FIESTA GUITANA". BROK MYSTIEK Meeslepende hartstocht brengt publiek in extase Stel Vier Italiaanse dirigenten bij Operastichting Huisbediende stal „Frans Hals' UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES Winst Billiton Zwarte vaas Uitputtend Geen vrouwenjager Laatste Mohikanen WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Dividemlvoorstel len Berliet-Lyon weer aan het werk Pagina 2 WOENSDAG 29 MAART 196. JANET 24 Als ze de krach ten had gehad zou ze de heuvel zijn opgeklommen, maar daarvoor voelde ze zich veel te moe. Zij leunde ach terover in haar stoel, zag naar de ha ven beneden zich en liet haar gedach ten de vrije loop. Dit leek haar het ogenblik waarop ze heel haar leven had gewacht. Slechts twee andere momenten kon den hiermee worden vergelekén. Die nacht aan boord van het schip, dat Thomas en haar van Plymouth had gebracht en die ochtend, dat zij Jo seph voor de eerste maal in haar ar men had gesloten. Maar morgen zou hè&r schip, dat om harentwil was ge bouwd, door de zee worden opgeëist. Zij zou het dek betreden en het vaar tuig haar zegen geven. Meer dén de schoonheid van dèt ogenblik zou hel leven haar onmogelijk kunnen schen ken. Thans daalde de schemering over Plyn, over de tot rust gekomen stad en haar sluimerende haven. Daar ginds, in schaduwen gehuld, lagen de heuvelen en dalen, die zij zozeer lief had. Een gevoel van opperste vrede en voldoening kwam over haar. Een liefde voor alle dingen vervulde haar, voor mensen en plaatsen, voor Tho mas haar man, voor haar kinderen en bovenal voor Joseph. Uit de kamer klonken de tonen van het harmonium. Het hele gezin stond om Mary heen, gelijk zo vele jaren achtereen, om het zondagavond-gezang aan te heffen. Terwijl de nacht daal de en sterrenlicht Janets omhoog ge heven gelaat bescheen, verhieven haar kinderen hun stemmen tot God. „Blijf bij mij, Heer, want d'avond is nabij; het duister wordt al dichter, blijf bij mij; als and're hulp m'ontbreekt, 't geluk m'ontvliedt, der hulpelozen Hulp, verlaat mij niet!". „Met Uwen zegen vrees ik geen vijand, Heer; noch leed, noch krank heid zijn mij bitter mee. Waar is uw prikkel, dood? Gij velt mij neer... Blijf bij mij Heer. in U herrijs ik weer!". Janet hoorde hoe ontroerend helder, boven alle stemmen uit, Joseph zong: „Blijf bij mij!". De zon neigde ter kimme. De vloed had zijn hoogste punt bereikt. Het ros sige licht van de hemel, dat de huizen overstraalde, toefde nog even op het donkere water. Heel Plyn had zich om de scheepshelling verzameld om het schip in zee te zien schuiven. De werf was met vlaggen versierd en boordevol belangstellenden. Men had een stoel voor Janet klaar gezet en daar zat ze nu, haar hand rustend op de arm van Joseph, haar ogen op het schegbeeld gevestigd. Het was Janets waarachtig evenbeeld, Ja- net met haar zwarte haar en donkere ogen, vastberaden kin, in het wit ge kleed, haar handen tegen de borst ge drukt. Toen zij dit beeld voor de eerste maal aanschouwde, bonsde haar het hart in de keel trilde zij over alle leden. Dit was zij nu zelve. Dit' was de vervulling van een droom, daar op de boeg van dat vaartuig, dat haar zou voeren over alle zeenë. Alles ver- ween uit haar gedachten, behalve dat éne, dat thans haar uur gekomen was, het uur waarop zij één zou worden met een schip, één ook met de zee voor immer en eeuwig. Een nevel trok voor haar ogen. Zij zag niets meer van Plyn, niets van de mensen om zich heen niets ook van het schip, dat nog weifelend, op de helling gereed lag voor de dompeling in 'zijn element. Ook hoorde zij niets van de juichkreten rondom haar. In haar oren klonken slechts de roep stem van de wind en de roep van de golven. Achter de heuvels schitterde de zon nog een kort ogenblik een bol van vuur. Een machtige kreet steeg op uit de menigte: „Daar gaat-ie!". De haven weerkaatste het gejuich en de geweldige klap van het schip, dat eindelijk het water raakte. Bij dat geluid voer een rilling door Janet. Zij opende haar armen. Haar ogen waren van onaardse schoonheid vervuld, ge lijk de glans van een ster. Haar ziel ontvlood haar en voer in het ademen de, levende vaartuig. Janet Coombe was dood. Na de dood van Janet werd Thomas Coombe hoe langer hoe meer afhan kelijk van de trouwe zorgen van zijn oudste dochter. Mary stond hem zo goed zij kon ter zijde, met een vrien delijk oog en een zacht woord. Lang zamerhand herstelde hij zich van de slag. Meer en meer begon hij van zijn dochter te houden. Samuel en Herbert hadden nu op de werf het laatste woord. Met hun groei end gezinsleven om zich heen bestond er geringe kans, dat zij lang gebukt zouden gaan onder het verlies van hun geliefde moeder. Philip wilde uit huis en ging op ka mers wonen in het hartje van de stad, vlak bij de firma Hogg and Williams. Daar genoot hij volstrekte zelfstan digheid, zonder dat iemand van zijn familieleden zich met zijn aangelegen heden inliet. Lizzie voelde de slag wel heel erg. Na het plotselinge overlijden van haar moeder ging haar gezondheid merk baar achteruit. Toen zij daarvan weer herstellende was, kwam Nicholas Ste vens in haar leven, een beste man, een jaar of vijftien ouder, dan zij. Aan hem en aan zijn boerderij, aan de kant van Truan, dankte zij haar alge heel herstel. Met Joseph was het heel anders ge steld. Er scheen iets van zijn onster felijkheid met het heengaan van Ja- net te zijn vervlogen. Hij voelde, dat hij voortaan door het leven zou gaan in het zekere besef, dat zijn bestaan zijn eigenlijke zin had verloren: dat hij onvermijdelijk eenzaam zou blij ven, waar hij ook mocht zijn en in welk gezelschap hij ook verzeild mocht geraken. De gezegende liefde, die zijn enig en volkomen heil had be tekend, was weggevloden. Bij Janets begrafenis, op die zachte september-middag, glansde de zon in de kerkramen en wuifden de hoge hal men van het gras zachtjes in de Wes tenwind. Er was geen droefenis in de lucht. Ergens zong een merel zijn hoogste lied, boven in het uiterste top je van de iep. Van ver over de velden schalden de stemmen van jongens bij hun spel. Mannen werkten als altijd bij de havendam. Een schip koerste zwaar beladen de haven uit, onbeken de bestemmingen tegemoet. De hele familie stond om de open groeve geschaard. Thomas werd on dersteund door Samuel en Mary. Schreiend stonden de anderen naast hem. Alleen Joseph zag alles zonder tranen aan. Hij keek omhoog naar de wijde hemelen, waar door de zon be schenen wolken statig langs dreven. Hij hoorde de opgewonden blijde jon- genskreten. (Wordt vervolgd) 3465. De reddingsraket beschreef een grote boog en remde zijn vaart geleidelijk af, tot hij vrijwel dezelfde snelheid als de Zeepbel had. Langzaam dreven beide schepen dichter naar elkaar toe. Captain Stone liet on middellijk de camera's in werking stellen, zodat men ook in Lunapolis alles op de visorschermen kon volgen. Commandant Grishow was niet ontevreden over het geen hij zag. De schade die het schip had opgelopen bij zijn ontmoeting met een Onzichtbare Vijand leek nogal mee te vallen, of misschien hadden Piloot Storm en de professor alles zo netjes gerepareerd. Grishow drong aan op grote spoed, want hij was lang niet gerust over de toestand aan boord van de Zeepbel. Maar Captain Stone wist precies wat hem te doen stond en er ging geen enkele kostbare seconde verlo ren. De magnetische kabels hadden reeds contact ge maakt en behendig als apen slingerden enkele mannen zich van de raket naar de Zeepbel, waarvan de lucht- sluis hen reeds geopend wachtte 24. Ah-Lioe kijkt verschrikt op als hij Rechter Tie en Tsjiao Tai zijn cel ziet binnenkomen. Hij zit op een hoop stro, terwijl zijn handen aan een ijzeren ring in de muur achter hem vastgeketend zijn. „Ik zweer dat ik u de heer!" begint hij te jammeren. „Ik zweer dat ik u de waarheid heb gezegd, ik zweer dat ik Seng-san niet heb vermoord! Hoe zou ik ooit..." „Schei uit met dat gejam mer!" onderbreekt Rechter Tie hem ongeduldig. „Ik kom alleen nog eens over je vriend Seng-san praten. Ik krijg zo de indruk dat Seng-san wel een grote mond had, maar een poteling was hij toch niet." Ah-Lioe kijkt ver baasd en zegt langzaam: „Nou, je kon toch beter met hem oppassen, edele heer! Eén bonk spieren, sterk p'~ een paard. Het zit in de familie, want Siau-ma, die broer van hem, is ook zo'n reus van een kerel." „Was Siau-ma gisteravond ook in de kroeg?" „Welnee, natuurlijk niet, meneer. Siau-ma heeft al een maand geleden met Seng- san ruzie over een zwerversmeid gekregen. Nou vraag ik u, wie maakt nou ruzie over een vrouw, hè? Als het nou geld geweest was... Afijn, na die ruzie is Siau-ma met die meid naar het buurdistrict gegaan." Na een ogenblik nagedacht te hebben, hervat Rechter Tie zijn ondervra ging: „Wie is die andere makker van Seng-san? Ik be doel die magere, jonge vent, met smalle schouders, een klerk of een winkelbediende." Patro Solo. SCHEVENINGEN Onder ovaties, gegil en applaus trekt Fiesta Gitana in een tros by elkaar het podium af. Doek. Het publiek blijft gescandeerd klappen. Doek weer op. Voor de vier de maal. Duizend bezoekers in het Schevening- se Circustheater zijn buiten zichzelf ge raakt. De verhoogde werking van hun schildklier brengt hen in extase. Hun bloeddruk loopt op ais wilden zij op een lyn komen met die de twaalf dansende zingende en spelende zigeuners tot aan het onmogeiyke opvoerden. Bij de garderobe is men weer zich zelf, maar een avond heeft men zich zelf vergeten. Het is een wonderlijk mengsel van erotiek, schoonheid, men selijke passie en harde hoogmoed dat de bezoekers is ingegoten. Wie zijn die mensen die ons zo buiten de zinnen kunnen drijven? Wat denken zij van ons Hoe leven zij Hoe is de onder linge verhouding? Het antwoord: Het zoeken naar het wezen van de moros de donker ge tinte zigeuner is als het zoeken naar een zwarte vaas in een donkere kamer. Zijn samenstelling is dermate mystiek en door ons wezensvreemde zeden be paald, dat een payo niet-zigeuner daar moeilijk achter komt. De samensteller van dit tiende Fiesta Gitana, Herbert da Silva, die jaarlijks zijn snelle rit naar Spanje maakt om er een Fiesta samen te stellen, is echter wel diep doorgedrongen in hun denken en handelen. Het is niet allemaal appelepap. Eens was een zangeres naar haar gevoel on voldoende gesteund door de gitarist. In haar kleedkamer kwam het tot een uit barsting. Zij trok in één klap haar oor ringen dwars door de lelletjes heen. Met pleisters gesierd zette zij haar op treden voort want zij zingt por la bule- rias, voor de bulerias en die is heilig. Het is dat geloof in de flamenco dat hen samensmeedt. ,Of uitstoot. Als een gitarist geen kans ziet een eigen in breng te leveren op de gecompliceerde metriek van de flamenco, dan zegt de zigeuner: Hij is geen flamenco. Die trek zet zich ook in het privéleven voort. Meestal zijn alle leden onder gebracht in een pension waar zij zich zelf verzorgen, om de andere dag hun kleding en haren wassen en na de voor stelling koken. Ook na de uitputtende voorstelling blijft de flamenco doortril- AMSTERDAM Vier Italiaanse di rigenten zijn voor het seizoen 1967-1968 door de Nederlandse Operastichting ge contracteerd. In oktober wordt het sei zoen geopend met Wagners Tannhau- ser met medewerking van het Residen tie Orkest onder leiding van Bruno Ma- derna. In de periode november-december di rigeert Franco Ferraris Madame But terfly van Puccini en heeft Giuseppe Morelli de muzikale leiding bij de uit voeringen van II Trovatore van Verdi. Hieraan werken respectievelijk mee het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Kunstmaandorkest. Alberto Erede is betrokken bij de uit voeringen van Le Comte Ory van Rossini in januari, waarbij het Brabants Orkest wordt ingeschakeld. De laatste produkties van het seizoen zijn Die Fledermaus van Strauss, met het Kunstmaandorkest onder leiding van Franz Bauer-Theussl. Mozarts Zau- berflöte met het U.S.O., gedirigeerd door de jonge talentvolle Duitser Rein- hard Peters, en de opera's Hertog Blauwbaards Burcht van Bartok en l'Enfant et les Sortilèges van Ravel. Beide laatste opera's worden uitgevoerd met medewerking van het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Aan het begin van het seizoen, in no vember, staat een herhaling op het pro gramma van Der Rosenkavalier van Richard Straus in de enscenering van Wim Vesseur. Kraus dirigeert daarbij het U.S.O. GENEVE Het schilderij „De fluit speler" van Frans Hals waarde ruim ee^. miljoen gulden dat de eigenaar miste bij inspectie van zijn collectie in een G&neefse bankkluis is terecht. Een bediende van de eigenaar, de Britse graaf Arnould de Bendern, heeft het doek gestolen uit wraak omdat de graaf hem nog geld schuldig zou zijn. Hij is gearresteerd. II len in spieren en stembanden. Tijdens de uitzending van Mies-en-scène waarin de zangeres Patro Soto zonder begelei ding de heilige Saeta zong, hadden de gitaristen hun stropdassen tussen de snaren gestopt om maar te kunnen doorspelen. In de bue die hen op tour nee door het land voert, leeft de fla menco even gepassioneerd als op het podium. De flamenco, hoe naar binnen gekeerd ook en zonder enige aanraking tussen de partners, heeft een onmiskenbare erotische invloed op het publiek. Werkt die ook door in het privéleven van de uitvoerenden „Neen", zegt Da Silva. „Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat een topdan ser als Curro Velez op het podium zich zelf tegenover zichzelf en de flamenco^ staat te bewijzen. Wij mogen er dan bijzitten, het mooi vinden en applaudis seren. Dat is ook een van de redenen waarom zo'n type niet de vrouwenja ger is die men zou vermoeden. Dat geldt voor alle grote danseressen en dansers. Bij de zangers en gitaristen ligt dat anders". Wat dragen de dansers onder hun nauwe kleding? „Een elastieken tailleband, want de danslijn moet een zo slank mogelijke contour hebben. Daarnaast is dat de beschermer van de nieren. Het geweld waarmee bijvoorbeeld een zapateado van de lendenen wordt uitgevoerd, zou een danser in ja en nee het ziekenhuis Carmen Casarrubios. inslaan. De gemiddelde danser moet op zijn 35ste jaar stoppen, uitzonderingen als Escudero daargelaten". Hoe ziet u de toekomst „Slecht. Dit zijn de laatsten der Mo hikanen." Of het zo'n vaart zal lopen De direc teur van het Parrjse Thé&tre des Champs-Elysées heeft nu reeds Fiesta Gitana gecontracteerd voor een periode van een maand in 1968. Ned. Herv. Kerk: Aangenomen: het beroep van de gene rale synode (als predikant voor buiten gewone werkzaamheden: secretaris Alg. Zaken): dr. R. J. Mooi te Amstelveen. Bedankt: voor Stadskanaal (2de pred. plaats): G. Jonkers te Hazerswoude. Geref. Kerken: Beroepen: te G. Veendam: schijn te Broeksterwoude. Aangenomen: naar Delden: H. Len- ters, kand. te Geldermalsen; naar Alphen aan de Rijn (vac. W. Wijma): A. Bor- man te Witmarsum; naar Oegstgeest (vac. I. Meier): W. E. Hoekstra te Lewedorp. Bedankt: voor Kruiningen: J. v. d. Mo len, kand. te Zwolle; voor Oldebroek: A. Groenewegen te Ulrum. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de PvdA. Socialistisch bekeken. 18.30 Nieuwe gr. platen. 19.10 Licht instru mentaal kwartet. 19.30 Artistieke staal kaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor, radio-feuilleton. 20.55 Ik loop door het land, licht pr. 21.10 Waar de wijsjes zijn: liedjes van overal. 21.35 Evangelie en welvaart, le zing. 21.50 Lichte orkestmuz. en zang soliste (gr). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Serenade: A. Klarinet, altviool en pia no: klassieke muz.; B. Mezzo-sopraan en piano: moderne liederen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM U 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Fanfare-orkest. B. Stereo: Ne derlands kerkmuziekensemble: geeste lijke liederen. 18.30 Spektrum: nws. uit de protestantse chr. organisaties. 18.50 Lichte gr. muziek. 19.00 Nws. enweer- praatje. 19.10 Radiokr. 19.30 Muz. van het Leger des Heils (gr). 19.45 Wereld- panorama. 19.55 Stereo: Lichte orkest muziek (opn). 20.15 Stereo: Radiofil- harmonisch orkest: mod. muziek. 21.15 Je kan hier geeneens spelen!: klank beeld over recreatie-(on)mogelijkheden voor de jeugd in de directe woonomge ving. 21.35 Oorzaken: gev. progr. 22.15 Zelf leren Bijbellezen, lez. 22.30 Nws. 22.40 Samenzang: geestelijke liederen. 22.55 Pedagogische etherleergang. 23.15 Stereo: Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. Biologica: 'n pr. over planten en die ren. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf: radiopr. in een Notedop. 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Med. 7.15 Por der: lichte gr. muz. en pr. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 KI. gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.40 Stereo: Lichte muz. voor strijkork. (gr). 10.00 Aubade: licht gev. muz. pr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Men sen geloven, lezing. 11.45 Streeksgew.: inf. uit Walcheren. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. 13.00 Pro memorie. 13.05 KI. gr. muz. 13.45 Voor de vr. 14.15 Gr. muz.: A. Klarinet en piano: mod. muz. B. Ra diokoor: kl. gew. muz. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag: muz. lezing. 15.15 Voor de vr. NCRV: 15.45 Stereo: kl. gr. muz. 16.00 De één zijn dood: studiodienst t.g.v. de Paasweek. 16.30 Stereo: Sopraan en fluit: mod. muz. en liederen. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Meisjeskoor van harp (fr.). 17.30 Ste reo: licht ork. en zangsoliste (opn). 17.50 Stereo: Licht instr. kwintet. HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muz. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze: nieuwe lp's: 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de koffie. 12.00 Nws. 12.2 Variant: act. rep. stripverh. en veel muz. 13.00 Nws. 13.02 Top twintig. 14.00 Nws. 14.02 In strument. allerlei. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klein chanson... 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekpl. pr. NEDERLAND I KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 Mona, tv-film. 19.25 Intern, agrarisch nieuws. 19.51 Uitz. Stichting Socutera. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. STER: 20.16 Re clame. NTS: 20.20 Uitz. van de WD. 20.30 Rio Bravo, speelfilm. (Beide keu ringen: 14 jr). 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND U. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.01 Re clame. KRO: 20.05 Waauw: gedanste hitparade. 20.35 Grenzen van de geest: Amerikaanse documentaire. 21.20 Ha zel, tv-film. 21.45 Een wereld van her innering: filmimpressie van de Biblio- thèque National in Parijs. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO. 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groente man). .850 Morgenw. 9.00 Stereo: Str. ork.: mod. Franse muz. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte gr. muz. voor oudere luis teraars. 10.00 Voor de kl. 10.10 Arbeids- vit. (gr.). (11.00-11.02 Nws.) 12.00 Ste reo: Metr. ork.: am. muz. 12.25 Beurs- ber. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw 1230 Stereo: Radiokoor: kl. liederen. 13.45 Kerkorgelconcert: kl. muz. 14.15 WOENSDAG 29 MAART 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren). 10.20 Thomas auf der Himmels- leiter, volkstoneel. 12.00-13.00 Act. kro niek. 16.40 Nws. 16.45 New Orleans Jazz. 17.15 In den Kellern von Liver pool, film. 18.00 Nws. (Regionaal pr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Von Nachbarzu Nachbar. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Ac tualiteiten. 19.21 Bei uns daheim: het pensioen. 19.59 Progr .-overz. WDR: 18.05 Nieuws uit Nordrhein-Westfalen 18.10 Der kleine Vagabund: Chico (2), film. 19.10 Gefahrliche Experimente. 19.40 Vorstosz in die Vergangenheit: mit dem Lackprctfil20.00 Journaal en weerber. 20.15 Frauen im Osten, rep. 21.00 Blut flosz auf Blendings Castle, tv-spel. 22.00 Der Watusi-Skandal, een dans verovert Las Vegas. 22.30 Jour naal en weerber., aansluitend: com mentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muziek. 18.55 Van 0 Uhr 1 bis Mitter- nacht, detectieve-film. 19.27 Weerber. 1.930 Nws. en thema van de dag. 20.00 Premières van gisteren. 20.45 Aus For- schung und Technik, rep. Aansluitend: Nieuws. 21.15 Die Mühle, tv-spel. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.40 Nws., weerber. en thema van de dag. 3IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiifiiiiiiiHitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiioiiiaiiiiiiiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiii 23 Met een onschuldig gezicht naderde Li-Sen, 't tafetje waar de niets vermoedende Tekko belangstellend zat te luisteren naar wat zijn onderhoudende gastheer hem al lemaal te vertellen wist over de vissen die achter hem in het aquarium zwommen. Met een bescheiden kuch je schoof Li-Sen het glaasje naar de Prins toe om ver volgens, met een intens gemene grijns op zijn gezicht, 't grote glas met limonade voor Tekko neer te zetten. „Dat het de heren wel moge smaken!", voegde de man er nog aan toe. „Dank je wel!", antwoordde Tekko. „Ik zal 't ledigen op de Grootheid van 't Rijk van Pansjoe- rije!" „Vergeef dat ik stoor!", viel Prins Lum-Bia plotseling in de rede terwijl hij Tekko op de arm tikte. „Daar ko men de kapitein aan. Hij mij zeer ter wille geweest zijn. Aardig man! Sta mij toe, dat ik u aan hem voorstel len!" „Oh, da's best!", vond Tekko. „Kom maar mee!" Zij lieten hun verversingen in de steek en gingen op de kapitein af die hem dadelijk tegemoet kwam. „Zo, bent u nu Tekko Taks!", lachte de kapitein toen Prins Lum-Bia onze vriend voorstelde. „Aangenaam kennis met u te maken. Mijn naam is Fokkema. Ja, ja, ik heb al veel over u gelezen. Zou u m(j ter afwisseling van mijn tropenvaarten misschien enige bijzonderheden willen ver tellen over uw laatste reis naar de Noordpool?" „Welze ker, met alle genoegen!", a^'-oordde Tekko. „Komt u maar bij ons zitten!" IK WOU DAT IK WIST HOEVEEL STERREN ER NUOVER Z'JN AMSTERDAM 28 maart Na het lange weekeinde vanwege Goede Vrij dag en de Paasdagen is de handel in de internationale waarden vandaag op Beursplein 5 heel langzaam op gang gekomen. In al deze hoeken was het zeer stil. Opvallend hierbij was de vaste stemming voor het aandeel Kon. Olie hetwelk voor rekening van West- Duitsland en Zwitserland uit de markt werd genomen, zij het mondjesmaat. Daarnaast nam ook het publiek een enkel stuk Kon. Olie mee. Tegenover deze geringe vraag stond alleen een tegenparty op het verhoogde niveau. De eerste verhandeling in Kon. Olie geschiedde op 132, tegen een voor gaande slotprijs van 129.40. Dit fonds ontving een goede stimulans uit Wall Street alwaar het vast in de markt !ag. Dit in tegenstelling met de overige Nederlandse fondsen die op de New- Yorkse beurs weinig verandering on dergingen. Dit bracht vandaag weinig koersschommelingen in de Philips, Unilever en AKU. Philips deed 85.70 (onv.), evenals Unilever op 92.80. AKU verbeterde een paar dubbeltjes bij de opening op 52.90 waarna nog 53 werd gedaan. Voor Hoogovens werd 345 (onv.) als advieskoers opgegeven. Het publiek volhardde grotendeels in het aanne men van een afwachtende houding. Dit op de onzekerheden t.a.v. de te formeren kabinetsformatie. In de scheepvaartsector verliep de handel eveneens zeer kalm. Het aan deel Kon. Boot werd op 91 1/2, ex 7 1/2 pet. dividend, verhandeld, tegen een voorgaande slotprijs van 97 3/4 cum dividend. Holland-Amerika Lijn was een punt lager op 102 1/2. Ook de cultures lagen aangeboden in de markt. In de Staatsfondsenhoek viel weinig te beleven. De 7 pet. le ningen gaven weinig verandering te zien, terwijl de lager rentende lenin gen er goed gedisponeerd in de markt, lagen. Hoogovens gaf vijf punten prijs tot 340, KLM ging drie gulden omhoog. Door lokale winstnemingen zakte Phi lips in tot 85.20 en Kon. Olie tot 131.40. In de le periode verbeterde Billiton 2 negen punten tot 495 op het meer gunstige dividendvoorstel. Vijf punten hoger waren: Fokker, d'Oranjeboom en Bendorp. Vier punten stegen: Wal visvaart, Heineken, Kon. Zout/Ketjen en Ned. Gist. Kemo ging zeven pun ten omhoog, terwijl ook Nederhorst gevraagd in de markt lag. Alb. Heijn steeg bijna tien punten tot 877. Ook Nillmij lag in de incourante markt gevraagd. Dit op de dividendverho- ging. Iets lager waren: VMF, Ver. Touw, Ned. Kabel, Vihamij, Gerofa- briek en Geveke. VD Grinten daalde elf punten tot 948. DEN HAAG Do Billiton Maat schappij heeft over 1966 een winststij ging geboekt van circa 30 procent. De winst steeg van f 10.131.800 tot f 13.281.000. Tot deze stijging hebben vooral de sectoren mijnbouw en me tallurgie bygedragen. Aan de op 25 mei te houden alge mene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld ten laöte van de winst 1966 een onveranderd divi dend van 25 procent uit te keren op de aandelen eerste rubriek en van 20 pro cent op de aandelen tweede rubriek. Aangezien al een interimdividend van resp. 15 en 10 procent is uitgekeerd, zal de slotuitkering op beide soorten aandelen 10 procent bedragen. Daarnaast zal ten laste van de agio- reserve een uitdeling van 6 procent in aandelen tweede rubriek worden ge daan. Daarop wordt eveneens 20 pro cent in contanten ten laste van de winst 1966 betaald. De directie vertrouwt onvoorziene omstandigheden voorbehouden, het uit te keren dividendpercentage over 1967 tenminste te kunnen handhaven on danks een stijging van het aandelenka pitaal van f 32,2 tot f 34,1 miljoen. In een op 27 april te houden buiten gewone algemene vergadering van aandeelhouders zal een voorstel tot statutenwijziging worden behandeld. Dit houdt o.m. in de uitgifte van aan delen tweede rubriek in coupures var f 20. De Vereeniging voor den Effecten handel heeft toegestemd in notering in eensgevend geld van deze aandelen. De agiobonus van 6 procent komt dan overeen met drie toekomstige aande len van f 20. Mocht in de vergadering van 27 april geen quorum zijn, dan zal op 25 mei een tweede vergadering worden belegd ter behandeling van de statu tenwijziging. Die gaat dan vooraf aan de jaarvergadering. De ontwikkeling van de winst heeft zich derhalve voortgezet zoals de di rectie had verwacht. Over de eerste helft van 1966 was al een forse winst stijging geboekt. 0 HERO Onveranderd dividend over 1966 van 10 procent in contanten. 0 NIEUWE MAASSTAD Deze onroerend goed-maatschappij zal over 1966 het dividend verlagen van 10^ tot 10 procent. 0 MACHINEFABRIEK BREDA Onveranderd dividend van 15 procent over 1966. LYON De twaalfduizend arbei ders van de Berliet-fabriek in Lyon, die zware voertuigen vervaardigt, zul len krachtens een overeenkomst tus sen hun vakbonden en de directie he den het werk hervatten. De directie was op 17 maart tot uitsluiting over gegaan nadat de arbeiders een zitsta- king hadden gehouden. Er is nu over eenstemming bereikt over een loons verhoging van drie procent en omhoog- brenging van het minimum-maandloon van 580 naar 600 francs. AMSTERDAM, 28 maart Con tante pryzen: Londen 10.1! 10.11J; New York 3.61i3.61 g; Montreal 3.34 A3.34 ft; Parijs 73.02—73.07: Brussel 7.2T|7.27J; Frankfort 90.97— 91.02; Stockholm 70.04—70.09: Zilrich 83.43—83.48; Milaan 57.85* 57.90*: Kopenhagen 52.35—52.40; Oslo 50.57— 50.62; Wenen 13.98!*—-13.991,4; Lissa bon 12.6112.62*.

De Vallei | 1967 | | pagina 2