RING-DINGE-DING" IN HET GEDING Gerrit den Braber lacht en blijft de toon aangeven „Ik heb geluk gehad Boodschap van zesde wereld-theaterdag Felle kritiek op niet uitzenden van films Prinses Gracla als filmster terug VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES A „Nooit gedacht" Programmavulling DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Han Heybroek iets lager Uitspraak hof renit stilling Voorraden Mosa toegenomen Surrogaat sigaret in Engeland Pagina 2 DINSDAG 28 MAART 1967 JANET 23 Hun takken hadden in de wind gezwiept, lang voor Janets va der het eerste levenslicht had aan schouwd. De bouw van het schip eiste twee volle jaren en tevens het allerbeste vakmanschap van Thomas en zijn, zo nen, Samuel en Herbert. Dag aan dag drongen hun hamerslagen door tot Janet, die boven in het Klimop Huis zat. Er ging die jaren ook nauwelijks een dag voorbij dat zij niet op de werf kwam kijken naar de vorderin gen van de bouw. Langzaam maar ze ker verkreeg het vorm; eerst was het nog maar een mager geraamte, dat stuk voor stuk door het spantwerk werd gemodelleerd. Het schip werd niet overnaads. maar glad beplankt, met vierkante spiegel en een lengte van zevenenne gentig voet. Het zou als tweemast top zeilschoener worden opgetuigd. Heel Plyn daverde van de slagen, toen de spijkers in de sterke planken werden gedreven. Janet stond boven hun hoofd, met een glimlach om de mond en haar handen in de zij, een rijzige, slanke figuur voor haar vijftig jaren. Legde een werkman zijn gereedschap weg, dan klonk het al gauw: „Was je er ook zo vlug bij er genoeg van te krij gen, toen je moeder jou nog op haar armen wiegde, jongetje?" Tegen haar kon geen mens het opnemen. Trou wens, geen mens had er zin in, om dat zij iets onweerstaanbaars over zich had, waardoor allen voor haar waren ingenomen. Doch zonder dat Plyn of zijzelve het merkte, knaagde er iets aan haar, dat haar hart verzwakte. Terwijl haar schip in aanzien won, verloor Janet meer en meer aan krachten. Nauwe lijks kon ze nog de top van de heuvel halen zonder zich doodmoe en duize lig te voelen. Ze schonk er geen aan dacht aan, omdat ze dacht, dat dit onvermijdelijk bij haar leeftijd be hoorde. Nu zou het niet lang meer duren, of het trotse vaartuig zou van stapel lopen en Joseph zou er kapitein op zijn. Toen hij laat in het voorjaar van 1863 thuisvoer, schork hij bepaald van de sterke verandering, die hij bij zijn moeder opmerkte en die de anderen, die dagelijks met haar verkeerden, niet konden zien. Want het waren geen zilveren draden in haar haren, geen verscherpte trekken, maar een totale indruk van broosheid, alsof alle levens sappen uit haar geweken waren. Haar bleke huid stond strak gespannen over haar jukbeenderen, de blauwe aderen tekenden zich scherp af bij haar sla pen. Joseph schrok hevig en hij wist niet wat hij ervan denken moest. Hij bleef eerst enige tijd in Plyn, totdat zijn examen voor gezagvoerder in Plymouth achter de rug zou zijn. Dan hoopte hij de komende zomer als kapitein op zijn eigen schip uit te zei len. De spanning van deze weken was eigenlijk meer, dan Janet kon dragen. Als Joseph naar Plymouth was om aan de tand te worden gevoeld, wacht te zij koortsachtig op zijn terugkomst. Zij doorleefden beiden deze dagen als een stille marteling. Eindelijk bracht de postbode op een ochtend een indrukwekkend papier. Joseph kwam bij Janet om zich sa men met haar over het document te buigen. Het was een stuk perkament, voorzien van het rode zegel van het ministerie van Handel, waarop te le zen stond: „Aangezien ons wordt ge- rapoorteerd, dat gij naar behoren over de hoedanigheden blijkt te beschikken, nodig voor de uitoefening van de func tie van Gezagvoerder ter Koopvaardij, zo hebben wij goedgevonden en ver staan, gelijk wij goedvinden en ver staan bij dezen, u ingevolge de bepa lingen der Koopvaardijwet van 1854 het bevoegdheidsdiploma uit te reiken. Gegeven en bekrachtigd met het zegel van het ministerie van Handel, deze negende augustus des jaars 1863". Janet stak haar armen naar hem uit met een kreet hij was geslaagd! Joseph, haar zoon van nog geen ne genentwintig, was Gezagvoerder ter Koopvaardij, de gelijke mannen van op leeftijd als kapitein Collins! Grote leeftijd als kapitein Collins! Grote vreugde heerste die dag in het Klim op Huis. Janet troonde aan het hoofd van de tafel, Joseph zat naast haar aan haar rechterhand en verder in groepen bijeen waren al haar volwas sen zoons en schoondochters benevens de kleinkinderen, Samuels dochtertjes en jongste zoontje en de kleine jongen van Herbert. De eerstvolgende grote gebeurtenis zou de tewaterlating zijn van de Janet Coombe'. Thomas en zijn zonen, Jo seph inbegrepen, hielden een vertrou welijke bespreking, zonder Janet, over het allerbelangrijkste vraagstuk, hoe het schegbeeld er uit zou zien! Ze wa ren het er allen over eens, dat het sprekend op Janet moest gelijken, maar in heel Plyn was niemand in staat, om zoiets kunstzinnigs uit te voeren. Daarom kreeg een bekend beeldsnij der in Bristol opdracht het schegbeeld te maken. Een portret van Janet als jonge vrouw werd er bij gevoegd. Vader en zoons groeiden in dit ge heim. Janet zou er niets van te weten komen voor de dag van de tewaterla ting, want het beeld zou pas de avond i tevoren op de boeg worden aange- bracht. Zo braken de laatste weken van augustus aan. De laatste spijkers wer den ingedreven. Het dek was gereed en de romp afgeschilderd. Als het schip in het water lag zouden de mas ten er in worden gezet en het geheel worden opgetuigd en zeilklaar ge maakt. De „Janet Coombe" lag klaar op de helling. Twee jaren van spanning en hard werken waren voorbij. Zoals dat grote zwarte gevaarte nu op de glij baan lag te wachten op het springtij, leek alles wel te hunkeren naar die eerste aanraking met het element, dat het nooit meer los zou laten. De avond van de 1ste september was voor het van stapel lopen uitgeko zen, even voor zonsondergang, wijl op dat ogenblik het getij zijn hoogste punt zou hebben bereikt. Heel Plyn leefde in koortsachtige opgewondenheid. De tewaterlating van een schip was altijd een vanzelfsprekende aanleiding voor een halve dag vrij en dat gold nog zo veel te meer, wanneer het schip de naam van Coombe zelf zou dragen. Op de vooravond, een zondag, be vond zich de hele familie in de zitka mer bijeen. Het weer was warm en Janet, doodop van alle voorbereidin gen, nauwelijks in staat te beseffen, dat morgen werkelijk de grote dag was aangebroken, zat in haar stoel voor het open raam. (Wordt vervolgd) iiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiuiiiiiiii 3464. De Zeepbel antwoordde niet meer...! Het lot van de opvarenden hing nu geheel af van Grishow en zijn mannen. De commandant van Lunapolis was ervan overtuigd, dat de reddingsraket het andere schip zou vinden, maar hij had geen zekerheid omtrent de absolu te voorraad zuurstof, die het zestal in de draagtanks had. Waarschijnlijk waren niet alle cilinders even lang gebruikt. Ongeduldig ijsbeerde Grishow door de obser vatiepost, in afwachting van de eerste berichten. „Als ik het goed begrepen heb, zijn Arend en de professor enkele uren buiten het schip geweest om opgelopen schade te herstellen", mompelde hij bezorgd. „Dat zou dus betekenen, dat hun voorraad het geringst is. Zij moeten dus als eersten geholpen worden." Voor de zo veelste maal riep hij de reddingsraket op: „Captain Stone, hoe staan de zaken nu? Ik dring nogmaals aan op de grootste spoed! Piloot Storm en professor Dubois komen als eersten aan de beurt, vergeet u dat niet!" „Begrepen commandant! En goed nieuws!" antwoord de Stone. „We hebben zojuist visueel contact met de Zeepbel gekregen!" 23. Rechter Tie richt zich op en zegt kortaf tegen Tsjiao Tai: „Onzin! Zie je niet dat de nagels niet beschadigd zijn en dat er totaal geen eelt op de voetzolen zit? En kijk ook eens naar die slanke, goedverzorgde handen! Nee, Tsjiao Tai, onze voorman heeft nog veel te leren!" Rechter Tie's oog valt op de stapel kleren in de hoek. „Dat zijn zeker de broek en het jak van de vermoorde, Tai?" Zijn assistent brengt de rechter een gelapt blauw jak en de broek uit zijn handen van hetzelfde materiaal. De rechter neemt de broek uit zijn handen en legt die over de benen van het lijk. „Zie je wel, Tsjiao Tai! Pre- cies wat ik denk. Die broek is veel te wijd en de pijpen zijn veel te lang!" „Maar hoe kan dat dan...?" begint Tsjaio Tai verbaasd. De rechter kijkt hem somber aan. „Dat betekent, Tsjiao Tai, dat dit lijk niet bij Seng- san's hoofd behoort." „Heilige Hemel! Edelachtbare! Dan zijn er dus twee kerels vermoord!" „Inderdaad. Het was een dubbele moord. Op Seng-san en op een on bekende, wiens lijk we hier voor ons hebben liggen. En ik dacht nog wel dat dit een eenvoudige zaak was!" Rechter Tie slaakt een zucht en vervolgt dan: „Breng me naar Ah-Lioe's cel, Tsjiao Tai!" 22. Het begin van de reis verliep geheel naar wens en Tekko voelde zich aan boord volkomen thuis. Niemand zou hebben kunnen vermoeden dat er iemand was die alle bewegingen van onze vriend nauwkeurig gadesloeg en die zelfs bereid gevonden was om voor een hand vol zilverlingen hem naar 't leven te staan. Op zekere morgen, nadat zij aan dek heerlijk hadden zitten te zonnen, slenterden Tekko en Prins Lum-Bia de grote salon binnen om iets te gaan drinken. Onmiddelijk gluurden de gluipoogjes van Li-Sen die jpist een welge daan heer bediende, in hun richting en Volgden 't twee tal tot zij plaats genomen hadden. „Jongen!" riep Prins Lum-Bia in de richting van Li-Sen die daarop reeds lang gewacht had. „Aannemen!" Onhoorbaar glibberde de bediende langzaam naderbij en vroeg onderdanig wat of de heren wensten te gebruiken. De Prins gaf zijn be stelling op die snel genoteerd werd en verzocht Tekko 't zelfde te doen. „Oh eh...ik...eh, geef mij maar een groot glas limona de!", antwoordde Tekko, die *t gesprek met Prins Lum- Bia onmiddellijk weer voortzette. Met een gemene grijs op zijn gezicht spoedde Li-Sen zich naar 't buffet waar hij vlug de glazen volschonk. Voordat hij echter terugging deed hij gauw twee pilletjes in Tekko's limo nade die snel oplosten. Toen borg hij 't flesje, waarop een doodshoofd met twee gekruiste beenderen stond afgebeeld, fluks weer weg. A MSTERDAM Gerrit den Braber wordt niet boos of verontwaardigd, maar probeert kalm alle krittiek en verdachtmakingen te weerleggen met zinnen als: „Dacht u nu heus, dat twaalf juryleden van het Eurovisie-songfes tival aan vriendjespolitiek doen? Dacht u nou, dat deze mensen toonaan gevende figuren in de muziekwereld zich lieten bepraten?" Voor sommigen leek het inderdaad alsof de jury, die dit jaar moest oorde len over het Nederlandse aandeel in het sinds zijn bestaan steeds fel gekriti seerde songfestijn, de partijdigheid uit het oog had verloren. Van de 250 in gezonden liedjes werden er zes uitgekozen en van die zes waren er vijf van de hand van tekstdichter Gerrit den Braber. Vreemd? Den Braber haalt zijn schouders op. „Ik heb gewoon geluk ge had. De jury is integer, voor de volle honderd procent. Ik kan me zowel mo reel als zakelijk niets permitteren wat ook maar enigszins lijkt op omkoperij of beïnvloeding." Zo gaat er dit jaar weer een liedje van Gerrit naar de finale van het festi val (op 8 april in Wenen), Den Braber had nooit gedacht, dat het Ringdinge- ding zou worden. Hij had gegokt op Dan sen met de Fransen. „Dat liedje is wat internationaler, maar ja, dat het Ring-dinge-dlng is ge worden vind ik ook best." Of het enige kans maakt? „Ik heb er geen idee van; ik heb trouwens de liedjes van de andere landen nog niet eens allemaal gehoord." De stevig uit de kluiten gewassen tekstdichter elf jaar radio- en tv- werk bij de AVRO achter de rug; sinds een jaar hoofd van de programmalei ding van Phonogram beoordeelt het songfestival in zijn huidige vorm zeer mild. „Dat Thérèse Steinmetz is gekozen, vind ik helemaal geen dwaze beslissing. Zij is een heel goede zangeres. De or ganisatoren hadden natuurlijk op het oude stramien kunnen voortborduren en vijf verschillende zangeressen tegen elkaar kunnen laten uitkomen. Mis schien was dat wel wat spannender ge weest zowel voor de artiesten zelf als voor het publiek. Maar het is nu een maal een NTS-zaak en de NTS heeft het zo gewild. Misschien zaten ze met geldgebrek of met gebrek aan talent. Ik weet het niet; het is mijn zaak ook niet." ROTTERDAM In vrijwel alle schouwburgen van de wereld is gister avond de zesde Wereld-theaterdag ge houden. Ter gelegenheid daarvan heeft de grote Duitse actrice Helene Weigel de internationale theaterboodschap geschreven. Vanzelfsprekend herinner de de actrice, die de weduwe is van Ber- tolt Brecht en directrice van diens schepping het Berliner Theater in Oost-Berlijn, aan de idealen van haar in 1956 gestorven man. De tekst van haar boodschap luid de: HERKENNEN Het theater en zijn verwante kunsten kunnen hun taak en hun verantwoorde lijkheid voor de gemeenschap niet hoog genoeg opvatten. De invloed van ons werk is groot en reikt over landsgrenzen heen. Wij nodigen hun publiek in ons theater om het op een onderhoudende, intelligente en bekoorlijke manier een beeld van onze werkelijkheid te to nen en het daardoor in staat te stellen de werkelijkheid te herkennen. „Wij theatermensen dragen er met onze middelen toe bij onze planeet einde lijk bewoonbaar te maken en dat bete kent altijd nog en vóór alles: wij spelen toneel voor vrede en vriendschap, nu en in de toekomst, waarin de mens zijn evennaaste bijstaat." UITSPREKEN „Dat zou de boodschap moeten zijn, die wij in 1967 van hier uit tot alle theaters van de wereld richten. Zij noopt tot een beslissing voor een kunst, ten aanzien waarvan Brecht de volgende al ternatieven voor ogen had: „Ook de kunst moet zich in deze tijd van beslissingen uitspreken. Zij kan zich zelf tot instrument van enkelen maken, die voor velen de rol der lotbeschikking vervullen en die een geloof verlangen, dat vóór alles blind moet zijn; of zij kan zich aan de kant der velen scharen en hun het lot in eigen handen spelen. „De feunst kan de mensheid overleve ren aan roes, illusie en mirakel. Zij kan onwetendheid vergroten, of zij kan ken nis verruimen. Zij kan aan machten ap pelleren, die hun kracht in destructie tonen, of aan machten, die hun kracht in opbouw zoeken." Het blijkt: Den Braber staat achter het songfestival. „Het is echt in de mo de om het songfestival af te kraken. Ik snap dat niet. Voor mij is het een leuke programmavulling. Maar de Nederlan der is nu eenmaal van nature een kan keraar en er is veel afgunst en narig heid. Dat is jammer." Gerrit hij heeft in zijn 37 jaar oude leven voor zo'n zeshonderd lied jes de tekst of vertaling gemaakt noemt zich een warm voorvechter voor het Nederlandse lied en in een gesprek met hem beland je steevast op het on derwerp, waarover zich al zo vaak ar tiesten en andere muziekdeskundigen hebben gebogen: het gebrek aan be langstelling voor het Fed je van eigen bodem. Den Braber ziet het als een gebrek aan gezond chauvinisme. Voor dat chauvinisme bestaat volgens hem alle reden: „De Nederlandse lichte muziek kan wedijveren met die in elk ander land. Wij hebben schrijvers en musici, die over de hele wereld naam hebben gemaakt. Hier worden ze door sommigen maar wat laatdunkend bekeken. De mensen die dat doen, vind ik snobs. Het is toch zo, dat de gewone man be hoefte heeft aan leuke ongecompliceer de liedjes. Waarom zou je daarop neer kijken? Ik vind het alleen maar leuk." Den Braber dicht veel. „Ik ben een nachtmens en meestal komt bij mij 's nachts de inspiratie. Maar geloof niet dat het vanzelf gaat. Ik ben geen snel dichter, eerder een moeizame puzze laar met woorden." AMSTERDAM De cineast Wlm Verstappen noemt het besluit van minis ter mej. M. A. M. Klompé om geen Ne derlandse films in te zenden naar het filmfestival van Cannes „schandalig". Dit besluit werd vorige week bekendge maakt. De minister had daartoe beslo ten na advies te hebben ingewonnen van de Raad voor de kunst. „Dit besluit heeft waarschijnlijk te ma ken met de ervaringen in vorige jaren", aldus Wim Verstappen. „Toen zijn er enkele malen moeilijkheden geweest om dat films die door het ministerie waren uitgekozen in Cannes werden geweigerd. Mogelijk is het ministerie bevreesd op nieuw prestigeverlies te lfyden en heeft het daarom besloten geen films in te zenden." Wim Verstappen noemt het bevreem dend dat de minister juist dit moment heeft uitgekozen om te kappen met Can nes. „Een aantal Nederlanders bereikt met grote krachtsinspanning dat hier nu oorspronkelijke films worden gemaakt, die overal opvallen. De minister echter weigert mee te helpen dit brok cultuur te exporteren. Het wordt t\jd dat het filmbedrijf zich eens over deze zaken gaat bezinnen nu het ministerie zijn taak verzuimt," aldus Wim Verstappen. De 58-jarige J. Volckx uit Bergen (L.) is in een ziekenhuis in het Duitse grens- plaatsje Kempen overleden aan de ver wondingen die hij donderdag bij een val van een steiger opliep. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Promenade orkest en solisten: romantische muziek. 18.55 Gespr. brief uit Parijs. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ontmoetingspunt: po litieke gedachtenwisseling. 19.40 Lichte orke8tmuz. 20.00 Nws. 20.05 Showavond: amusementsprogr. 21.15 U kunt verze kerd zijn... hoorsp. 22.00 Gonk: sati risch progr. 22.30 Nieuws. 22.40 Act. 22.50 Da Capo (opn.): I. Vioolrecital: klassieke muziek; II. Stereo: Omroep orkest en solist: klassieke muziek; III. Fluit en piano: moderne muziek. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Fanfarekorps van de Kon. Mari ne (opn): Verpl. concourswerken. 18.20 Uitz. van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 18.30 Musicerende dilet tanten: Edelweisskapel. 18.50 Onderne mend: nieuws en comm. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 De zingende kerk: inleiding op geeste lijke gezangen. 19.45 Zoekend geloven: nieuwe katech. voor volwassenen. 20.00 Gr. omroepkoor, NVRV-vocaal ensem ble en Ccmcertgeb. orkest en solisten: klass. gewijde muz. 21.30 Voordracht. 21.45 Stereo: Pianorecital: mod. muz. 22.00 Kunst: cultureel progr. 22.30 Nws. 22.40 Overw. 22.45 Maandag begint alles opnieuw, hoorspel. 23.20 Promenade or kest: klass. en mod. Franse muz. 23.55- 24.00 Nws. Jour- 19.00 19.56 NEDERLAND I NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 naai. STER: 18.55 Reel. NCRV: U ziet maat: kunstprogr. STER: Reel. NTS: 20.00 Journaal STER: 20.16 Reckl. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Annette Roco zang. 21.10 The Glass Murder Thriller. 22.10 Gespr. over de ontwapening NTS: 22.30-22.35 Journaal. 23.00-23.30 Teleac. Kernfysica (24). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in 't kort, STER: 20.01 Reel. NTS. 20.05 Première nieuwe films. 20.35 Amerika zonder masker, (L'Amérique Insolite) speelf. (Rijksk. 14 jaar KFC 18 jaar). 22.00-22.15 Jour naal. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr. mu ziek en rep. (7.30-7.35 Van de voorpa gina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. en rep. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, pr. voor de hulsvrouw). 9.00 Romantische orkestwerken (gr). (9.35-9.40 Waterst). 10.00 Stereo: Klassieke en mod. orkest werken (gr). 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Radiodubbelkwartet: oude en moderne liederen. 12.00 Filmmuz. (gr). 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht instru mentaal ensemble. 13.00 Nws. 13.10 Ac tualiteiten en kalender. 13.25 Stereo: Instrumentaal trio: kamermuziek. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Koor, orkest en solisten (opn): klassieke gewijde muziek. 14.50 Blokfluit-recital: oude muziek. 15.00 Voor de jeugd. (16.00 16.02 Nws). 17.00 Voor de zieken. 17.30 Militair commentaar. 17.40 De micro foon is voor U: amateurspr. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. en herhaling SOS: berichten. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Mod. gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Lichte orkestmuz. (gr.). 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. 8.30 Nieuws. 8.32 Stereo: Klassieke orkestmuz. (gr). 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vr. 10.30 De één zijn dood.studiodienst t.g.v. Paasweek. 11.00 Lichte gr. muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Herv. kerkdienst. 13.00 Variant: act, rep. en lichte gr. muz. 13.30 Stereo: Lichte orkestmuz. (opn). 14.00 De familie Leenhouts, hoorspel (dl. 24). 14.25 Stereo: klassieke en mo derne muziek (gr). 15.20 Stereo: Klas sieke en moderne kamermuz. (opn). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 17.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock praatje. 17.15 Jazz en Blues. 17.50 Over- heidsvoorl.: De vaste brug van Wil lemstad. Spreker: Henk Dennert. HILVERSUM UI AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Gev. muziek. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvit. (11.00-11.02 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Ope rettevaria 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Platenpr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek voor een Hollands pu bliek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: pla tenpr. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and Blues, oude en nieu we opnamen. 17.35-18.00 Country and Western muziek. DINSDAG 28 MAART 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. en journ. (van gisteren). 10.15 Musik aus Studio B. 11.00 Europa begann auf Kreta, doe. 11.45 Knoten im Taschentuch trucagefilm. 12.00-13.00 Act.-kroniek. 16.40 Nieuws. 16.45-18.00 Gev kinderprogr. 18.00 Nws. (Region, progr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Sportjour naal. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actua liteiten. 19.21 Gefahrliche Experimente. Programma-overzicht. WDR: 18.05 Nieuws. 18.10 Der kleine Vagabund: Chico, film. 18.25 Hier und Heute. 18.50 Guten Abend. 19.00 Hier und Heute. 19.10 Honey West: de grijze Lady, film. 19.40 Versailles, (film). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ein Platz für Tiere, dierenprogr. 21.00 Die Mohrin, TV-spel. 22.35 Journ. en weerber. aansl. commentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Yaney Derringer, serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws., weerber. en thema v. d. dag. 20.00 Sportsplegel. 20.45 Den Takt schlèigt die Partei, report. Aansl.: nieuws. 21.15 New Orleans, Bourbon Street, detective-film. (Niet geschikt v jeugdige kijkers). 22.00 Nws. en menin gen uit het economische leven. 22.30 Nws., weerber. en thema van de dag. >!- V ■li Mul 7ZT1 BILTHOVEN Jean Heybroek heeft vorig jaar ondanks een hogere omzet de kostenstijging niet geheel kunnen op vangen. Bovendien waren de inkomsten uit provisie belangrijk minder dan in het voorgaande boekjaar. De verkopen van wegenbouwmachi- nes zijn gedaald, evenals die van haar den en kachels. Wel werden aanzienlijk meer gashaarden verkocht, maar deze toeneming was onvoldoende om de verde re teruggang in olie- en kolenhaarden goed te maken. De bruto winst op goederen steeg tot f 2,03 (v.j. f 1,94) miljoen: provisie en diversen daalden tot f 0,26 (f 0,31) mil joen. Na aftrek van o.m. algemene kos ten, afschrijvingen en belastingen res teert als saldo winst f 0,26 (f 0,28) mil joen. Voorgesteld wordt het dividend over het van f 1,50 miljoen tot f 1,62 miljoen gestegen kapitaal te verlagen van 13 tot 11% procent. Dit jaar zullen de kantoren en toon zalen worden uitgebreid. Voor de nieuw bouw zal het bedrijf een hypothecaire lening van f 750.000 opnemen. In het eerste kwartaal van het nieuwe boek jaar is de omzet vrijwel gelijk gebleven aan die van vorig jaar. De belangstel ling voor machines voor wegenbouw be gint weer te stijgen. NEW YORK Aan de New York Stock Exchange ontwikkelde zich maan dag een gemengde tendens nadat een aanvankelijke stijgine tot staan was ee komen op het bericht dat het Ameri kaanse hooggerechtshof een uitstel van de fusie tussen Pennsylvania en New York Central Railroad had gelast. Bij het slot van de markt toonden de meeste gemiddelden een daling, hoewel fractionele koerswinsten toch in de meerderheid waren geweest op de koers verliezen. De handel was tamelijk leven dig. Het nieuws.over het besluit van het hooggerechtshof had een grotere direc te invloed op het koersverloop dan het bericht dat nu alle New Yorkse banken het prime rates hebben verlaagd tot het peil van 5% pet. Pennsylvania Railrod daalde 2% punt op 55% na een ogenblik tot 52% te zijn gezakt. New York Central Railroad sloot op 73%, een verlies van 3% punt na een eerdere val tot 69%. Rockwell-Standard verbeterde 1% punt op 37 nadat de raad van commissarissen van Draper Corp. in principe zijn goed keuring had gehecht aan de voorgestelde fusie met deze maatschappij. Cerro Corp. voegde aan het slot een punt toe op 39%, waarin een voorgestel de fusie met Pickands Mather and Co tot uiting komt. De afdeling glamour- fondsen was onregelmatig. Fairchild Camera steeg 7% punt op 196, Polaroid 4% punt op 191% en I.B.M. 5% punt op 461. Itek was echter 3 punten lager op 114% en Dupont 3 punten tot 150%. Goudmijnen waren in hoofdzaak iets hoger. Het Dow Jones industriegemiddelde sloot 2,95 punten lager op 873.72. De omzetten beliepen 9.260.000 shares te gen 9.500.000 donderdag. De Amf^ck Exchange was eveneens gemengd. De index sloot 1 cent hoger op 17.48. MAASTRICHT Doordat de pro- duktie van Porselein- en Tegelfabriek Mosa vorig jaar met enkele procenten toenam en de omzet van tegels daal de. zijn de voorraden sterk toegeno men. Het exploitatiesaldo, na belastin gen en voor afschrijvingen daalde tot f 5,14 (v.j. f 6,17) miljoen. Na afschrij vingen resteert een netto bedrijfs winst van f 2,18 (f 2,90) miljoen. Hier bij komt een boekwinst door verkoop effecten van f 433.894. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 16 tot 14 procent. De stijging van de produktiviteit is in 1966 belangrijk achtergebleven bij de toeneming van de loonkosten, wat als de belangrijkste oorzaak moet worden gezien voor dj daling van de winst, aldus het jaarverslag. De vooruitzichten voor de afdeling porselein zijn gunstig, ondanks een steeds grotere concurrentie door het wegvallen van tolmuren. De huidige economische ontwikkeling vraagt het nodige voorbehoud over de resultaten van het lopende jaar. De gang van zaken bij de deelneming Tercanit heeft tot nu toe niet beant woord aan de verwachtingen. LONDEN Twee grote Britse con cerns De „Imperial Chemical In dustries" (ICI) en de „Imperial To bacco" hebben bekendgemaakt, dat bij proeven om een ongevaarlijke sur rogaat-sigaret te vervaardigen, die ook hartstochtelijke rokers bevredigt, zo veelbelovende resultaten zijn bereikt, dat de twee maatschappijen samen 'n dochteronderneming in het leven heb ben geroepen. Het zal echter nog lange ttfd duren, voordat het nieuwe produkt op de markt kan worden ge bracht. In de synthetische sigaret zullen o.a. koolhydraten worden verwerkt. Een Amerikaanse surrogaat-sigaret van slabladeren wordt al met succes in Engeland verkocht. Via supermark ten zijn al ruim één milioen stuks van dit merk verhandigd. Angst voor long kanker schijnt de verkoop van dit soort rookwaar zodanig te bevorderen, dat de Britse industrie ook aan de pro- duktie wil gaan deelnemen. MONACO Prinses Gracia ver schijnt binnenkort weer op de film. zij het dan voor de televisie. Zij zal een kleurendoeumentaire inleiden die vopr een Amerikaanse televisiemaatschappij over het vorstendom Monaco wordt ge maakt. De opnamen zijn in mei. De muziek wordt geschreven door Gilbert Bécaud die er samen met Frangoise Hardy en Terry-Thomas ook in zal optreden.

De Vallei | 1967 | | pagina 2