Veenendaals dagblad Formateur De Jong vrij optimistisch Vloed doofde vlammen Torrey Canyon Buiten Humphrey vraagt begrip Beeren' droeg premies pensioenfonds niet af Weer bommen op tankboot WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Akkoord over zetelverdeling 7T7ZZ 7 T Nu komt 't V ice-presiaent bii Koningin 1 j o zoeken van ministers Strop voor assurantie inde Vrij koud Indialiever kanonnen dan brood „Help Van Heek" vragen bonden aan ministerie Bomenbloei Onzekerheden Dodelijke aanrijding onder Warnsveld Meer toezicht op chauffeurs in België mmm Opleving Bur. voor recfactlo en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prljs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent WOENSDAG 29 MAART I967 4le JAARGANG De Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey zijn vrouw aan zijn zijde was gisteren niet bij machte de koningin de rechterhand te geven. Met een verontschuldigend lachje ver telde hij de koningin op Huis ten Bosch dat hij thuis in Washington was gevallen. NIEUW DELHI President John son heeft dan wel gezegd dat landen als India meer aandacht moeten schen ken aan de ontwikkeling van hun land bouw dan aan hun militaire uitrusting, maar de Indische regering zal deze raad niet opvolgen, zo verklaarde in het Indische parlement de minister van Staat voor Landbouw en Voedselvoor ziening, Annasahib Sjinde. De Indische vice-premier en minister van Financiën, Desai, verklaarde, van zijn kant, wijzend op de „agressieve houding" van China en Pakistan, dat „de onschendbaarheid van het nationale grondgebied absolute voorrang heeft, te gen welke prijs ook." Verscheide parle mentsleden hadden zich er verbaasd over getoond dat in de nieuwe ontwerp begroting de militaire uitgaven ongeveer vijftig miljoen dollar hoger liggen dan in het huidige belastingjaar, en circa drieëndertig procent van het hele bud get beslaan. Daarentegen is voor de ont wikkeling van de landbouw slechts twaalf procent uitgetrokken. 1Zleine oude stadjes en boerenerven hebben zo'n beetje het monopolie van de iepen of olmen, maar ge vindt deze fraaie bomen ook langs de grachten van onze grote steden, die er prachtig door worden aangekleed. In geen periode des jaars vallen ze zo op als in de vroege lente, want dan wolkt in een teer filigrain-weefsel de roodbruine sluier van de honderd duizenden bloempjes door de kronen. Treft de zon van eind maart hen onder een bepaalde hoek, dan gloeien de purperen bloesembundelties met verhoogde gloed en het mooie is, dat zij verschijnen vóór het ontplooien der gezaagde, donkergroene bladeren. Ze zijn allemaal „scheef" uitgevallen, want altoos is het naar de twijg toe gekeerde zijde groter en lager aan de steel ingeplant. Reeds in februari kon men zien, dat de iepen gingen „kleu ren" door de kleine chamois knoppen, die dan merkbaar beginnen te zwel len, om in de loop van maart open te springen. Al spoedig na de vrij korte bloei kunt ge de sterke schub ben en tere bloemdelen bij massa's op de grond vinden, gevolgd door de pakken ronde vruchtjes, de alom be kende „stuivertjes"; ze bezitten echter geen kiemkracht. Jonge exemplaren van de olm komen voort uit afleg gers. De dichter Roohol maakte een allang vergeten loflied op deze lente festoenen, met o.m. deze regels: De iepen bloeien al! Nu zullen spoedig komen Een keur van lentebomen Getooide gaarden zonder tal. De iepen bloeien al! 29 maart '67 A. B. WIGMAN DEN HAAG De Amerikaanse vice-president, Hubert H. Humphrey, heeft gisteren in Den Haag op de eer ste dag van zijn Europese rondreis be grip gevraagd voor de politiek van Washington. Tegenover minister Luns (buitenland se zaken) maakte hg duidelijk dat de Verenigde Staten er niet over denken hun strijdkrachten in West-Europa te verminderen en dat zij ook de hulp aan de onderontwikkelde gebieden in de wereld niet zullen verkleinen. Humphrey was gematigd optimis tisch over de militaire situatie in Viet nam. Hij was ervan overtuigd, dat Noord-Vietnam de oorlog militair ge zien niet meer zou kunnen winnen. Mi nister Luns heeft Humphrey gewezen op de bombardementen op Hanoi en Haiphong en de reacties daarop in Ne derland. Andere onderwerpen die de beide staatslieden aansneden waren: het ver drag over de spreiding van kernwa pens, de Kennedyronde en de Navo. Vice-president Humphrey was gis termorgen met een Boeing 707 uit Ge- nève op het militaire vliegveld Ypen- burg aangekomen. Hij werd verwel komd door minister Luns, de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, W. R. Tyler, de chef-protocol mr. W. J. G. baron Gevers en de commandant van de vliegbasis, kolonel D. van Dijk. Op ruime afstand van de vliegtuig trap keken drie mannen van de lucht machtbewakingsdienst met hun honden toe. Humphrey verontschuldigde zich, dat hij geen rechterhand kon geven. Hij was thuis in Washington gevallen en of de heren het maar met de lin kerhand wilden doen. Die linkerhand werd later op de dag in paleis Huis ten Bosch ook de koningin toegestoken. De hooggeklommen zoon van een apotheker uit een stad in de prairie van Zuid-Dakota wandelde op Ypen- burg met minister Luns snel naar het ontvangstgebouw. Minister Luns zei, dat de Amerikaan se vice-president op een goed ogenblik was gekomen. „Wij bezinnen ons op nieuw op internationale problemen. Ook al is ons land klein, toch kan het een bijdrage leveren aan het bewaren van de vrede in de wereld en de goede betrekkingen met de Verenigde Staten, die niet stevig genoeg kunnen zijn", zo zei minister Luns. Vice-president Humphrey sprak bijna twee uur met de Nederlandse minister. Daarvoor had hij met minister Bies heuvel (landbouw en visserij) een kort onderhoud gehad over de onderhande lingen in de Kennedyronde. Minister Luns sprak met „voorzichtig optimis me" over de besprekingen in Brussel. Verwacht wordt, dat zij eind april zul len kunnen worden beëindigd. Humph- phrey noemde het bijna uitgesloten, de twee handelsuitbreidingswetten nog tot 30 juni a.s. te doen verlengen. Minister Luns, die de vice-president bepaald geen zwijgzame man noemde, had de indruk dat de Amerikaanse re gering ernstige pogingen wil doen om het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens non-proliferatieverdrag voor de Europese partners in de Navo meer aanvaardbaar te maken. Toch zijn alle moeilijkheden nog allerminst uit de weg geruimd, zeker in de rela tie tot de Euratom-Commissie. DEN HAAG Formateur De Jong is „vrij optimistisch", zo is gis teravond meegedeeld. Van de zijde van de fractievoorzitters heeft hij (te lefonisch) positieve reacties ontvan gen op de door hem ontwikkelde al ternatieven, waaruit als grootste ge mene deler" voor de verdeling van de zetels te voorschijn is gekomen de sleutel 6 (KVP), 3 (ARP), 3 (WD) en 2 (CHU). De positieve reacties op de voorstellen golden onverkort alle vier betrokken partijen. Op grond hiervan meent de formateur voldoen de grond te hebben om aan te nemen, dat deze zetelverdeling algemene in stemming heeft. Van de zijde van de betrokken fracties werd weinig bijval getoond voor de gedachte om een afzonderlij ke portefeuille te creëren voor Grond wetszaken. Het ligt dan ook niet in 't voornemen daartoe over te gaan. De formatie is thans in de fase gekomen van het contact zoeken met toekomstige bewindslieden. Formateur De Jong is daarmee reeds gister avond bezig geweest. Overigens heeft hij voor vandaag nog geen afspraken gemaakt. Het wordt evenwel niet uigesloten geacht, dat hij alsnog bezoekers zal ontvan gen. Het ligt niet in het voornemen, de fractievoorzitters Schmelzer (KVP) Toxopeus (WD), Biesheuvel (ARP) en Beernink (CHU) voor een nader overleg op korte termijn met de for mateur bijeen te roepen. Hoewel de zetelverdeling in principe geregeld is, staat officieel nog niet vast, welke portefeuilles naar welke partij zullen gaan. Er zijn nog enkele onzekerheden daarover. Wel is intus sen komen vast te staan, dat minister Biesheuvel (thans minister van land bouw en visserij) niet naar financiën zal gaan. Ook de geuite veronderstelling als zou de AR-minister Bakker (thans Economische Zaken) het departement v m Verkeer en Waterstaat gaan be heren is gisteravond tegengesproken. De veronderstelling als zou de AR- Partij ministers leveren voor de de partementen van onderwijs, volkshuis vesting en van defensie is, zo is mee gedeeld, niet in overeenstemming met de feiten. LONDEN De verzekeraars van de als verloren beschouwde Liberiaanse tanker Torrey Canyon zien zich ge plaatst voor schadeaanspraken tot een totaal bedrag van ongeveer 65 min. gulden, nog afgezien van eventuele schadeclaims wegens vervuiling door de uit de reuzentanker gestroomde olie. Verzekeringsdeskundigen noemen deze aanspraken de grootste op het gebied vande zeetransportverzekering sinds de oor?'». Het schip zelf is voor 59 min. gul den verzekerd. De Londense verzeke- ringsmarkt draagt 40 procent van het risico. Het restant is naar men aan neemt in de Ver. Staten onderge bracht. De vracht van 120.000 ton olie is vermoedelijk afzonderlijk verze kerd voor zes min. gulden. VORDEN Gisteravond is bij een aanrijding op de weg Lochem-Zutphen onder de gemeente Warnsveld de 66-ja- rige heer B. Huntink uit Zutphen om gekomen. Het ongeluk gebeurde op de kruising Almenseweg-Lochemseweg, waar het slachtoffer, komende uit de richting Vor- den, pardoes de rijweg overstak. De man werd gegrepen door een personen auto en was op slag dood. De bestuur der van de auto, een Rotterdammer, liep lichte verwondingen op. DEN HAAG „Ten aanzien van het ondernemingspensioenfonds is niet de hand gehouden aan art. 15 van de Pensioen- en Spaarfondsenwet, dat voorschrijft, dat de bezittingen van een ondernemingspensioenfonds voor ten hoogste 1/10 deel mogen bestaan uit schuldvorderingen op de werkgever of aandelen in de onder neming". Dit heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid gis teren meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het anti-revolutionaire Eerste-Kamerlid de heer De Gaay Fortman, over het pensioenfonds van „Frans Beeren" in Weert. Van 't bepaalde in art. 15 der Pensioen- en Spaarfondsenwet is in zoverre afge weken, dat een belangrijk gedeelte van de werkgeverspremies over de jaren 1965 en 1966 niet door de onderneming aan het fonds werd afgedragen. Deze afwijking zou de Verzekerings kamer gebleken kunnen zijn indien het fonds over de boekjaren 1965 en 1966 tijdig de staten zou hebben ingezonden, zoals de regering heeft voorgeschreven. Het fonds bleef echter in gebreke voor wat betreft de indiening van de betref fende staten over 1965. In verband hiermede heeft de Verze keringskamer het bestuur van het fonds ter verantwoording geroepen. Toen, op 3 februari jl kwam de gereleveerde af wijking van art. 15, ook met betrek king tot het jaar 1966, ter kennis van de Verzekeringskamer. Minister Veldkamp tekende hierbij aan, dat het fonds enkele financiële marges bevat, die relatief niet onaan zienlijk zijn. De mogelijkheden tot na koming van de pensioenverplichtingen over de jaren t/m 1966 worden bepaald door de mate, waarin deze marges een tegenwicht kunnen vormen voor de noodzakelijke afschrijving op het be lang van het fonds bij de Tricotagefa- brieken v/h Frans Beeren en Zonen NV en voor mogelijke andere verliezen ten gevolge van de ontstane situatie zo als bijvoorbeeld mogelijke verliezen bij een eventuele realisatie van de beleg gingen. De door het fonds aan de Verzeke ringskamer verstrekte globale gegevens wijzen in de richting, dat deze compen satie in belangrijke mate aanwezig is en sluiten vooralsnog de mogelijk van volledige compensatie niet uit, aldus minister Veldkamp. BRUSSEL In België wordt op 1 april een Koninklijk Besluit van kracht, dat strengere voorschriften bevat voor regeling van de rij- en rusttijden van autobuschauffeurs. Zij mogen niet meer dan onafgebroken vier en een half uur achter het stuur zitten, zonder rusttijd van tenminste een half uur. Per 24 uur mogen ze in totaal een autobus besturen en aan elke periode van 24 uur moet een rusttijd van tenminste tien uren vooraf zijn gegaan. De Belgische minister van Verkeer, Bertrand, heeft deze maatregelen geno men in verband met de ongelukken die zich in het verleden hebben voorgedaan als gevolg van oververmoeidheid van autobuschauffeurs. Het Koninklijk Be sluit omschrijft ook duidelijker en stren ger de voorwaarden die in acht moeten worden genomen /oor de slaapcabine in autobussen voor lange-afstandsvervoer. De chauffeurs worden verplicht een individueel controleboekje bij te houden. Tegen juli wordt voorts de conclusie verwacht van een onderzoek naar de mogelijkheid, om voor bepaalde types auto's een tachograaf voor te schrijven. PENZANCE Vliegtuigen van de Britse marine en luchtmacht zullen van daag de gestrande mammoettanker „Torrey Canyon" en de reusachtige olie vlek er omheen opnieuw bombarderen. De brand van gisteren was tegen mid dernacht door de vloed gedoofd. De tankboot is weliswaar door een dertigtal bommen van 450 kilo getroffen maar nog niet volledig vernietigd en ligt in stukken op de rotsen, even onder het zee-oppervlak. Bij afgaand tij zullen delen ervan droog komen te liggen, die dan met napalm- en andere brandbommen zullen worden bestookt. De conservatieve oppositieleider Edward Heath heeft aangekondigd dat hij in het parlement vragen zal stellen over de kwestie. Hij verklaarde dinsdagavond, zich af te vragen waarom de regering elf dagen had gewacht alvorens tot een drastisch optreden over te gaan. Ook verschillende kranten vinden dat de rege ring eerder had moeten ingrijpen. Bommenwerpers van de Britse konink lijke marine heeft de tanker Torrey Canyon gisteren de genadeslag willen geven, waarbij de olielading in brand werd gestoken. De bommenwerpers werden ontboden als laatste wanhoopsmaatregel om de voortdurende stroom olie van de mam moettanker, die al bijna 200 km van de Engelse kust heeft verontreinigd, af te snijden. Uit een toestel van de lucht macht dat opdracht had de gestadig op trekkende olievlek in kaart te brengen, zag een AP-verslaggever hoe de Bucca neers van de marine om kwart - voor vier een eerste oefenvlucht over de tanker maakten. Een toestel maakte zich van het eskader los om een 450 kilogram wegende bom af te werpen, die zijn doel miste. Ook de tweede aan val werd een mislukking. Bij de derde poging braakte de getroffen Torrey Canyon een steekvlam uit waar binnen enkele seconden een zwarte rookkolom boven uitsteeg. Terwijl de rook geleidelijk opsteeg wierd hjj grauw purperachtig van kleur. Daarna werd hij aan de top wit terwijl zich er wolken vormden. Enorme vlammen schoten binnen de rookkolom omhoog, naar schatting van een piloot van de marine tot 150 meter. Op een hoogte van 1000 meter begon de rookkolom zich te verspreiden. De onderkant, toen wij er onder vlogen, was pikzwart. Om de olieboot lag een uitdijende gordel van vuur die zich naar zee be woog terwijl de olie uit de vernielde tanks stroomde. Binnen een half uur had deze zich ongeveer uitgespreid over een oppervlakte met een diameter van 800 meter. De Buccaneers keerden terug om hun reservetanks met brandstof in de hek senketel te laten vallen en het vuur aan de gang te houden. In de luwte van de brand vormden zich twee waterfonteinen, daar de hitte het water omhoog deed spiralen. De rookkolom werd spoedig zichtbaar voor de kijkers op de kust van Cornwall, 20 km weg. Ook de Britse premier Wil son stond tussen de belangstellenden. De regering had bij haar besluit even tuele Juridische en financiële implica ties buiten beschouwing gelaten. Vrij dag al waren de eigenaars en verzeke raars van het schip gewaarschuwd, dat de regering uitsluitend oog had voor maximale beperking van de verontrei niging en de maatregelen zou nemen die zij nodig oordeelde. Dat houdt een risico in, maar dat willen wij nemen. Verscheidene invloedrijke Britse kran ten, waaronder de Times, hadden de afgelopen dagen al betoogd dat de rege ring in dit geval voor alles de vitale belangen van het land moest bescher men, zelfs al zou misschien het interna tionale recht worden geschonden. O LOCHEM De Rotterdammer C. van Vliet is dinsdagmiddag om het le ven gekomen toen hij tegen half vijf op de Goorseweg te Lochem met zijn be stelwagen op de linkerweghelft tegen een tegenligger botste, na eerst tegen twee bomen te zijn geschampt. >vt Ongeveer zeventig aannemers uit al le delen van het land waren gisteren naar Veenendaal gekomen om in te schrijven op de bouw van een nieuw politiebureau. De grote concurrentie sprak ook door in de aanneemsommen waarvan de laagste twee ton beneden de raming lag. Wel een bewijs, dat de krappe bouwmarkt ondanks een voort schrijdend economisch herstel nog wel degelijk aanwezig is. De achtergronden van de jongste wethoudersverkiezingen in Kesteren zul len tijdens de vrijdagavond te houden gemeenteraadsvergadering nog niet worden onthuld. De commissie gevormd door alle raadsleden is nog niet klaar met het rapport. Wel gaan er stemmen op de uitslag van het onderzoek eerder open baar te maken dan in de vergadering van eind april. Voorlopig zijn de frac tieleiders hierover zo dicht als een pot. „Verschillende woningen in de flats aan de Lijsterberg zijn nog smeriger dan de vieste koeienstal in Achterberg", zo onthulde het raadslid de heer E. P. van Dijk gisteravond in de Rhenense raad de daar heersende woningtoestan den. Overigens waren Rhenens vroede vaderen gauw klaar met de dertien agendapunten. „Beter laat dan nooit", dachten de raadsleden in Amerongen gisteravond en behandelden met enthousiasme de begroting voor dit jaar. In Leersum verliet een gezien politie man wachtmeester Hobo de dienst met pensioen. De scheidende politie functionaris kreeg veel lof toegezwaaid en bij de stroom geschenken was een enveloppe met inhoud van de gehele Leersumse burgerij. De geruchten, dat de spoorlijn Arn- hem-Geldennalsen via Kesteren als on rendabel zal worden aangemerkt en daarom gaat verdwijnen, worden door de N.S. tegengesproken, zo meldt onze Betuwse redacteur, die verder vanmorgen in alle vroegte getuige was hoe een chauffeur uit Kootwijkerbroek bijna vanaf de Rijnbrug te Rhenen het water indook. De Veenendalers hebben zaterdag geen behoefte aan een 1 april-mop want 's middags wordt het overdekte instruc- tiebad officieel geopend. Het betekent, dat Veenendaal op die dag een lang ge koesterde wens in vervulling ziet gaan waarmee de volksgezondheid bijzonder gediend is. Voor de jeugd vandaag: Pipo en Pe tra per trein Veenendaal. CAIRO Ex-koningin Narriman van Egypte is in een coma naar een zieken huis overgebracht, waar zij pas weer bij kennis kwam, nadat artsen acht tien uur lang voor haar leven hadden gevochten, zo meldt het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahrarn. Zij had te veel slaapmiddelen Ingenomen. ENSCHEDE De vakbonden van werknemers in de textielindustrie en de vakcentrales bespreken vandaag met 't ministerie van Economische Zaken de moeilijkheden, die bij het concern Van Heek en Co. in Enschede zijn gerezen. De drie bonden wensen dat de regering het concern helpt bij de overschakeling van niet-rendabele naar meer winstge vende bedrijvigheden, daarmee tevens de werkgelegenheid van enkele honder den mensen veilig stellend. De directie van Van Heek heeft vori ge week de vertegenwoordigers van de drie textielbonden meegedeeld, dat een deel van de capaciteit van het 3750 man tellende bedrijf zou worden gekapt, na melijk een nieuwe weverij uitgerust met bijna duizend volautomatische ge touwen, alsmede nieuwe stukken van de spinnerij, in welke sector het in de gehe le textielindustrie op het ogenblik bij zonder moeilijk is. Het stilleggen van deze apparatuur, waarvoor het bedrijf miljoenen op tafel heeft gelegd, was voor de voorzitter van de bij het NW aangesloten bond De Eendracht, de heer Th. de Jong, aanlei ding om alarm te slaan. Hij heeft de betrokken instellingen, zoals de vakcen trales en het ministerie van Economi sche Zaken, op de hoogte gesteld van deze ontwikkeling, die er toe zou kunnen leiden, dat er een flink stuk werkgele genheid in de textielindustrie in gevaar zal komen. De directie heeft de heer De Jong meegedeeld dat Van Heek het welis waar moeilijk heeft, maar dat men toch niet ontevreden kan zijn. Op 31 december was de orderpositie van het bedrijf gemiddeld in overeen stemming met die van de gehele be drijfstak van de katoen-, rayon- en lin nenindustrie. Als gevolg van de terug gang in het economisch leven, waardoor weliswaar de consument niet staakte, maar de handel in de confectie-industrie minder afnam en omdat de goedkope textiel uit het buitenland de problemen bleef verstoren, is de positie er niet be ter op geworden. De textielindustrie verwacht over 2 of 3 maanden een opleving. Zolang die uitblijft, moeten verschillende bedrijven vrij ingrijpende maatregelen nemen. Dat was ook bij Van Heek en Co. het geval. De sluiting van het bedrijf in Noor derhagen in Enschede wordt versneld. De fabriek waarin een spinnerij is on dergebracht is enige tijd geleden al aan de gemeente voor zeven miljoen gulden verkocht. Men dacht drie tot vier jaar nodig te hebben voor men tot sluiting zou over gaan. Nu echter worden de deuren voor het einde van het jaar gesloten. Een deel van het bedrijf en een deel ook van de mensen worden overgeplaatst naar Rigtersbleek, een van de onderdelen van het concern. Hoeveel mensen ander werk moeten zoeken is nog niet bekend. (Van onze weerkundige medewerker) Tussen IJsland en Noorwegen hand haaft zich een depressie, terwijl een hogedrukgébied, dat vanochtend ten noorden van de Azoren lag, zich in zuidoostelijke richting verplaatst. Een andere depressie trekt van het zeegebied bij IJsland naar het zuid oosten en zal morgen bij Zuidwest- Engeland zijn aangekomen. Deze storing zal het weer in onze omgeving echter niet noemenswaard beïnvloeden. Met westelijke winden duurt de aanvoer van koude en onsta biele lucht over ons land voort. Het blijft daarom buiig weer, met in het binnenland plaatselijk nachtvorst en weinig verandering in het verdere tem- peratuursverloop.

De Vallei | 1967 | | pagina 1