de plaats waar binnen enkele jaren het nieuwe ziekenhuis Wagenin- gen zal verrijzen. De totale bouwkosten inclusief inrich ting van de service-afdeling (huishou delijke diensten, consultatiekamer van een arts, verpleegkamers, keukens, ge meenschappelijke recreatieruimten enz.) bedragen f 12.500.000,-. De eerste flat hoopt men in de loop van 1969 in gebruik te kunnen nemen. De initiatiefnemer, N.V. Aannemings bedrijf G. W. J. Snaders te Arnhem, is uitgegaan van het Scandinavische voorbeeld van verzorgingsflats, waar bij de bewoners allerlei beslommerin gen worden bespaard. Men heeft ge bruik gemaakt van ervaringen in het buitenland en in ons land. Het uitgangs punt is in dit geval dat de bewoners, ofschoon zelfstandig wonend, zich verze kerd weten van veelzijdige service op huishoudelijk gebied tijdens ziekte. De prijzen van de flats (er zijn er met één en met vier kamers) variëren van f 48.000,- tot f 115.000,-. De kosten van bewoning bedragen f 235,- tot f 455,- per maand, maar dan zijn daarbij onder meer inbegrepen huishoudelijke hulp en dagelijks diner, stookkosten, onderhoud van het gebouw en de gemeenschappe lijke ruimten, watergebruik enz... Uniek voor ons land is de juridische constructie. De koper behoudt de vrij heid tot eigendomsoverdracht. Hij wordt niet gebonden aan collectieve hy potheken en heeft bovendien de moge lijkheid om later via de coöperatieve vereniging waarvan hij lid moet wor den, de bewoners te balloteren. De ex ploitatie heeft plaats op coöperatieve basis zonder winstoogmerk. De koop prijs is een vaste prijs zonder bijbeta ling bij loonronden of stijging van bouwmaterialen. Een afbouwverzeke- ring dekt de koper tegen het risico van later financiële problemen. De ge meente Wageningen heeft voor aan staande gegadigden voor deze verzor gingsflats de eis van de economische gebondenheid aan de gemeente laten vervallen. Premier Harold Wilson met zijn nieuwe hond „Paddy" bij aankomst op de helikop terhaven. Op weg naar de SciUy eilanden vloog de eerste minister over de gestrande reuzentanker „Torrey Canyon". ADVERTENTIE NICOSIA (Cyprus) Gezaghebbende zegslieden in Nicosia hebben meege deeld, dat twee Russen, een diplomaat en een employé van de Russische Aero- flot, gedeporteerd zijn van Cyprus, om dat zij betrokken waren bij spionnage op Britse militaire bases en Amerikaan se radiostations op het eiland. Een woordvoerder voor de regering weigerde commentaar te leveren op de berichten over uitwijzing, maar gaf toe, dat de minister van Buitenlandse Za ken, Spyros Kyprianoe de Sovjet-am bassadeur, Pavel Ermosjin bij zich ont boden had na de arrestatie gisteren van twee Cyprioten die betrokken wa ren bij een spionagenet dat eerder deze week in Italië ontdekt werd. De woordvoerder weigerde mee te delen, wat het resultaat is geweest van de ontmoeting tussen Kyprianoe en Er mosjin. Van goed ingelichte zijde werd mee gedeeld, dat de twee mannen de wense lijkheid besproken hebben van het ver trek van de twee Russen: Boris Petrin, een attaché van de Sovjet-ambassade en Nicolai Ranoff een employé van de Sov- jet-Aeroflot. Zij zijn per Aeroflot naar Moskou vertrokken. De autoriteiten op Cyprus zijn bijzon der terughoudend wat betreft de ontwik kelingen in de spionage-affaire die zich ook tot Cyprus blijkt uit te strekken. De autoriteiten hebben alleen bekendge maakt, dat na de arrestaties in Italië van enkele leden van een groot spiona genet ook op Cyprus „een aantal per sonen is gearresteerd". De politie heeft vrijdag twee Cyprio ten gearresteerd, zo is later officieel bekend gemaakt. Zij zullen in voorlopi ge hechtenis blijven gedurende acht da gen. De aanklacht luidt: spionage bij de NAVO-installaties op het eiland. De gearresteerden zo werd uit be trouwbare bron vernomen, zijn de Le- vantijnse Cyprioot Vikention Boutros, 'n employé van de telecommunicatie-dienst van het eiland die ook de diplomatieke berichten en alle telefoon-verbindingen met andere landen behandelt, en de Ar meense Cyprioot David Shahabian, die werkt bij de Britse luchtmacht op het vliegveld van Nicosia. De Zwitserse politie heeft verklaard, dat er bewijzen zijn dat de gTote Sov- jet-spionagebende, die in Italië ontdekt is, ook in Zwitserland werkte. „De mogelijkheid van arrestaties kan niet uitgesloten worden". Het Italiaanse ministerie van Defen sie heeft gisteravond verklaard, dat er geen waarheid schuilt in de berichten dat NAVO personeel er bij betrokken is. Men verwacht, dat het vooronderzoek in de zaak 40 dagen in beslag zal ne men. Het is waarschijnlijk, dat het pro ces van de zomer achter gesloten deu ren zal plaats vinden. Zij kunnen straf fen krijgen variërend van 15 tot 30 jaar. De maximale straf is levenslang. ADVERTENTIE 71920 D 9 VATICAANSTAD Behalve het Pauselyk document over de rk deel neming aan het ontwikkelingswerk waarvan, zoals reeds gemeld, de ver schijning kort na Pasen tegemoet wordt gezien, zouden er volgens in lichtingen van Vaticaanse zijde spoe dig nog meer aankondigen om trent diverse zaken te verwachten zijn. Het document over de ontwikke ling zou zeker wel verschijnen voor 18 april, de datum waarop de nieuw ingestelde Pauselijke „commissie voor rechtvaardigheid en vrede", wel ke zich met de ontwikkelingskwestie gaat bezighouden, voor het eerst bij eenkomt. Vervolgens gaat de verwachting nog steeds uit naar een aankondiging van reorganisatie van de Romeinse Curie, het centrale bestuursorgaan van de rk kerk, warop iri de afgelo pen tijd veel kritiek is geoefend om zijn te conservatief geachte inzichten en als te traag beschouwde werkwijze. Die reorganisatie werd oorspronkelijk reeds in december 1964 verwacht en maar toen verluidde zou dat o.a. de invoering omvatten van een leeftijds grens van 65 jaar voor de hoofden van de twaalf afdelingen (congrega ties) van de curie. Tevens scheen het toen de bedoe ling te zijn de samenstelling van het tot nog toe door het Italiaanse ele ment overheerste bestuursorgaan meer internationaal te maken en de administratieve structuur te moderni seren. Een andere verwachte aakondi- ging betreft de wijze van toediening zijn bij bepaalde gelegenheden de ge- geschied. Thans zou het de bedoeling de gedaante van brood hosties „communie-uitreiking" slechts onder In de afgelopen eeuwen is deze eucharistie) aan de gelovigen, van het sacrament des altaars (de lovigen in staat te stellen om, even als de priesters, de eucharistie ook onder de gedaante van wijn te nutti gen. Overigens is de Paus in de afgelo pen weken druk doende geweest met de opstelling van de agenda voor de op 29 september a.s. te beginnen eer ste bijeenkomst van de nieuw inge stelde bisschoppen-synode in Rome, waaraan zoals bekend vertegenwoor digers van alle nationale episcopaten ter wereld zullen deelnemen. Men verwacht dat die agenda tegen het einde van deze maand aan de bis schoppen zal worden toegezonden en enkele dagen daarna gepubliceerd zal worden. Vaticaanse waarnemers ach ten het waarschijnlijk dat ook de kwestie van de geboorteregeling daar op zal voorkomen. Volgens het Libanese nationale voorlichtingsbureau, zal op paaszon dag een speciale boodschap van Paus Paulus aan het volk van Libanon worden gepubliceerd. Het dagblad Al Anoear weet dienomtrent nog te mel den, dat de Paus er bij „alle Libane- zen, mohammedanen zowel als chris tenen" op aan zal dringen, „hun nationale eenheid te bewaren en in goede verstandhouding samen te wer ken ten dienste van hun land." De Europese gemeenschappelijke markt kan vandaag, zaterdag 25 maart, met zekere trots haar tiende verjaar dag vieren. Haar interne handel is met 240 pro cent omhooggegaan, een spectaculaire stijging vergeleken met de stijging van 67 procent van de wereldhandel. De totale produktie in de markt is sinds 1958 met 52 procent gestegen vergele ken met 44 procent in de Verenigde Staten. De 180 miljoen inwoners van de zes wacht een enkele markt voor indus trie- en landbouwprodukten. Het succes van de Europese markt, heeft de economische expansie na de ontreddering die de tweede wereldoor log achterliet dusdanig gestimuleerd, dat het Europa van de zes thans het meest dynamische gebied is in de Wes telijke wereld. De zes spreken uit één mond in de transatlantische onderhan deling (Kennedy-ronde), die gericht zijn op verlaging van de wereldbar rières. Alle consumenten waren bij de Euro- markt gebaat, zoals blijkt uit de toe neming met 50 procent van de uitga ven van de particuliere gebruikers. De lonen en salarissen gingen omhoog, maar ook de prijzen. Ds commissie van de EEG heeft er voor gewaarschuwd, dat de economi schs expansie in 1967 waarschijnlijk 'n langzamer tempo zal hebben en dat de uitvoer waarschijnlijk langzamer zal toe nemen. De Euromarkt heeft thans een punt bereikt waar politieke besluiten nodig zijn, om de vrij solide economische ba sis van de Europese gemeenschap te versterken. De meeste politieke beslissingen zul len de nationale soevereiniteit aantas ten en president De Gaulle is niet be reid hiervan iets op te geven. De twee andere gemeenschappen van de zes. Euratom (de Europese gemeen schap voor atoomenergie) en de Euro pese kolen- en staalgemeenschap zitten beide in de put. De kolen- en staalpool was de eerst geborene in 1951. Het doel was Frans- Duitse verzoening tot stand te brengen en de Europese basisindustrieën te poo len. Thans wordt de gemeenschap ge plaagd door te kleine markten voor ko len en toegenomen wereldconcurrentie voor staal. Euratom heeft gesukkeld, omdat de zes het niet eens zijn hoe de fondsen voor kernonderzoek besteed moeten worden. Een ieder wilde meer uit het fonds dat hij er in had gedaan. Frank rijk, de enige militaire kernmacht van de zes, verkeert in een speciale positie. Euratom heeft veeleer de nationale pro gramma's gesteund dan gepoold, zoals de initiatiefnemers hadden gehoopt. Daardoor dupliceren de zes thans hun atoomwerk en onderzoek De uitvoerende organen van de drie gemeenschappen hebben opgeroepen tot concrete actie om de technologische kloof tussen Europa en de Verenigde Staten te sluiten. Gebrek aan coördinatie en samenwer king in Euratom werden pijnlijk erva ren door de zes, toen Amerika, Enge land en Rusland op de ontwapenings conferentie van Genève een beroep op de „zes" deden om het non-prolifera tieverdrag te tekenen. Het uitvoerend orgaan van Euratom liet snel de waarschuwing horen, dat als de vijf (Frankrijk weigerde) zouden te kenen, dit de Euratom, zou breken. Tot nu toe heeft Euratom de rol vervuld van inspecteur van de kernenergie in de zes landen. Indien internationale controle de con trole door Euratom zou overlappen, zo als is voorgesteld, dan zou dit een dis criminatoir effect hebben en de vrije uitwisseling van kernmateriaal tussen de zes verhinderen. Het voorgestelde non-proliferatiever drag onderstreept meer dan ooit de nood zaak van politieke eenheid tussen de zes. Er is thans een punt bereikt dat er politieke beslissingen moeten worden ge nomen, en daarvoor deinzen de zes te rug. Thans wordt algemeen door de vijf gevreesd, dat De Gaulle onder hun druk om Engeland toe te laten, politiek zijn zin zal willen doordrijven, waardoor de markt een losse groep van staten zou worden in plaats van een politieke unie, die een sterke macht kan worden in wereldproblemen. In kringen van de EEG verwacht men, dat de generaal zijn „neen" van 1962 zal herhalen, toen Engeland voor de eerste keer zijn neus stootte. De vijf hopen, dat Engeland het na een „neen" van De Gaulle niet zal opgeven. Maar ook geloven de vijf, dat er een lange overgangsperiode van drie tot vijf jaar nodig zal zijn om Engeland in te pas sen. Na het bezoek van premier Wilson aan de EEG merkten Britse diplomaten op: „Het lijkt wel, of de vonk er bij de vijf uit is". Wat dringend nodig is om de geest van de Europese gemeenschap aan te wakkeren, ia de fusie van de executie- ve-organen van de drie gemeenschap pen. De zes regeringsleiders hopen in april in Rome bijeen te komen om deze fusie te bespreken. Zij moeten dan de grote vraag behandelen wie president Wilter Hallstein zal opvolgen om 1 ja nuari 1968 de leiding te nemen van de nieuwe boven alle drie de gemeenschap pen koepelende commissie van 14 leden. De vijf menen, dat het een politieke figuur moet zijn, wil de rol van de com missie al niet bij voorbaat ten dode zijn opgeschreven. De ervaring heeft geleerd dat de raad van ministers, het beleidsorgaan, moei lijke politieke problemen aan kan, maar dat de uitvoerende commissie niet over het politieke gevoel en de techni sche kennis beschikte om een oplossing te vinden die voor alle zes aanvaard baar was. De zes hebben een enkele commissie hard nodig. Zij moeten grote problemen van noodzakelijke integratie oplossen, wil de gemeenschap inderdaad goed gaan werken. Zij hebben integratie no dig voor vervoer en belastingen, op mo netair zowel als op sociaal terrein. Maar velen wijzen er op, dat Europa niet in een dag kan worden gebouwd. Dit is een van de redenen waarom niet alleen Frankrijk, maar ook de andere vijf in toenenjende mate terughoudend zijn om andere leden toe te laten. Engeland maakt een goede kans, in dien de vijf en de omstandigheden hel pen, maar de vijf zeggen: „Het moet beperkt blijven tot Engeland, misschien nog Denemarken en Noorwegen, maar niet meer". Zij menen, dat een Europese gemeen schap, die groeipijnen heeft en belast is met Afrikaanse, Griekse en Turkse associaties en met speciale handelsrege lingen met Israël, Iran en Libanon, nog nog meer aan kan. 9

De Vallei | 1967 | | pagina 6