KARDINAAL MINDSZENTY 75 JAAR HUMPHREY LEGT IN BONN CONTACTEN Nieuwe campagne tegen Chinese president aan de gang Britse bestelling voor „Cleanosol" Bezoek Tien jaar eenzaam Subsidies van C.I.A. verboden keuze uit spaarvormen met Rode Garde raast door Vogelkenner tevreden Zorgen genoeg voor Wilson NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ZEEROUTE „OM DE NOORD" OPEN Rus wil verbod op ijsberen jacht Vliegen makkelijker dan je denkt Niet bevoegd Krantenstaking dreigt in New York Britten kopen nog 40 F-lll's Vernederd Meisje vermoord in Engeland IJzerstaking in Lotharingen Chevrolet roept wagens terug FAO dankt Paus voor encycliek Luchtzak kostte passagier leven TEVREDEN Zuid-Afrika wijst Neder lander uit TIBET Freedom Award voor Wilkins Denen twee uur zonder stroom Wapenvondst in België DONDERDAG 30 MAART 1967 VERGETEN HELD IN AMBASSADE ADVERTENTIE BOEDAPEST Gisteren is Jozef kardinaal Mindszenty, de aartsbisschop van Hongarije, 75 jaar geworden. Zijn verjaardag werd op bescheiden wijze ge vierd in de Amerikaanse ambassade in Boedapest, waar de kardinaal sinds de mislukte Hongaarse opstand van 1956 in vrijwillige ballingschap leeft. Ruim tien jaar geleden vluchtte hij als zovele andere Hongaren voor de Rus sische tanks, die de opstand van november in bloed smoorden. A Kardinaal Mindszenty, in gesprek met mensen die hem bij een vorige verjaardag kwamen gelukwensen. In het Westen werd kardinaal Mindszenty het middelpunt van een mythe, in Hongarije zelf heeft men hem bijna vergeten. Voor de Honga- BONN Zonder veel ophef verloopt het niet-officiële bezoek, dat de Amerikaanse vice-president Humphrey aan de Bondsrepubliek brengt. Op zijn Europese rondreis maakt Humphrey pas volgende week woensdag officieel z^jn opwachting in Bonn. Gistermorgen werden de vice-president en zijn vrouw op het vliegveld Wahn by Keulen begroet door minister Brandt (Buitenlandse Zaken) en de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, McGhee. WASHINGTON De Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA), mag geen geheime subsidies meer geven aan organisaties in binnen- of buitenland. President Johnson gelastte de CIA gis teren -een einde te maken aan deze on derhandse financiering. Johnson vaardigde het bevel uit op aanbeveling van een speciale commissie van onderzoek. Hij aanvaardde een voor stel van deze commissie tot de oprich ting van een gemengde raad van ambte naren en burgers, die de tot nu toe door de CIA verdeelde gelden aan verscheide ne organisaties moet verstrekken, maar nu openlijk. Het onderzoek werd ingesteld nadat was uitgelekt dat de CIA jarenlang langs omwegen geld ter beschikking had gesteld aan allerlei organisaties, waaronder de Amerikaanse studenten organisatie en de Internationale studen tenconferentie, die in Leiden is geves tigd. Organisaties die tot nu toe geld ont vingen van d« CIA zullen niet zonder fondsen komen te zitten. De financiering zal in fasen worden verminderd tot ze het einde van dit jaar geheel ophoudt. Deze maatregel is genomen om te voor komen dat belangrijke organisaties geld gebrek krijgen eer ze andere bronnen van inkomsten hebben gevonden. NEW YORK De noordelijke zeeroute van Europa naar Azië langs de noord kust van de Sovjetunie zal binnenkort ook door niet-Russische schepen mogen worden gebruikt. Dit heeft de Russische minister voor de Koopvaardijvloot, Vik tor G. Bakayef, bekendgemaakt. Het gebruik van de route, die honderd vijftig dagen per jaar met ijsbrekers wordt opengehouden, zal niet kosteloos zijn. De vaarweg verbindt Archangel in Noord-Europa met Wladiwostok aan de Stille Oceaan, een afstand van tiendui zend kilometer. De vaarroute via het Suezkanaal bedraagt 24.140 kilometer. Deze noordelijke route is vroeger her haaldelijk door zeevaarders beproefd. Zo raakten de in onze geschiedenis zo befaamde Barentsz en Heemskerk bij de verkenning in het ijs bekneld en moesten op Nova Zembla overwinteren. MOSKOU De Russische bioloog dr. Oespensy heeft landen, die poolgebie den bezitten, verzocht om de jacht op ijsberen te verbieden. Er leven nog on geveer tien- tot twintigduizend van deze dieren. Zij dreigen een weerloze prooi te worden van de modern toegeruste ja gers. In de Sowjet-Unie is de ijsberenjacht sinds 1956 verboden. Alleen jagers in Noord-Siberië mogen af en toe jonge ijsbeertjes vangen voor levering aan die rentuinen. Op het eiland Wrangel, in de Noordelijke Poolzee, werd zeven jaar ge leden een reservaat voor ijsberen aan gelegd. BELO HORIZONTE (Brazilië) De Braziliaanse vrachtautochauffeur Fran cisco de Paulo Tomas had er geen idee van hoe je een vliegtuig moet besturen, maar hij moest wel, toen hij als enige passagier in een Cessna zat en de piloot van het toestel aan een hartaanval be zweek. Met de moed der wanhoop trok Fran cisco de overleden piloot uit de bestuur dersstoel en nam zelf plaats achter de instrumenten. „Enige tijd wist ik niet wat ik moest doen en de machine vloog zwaaiend door de lucht. Toen kreeg ik het te pakken. Maar toen ik probeerde te landen, scheen ik altijd veel te hard naar beneden te komen. Tenslotte vond ik een open plek die er groot genoeg uitzag. Er was een luid gekraak en de stukken van het vliegtuig vlogen alle kanten op", aldus de chauffeur, die ongedeerd uit de wrakstukken kroop. 's Ochtends bezichtigden de Ameri kaanse gasten de Dom van Keulen, 's middags nam Humphrey in de Ame rikaanse ambassade in Bad Godesberg drie uur deel aan een conferentie van dertig Amerikaanse ambassadeurs in West- en Oost-Europa, die tot het week einde zal duren. Daarna bracht hij eerr als particulier betiteld bezoek aan Brandt in diens huis in Bonn. Daar wer den de besprekingen van volgende week met bondskanselier Kiesinger voorbe reid. Humphrey had zijn entree in West- Duitsland voorbereid met enkele vrien delijke gestes: hy schreef een persoon lijke brief aan Brandt die hij ai jaren goed kent en in Washington ging hij de dag voor Pasen op visite bij Viola Kie singer, de dochter van de Bondskanse lier, die is getrouwd met de fotograaf Volkm-ar Wentsel, en woont in de Ame rikaanse hoofdstad. De vice-president speelde met Kiesin- gers twee jaar oude kleindochter Cecilia in de tuin en bracht voor zijn gast vrouw een gouden armbandje mee met zijn initialen H. H. H. (Hubert Horatio Humphrey). In Bonn is met zich ervan bewust dat Humphrey weliswaar komt om de be trekkingen te verbeteren, maar dat hij bevoegd is ook concrete stappen te doen. Van Amerikaanse kant heeft men nog eens te verstaan gegeven dat Hum phrey's reis niet is bedoeld als vervan gingsmiddel voor het beloofde bezoek van president Johnson. In Bonn ver wacht men echter niet dat het nog dit jaar tot een bezoek van Johnson zal ko men. NEW YORK New York, al getrof fen door een staking bij de vier groot ste Amerikaanse radio- en televisiesta tions, wordt opnieuw door een grote krantenstaking bedreigd, welke de vijfde in vier jaar zou worden. Om midder nacht (van donderdag op vrijdag) ver strijkt de termijn voor de hernieuwing van de arbeidscontracten en woensdag avond viel er nog geen teken van over eenstemming te bespeuren. Bij het con flict zijn vier vakbonden betrokken, die van de typografen, de elektriciens, de bezorgers en de monteurs, en vijf kran ten: de New York Times, de Daily News, de World Journal Tribune, de Long Island Press en de Long Island Star-Journal. Ondanks de staking van omroepers, journalisten en artiesten bleven alle radio- en tv-stations woensdag in de lucht, voornamelijk met herhalingen van eerder uitgezonden programma's. LONDEN Engeland zal morgen nog veertig Amerikaanse F-11I ge vechtsvliegtuigen bestellen, waarmee zijn totale uitgaven voor deze gevechts bommenwerpers bijna 3.5 miljard gul den zal gaan bedragen. In het afgelo pen jaar heeft Engeland reeds tien van deze gevechtsbommenwerpers met ver stelbare vleugels in Amerika besteld. Deze moeten in 1969 worden afgeleverd. De controversiële beslissing zal ver strekkende gevolgen voor de defensie en de politieke betrekkingen van Engeland met zich meebrengen: Engelands luchtmacht en strategi sche planning zal ten nauwste ver bonden blijven met de Amerikaanse, op zijn minst tot het midden der ze ventiger jaren. Het besluit van de regering Wilson ondanks alle kritiek in het binnen land toch een actieve militaire rol ten oosten van Suez te blijven spelen, wordt er door geaccentueerd. Het geeft president De Gaulle van Frankrijk een argument in handen voor zijn stelling dat de Engelsen zo nauw verbonden willen blijven met de Verenigde Staten, dat zij nog niet in aanmerking komen voor lidmaat schap van de EEG. De F-lll (snelheid 2400 km/u., actie radius 2250 km., kosten ongeveer 50.000.000 gulden per toestel) wordt ge bouwd door General Dynamics uit Fort Worth Texas. De Amerikaanse minister van Defensie McNamara heeft destijd (1963) veel kritiek gehad op zijn beslis sing tot aanschaffing over te gaan van dit betrekkelijk goedkope gevechtsvlieg tuig dat zowel voor leger als lucht macht geschikt is. Een van de voornaamste argumenten van de Britse regering de F-lll te kie zen is het feit, dat behalve de Verenig de Staten ook Australië dit vliegtuig gebruiken. Hierdoor zal het Engeland mogelijk zijn de onderhouds- en repa ratiekosten in verschillende delen van de wereld te coördineren en zo gering mogelijk te houden. ren is hij al lang geen held meer en nog veel minder een martelaar. Voor zover ze nog eens aan hem denkei. vinden ze hem een eigenzinnige oude man, een tragische figuur. Sedert november 1956 leidt de kar dinaal een teruggetrokken leven, waarin de ene dag bitter weinig ver- schilt van de andere. Hij zit meestal in de grootste van de twee kamers die hem ter beschikking staan. De blinden voor de ramen zijn zelden open. In het halfduister leest of bidt hij of werkt hij aan zijn memoires. Het rumoer van buiten dringt am per door in zijn vertrekken, waar hij zelden of nooit bezoekers ontvangt. De enige met wie hij regelmatig spreekt is de Weense kardinaal König, die hem soms boodschappen van de paus brengt. Twintig jaar geleden was de nu bij na vergeten Hongaarse primaat nog een nationale held. In 1946 was hij tot kardinaal benoemd. Zijn moed, zijn vastbeslotenheid en zijn agressiviteit tegenover de brutaliteit van nazi's en Pijlkruisers maakten hem in de ogen van miljoenen Hongaren tot een le gendarische figuur. Hij was en is nog een felle anti-communist. Ondanks de toenemende communistische terreur hielp hij talrijke verdrukten, zette zich in voor vervolgden en hield hij op de kansel donderpreken tegen de stalinistische willekeur en tegen de nationalisering van confessionele scho len. Als gevolg daarvan werd hij op Kerstmis 1948 gearresteerd, weken lang gefolterd en tenslotte ln een showproces tot levenslang veroordeeld. Acht jaar lang werd hij vernederd en mishandeld, toen werd hij op 21 okto ber 1956 door opstandelingen uit de gevangenis bevrijd. Op de avond van 3 november richt te hij via Radio-Boedapest een vlam mend appèl „aan het Hongaarse volk en de hele wereld". Hij vervloekte het communisme, eiste vrij verkiezin gen en een staatsvorm naar westers voorbeeld. Hij veroordeelde de ver twijfelde pogingen van de nationaal communistische regeringsleider Imre Nagy om tot een vergelijk te komen tussen de opstandelingen en de aarze lende Russen. Mindszenty wilde meer dan neutraliteit hij wilde alles, maar hij kreeg niets. „Dat was een historische fout", zeg gen tegenwoordig ln Boedapest zelfs de tegenstanders van het bewind. „Hij heeft de toestand volkomen verkeerd beoordeeld". De aanwezigheid van de kardinaal in de Amerikaanse ambassade vormt inmiddels een belangrijke hindernis voor de verbetering van de betrek kingen tussen Amerika en Hongarije. In 1960 probeerde de voorzitter van de Hongaarse communistische partij, Kadar, daar een einde aan te maken door Mindszenty een vrijgeleide naar de grens aan te bieden. Echter op één voorwaarde: hij moest al zijn func ties neerleggen en Hongarije voor al tijd verlaten. Maar de fanatieke anti communist wilde alleen naar Rome gaan als Kadar hem zou rehabiliteren als primaat van Hongarije. Kadar weigerde natuurlijk en zo bleef de kar dinaal niets anders over dan in de Amerikaanse ambassade te blijven. Het is niet onwaarschijnlijk dat hij thans zijn positie tussen Oost en West overschat. De Hongaren hebben hem vergeten. En de Hongaarse communis ten zeggen cynisch: „Nu zijn de Ame rikanen zijn gevangenbewakers". Dat klopt overigens niet, want voor de deur van de ambassade staat dag en nacht een Hongaarse politieagent. CROWTHORNE (Engeland) Het zwaar verminkte lichaam van een 14- jaar oud schoolmeisje, Ruth Bradbury, is gevonden in een bos, ongeveer 500 meter van haar ouderlijke woning in Wokingham. Het meisje lag in een poel van bloed, en alles wees erop dat het misdrijf slechts enkele uren voor het tijdstip dat het lijk gevonden werd had plaatsgehad. Het hoofd van het slachtoffer was zwaar verminkt, zij had volgens oogge tuigen een diepe messteek in haar keel. Wokingham ligt ongeveer 30 kilome ter van de plaats waar vijf maanden ge leden de 17-jarige kinderverzorgster Yo- lande Waddtngton gewurgd en verminkt werd. De dader van dit misdrijf is nog niet gevonden. In de nabijheid van de plaats waar het lijk gevonden werd bevindt zich Engeland's grootste verpleeginrichting voor ter beschikking van de regering gestelde geestelijk gestoorden. Ruth Bradbury was door haar moeder om 10.00 uur naar Crowthorne gestuurd om boodschappen te doen. Haar lichaam werd om 13.00 uur ge vonden door een motorrijder die in het bos was afgestapt om zijn boterham men op te eten. Naast haar lichaam lagen enkele van de boodschappen die zij in Crowthorne gekocht had, een pakje thee, een pakje boter en een schetsboek. BRIEY Zaterdag begint in de ijzermijnen van het Franse Lotharin gen een staking van onbepaalde duur. De leiders van de mijnwerkersvakbon den besloten hiertoe woensdagavond met het oog op de toestand die sinds half maart door de vele ontslagen is ontstaan. DETROIT De maatschappij Che vrolet heeft 12.600 van haar Corvairs 1967 naar de fabriek teruggeroepen, we gens een defect aan de stuuras, dat tot een breuk zou kunnen leiden. ROME B. R. Sen, directeur-gene raal van de FAO de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N. heeft Paus Paulus mede namens zijn organi satie, in een telegram dank betuigd, voor de publikatie van de encycliek „Populo rum Progressio". De heer Sen zegt in het telegram, ervan overtuigd te zijn, dat op het appel van de Paus ten behoeve van de „onterfden" op concrete wijze gereageerd zal worden door de volkeren en de leiders van de wereld, die in staat zijn deel te nemen aan de strijd tegen de onrechtvaardigheid. CASPER (Wyoming) Een 52-jarige Amerikaan is woensdag in een straal vliegtuig van „United Airlines" om het leven gekomen, toen het toestel in een luchtzak terechtkwam en een bruuske „val" van 11.000 naar 9.000 meter hoog te maakte. De man had op dat moment net zijn veiligheidsriem losgemaakt en sloeg met zijn hoofd tegen het plafond, waarbij hij een schedelbreuk opliep. Het toestel, dat op weg was van Port land naar Chicago, landde direct in Casper, waar een lijkschouwing werd verricht. De luchtvaartmaatschappij heeft tot een grondige inspectie van het vliegtuig besloten. DONDERDAG 30 MAART 1967 578ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigend op 50 zijn gevallen op nummers eindigend op 100 zijn gevallen op nummers eindigend op 200 zijn gevallen op nummers eindigend op 400 zijn gevallen op nummers eindigend op 1000 zijn gevallen op nummers eindigend op Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 2000 is gevallen op het nummer 2000 is gevallen op het nummer 2000 is gevallen op het nummer 2000 is gevallen op het nummer 5000 is gevallen op het nummer 30.000 is gevallen op het nummer 7 842 101 538 248 5194 038456 055593 037198 002266 062598 044877») 003557») Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. PEKING Lioe Sjao-tsji, de Chinese president, is opnieuw het mikpunt van een lastercampagne van de Rode Garde. Nadat de hevige kritiek op hem een tijdje geleden tot zwijgen was gebracht, werd hij gisteren in een studenten krant beschreven als een „carrièrezoeker van het type Kroestsjef'. Gardisten van de universiteit van Peking hebben aangekondigd dat ze zijn openbare ver nedering willen bewerkstelligen. A Premier Wilson, teruggekeerd van zijn vakantie op de ScU'Iy-eilanden, in gesprek met kolonel P. J. Ovens, commandant van de Commandotroepen, die belast zijn met het opruimingswerk langs de Britse stranden. LONDEN Doodmoe maar over gelukkig arriveerde gistermiddag de Nederlandse vogelkenner I. M. Kwak bij het vogelziekenhuis van de Britse dierenbescherming in Moushole, het centrum van het rampgebied in Corn wall. Hy wilde er meteen aan de slag, om te helpen bij het reinigen van vogels die onder de olie zitten van de Torrey Canyon, maar er wachtte eerst een legertje journalis ten, mensen van radio en televisie. Zijn naam was hem al vooruit ge gaan. „Ze noemen me zelfs professor, ik ben er echt een beetje beduusd van", vertelde de heer Kwak ons gister avond. „Mijn eigen verzameling vo gels is nooit in de publiciteit geweest. Ik heb dat altijd vermeden, maar nu dit....". „Mijn enige ervaring was tot nu toe met een aalscholver", aldus de orni- thoolog. „Die zat van top tot teen on der de olie. Het is een van de moei lijkste vogels om te wassen. Aal scholvers zijn enorm sterk". In de vogelkliniek was men erg te vreden over het resultaat van de be handeling met een van de twee reini gingsmiddelen die de heer Kwak uit Nederland heeft meegebracht. Hij zelf bescheiden minder. „Die vo gel is niet door en door schoon ge worden", wijst de heer Kwak. „Wij hadden ook wat pech met de appara tuur die wij gebruiken". De namen van de middelen die hij uit Nederland heeft meegenomen wil de heer Kwak liever niet noemen. „Laten wij eerst maar eens de re sultaten afwachten", zei hij. „Het zijn beproefde, veilig gebleken Nederland se reinigingsmiddelen". In de kliniek in Moushole is de laat ste dagen onder meer gewerkt met het Nederlandse middel Cleanosol, waar vorige week zoveel over te doen was. Men is daar erg tevreden over. Zo zelfs, dat de Britse vereniging van dierenbescherming, er gisteren hon derd kilo van per vliegtuig uit Neder land heeft laten komen. De heer Kwak reisde ook per vlieg tuig, een vierpersoonstoestel. Hij vloog eerst naar Plymouth, waar de Britse marine hem toestemming gaf om door te vliegen naar haar vliegkamp Culdrose in de buurt van Moushole. De Nederlandse ornitholoog was vol lof over de voorkomende manier waarop de Britse marine hem heeft ontvangen en geholpen. „Mijn vliegtuig was gecharterd door de stichting Vogelrampenfonds Neder land in Haarlem en het Wereldnatuur- fonds Nederland. Ik wil hier een dag of drie, vier blijven; het gaat ons vooral om uitwisseling van weten schappelijke gegevens en om te ko men tot internationale samenwer- werking. Het steeds groter wordende probleem van de slachtoffers van stookolie maakt dit dringend noodza kelijk". WINDHOEK De Nederlandse ka tholieke priester Theo Hunink is uitge wezen uit Zuid-Afrika. Een reden is niet opgegeven. De priester vertrok gis teren uit Windhoek in Zuidwest-Afrika via Johannesburg naar Rome. Hij moest voor 31 maart het land veriaten. Uit deze nieuwe openlijke aanval op het Chinese staatshoofd blijkt dat: 1 Lioe, in tegenstelling tot eerdere be richten, nog steeds president is; 2 Rode gardisten nog altijd ongestraft leiders kunnen kritiseren ondanks recen te richtlijnen waarin zulks werd verbo den. Als doelwit van de hernieuwde kritiek op Lioe dient een handboek „Hoe wordt men een goede communist", dat hij 28 jaar geleden schreef. In het ver leden werd dit boek ln partijkringen evenveel gelezen als thans het befaam de rode boekje met uitspraken van Mao Tse-toeng. De lijn die de partij volgt is inmiddels zodanig gewijzigd dat de op vattingen die Lioe in zijn boek neerleg de niet meer overeenstemmen met de gedachten van voorzitter Mao. Volgens muurkranten van de Rode garde had Mao zelf een maand geleden al kritiek geoefend op Lioe's boek. Het is sindsdien niet meer in de boekhandel te koop. Tsjang-Tsjing, Mao's echtgenote, heeft zijdelings eveneens laten merken dat Lioe uit de gratie is. Zij was veront waardigd omdat een filmverslag van een ontmoeting tussen Mao en Rode gardisten meer aandacht besteedde aan Lioe, dan aan Mao. Volgens haar was de president teveel in hét beeld geweest. Tsjang-Tsjing, een voormalige actri ce, die door Mao werd verheven tot hoofd van de culturele aangelegenhe den tijdens de huidige „Culturele revo lutie", sprak blijkbaar in een officiële hoedanigheid. Ze uitte haar klaagzang op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van twee filmstudio's in Peking. Russische en Japanse nieuwsbronnen meldden gisteren dat Lhasa, de hoofd stad van Tibet, een slagveld is waar voor- en tegenstanders van Mao elkaar op leven en dood bestrijden. Dagelijks zouden er tegenstanders van Mao wor den gearresteerd en terechtgesteld. Chinese troepen die er heen waren ge stuurd om orde en rust te herstellen, schijnen daar niet in te kunnen slagen. Zij zouden alleen de voedselproblemen in Tibet hebben vergroot. NEW YORK De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft woensdagavond in New York de „freedom award" uitgereikt aan de negerleider Roy Wilkins, die aan het hoofd staat van de nationale bond voor de vooruitgang van gekleur- den (NAACP). De onderscheiding wordt sinds 25 jaar jaarlijks verleend aan personen, Amerikanen zowel als buitenlanders, die de zaak van de vrijheid in belangrijke mate hebben gediend. Wilkins wordt in de motivering geprezen voor zijn „wijs heid" in de strijd tegen de rassenschei ding in de VS. Rusk las een boodschap voor van president Johnson, waarin de ze Wilkins bestempelde als „een unieke Amerikaan, wiens werk zowel buiten de grenzen van de tijd als die van de Ver enigde Staten valt". KOPENHAGEN Het grootste deel van Denemarken heeft gistermiddag een tot twee uur zonder stroom gezeten. Een storing in een van de grootste elektrici teitscentrales op Jutland verlamde een belangrijk deel van het openbare leven. Honderden mensen raakten opgesloten in liften en trams. De Noordduitse noodcentrale was niet in staat de storing helemaal op te hef fen. Jutland, Ftinen en enkele eilanden bleven verstoken van stroom tot de sto ring was opgeheven. ADVERTENTIE 4% 6 Wice-president Hubert M. H. Humph rey zal veel luisteren, maar waar schijnlijk nog meer praten op zijn Euro pese rondreis van acht steden, zo wordt in officiële kringen van Washington voorspeld. (Hij arriveerde dinsdag in Neder land, het eerste land dat hij, komend van Genève, officieel bezocht). Humphrey is goed in luisteren en praten en zal ruim gelegenheid hebben om te luisteren naar wat men hem over verschillende wereldproblemen heeft te zeggen en om daarover de Amerikaanse houding uiteen te zetten. Terzake van sommige problemen zijn de Verenigde Staten het niet voldoende eens met hun Westeuropese bondgeno ten. Hij komt behalve in Den Haag en Genève in Bonn, Londen, Parijs, Rome, Berlijn en Brussel. In Rome wordt hij ook door Paus Paulus VI ontvangen. Zes van de acht steden die op zijn reisschema staan zijn hoofdsteden van bondgenootschappelijke landen. In alle steden, op Londen na, zal de vice-presi dent het belang onderstrepen dat de Ver enigde Staten hechten aan het beoogde verdrag tot voorkoming van de ver spreiding van kernwapens. Men weet in Washington dat dit niet gemakkelijk zal zijn, wegens de bezorgd heid, de wrevel en zelfs het verzet wel ke er bij bijna alle bondgenoten in Euro pa ten aanzien van het non-profileratie- verdbag bestaan. Deze landen worden gesteund door een aantal afzijdige landen wier bezwa ren tegen het pact, maar Washington meent, ongegrond zijn. Een van die be zwaren is, dat het verdrag de onderte kenaars zou hinderen in het genieten van de voordelen van de vreedzame kerntechnologie, waaronder de voordelen van de bijprodukten van het wapenon- derzoek, de zogenaamde „spin-off". I-jumphrey kan ook verwachten be schuldigingen te horen van „samen spanning" met de Sovjet-Unie. of zoals De bank waar u zich thuis voelt! HUBERT HUMPHREY verkopen de Duitse kanselier Kurt Georg Kiesin ger het heeft gesteld, „een vorm van een atoomverbond" tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. Ook zal men hem zeggen, dat het be oogde verdrag in het geheel geen ont wapening vertegenwoordigt, aangezien het geen enkele bepaling bevat welke ook maar in de verste verte aanduidt, dat de kernmogendheden uiteindelijk hun kernvoorraden zullen verminderen. Het vermoeden bestaat in Washington, dat al die beschuldigingen iets verhul len wat ernstiger is: de bezorgdheid van de Duitsers, Italianen, en in iets mindere mate van de Belgen en de Ne derlanders, dat zij door het verdrag te tekenen, zich zelf veroordelen tot de rang van tweede klasse kernstatus, ter wijl de vijf leden van de kernclub vrij blijven om nieuwe wapens aan hun atoomarsenaal toe te voegen. Dit zou niet-kernlanden blootstellen aan chantage door de kernlanden, zo redeneren de Duitsers en anderen, en het is de taak van Humphrey om uit te leggen, dat deze gedachtengang fout is. Het Amerikaanse standpunt dat de vice-president verdedigt is eenvoudig: „ontwapening is een utopie, en wat het belangrijkste is moet eerst gebeuren. Als de wereld dan geen ontwapening kan krijgen, dan moet ze op z'n minst proberen verdere proliferatie te voorko men". Of zoals sommige Amerikaanse auto riteiten het stellen: de bom in een en kele hand is erg, het is erger in vijf handen, maar het zou een catastrofe worden in een tiental handen, waaron der sommige minder verantwoordelijke. In Washington wordt onderstreept, dat er geen enkel groot probleem is waaraan Humphrey in zijn besprekin gen prioriteit wil verlenen. Zijn voor naamste taak zal zijn om de Ameri kaanse verbondenheid aan het Atlanti sche bondgenootschap opnieuw te beves tigen en om, zoals hij in zijn rede van 5 maart heeft gedaan, cohesie in het bondgenootschap te bepleiten en een „open deur"-politiek tegenover Oost- Europa. In zijn rede op het Westminster Col lege in Fulton, Missouri, waar Winston Churchill 21 jaar geleden de term „ijzeren gordijn" schiep, heeft Humph rey gezegd: „We staan thans op de drempel van een nieuw tijdperk in onze betrekkingen met Europa, een periode van nieuwe be trokkenheid engagement In dezelfde rede gewaagde hij ook van de Amerikaanse bezorgdheid over de Kennedy-ronde in de tariefonder handelingen. Dit punt zal ook een be langrijke kwestie zijn op zijn program. De vice-president zal de bondgenoten waarschuwen, dat de tijd opschiet en dat de Amerikaanse regering, als de huidige besprekingen in Genève voor die tijd niets opleveren, niet kan ver wachten dat de machtiging van 1962 die 30 juni afloopt wordt verlengd. BRUSSEL Huiszoeking bü particu lieren in Mechelen en omgeving heeft de Belgische politie deze week een grote voorraad wapens en munitie opgeleverd. ZQ vond in totaal 55 pistolen, acht stenguns, drie geweren, drie karabijnen, een machinegeweer, twee kleine kanon nen, volop munitie, vele dolken, sabels en bajonetten.

De Vallei | 1967 | | pagina 11