AANNEMERSBEDRIJF GEBR. v. d. BELT N.V bouwde het „Combine" seriebad in ruim 4 maanden landelijke primeur Veenendaalse instructiebad is Initiatief van Sportstichting 2600 kinderen per week Nieuwe badmeester Zwanenmoeder broedt SPORTSTICHTING VEENENDAA' Steeds meer zwembassins van nieuwe kunststof Er is nog gelegenheid zich aan te melden voor vrij zwemmen gedurende een uur per week. rdgina 4 WOENSDAG 29 MAART 1967 De behoefte aan zwembaden in Nederland laat zich steeds sterker voelen. In 1962 waren er in ons land 481 zwembaden. Een jaar later bleek dat 64% van de Nederlandse gemeenten nog geen zwembad rijk was. Momenteel zijn er tientallen grote en kleine gemeenten die op korte termijn een overdekt instructiebad willen realiseren. Tot dusver werden de zwem bassins hoofdzakelijk van gewa pend beton gebouwd. Deze con structies zijn niet alleen zeer ar beidsintensief. maar bovendien worden voor de afwerking van de betonnen wanden en de bo dem veel vakmanschap en man uren gevraagd. In de meeste ge vallen is er op de uitvoering wel het een en ander aan te merken, zodat het onderhoud na verloop van tijd veel geld gaat kosten. Gebaseerd op de gedachte van meer arbeidsbesparende werk methoden heeft de Twellose In dustrie Plastics N.V. te Twello enige jaren geleden het idee ont wikkeld om zwembaden van kunststof te fabriceren. In Twello is sinds kort een nieuwe fabriek gevestigd waar zwembaden aan de lopende band van deze stof worden vervaar digd. Voor het zover was, had den de technici van het bedrijf al bijna drie jaar geëxperimen teerd, waarbij talloze moeilijkhe den van kunststof-technische en van constructieve aard moesten worden overwonnen. Nu zijn de met glasvezel ge wapende polyester zwembaden niet meer weg te denken en nu wordt ook Veenendaal in de ge legenheid gesteld met dit moder ne produkt kennis te maken. Architect G. L. Brouwer uit Den Haag (links) en de heer G. van de Belt uit Twello, een van de directeuren van de aan nemersfirma die het had heeft gebouwd. Beide heren hebben de vorderingen van het bad nauw lettend in het oog gehouden, daarvan getuigen de vele malen dat zij Veenendaal bezochten. ADVERTENTIE gezien op tv? Vraag KLEUREN- folders aan bij Linoleum Krommenie te Krommenie MAANDAG 3 APRIL 1967 BEGINNEN ALLE ZWEMLESSEN Voor zwemlessen aan kinderen bestaat reeds een wachtlijst. U KUNT ZICH DAARVOOR IN VERBINDING STELLEN MET DE BADMEESTER (Telefoon 3231). ln het hele gebouw heerst een con stante aangename temperatuur. Het badwater heeft een temperatuur van 24 graden en in de kleedkamer is het bijna even warm, 20 graden. Het bassin kan 106 m3 water be vatten. ADVERTENTIE Met de bouw van het nieuwe in structiebad aan de Rondweg West heeft Veenendaal de achterstand die men ten opzichte van de zwembad accommodatie had. royaal ingelo pen. Als burgemeester Hazenberg zaterdag 1 april het bad officieel zal hebben geopend, betekent dit, dat Veenendaal als eerste gemeente in ons land zal kunnen profiteren van een nationale primeur. Het in structiebad is een nouveauté voor Nederland. .Straks zal het aanne mersbedrijf Gebr. Van den Belt N.V. te Twello de baden in serie gaan produceren. Het klinkt wat ongeloofwaardig; zwembaden aan de lopende band voor nog geen f 350.000,per stuk. inclusief de inventaris. In Veenendaal zijn ve le geïnteresseerden uit alle windstre ken het bad al komen bekijken. De gebroeders Van den Belt geloven in hun nieuwe bad. Zij zijn met iets nieuws gekomen; met iets nieuws waar vele gemeenten al jaren ver langend naar uitkeken, maar dat steeds om financiële redenen niet te realiseren bleek te zijn. Voor de gebr. Van den Belt was het uitgangspunt dan ook toen zij met plannen rondliepen om een nieuw bad te introduceren, dat het een overdekt instructiebad moest zijn van goede kwaliteit en lage prijs. Om dit te bereiken werd een standaard systeembad. dat straks in serie wordt gemaakt als proto type genomen. Behalve 'n staf van deskundige medewerkers, onder wie de Haagse architect L. G. Brouwer, werden er experts uit de onderwijs sector geraadpleegd, om aldus een bad te creëren dat direct op de praktijk zou zijn afgestemd. Ook werd er advies ingewonnen bij het adviesorgaan voor bad- en zwem inrichtingen van de vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dit alles gaf al gauw een beeld van de eisen, die men aan het te ontwerpen bad zou moeten stellen. Architectonisch zou het plan aan alle zon oriëntaties aangepast moe ten zijn. Bovendien zou er op een klein terrein gebouwd moeten kun nen worden. ADVERTENTIE Aan de realisering van het Vee nendaalse overdekte instructiebad is de naam van de Sportstichting ten nauwste verbonden. Door de activiteiten van deze commissie kon men met medewerking van het ge meentebestuur een bestaand zwem badplan van de gemeente Vleuten- De Meern overnemen, dat in die ge meente door diverse omstandighe den niet te realiseren bleek. In Vee nendaal was men direct enthousiast over het initiatief van de sportstich ting. Op 7 november van het vorig jaar ging de eerste spade aan de Rondweg West de grond in. Nu, en kele maanden later kan het nieuwe bad in gebruik worden genomen. De zwemlessen aan de Veenendaal se jeugd zullen kunnen worden be gonnen. Veenendaal was al geruime tijd aan een overdekt zwembad toe. De gemeente besefte dit en er werd een groots opgezet zwembad-sporthal complex opgezet, dat rond de zes miljoen gulden zou gaan kosten. Later bleek de gemeente hiervan de financiële consequenties niet te kun nen dragen. De post van het grote zwembadplan werd van de begro ting afgevoerd om deze aldus slui tend te maken. Intussen zochten het gemeentebe stuur en de sportstichting naar een aanvaardbare „vervanging" van het bad dat schipbreuk had geleden. In het overdekte instructiebad werd een zeer acceptabele oplossing gevonden. Straks zal er aan het be staande bad nog 'n veel groter deel worden aangebouwd. De wethouder van sportzaken, de heer C. N. van Kuyk, heeft zich in dit opzicht op timistisch uitgelaten. Volgens zijn verwachtingen zal het nieuwe grote overdekte zwembad binnen twee jaar klaar zijn. Dit bad zal uiter aard in opzet eenvoudiger zijn als het grootse plan van destijds, maar men zal er dezelfde mogelijkheden en accommodatie vinden. Het instructiebad blijft straks, als het nieuwe bad er is, zijn func tie behouden. Nog andere details werden door deskundigen uitgedokterd. Het in- rieur werd voorzien van knappe staaltjes van vernuft. Daarvan zijn voorbeelden genoeg te noemen. Zo zijn er kleedcabines aangebracht die „weggerold" kunnen worden. Rond het bassin is een leiding aangebracht om de perrons automatisch schoon te spoelen. Door toepassing van thermische materialen en thermo pane glas kan condensvorming ge heel voorkomen worden. Om een goedkoop bad te bouwen zou het voor de hand liggen om op de bouwmaterialen te bezuinigen. Men heeft het tegendeel in de prak tijk gebraccht. De materialen als kwartsiet polyester en geglazuurde steen werden met zorg gekozen. In vier maanden tijd kan het bad bedrijfsklaar worden opgeleverd. Badmeester W. Kok uit Ede zwaait de scepter in het instructiebad Hij werd gekozen uit een groot aantal gegadigden voor deze functie, die solliciteerden op een oproep van de gemeente. De heer Kok werd ten- slotte geselecteerd. Hij is direct al bijzonder enthousiast aan de slag ge- gaan. Voor vele Veenendtders is hij bovendien geen onbekende want zijn vader is jarenlang badmeester in het Bergbad geweest. De heer Kok zal in zijn werk worden geassisteerd door een z.weminstructeur en een -instruc- trice. Vanzelfsprekend is het instructiebad in hoofdzaak bestemd om de Veenen daalse jeugd in de gelegenheid te stel len de zwemkunst onder de knie te krij gen. Per week zullen 2600 kinderen het bad bezoeken om er onder deskundige leiding zwemonderricht te ontvangen. Voorlopig zullen de vierde, vijfde en zesde klas van de lagere scholen hier toe in staat worden gesteld, alsmede de eerste klassen van het voortgezet on derwijs. De kinderen zullen maximaal twee jaar lang van de zwemlessen kun nen profiteren. Na die periode heeft men ongeveer tachtig keer les gehad en dan mag men toch wel verwachten dat geen enkele leerling er nog enige moeite mee heeft het zwemdiploma in de wacht te slepen. In het verleden was het met de zwemlessen in Veenendaal niet best ge steld. In het Bergbad werd 's zomers wel les gegeven, maar in de praktijk kwam het er dikwijls op neer dat men in een bepaald seizoen hoogstens drie maal het water inging. Het nieuwe bad is ook toegankelijk voor individuele zwemmers. Men dient zich daarvoor wel tijdig aan te mel den. Bovendien is het noodzakelijk dat er een toegangskaart wordt aange schaft die een geldigheidsduur van drie maanden heeft. Op de kaart staan de tijden gedurende welke men van het bad gebruik mag maken. Zo'n kaart kost negen gulden en men kan er dertien keer voor in het bad te recht. Bovendien bestaat er voor vereni gingen de mogelijkheid van het bad ge bruik te maken. ADVERTENTIE -s OPHEUSDEN Ondanks het gure weer van de laatste weken schijnt het dat de lente in Opheusden werkelijk haar intrede heeft gedaan. Reeds drie weken broedt in de berm van de Markt straat aan de grote waterplas een moe derzwaan op een vijftal eieren. Statig trotseert de witte vogel alle plensbuien en harde windstoten, terwijl haar echt genoot het voedsel verzamelt en als een stoere schildwacht op de berm en in de plas patrouilleert. Dit was niet nodig als reeds enkele malen was gebleken, dat jeugdige vandalen trachtten het nest te verstoren, kennelijk met de bedoeling de eieren als een trotse buit mee naar huis te nemen. Vader zwaan verstaat echter zijn vak volkomen en heeft deze gruwelijke daad weten te voorkomen. Vooral in de ko mende periode, dat de vogels weer gaan nestelen, dienen de ouders hun kinderen er op te wijzen, dat ook dieren recht op leven hebben.

De Vallei | 1967 | | pagina 4