JUR1KE VOELT ZICH WEL HEEL ERG EENZAAM Soekarno had twee jaar vijf echtgenotes PAUS WIL ONTWIKKELINGSHULP AAN DEFENSIE ONTTREKKEN Athene wijst 2 Russen de deur V.S. zeggen „ja" tegen Thant DUITSE ECONOMIE IS NOG LANG NIET WEER NORMAAL wDampo Encycliek Populorum progressio Wereld is ziek van egoïsme hier moet een ITHO komen HE B— 'gig lp£3HSi Beer in het verkeer Svetlana mist papieren Ook vijfdaagse in Rusland VAN ONZE LEESTAFEL Een raritei Verguizing en respect Ontdoken controle Menado Genda weer opzij gezet KAPITALISME BEVOLKIJSG VENTILATOREN POSITIEF Vier vormen Ky Bewaking Verdelen POKKENGEVAAR IN DUITSLAND Werkloosheid Omlaag 24 kinderen niet bus verongelukt Mevrouw Mao moet buigen voor Tsjoe WOENSDAG 29 MAART 1967 DJAKARTA De nieuwe vierde vrouw van de oud president van Indonesië heeft gezegd dat zij al in 1964 met Soekarno is getrouwd. Dat zou betekenen dat Soe karno twee jaar lang met vijf vrouwen getrouwd is ge weest één meer dan de Islamitische wetten toestaan. Zoals bekend is, heeft de vroegere vierde vrouw van Soekarno, Harjati, onlangs bekend gemaakt dat haar man zich eind vorig jaar van haar had laten scheiden. Ook werd toen bekend dat Soekarno intussen weer was getrouwd met een schoolmeisje. De afgelopen jaren had den dagbladen Soekarno er al van beschuldigd dat hij een vijfde vrouw had getrouwd. BAPAKSOEKARNO weinig tijd over Dit is de vrouw, die in 1964 oud-president Soekarno's vijfde echtgenote werd. Zij heet Jurike, is 21 jaar oud en is afkomstig uit de buurt van Menado in Noord- Celebes. Zij is van protestantse afkornst. Soekarno's nieuwe vierde vrouw, Jurike, heeft dat nu bevestigd. „Wij zijn getrouwd", zei zij gisteren te gen het Amerikaanse persbureau United Press International, „vier maanden nadat hij mij voor het eerst had gezien bij een ontvangst in het Sportpaleis in 1964." Jurike ROME (Reuter, AP) Paus Paulus VI heeft gisteren in zyn nieuwe encycliek scherpe kritiek geoefend op het kapitalistische systeem en de ryke landen opge wekt onderontwikkelde gebieden te helpen met geld dat zjj kunnen onttrekken aan hun defensie-bé&rotingen. De paus liet ziéh fel uit over rijken voor het vasthouden van geld dat zij niet nodig hadden, over grootgrondbezitters voor het misbruiken van hun bezittingen en over mensen die een deel van hun inkomen overhevelen naar het buitenland „zonder zich te bekommeren om het grote nadeel dat z\j hun land door deze han delwijze berokkenen". Soekarno noemt haar Juriwati was toen nog op de middelbare school. Kort voor haar huwelijk ging zij van school. De Paus stelt in zijn encycliek, die naam „Populorum progressio" (Over de ontwikkeling der volkeren) kreeg, de volgende stappen voor: De instelling van een groot wereld omvattend fonds dat voor 'n deel moet worden gevormd uit geld dat anders voor wapens zou worden uitgegeven. Daaruit moeten de armste volken ter wereld geholpen worden; Een zorgvuldige bestudering en eventueel reorganisatie van de vele hulpprogramma's om versplintering te voorkomen; Hogere pryzen voor geïmporteerde om de hulp te kunnen vergroten aan de onderontwikkelde gebieden; Hogere prijzen voor geïmporteerde goederen uit arme landen; Een herziening van de rentetarieven en systemen voor aflossing van lenin- ATHENE Griekenland heeft maan dag twee Russische diplomaten persona non grata verklaard en hun gelast bin nen 48 uur het land te verlaten. Het zijn Albert Zaharof, tweede ambassade-se cretaris, en Igor Otsjoefkof, lid van de Russiche handelsmissie. Zij zijn uitge wezen wegens activiteit die niet in over eenstemming is met hun status. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Athene wei gerde commentaar op een vraag of hun uitwijzing verband houdt met de dezer dagen in Italië ontdekte spionage-affaire. Op Cyprus is maandag een derde ar restatie verricht in verband met de vo rige week aan het'licht gekomen Itali aanse spionagezaak. Ook in Wenen is een arrestatie verricht. FREETOWN, (Sierra Leone) Lt Kol. Ambrose Genda is opzij geschoven als voorzitter en lid van de nationale hervormingsraad die Sierra Leone re geert om het stammen-evenwicht te handhaven, zo heeft de vice-voorzitter van de raad, William Leigh, vandaag meegedeeld. De 46-jarige Leigh, politiecommissa ris van het land, zei dat nog geen acht ste lid is benoemd. De 40-jarige Genda moest vervangen worden opdat het wes ten, zuiden, noorden en oosten van het land ieder twee afgevaardigden in de raad hebben. De nieuwe voorzitter, Lt. Kol. Andrew T. Juxon-Smith (35) en Genda worden vanmiddag op de luchthaven van Free town verwacht. Genda was lid van de zuidelijke Men de stam, die de overhand heeft in het 1.500 man sterke leger van Sierra Leone. Twee andere leden van de raad, majoor Sandy Bachari Jumu (29), een Mende, en majoor Charles Blake <33), een Sher- bro, komen uit het zuiden. Juxon-Smith is, evenals Leigh, een creool. gen, waarbij niet op een van beide par tijen de zwaarste last moet drukken; Het instellen van prijsregelingen, produktiegaranties, steun aan nieuwe industrieën en controlemiddelen op de vrije wereldhandel. De Paus noemt het „ongebreidelde ka pitalisme" een „rampzalig systeem". Hij zegt hierover: „Het is een ongelukkige omstandig heid dat in de huidige maatschappij een systeem is opgebouwd dat winst als sleu telmotief voor de economische vooruit gang beschouwt en het particuliere eigendom van de produktiemiddelen als een absoluut recht dat geen grenzen kent en geen daarmee samenhangende verplichtingen meebrengt. Dit ongebrei deld liberalisme leidt tot dictatuur." De pauselijke boodschap vervolgt dan: ,,Men kan dergelijke misbruiken niet krachtig genoeg veroordelenDe par ticuliere eigendom betekent voor nie mand een absoluut en onvoorwaardelijk recht. Niemand heeft het recht voor zijn uitsluitend gebruik dat te behouden wat hij niet nodig heeft, zolang het anderen aan het noodzakelijkste ontbreekt." Ook het thema van de nationalisatie komt in de encycliek ter sprake. De Paus schrijft hierover: „Als bepaalde grote landerijen de algemene welvaart in de weg staan, doordat ze te groot zijn, ongebruikt liggen of slecht ge bruikt worden, of doordat ze nadelig zijn voor de belangen van het land, vereist het algemeen welzijn soms dat ze ont eigend worden." Verder ingaande op de kwestie van de sociale ongelijkheid onder de mensen zegt de Paus dat de rijken steeds rijker worden, maar de armen arm blijven. Dit geldt ook voor de geïndustrialiseerde landen aan de ene kant en de onderont wikkelde gebieden aan de andere kant. Een snel evenwicht tussen de arme en de rijke landen in de wereld acht de Paus noodzakelijk, omdat de wereldvre de op het spel staat. De welvarende landen hebben de {dicht de arme landen te helpen, niet al- een in het uitbannen van de honger en het inperken van de armoede, maar ook in het betrachten van rechtvaardigheid in de handelsbetrekkingen. „De wereld is ziek van egoïsme", aldus de encycliek, „Zij zal genezen wanneer zij de broeder schap tussen de mensen Individueel en tussen de volkeren weer in praktijk gaat brengen." Verrassend waren ook de woorden die de Paus in zijn encycliek had gewijd aan de kwestie van de overbevolking. De kerk heeft zich altijd scherp gekant tegen elk regeringsprogramma voor geboor- tenregeling. In de nieuwe encycliek staat nu: „Wereldlijke autoriteiten kunnen binnen de grens van hun bevoegdheid tussenbeide komen door te bevorderen dat passende voorlichting kan worden verkregen en door het nemen van ge schikte maatregelen, mits deze in over eenstemming zijn met de wetten van de moraal en de rechtmatige vrijheid van gehuwde paren eerbiedigen." In de encycliek ontbreekt echter elke aanwijzing dat de kerkelijke leer tegen het gebruik van voorbehoedsmiddelen door roomskatholieken zal worden ver anderd of verzacht. Wat de ouders zelf betreft zegt de encycliek: „Het Is aan de ouders om, met volledige kennis van zaken, te be slissen over het aantal van hun kinde ren, rekenjng houdende met hun ver antwoordelijkheid tegenover God, zich zelf, de kinderen die zij reeds ter we reld hebben gebracht en de gemeen schap waartoe zij behoren. Bij dit alles ADVERTENTIE mm vanaf: f 69. PAUS PAULUS helpen moeten zij de eisen volgen van hun ei gen geweten in het licht van de wet Gods naar een gezaghebbende interpre tatie en gesteund door vertrouwen in Hem." Een Vaticaanse functionaris om schreef het gedeelte van de encycliek over de geboortenregeling als „de posi tiefste verklaring in jaren." Zij heeft evenwel in geen enkel opzicht verande ring gebracht in de fundamentele leer stellingen van de kerk over geboorten- regeling. Al ruim een jaar lang wacht men op een pauselijke beslissing over deze kwestie, nadat een pauselijke commis sie geheime aanbevelingen had gedaan. Er is nog geen enkele aanwijzing om trent het tijdstip waarop de Paus een beslissing zal nemen. NEW YORK Amerika gaat ak koord met een wapenstilstand in Viet nam. Het liet dit gisteren weten nadat Oe Thant zijn jongste vredesvoorstellen had bekendgemaakt. De secretaris-gene raal van de VN drong hierin aan op een algemeen bestand dat gevolgd zou moe ten worden door inleidende besprekingen. Vrijwel gelijktijdig werd gisteren be kend dat de Zuidviëtnamese premier, Ky, probeert op eigen houtje contact te leg gen met Noord-Vietnam, zonder Ameri ka. Oe Thant deelde gisteren mee dat hij zijn vredesvoorstellen mondeling had ge daan aan een Noordviëtnamese delegatie tijdens zijn jongste bezoek aan Birma. Op 14 maart had hij alle belanghebben de landen in een memorandum ervan op de hoogte gebracht. Geen enkele land had tot nu toe categorisch medewerking geweigerd. De landen die een afschrift van het voorstel ontvingen waren Amerika, Rus land, Engeland, Canada, Polen en India. Het uiteindelijke doel van Thants plan is het bijeenroepen van de conferentie van Genève van 1954. Besprekingen zouden kunnen worden gevoerd in vier vormen, nJ. tussen Q Amerika en Noord-Viëtnam; Amerika, Noord-Viëtnam, Engeland en de Sovjet-Unie. Deze laatste als medevoorzitters van de Geneefse conferentie van 1954. Amerika, Noord-Viëtnam en de le den van de internationale controle commissie: Canada, India en Polen; 0 Amerika, Noord-Viëtnam, de con trolecommissie en de twee voorzit ters. Oe Thant is er zelf van overtuigd dat het zeer moeilyk zal z(jn om in Vietnam een wapenstilstand te handhaven. Maar hy geloofde dat beide partyen er zich aan zouden houden. Toezicht van de Verenigde Naties leek hem daarom dan ook onrealistisch. Inmiddels heeft de Zuidviëtnamese premier, Nguyen Cao Ky, gisteren de Amerikaanse pogingen om de oorlog in Viëtnam te beëindigen gehekeld. Jurike is geboren In een plaatsje bij Menado. Zij wordt in mei 22 jaar. ZIJ is protestants opgevoed, maar zij werd mohammedaanse toen Soekar no haar ten huwelijk vroeg. Een van haar grootste teleurstellingen is dat zij Soekarno nooit kinderen heeft ge schonken. Zij is één keer in ver wachting geweest, maar kreeg toen een miskraam. Jurike vertelde dat zij Soekarno toestemming had gevraagd een soort zusterschap tussen zijn vrouwen tot stand te brengen. Soekarno had ge zegd dat hij erg blij zou zijn als zij daarin zou slagen. „Het zou het bes te zijn als er eengezindheid onder ons bestond", aldus Jurike. „Dan zou bapak (vader) een kalm en ge lukkig leven kunnen leiden". Overigens is harmonie tussen de vrouwen volgens de islamitische wet ten een voorwaarde voor het trou wen met meer dan één vrouw. BEWAKING Jurike woont in een bungalow in Djakarta. De tuin is omgeven door een hoge schutting. Het huis wordt bewaakt door een stuk of twintig militairen. Tijdens het onderhoud met Jurike stond een rijzige politie man bij de deur naar de woonkamer. In de hal stond een man in burger op kousevoeten. Soekarno's jongste vrouw beklaag de zich over de eenzaamheid waarin zij leeft. Zij zei dat zij piano speelt om zich te ontspannen en met haar bewakers pingpongt om in vorm te blijven. Jurike praatte veel en graag. Zij sprak over politiek, over Dior en over de komende reizen naar de| maan. Een zwijgende bediende ser veerde koffie en cake. In de kamer hing maar één portret van een jeug dige, breed glimlachende Soekarno. Op de vraag hoe vaak haar man haar bezocht, betrok Jurike's gezicht. Weer een islamitische wet zegt dat de man zijn aandacht tussen zijn vrouwen moet verdelen, wanneer hij er meer dan één heeft. „Ik besef dat hy andere vrouwen heeft en dat hij zijn tijd moet ver delen", zei zij. „Ik weet ook dat bapak zich zijn plichten tegenover zijn vrouwen bewust is". Meer wil de zij hierover niet zeggen. Zij was ontdaan over de campag ne, die nu tegen Soekarno wordt ge voerd. „Vroeger waren ze bapak zo toegedaan, maar nu. Kijk, hoe ze hem kraken nu hij geen macht meer heeft". BONN In verscheidene Duitse ste den zijn mensen in afzondering ge plaatst omdat men vreest dat een aan tal van hen pokken heeft. Zij zouden zijn besmet na contact met een van de twee mannen, een Italiaanse chemicus en een Duitse huidspecialist, hij wie na een reis naar India pokken werden ge constateerd. Uit veiligheidsoverwegingen moesten twintig studenten en personeelsleden van een studentenhuis in Mainz de Paasdagen volkomen afgesloten van de buitenwereld doorbrengen. In Philipps- thal werden twee gezinnen van acht personen uit Bad Hersfeld in afzonde ring geplaatst. De twee gezinshoofden, Günter Geise en Rudolf Feuerstein had den contact gehad met dr. Jürgen Fis cher, de huidspecialist uit Hannover. Deze kwam vorige donderdag terug uit India met hetzelfde vliegtuig als de Indische chemicus Talemogroe Shanker- narayana Rad, die een flat had in het studentenhuis in Mainz. Zeventien studenten in de flat konden wegens hun afzondering geen tentamen afleggen. In de flat wonen 96 studenten. De meesten van hen waren met de Paasdagen afwezig. De Duitse gezondheidsdienst zocht gisteren nog steeds naar zeventien van de vijftig passagiers uit het vliegtuig waarmee Fischer en Rao reisden. De ze zeventien zijn nog niet ingeënt. Inmiddels knapt mevrouw Anna Kraus, een 58-jarige huisvrouw uit Re gensburg die tijdens een eerder bezoek aan India pokken opliep, aardig op. WARSCHAU Een bruine beer uit de Tatra, een van de zeldzaamste i dieren uit de Poolse bergen, is over- J reden door een reisbus bij Zakopane, i zo bericht Zycie Warszawy vandaag. De bus reed vol vakantiegangers over de bergweg naar het grootste meer van het Tatragebergte, toen een beer vlak voor de wielen sprong. Hoewel de chauffeur onmiddellijk remde werd het dier, dat 204 kilo woog, overreden. Hij was op slag dood. Zoölogen verklaarden dat de beer i waarschijnlijk buiten zichzelf was ge- 1 raakt door het geraas van het drukke j verkeer in de bergen. BONN De conjunctuur In West-Duitsland ontwikkelt zich veel ongunstiger dan eind vorig jaar werd verwacht. Om verdere verslechtering te voorkomen moet de overheid de krediet- en belastingteugels vieren en zelf op nog grotere schaal gaan investeren. Dit zegt de raad van vijf onafhanke lijke economen, die elk jaar aan de Bondsregering advies uitbrengt over de economische situatie. Gisteren publi ceerden de vijf economen een tussen tijds rapport ter aanvulling op hun ver slag van eind 1966. Het is de eerste keer dat de „Vijf Wijzen" een extra rapport hebben ingediend. Om de conjunctuur te stimuleren had de Bondsregering onder meer een extra begroting opgesteld, waaruit voor 2,5 miljard mark opdrachten zouden worden gegeven: bestellingen voor de spoorwe gen, de wegenbouw en de posterijen. West-Duitsland heeft op het ogenblik een indrukwekkend exportoverschot. Me de door de dalende import zal dit waar schijnlijk oplopen tot het nog nimmer voorgekomen bedrag van tien- tot vijf tien miljard mark over 1967. Op de bin nenlandse markt echter heerst flauwte. Het bedrijfsleven heeft te weinig orders en zit met onverkochte voorraden. De werkloosheid bereikte eind februa ri met 3,1 procent een dieptepunt. Als het zo doorgaat, zal het waarschijnlijk niet of nauwelijks groeien. Ondanks op timistische aanmoedigingen van minis ter Schiller (Economische Zaken), ver wacht men de nagestreefde opleving op haar best pas in de herfst. De „Vijf Wijzen" zijn van oordeel dat de stimulerende maatregelen van de regering te weinig effect hebben ge had. Zij hebben een lijstje opgesteld, waaruit de regering kan kiezen: 9 De opdrachten uit de extra begro ting tot nog toe pas voor 850 mil joen mark gegeven moeten sneller worden geplaatst. Een tweede extra begroting, even eens van 2,5 miljard mark, zou moe ten worden voorbereid. De normale overheidsinvesteringen moeten worden bespoedigd. Dat geldt in het bijzonder voor de 660 miljoen mark, die beschikbaar komen door de verhoging van de belasting op vloeiba re brandstof. Daarvan zouden vooral opdrachten worden gegeven op het ter rein van de wegenbouw, waar men sterk met een tekort aan orders kampt. Om de particuliere consumptie te sti muleren, adviseren de vijf economen om de inkomstenbelasting tijdelijk te verlagen. De ondernemers kunnen wor den geanimeerd door een tijdelijke ver laging van de vennootschapsbelasting en ruimere fiscale aftrekbaarheid van in vesteringen. Welke van deze maatregelen de Bonds regering ook kiest, in elk geval advise ren de economen een hernieuwde verla ging van het disconto en van de ver plichte minimum-bankreserves. Tegelij kertijd moeten de lonen in de hand wor den gehouden; waarbij wordt gewezen op het feit dat de prijzen de laatste tijd nauwelijks gestegen zijn. De Bondsregering wilde zich gisteren over het rapport nog niet uitspreken. Zij wilde de aanbevelingen eerst voorleg gen aan de Bondsdag. NEW DELHI Svetlana, de dochter van Stalin, heeft aan haar gewezen gast heer in India medegedeeld, dat zij tijdens haar verblijf in India een aantal van de papieren van haar vader is kwijtgeraakt. Dit meldt het persbureau United News of India. De gastheer wordt niet nader aangeduid, maar kennelijk wordt ge doeld op Dinesj Singh, minister in de regering van premier Indira Gandhi. Dinesj is een neef van Brijesj Singh, wiens as Svetlana uit Moskou heeft mee gebracht om in de Ganges tecworden uit gestrooid. Het persbureau zegt, dat de politie in de staat Uttar Pradesj en in New Delhi heeft meegedeeld, dat daar geen aangifte is gedaan van de vermis sing van papieren dor Svetlana. SAINT DENIS (eiland Réunion) - Bij de plaats Saint-Leu op het eiland Réunion (ten oosten van Madagascar) zijn dinsdagochtend bij een verkeerson geluk 24 doden gevallen en 32 gewon den Een bus met schoolkinderen raakte van de weg af en kwam in een vijftig meter lager gelegen rivier terecht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Men vermoedt evenwel dat de chauffeur de macht over het stuur verloor, bij het passeren van een te genligger op de door regen glad gewor den weg. De slachtoffers zijn meren deels kinderen. A De 22-jarige mevrouw Lilly Mae McMaines uit Omaha, in de Ameri kaanse staat Nebraska, zou een be langrijke getuige zijn in het onder zoek naar een complot om president Kennedy te vermoorden. Jim Garri son, officier van justitie van New Orleans, vaardigde gisterochtend een arrestatiebevel tegen kaar uit. Perry Russo, de kroongetuige van Garrison, heeft gezegd dat mevrouw McMaines aanwezig is geweest op de bijeenkomst in New Orleans, waar Ferrie, Oswald en Shaw de moord zouden hebben beraamd. De vrouw heeft toegegeven Russo te kennen, maar ze ontkent de bijeen komst te hebben bijgewoond. TOKIO De strijdbare vrouw van Mao Tse-Toeng heeft moeten wijken voor de gematigde politiek van premier Tsjoe En-Lai, en gepleit voor beëin diging van de gewelddadigheden waar mee de zuivering van haar man ge paard gaat.. Volgens het persbureau Nieuw China zat Tsjoe naast Tsjiang-Tsjing toen ze zaterdag in Peking 10.000 jonge rode gardisten voorhield, dat de strijd met argumenten gevoerd moet worden, niet met dwang, of geweld. Onder aanvuring van mevrouw Mao en zuiveringsleider Tsjen Po-Ta hebben de rode gardisten Mao's werkelijke en denkbeeldige vijanden vernederd, be schimpt en mishandeld. Het geweld nam af toen Tsjoe aandrong op een zachtere behandeling van oude commu nisten en minder verzet tegen zijn mi nisters. Nadat maandenlang geen officiële verslagen van mevrouw Mao's redevoe ringen waren verspreid, heeft ook zij zich nu blijkbaar bij dit beleid neerge legd. Zaterdag werd de rode gardisten geraden, zich weer aan hun studie te wijden. MOSKOU Van de Russische fa brieksarbeiders en kantoorbedienden zal 82 procent van dit jaar overgaan van een zesdaagse op een vijfdaagse werkweek. De maatregel geldt niet voor onderwij zend personeel en voor een aantal ande re functies. Dit is meegedeeld door Viktor W. Gris- jin, voorzitter van de centrale raad van vakbonden. Hjj zei dat 66 miljoen van de 79,7 niet in de landbouw werkzame per sonen van de verandering zullen profite ren. Hy maakte geen melding van de ongeveer 28 miljoen werknemers in de landbouw. De werkweek blijft gehandhaafd op 41 uur, het huidige systeem is voor de meeste werknemers vijf werkdagen van zeven uur en een dag van zes uur. In de mijnen en bij ander gevaarlijk werk bestaat een werkweek van 36 uur. In de TV-uitzending „Voor de vulsl weg" heeft de heer Van Zuylen uit Den Haag (beter bekend als dr. Lastpost) onlangs de kans gekregen een bewogen oproep te richten tot de Nederlandse bevolking. Een oproep om zich mas saal te keren tegen een voortzetting van onze traditionele bewapeningspoli tiek en eenvoudig de gehele defensie om te schakelen tot een vredesappa raat. Het „Haarlems Dagblad" (onafh. progr.) merkt naar aanleiding hiervan op: „Het is dus al zover gekomen, dat vredesapostelen als rariteiten worden beschouwd en alleen aan bod komen in uitzendingen, die gebaseerd zijn op de zucht tot ontdekking van cu riosa. Dr. Lastpost heeft blijkbaar zijn liefde voor de vrede zwaarder laten wegen dan zijn bezwaren om als een soort van zonderling te worden ge presenteerd. De heer Duys heeft ove rigens met deze geste geen enkel ri sico gelopen. Hij hee«'s in zijn Vuist rubriek al zo vaak **y ^nvoeters van dr. Lastpost laten opiSëden, dat hij onverdacht kan doodgaan met het zoeken naar verdere rariteiten. Trou wens, zijn solo van vorig jaar met Wilhelmus heeft hem al bij voorbaat van alle smet gezuiverd. Dr. Lastpost heeft een bewogen en inspiritatief beroep gedaan op het Nederlandse volk om de rol van Ne derland in het internationale spel te rug te brengen tot een realistische en voorbeeldige inspanning voor de wereldvrede, door „het miljoen per dag" dat onze defensie op het ogenblik kost, te besteden aan de training van de jonge generatie in het vredeswerk. Hij wil een burgerdienstplicht, waar mee een apparaat zou moeten worden opgebouwd dat hulp kan bieden in binnen- en buitenland in tijden van rampspoed en incidenten. Hij wil dat Nederland volledig breekt met de door de NAVO opgelegde bewape ningspolitiek en de weg volgt van „nationale weerloosheid", die vol gens hem tot grotere veiligheid leidt dan de bewapening zoals die op het moment bestaat. Heel toevallig heeft dr. Lastpost het weekeinde erna een soort van erkenning gevonden, die hij wel niet zal hebben verwacht: de Marine, Ne derlands trots en glorie op de we reldzeeën heeft niet' op militair maar op „vredes"-gebied een bewonderens waardige prestatie geleverd door ne gen met de dood bedreigde zeelieden te redden. Zuiver toevallig bevestigt dit incident, dat men met een leger niet altijd behoeft te vechten en te vernietigen om veiligheid te creëren. De Marine heeft geen schot gelost, maar wel een zeer welkome bijdrage tot de veiligheid geleverd door de haar ter beschikking staande uitrus ting voor een vredelievende redding te gebruiken. Als men deze lijn door trekt, komt men ongeveer waar dr. Lastpost al is. Desondanks is de kans groot, dat hij tot zijn dood zal wor den beschouwd als een rariteit". In kringen van zijn partij en in een deel van de pers wordt de voorzitter van de Anti Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, verguisd omdat hij ronduit heeft gezegd, weinig waarde ring te hebben voor de formatiepogin gen in de richting van de VVD van zijn partijgenoot Biesheuvel. Zover is politiek Nederland dus al gekomen, dat openhartigheid als een zonde wordt aangemerkt. En dat nog wel by alle geroep om meer duidelijkheid, zo con stateert het „Algemeen Handelsblad" (lib.). Tegen de gladde uitvluchten van de heer Schmelzer en de zalvende uit spraken van de heer Roolvink steekt de klare taal van de heer Berghuis uitermate gunstig af. Niet om wat hij gezegd heeft, maar omdat hij het zegd heeft, verdient hij waardering. Zijn voorkeur voor een samengaan met de socialisten delen wij niet; zijn moed om daar open voor uit te komen bewonderen wij. Het komt niet zo vaak voor dat men in ons land de weelde geniet van politieke openhartigheid. De stroom van verwijten, die zich over het hoofd van de heer Berghuis uit- stoord door het geluid van de wekker, klaren pit het feit dat het publiek er zich steeds te zeer mee verzoend heeft, om de tuin te worden geleid met onwaarachtigheden of in slaap te worden gesust, met kalmerende dooddoeners. In die slaap is men nu even ge soord door het geluid van de wekker, die de heer Berghuis liet afgaan. Dat geluid kan wat ons betreft, niet hard genoeg zijn." Wat sommigen bij de invoering al vreesden, heeft zich in de praktijk voorgedaan: de nieuwe fotografische controle van de wegenbelasting wordt op onbekende schaal ontdoken, zo lezen we in de „Leeuwarder Courant" (on afh.). De ontduikers brengen valse num merbord past, maar dat risico zal hun bij controle in het computercentrum in Apeldoorn waarschijnlijk het sig naal „betaald" terug zullen geven. Zij lopen dan wel het risico, dat bij een aanhouding of bij het passeren van de grens aan het licht komt, dat hun kentekenbewijs niet bij hun num merbord past, maar dat risico zal hun betrekkelijk gering toeschijnen. Wie niet naar het buitenland reist en niet bij een ernstig ongeluk wordt betrok ken of een grove overtreding begaat, kan het met zo'n gefingeerd num merbord vermoedelijk lang volhou den. Opnieuw kan de vraag worden ge steld of de ambtenaren, die ook des avonds en op zon- en feestdagen met hun witte fotowagens over de wegen kruisen, niet beter kunnen worden vervangen door een systeem met plakplaatjes. Wanneer men die bij de betaling van de wegenbelasting zou verstrekken om ze onvervreemdbaar op voor- of achterruit te bevestigen, zou men na aanpassing van de We genverkeerswet de controle aan de politie kunnen overlaten. Die contro le zou het overal met hartstocht be oefende vangen van parkeerschijf- vergeters en meter-verlopers een nieuwe dimensie geven." ADVERTENTIE P%B|J VERKOUDHEDEN VOOR VADER MOEDER EN KMO

De Vallei | 1967 | | pagina 6