Veenendaals dagblad Verkeerschaos besloot de natste Pasen van deze eeuw Buiten WIJ inde i Britten in gevecht met olievloed die strand ernstig bedreigt Vier doden in Wisch bij 2 verkeersongelukken Man dood door steek in buik Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Formateur deed enkele Lodaline groen grote flacon 98 ct weekend-systeem Nat paasrecord SBs^SBéh I 17 mogelijk met pokken besmette mensen gezocht EIGEN BIJDRAGE NIET AANWEZIG Vlooienkruid Tegenvallers Gevaarlijk Buitenlanders Amsterdam Moeder bond twee kinderen vast met voetbalveters met lanolm'è ivb Torrey Canyon gebroken Tijdens straatgevecht in Enschede Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten FINLAND T.U.C. tegen de public schools BREUK ONGEGROND EXPERIMENTEN Garrison beveelt weer arrestatie Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 28 MAART I967 4le JAARGANG DEN HAAG Formateur De Jong heeft de fractievoorzitters van de KVP, de VVD, de ARP en de CHU gisteren enkele oplossingen voorgelegd voor een verdeling van de ministerspor tefeuilles in het nieuwe kabinet. De fractievoorzitters zullen waarschijnlijk vandaag hun zienswijze hierover aan de heer De Jong meedelen. Het ligt voor de hand dat de formateur daarna in een gezamenlijk gesprek met deze voorzitters probeert de knopen door te hakken. De KVP houdt, howel ze nu een mi nister-president mag leveren, vooralsnog vast aan haar minimumeisen: bewinds lieden op financiën of economische za ken of volksgezondheid en op onderwijs en wetenschappen of cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Deze eis schijnt met name de anti-revolutionairen dwars te zitten. Zij zijn bang dat ze te veel op de achtergrond worden gescho ven. Vandaar dat de AR-fractie vanmor gen eerst de situatie nog eens wil be spreken, voordat minister Biesheuvel zijn antwoord geeft aan de formateur. Het feit dat de heer Biesheuvel mede als gevolg van de mislukte formatiepo ging weinig voor het ministerschap voelt, maakt de zaak voor de Anti's niet eenvoudig. Bovendien zal de AR- minister van landbouw niet graag de indruk willen wekken dat hij zonder enig bezwaar als „gewoon" minister in kabinetten van verschillende politieke samenstelling kan gaan zitten. Hoewel de heer De Jong enkele dagen geleden verklaarde, dat hij zich in prin cipe wil houden aan de verdeelsleutel 6-3-3-2 heeft hij toch een „geheel eigen bijdrage" geleverd aan de verdeling van de portefeuilles. Deze bijdrage schijnt te bestaan uit het instellen van een nieuwe ministerspost. Zaterdag heeft de heer De Jong ge studeerd op de mededelingen, die prof. Zijlstra heeft gedaan over de begroting voor het volgend jaar. Gisteren ontving de formatuer de heren Schmelzer (KVP) en Toxopeus (VVD). Met de heren Beernink (CHU) en Biesheuvel (ARP) had hij uitvoerig telefonisch contact. Vanavond komt het moderamen van de ARP bijeen om te praten over de moeilijkheden in de partij, die onder meer zijn veroorzaakt door het televisie gesprek van voorzitter dr. Berghuis. Mr. Biesheuvel, die openlijk bezwaren heeft geuit tegen de mededelingen van zijn partijvoorzitter over het weer be trekken van socialisten bij de kabinets formatie, zal bij de vergadering van dit moderamen niet aanwezig zijn. Als vice- premier moet hij morgenavond optrek ken met de Amerikaanse vice-president Humphrey. "It/Fensen van het platteland, die bij half-moerassige heiden en voch tige veengrond, bij onland en beschei den rimboe woonden, legden gaarne geurige van gele harspuntjes voorziene twijgen gagel in kleerkasten en -kisten tegen motten. Dit aardige, lage kat jeshout, met haar goede eigenschappen voor oog, neus en hart, heette dan ook in de volksmond luis-, mot- en vloo- kruid, maar prettiger naam dunkt ons Brabantse myrte, wilde olijf of apostel hout: de laatste wellicht, omdat er wel rozenkransen en kruisjes van werden gemaakt. De gagel diende (evenals de hop) o.m. bij het brouwen van bier en het vermengen van tabak, terwijl het aromatische lover voorts in de genees kunde toepassing vond. Sommige stre ken van ons vaderland, zoals het Ko- renburgerveen, het lage Brabant, het Woud (onder Lunteren en Renswoude) stonden eertijds in de laaiende voor jaarspracht der bloeiende bosschages van de gagel, die haar gouden stuif meel rijk uitpoeierde en een kostelijke reuk verspreidde, vóór zich het lover ontplooide. Door ruilverkaveling, ont ginningen en niets-ontziende cultuur technische noodzaak(?) is het gewas helaas sterk teruggelopen en dat is jammer want de „Myrti brabantini" kwam hier al in de ijstijd voor en bezit oude rechten op haar stand plaats, doch haast niemand heeft er voor de bres gestaan. De welige, in tieme broeklandjes, waar zij met haar gloed en balsemieke kruidigheid de lente inleidde, verdwenen tot op een fractie en ook dit droeg er alweer toe bij, dat de natuur steeds leger en een vormiger werd. 28-3-'67 A. B. WIGMAN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een grote chaos op de wegen in het centrum van het land besloot gisteravond het grotendeels verregende en tot dat ogenblik uiterst rustig verlopen Paasweekeinde. Tal van kettingbotsingen deden zich voor toen laat in de middag en in de avond duizenden terugkerende Nederlanders in kilometerslange files vastliepen. Dodelijke ongelukken werden niet gemeld, maar wel raakten veel mensen ge wond. In de Bilt was het de tot dusver nat ste Pasen van deze eeuw. Daar viel gisteren 21, in Valkenburg bij Katwijk 22 en op Schiphol twintig millimeter re gen. Verder heeft het dan nog gehageld, er is natte sneeuw gevallen (bij Eelde) en heeft het geonweerd (in het westen van het land). In Den Helder kwam de temperatuur niet hoger dan zeven gra den. Onder die omstandigheden was het niet te verwonderen dat het bezoek van buitenlandse toeristen aan ons land een tegenvaller is geworden. Voor de ver keerschaos die gisteren later op de dag op verscheidene wegen ontstond, was het dan nog een geluk dat er niet veel buitenlanders op de terugweg waren. De moeilijkheden begonnen gistermid dag al om vier uur. Op de weg Arn hemOudenrijn groeide toen een fille die allengs een lengte bereikte van veer tien kilometer. Pas om half tien 's avonds passeerde het verkeer weer zonder moeite het Verkeersplein Ouden rijn dat, mede door het slechte weer en de gladde wegen gisteren een gro te hinderpaal is gebleken. Minder lang, maar hardnekkiger was de file bij Vianen tengevolge van de reparatie aan de Lekbrug, die maar ten dele was te gebruiken. Tot middernacht vormden zich hier ten zuiden van de brug en op het tra ject GorinchemVianen files. Die kon den zich 's avonds maar uiterst lang zaam oplossen, doordat toen de door gang op de brug van twee banen naar één baan moest worden teruggebracht. De politie achtte het gevaar voor on gelukken te groot, wanneer in het don ker van twee rijbanen gebruikt zou worden gemaakt. Toen gisteravond om ongeveer half elf de files zelfs voorbij Culemburg reikten werd toch nog be sloten het verkeer uit het zuiden over twee banen te leiden. Het verkeer, dat de brug uit het noorden moest passe ren, werd toen tijdelijk stopgezet. Ook op de trajecten MeppelZwolle, ZwolleAmersfoort, Moerdijkbrug Rotterdam en op de Afsluitdijk kwa men kettingbotsingen voor en vormdan zich vaak kilometers lange files. In het gedrang van de duizenden naar huis terugkerende Nederlanders ging het legertje van buitenlandse toeristen verloren. Het was nauwelijks opgemerkt, druppelsgewijs, ons land binnen geko men en het heeft ook zonder veel op zien te baren de weg terug gevonden. Velen vertrokken gistermiddag, velen waren toen al weer thuis: teleurgesteld door het slechte weer en het tekort aan bloeiende bollenvelden. Over hun aantal bestaat onzekerheid. Wel is gebleken dat de grote trekpleis ters in Nederland minder zijn bezocht dan in voorafgaande jaren. De ANVV, die schat dat vijfhonderdduizend bui tenlanders ons land met Pasen hebben bezocht, gaf deze cijfers: Keukenhof vijftigduizend bezoekers tegen honderd duizend in 1966; Madurodam 22.000 te gen 51.500; Euromast 16.000 tegen 20.000 de Efteling: 14.000 tegen 34.500. Ook viel op dat in Zeeland voor de eerste keer in jaren een groot aantal hotelbedden onbezet is gebleven. De grootste vraag naar logeeraccommoda- tie bestond in Amsterdam. Ook in Utrecht, Delft, Leiden, Haarlem, Hoek van Holland, Katwijk en Zandvoort is een groot aantal bedden onbezet ge weest. 0 Zaterdag recipieerde de voetbalver eniging DOVO ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap van de tweede klasse C in het zaterdagvoet bal. Bestuur en spelers vielen vele woorden van lof ten deel. Vertegen woordigers van concurrerende ploegen uit de competitie waren ook naar Vee nendaal gekomen en vooral deze geste werd in de feestelijke DOVO-kring op prijs gesteld. 0 In Opheusden hebben inbrekers tijdens de Paasdagen getracht hun slag te slaan. Het gemeentehuis kreeg ongewenst bezoek (buit: een pakje si garetten) en ook een slagerij, waar de dieven de kassa leegroofden en boven dien 50 kilo vlees buit maakten. 0 Twee „brandstapels" in Rhenen, die waren voorbestemd als Paas vuur hebben een korter leven gehad dan de bedoeling was. Baldadige jeugd stak „de fik" 's middags al in de tak ken en vele „Paasvuur-genieters" zijn er boos om geworden. 0 Verder op onze stadspagina: 0 Weinig belangstelling voor Vox Jubilans in Veenendaalse Pniëlkerk en 0 Een nieuwe klok voor het gerestau reerde kasteel De Bruinhorst in Ederveen. (Van onze correspondent). DEN HELDER De Helderse ge meentepolitie heeft twee kinderen be vrijd die door hun moeder in de keu ken aan stoelen waren vastgebonden. De politie was gealarmeerd door een buurmah, die van een broertje van de kinderen had gehoord wat er was ge beurd. De moeder had de kinderen ge zegd dat ze boodschappen moest doen. Het dochtertje van zeven jaar en een zesjarig jongetje waren met voetbalve ters en stukken touw vastgebonden. Ze konden zich nauwelijks verroeren. Volgens de politie hebben de twee anderhalf tot twee uur vastgebonden gezeten. Hun lichamen vertoonden flin ke striemen. De vrouw is zich niet helemaal be wust van het ontoelaatbare van haar handelwijze. Ondertoezichtstelling van de kinderen wordt overwogen. ADVERTENTIE ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACiTT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT DOETINCHEM Twee verkeersongevallen in de gemeente Wisch, namelijk in Varsseveld en in Sinderen, hebben in de namiddag yan Tweede Paasdag in totaal vier doden geëist. In Sinderen kwam de 57-jarige hper H. J. ten Barge uit Eiber- gen om het leven, tarw'V \v Varsseveld bij één ongevpl het bejaarde echtpaar T. H. ;vroi Beumer (62) en M. Beumer-Mensink uit Ulft en me\ Meddo (bij Winterswijk) dodelijk verongelukten. >UW M. J. te Woert (60) uit Het ongeluk te Sinderen gebeurde na bij de boerderij „Oud Rexwinkel". Een personenauto, komende uit het centrum van Sinderen vloog uit de bocht en bots te tegen een boom. Daarbij werd de heer Ten Barge dodelijk gewond. De 4 overige inzittenden liepen lichte verwon dingen op. Kort daarna had op de weg Varsse- veld-Lichtenvoorde te Varsseveld even voorbij café „De Radstake" een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's, waarin zich in totaal zes personen be vonden. Eén van deze voertuigen, waar in zich het echtpaar Beumer bevond, kwam uit de richting Lichtenvoorde en raakte door onbekende oorzaak in een slip. Juist op dat moment naderde uit de richting Varsseveld een personen auto, die werd bestuurd door de heer W. uit Harreveld. Beide voertuigen reden met volle vaart op elkaar in en botsten frontaal. Daarbij waren de heer en mevr. Beumer op slag dood. Van de inzittenden van de andere auto kwam de schoonmoeder van de bestuurder, mevr. Ter Woord om het leven. De 3 overige inzittenden, t.w. de echtgenote van de bestuurder, zijn moeder en mej. Ter W. werden meer of minder ernstig gewond en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De 2 auto's werden totaal vernield. Toevalligerwijs vond dezelfde avond bij „De Radstake" nog een aanrijding plaats. De gevolgen hiervan bleven evenwel tot materiële schade beperkt. OUD-ALBLAS De achttienjarige mejuffrouw A. A. Suiker uit Hardinx- veld-Giessendam werd gistermiddag op slag gedood toen de auto, waarin zij als passagier meereed, op de provinciale weg in Oud-Alblas in een slip raakte en aan de andere kant van de weg tegen een boom botste. De auto werd vernield. ONSTWEDDE De 34-jarige J. H. van der Heide en zijn tien maanden oude zoontje zijn zondagavond in Onst- wedde doodgereden. De heer Van der Heide liep aan de linkerkant van de weg met zijn vrouw en de kinderwagen te wandelen, toen zij door een automobi- Eén van de beide auto's die bij de botsing in Varsseveld werden vernield. list werden geschept. Mevr. Van der Heide bleef ongedeerd. DEN HAAG De 28-jarige A. van Til uit Niekerk is zondag in Marum (Gr.) omgekomen, toen de auto waarin hij zat over de kop sloeg. Twee inzitten den werden ernstig gewond. DEN HAAG De 22-jarige H. L. J. van der Laan, die op 15 maart in zijn woonplaats Den Haag met zijn auto te gen een bus was gebotst, is zaterdag aan zijn verwondingen overleden. ENSCHEDE Tijdens een straat gevecht in het centrum van Enschede, is zondagnacht een Italiaanse arbeider door een messteek in de buik gedood. Een andere Italiaan werd zwaar ge wond door een messteek in een long. Drie Enschedese mannen zijn aange houden. De twee Italiaanse textielarbeiders wilden kort na het sluitingsuur zondag nacht tussen kwart over een en half twee het café Engels nog binnen gaan. Toen zij de deur gesloten vonden pro beerden zij de deur te forceren, waar op de kelner van het café naar buiten kwam om de late bezoekers duidelijk te maken dat zij in ieder geval niet meer binnen mochten. De caféhouder en drie of vier late bezoekers gingen naar buiten om de kelner te helpen. Er ontstond daarop een hevige vechtpartij. De twee Italia nen hadden wel drank gebruikt, maar waren niet in kennelijke staat. Toen de politie op het alarm van om wonenden op het toneel van de strijd verscheen, vluchtten de mannen die aan het gevecht hadden meegedaan. Op straat lagen de twee Italianen in een grote plas bloed. De twintigjarige A. Zucci was al dood. De 23-jarige G. R. Sanna was bewus teloos. Hij had een messteek in de lin kerlong. Geen van de andere mannen die aan het gevecht hadden meegedaan was gewond. Drie van hen, onder wie de kelner, zijn gearresteerd. Zij ont kennen de messteken te hebben toege- brrcht. ADVERTENTIE Mms A De Liberiaanse reuzentanker Torrey Canyon is gisteren in drieën gebroken. Zondag reeds brak het gestrande schip in twee delen uiteen; gister middag, onder druk van de storm, brak het opnieuw. De twee voorste delen zitten nog min of meer aaneen. Het achterste is gedeeltelijk wegge slagen van de rest en zinkt langzaam. HANNOVER Zeventien mensen die in hetzelfde vliegtuig hebben geze ten als iemand die met pokken besmet was, verkeren in gevaar de ziekte ook te krijgen, zo heeft de gezondheids dienst van Hannover meegedeeld. De patiënt kwam vorige week donder dag per vliegtuig in Hannover aan na een bezoek aan India. Van zijn vijftig medepassagiers heeft men er zeventien niet kunnen opsporen. Ook in andere landen wordt naarstig gezocht naar mensen met wie de patiënt, dokter Fischer, in aanraking kan zijn geko men. De dokter had in India als onder deel van een studiereis, een bezoek ge bracht aan een medisch station waar lijders aan pokken werden behandeld. Ook in Finland neemt men maatrege len tegen de pokken. Daar worden veertig toeristen gezocht die pas zijn teruggekeerd van een reis naar Israël. Het eigenaardige is dat de regering van Israël officieel aan de Finse rege ring heeft laten weten dat er in Israël in geen jaren meer pokken zijn voorge komen en dat er niet de minste reden is om aan te nemen dat iemand in dat land besmetting heeft opgelopen. LONDEN Het Britse verbond van vakvereniging (TUC) heeft het instituut van de beroemde Engelse kostscholen, zoals die van Eton en Harrow, „sociaal ongewenst" genoemd, omdat deze „pu blic schools" een gevaar zouden beteke nen voor het openbaar onderwijs. De TUC acht dit soort scholen onverbreke lijk verbonden met het voortbestaan van sociale en beroepsprivileges van een bepaalde elite. Een beroep van de betrokken ouders op het recht om hun kinderen op te voeden zoals zij willen, gaat volgens het vakverbond niet op, omdat de in het geding zijnde vrijheid in strijd zou zijn met de opzet van een democratisch bestel. (Van onze weerkundige medewerker) Door een combinatie van een geheel met koude lucht gevulde Noordzee- depressie en een zich sterk van de Golf van Biskaje naar het noorden uitbreidende regenstoring is het weer op Paasmaandag totaal verregend. Voor De Bilt kon worden nagegaan dat de 21 mm, daar gisteren tussen 7 en 19 uur gevallen, in deze eeuw het record voor Pasen is geweest. Voor andere plaatsen was dat niet precies te zeggen, maar een station als Oos- ternijkerk in het uiterste noorden van Friesland zal daar met zijn z'n 40 mm toch ook wel aanspraak op maken. Apeldoorn-Zuid bracht het tot 24 mm, maar in Enschede was tot gisteravond slechts 7 mm, in Maastricht slechts 1 mm gevallen. De vooruitzichten wijzen op aan houden van de onstabiliteit. Er zutlen de eerstkomende dagen nog meer bui en komen, sommige zelfs met hagel en natte sneeuw, terwijl onweer niet uitgesloten is. Des nachts kan het tot wat lichte vorst komen. Dat gisteren de neerslag al een sterk buiig karakter had bleek 's morgens uit de zware plensbui, die Otterlo pas- seerde en waarvan in Apeldoorn wei- nig of niets bespeurd werd. PENZANCE De reuzentanker Torrey Canyon moet als verloren wor den beschouwd. Het tankschip, de „bom voor de kust", is in drie stukken uiteengeslagen, die vastzitten op de rotsen voor de kust van Cornwall. Sinds zich de eerste breuk voordeed is opnieuw 30.000 ton olie uit het wrak gestroomd. Dat is evenveel als er in de eerste week na de stranding (op 18 maart) uitvloeide. De felle zuidwesterstorm jaagt het nieuwe olieveld in de richting van de zuidwestkust van Engeland, waar reeds in een groot gebied een ware noodtoe stand is ontstaan. Leden van het Britse kabinet hebben de toestand aan de zuidwestkust zondag en maandag ononderbroken besproken. Op eerste Paasdag had premier Wilson daarvoor zelfs zijn vakantie onderbro ken. Gisteravond werd tot het volgende be sloten: De pogingen van de sleepboten en bergers van Weismuller om althans de len van de tanker te bergen gaan door. Q Zodra het weer het toelaat zal men proberen een deel van de 60.000 ton olie, die zich nog in het schip bevindt, over te pompen in kleine tankers. 0 Men zal in geen geval de raad op volgen die velen de regering geven, na melijk om de tanker maar in brand te steken. Dat is veel te gevaarlijk en het is de vraag of het zou helpen. Het einde van de weerstand die de Torrey Canyon tot zondag heeft gebo den aan de enorme druk van de gol ven kwam laat in de middag na ver scheidene vergeefse pogingen van de sleepboten van Weismuller om het schip los te trekken. Het achterschip van de tanker zakte steeds dieper weg. Weldra werd het duidelijk dat er zich vlak voor de machinekamer een breuk ont wikkelde. Golven speelden over voor- en achterdek. Tot maandagochtend was de breuk niet finaal, maar toen kwam weldra het dramatische moment van de scheiding. De eerste helikopters die gisteren bo ven de tanker vlogen zagen al spoedig dat het achterschip was losgerarkt. Hoewel het nog op de rotsen zat, was er flink beweging in. Al spoedig stond het achterschip loodrecht op de rest van het wrak dat op sommige ogenblik ken zo goed als helemaal werd over spoeld. Het springtij bereikte maandag zijn hoogste stand. Zondag was premier Wilson van de Scilly Eilanden, waar hij met vakantie is, naar een vliegkamp van de Britse marine in Cornwall gevlogen voor spoedoverleg met leden van zijn kabi net. Tevoren was er via de Britse am bassadeur in Den Haag overleg ge weest met de Nederlandse regering. Wilson maakte na zijn besprekingen be kend, dat de Torrey Canyon, in geval zij kon worden losgesleept, in geen ge val een Britse haven mocht aandoen. „Nederland erkent in dit verband onze bevoegdheid," aldus de Britse premier. snel genoeg heeft ingegrepen en niet voldoende heeft gedaan om het gevaar van de olievloed te keren is door ver scheidene ministers ongegrond genoemd. „De Nederlandse bergers en wij heb ben ales gedaan wat financieel, tech nisch en juridisch mogelijk was, al dus de ministers. Ook al wordt de Torrey Canyon door de Amerikaanse eigenaars tot wrak ver klaard (en dat moment moet spoedig komen) dan nog is het de vraag of En geland onmiddellijk korte metten zal maken met het schip. Dat zal helemaal afhangen van de toestand van de ver schillende delen waarin het uiteenvalt. Tot zinken brengen is geen oplossing, ook al sluit men alle openingen en der gelijke zo goed mogelijk af. Op den duur zal er toch olie vrijkomen. Nu het schoonmaken van de stranden een steeds dringender probleem wordt, probeert men nieuwe methoden. Op een aantal plaatsen, waar besproeiing van de bijna een halve meter dikke stinken de olielaag geen resultaat had, over woog men het strand bij eb in brand te steken. Experimenten beloofden wei nig goeds. Tal van havens zijn gisteren met bar rières van schuimplastic afgesloten, ook veel kweekplaatsen van oesters worden op die manier beschermd tegen vergif tiging door de olie De Torrey Canyon is verzekerd voor bijna zestig miljoen gulden. Veertig procent is ondergebracht in Londen. Gaat de tanker volkomen verloren, dan is dit het grootste verlies dat er ooit in de scheepvaart is geleden. NEW ORLEANS De officier van justitie van New Orleans, Garrison, h«eft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de 22-jarige domineesvrouw Lilly McMaines, die een belangrijke getuige zou zijn in het onderzoek naar het ver meende komplot om president Kennedy te vermoorden. De belangrijkste getuige van de offi- c' r van justitie, Perry Russo, had ver klaard dat mrs. McMaines aanwe zig was geweest op de bi je nkomst in New Orleans waar Ferrie, Oswald en Shaw zouden hebben samengezworen om Kennedy te vermoorden. Vrijdag had Lilly McMaines ver klaard dat zij Russo kende, maar een bijeenkomst bij Ferrie, die onlangs dood werd gevonden, nooit had bijgewoond.

De Vallei | 1967 | | pagina 1