Verzetsheld Weidner bezoekt Nederland Gigantisch onderzoek verkeer in Rijnmond' FEESTINDUSTRIE HEEFT HET DRUK Af cent-mammoetschool voor 1200 kinderen in Brunssum In Kerala dreigt een hongerrevolte Arrestant in z'n braaksel gestikt Contactgroep werkgevers buiten loonoverleg metaal Redder van ruim 1000 vluchtelingen Joods congres nam initiatief tot uitgeven van boek Dankjewel ik los nog steeds evenveel af maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN Relaties Veroordeeld Berouw Buitenlanders Verkeerstelling Doden in *t verkeer Oranjetelg werpt schaduw vooruit j LIMBURG HELPT GETROFFEN 3 GEZIN Eind mei eerste nieuwe haring Vier ton Niet eerder N.B.M.-busritten duurder Bouwvakkers door plan tot inhouden toeslag verontrust TWEE KEER VLAGGEN Babv werd gewurgd Haagse rechtbank beslist: C.I.A. zou nu ook spionnen rekruteren Cafés in Geleen niet meer hele nacht open TAPIJTENFIRMA OPGELICHT MET ONGEDEKTE CHEQUE Pengel informateur Basis voor persoonlijk bezit DONDERDAG 30 MAART 1967 SCHIPHOL Een van Nederlands dapperste zonen, de 54-jarige Jean Henry Weidner, is gisteren uit Ameri ka op Schiphol aangekomen. Weidner slaagde er gedurende de oorlog in de ontsnappingsroute via Frankrijk naar Zwitserland en Spanje open te hou den. Langs deze ,J)utch-Paris"-route konden ruini duizend mensen worden gered uit de handen van de nazi's; Joodse families, politieke vluchtelin gen, geheime agenten en Engelse pi loten. Weidner was een van de meest ge zochte tegenstanders van de nazi's. Op zijn hoofd was een beloning van vijf miljoen francs gezet. Hoewel hij ver- scheidenen malen werd aangehouden, bracht hij het er levend af. Voor zijn uiterst moedig gedrag werd hij door vele landen onderscheiden. Over zijn organisatie heeft de Ameri kaanse journalist Herbert Ford een boek geschreven, waarvan inmiddels dertig duizend exemplaren in Amerika zijn verkocht. De Nederlandse uitgave „Vlucht naar de vrijheid" zal binnen kort door de heer Weidner bij de uit geverij Het Wereldvenster ten doop worden gehouden. Met de VPRO-televisie zal Weidner tevens de ontsnappingsroute naar Zwit serland nog een keer afleggen. Veel oud-medewerkers van de Amerikaanse Nederlander zullen helpen een documen taire over de Dutch-Paris route samen te stellen, die op 11 mei wordt uitge zonden. „Ik ben altijd erg trots op Neder land. Ik heb nog steeds een Nederlands paspoort. Wie in Amerika woont, moet eigenlijk Amerikaan worden, maar dat geldt niet voor mij. Ik ben te trots op mijn Nederlanderschap", vertelde Weid ner op Schiphol in keurig Nederlands. Zijn vader was een predikant van de Zevendedags Adventisten, die in België, Zwitserland en Frankrijk werkte. Toen de oorlog begon, woonde de familie in Parijs en Weidner probeerde naar En geland te komen. Hij bleef echter in Lyon, in het onbezette deel van Frank rijk, waar veel gevluchte joodse fami lies aankwamen. „Ik kende het grensgebied met Zwit serland heel goed, want ik had er ge woond. De officiële wegen waren afge sloten, maar ik wist dat je ook over de bergen Zwitserland kon bereiken. Toen ben ik de vluchtelingen gaan helpen. Het volgende probleem was steeds te bereiken dat de mensen ook in Zwitser land mochten blijven. Ik kende veel mensen in Zwitserland, die mij hielpen de vluchtelingen op bepaalde lijsten te zetten". Deze ontsnappingsroute werd van het grootste belang. Weidner had tenslotte driehonderd medewerkers, van wie de meeste Nederlanders. Twee van zijn naaste medewerkers, Salomon Shait uit Rotterdam en Paul Veerman uit Am stelveen, waren naar Schiphol gekomen om hun leider uit de oorlog en zijn Amerikaanse vrouw welkom te heten. Dr. G. van Heuven Goedhart, Jan de Hartog, prof. dr. J. Hoekendijk, de ge heime agenten Dourlein en Ubbink wis ten via het hoofdkwartier van Weidner in Lyon te komen. „Verscheidene malen ben ik gearres teerd, mishandeld en ter dood veroor deeld. Enkele dagen nadat Van Heuven Goedhart doorgekomen was, werd ik met enkele medewerkers gegrepen. Een Franse bewaker vond mijn bijbel en zei dat hij veel bewondering had voor protestanten. De volgende dag hoorden we dat we binnen 24 uur zou den worden gedood. Dezelfde bewaker kwam vragen of hij nog iets voor ons kon doen. We vroegen: breng ons naar de plaats waar Veerman verbleef, want die was inmid dels ontsnapt. De man deed het en we konden op tijd vluchten". „Na de oorlog werd die bewaker ter dood veroordeeld. Ik heb hem toen via de Gaulle kunnen helpen. Ik kende de Gaulle, omdat zijn broer via onze rou te is ontkomen". Hoewel de heer Weid ner met een zeker gemak over zijn werk in de oorlog vertelt, werd hij zo ernstig mishandeld door de Duitsers dat een kant van zijn gezicht nog steeds verlamd is. „Veertig medewerkers verloren het leven tijdens hun werk. Enkele malen is een ontsnapping uit bezet gebied ook wel mislukt. Door verraad of onvoor zichtigheid. Daar denk ik nog vaak vol berouw aan terug. We hebben op verzoek van de Neder landse regering in Londen ook voor het overbrengen van berichten gezorgd. Dat gebeurde via dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken in Genève. De microfilms werden verborgen in potloden. Tegen woordig lacht men daar misschien om, maar in die tijd bleek het een voortref felijk systeem. De Duitsers zijn er nooit achter gekomen". In 1957 trouwde hij in Los Angeles, waar hij nu vier winkels heeft. Twaalf jaar geleden bezocht hij ons land voor het laatst. Zelf had hij nooit gedacht dat zijn geschiedenis nog eens te boek zou worden gesteld. Toen het Ameri kaans-joods congres zijn verhaal hoor de, werd daartoe het initiatief geno men. In Nederland is betrekkelijk wei nig bekend over het vele werk dat Weid ner en zijn medewerkers in de oorlog hebben verricht. Hopelijk zal het boek daar een eind aan maken. De verzetsheld Weidner en zijn Amerikaanse vrouw, gistermorgen op Schiphol. ROTTERDAM Het grootste verkeersonderzoek, dat ooit in Ne derland is gehouden, zal in het ge bied van Rijnmond worden verricht. Er is bijkans twee miljoen gulden mee gemoeid. Het onderzoek moet over twee jaar zijn voltooid. Het is een gezamenlijke opdracht van de ge meente Rotterdam en van Rijn mond. Stedebouwkundigen en verkeersin- genieurs, havenautoriteiten en be stuurders krygen een kaart, waarop het hele gebied van Rijnmond in twee honderd zones verdeeld is en bakken vol ponskaarten. Met die hulpmiddelen kan de computer van de gemeente Rotterdam straks antwoord geven op elke vraag die verband houdt met de groei van de veranderingen in het verkeer op het land en in de haven. Enkele van die vragen: 0 Hoeveel verkeer zal een nieuwe haven voor containerschepen trek ken; wat zou het meest ideale tracé zijn voor wegen naar zulk een haven of hoe moeten bestaande wegen aan het nieuwe verkeer worden aangepast. 0 Wat zijn de consequenties voor het verkeer als aan een te saneren woonwijk een nieuwe bestemming ge geven wordt. 0 Welke capaciteit moeten de wegen hebben die naar een nieuwe woon stad binnen Rijnmond (b.v. Hellevoet- sluis) moeten leiden en welke voorde len kan openbaar vervoer op zulke af standen bieden. Als de raden van Rijnmond en Rot terdam er hun instemming mee betui gen, zal de opdracht gaan naar het Engelse filiaal van het Amerikaanse bureau Wilbur Smith and Associates en het Engelse bureau Management Sciences. Veel materiaal, dat voor an dere onderzoeken al was verzameld of op het ogenblik nog wordt verzameld wordt dienstbaar gemaakt aan dit gro te onderzoek. Daarom willen Rotterdam en Rijn mond ook de helft betalen van het ver keersonderzoek in het Westen des lands, dat de minister van Verkeer en Waterstaat heeft opgedragen aan de Commissie Vollmüller. Er zal gebruik worden gemaakt van de enquêtes, die het Rotterdams gemeentelijk vervoer bedrijf heeft gehouden, van het onder zoek van ir. Goudappel in de gemeente Vlaardingen en van een onderzoek naar de wachttijden van vrachtauto's in het havengebied van Rotterdam. Er is al begonnen mét het opmaken van de inventaris van de tweehonderd zones, waarin het gebied van Rijn mond wordt verdeeld. Vastgesteld wordt, wat er woont en werkt. Er is een verkeerstelling aan de gang, waar bij het verkeersbeeld wordt vastge legd. Uit gesprekken met de gebruikers van de haven moet een inzicht in de kosten van de verschillende soorten vervoer groeien. Daarbij wordt ook de Kamer van Koophandel betrokken. Zo moet er tenslotte een kaart om staan met tweehonderd zones waarop de verkeersstromen van en naar elke zone voorkomen. De gegevens van die zones zijn vastgelegd op ponskaarten. Door te variëren met gegevens (een nieuwe weg, een nieuwe haven, groei van het aantal auto's etc.) kan de computer op eenvoudige wijze antwoor den op de vraag wat de gevolgen van een nieuwe situatie zullen zijn. NAARDEN De dertigjarige verte genwoordiger T. Engeringh uit Naarden is gisteraacht overleden aan de verwon dingen die hij enkele uren ervoor bij een auto-ongeluk opliep. KAMPEN Nab|j Oosterwolde zijn gistermiddag drie dienstplichtige solda ten van de opleidingsschool voor admini stratief kader in Kampen tijdens een mars door een auto aangereden. Twee van hen werden ernstig, de derde werd licht gewond. MAASTRICHT De 51-jarige ran geerder J. Muytjens uit Maastricht is op vr|jdag 17 maart in de cel van het poli tiebureau aan het Vrijthof in Maastricht niet aan een hartverlamming overleden, zoals hoofdinspecteur J. Kraay van de Maastrichtse politie aanvankelijk had meegedeeld. De heer Muytjens op die vrijdag middag om kwart over drie wegens dronkenschap opgesloten werd zes uur later dood in de cel gevonden. Hij was, zoals nu blijkt, gestikt in zijn braaksel. Ook aan zijn vrouw had de politie hart verlamming als doodsoorzaak opgege ven. Pas later heeft de hoofdinspecteur aan een dochter van de familie Muytjens de ware toedracht verteld. De officier van justitie in Maastricht, mr. P. M. Schenkenberg van Mierop, be vestigde dat de heer Muytjens door ver stikking om het leven is gekomen. De man werd vooroverliggend, met een gebroken neus, een hoofdwond en enige blauwe plekken in zijn cel gevonden. Die verwondingen zouden zijn veroorzaakt, aldus de officier van justitie, doordat de man in zijn slaap van de brits was ge vallen. Hij zag nog geen aanleiding een hernieuwd onderzoek naar de gang van zaken te laten instellen. De familie van de heer Muytjens verbaast zich erover, dat ze maar een deel van de kleding heeft teruggekregen. LEIDEN Vuurwerk, vlaggen en feestartikelen zullen de feestelijkheden bjj de gezinsuitbreiding op Drakesteyn fleur en kleur geven. Nederland zal waar schijnlijk in april massaal naar het vuurwerk grjjpen wanneer de jongste Oranje telg zal zjjn geboren. Daarom draaien de twee grote vuurwerkfabrieken In ons land op volle toeren. Z|j moeten immers ook de gemeenten, Oranjeverenigingen en -comités van vuurwerk voorzien voor Koninginnedag. DEN HAAG De opening van het haringseizoen is dit jaar bepaald op 22 mei. Op maandag 29 mei zal de eerste nieuwe haring mogen worden verkocht. De Nederlandse bond van haringhan delaren heeft voorgesteld de aanvoeren van gezouten haring tot begin juli een beetje te beperken, maar van 15 juli af geheel vrij te laten. Het hoofdbedrijf schap detailhandel zou het prettig vin den als onmiddellijk na Pinksteren (dinsdag 16 mei) nieuwe haring te krij gen zou zijn. De kleinhandel voelt niets voor aan- voerbeperkingen. Als er een drempel moet worden gelegd dan zo laat moge lijk in het seizoen, meent de detailhan del. De kleinhandel zou verder graag zien dat het verbod van het kopen van verse haring door de detaillist niet later dan 1 juli' zou aflopen (vorig jaar 15 juli). BRUNSSUM Slechts vier van de zeven bondgenoten in Afcent hoofd kwartier van de Navo voor Midden- Europa nemen deel in de stichting van een supra-nationale school in Brunssum. Nederland, België en Luxem burg doen er niet aan mee. Het budgetcomité van de Navo in Parijs heeft de bouw van de school kosten zes miljoen gulden opge dragen aan de NV De Groot Hout bouw in Vroomshoop. Veertien onder nemingen uit heel Europa hadden plannen en bestekken naar het hoofd kwartier van de Navo gezonden. Al in september zullen ruim twaalfhon derd Amerikaanse, Canadese, Duitse en Britse kinderen van vijf tot negen tien jaar oud in de mammoetschool kleuter-, lager en middelbaar onder wijs krijgen Nederland draagt als gastheer wel bij aan de totstandkoming van het onderwijsinstituut. De benodigde grond 55.000 vierkante meter is voor vier ton door het Rijk van de gemeente Brunssum gekocht en wordt gratis ter beschikking van Afcent ge steld. Voorlopig worden maar elfduizend vierkante meter bebouwd met 55 les lokalen, twaalf praktijklokalen, een aula/eetzaal, een keuken, twee biblio theken, een grote sporthal (gemakke lijk te verdelen in aparte gymnastiek zalen) en kantoorruimten voor leiding en administratie. Meer dan de helft van de beschik bare terreinen aan de Rembrandt- straat in Brunssum zal voorlopig wor den gebruikt voor ruime openlucht-ac commodatie en speelplaatsen. Enkele honderden Limburgse bouwvakarbei ders zullen een half jaar lang hun brood kunnen verdienen aan de bouw van het instituut. Het hele schoolcomplex wordt uit gevoerd in geprefabriceerde laag bouw. Een dergelijk scholencomplex werd in Nederland nog niet eerder gebouwd. De bouwonderneming uit Vrooms hoop heeft wel in Duitsland ervaring opgedaan met de - bouw van school complexen en militaire kampementen. De leerkrachten voor de school zul len door de regeringen van de deel nemende landen worden aangetrokken en betaald. Bij toerbeurt zal één van die regeringen de directie van het on derwijsinstituut benoemen. De maquette van de school in Bruns sum. De oppervlakte van het gebou wencomplex wordt 11.000 vierkante meter. UTRECHT De buskaartjes van de N.V. Nederlandse Buurt vervoer Maat schappij (N.B.M.) in Zeist worden duur der. De tarieven gaan omhoog omdat de wegenbelasting en de pr|jzen van de die selolie de laatste maanden gestegen zijn en de nieuwe c.a.o. de lasten heeft ver zwaard. Voor de afstanden tussen zes en on geveer twaalf kilometer gaat de prijs met ingang van zaterdag zowel voor het enkele reis- als voor het retourbiljet met vijf cent omhoog. Daarboven va rieert de verhoging van het tarief naar de afstand, van 10 tot 25 cent voor en kele reizen en van 20 tot 45 cent voor retours. De 6-retourenkaarten en de maandkaarten worden op 1 mei duur der. Voorlopig blijven de tarieven van de maandabonnementen en de ritten van de stadsdiensten in Hilversum en Bussum en van het plaatselijke vervoer binnen de gemeente Ede en Zeist, ongewijzigd. Ook de tarieven van de dag-abonnemen ten en van het algemeen abonnement blijven hetzelfde. De N.B.M. heeft lijndiensten door heel midden-Nederland. Dagelijks rijden er 220 bussen. De maatschappij vervoert dertig miljoen mensen per jaar. NIEUW DELHI De regering van premier Indira Gandhi werd vandaag in het parlement gewaarschuwd, dat er spoedig een revolte zal uitbreken in de staat Kerala, waar de communisten veel macht hebben, tenzij de 18 miljoen in woners genoeg rijst verstrekt wordt. „Wij zullen niet verhongeren en ster ven, wij zullen vechten en sterven", al dus A. K. Galopan, leider van de Pe- king-gezinde communistische partij in het Lagerhuis, geboortig uit Kerala. „Wij zullen het volk wakker schudden en zeggen dat het moet vechten tegen de centrale regering en de gevolgen er van zullen ernstig zijn". De staat, die bekend is om zijn over bevolking, massale werkloosheid en machtige communistische vakbeweging, heeft jarenlang in de eerste plaats af gehangen van de staten Andhra Pra- desj en Madras om te helpen te voldoen aan de maandelijkse behoefte van 70.000 ton rijst. Maar de eerste minister van Kerala, E. M. S. Namboodiripad, heeft hier tij dens een persconferentie verklaard, dat deze staten hem hebben laten weten, dat zij de komende maanden weinig over zullen hebben. „Het gevaar bestaat dat ons rantsoeneringssysteem binnen tien dagen in elkaar zal zakken", zei hij. Namboodiripad, een Peking-gezinde communist die de leiding heeft van de nieuwe linkse coalitieregering in Kerala heeft persoonlijk een beroep gedaan op mevr. Gandhi er voor te zorgen dat staten met een overschot aan rijst hier van afstaan, zodat de bewoners van zijn staat genoeg te eten zullen hebben. UTRECHT De Federatieve Spoor weg Vakvereniging heeft de minister van onderwijs en wetenschappen gevraagd mogelijk te maken, dat zoveel mogelijk mensen die bij de spoorwegen werken met hun hele gezin op vakantie kunnen gaan. Schoolgaande kinderen zouden daarvoor buiten de normale periode van de schoolvakantie vrij moeten krijgen. MEERSSEN Het bestuur van de afdeling Limburg van de Katholieke aannemers- en patroonsbond heeft de leden geadviseerd de zogenaamde spreid- loon-toeslag van vijf procent op het loon van de bouwvakkers te laten ver vallen. De werknemers van enkele aan nemers hebben vrijdag in hun loonzak je al de mededeling gevonden dat vier procent van dat in 1965 ingevoerde spreidloon met ingang van 1 april niet meer zal worden uitbetaald, nu de c.a.o.- lonen met vier procent zijn verhoogd. De werkgevers zeggen er alvast bij dat de arbeiders ook op 1 juli niet veel rijker zullen worden van de nieuwe an derhalf procent loonsverhoging omdat dan het resterende één procent spreid loon zal komen te vervallen. Het spreidloon werd in 1965 ingevoerd om de spanning op de arbeidsmarkt te verminderen en de pendel naar Duits land tegen te gaan. Districtsbestuurder K. Nijhuis van de bouwvakarbeidersbond Sint Joseph in Meerssen is nogal verontwaardigd over de maatregel van de aannemersbond. „Het is je reinste ouderwetse klassen strijd", zegt hij. „Zonder enig overleg met de werknemersbonden profiteren de werkgevers nu haastig van de heer sende werkloosheid." De bouwvakkers hebben op sommige werken al met acties gedreigd, die het werk zouden moeten lamleggen. Ook de heer Nijhuis vreest moeilijkheden. „Niet-Limburgse aannemersbedrij ven", zeggen zij, „hebben steeds een voorsprong omdat ze die vijf procent loonkosten niet hoeven door te bereke nen. Het spreidloon komt buiten Lim burg vrijwel nergens voor." MUNSTER De 62-jarige Ame rikaanse miljonair Norman Mears, die enkele jaren geleden dank z|j een Duitse chirurg het gezichtsver mogen terugkreeg, nadat hij gerui me tjjd blind was geweest, is in Burg a/d Wüpper, in Westfalen, met de vrouw van deze chirurg in het huwelijk getreden. Hjj had liet echtpaar dest|jds na de operatie uit dankbaarheid naar Amerika uitge nodigd, en was smoorverliefd op de 37-jarige Hella geworden, die z|jn liefde beantwoordde en tenslotte van haar man scheidde. Bij de Koninklijke Nederlandse Vuur werk- en Munitiefabriek A. J. Kat v. h. Loeff in Leiden hebben vooral plaatsen in Utrecht en Zuid-Holland grote be stellingen gepaatst. Het zijn voornamelijk complete vuur werkprogramma's Rotterdam heeft tot nog toe het grootste besteld waar onder onder meer luchtvuurwerk en kostbare grondstukken zijn opgenomen. Leiden biedt geen nieuws, want de tech nische grenzen zijn bereikt. De manier van afsteken is nog identiek aan die van 1938 en 1947. Veel Oranje-verenigingen zitten met het probleem, dat zij dit jaar twee eve nementen moeten bekostigen. Normaal wordt alleen op Koninginnedag vuur werk afgestoken. Verscheidene gemeen ten vieren daarom de geboorte tegelijk met de verjaardag van de Koningin. „Voor ons speelt het geen rol of er een prins of prinses wordt geboren", zegt Leiden. De fabriek levert zowel grondstukken met „prins" als met „prinses" erop. Ook bij de Eerste Nederlandse Kunst vuurwerkfabriek J. N. Schuurmans in Leeuwarden heerst grote bedrijvigheid. Zo hebben Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht vuurwerk in alle mo gelijke soorten en hoeveelheden besteld. Evenals in Leiden worden ook „saluut schoten" .en fakkels voor optochten in grote hoeveelheden afgenomen. Leeu warden heeft al duizenden saluutschoten afgeleverd, maar, zo vertelt men, op het laatste ogenblik komen altijd nog vele instanties bij ons aankloppen. Met het oog op de geboorte van een prins of prinses hebben overheidsinstan ties en particulieren grote bestellingen gedaan bij een van Nederlands grootste vlaggenfabrieken in Vlaardingen. Dit bedrijf kan jaarlijks een miljoen vlag gen vervaardigen. Het meest gevraagd is de honderd bij honderdvijftig centi meter met oranje wimpel. Ook elders in Nederland zijn de vlag- genmakers uiterst actief. De vlaggen- centrale in Dokkum heeft tientallen thuiswerksters aan het werk. De leveranciers van feestartikelen zijn over het algemeen niet overstroomd met orders. Er zijn de laatste weken wel meer bestellingen geplaatst dan normaal het geval is, maar van een hausse is geen sprake. Bij een Zaandijk- se firma bestaat veel vraag naar oran je lampions er zijn er al tienduizen den afgeleverd en confetti. Bij een firma in Amsterdam zijn feesthoedjes sterk favoriet. Amsterdam, Den Haag en Utrecht hebben er tienduizenden be steld. Ook het oranje crêpe-papier is erg in trek. TILBURG Het pasgeboren jongetje dat dinsdag dood werd gevonden in het riviertje de Oude Ley in Tilburg, is, zo heeft de sectie aangetoond, kort na de geboorte gewurgd. Het kindje, in kranten gewikkeld en in een plastic zak verpakt, kan slechts twee dagen in het water hebben gelegen. In de plastic zak werd een damesbroek je met de initialen L.O. gevonden. wor- den waargenomen door zijn concur- rent P. Smeets uit 't naburige Maas- bracht. Hij zal alle lopende opdrach- ten uitvoeren. Een zaak in huishou- delijke artikelen in Roermond heeft een van de winkelmeisjes naar Linne 1 gestuurd om de klanten in de winkel van de heer Schlicher te helpen. Het dorp Linne heeft gisteren de opper- y LINNE Het gezin Schlicher uit Linne, waarvan vader, moeder en alle zes kinderen op 19 maart bij een ver keersongeluk op de weg Sittard-Roer- mond ernstig werden gewond, worden door vrienden en concurrenten niet in de steek gelaten. De zaken van de heer Schlicher elektro-installateur in Linne wachtmeester van de Rijkspolitie, de heer J. de Graaf, en loco-burgemees- ter F. Thissen naar het ziekenhuis in Roermond laten gaan met een vracht bloemen, fruit en kleine geschenken voor de acht gewonden. Bij het ongeluk werd de bejaarde t moeder van de heer Schlicher zo ern- stig gewond, dat zij drie dagen later t in het ziekenhuis is overleden. DEN HAAG De contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie blijft uitgesloten van onderhandelingen over lonen en andere arbeidsvoorwaarden in deze bedrijfstak. De rechtbank in Den Haag onder presidium van mr. W. Th. D. A. van Eek heeft dat gisteren beslist. Op 7 september sommeerde de Con tactgroep de vakraad voor de metaalin dustrie, de centrale commissie voor be ambten in die industrie en de elf orga nisaties van werkgevers en van werk nemers in de metaal, geen onderhande lingen te voeren over collectieve arbeids overeenkomsten of overeenkomsten af te sluiten, zonder dat de Contactgroep daar van het begin af aan bij betrokken zou zijn. Toen de organisaties en de stichtingen geen gehoor gaven aan deze sommatie, daagde de Contactgroep ze voor de rechtbank in Den Haag. De Contactgroep voerde voor de recht bank aan dat de organisaties en de stichtingen een onrechtmatige daad be gaan, door de Contactgroep buiten de onderhandelingen te houden. Daarin zag de Contactgroep een boycot door de or ganisaties van werkgevers en werkne mers, die in de vakraad samenwerken. Op grond van bepalingen in de wet op de collectieve arbeidsovereenkomst overwoog de rechtbank, dat het naar Nederlands recht en beginsel aan ieder vrij staat of men wil onderhandelen en zo ja: met wie. De omstandigheid dat de stichtingen en de organisaties de Con- NEW YORK Het blad Ramparts, dat de vorige maand de CIA (Centrale Amerikaanse Inlichtingendienst) aan de kaak stelde omdat zij Amerikaanse studenten en andere groepen financier de, schrijft in zijn april-nummer. dat de CIA buitenlandse studentenbonden ge bruikt om de leden tot spionnen tegen hun eigen land te maken. Het blad noemt dit een grote cam pagne „voor het africhten en indien no dig, chanteren van buitenlandse studen ten die in dit land studeren". Zes CIA-agenten trekken van campus naar campus, aldus het blad, zich voor doend als vertegenwoordigers van het ministerie van Defensie en doen aanbie dingen die een combinatie zijn van drei gementen en contante betalingen „tot 10.000 dollar per jaar" om de regering van de student te ondermijnen. Dit werd bevestigd, aldus de redactie van het blad, door vraaggesprekken met „talloze buitenlandse studenten" op campussen in Amerika. De meesten wa ren niet bereid dit openlijk te bekennen omdat zij er zelf bij betrokken zijn, al dus het blad. tactgroep niet willen toelaten tot de on derhandelingen, levert geen boycot op en is volgens de rechtbank geen onrecht matige daad. De Contactgroep werd veroordeeld tot de kosten van het geding. GELEEN Met ingang van zater dag zullen in Geleen de cafés weer om een uur 's nachts de deuren moeten sluiten. In november 1965 regelde de Geleense burgemeester dr. mr. J. P. D. van Banning het zo, dat alle kaste leins een doorlopende verlenging van de openstelling (en dan gedurende de hele nacht) konden krijgen. Geleen werd daarna een centrum van nachtelijk vertier voor heel Limburg. De burgemeester wil die regeling niet langer handhaven. De kasteleins kun nen alleen nog incidenteel verlenging van de openingsuren van hun zaak tot 2 uur 's nachts aanvragen. De vijf nachtclubs in Geleen mogen tot 5 uur 's morgens open blijven. „Vooral het laatste half jaar van 1966 nam het aantal gevallen van openbare dronkenschap erg toe. Ook het aantal verkeersongelukken tijdens de nacht steeg onrustbarend", zegt de korpschef van de Geleense politie, hoofdinspec teur H. H. Kroll. „Dat zijn de hoofdoorzaken voor het opnieuw aan banden leggen van het nachtvertier in Geleen. Bovendien kwa men er de laatste maanden nogal wat klachten binnen over verstoring van de nachtrust in de omgeving van de ca fés. Burgemeester Van Banning zei in no vember 1965 dat hij met de onbeperkte openstelling de politie wilde ontlasten van de tijdrovende controle op de slui tingstijden. AMSTERDAM Door aanbieding van een cheque op de Postcheque- en Girodienst hebben drie mannen gister middag een tapjjtenfirma in Amsterdam voor ruim twintigduizend gulden opge licht. Het drietal liet zich anderhalf uur lang Perzische tapijten tonen. Zij zochten er tien uit die zij meenamen in hun auto, die voor de winkel op het Rokin stond. Als betaling gaf een van hen een cheque, waarop de koopsom van 21.650 gulden werd ingevuld. Toch enigszins wantrouwig geworden, belde de tapijthandelaar kort na het ver trek van de mannen naar de girodienst om even te informeren. De cheque bleek niet gedekt te zijn. De drie klanten vertrokken met een zwarte Ford, kenteken EG-18-02. PARAMARIBO De gouverneur van Suriname, mr. H. L. de Vries, heeft gisteren de Surinaamse minister-presi dent J. A. Pengel gevraagd om als in formateur op te treden en hem rapport uit te brengen over de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet. ADVERTENTIE Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie S^aarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1971 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7