Voor wurging echtgenote eis twee en een half jaar Wie zegt dat kwaliteit tegenwoordig nog goedkoop kan zijn duizenden gebruiksters Zeegrint als materiaal voor havendammen Een verrassing voor Humphrey Aanklacht na blessure in basketball wedstrijd Eenrichtingsverkeer voor punters Dader ontmoet begrip bij rechtbank Ruiten ingegooid bij Lou: maand cel Voorbeeld zijn i)o6tónOM Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddel: vele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeautjes, verpakking en geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens! 3 kg schuimend voor de normale wasmachine. Normale prijs 9.40; u betaalt slechts 5.90 u verdient 3 kg matig schuimend voor de trommelwasmachine. Normale prijs 9.25; u verdient 2.75; u betaalt slechts 6.50 DOBBELMAN - VAN BUITEN ZO GEWOON, TOCH ZO BUITENGEWOON Limburgse wijze Gelukkig stel Griekse legerchef afgezet PRINSES IRENE IN NEDERLAND Commissie McNamara weer bijeen Babylijkje gevonden School in Brunssum voor kinderen van personeel Afeent Hagelstenen doden man en 24 koeien wyers UITSCHURING Weinig ondernemers in sector frisdranken MAN VERSLAAFD' AAN INBREKEN Tv-programma's op zondag verschoven ONDER LAAG MEEL GESTIKT WOENSDAG 29 MAART 1967 TAe achttienjarige Frans Jorna uit En- schede (links op de foto) heeft bjj de politie een aanklacht wegens mishan deling ingediend tegen de basketbalspe ler Harm Bakker. Frans viel zaterdag in de basketbal derby TreffersJugglers zo hard op de betonnen vloer van de Twentehal, dat hij zijn middenhandsbeentje brak. „De coach van de Jugglers, de heer Pijl, heeft zijn jongens opgehitst tot ruw spel, mijn zoon werd opzettelijk ten val gebracht", zegt vader Jorna (rechts op de foto). „De scheidsrechter constateer de dit ook, anders had hij Treffers geen twee strafworpen toegekend". De heer Jacobs, voorzitter van de Treffers: „De heer Jorna moet natuur lijk zelf weten wat hij doet. Zo'n aan klacht is geen propaganda voor de basketbalsport. Ik kan zijn standpunt wel begrijpen." De heer Lohuizen, voorzitter van de Jugglers: „Dit was beslist geen opzet. We vinden het jammer, dat de heer Jor na andere motieven op deze wijze wil uitspelen." Door het ongeluk kan Frans over twee weken geen eindexamen in de fabrieks school afleggen. Hij moet volgend jaar terugkomen. AMSTERDAM De dertigjarige ver tegenwoordiger B. van der K. uit Am sterdam is door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. Tevens zal hy een jaar lang geen auto mogen besturen. De vertegenwoordiger had op Nieuw jaarsdag zeven glazen cognac gedron ken, was naar de villa van de volgelin gen van Lou in Muiderberg gereden en had daar de ruiten ingegooid. Het was een wraakoefening omdat Lou en de zij nen volgens de man zijn moeder geeste lijk kapot hadden gemaakt, nadat zij zich elf jaar geleden bij de sekte had aangesloten. MAASTRICHT „Hij wilde in zijn huwelijk een volmaakt geluk forceren, hij kon geen genoegen nemen met een beperkt geluk". In dat krampachtig wil len wegstrijken van elk klein plooitje in het kleed van het huwelijk moest vol gens de psychiater de oorzaak hebben gelegen van de driftexplosie die zich in de ochtend van 10 nocember had voorgedaan bij de toen nog 29-jarige mijn- beambte Piet J. H. uit Heerlen. Toen zijn razernij voorbij was, lag zijn levens lustige vrouw, de 28-jarige Tonnie gewurgd op de grond. Even tevoren had hij haar ontbijt nog op bed gebracht. Piet had zjjn vrouw eerst de keel dichtgeknepen tot z(j bewusteloos was en haar vervolgens het ademen onmogelijk gemaakt door een paar nylons om haar nek te knopen. Toch meende de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop gisteren dat de opzet tot doden niet overtuigend was bewezen. Hy hield het op zware mishandeling met dodelijk gevolg, een misdrijf waarvoor hy de Maastrichtse rechtbank vroeg twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek op te leggen. Grondslag voor deze opvallend lage eis was het rapport van de zenuwarts C. Lelie, dat nog was aangevuld door een ander psychiatrisch en psycholo gisch rapport. Dokter Lelie kwam tot de veronderstelling, een veronderstelling die hij als zekerheid presenteerde, dat het trekken van kiezen op de dag voor het drama een belangrijke factor was geweest. „Dat hij haar mishandelde toen de vulkaan waarop hij leefde na een op merking van zijn vrouw losbrak, is voor ons deskundigen te volgen. Dat hij echter is doorgegaan en als een beul zijn werk heeft volvoerd door haar te wurgen toen zij al bloedend op de grond lag, is niet meer te beredeneren vanuit zijn karakter. Er moet toen een korte periode van krankzinnigheid zijn ingetreden, een uitzonderingstoestand, die verband hield met het trekken van drie kiezen tegelijk op de dag tevoren. Ik heb daar onder meer nog met prof. Riimke over gesproken en die ziet dat als een zo reëel gevaar dat hij er tand artsen colleges over geeft. Bij overgevoe lige mensen kan door het trekken van kiezen het lichaamsschema verstoord raken, het wekt dan een soort castratie- gevoel op. In die fase heeft de verdach te beslist geen vrijheid meer gehad om zijn wil te bepalen", aldus dokter Le lie. Zijn conclusie was dat Piet het do den van zijn vrouw met behulp van de kousen in het geheel niet kon worden toegerekend, maar dat hij voor de daar aan voorafgaande mishandelingen wel toerekeningsvatbaar was, zij het ver- verminderd. De psychiater had geen terbeschik kingstelling van de regering aanbevo len, omdat er geen enkele inrichting voor terbescliikkinggestelden in Ne derland is waar Piet de psycho-analyti- sche behandeling zou kunnen ondergaan die hij volgens het rapport nodig heeft. „Hij past ook niet tussen de psychopa ten", vond dokter Lelie. De officier sloot zich bij die opvatting aan. Samen met de raadsman had hij de mogelijkheid van het gevangeniswe zen onderzocht en daarbij was geble ken dat het hoogst haalbare was een plaatsing in de gevangenis in Schevenin- gen, waar hij zou kunnen worden be handeld door de psychiaters van het in hetzelfde gebouw huizende Selectie-insti tuut van het gevangeniswezen. „Dat kan slechts een voorbereiding zijn voor de echte behandeling, maar die kan hem in geen enkel gesticht worden ge- ADVERTENT1E a3 kg wasmiddel in voordeeb* normale prijs 9.40 trek af:SïïCSSSr* 3.50 u betaalt netto 5.90 GEZINSWASMIDDEL dus met voor tromnwlwasmachin» geven. Daarom mag Ge gevangenisstraf ook niet te lang zijn", aldus mr. Schen kenberg van Mierop. Op de zelfde milde en begrijpende manier had ook de anders nog wel eens felle president van de rechtbank, mr. H. Disch, de zaak met de in keu- rig grijs streepjespak gestoken verdach te doorgenomen. Piet was geboren in het gezin van een baptistenpredikant, die met 250 gulden in de maand moest rondkomen. Daar mee verdiende hij minder dan zijn Heerlense gemeenteleden, maar niette min leefde hij steeds in het besef dat hij een voorbeeld moest zijn. Dat had een stempel gedrukt op Piets karakter, die daardoor wat zwaar op de hand was geworden, ernstig en naar buiten steeds volledig beheerst. „Had hij zijn agressies maar eens met een enkele klap afgereageerd in plaats van ze op te kroppen, dan zou hij waar schijnlijk ten slotte niet zo fataal heb ben gehandeld", verzuchtte de psychiater gisteren. Op schermles ontmoette Piet, die na het volgen van middelbaar onderwijs bij de Staatsmijnen was terechtgeko men, de onderwijzeres Tonnie, die met haar soms misschien wat oppervlakkige maar altijd opgewekte en opgeruimde karakter vrijwel zijn tegenpool was. „Die vrolijkheid vond ik wel prettig, want ik ben van nature een zwartkij ker", zei Piet voor de rechtbank. Tonnie was rooms-katholiek, maar dat vormde geen beletsel voor een hu welijk op 23 oktober 1965. Het verschil in overtuiging gaf nu en dan aanleiding tot onenigheid, maar er waren veel meer en veel minder belangrijke punten die op gezette tijden tot verkoeling in de verhouding leidden. Zo was er de slordigheid in het huis houden nog verergerd doordat Ton nie na haar huwelijk bleef werken die de uiterst punctuele Piet een doorn in het oog was. De in het noorden gebo ren Piet ergerde zich ook aan het vrij indringende contact dat zijn schoonmoe der op Limburgse wijze met zijn vrouw bleef hebben. Toen Tonnie in verwachting raakte, waren beiden daar erg blij mee. Piet: „Ik dacht dat een kindje ons dichter bij elkaar zou halen." Toen hij na de bevalling twaalf dagen lang alle huishou delijke werk deed om haar zoveel moge lijk rust te gunnen, irriteerde het hem weer dat zij niettemin op grote schaal met zuidelijke gastvrijheid kraamvisite ontving. Naar buiten speelde het echtpaar to neel, als dat nodig was. Iedereen zag ]Piet en Tonnie als „een gelukkig stel" en Piet werd in andere gezinnen soms als het voorbeeld van de ideale echtge noot gebruikt. De werkelijkheid was:, „Ik kon moei lijk door haar opgeruimdheid heenko men en contact met haar krijgen. Ik heb ook meer dan eens gesprekken met haar gehad om de moeilijkheden te overwinnen, maar ik zag geen verbete ring; de moeilijkheden werden nooit vol ledig uit de weg geruimd." Ook op de fatale ochtend had Piet weer willen uitpraten. De avond tevo ren was hij in een geprikkelde stem ming naar bed gegaan en daarom had hij 's ochtends vroeg het flesje voor de baby gemaakt en Tonnie later gewekt met de mededeling dat ze kon uitsla pen. Nadat hij haar ontbijt had ge bracht, was hij op de rand van het bed gaan zitten om met haar te praten over hun moeilijkheden, maar Tonnie had geen zin gehad in een lang gesprek. Piet had haar een paar maal verwe ten: „Je houdt niet van mij, je moet eens weten hoe alleen ik ben." De re actie van Tonnie was ten slotte ge weest:' „Je haalt je iets in je hoofd, hou op en ga weg, ik red me alleen wel." Dat was de druppel geweest die bij Piet de emmer vol ergernissen deed overlopen. Woedend viel hij haar met zijn vuisten aan en achteraf pas was het langzaam tot hem doorgedrongen wat hij allemaal had gedaan. Toen hij dat besefte had hij een schoon over hemd aangetrokken en de baby ver zorgd en was hy zich uiteriyk kalm bij de politie gaan melden. Gisteren beleed hij even beheerst voor zijn rechters: „Ik hoop u ervan te overtuigen dat ik heel veel van haar hield en nog houd." Zijn raadsman, mr. J. F. H. M. See- len, kon daar op aansluiten: „De zwaar ste straf is hem al gegeven." ATHENE De opperste defensie raad heeft ingrijpende wijzigingen aan gebracht in de top van de strijdkrach ten en bij de ordediensten in Grieken land. Het hoofd van de staf van de na tionale defensie, generaal Constantin Tsolakas, is vervangen door admiraal Spirodon Avgeris, die tot dusver chef marinestaf was. Schout-bij-nacht Con stantin Engolfopoelos kreeg de vrijgeko men post. Emmanuel Arhontoelakis werd bevor derd tot hoofd van de politie. De bladen van links en van het cen trum reageerden hierop dinsdagochtend met koppen als „chef generale defen siestaf door brutale gangstermethode de laan uitgestuurd" en „de junta heeft nu vooruitzicht van verkiezingen en doet tegenaanval". Men, heeft de beschuldi ging, dat generaal Tsolakas het slacht offer is geworden van zijn getuigenis sen, die gunstig waren voor bepaalde beklaagden in het „Aspida-proces" waarin verscheidene officieren hebben terecht gestaan. SCHIPHOL Prinses Irene is gister middag met haar man, prins Care) Hugo, met een vliegtuig uit Parys op Schiphol aangekomen. Het paar zal enkele dagen op Paleis Soestdijk logeren. PARIJS De commissie voor atoom- zaken van de Navo, bekend onder de naam „commissie McNamara" zal op 6 en 7 april in Washington bijeenkomen, zo is gisteren door de Navo in Parijs meegedeeld. Voorzitter is Manlio Bro- sio, de secretaris-generaal van de Na vo. De ministers van defensie van de ze ven landen van de Navo zullen aan de ze bijeenkomst deelnemen, onder wie de Nederlandse minister De Jong. De commissie is belast met het advi seren van de raad van de Navo in za ken van nucleaire politiek. De veertigjarige N. G. Weyland uit Den Helder is gistermorgen bij hét lossen van een vrachtauto met hout on der de lading gekomen en doodgedrukt. (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Zeegrint zal mogeiyk een belangryk bestanddeel vormen van de dammen voor de nieuwe havenmond van de Nieuwe Waterweg. Rijkswater staat neemt nn proeven met dit grint dat afkomstig is uit het westelijk deel van de Noordzee. Als de resultaten ervan gunstig uitvallen zal rond vyf miljoen ton van dit materiaal nodig zijn. Deze hoeveelheid moet dan in de komende drie jaar worden verwerkt. De nieuwe noorder- en zuiderhoofden bij Hoek van Holland zullen worden op gebouwd uit stortsteen van verschillen de afmetingen: van vele tonnen ge wicht tot zogenaamd fijn grint. Op die manier ontstaat een dam met bepaalde filtereigenschappen die de stabiliteit er van verzekeren. Direct op de zeebodem moet een laag materiaal komen die wat deze filter eigenschappen betreft, aansluit op het zeezand. In principe zouden zinkstuk- ken dienst kunnen doen. De bezwaren ertegen zijn dat zeer vele zinkstukken nodig zouden zijn en dat het laten zin ken tot circa vijf kilometer uit de kust in een druk vaarwater moet gebeuren. Rijkswaterstaat heeft daarom ge zocht naar een ander materiaal met de zelfde eigenschappen betreffende filter werking. Het ging om een fijnkorrelig grint van een zeer bepaalde samenstel ling. Dit komt niet voor op de gang bare winplaatsen. Het zou mogelijk zijn de verlangde gradering kunstmatig te benaderen door diverse grintsoorten te mengen. Men zou dan nog niet de vol maakte samenstelling verkrijgen. Na een onderzoek dat Rijkswater staat in eigen beheer uitvoerde, bleek het gewenste grint in zee aanwezig te zijn. Het komt op verschillende plaat sen voor in de Noordzee. Op een plek in het westelijke deel van de Noordzee werd het gevonden in voldoende hoe veelheden en op een diepte waar de beschikbare werktuigen het kunnen op halen. Na onderzoek in een laboratorium bleek dat dit materiaal van nature de ideale samenstelling heeft voor het be oogde doel. Rijkswaterstaat staat even wel nog voor de belangrijke vraag: Kan dit grint worden gewonnen en verwerkt in de bestaande samenstelling Om hier TILBURG In Tilburg heeft een ge meentewerker gisteren bij het schoon maken van een rooster in het riviertje de Oude Ley een plastic zak met het lijkje van een pasgeboren baby gevon den. Het kind heeft slechts korte tijd in het water gelegen. Van onze correspondent. VROOMSHOOP De Navo heeft de N.V. De Groot's Houtbouw in Vrooms- hoop opdracht gegeven tot de bouw van een school van tachtig klassen in Bruns sum. In deze school zullen de kinderen van het buitenlandse personeel van Afcent onderwezen worden. Met de bouw is een bedrag van zes miljoen gulden ge moeid. De N.V. De Groot kreeg de opdracht na een selectie uit twaalf inschrijvers uit verscheidene Europese landen. NEW DEHLI Hagelstenen zo'groot als cricketballen hebben in Sakheya in Noord-India het leven gekost aan een man en 24 koeien. Dertig mensen moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men, nadat zij door de hagel waren ge troffen. ADVERTENTIE Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. achter te komen zijn experimenten op enkele kilometers buiten de kust aan de gang. Het is de bedoeling dat het nieuwe gedeelte van het Noorderhoofd over de gehele lengte van drie kilometer en het laatste (gebogen) stuk van het Zuider- hoofd ongeveer twee tot drie kilome ter een onderlaag van grint krijgt. De dikte ervan zal variëren van twee tot vier meter. De mogelijkheid bestaat dat dit zee grint ook zal worden gebruikt als het nodig blijkt de bodem van de Water weg tegen uitschuring vast te leggen. Ten gevolge van de stroom schuurt de bodem uit, waardoor de verzilting toe neemt. Dit vastleggen van de bodem zou evenwel ook met een ander mate riaal kunnen worden gedaan. Het staat nog niet vast waar en over welke lengte de bodem van de vaarweg tussen Rot terdam en de zee met steen moet worden bekleed. DEN HAAG - De bedrijfstak fris dranken lokt weinig ondernemers. Elk bedrijven. Veel daarvan verdwijnen jaar wordt het aantal fabrikanten en groothandelaren kleiner. In 1962 telde ons land er 1265, op 1 januari 1967 nog maar 1045, aldus een verslag van het bedrijfschap frisdranken. Uit een onderzoek van het schap blijkt dat de omzet van veel bedrijven ver mindert met het klimmen der jaren van de ondernemer. Op het laatst is de omzet niet meer dan een „sigarencent- je". De Algemene ouderdomswet (AOW) heeft een sanerende invloed op de rand- spoorloos, aldus het verslag. Voorspeld wordt dat de gevolgen van de stille sa nering pas in de komende jaren duide lijk zullen worden. Van de ruim 200 fabrikanten in fris dranken produceren zeer velen slechts sporadisch, voornamelijk in de zomer. Daarnaast zijn zij dan groothandelaar voor een merk van een andere fabriek. Alleen in Overijssel, Noord- en Zuid-Hol land en Noord-Brabant ontstaan grote bedrijven. Ongeveer tweederde van het aantal fabrikanten beschikt over een zeer geringe produktiecapaciteit, zo meldt het schap. DEN HAAG „U bent verslaafd aan het inbreken", zei de president van de Haagse rechtbank gistermiddag tegen de 49-jarige K. C. H. uit Den Haag, die te recht moest staan wegens het plegen van achttien inbraken in Den Haag en omstreken. De man had geld buitgemaakt en alle mogeiyke goederen, waaronder twee kostbare schilderijen. De officier van justitie vond dat de man, die al negen jaar in de cel heeft ge zeten, nu drie jaar in de gevangenis moet doorbrengen. Van onze correspondent. HILVERSUM Van zondag 2 april af zullen de t.v.-programma's op Ne derland 2 pas beginnen om acht uur 's avonds. Nederland 1 is vanaf ge noemde datum al van 18.40 uur in de lucht. Tot dusverre werd het jeugdpro gramma van de kerken zondagsavonds gelijktijdig uitgezonden met op het ande re net de ook voor de jeugd bedoelde serie Thierry la Fronde (Thierry met de slinger). Deze laatste serie verhuist met zondag 2 april van Nederland 2 naar Nederland 1 en zal dan worden uitgezonden van 19.10 tot 19.35 uur. Het gevolg daarvan is weer dat het programma N.T.S. sport zondagavond op Nederland 1 gedurende de zomer maanden, waarbij ook april en mei ge rekend worden, vijf minuten korter zal worden: van 19.35 tot 20.25 uur. iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiimmmiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiimiiiiiiHmiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Minister Luns: „Ik heb nog een verrassing voor u, mijnheer de vice- president." Minister Luns: „Het smaakt toch wel, hoop ik." Vice-president Humphrey: „Maak u geen zorgen. Hebt u die zelf uit gezocht?" Minister Luns: „Neen, daarvoor ben ik te weinig in Nederland." 3 iiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiitiiiii (Van een onzer verslaggevers) GIETHOORN Het verkeer op de wateren van Giethoorn neemt zo'n grote vlucht, dat binnenkort een proef zal worden genomen met eenrichtings verkeer voor punters. De punteraars zullen kaartjes krijgen, waarop de rou tes staan aangegeven die zij moeten volgen. Langs het water zullen verkeersbor den worden geplaatst, kleinere exem plaren van de borden zoals die ook voor het wegverkeer worden gebruikt om eenrichtingsverkeer aan te duiden. „Er komen steeds meer gemotoriseer de vaartuigen en het aantal aanvaringen en ongelukken neemt ook steeds meer toe", vertelde gisteren burgemeester H. van der Goot. „De groeiende drukte is ook af te meten aan de opbrengst van de vaarbelasting, die iedere passagier v.an een punter betaalt. De opbrengst, zo'n veertigduizend gulden, neemt ge woonlijk per jaar met tien procent toe". In Giethoorn varen ruim driehonderd punters rond. „Voorlopig is de proef op gezet als een vrywillige poging, met medewerking van de eigenaars, om wat orde te scheppen. Dat is ook in het be lang van de eigenaars zelf. Lukt het niet op deze manier, dan zal eventueel de al gemene politieverordening moeten wor den aangepast", aldus de heer Van der Goot. ROTTERDAM De S2-jarige Rotter» damse weger J. G. Verwoerd is gister* nacht aan boord van het Noorse vracht» schip Sunbreeze in de Maashaven iir Rotterdam gestikt onder een laag meel De man was met enkele collega's be zig in het ruim van het schip een rug sojameel los te steken. Toen de laag meel los schoot, kon hg niet snel genoeg wegkomen en werd hij bedolven.

De Vallei | 1967 | | pagina 5