Laagste aanneemsom bouw politiebureau twee ton onder raming Rapport wethoudersverkiezingen vrijdagavond niet in de raad Niet alle raadsleden zijn tevreden met uitstel ALLEEN S. G.P. HAD BEZWAAR In Overberg leven groot aantal (dure) wensen Raad Amerongen ging vlot akkoord met begroting '67 R. VAN MOURIK: „HUUR DORPSHUIS TE HOOG jjuts kost nu 'n kwartje extra Ij^nhalonL 50 Geen taakverdeling in Amerongs college MIS T u uw Bejaarden woningen in Opheusden Pipo en Petra per trein Feest in Opheusden Heerlijk... veel vers gebrande hazelnoten Weekagenda Utrecht M2 3550 4079 Fractieleiders willen niets loslaten Ir. Tenge kreeg geen steun Groene Kruis vergadert Muzikanten gaan bazaar houden dagblad DE VALLEI? Bel: Opheldering Argumenten kamerbreed EEN KEIJZERTAPIJT Halszaak WOENSDAG 29 MAART 1967 VEENENDAAL De bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" was dins dagmiddag overvol niet aannemers, die allen belangstelling hadden voor een deel of het hele werk van de bouw van het nieuwe politiebureau in Veenen- daal. Zeventig aannemers uit het hele land schreven in op het „hoofdwerk", de gebouwen en dergelijke. Enkele aannemers wilden het hele karwei opknap pen, terwijl er 7 loodgieters, 18 elektriciens en 13 schilders belangstelling had den voor een deel van het werk. Het kostte achter de tafel wel enig rekenwerk, om de laagste inschrijver te kunnen aanwijzen. Dit bleek een der beide aannemers te zijn, die op het ge hele project hadden ingeschreven, na melijk de firma D. Sterk uit Rossum die het karwei wil opknappen voor een bedrag van f 1.112.165, De hoogste inschrijver op het „hoofd werk" was de fa. Scholten uit Andijk met een bedrag van f 1.470.000,de duurste loodgieter was firma Van Harn in Veenendaal met f 45.900,de duur ste elektricien Elektro-technisch bu reau Nicolaas en Beute uit Nijmegen met f 37.500,de hoogste bij de schil ders was firma De Groot uit Arnhem met f 54.705,Het totaal van de hoog- sten was dus f 1.608.105, De laagste inschrijvers waren: Hoofd werk Aann. bedr. gebr. Van Aggelen uit Renkum met f 1.027.538,.loodgie ter: Van de Kamp uit Barneveld met f 43.283,-, elektriciteit: Pasker uit Hoog land met f 15.800,firma Talens uit Apeldoorn met f 33.836,Deze laag- tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur sten zouden een totaal geven van f 1.120.502,Er is echter nog een (theoretische) mogelijkheid om tot een lager totaal te komen, indien men uit gaat van de som, die de firma D. Sterk uit Rossum berekende voor het hoofdwerk en daar de laagste onder aannemers bijtelt. Het hoofdwerk van Sterk werd begroot op f 981.400,zo dat men indien men deze man samen kan laten werken met de laagste onder aannemers nog f 46.183,— zou kunnen besparen. De laagste aanneemsom blijft onge veer f 200.000,beneden de raming van de gemeente, die lag op f 1.300.000, De hoogste aannemer voor het „hoofd werk" gaat ruim f 300.000,boven het bedrag dat voor dat deel van het werk geraamd was, n.l. f 1.100.000,De laasgste aannemer uit Veenendaal voor het hoofdwerk was W. Nieboer, met f 1.054.000,Aannemersbedrijf Van Eist heeft ingeschreven op het gehele werk voor een bedrag van f 1.198.000, De gunning werd aangehouden. OPHEUSDEN Enige tijd geleden heeft het gemeentebestuur van Keste ren aan de hoofdingenieur directeur van de Volkshuisvesting en de Bouw nijverheid een plan ingezonden voor de bouw van elf bejaardenwoningen in het dorp Opheusden. Genoemde instantie heeft inmiddels de hierop betrekking hebbende aanvraag om steun uit s Rijks kas doorgezonden naar de Cen trale Directie van de Volkshuisvesting te Den Haag. In verband met deze vorderingen stelt het gemeentebestuur van Kesteren de raad voor de bouw van bovengenoemde woningen te besluiten, en de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke ordening te verzoeken de nodige fi nancieringsmiddelen en bijdragen te verstrekken. RESTEREN De geheime vergadering, waarin de achtergronden van de jongste wethoudersverkiezingen in de gemeente Kesteren werden onderzocht, heeft zo vernemen wjj tot diep in de nacht voortgeduurd. Tegen één uur verlieten de laatste raadsleden, die allen aanwezig waren, het gemeentehuis, waarna nog geruime tyd op stadhuisplein werd nagepraat over de feiten die aan het licht waren gekomen. Tot op heden toont echter geen der fractieleiders zich bereid ook maar iets los te laten over de resultaten van deze geheime gemeente raadsvergadering, die in de gehele gemeente Kesteren in het middelpunt van de belangstelling staat. Wel is duidelijk geworden, dat het er af en toe heet aan toe is gegaan. Voorzitter J. den Hartog (A.R.) wist de vergadering echter op bijzonder tactische wijze in het goede spoor te houden. De heer Th. de Haan (Pv.d.A.), die tot secretaris was gekozen voor deze speciale vergadering, deelde gisteravond telefonisch mee, dat het rapport niet zoals eerst was meegedeeld in de komende raadsvergadering zal worden bekendgemaakt. „Het is te kort dag ge bleken om een dergelijke ingewikkelde materie in zo'n korte tijd op verant woorde wijze samen te vatten. Waar schijnlijk wordt het vrijgeven van deze uiteindelijke slotconclusies omtrent de achtergronden van de wethoudersver kiezingen in onze gemeente uitgesteld tot de raadsvergadering in april", al dus de secretaris, die belast is met het samenstellen van het rapport. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat er volgende week een spe ciale openbare raadsvergadering be legd wordt, waarin het rapport zal worden behandeld. „Het is tenslotte niet noodzakelijk, dat we de hele maand op het rapport moeten wachten. Het is zaak dat de kiezers zo spoedig mogelijk worden in gelicht over de werkelijke achtergron den", zo deelde men ons mee. Naar is gebleken zijn enkele fractie leiders niet gelukkig met dit uitstel. Zij blijven eisen, dat het in de komende raad zal worden behandeld. De meerder heid zal echter ook vrijdagavond weer beslissen. ADVERTENTIE OPHEUSDEN Het Oranje Comité te Opheusden, dat dezer dagen onder voorzitterschap van burgemeester D. J. Pott in vergadering bijeen was heeft de plannen besproken voor de komen de Koninginnedag. Het comité komt 5 april bijeen om de eventuele festi viteiten ter gelegenheid van de geboor te van het prinsenkind te bespreken. De te organiseren festiviteiten op Ko ninginnedag zijn echter nog niet geheel zeker. In grote lijnen denkt het comité over het volgende programma: De feestelijkheden worden begonnen met klokgelui, waarna een aubade van de Opheusdense schooljeugd voor het gemeentehuis volgt. Voorgaande jaren vond deze aubade gezamenlijk plaats met de Kesterense schooljeugd, maar de afstand tussen beide dorpen hebben de organisatoren in beide gemeenten doen besluiten ook dit gedeelte van het programma te splitsen. 's Morgens om elf uur kunnen de kin deren in Opheusden deelnemen aan het ringsteken op de fiets. Dit spel vindt plaats voor twee leeftijdsgroepen, te weten tot en met 10 jaar en 11 tot en met 15 .jaar. 's Middags zullen om 2 uur worden er kinderspelen georgani seerd, die nog nader uitgewerkt zullen worden. De ouderen kunnen 's avonds hun hart ophalen tijdens de volksspe len. De muziekvereniging „Kunst en Vrienschap" te Opheusden verleent de gehele dag haar muzikale medewer king. AMERONGEN De gemeenteraad van Amerongen heeft de begroting 1967 in een ruim drie uur durende vergadering gisteravond goedgekeurd. In grote lijnen konden de raadsleden zich wel verenigen met dit jaarlijkse werk stuk van de afdeling financiën en in de algemene beschouwingen die door en kele leden werden gehouden, kwamen slechts weinig kritische opmerkingen voor. Wel werden er vele wensen naar voren gebracht; vooral wat Overberg betreft lijkt het er op dat er nog veel aan openbare voorzieningen te verbeteren is. De heer J. van den Dikkenberg (SGP) kon zich met een vijftal posten op de begroting, die een tekort vertoont van f 23.500,niet akkoord verklaren. Het betrof hier subsidies aan „openbare vermakelijkheden", zoals hij het omschreef. De raadsleden die geen algemene beschouwingen hielden beperkten zich tot korte opmerkingen, die vaak een vrij levendige discussie tot gevolg hadden. Eenmaal kwam het zelfs tot een felle discussie tussen wethouder G. J. van Bar neveld (PvdA) en de heer R. van Mourik (Gem. Bel.). Deze laatste verweeet het bestuur van de Stichting Verenigingsgebouw Amerongen dat er „met twee maten wordt gemeten". „Ik heb de bewijzen in mijn zak", riep de heer Van Mourik uit. Hij was van mening dat er enige willekeur bestaat wat betreft het berekenen van de huur van het verenigingsgebouw. „Voor een avond wordt maar liefst 120 gulden gevraagd en dat is te gek om los te lopen", zo zei hij, terwijl hij als bewijsstuk een rekening uit zijn binnenzak haalde. „De begroting die voor u ligt is niet bepaald interessant, want we hebben ons tot het hoogst noodzakelijke moeten beperken. Die noodzakelijkheden be treffen hoofdzakelijk de woningbouw en het onderwijs", merkte burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch op, voor dat de heer Van den Dikkenberg als eerste met de algemene beschouwingen begon. De SGP'er was de mening toegedaan dat er in deze tijd te veel geld op on verantwoorde wijze wordt uitgegeven. „We leven boven onze stand en boven dien worden Gods naam en Gods dag op verschrikkelijke wijze ontheiligd; ook in onze gemeente De heer Van den Dikkenberg wees in dit verband op de openstelling van het voetbalveld en het zwembad op zondag. „Alle dingen moeten strekken tot Gods eer en op wat hier in de gemeente toe gelaten wordt, kan dan ook de zegen van God niet rusten", zei hij verma nend. Hij sprak zich duidelijk uit tegen het subsidiebeleid van de gemeente. „We hebben een tekort op de begroting en ik vind het daarom niet juist dat we aan openbare vermakelijkheden subsi die verlenen..." Tot die vermakelijkhe den rekende de heer Van den Dikken berg onder meer de bibliotheken, het dorpshuis en het sportterrein. Ten aan zien van de woningbouw zei hij tenslot te dat het college op zijn medewerking kon rekenen als het om de bouw van meer huizen ging. De heer A. van der Veer (P.v.d.A.) verklaarde dat er vorig jaar in gemeen telijk opzicht diverse goede dingen wa ren aangepakt. Als voorbeeld hiervan noemde hij het zwembad dat groten deels door zelfwerkzaamheid van de be volking is gerealiseerd. Hij toonde zich er een voorstander van, de burgerij va ker in te schakelen. In de woningbouw achtte hij het wenselijk dat er meer J V. D. DIKKENBERG (S.G.P.) ontheiligen ADVERTENTIE VEENENDAAL Pipo de Clown en Petra brachten gistermiddag plotse ling een bezoek aan Veenendaal. De televisiehelden kwamen gistermiddag uit de richting Amersfoort op het sta tion aan en maakten met behulp van een complete (echte) stoomtrein op namen voor een televisie-uitzending. Pipo vertelde in de stromende regen dat Petra een vriendje had ontmoet. Kareltje. Zijn vader is een sterke ma chinist en Petra en Pipo werden daar om uitgenodigd eens een rit te maken in het hijgende stalen gevaarte van Kareitjes vader. Inderdaad, heel wat anders dan zo'n circus-woonwagen, daarover waren Pi po en Petra het roerend eens. En wat ze nog meer deden daar op het Vee nendaal se station zien onze kleine le zers binnenkort wel op het scherm. Want Pipo kunnen ze niet missen, geen avond kleinere huizen zouden worden gebouwd om zo de doorstroming te bevorderen. „Bovendien doet zich de behoefte aan speelruimte gelden.....", zo merkte hij op. Voorts informeerde hij naar de re- constructie-plannen van de Utrechtse straatweg. „Is er al een plan binnen van architect Blaauboer?" De heer Van der Veer wees erop dat er in de gemeente verschillende perce len nog niet op de riolering zijn aange sloten. Na dit verlanglijstje wilde hij tenslotte zoals hij zei „een misverstand uit de weg ruimen". „Bij de benoeming van een nieuwe gemeente-secretaris heeft men onze fractie waarschijnlijk verkeerd begrepen, want het was niet onze bedoeling de bekwaamheden van een bepaalde ambtenaar van de secre tarie in twijfel te trekken De P.v.d.A.-woordvoerder vroeg bij de voorzitter opheldering omtrent ver schillende toezeggingen, die deze laatste bij de vorige begrotingsvergadering had gedaan. „U hebt veel beloofd, maar er is weinig gerealiseerd", zo luidde de kritiek van de heer Van der Veer. De heer A. Hasselaar (C.H.U.) be perkte zich in zijn opmerkingen tot Overberg. Hij wees op de slechte toe stand van de Bergweg. „Daar gebeu ren ongelukken als er niets aan gedaan wordt", waarschuwde hij. Het onder houd van de sloten dat door de Kon. Ned. Heidemij. was verricht, achtte hij een te kostbare zaak in vergelijking tot omliggende gemeenten, die dit werk openbaar hadden aanbesteed en toen veel voordeliger uit bleken te zijn. Hij pleitte er dan ook voor dat Amerongen voortaan deze methode zou gaan volgen. De heer Hasselaar achtte een snelheids beperking op de Haarweg (de school) en op de Dwarsweg (kamp Overberg) een dringende noodzaak. Deze mening was ook de heer M. Doornebal (A.R.) toe gedaan. Zijn suggesties kwamen in gro te lijnen met die van de heer Hasse laar overeen. Het A.R.-raadslid drong bovendien aan op een betere afbake ning van de weg Scherpenzeel - Ame rongen en op een verkeerstelling op de Haarweg, om er de intensiteit van het verkeer te peilen. Daarna kwam de heer Van Mourik met zijn kritische opmerkingen over het bestuur van de Stichting Verenigingsgebouw Ameron gen. In zijn antwoord ging burgemeester Van den Bosch uitvoering in op alle ar gumenten en suggesties, die de raads leden naar voren hadden gebracht. Hij zei begrip te hebben voor de princi piële standpunten van de heer Van den Dikkenberg. „Wij waarderen uw chris telijke visie, maar vinden ook dat het geen schande is een dergelijke visie aan de tijd aan te passen. Wat dat be treft zullen wij het wel nooit samen eens worden...." De burgemeester gaf toe, dat de ver betering van de Bergweg een dringen de noodzaak is, evenals de reconstruc tie van de Utrechtsestraatweg. „We VAN DE VEER (P.v.d.A.) voorbeelden RENSWOUDE De Vereniging „Het Groene Kruis" te Renswoude houdt dins dagavond 4 april de jaarlijkse algemene ledenvergadering. De bijeenkomst vindt plaats in het Groene Kruisgebouw aan de Van Reedeweg. A. HASSELAAR (C.H.U.) ongelukken O hebben nu een plan van architect Blaau boer binnengekregen en ik kan alvast zeggen dat het zo goed als zeker is, dat de rotte bomen langs de Utrechtse straatweg zullen verdwijnen. Algehele vernieuwing lijkt ons op dit moment een te kostbare zaak. Een en ander zou bijna een ton vergen. Dit jaar zal er in ieder geval wat gaan gebeuren...." De opmerkingen van de heer Hasselaar over het onderhoud van de sloten wer den door de voorzitter becommentarieerd met de toezegging dat er voortaan in het openbaar zal worden aanbesteed. „En dan de riolering", zo vervolgde hjj zijn betoog. „Ik wieet dat de riole ring in Overberg hier en daar niet deugt, maar dit is nog lang niet zo erg als wat er in Veenendaal gebeurt. Daar lozen 20.000 mensen hun rioolwater In de stiksloot die het Valleikanaal heet. Een erbarmelijke zaak voor de volksge zondheid. Het probleem in Overberg is daar maar een kleinigheid bij-..." Wethouder Van Barneveld haakte in op de opmerking van de heer Van Mou rik. „Het dorpshuis is er met bloed, zweet en tranen gekomen en nu het er eenmaal is mag men er best iets voor over hebben", zo stelde hfl. De heer Van Mourik was door dit argument niet te overtuigen. „Als het zo duur bltfft, zie je er straks niemand meer", merk te hij op. Tenslotte werd de begroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Al leen de heer Van den Dikkenberg vroeg aantekening tegen de door hem genoem de subsidieposten te hebben gestemd. Later verklaarde hij zich bovendien te gen de subsidie van tien gulden, die de gemeente elk van de drie takken van geestelijke verzorging in het leger ieder RENSWOUDE De muziekvereniging te Renswoude organiseert vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april een bazaar in gebouw „Rehoboth". De Renswoudse mu zikanten gaan deze bazaar op poten zet ten om de kaspositie wat te verbeteren. Jhr. Taets van Amerongen van Renswou de is bereid gevonden om de bazaar vrij dagavond officieel te openen. Aan de ba zaar is tevens een grote verloting ver bonden. jaar zal gaan verlenen. Dit bedrag werd op voorstel van ir. J. Tenge (V.V.D.) van f 2,50 op f 10,- gebracht, nadat de heer Van der Veer op een subsidie van f 50,- per jaar had aangedrongen. „Ge discussieer hierover hoort eigenlijk niet in de raad thuis", zei de burgemeester tentslotte en daar was het merendeel van de raadsleden het roerend mee eens. STADSSCHOUWBURG Zaterdag 1 april 20 uur: De Utrechtse Operette met „Die Czardas fürstin" van Emmerich Kalmün. Zondag 2 april 20 uur: Nederlandse Co- medie met „Een appel voor de dorst". Maandag 3 april 20 uur: Ned. Stichting voor Morele Herbewapening: Muzikale Show uit India „India arise". Woensdag 5 april 20 uur: Nederlandse Comedie met „In wankel evenwicht". Vrijdag 7 april 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Oom Wanja". TIVOLI Maandag 4 april 20.15 uur: Concert U.S.O. o.l.v. Frits Knol m.m.v. Herman Schey, bas, Jan Bleumers, viool en Jo van Helden, altviool. Werken van Ba- dings, Mahler, Mendelssohn. Woensdag 5 en donderdag 6 april 20.15 uur: Concert U.S.O. o.l.v. Frits Knol m.m.v. Robert Guralnik. Werken van Weber, Chopin, Mendelssohn en Ri chard Strauss. GEBOUW VOOR K W Dinsdag 4 april 20.15 uur: Concert door Elly Ameling, sopraan, Jörg Demus, Hammerklavier en George Peterson, klarinet. Donderdag 6 april 20.15 uur: Toneelgroep Theater met „Bloomsday" van Allen M'Clelland naar „Ulysses" door James Joyce. WERFKELDER Oude Gracht 135 Iedere zaterdag en zondag 20.30 uur: Mu- zevalcabaret met „Dat kan je in je zak steken". NICOLAIKERK Iedere zaterdag 19.30 uur: Orgelvesper, wisselende organisten. CINÊ-CAVE Oude Gracht 156 Woensdag 5 april 21 uur: Café-chantant en cabaret „Domci-Domga". ADVERTENTIE vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM AMERONGEN In het college van B. en W. zal geen taakverdeling wor den ingevoerd. In de raadsvergadering van gisteravond kon men de noodzaak er niet van nizien om de bestaande si tuatie binnen het college te veranderen. De heer J. Tenge (VVD) was in de vo rige raadsvergadering over de wense lijkheid van een taakverdeling begon nen. Hij had het college daarna uitvoe rig ingelicht over zijn zienswijze in een brief, die gisteren in de raad ter sprake kwam. „Ik wil er geen halszaak van ma ken", zei de heer Tenge voordat hij het onderwerp „taakverdeling" op ta fel bracht. „Maar we weten meestal niet hoe de wethouders over bepaalde zaken denken. De burgemeester is al tijd de spreekbuis van het college. Ik vraag me af of dit een juiste parlemen taire instelling van het college is ten opzichte van de raad De privé-mening van de wethouders komt niet aan het licht... De heer A. van der Veer (PvdA) gaf te kennen dat de argumen ten van de heer Tenge hem wel aan spraken. Anders dacht de heer J. v.d. Dikken berg (SGP) erover. „Het gevaar van een taakverdeling is dat de wethouders langs elkaar heen praten." „Ik zie ook geen voordelen", zei de heer M. Door nenbal van de AR en de heer A. A. van Doorn (AR) voegde daaraan toe dat hij de zienswijze van de heer Tenge evenmin kon delen. „Aan een machine die goed loopt moet je niet gaan prut sen", zo luidde zijn standpunt. De heer A. Hasselaar (CHU) was van mening, dat er door een taakverde ling niets zou veranderen. „Een wet houder kan immers niet beslissen....het aatste woord is altjjd nog aan het col lege..." Wethouder K. G. Tiel (CHU)r „Het IR. J. TENGE (V.V.D.) taakverdeling systeem van nu fungeert goed, ik zie niet in waarom we dat zouden gaan veranderen" en het oordeel van wte- houder G. J. van Barneveld (PvdA): „In een kleine gemeente als Ameron gen zijn de zaken nog te overzien. Als de heer Tenge het overtuigend bewijs had geleverd, dat er iets mis is in het werk van de wethouders, dan had ik wat voor zijn argumenten kunnen voe len." Burgemeester Van den Bosch was van mening dat een taakverdeling het „teamwork" van het college nadelig zou beïnvloeden. Toen de heer Tenge al deze argu menten had aangehoord zei hij: „Ik had al een motie op papier gezet, maar ik zal die nu maar niet indienen. Als men denkt dat het zo goed gaat, dan leg ik me daar maar bij neer

De Vallei | 1967 | | pagina 3