Verontrusting over verlof psychopaten Sahara-zeilers naar het einde EUROPESE MARKT MAAKT DAGELIJKS BROOD DUUR Ploeteren door zandziekte en honger heen Piepers uit het blik Veiling van zeldzame en zeer kostbare postzegels VER. HUISVROUWEN TOT MINISTER: De „baby" huilde Belastingstrop Orkanen Bloemen Niet te rijden RUNDVLEES BUDGET CONSUMENT Eerste Spontaan Deskundigen Toeneming? FRANSEN AAN FINISH LOEF AFGESTOKEN A Arabieren uit de Mauretaanse woestijn? Nee: twee van de Nederlandse deel nemers aan de „raid transsaharien": voor Steef de Clerq, daarachter Jörn Copijn, beiden in de kledij van het land de meest doelmatige voor deze omstandig heden. (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is in hoge mate verontrust over de vele excessen, voortvloeieind uit het haars inziens te vroeg in vryheid stellen van psychopaten. In het byzonder denkt zy hierby aan het proefverlof zonder begeleiding voor de patiënten. Aldus lezen wy in een brief, gericht aan de minister van Justitie. In dit schrijven verklaart het hoofdbestuur van genoemde vereniging begrip te hebben voor de noden van deze mensen en voor de positieve kanten, die de nieu we geneeswyze biedt. Niettemin meent het bestuur, dat de gevaren die aan deze therapie zyn verbonden te groot zyn voor de samenleving. De minister wordt ten slotte in overweging gegeven zodanige maatregelen te nemen, dat de patiënt tegen zichzelf en de samenleving tegen de patiënt beschermd wordt. Moet deze brief beschouwd worden als een reactie op de recente moord op het Alkmaarse jongetje? „Neen", zegt mevrouw J. Muiler van der Wiel uit Voorburg, presidente van bedoelde vereniging. „Er werd in onze kring al lang over dit onderwerp gesproken. De gedachte is het eerst gelanoeerd in een afdeling in Gelder land, ik weet niet meer welke. Er was een mevrouw die kennelijk in de omgeving woont van een psychiatri sche inrichting of zo iets. Zij vond de omgeving van dergelijke inrichtingen vaak zo onveilig. Wij hadden vragen als deze trouwens al vaker gekregen van leden. De meeste van onze leden zijn moeders. Zij zijn er dus gevoels matig bij betrokken". Mevr. Muller-van der Wiel laat dui delijk merken, dat het opstellen van de brief vrij spontaan is gebeurd, in ieder geval zonder voorafgaande be studering van de problematiek. „Ik moet u zeggen dat ik zelf de brief nog niet ontvangen had. De re dactie wist er zelfs nog niet van. Sinds het moment, dat u belde, heb ik hier en daar even mijn oor te lui steren gelegd". De presidente is van mening, dat het zo moeilijk is kleine kinderen aan het verstand te brengen, dat zij niet met vreemden mee moeten gaan of naar hen moeten luisteren. Aan de an dere kant mogen ze ook geen angst krijgen voor alle vreemden. „Vorige week hebben we er op de bestuursvergadering over gepraat. Het merkwaardige is, dat er toen ook een brief was binnengekomen van de afdeling Maarsen-Breukelen, waarin dezelfde bezorgdheid werd uitgespro ken. Die afdeling deed dat naar aan leiding van de aanranding van een meisje in Eindhoven. Ik weet niet welke maatrege len er precies genomen zouden kun nen worden", zegt mevr. Muller-van der Wiel. „Dat is het terrein van de deskundigen. Een groep deskundigen zou zich met deze zaken moeten gaan bezighouden. Maar dan zou het mis schien dienstig zijn, wanneer ook moe ders in die groep worden opgenomen, opdat zij de zaak van hun kant kun nen belichten. Van de week heb ik op de televisie een uitzending gezien waarin de direc teur van de Rekkense inrichtingen iets zei over proefverloven. Hij zei dat aan zo'n proefverlof bepaalde voor waarden worden gesteld, maar dat de omgeving van de patiënt zich vaak niet aan die voorwaarden houdt". Mevr. Muller ziet de narigheid die uit te grote vrijheid van psychopaten kan voortvloeien niet alleen naar de kant van het slachtoffer maar ook naar de kant van de psychopaat zelf. Voorzichtig: „Toch blijven wij ons af vragen of die proefverloven niet te vroeg geprobeerd worden. Wij willen dat onze kinderen voldoende be schermd worden tegen excessen. Men sen die tuberculose hebben worden uit de maatschappij genomen, ter voorko ming van besmetting. Zij mogen de maatschappij pas weer betreden wan neer zij genezen zijn. Bij psychopaten gebeurt dat niet. Voor hen moet de maatschappij als proefobject funge ren. Begrijpt u me goed, ik wil die men sen, dat proefverlof niet onthouden, maar je kunt toch al die risico's niet lopen waarover je de laatste tijd zo veel in de kranten leest. Ik weet dat het moeilijk is de genezing van een psychopaat te constateren". Mevr. Muller kan haar bewering niet met cijfers staven, maar zij heeft het gevoel en met haar vele andere bestuursleden dat het aantal aan randingen met alle gevolgen van dien de laatste tijd sterk toeneemt. „Wij leven in een maatschappij die op het seksuele ia ingesteld. Misschien werkt dat prikkelend. Misschien komt het doordat de mensen zo gezond zijn en niet ernstig vermoeid meer ra ken. Ik weet het niet, ik kan het niet beoordelen. Wel vermoed ik, dat het ook voor de rechterlijke macht moeilijk is om de juiste strafmaat te bepalen. Zou het misschien kunnen, dat de mensen geen risico's meer hoeven te nemen in het leven en dat daarom zo veel van zulke excessen plaats heb ben?" De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, die verder geen acties onderneemt, wacht met spanning op het antwoord van de minister. (Exclusief voor ons blad door Kees Kortenoever) Wanneer ik terugkijk op de tweede etappe van de zeilwagenrally door de Sahara, van Tindouf naar Zouerat. is dat een herinnering aan zandstormen men windkracht elf, aan ziekte onder de collega's, aan watergebrek, zelfs aan honger. Deze etappe door Mauretanië verschilde geheel van de eerste, door Algerije. Nu maakten wij voor het eerst kennis met de echte woestijn, vijandig aan de mens en zonder goede gids levensgevaarlijk. Een dood land, zonder planten, zonder vogels, zonder mensen met als enig teken van (vergaan) le ven op de grond soms een leger van miljoenen dode sprinkhanen. Tevoren was gewaarschuwd: deze etappe is de zwaarste van de hele „Raid Transsaharien". Het Isolement met name zou veel sterker zyn. Iedere deelnemer was op zichzelf aangewezen. Alle banden met de beschaving waren verbroken. Alleen de communicatiemiddelen Reten ons weten dat ergens ver weg, in Europa, mensen zich met ons bezighielden. In onze nabyheid hadden wy dan verder nog twee Piper Cubs, bemand door een paar avontuuriyke maar ervaren vliegers uit Senegal. Maar zy hadden slechts tachtig vlieguren voor hun hele surveillanse mo gen uittrekken. Een olifant heeft maar een klein hartje. Dat is bewezen in de dierentuin van het Britse Leicester. De oppassers daar wisten zich geen raad met een vier maanden oud olifantje dat iedere nacht de hele diergaarde op stelten zette omdat het bleef huilen. Eén op passer dacht aan zijn eigen kinderen en legde een nachtlampje in het oli- fantenverblijf aan. De baby heeft daar na nooit meer gehuild. Het gemeentebestuur van Leicester heeft zich met zijn eigen plaatselijke belastingen in zijn vingers gesneden. Voor een strook land van nog geen drie meter, dat nodig was bij een wegaan leg, moest het 110 gulden en vijftig cent betalen. Het stukje grond was vijftig cent waard. De 110 guldens gin gen naar de belastingen. In Mauretanië kregen wij vijf spe ciale gidsen uit dit terrein tot onze beschikking, die hun gewicht in goud waard bleken. Menige nacht, wanneer de zandstorm aan mijn tentje rukte en ik door een spleet, verblind door de opgezwiepte korrels, naar buiten gluurde, zag ik ze rustig liggen slapen bij hun gedoofde vuurtje, in de open lucht. Zij hadden een gevoel voor richting, waarvan wij versteld stonden. Zij hadden bovendien een uiterst scherp gevoel voor gevaar. Op een avond waren de tenten op geslagen bij een bosje. Het maal was toebereid en opgegeten en ieder was gaan slapen. In de nacht werd een van de gidsen wakker. Hij realiseerde zich, dat er ergens gevaar dreigde, maar wist niet wat. Behoedzaam stond hij overeind, stapje voor stapje, en sloop zijn tent uit. Hij spiedde rond maar zag niets. Toen reikte hij in de tent en pakte bij duim en wijsvinger zijn deken. Op dezelfde manier pakte hij ieder stuk van zijn weinige baga ge. Nog steeds niets. Tenslotte nam hij de met lucht ge vulde kussenzak tussen zijn vinger toppen, hield die op een afstandje on dersteboven en zag een ratelslang van anderhalve meter op de grond vallen. Hij had waarschijnlijk al een hele tijd met zijn hoofd op het kus sen met de slang gelegen... Er waren stormen, orkanen zelfs met een windkracht die tot elf opliep en waarin je je als eenling in een on metelijk gebied ongelooflijk eenzaam voelde met je lichte zeilwagentje. Zo'n zandstorm duurt niet een dag of een etmaal, maar heeft soms drie da gen nodig om uit te razen. Zeilt men in zo'n storm, dan is het zicht niet groter dan tien meter. Het is, alsof er een mist hangt maar dan een mist van zandkorrels tot op 75 meter hoogte van de grond. Zeilden we onder zulke omstandigheden over heuvels dan gingen de opgezwiepte zandkor rels door onze kleren heen met een gevoel van een roffel van hagel. En daarboven klonk dan het onheilspel lend razen in de zeilen van de wagen. Ik had als oudste Nederlandse deel nemer, de zorg voor mijn twee Jonge re landgenoten, Steef de Clercq en Jörn Copijn. Dat bleek In het verloop van de tweede etappe geen sinecure. De Clercq kreeg angina met hoog op lopende koorts. De Mauretaanse dok ter gaf hem een paar tabletten om de koorts te drukken en stopte hem on der de wol. Hij sliep door alles heen, hetgeen niet zo verwonderUjk was omdat hij ook nog een zonnesteek bleek te hebben opgelopen. Ook Jörn Copijn moest met hoge koorts onder de wol, waarschijnlijk had ook hij een zonnesteek. Het slot van de etappe kwam voor hem juist op tijd, hij was dringend toe aan een paar dagen rust. Wij zeilden door uiteenlopende land schappen. Begonnen met terrasvormi ge hellingen overschreed de karavaan vervolgens een terrein waarvan de bodem bestond uit gebarsten klei; stromen water hadden hier kennelijk in de regentijd gelopen. Wij raakten verstrikt in een landschap van rode leisteen en passeerden vlakten met witte zoutkristallen: één prachtig wit terras. Nu eerst maakten wij goed kennis met de Oueds, uitgedroogde ri viertjes die in de meeste gevallen oost-west lopen. En nergens een mens. Ik herinner me een dag waarop ik vier uur gezeild had en werd afgelost door een Amerikaan. Daar stond ik, alleen in de woestijn, wachtend op de Land-Rover die me (ooit) zou komen ophalen. De grond was bezaaid met versteende koralen en woestijnrozen. Van horizon tot horizon ontbrak ieder teken van leven. Ik was op dat mo ment zeer eenzaam. Maar de Sahara is wisselvallig. De dag erop zeilden we door een land schap met gepluimd gras. Hier en daar staken er bloemen bovenuit van een prachtig gele kleur. Het was een goede dag. Kdlonel Du Boucher, de rally-leider, had zaken gedaan met Bedoeïnen, hij had een ram gekregen voor de maaltijd. Jörn Copijn kwam met kamelenmelk aandragen. Wij za gen die dag ineens weer veel kame len en ook veel Bedoeïnen die nieuwsgierig kwamen toelopen, maar aan de uitdrukking van hun gezichten was niet te zien of zij ons voor gek verklaarden of als normale wezens beschouwden. De vrouwen liepen ge sluierd, ze een hand geven, was er beslist niet bij. Dat zou een oproer veroorzaakt hebben. In deze tweede etappe lag de leger plaats Ain Ben Tilli. In ritten van 80 tot 130 kilometer per dag schoten we vrij snel op. In de legerplaats wachtte ons een groot feest van de Bedoeïnen, met een schaap aan het spit en Koes- Koes, een soort grlesmeel dat in emaille afwasblikken werd opgediend. Zo'n schaal was bestemd voor tien man. Eten deden we met onze vin gers, van bestek had men hier nog niet gehoord. De grote attractie van de feestmaal tijd was de troubadour, de „grio", die zichzelf begeleidde met een „tidi- nit", een uit leer vervaardigd tokkel- instrument met vier snaren. Hij begon met de melodie te neuriën en ving vervolgens met luide stem aan zijn vertelling te zingen. Men vertelde ons dat de kolonel en zijn gevolg (dat wa ren dan de zandzeilers) in de vertel ling werden betrokken en als helden vereerd. Op de achtergrond gaven de vrouwen af en toe luid grillend hun instemming te kennen, roerden de tam-tam of gaven met fel handgeklap te kennen dat zij de vertolking onder streepten. In de nacht werden wy gewekt door een verschrikkelijke zandstorm. De Land-Rovers van de Engelsen bleken er helemaal elektro-statisch door te zijn geladen. Toen wij probeerden de auto's te ontladen door contact te maken met de arde spoten grote blau we vlammen tevoorschijn die de om geving spookachtig verlichtten. Ook de daaropvolgende dagetappe werd ge teisterd door een zandstorm, het zand sloeg dwars door onze kleren heen. Intussen hadden wij gebrek aan wa ter gekregen. In Ain Ben Tilli was L Merkwaardig contrast in de Sahara: het oude schip van de woestijn ont moet het uit Europa overgekomen nieuwe de kameel ziet met verba zing de zeilwagen in zijn domein ver schijnen. O wel water geweest, maar het zoutge halte was zo hoog, dat het niet te drinken was. Voorafgegaan door drie stokoude vechtwagens van de Maure- taniërs gingen we op weg naar een meertje in de buurt. Door de storm schoten wij snel op. Al spoedig wa ren wij de gevechtswagens kwijt. Toen we in de middaguren het meer bereik ten, nam de storm nog in hevigheid toe. We moesten wachten op de ge vechtswagens, want die zouden het water in vaten meenemen. Zo goed en zo kwaad als het ging zochten we beschutting tegen de snijdende zand korrels. Nooit heb ik geweten dat een mens daarbij met zo'n klein plek je tevreden kon zijn. Wij bleven er de nacht en ik zal de aanblik van dat A Een fabriek in West-Duitsland is met blikken geschilde en gekookte aardappelen op de markt gekomen voor een prijs van 89 cent per kilo. woestijnmeer met zijn golven en de maan erboven, terwijl de zandstorm gierde, nooit vergeten. De volgende dag bracht slecht nieuws. Nauwelijks waren we vertrok ken of de Piper-Cubs gooiden het be richt af, dat er twee Land-Rovers met gebroken aandrijfassen stilston den. Ook was een van de vechtwa gens weggezakt. Achteraf bleek, dat de keukenwagen bovendien nog was achtergeraakt. Dat beloofde weinig goeds. De avond tevoren hadden we ons al tevreden moeten stellen met een schamel soepje omdat de storm had verhinderd vuur te maken. Nu moes ten we de noodrantsoenen aanspre ken, die zeker vier jaar in hun ver pakking hadden gezeten. Zij smaak ten door onze honger niet eens zo slecht, alleen.... het was te weinig. Hongerig kropen we die avond onder het tentzeil. Wij waren op aanwijzing van de kolonel bezig een afsnijding te ma ken, die ons zeker tweehonderd kilo meter zou schelen. De enige netelig heid hierbij was dat niemand wist of de woestijn hier wel te bezeilen viel. Verdwalen konden wij echter niet, want onze Mauretaanse gidsen waak ten over ons zonder kaart, zonder kompas, zonder herkenningspunten in het terrein of wat dan ook. Uit een gebroken gesprek met hen begreep ik dat zij zich oriënteerden op de to taliteit van het landschap. Zy ver gisten zich nooit. Omdat we geduchte honger had den, beloofden de gidsen ons brood te bakken. Ik zocht wat droog gras en hout. Dat ging in een kuil en werd aangestoken. Op een laag houtas ging zand en daar bovenop kwam de ron de platte deegschijf te liggen. Hier over ging weer zand en tot slot een laag houtas. Na een uur kwam een prachtig brood tevoorschijn, dat heer lijk bleek te smaken. Intussen bleek onze route hoe lan ger hoe minder begaanbaar te wor den. De kolonel begon te geloven, dat de deskundigen die hem hadden verze kerd dat dit deel van de woestijn wel te berijden was, hem om de tuin had den geleid. Hij gaf opdracht dat de zeilwagens getrokken moesten wor den. Zo geschiedde. Achtereenvolgens reden we over (Van een onze verslaggevers ¥AEN HAAG De huis- vrouw bakt haar te du re runderlapje in te dure bo ter. Dat is ten dele een ge volg van het binnen de EEG gevoerde landbouwbeleid dat te veel bescherming biedt aan de boer en te weinig rekening houdt met de con sument, meent drs. G. H. E. Hilkens, secretaris buiten land van het Consumenten Contact Orgaan. Natuurlijk, er moet een marktordenend beleid in de landbouw worden gevoerd. Zou dat niet gebeuren, dan zouden de prijzen te veel schommelen, waardoor de totale economische ontwik keling in gevaar zou komen. Maar aan de andere kant zijn landbouwpolitieke maat regelen op het vlak van de prijspolitiek van invloed op het prijsniveau van levens middelen en kunnen daar door ook de loonontwikke ling beïnvloeden. Dit kan weer consequenties voor het hele prijsniveau in een land hebben. De landbouwpolitiek in het kader van de E.E.G. heeft echter, zo meent drs. Hilkens, eigenlijk maar één doelstelling: de landbouw bevolking aan een redelijk inkomen te helpen. Zij is er niet voldoende op gericht, de produktiviteit te verho gen en de prijzen te stabili seren. ,,De gevolgen van het beleid zijn dat er voor een aantal belangrijke land- bouwprodukten prijsniveaus zijn vastgesteld waardoor een optimale bijdrage van de landbouw aan de alge mene welvaartsonwikkeling wordt tegengegaan. De con sument, met name ook de Nederlandse consument, wordt geconfronteerd met een aantal belangrijke prijs stijgingen", zegt drs. Hil kens. Hij gelooft dat deze poli tiek er op den duur toe zal leiden dat er een overpro- duktie komt. Dat overschot zal moeten worden geëx porteerd. „Dat gebeurt dan met „subsidie" uit het Landbouwfonds, dat wordt aangevuld uit de algemene middelen en dat dus u en ik moeten betalen. Fr is een tekort aan rund- vlees, er is een over schot aan melk. Zowel het rundvlees als de melk hebben wij aan de koe te danken. „Als wij het aan bod van melk zouden terug drijven, zou dat kunnen lei den tot een vergroting van het rundvleesaanbod. Maar dat schijnt onmogelijk te zijn. Er wordt een stevig gevecht geleverd om de melkprijs, om zo scherp mogelijk boven de richtprijs van rundvlees te komen." Volgens drs. Hilkens is het heel goed mogelijk te onder zoeken vyaar de prijs moet liggen om de rundvleespro- duktie te bevorderen. „Waarom", zo vraagt hij zich af, „wordt er wel inge grepen wanneer het prijs niveau onder de richtprijs komt en niet wanneer het er boven komt? Er zou ook ter bescherming van de consument ingegrepen moe ten worden wanneer de prijs bijvoorbeeld tien procent bo ven de richtprijs zou komen. Dat zou kunnen gebeuren door een uitvoerbelasting, een importsubsidie en een consumentensubsidïe uit het Landbouwfonds." Het prijsniveau in ons land is sterker gestegen dan in andere E.E.G.-landen. Sinds 't Verdrag van Rome werd gesloten, nu tien jaar geleden, steeg de broodprijs met veertig procent, de vleesprijs met 45 procent, de melkprijs met 35 procent en de boterprijs met 15 procent. Fen budgetonderzoek in de Europese gemeen schap heeft uitgewezen dat in gezinnen van Nederlandse arbeiders, employees en ambtenaren een veel kleiner deel van de uitgaven aan voedingsmiddelen, dranken en tabak worden besteed dan in andere E.E.G.-lan den. Daar staat dan wel te genover, dat geen land de percentages haalt die in Ne derland worden gespendeerd aan woninginrichting, ont wikkeling en ontspanning. Drs. Hilkens schreef in het januari-nummer van de Eu ropese beweging, Nieuw Europa, dat de kans groot is dat de consument nog heel lang op voordelen van de landbouwintegratie zal moe ten wachten. En dan de industrie. Nu laat drs. Hilkens positievere geluiden horen. Door de af schaffing van invoferrechten en heffingen werden bijvoor beeld wasmachines en koel kasten aanzienlijk goedko per. Ook auto's werden goedkoper, al kwam daar ruim een jaar geleden wel de verhoging van de omzet belasting op. Drs. Hilkens verwacht dat diverse auto's nog goedkoper zullen wor den. „Dat is een vanzelf sprekende zaak. Neem de Volkswagen maar eens, die is in België en Duitsland minder duur dan in ons land." Wat kan de consument er aan doen dat zijn belangen in de E.E.G. beter worden behartigd dan de af gelopen tien jaar het geval was? Nog steeds niet veel. Want in het machtige li chaam dat economisch en sociaal comité heet, zit geen officiële consumentenverte genwoordiger. Niet uit ons land, maar ook niet uit de andere bij de E.E.G. aange sloten landen. Drs. Hilkens: „Formeel biedt het verdrag van Roine wel de mogelijkheid consu mentenvertegenwoordigers in dat comité op te nemen. Volgens de algemene om schrijving voor de samen stelling van het comité be staat het namelijk uit verte genwoordigers van alle sec toren van het economische en sociale leven. Genoemd zijn echter aleen met name: de producenten, landbou wers, vervoerders, werk nemers, handelaren en am bachtslieden, de vrije be roepen en vertegenwoordi gers van het algemeen be lang. De consumenten wor den niet genoemd. Een college van 101 per sonen zonder consumenten vertegenwoordigers. Zijn consumentenvertegen woordigers dan geen verte genwoordigers van het alge meen belang?" granieten plateaus en rood stollingsge steente, bestaande uit keitjes van drie tot zeven centimeter, gelegen op een laag kiezel. Ik werd bang voor een ongeluk op deze bodem. Maar het had geen zin daarover met de kolonel te praten. Hij kon moeilijk met buiten landers opschieten, dat was punt een. Daar kwam bij dat hij, de soldaat en woestijnzwerver die heel zijn le ven alleen maar had gecomman deerd, zich nauwelijks kon voorstel len dat wij hem geen blinde gehoor zaamheid waren verschuldigd. Maar hij was een kerel uit één stuk en al wenste je hem op het ene ogenblik naar de verste uithoek van de Sahara, het volgende stond je stil van bewondering. Hij wilde ons veilig door deze drieduizend kilometer bren gen dat was zijn hele leidraad. Zo naderden we door hitte, zand en onbeschrijflijke terreinomstandighe den Zouerat, het eindpunt van de etappe. Op twintig kilometer afstand spraken We met Du Boucher af, dat de Amerikaans-Nederlandse equipe als eerste de plaats zou binnenkomen: geen wedstrijd, maar een gezamenlijk veld van deelnemers. Er stond een flinke bries en de Fransen lagen in het voorste gelid. Auto's kwamen ons tegemoet en bo ven ons cirkelden vliegtuigen. Op een heuvel kon ik de situatie overzien. De Fransen hadden de eerste mensen groepen bereikt die ons verwelkomden met muziek en gezang. Ik voelde in tuïtief dat de Fransen er toch een race van gingen maken en als eer sten het stadscentrum wilden berei ken. Maar zy hadden buiten de wind en de HoUands-Amerikaanse equipe gere kend. Ik maakte een slag over stuur boord en kwam met halve wind ach ter de menigte om op de stad aan. De Fransen hadden daar niet op ge rekend en zo kon ik als eerste de stad binnensuizen, toegejuicht door duizenden mensen. Om mijn wagen liepen honderden jongetjes, de vrouwen gilden dat ho ren en zien verging. Aan de finish drong de menigte in massa op., er was hier geen wind meer en het zweet droop bij liters van me af. De politie heeft me bevrijd. Die nacht sliep ik voor het eerst vast en heel lang. Er lagen nu 2100 kilome ters achter ons, nog 900 voor ons. Zouden we Nouakchott halen, heel huids, op tijd? Met twee zieke kame raden was ik er niet helemaal ge rust op. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De internationaal be kende en kostbare postzegelverzameling van wijlen de heer Woudenberg uit Rot terdam zal 4 en 5 april worden geveild in het kantoor van de Haagse makelaar J. L. van Dieten in de Anna Paulowna- straat. De geschatte waarde bedraagt enkele honderdduizenden guldens. Tijdens zijn leven werd de door de heer Woudenberg bijeengebrachte ver zameling van Belgische, Franse en Luxemburgse postzegels uit de jaren 1849 tot 1875 op nationale en interna tionale exposities met de hoogste onder scheidingen bekroond. Tot de zeldzame en waardevolle stuk ken behoren onder meer de serie Fran se postzegels, die in 1863 speciaal voor Baron de Rothschild werd gedrukt en een cataloguswaarde vertegenwoordigt van ruim tien mille. Het zijn zegels van 1, 2, 4, 10, 20, 30, 40 en 80 centimes. Een getaxeerde waarde van 10.500 gulden hebben twee enveloppen met ze gels, die in 1928 per watervliegtuig te New York arriveerden, het toestel werd door een katapult, met de Amerikaanse kust in zicht, van het schip „Ile de France" weggeschoten. Eén van de enveloppen draagt de handtekening van Demongeot, de mari ne-officier, die als piloot van het wa tervliegtuig de eerste transatlantische luchtpostverbinding tot stand bracht. Dat alles staat keurig gestempeld op beide enveloppen. Het begin van de luchtpost komt tot uiting door zegels uit 1870: zij werden gebruikt op brieven die met een ballon uit het door de Duitsers belegerde Pa rijs werden verzonden. Een van die brieven was geadresseerd aan Baron de Rothschild te Genève. Uiters waardevol is ook een Luxem burgse uitgifte in het jaar 1852. Het is een blok van acht zegels, tevens het grootst bekende blok roodbruine post zegels van die emissie: uiterst zeldzaam en aanvankelijk afkomstig uit de verza meling van Donald Gray. De kostbare verzameling is 21 en 22 maart in Brussel te bezichtigen bij Willy Balasse in de Rue du Midi en 29, 30 en 31 maart in het kantoor van de Haagse postzegelmakelaar Van Dieten. Internationaal bekende verzamelaars en handelaars hebben hun komst naar de veiling reeds aangekondigd.

De Vallei | 1967 | | pagina 9