Zuidelijke vleugel van „Het Anker wordt zaterdag opgeleverd Grote agenda voor gemeenteraad Bonten al in bloei EHBO Kesteren eerste bij wedstrijden in SKF Personeel is al voltallig garages Vluchteling achterhaald Gemeente bouwt DAVELAAR'S Boek-, Kantoorboekhandel en Vulpenhuis MARKTEN Rectificatie Half mei komen eerste bejaarden Bur gem. Pott: „Geen luxe maar noodzaak Concurrentie Arbeidstherapie Stima-bezoek voor onderzoek in Kesteren V.V.V. ontvouwde plannen voor nieuwe seizoen Ongeval tijdens hagelbui Vanaf a.s. vrijdagmiddag 3 uur DONDERDAG 30 MAART 1967 KESTEREN De zuidelijke vleugel van het in aanbouw zijnde hervormde bejaardencentrum „Het Anker" te Res teren wordt 1 april aanstaande opgele verd. De eerste bejaarden 22 in ge tal zullen 16 mei hun intrek in het nieuwe gebouw nemen. De oostelijke vleugel waarvan de bouw koortsachtig voortgaat, wordt naar het zich laat aanzien eind juni opgeleverd. De tweede groep bewoners worden begin juli verwacht, terwijl men eind juli het bejaardencentrum bezet hoopt te heb ben. In totaal zullen dan 80 mensen on derdak hebben gevonden in het moder ne bouwwerk. De officiële opening wordt niet eerder verwacht dan het komend najaar in verband met diverse omstan digheden, voor het merendeel van orga nisatorische aard. Gelijktijdig met de zuidelijke vleugel zullen worden opgeleverd: de keuken, de recreatiezaal, de liftinstallatie, de ad ministratieruimte en de woonvertrek ken voor de directrice, hoofd van de huishouding en hoofd in de keuken. De oplevering vindt plaats na afloop van de bouwvergadering, die zaterdagmor gen 1 april wordt gehouden. Het personeel is momenteel reeds vol tallig. Dezer dagen vonden nog een tweetal benoemingen plaats, mej. S. Achterberg, thans werkzaam in het be jaardencentrum de Engelenburgh te Vee nendaal, is aangesteld als hoofd van de huishouding, terwijl mej. G. van Lutter- veld uit Kesteren als hoofd van de keu ken dienst gaat doen. In de keuken zijn bovendien nog twee hulpen aangeno men. I De bejaardenverzorging berust bij een achttal bejaardenverzorgsters en help sters, die het de mensen zo goed moge lijk narr de zin zullen trachten te ma ken. De directrice, mejuffrouw M. van de Wardt, wier ouderlijke woning zich in Opheusden bevindt, reist momenteel het gehele land door om de toekomsti ge bewoners en bewoonsters van „Het Anker" te bezoeken. Deze vervroegde kennismaking valt bij de bejaarden goed in de smaak. Bovendien vertelt de directrice hun het een en ander over hun toekomstige woonplaats en de re gels in het nieuwe huis. Burgemeester D. J. Pott te Kesteren toont zich bijzonder verheugd, dat de bouw van het bejaardencentrum geheel volgens plan is verlopen en dat binnen korte tijd de activiteiten erin van start kunnen gaan. „Het aantal bejaarden, dat hun intrek in „Het Anker" zal ne men uit onze gemeente bedraagt ruim 25 pet. van de totale bezetting, die ruim 80 personen betreft. De overige 75 pet. komt uit het gehele land", aldus burge meester Pott. „Ik heb de indruk", zo vervolgde de burgemeester, „dat ook in dit geval de aard der bevolking in on ze streek een woordje meespreekt. Men kijkt in de Betuwe liever de kat eerst maar eens uit de boom. We hebben na melijk met hetzelfde verschijnsel te maken gehad toen onze gemeente voor het eerst met de bouw van bejaarden woningen startte. Er was in het begin helemaal geen animo voor, maar in de loop der jaren is de belangstelling voor deze woningen aanzienlijk gestegen, zo dat wij over korte tijd opnieuw elf van deze bijzondere woningen gaan bou wen." Burgemeester Pott is van mening, O Foto 2: De keuken, één der belangrijkste plekjes in het nieuwe bejaardencen trum, ondervindt bijzonder veel aan dacht. Met grote nauwkuerigheid wordt de moderne apparatuur door de vakmensen aangesloten. dat de bejaardenwoningen in geen en kele zin een concurrentie betekenen voor het nieuwe bejaardencentrum. „De bewoners van de bejaardenhuisjes zijn totaal verschillend met die in het be jaardencentrum. De mensen in het be jaardencentrum zijn voornamelijk ver stoken van alle hulp. De doktoren uit de omliggende ge meenten is dan ook verzocht vooral de stille en eenzame bejaarden te stimule ren om zich in het centrum te laten op nemen", aldus Kesterens eerste bur ger, die namens de gemeenteraad zit ting heeft in het dagelijks bestuur van de stichting Hervormd Bejaardencen- centrum. „Ik ben er van overtuigd", zo vervolgde hij, „dat het centrum, wan neer hier in de toekomst een gunstige roep vanuit gaat, steeds meer een func tie gaat krijgen voor de eigen streek. Een bejaarde is nu eenmaal enorm ge hecht aan zijn eigen woongebied. De vrees van de plaatselijke bevolking, die er nog bestaat voor het zogenaamde „rusthuis" moet eenvoudig in de prak tijk overwonnen worden." „Wat de aanvragen om in het rust huis opgenomen te worden betreft; het loopt werkelijk storm. Uit geheel Ne derland stromen de aanvragen nog steeds binnen. Vooral voor de apparte menten voor echtparen en de omliggen de bejaardenwoningen is kennelijk veel belangstelling. Het aantal aanvragen is het drievoudige van hetgeen wij be schikbaar kunnen stellen", vertelde bur gemeester Pott. In het nieuwe bejaardencentrum wor den diverse nuttige voorzieningen getrof fen. Er komen onder andere een ruim te voor arbeidstherapie, een hobbyruim te en een werkruimte, waarin een werk bank en alle soorten gereedschappen de mannelijke bewoners in staat stellen gezellig te knutselen, terwijl de dames gezellig in de recreatiezaal kunnen ver pozen met een handwerkje of een mooi boek. Een gedeelte van de recreatie zaal wordt ingericht als biljartzaal. ADVERTENTIE OLIFANT NAAR PARIJS Er zijn mensen die hun Olifant mee nemen naar Parijs. Verknocht als ze aan elkaar zijn... Gelukkig voor die mensen, en die Olifant, dat de transportproble men nihil zijn. Gewoon in de koffer Olifant smaakt vóór de Boeuf la Bour- gignon net zo goed als voor de zuurkool. Olifant Oude of Jonge Jenever is altijd supérieur A la vötre KESTEREN In de dorpen Kesteren en Opheusden vindt over enkele dagen het tweejaarlijkse Stima-onderzoek plaats. De bevolking heeft dezer dagen een schriftelijk oproep thuis ontvangen. Het onderzoek is bedoeld voor alle in woners van de gemeente Kesteren bo ven de vijftien jaar. Van gemeentezijde deelt men de op geroepen mee, dat indien zij niet op de op de kaart vermelde tijd aan het on derzoek kunnen deelnemen dit ook mo gelijk is op de andere tijden. Het Stima- onderzoek vindt zowel in Kesteren als in Opheusden plaats in het Óroene Kruis-gebouw. De zittingstijden van de Stima-dienst zijn als volgt: Kesteren: donderdag 6 april van 14-16.15 uur en van 18.15-20.00 uur, alsmede op vrijdag 7 april van 10 12 uur, van 14-16.15 uur en van 18.15- 20.00 uur. Opheusden: maandag 10 april van 11- 12 uur, van 14-16.15 uur en van 18.00-20 uur, alsmede op dinsdag 11 april van 9.30-12 uur, van 14-16.15 uur en van 18- 20 uur. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD Aanvoer ca. 12.000 stuks. Handel stroef. Prijzen: slachtkippen licht 1,10— 1,25; zware 1,40—1,60. Slachtkuikens 1,551,65 in per kg. Dit gedeelte kan door middel van een schuifwand worden afgesloten van het geheel. Op het ogenblik wordt hard ge werkt aan de afwerkingen in het ge bouw. Vooral de keuken vraagt veel aandacht. De modernste apparatuur zal het keukenpersoneel ter beschikking krijgen om de bejaarden een zo goed mogelijk maal te kunnen verzekeren. Het bejaardencentrum, dat is gelegen aan de Spoorstraat zal naar het zich laat aanzien tot modernste en best ge outilleerde centra van ons land gaan be horen. Burgemeester Pott merkte ten slotte op: „Natuurlijk zyn wij enorm ver heugd met deze nieuwe aanwinst. We beschouwen het echter niet als een luxe, maar achten het een noodzakelijke voor ziening in onze streek." VEENENDAAL Donderdag 23 maart vormden een aantal leerlingen van de chr. school aan de Platanenlaan uit Rhenen voor het Veenendaalse gemeen tehuis een erehaag voor hun meester, de heer D. Valkenburg die in het huwe lijk trad. Als naam van de bruid ver meldden we mej. Mind. Dit moet zijn mej. P. Mans. LEERSUM Dinsdagavond verga derde de Leersumse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. De voorzitter, de heer J. C. C. Dell, vond het jammer, dat zo weinig leden gehoor hadden ge geven aan de uitnodiging. Naast dit sombere openingswoord kwamen er op de vergadering verheugende plannen naar voren. Waarschijnlijk nog voor het seizoen zal de kaart van Leersum uitgegeven worden. Om de onkosten van de druk (4 of 6 kleuren) te dekken, hebben 52 adverteerders hun medewerking toege zegd. Ook zullen binnenkort streekfol- ders verschijnen, uitgegeven door de Provinciale Utrechtse Bond voor vreem delingenverkeer. In deze folder zullen karakteristieke plekjes besproken wor den van plaatsen aan de Utrechtse Heu velrug. Het Staatsbosbeheer heeft ook nu weer vergunning verleend tot het hóuden van excursies naar de Leersum se Plassen. Dit zal weer op woensdag middag gebeuren onder leiding van de boswachter, de heer De Man. De heer H. C. Arends heeft 8' jaar met grote nauwkeurigheid het secretariaat van het VW beheerd. Op grond van deze ver diensten werd hem het ere-lidmaatschap van „Leersums Bloei" toegekend. De VVV zal in 1967 wandeltochten organiseren Veel kleine wandelingen in de Leersumse bossen zullen op kaart worden gezet. Ook de flinke tippelaars kunnen aan hun trekken komen, want voor hen worden enkele lange tochten uitgestippeld. Het bestuur zal contact opnemen met plaatselijke verenigingen of zij dit jaar in het toeristenseizoen nog activiteiten kunnen ontplooien. (In het seizoen is het aantal inwoners van Leersum verdub beld van 4500 tot 9000). Behalve de mooie wandelingen in de omgeving zijn er voor de vakantiegan gers in Leersum weinig mogelijkheden. Vooral de avonden zouden wat aantrek kelijker gemaakt kunnen worden voor de gasten. Het bestuur zal deze advie zen, die uit de vergadering gekomen zijn, in overweging nemen. Ook wordt de mogelijkheid bekeken om tot kinder voorstellingen te komen. Dit zou bij voorbeeld in de open lucht kunnen ,maar als het weer slecht is, dan is weer het zalenprobleem dat zorgen geeft. Veel aandacht zal weer worden be steed aan het komende bloemencorso. Het afsteken van een vuurwerk op de avond van het corso stootte nogal op enige kritiek. Toch zal het bestuur ook dit plan in beraad houden. Foto 1: De zuidelijke vleugel van het her vormde streek-bejaardencentrum „Het Anker" te Kesteren wordt zaterdag 1 april opgeleverd. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het inte rieur. Ouwehands Dierenpark zal over en kele weken in het bezit zijn van drie jonge olifanten, afkomstig uit India. Het drietal is met de boot onderweg naar Nederland. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de dikhuiden met Pasen in het dierenpark op de Grebbe- berg zouden zijn, maar dat is helaas mislukt. De boot had enige vertraging en die kon niet meer worden ingelo pen. En toch was er een voorbode. Een in ons land al verblijvend vierde olifanten- jong werd op Goede Vrijdag naar Rhe nen gedirigeerd, zodat straks de heer Ouwehand een keus kan maken uit vier dikhuidjes. RHENEN Aan de Dr. Wallerstraat gaat de gemeente Rhenen een zestal garages bouwen, waarvan er enkele van speciale voorzieningen zullen worden voorzien voor gehandicapten. De heer A. Jansen, raadslid voor de VVD, drong er bij de voorzitter op aan in de verga dering van afgelopen dinsdagavond, dit werk aan te besteden onder Rhenense aannemers. De burgemeester beloofde hiermee rekening te houden. Er komt dus werk aan de winkel voor een Rhe- nens bedrijf op bouwgebied. Al enkele jaren wordt door aannemers van bui ten Rhenen voor de gemeente gebouwd. VEENENDAAL Op de hoek van de Ambachtstraat raakte een bromfiet ser vrij zwaar gewond, toen hij gisteren tijdens een hagelbui tegen een bestel auto reed. De bromfietser, de heer A. van de P. uit Veenendaal schijnt door de hagel verblind de bestelauto, toebehorend aan de heer J. van D. niet te hebben opgemerkt. Op het moment echter dat de heer Van de P. viel naderde een personenauto, bestuurd door de heer G. M. uit Veenendaal. Van de P. heeft de auto horen aankomen, en kreeg nog gelegenheid naar de kant te kruipen. Zijn bromfietser echter werd door de auto geschept en enkele meters meege sleurd. De twee auto's werden bescha digd en de bromfiets bijna vernield. Nadat de bromfietser naar het zieken huis vervoerd was heeft men daar di rect operatief ingegrepen. Zijn toestand is ernstig, maar niet zorgwekkend. RENSWOUDE Dinsdagmiddag te gen kwart voor zes kwam Mevr. Van de B. met haar auto vanaf de richting Emminkhuizen naar de Arnhemseweg. Op het zelfde moment kwam vanaf de Arnhemseweg met flinke snelheid links door de bocht een witte Opel die op de andere auto inreed. Meteen na de aan rijding reed de laatste wagen achter waarts terug naar de Arnhemseweg, draaide daar en reed met grote snel heid terug in de richting Renswoude. De auto van mevr. Van de B. had een flinke beschadiging. ,De politie wist de dader te achterhalen. KESTEREN De gemeenteraad van Kesteren komt vrijdag 81 maart des avonds om half acht ten gemeentehuize te Opheusden bijeen. De raad krijgt een bijzonder grote agenda te verwer ken: 1 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling bezoldigingsverordening personeel per 1 januari 1967. 5. Wijziging bezoldigingsverordening secretaris en ontvanger per 1 januari 1967. 6. Wijziging bezoldiging gemeente-ont vanger. 7. Afrekening exploitatievergoeding over 1966 met Stichting De Hervormde School te Opheusden. 8. Afrekening exploitatievergoeding over 1966 met Stichting Hervormd On derwijs Kesteren te Kesteren ten be hoeve van de school voor uitgebreid la ger onderwijs. 9. Toekenning voorschot exploitatiever goeding voor 1967 aan de Stichting Her vormd Onderwijs Kesteren ten behoe ve van de school voor gewoon lager onderwijs. 10. Idem ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs. 11. Idem aan de Stichting De Hervorm de School te Opheusden ten behoeve van de school voor gewoon lager onder wijs. 12. Idem aan het bestuur van de ver eniging tot het verstrekken van Chris telijk voortgezet lager- en kleuteronder wijs te Opheusden ten behoeve van de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. 13. Toekenning voorschot vakonder wijs 1967 aan het bestuur van de ver eniging tot het verstrekken van Chris telijk Voortgezet lager- en kleuteronder wijs te Opheusden ten behoeve van de school voor voortgezet gewoon lager on derwijs. 14. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ingevolge art. 72 der lager- onderwijswet 1920 aan het bestuur van de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Gereformeerde Grondslag te Opheusden voor de aan schaffing van 48 leerlingensets. 15. Idem voor vernieuwing dak school gebouw, aanbrengen klok en lamparma turen. 16. Voorstel tot het weigeren van me dewerking ingevolge art. 72 der Lager onderwijswet 1920 op een aanvrage in gediend door de Stichting Hervormd On derwijs Kesteren. Betreft verzoek bouw 4e leslokaal. 17. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex. art. 72 der lager-onder- wijswet 1920 aan de Stichting Hervormd Onderwijs Kesteren ten behoeve van de ADVERTENTIE HOOFDSTRAAT 41 - TEL. 2557 - VEENENDAAL zijn wij gelukkig weer in staat U in onze voor een groot deel vernieuwde winkel te ontvangen. Ook uw bezoek zullen wij bijzonder op prijs stellen. H. VAN ESSEN aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het 3e leerjaar aan de school voor uitgebreid lager onderwijs. 18. Voorstelling tot beschikbaarstelling van een krediet voor het in orde maken van een lokaal van de openbare lagere school te Kesteren voor gebruik als kleuterklas, alsmede beschikbaarstelling van 'n krediet voor de aanschaffing van speel- en werkmateriaal. 19. Voorstel tot stichting van een open bare lagere school te Opheusden. 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van de traktatie aan de schoolkinderen ter ge legenheid van de aanstaande geboorte van het Prinsenkind. 21. Voorstel tot het toekennen van een éénmalige subsidie aan de Oranjever eniging Kesteren en het Oranjecomité te Opheusden. 22. Voorstel tot verhoging van de pre sentiegelden van de leden van de com missies tot wering van schoolverzuim in de gemeente. 23. Voorstel tot vaststelling van een doorstromingsverordening. 24. Aankoop perceeltje grond te Keste ren van NV Dommelsche Bierbrouwe rij te Dommelen. 25. Verkoop perceeltje grond te Op heusden aan de NV PGEM te Arnhem. 26. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de provincie Gelderland. 27. Aanvragen en aanvaarden van rijksvoorschotten voor de bouw- en grondkosten voor de stichting van 11 bejaardenwoningen te Opheusden. 28. Voorstel tot inbreng van gronden in het grondbedrijf per 1 januari 1965, alsmede aanbieding begroting en reke ning grondbedrijf over 1965. 29. Wijziging begroting 1966. 30. Wijziging begroting 1967. 31. Wat verder ter tafel wordt ge bracht. 32. Rondvraag. KESTEREN De eerste fruitbomen in de Betuwe staan al weer in bloei. Naar het zich momenteel laat aanzien zal de bloesemperiode over een tiental dagen haar hoogtepunt bereiken. Een grote stroom toeristen zal dan evenals voor gaande jaren weer de Betuwe intrekken. De fruittelers zijn echter niet zo gelukkig met dit vroege voorjaar. De nachtvorsten kunnen als de boomgaarden in bloei staan namelijk veel schade doen. Onze fotograaf legde de prachtige bloesem van een vroege pruimeboom in Kesteren op de gevoelige plaat vast. Opnieuw een te ken dat het voorjaar haar intrede heeft gedaan. VEENENDAAL In de kantine van de SKF werden gisteravond EHBO-wed- strijden gehouden. Van de zeven ploegen, namelijk uit Amerongen, Eist, Keste ren, Opheusden, Veenendaal en twee uit Rhenen, werd de ploeg uit Kesteren eer ste. De ploegen Rhenen en Rhenen Rooms-Katholiek sleepten respectievelijk de tweede en derde prijs in de wacht. Veenendaal eindigde als zevende. Veel succes oogstten de twee „patiënten", die hun rollen op voortreffelijke wijze vertolkten. tignt Willems speelde. Door zijn ontzet tende gemopper en geklaag, wat bij het publiek aanhoudend de lachspieren in werking hield en waaarbij de directie er enige malen van langs kreeg, vergaten de deelnemers de bewusteloze patiënt, die er veel erger aan toe was. Juist door deze fouten was deze avond bij zonder belangrijk, omdat de E.H.B.O- ers er veel van hebben geleerd. Voordat de heer J. C. Jonker, direc teur van de S.K.F., overging tot de prijsuitreiking, huldigde hij de heren A. J. van Workum en J. Verburg voor hun fantastische spel als patiënten. De ze heren waren dan ook niet de eerste de beste „patiëntenspelers", want beiden zijn in het bezit van het LOTUS- diploma, het diploma van Landelijke Op leiding Tot Uitbeelding van Slachtoffers, waarvan er maar 63 zijn in geheel Ne derland. Deze opleiding houdt ondermeer in het ontwerpen, ensceneren en acte ren van ongevallen en bovendien moe ten de spelers zichzelf kunnen grime ren. Hoe perfect de heren hun werk de den bleek wel uit een klein incident, dat zich voordeed in de toiletten van de fabriek. Toen de heer J. Verburg daar zijn handen wilde gaan wassen, liep hij een werknemer van de S.K.F., die blijk baar niets van de E.H.B.O.-wedstrijden wist, tegen het lijf. Deze schrok zo van de zgn. gewonde hand van de heer Ver burg, dat hij opgewonden wegrende om een dokter te waarschuwen. Overdag is de heer Verburg eveneens LOTUS-pa- tiënt op de Landbouwhogeschool te Wa- geningen, maar 's avonds speelt hij, net als de heer A. J. van Workum uit Ede voor zijn plezier voor E.H.B.O.- wedstrijden. Mede door de goede organisatie, de sportieve deelneming en de grote op komst van het publiek is deze avond bijzonder geslaagd. De ploegen kregen de opdracht eer ste hulp té verlenen bij een ongeval, dat had plaatsgevonden in de kantine. De heer Van Workum, toevallig ge speeld door iemand met dezelfde naam, was bezig met het versieren van de kantine, omdat daar 's avonds het 25- jarig bestaan van de personeelsvereni ging zou worden gevierd. Hij stond op een ladder, terwijl de heer Willems, ge speeld door de heer J. Verburg, bezig was met een boenmachine, nadat hij de vloer flink in de was had gezet. Toen Willems klaar was, duwde hij de boen machine opzij, waarbij deze tegen de ladder sloeg. Van Workum tuimelde hierdoor met ladder en al om, waarbij zijn rechteronderbeen tussen twee spor ten van de ladder bleef klemmen. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de grond en kreeg wonden aan zijn been. Bij het ontwijken van de vallende ladder gleed de heer Willems uit op de pas geboen de vloer, waardoor hij met z'n hand op de scherpe rand van een blik boenwas terecht kwam, wat een flink bloedende wond in zijn hand veroorzaakte die sterk verontreinigd werd door vuil en boenwas. Nadat door alle zeven ploegen eerste hulp verleend was, verklaarde de jury, bestaande uit dr. Hommers, bedrijfsarts en de beide kader-instructeurs de heren Kool en Verstade, dat het hun was op gevallen dat de ploegen nogal eens slor dig hadden gewerkt. Een deelnemer had zelfs op de hand van de zogenaam de bewusteloze patiënt gestaan, waar door deze werkelijk zijn hand licht be zeerde. De jury drong er de instruc teurs dan ook op aan, de leerlingen nog eens te wijzen op het correct verlenen van eerste hulp, te wijzen. Verder lieten vrijwel alle ploegen misleden door het geweldige spel van de heer J. Verburg uit Wageningen, die voor de lastige, bij kennis gebleven pa-

De Vallei | 1967 | | pagina 3