Bertus Ellinkhuizen vond het succes in het buitenland Vrij en gelukkig in de kunst Reactie UIT DE KERKEN L_w; FINANCIËLE NOTITIES VANAVOND MORGEN Akelig Bezield f Fijnproevers Zangeres Eigen kracht WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Verolme werkt voor chem. industrie Goedkope traan voor Unilever Ziekenhuislening van 7%% Dividendvoorstel len 0 AMSTERD. DROOGDOK Pagina 2 DONDERDAG 30 MAART 196/ JANET 25 Stof, dat tot stof wederkeerde. Wat voor zin bezat het leven eigenlijk? Welk een luttele spanne tijds tussen geboorte en dood. Een rimpeling aan de oppervlakte van het water. Daar na was alles weer onbewogen. Janet had liefde en leed gekend, schoonheid en smart. Ook zij behoorde nu voor altijd tot het verleden. Dat verleden werd onder de aarde bedolven en slechts enkele letters op een steen zouden ervan getuigen. Joseph keek hoe de groeve met aarde werd geyuld en met kransen van vlammende herfstbloemen werd afgedekt. Toen de kleine groep het kerkhof verliet, gooide Joseph het hoofd ach terover en klonk er een lach uit zijn mond. Enkelen draaiden zich om en keken naar die eenzame, die bij zijn moeders graf had gelachen. Niet voor de „Janet Coombe" uit zeilde op hagr eerste reis, daalde er een zekere vertroosting neer in zijn hart. De verlatenheid van Plyn, waar Janet nu niet langer aanwezig was, lag nu achter hem als een droom beeld, dat hij met moeite van zich had afgezet. Vóór hem strekte zich een onafzienbare watervlakte uit, kalm en verlaten, zoals hem lief was geweest sinds zijn prilste bestaan. Het schip, dat haar naam droeg, was de droom van haar leven geweest. Sa men hadden zij gehoopt hierop te zul len wegvluchten, een blijvende bevrij ding tegemoet en nu was Janet er niet bij. Anders zou ze nu hier naast hem staan op het glooiende dek en zou ze omhoog hebben gekeken naai de strak gespannen zeilen, luisterend naar de schuimspattende golven, die tegen de boeg tot stofregen te pletter sloegen. „Nooit zal ik je in de steek laten!" Had zij die woorden wel ooit gespro ken? Als er iets van waarheid stak in schoonheid, iets van macht in liefde, zou ze dan nu niet bij hem zijn, hem toefluisteren in zijn oor, zijn hand met onzichtbare vingers beroeren Hij stond alleen aan dek, behoudens de uitkijk en de roerganger. Maar wat alleen wind en golven in de duisternis zagen, dat was het schegbeeld van Janet met haar glim lach, haar lippen en ogen door het spattend schuim gekust, haar haren gestreeld door de bries. De eerste reis van de „Janet Coom be" duurde ettelijke maanden. Eerst koerste zij met een lading porselein- aarde uit Plyn naar St. John's op Newfoundland, vanwaar zij met vis terugkeerde, helemaal naar de Mid dellandse Zee. Dat was in dit jaarge tijde een belangrijke vracht, vanwege de Vasten, die de mensen in de Rooms-Katholieke landen onderhiel den. Daar nam zij een lading zuid vruchten in en er volgde een snel heids-race tussen verscheidene schoe ners, brikken en barken om de aan bederf onderhevige vracht zo vlug mogelijk in Londen ter markt te bren gen. De eerste die aankwam was de „Janet Coombe", die twee mijlen voor Gravesend om een loods seinde, toen haar naaste mededingers nog een halve dag achter lagen in Het Kanaal. Van Londen zeilde zij in ballast naar Newcastle, waar zij steenkolen inlaadde voor Madeira; toen naar Saint Michaels om vruchten en weer naar Londen terug. Vervolgens zou zij de Noordzee oversteken naar Ham burg. Er was bijna een jaar verstre ken sedert haar vertrek van Plyn, maar Joseph bekommerde zich niet om de tijd. Hij had helemaal geen haast meer. Nergens vond hij rust, dan aan boord van zijn eigen schip. Terecht was hij trots op alle eigen schappen van snelheid en zeewaardig heid. Maar hij trok van de ene haven naar de andere, met geen andere be doeling dan, hoe dan ook, het fan toom van eenzaamheid te ontvlieden, dat zijn ogenblikken van rust tot een kwelling maakte. In Huil bereikte hem een brief van Samuel. Plyn, 18 november 1864. Waarde Broeder, Gelijk afgesproken doe ik u enige regelen toekomen om u te melden dat wij gisteren de rekeningen over het eerste jaar hebben afgesloten. Er wa ren vrij veel mensen aanwezig, die allen, zowel dames als heren, hooglijk waren ingenomen met de goede resul taten, die gij met het schip in het eer ste jaar hebt weten te behalen. Het was aller oprechte wens, dat schipper en schip in de volgende periode van twaalf maanden even wèl zouden va ren en ik ben er zeker van, dat gij uw uiterste best zult doen uw goede reputatie te handhaven. De „Francis Hope" ligt in Fal mouth op orders te wachten Aange zien zij vermoedelijk ook naar Ham burg zal worden gedirigeerd, zult ge daar, als alles goed gaat, tezamen zijn. Wij verheugen ons allen in goede welstand en hopen, dat gij uw zeil- brief spoedig zult ontvangen. U een voorspoedige en snelle overtocht toe- wensende, geloof mij met onze harte lijke groeten Uw u liefhebbende broeder SAMUEL. LA SPEZJA In de Italiaanse marinehaven La Spezia ontmoetten wij dé jonge Nederlandse graficus Bertus Ellinkhuizen, een 27-jarige pittige, exotisch aandoende, heel beweeglijke jongeman, die de Haagse kunstacademie met goed gevolg doorliep, maar het toen in Nederland niet meer harden kon. Hij vond succes in Zwitserland en Italië. Bertus Ellinkhuizen is de zoon van een Nederlandse marineman, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in een Jappenkamp terecht kwam. Na de bevrijding kwam hij naar ons land, waar hij met goed gevolg maar naar zijn eigen gevoel toch niet erg succesrijk de grafische afdeling van de Haagse kunst- I academie volgde. Over die tijd is hij zelf weinig te spreken: Joseph zag ze allen in gedachten vóór zich in Plyn, ernstig en onbewo gen, in een dagelijkse sleur zonder veel zorgen en ergernissen levend, zonder een flauw vermoeden van al zijn beproevingen en de verlangens, die hem telkens weer naar nieuw avontuur deden hunkeren. In hun leven was een zekerheid en „Ik was bezeten van de drang iets te bereiken en dat is er tegenwoordig niet meer bij. Iedereen die wat aan floddert kan exposeren. En de academie wordt dikwijls bezocht door jonge mensen die het wel gewichtig vinden voor kunste naar door te gaan. Ik was op de acade mie „een uitslover". Ik zag er nou een maal het nut niet van in hele dagen over op papier Dat zegt Bertus ons nu in zijn atelier in het Italiaanse La Spezia. Op een ezel in de brandschone ruimte staat een heel grote, half afgewerkte tekening; in zogenaamde schraptechniek de uitbeel ding van een sprookje in ragfijne de taillering. vastheid, welke hij nimmer zou ken- kunst te zwammen zonder ooit een pot- nen Maar zij van hun kant wisten lood op papier le zetten niets van de verheffende krachten van zijn leven op zee,van de gierende or kaan door het want, van aan flarden scheurend zeildoek en het vervaarlijk geweld van door stormwind opge- 1 zwiepte stortzeeën, die al wat van mensen kwam, dreigden te vernieti gen. Joseph stak de brief met een glim lach in zijn zak en zette zeil naar Hamburg. Dat was de haven waar de zeelui uit alle hoeken van de wereld bijeen kwamen, waar de rijkste koop- f lieden met de armste schooiers zaken deden, waar nieuw avontuur wenkte boven de hoge masten van de massa's j schepen en uit de ongure huizen aan de havenkant. Joseph kende geen groter emotie dan het binnenlopen van een vreemde j haven. Eerst doemde een onbekende kustlijn op. Dan werd de loods aan boord geroepen, die het roer over- j nam. Dan volgde het opkoersen van een brede riviermond, die leidde naar de verderop gelegen haven. Was het duister, dan zag men daar de donkere silhouetten van de ten an ker liggende schepen, rauwe mannen stemmen schreeuwden in vreemde ta len en opeens flitsten felle schijnsels van lichten, de harteklop van mense lijk leven, de contouren van grote ge- bouwencomplexen aftekenend tegen de nachtelijke hemel. (Wordt vervolgd) „Toen ik zag dat het in Holland niets werd, heb ik de benen genomen. Naar Zwitserland. Neen, ik had er geen enkele relatie. Ik heb er allerlei akelige baantjes aangenomen. In mijn vrije tijd werkte ik totdat ik kon exposeren in een lege garage." Niet door een kunsthandel „gemaakt", kreeg de jonge Nederlander toch bekend heid bij de Zwitsers, die vooral op het gebied van de kunst erg chauvinistisch zijn. ,,De kranten gingen over me schrij ven en toen kwam met de bekendheid ook de verkoop. Ik kreeg een fijn atelier in Engadin, op 2000 meter hoogte." minimin s iiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuii iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi iiiiim ii hihiii ii minim Het is wonderlijk, dat Ellinkhuizen juist in Zwitserland, dat zulke hoge eisen stelt aan de grafiek, succes heeft. En nog vreemder is het, dat de conven tionele Zwitsers zijn werk waarderen en kopen. Want zijn landschappen zijn geen realistische uitbeelding van de na tuur, maar geconcentreerde innerlijke belevenissen. Zijn bomen zijn bezielde figuren en zijn natuurtaferelen hebben niets Zwitsers. Zij doen eerder denken aan een Hercules Seghers of een Pieter Breughel. „Ik schilder ook wel. Maar de lijn is voor mij belangrijker dan de kleur. Van daar de grafiek. Etsen, ja, litho's, hout sneden al dan niet in kleur teke ningen, droge naald." „De grafiek is in de eerste plaats een ambacht. Je krijgt er vuile handen bij. Met die litho's ging het niet zo gemakke lijk. Ik kon ergens een oude pers op de kop tikken en sleepte dat verroeste ding 2000 meter hoog over de bergen. Je moet er nu eenmaal wat voor over heb ben." 3466. In minder dan geen tijd hadden de mannen van de reddingsraket hun weg naar de controlekoepel van de Zeepbel gevonden. Hun bevelen strikt opvolgend, brach ten zij Piloot Storm en professor Dubois als eerste over naar hun schip, waar meteen begonnen werd met herstel van de normale ademhaling. Speciale oxygene- distributors brachten Arend en zijn metgezellen in de kortst mogelijke tijd terug in het „land der levenden". De „herborenen" staken hun dankbaarheid niet onder stoelen of banken maar Captain Stone wuifde al die lof tuitingen lachend weg. Terwijl hij zich gereed maakte om terug te keren naar de Zeepbel, voor het laatste korte gedeelte van de reis, probeerde Arend zoveel mo gelijk nieuws te weten te komen over alles wat er se dert het vertrek naar Mars gebeurd was in Lunapolis en op Moeder Aarde. Daar de toestand van Buck nog altijd zorgen baarde, besloot men hem wat langer bij de zuurstofmachines te houden. Arend en de anderen trokken geheel hersteld hun Tuimtepakken weer aan. „Eens kijken wie het eerst op de basis is?" stelde Captain Stone voor...! a Ellinkhuizen behoort tot de zeldzame verschijningen in onze ttfd: self-made, op een bepaald peil gekomen zonder eni ge protectie, zonder beurzen of subsidies en bovendien de schepper van een soort werk waarvan men verwachten zou, dat het slechts door een kleine groep van fijnproevers zou worden gewaardeerd. Toch heeft hij het klaargespeeld om naast zijn Zwitserse honk nog een twee de atelier in Italië te betrekken. „Ja, dat is eigenlijk toeval. Een jaar geleden was ik met vakantie in La Spezia. Ik schuilde voor de regen in een portiek en stond er met Gabrielle. 25. Ah-lloe fronst zijn bezwete, lage voorhoofd. „Een magere vent, een soort klerk zegt u, hè Ja, dat kan wel uitkomen. Zo'n papsmoel heb ik in de tempel eens met Seng-san zien staan smiespelen. Maar een vriend van Seng-san is ie niet, want ik heb ze nooit samen in de kroeg gezien." Rechter Tie kijkt Tsjiao Tai veelbeteke nend aan. „Vertel me, Ah-lioe, hoe heet die magere vent eigenlijk?" Ah-lioe schudt zijn hoofd. „Dat weet ik echt niet, edele heer! Na die ene avond in de tempel heb ik hem nooit weer gezien. Toen ik later aan Seng-san vroeg wie dat papsmoel was, toen zei ie alleen maar dat ik daar niks mee te maken had. Nou, als die vent een vriend van Seng-san geweest was, dan had ie niet zo kort af tegen mij behoeven te zijn, hè?" „Precies", zegt de rechter en hij geeft een teken aan Tsjiao Tai. Terwijl ze samen de gevangenis uitwandelen, zegt de rechter: „Ah- lioe is onschuldig, Tsjiao Tai. Hij was stomdronken toen hij de kroeg verliet, maar Seng-san was alleen maar wat aangeschoten. Een lamlendige dronken schavuit als die Ah-lioe kan toch nooit Seng-san en die onbekende vermoord hebben. Hun hoofden afgehakt, om zich ten slotte met het lijk van Seng-san en het hoofd van de on bekende uit de voeten te hebben gemaakt! Nee, we moeten de moordenaar elders zoeken, Tsjiao Tai. Iemand, die nauwe relaties had met Seng-san en de vermoorde onbe kende." NED. HERV. KERK: Beroepen: te Leiden (vac. D. J. Voa- sers): dr. L. G. Wagenaar te Leeuwar den; te Heemse (2e pred. pl.) (toez.): C. J. Roosa te Wanneperveen; te Opheus- den (toez.): S. de Jong te Houten; te Valburg-Homoet: D. B. van Lokhorst te Eemnes-Buiten. Aangenomen: naar Tricht: H. W. v.d. Toorn, kandidaat te Gouda. Aangenomen: het beroep door de ge nerale synode als legerpredikant: P. Talsma, kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen: naar Schiedam (wijkge- meente Kethel): 2e pred. pl.: E. Verwaal te Lith en Oyen (N. Br.). Bedankt: voor Maastricht (vac. J. van Oyen) (toez.): L. Schellevis te Gouda. GEREF. KERKEN: Beroepen: te Zuidlaren: (vac. A. Rid- dersma): J. J. Kuiper te Bergentheim; te Hoorn, Hoogeveen (vac. A. Adema) en te Monnikendam: G. Maneschijn te Broeksterwoude; te Marrum: P. v. d. Loo te Nieuwolda. Aangenomen: naar Middelstum: C. G. Mak, legerpredikant te Zuidlaren, woon achtig te Vries. CHR. GEREF. KERKEN: Aangenomen: naar Zwaagwesteinde: J. Kruis, kand. te Apeldoorn; naar Lei den: J. H. Carlier te Kampen. Bedankt: voor Amsterdam-Z: D. Bies- ma Jr. te Aalsmeer, GEREF. GEMEENTEN: Bedankt: voor Oosterkapelle: L. Huis man te Vlaardingen. En nu zijn we getrouwd. Toen moest ik hier ook een huis hebben, want je kunt met je vrouw niet altijd in de sneeuw zitten." Gabrielle Rossi is een jonge zangeres, die al verscheidene successen op haar naam heeft. Zij is ook al eens in Neder land voor de vereniging Dante Allighieri opgetreden. Het jonge Nederlands-Italiaanse echt paar vond een groot huis op een berg helling bij La Spezia, een soort ruïne die het met eigen handen piekfijn in or de maakte. Dua nu geef je Zwitserand er aan? „Neen, dat kan ik niet. Er zijn in Zwitserland veel bewonderaars van mijn werk, daarom houd ik er mijn atelier aan om er af en toe te kunnen werken." Hoewel Bertus Ellinkhuizen een vrij gevochten man is, is hij beslist geen individualist: „Neen, ik houd van de mensen en van de omgang met hen. Maar ik heb er altijd op eigen kracht willen komen. Dat is geen verdienste, het is mfln aard. Ik houd niet van reis beurzen en subsidies. Je moet het zelf doen om wat te bereiken." Wat hij wil bereiken? Beroemdheid? Rijkdom? „Neen, een vrij leven, dat voldoening geeft." BUSSUM Vanavond zal de VARA het t.v.-spel „Cecile of, School voor vader" op het scherm brengen. Op de foto Kees Brusse als meneer Orlas en lna van der Molen als Araminthe de gouvernante. Het stuk staat onder re gie van Ton Lens ink. Het stuk is ge schreven door Jean Anouilh, en doet sterk denken aan Molière, vooral in figuratie en sfeer. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending v.h. G..P .V18.30 Tout ét toi: licht pr. uit Parijs. 18.55 Gesp. brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Stereo: Blokfluit en klavecimbel: kl. en mod. muziek. IKOR 19.30 Avondgebed. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Radio-Kamerork. en zang soliste: mod. en kl. muz. 20.45 Het schiereiland, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Discotaria: nieuwe gr. pl. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.10 Sportrubr. 18.30 Voor de twinti gers: 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Ra dio-krant. 1.30 Stereo: Viool en piano (gr).:mod. muz. 19.45 Op de man af, pr. 19.50 Stereo: Licht gev. pl. progr. 20.10 De familie Leenhouts, hoorspel (dl. 25). 20.35 Samen uit Samen thuis: steravondpr. 22.00 Zigenermelo- dieën (gr). 22.15 Zelf leren Bijbelle zen: lezing. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkorgelconcert: kl. en mod. muz. 23.15 Sign.: muz. van eigen tijd. 23.45 Rep. westeuropees volleyball- kampioenschap. 23.50 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 De Verrekijker, intern, jeugdjourn. 19.10 Van gew. tot gew. 19.30 Mensen in de sport: doc. inf. pr. STER: 19.56 Reel. 20.00 Journ. STER: 201.6 Reel. VARA: 20.20 Achter 't nws. 20.45 Voordr. 20.50 Cécile, of: School voor vaders, TV-sp. 21.45 De wonderbaarlijke Mandarijn, ballet. 22.25 Pianorecital: kl. muz. NTS: 22.50-22.55 Journ. 'NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. NCRV: 20.05 Geen beter le ven dan buitenleven, TV-film. 20.30 Ge sprek. 20.35 Intern. Rendez-vous: film reportage v. buitenl. correspondenten TROS: 21.10 Voyage to the bottom of the sea, TV-film. 22.00 Kompas: act. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15 Journ. KRO/RKK: 22.30-23.00 Verklaar u na der: gesprekken over 't geloof. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr .muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. 9.00 Stereo: Klass. en mod. orkestwerken (gr.) (9.35-9.40 Waterstanden). 10.00 Lichte gr.muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Operamuz. (gr.). 12.00 Lichte orkestmuz. en zangsoliste. 12.25 Beursberichten. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlich ting: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Journ. en beursberichten. 13.30 Stereo: Viool en piano: klass. en mod. muz. 14.00 Met Josephus in het paleis van Herodes te Massada, lezing. 14.15 Bij de tijd en bij de thee: gevar. progr. VPRO: 15.30 Thuis, progr. voor thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Klass. gr.muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Stereo: Muzikale aan winsten. 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. en herh. SO-be- richten. 7.10 Dagopen. 7.15 Licht orkest (opn.). (Stereo). 7.30 Nws. 7.32 Dans- muz. (gr.). 7.40 Radiokr. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Lichte gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Muz. uit Film en Musical (gr.). 10.00 Stereo: Klass. gr.muz. 10.30 De één zijn doodstudiodienst i.v.m. de Paasweek. 11.00 Lichte gr.muziek. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Variant: actualiteiten, re portages en lichte gr.muz. 13.30 Lichte gr.muz. 14.25 Stereo: Mod. muz. (gr.). 15.15 Voordracht van gedichten. 15.30 Progr. voor oudere luisteraars. 16.30 Pianorecital (opn.): klass. en mod. mu ziek. 17.00 Stereo: Fiesta-muz. uit Zuid- Amerika (gr.). 17.30 Kerkorgelconcert: mod. muz. HILVERSUM UI AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.00 Plaat maar raak: vrolijk ochtend- progr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitami nen (11.00-11.02 Nws.). VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El Pée, gevar. platen. 14.00 Nws. 14.02 2 x Top Tien. 15.00 Nws. 15.02 Licht muz.progr. 16.00 Nws. 16.02 Bra- ziliana, licht muz.progr. 16.30 Sorbet: licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop-Party. DONDERDAG 30 MAART 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (v. gisteren). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Die romanti sche Strasse. 11.35 Act. en muz. 12.00- 13.30 Act. kr. 16.40 Nws. 16.45-18.00 Gev. kinderpr. 18.00-18.05 Nws (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Cultureel pr. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Die seltsamen Methoden des Franz J. Wanninger, detective-serie. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 Weeroverz. 18.12 Moment mal... tips vqor elke dag. 18.25 Hier und Heute. 19.10 Neues inti- mes Theater aus Paris. 19.40 Tiere hin- ter Zaunen: dierenpr. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Die Mission. TV-spel. 22.05 Experimente mit dem Leben. 22.50 Journ. weerber, aansl.: commen taar. 23.05 Experimente mit dem Le ben, discussie. 0.05 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Vorsicht, Ehe! klein TV-sp. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema v. d. dag. 20.00 Zur blauen Palette, muz. spel. Aansl.: nws. 21.25 Journaliste vragen politici antw. 22.35 Nws., weerber. en thema van de dag. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiimiiiiiiiuiiimiimiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii lUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU 24 Met z'n drieën gingen zij naar 't tafeltje terug waarop nog steeds 't grote glas met limonade stond waarin Li-Sen zo zorgvuldig 't dodelijk vergif gemengd had. Nadat er voor de kapitein ook nog een hartige dronk gebracht was, stond de joviale zeerob op en sprak terwijl hij z'n glas hief: „Meneer Taks, voordat u aan 't vertellen slaat wil ik drinken op uw gezondheid en op die van Zijne Majesteit de Prins. Ik zeg altijd maar wat binnen is, is binnen. Santjes!" „Oh eh dank u wel!", stotterde Tekko terwijl hij zijn glas met limonade opnam. „En eh... ik drink op hh... eh...!" Verder kwam hij niet, want met een bruuske beweging rukte de kapitein hem 't glas uit de vingers. „Wij zijn geen meisjes meneer Taks!", schertste Kapi- - UCW tein Fokkema. ,,Wie klinkt er nu met limonade? Nee dat gaat niet! Zeg nu zelf? Kom, een flinke Taks moet toch weten hoe 't hoort! Limonade is water en water hoort bij vissen. Hup, daar gaat-ie! Ieder in zijn eigen ele ment!" „Ha, ha, die kapitein!", lachte Tekko die van uitgelaten pret hard op de tafel sloeg toen hij zag dat de kapitein 't glas met limonade in 't aquarium leeggoot. Kapitein Fokkema lachte plotseling echter helemaal niet meer. Met 't ledige glas nog in de hand staarde hij ont zet naar 't aquarium waarin opeens de vissen levenloos en met de buik naar boven ronddreven. „Kijk eens Kijk hier eens!", stamelde de goede man ontzet. „Ver schrikkelijk... Vergif... ze zijn dood!" imiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiimi! iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii AMSTERDAM, 29 maart Op een overigens zeer stille Amsterdamse ef fectenbeurs was gisteren het meest op merkelijke een vrij scherpe koersreac- tie op de obligatiemarkt. Er klonk weer het magische getal van twee mil jard gulden in de hoek, dat ons in het begrotingsjaar 1968 boven het hoofd zou hangen. Voorts werd gefluisterd over een nieuwe staatslening. De nieuwste leningen van de staat doken beneden de 106 procent. Zij moesten ca. een half procent prijsgeven. De stukken met lagere rente daarentegen wisten zich goed te handhaven, maar de nieuwste leningen van de Bank Nederlandsche Gemeenten moesten eveneens een flin- veer laten. Ook de aandelensector was enigszins gedrukt. Het nieuwe ontslagplan vm Philips, ditmaal in de opleidingssector van het concern, maakte een onprettige indruk op de beurs. Het fonds verloor er 1,door. Ook Unilever moest, vooral nader hand, verkoopdruk verwerken, waar door eveneens ongeveer 1,moest worden prijsgegeven. Koninklijke Olie daarentegen kon zich aardig handha ven, evenals AKU, maar de Hoogovens waren in dit opzicht weer minder for tuinlijk. De omzetten waren uiterst klein. De lokale markt was wat verdeeld, maar toch overwogen de lichte koers verliezen. Een uitschieter bleef Billiton, die het fraaie dividendvoorstel opnieuw honoreerde met een flinke koerswinst. Hoger waren voorts Zout en Walvis vaart. Ook Albert Heijn, Gist en Zwa nenberg konden enigszins doorlopen. De aandelen Cultuurbank lagen op nieuw vast in de markt. Ook de winst bewijzen Technische Unie vielen op door vraag. Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw moest terrein afstaan door het opnieuw passeren van het dividend. Ook Broca des, Buttinger, Elsevier, Norit, Meta- verpa, Naarden en Industriële Maat schappij Zutphen waren in reactie. EMS zette de daling voort. De scheepvaartsector lag ook iets ver deeld. Rotterdamsche Lloyd was na d vorige stijging in reactie. De KL> bleef ongewijzigd, ondanks de koers rijzing in Wall Street. ROTTERDAM De Verolme Ma chinefabriek N.V. te IJsselmonde heeft van Fluor Nederland N.V. opdracht ge kregen voor de levering en in bedrijf- stelling van een waterbehandelingsin stallatie, bestemd voor de in aanbouw zijnde kunstmestfabriek van Esso Che mie N.V. op Rozenburg. De geheel automatisch werkende demineralisatie- installatie zal een nuttige dagcapaciteit hebben van 3850 m3 water. De opleve ring is eind 1967 voorzit De Verolme Machinefabriek voert thans de ketel- en waterbehandelings installatie voor de nieuwe vestiging van Hercules in Middelburg uit, alsmede soortgelijke opdrachten voor Du Pont voor haar vestigingen in Dordrecht en Üntrop. Voorts voor de Konam op Ro zenburg en voor Union Carbide in Bel gië. Onlangs heeft het bedrijf nieuwe ketel installaties geleverd en in bedrijf gesteld bij enkele bedrijven in de papierindustrie t. w. bij Union Oude-Pekela, bij Vromen in Doetinchem en bij Britannia in Oude Pekela. TOKIO Drie van de voornaamste Japanse walvisvaartmaatschappijen hebben een contract met Unilever ge sloten voor de levering van 34.000 ton walvistraan. De prijs hiervoor bedraagt 600 per ton. Vorig jaar werd nog 900 per ton betaald. De prijsverlaging is een gevolg van de algemene daling op de internationale markt voor visolie. De prijs is de laatste die Japan sinds 1962 voor zijn uitvoer heeft gekregen. AMSTERDAM Op 5 april stelt een syndicaat onder leiding van de Ne derlandsche Credietbank en de Neder landsche Middenstandsbank de inschrij ving a pari open op 5 miljoen 7 1/4 pet. dertigjarige obligaties ten laste van de R.-K. Stichting Vreugdehof in Amsterdam. De stortingsdatum is 27 april. Beursnotering zal worden aange vraagd. De lening is a pari aflosbaar in twin tig jaarlijkse termijnen in 1978 tot en met 1997. Vervroegde aflossing is mo gelijk van 1978 tot en met 1982 tegen 101 pet., daarna tegen 100 pet. Het geld is nodig voor de bouw van een nieuw verpleeghuis met 228 bedden voor langdurig zieken in de tuinstad Buitenveldert. Voor dit huis, alsmede voor de exploitatie daarvan werd <n 1960 de stichting Vreugdehof opge richt. In april vorig jaar werd de eer ste paal geslagen. De totale bouwtijd wordt geraamd op 3% jaar. Ter verkrijging van de nodige arm slag schonk de stichting Sint Elisabeth aan Vreugdehof 1% miljoen. De to tale investeringen zijn begroot op 20 miljoen. Het geld hiervoor moet bij el kaar komen door obligatieleningen en onderhandse leningen. In juni vorig jaar werd een 7% pet. lening uitgege ven van 5 miljoen tegen 98 pet. 0 FIGEE Forse dividendverlaging over 1966 tot 6 procent. Over 1965 werd 9 pro cent betaald. Dividendverhoging over 1966 tot 8 procent op de gewone aandelen. Vorig jaar werd 5 procent betaald. Op de preferente en converteerbare aandelen wordt 5 procent voorge steld. AMSTERDAM, 29 maart Contan te prijzen. Londen 10.11%—10.12; New York 3.61 5/16—3.61 9/16; Montreal 3.33 15/16—3.34 3/16; Parijs 72,98%— 73.03%; Brussel 7.27%— 7.28; Frank furt 90.91%90 96%; Stockholm 70.05%—70.10%; Zürich 83.41—83.46; Milaan 57.85%57.90%; Kopenhagen 52.33%—52.38%; Oslo 50.55%-50.60% Wenen 13.98%13.99%. Lissabon 12.61—12.62%. 1

De Vallei | 1967 | | pagina 2