Blake ontkwam in de orkest bagage Gevaar Torrey Canyon nu wel bezworen Wie zegt dat kwaliteit tegenwoordig nog goedkoop kan zijn duizenden gebruiksters 2.75 Lane houdt vast aan verklaringen GOLD GOLD 19ct. Musici smokkelden spion uit Engeland Bloedige relletjes in India Quakers in Haiphong aangekomen Vliegtuig stortte op motel VAN ELISABETH BAS Ruim miljoen gestolen; daders gepakt VAN ONZE LEESTAFEL Jodenjagers in Hongarije vragen gratie Minister Jenkins optimist Russen willen order uit Amerika Hondsdolheid in België LICHTSCHIP Amerika Haus besmeurd V.S.-legerchef in Europa t Duitse rechters ondervragen in V.S. Executie op de Filippijnen Cyprioten weer op vrije voeten Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddel: vele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeautjes, verpakking en geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens! 3 kg matig schuimend voor de trommelwasmachine. Normale prijs 9.25; u betaalt slechts 6.50 u verdient 3 kg schuimend voor de normale wasmachine. Normale prijs 9.40; u verdient 3.50; u betaalt slechts 5.90 „Rapport-Warren vervalst99 if VRIJ Vlucht in douche baatte niet Kritiek in de Sovjet-Unie mond gesnoerd Zweedse film in Boston verboden Kerkelijk monopolie VAN SEROOSKERKE F.1900.- VRIJDAG 31 MAART 1967 CALCUTTA In het gehele noord oosten van India heerst grote spanning als gevolg van dreigende hongers nood. Verscheidene malen reeds ont laadde de spanning zich in bloedige relletjes en sabotagedaden. De laatste dagen zijn enkele tientallen mensen om het leven gekomen en honderden gewond bij vechtpartijen tussen poli tie, studenten en demonstranten. In de staat Bihar is het voedselte kort het grootst. Er kwamen twee in cidenten voor: in de buurt van Gaya lieten saboteurs een militaire trein ontsporen en in de industriestad Ran- tsji moest de noodtoestand afgekon digd worden nadat verscheidene men sen bij ongereldheden gewond waren. De ernst van de hongersnood is de oorzaak van felle tegenstellingen tus sen de regering en de oppositie in de staten Bihar en Oettar Pradesj. Vol gens een lid van de socialistische op positie zouden in het district Mirza- poer 150 mensen van honger zijn om gekomen. De regering verklaarde dat deze mensen niet omkwamen van hon ger maar als gevolg van ziekten die waren veroorzaakt door langdurige on dervoeding. In Bihar hameren vooral de leden van de congrespartij erop dat de voed selsituatie zeer ernstig is. Dezelfde partij, die kortelings haar absolute meerderheid verloor, ontkende in het recente verleden zelfs het bestaan van hongersnood. Spanning is er ook in Pendsjaab en New Delhi onder de Sikhs. Zij zijn be paald zenuwachtig geworden na ge welddadigheden in Calcutta waarbij een van hun tempels werd aangeval len. In New Delhi zijn samenscholin gen in de wijken van de Sikhs verbo den. LONDEN George Blake, de in Rotterdam geboren Britse spion, die op 22 oktober ontsnapte uit een gevangenis in Londen, is in een grote koffer bij de bagage van een buitenlands symfonie-orkest uit Engeland gesmokkeld. Al dus de nieuwste theorie over de sensationele ontsnapping van Blake, die nog altijd op vrije voeten is. Het staat vast dat de leden van het orkest, dat niet met name is genoemd, in de buurt van de gevangenis van Wormwood Scrubs hebben gelogeerd, waar George Blake zijn straf van 42 jaar uitzat. Ook is bekend dat Blake de eerste nacht na zijn ontsnapping heeft doorgebracht in een flat. Scotland Yard weet welke woning dat was en wie daar indertijd heeft gewoond. Het was een Ier wiens signa lement al enige tijd geleden is ver spreid. Deze man heeft Blake bij zijn ontsnapping geholpen. Hij heeft zelf ook enige tijd in de gevangenis van Wormwood Scrubs gezeten en was daar bevriend geraakt met George Blake. Van de flat is Blake, aldus nog altijd deze lezing over zijn ontsnapping, naar het hotel gegaan waar de ongeveer honderd buitenlandse musici logeerden. Dat is vlakbij. Het was natuurlijk niet moeilijk om zonder op te vallen in een groot gezelschap te raken. Ook heeft het weinig moeite gekost de grote koffer waar hij inkroop bij de andere grote bagage van het orkest te voegen. Die koffer is met de instrumen ten aan boord van het vliegtuig ge bracht waarmee het orkest uit Enge land vertrok. BOEDAPEST Negentien Hongaren die in de Hongaarse hoofdstad Boeda pest terecht staan wegens moord op ruim tweehonderd joden in 1944, heb ben gisteren gratie gevraagd. Enkele verdachten ontkenden schold. De Hongaarse procureur-generaal had vorige week de doodstraf geëist tegen negen beklaagden. Voor de overigen waren lange gevangenisstraffen ge vraagd. Alle verdachten hadden sinds de oorlog ongestoord In Hongarije ge woond. LONDEN Na drie dagen van precisiebombardementen is alle olie in de Tor rey Canyon waarschijnlijk vernietigd. Ook rondom het schip drijft geen ruwe oliê meer. Aldus een wel zeer optimistisch beeld van de toestand dat gisteravond werd gegeven door de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Jenkins. HONGKONG De acht Amerikaan se quakers en pacifisten, die acht da gen geleden met hun jacht Phoenix uit Hongkong vertrokken om medicamen ten naar Noord-Viëtnam te brengen, zijn gisteren zonder ongelukken in de Noord Vietnamese havenstad Haiphong aangekomen. Dit is telegrafisch mee gedeeld aan de quakers in Philadelphia door de schipper van het jacht, dr. Eagle Reynolds. De medicamenten ter waarde van 80.000 gulden zijn overgedragen aan het Noord Vietnamese Rode Kruis. Zij zijn door Japanse quakers gekocht via art sen in Hirosjima met geld dat in Ame rika is bijeengebracht. Het Rode Kruis zal ze gebruiken ten behoeve van Noord- viëtnamese burgers die door oorlogs handelingen gewond zijn geraakt. WASHINGTON Rusland heeft de Amerikaanse regering gevraagd of het mag meedingen naar een order van 360 miljoen gulden: De bouw van turbines voor de Grand Coulee dam, de grootste van de Verenigde Staten, die in 1942 werd voltooid in de Columbia rivier in de staat Washington, niet ver van de Canadese grens. Ingewijden beschouwen de Russische stap als een poging om na te gaan in hoeverre president Johnson's oproep tot nauwere (handels-)betrekkingen tussen Oost en West van werkelijke betekenis is. Voorlopig hebben de Russen als ant woord gekregen dat de regering nog geen besluit heeft genomen of ook bui tenlanders aan de leveranties mogen meedoen. BRUSSEL (ANP) De hondsdol heid die sinds enige tijd voorkomt in de Belgische Ardennen tusen Verviers en de Luxemburgse grens dreigt zich naar midden-België uit te breiden. In de streek om Tienen, vijftig kilo meter ten oosten van Brussel, zijn drie gevallen van hondsdolheid geconsta teerd. In twee gevallen werden rijks wachters op straat aangevallen door dolle honden. De dieren moesten worden doodgeschoten. Alle honden in en om Tienen zullen nu worden ingeënt. Andere punten uit zijn verslag: 1 verdere bombardementen zijn waar schijnlijk onnodig; 2 duikers van de marine gaan als het even kan vandaag aan het werk om het wrak te onderzoeken; 3 de bombardementen en het bestrij den van de olie op zee en op de stranden van Cornwall hebben al meer dan tien miljoen gulden ge kost. Minder goed nieuws kwam er giste ren van de kust van Kent, vanwaar werd gerapporteerd dat een onbekende tanker een grote hoeveelheid olie loos de. In alle toonaarden is er gisteren op gewezen dat het doel van de bombarde menten op het wrak van de reuzentan- ker niet was het schip tot zinken te brengen. Dat kon ook niet omdat het in feite al is gezonken toen het op de rotsen van Seven Stones liep. Waar het om ging was de tanks van de Torrey Canyon te doen openbarsten zodat de inhoud ervan in brand kon worden ge stoken. Daarom zijn er betrekkelijk kleine explosieve bommen gebruikt en veel raketten en napalm om de vlam men aan te wakkeren. Er was gisteren nog één tank over die naar men aannam nog intact was. Daar zat 18.000 ton ruwe olie in. De pi loten van de bommenwerpers en straal jagers die donderdag in actie kwamen kregen opdracht zich op die ene tank, vlak achter de brug te concentreren. Zij schijnen succes te hebben gehad. Ook in een gebied van vijf mijl rond om het wrak dreef geen olie meer op zee. Het lichtschip van Seven Stones, de rode wachter in de gevaarlijke engte tussen Land's End, op de uiterste Zuid westpunt van Engeland en de Scilly Eilanden, is gisteravond weer naar zijn ligplaats gesleept. Het gevaar was be zworen. In het olieveld op zee is de afgelo pen 48 uur weinig beweging geweest. De Kanaaleilanden zullen, als de wind zo blijft, over een of twee dagen er vrij wat last van kunnen krijgen. In al lerijl werkt men verder aan het af grendelen van allerlei havens en rivier monden aande zuidkust met barrières tegen de olie. Men hoopt de olie voor deze hinder nissen te kunnen insluiten. Het plan is de dikke massa dan op te zuigen in bo ten die met een soort grote stofzuigers zijn uitgerust. De Britse regering heeft intussen be sloten het initiatief te nemen tot bijeen roeping van een internationale conferen tie over séhepen, meer in het bijzonder over tankschepen, die onder „goedkope vlag" varen. Dat was met de Torrey Canyon het geval. Zij voer onder de vlag van Liberia. GEORGE BLAKE instrument WENEN De Oostenrijkse politie heeft vier ,-. rsonen gearresteerd op ver denking an het plegen van een geldroof uit een postauto gisteravond. Het gesto len bedrag was meer dan 1,1 miljoen gulden. De gearresteerden zijn tussen de 18 en 22 jaar oud. De roof werd gepleegd een dag nadat 140.000 gulden was gestolen uit een post auto bij Guntramsdorf bij Wenen. De po litie onderzoekt of er verband bestaat tussen de twee gevallen. Een van de ge arresteerden werkt bij de posterijen. Het gestolen geld was geheel in bui tenlandse valuta. De postzak waarin het zat, werd weggenomen uit een postauto die korte tijd onbeheerd voor het spoor wegstation Zuid in Wenen stond. De die ven forceerden het slot van de wagen. Een vrouw zag de diefstal en kon de po litie een deel van het nummer meedelen van de auto, waarin de dieven verdwe nen. Na een speurtocht die de hele nacht duurde, werden vanmorgen de vier ar restaties verricht. De politie heeft mee gedeeld dat al het geld is teruggevon den. BERLIJN Het „Amerika Haus", het Amerikaanse culturele centrum In West-Berlyn, is vanmorgen opnieuw met verfbommen bekogeld. Dit is de tweede maal deze week dat het gebouw be smeurd wordt met rode verf die uit eieren of plastic zakken spuit. Twee verfbommen belandden, waar schijnlijk voor het aanbreken van de dag, op een nog schone muur, een portier ont dekte de druipende rode vlekken om tien voor zes. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Op eerste paasdag werden 11 verf bommen tegen het gebouw geworpen door zes personen, van wie drie door de politie werden gepakt. De jongens werden 's avonds voorlo pig op vrije voeten gesteld, het onder zoek wordt voorgezet. WASHINGTON President Johnson heeft generaal James H. Polk benoemd tot opperbevelhebber van het Ameri kaanse leger in Europa met ingang van 1 juni. Hij volgt generaal Andrew P. O'Meara op, die sinds maart 1965 het opperbevelhebberschap bekleedt. De 55-jarige generaal Polk, die op het ogenblik de rang van luitenant- generaal heeft als plaatsvervangend op perbevelhebber van het Amerikaanse zevende leger in Europa, zal tot gene raal benoemd worden voor zijn nieuwe benoeming. BONN Een Bremer rechtbank reist vandaag naar Amerika om getui gen te gaan verhoren in een proces te gen de 64-jarige Fritz Hildebrand, een vroegere luitenant van de SS. Rechter Hans Brademann en enkele van zijn medewerkers gaan in San Francisco Californië) en Cleveland (Ohio), pra ten met overlevenden van de concen tratiekampen Boryslaf en Brohobycz in Polen. Fritz Hildebrand was commandant van deze concentratiekampen. Hij zou schuldig zijn aan de moord op tenmin ste drie joden. De Duitse rechters blijven negen da gen weg. Het proces is voor die tijd ge schorst. De rechtbank maakt de reis omdat sommige getuigen te ziek zijn om naar Duitsland te komen. Men verwacht dat de uitspraak in het proces, dat al negen maanden duurt, in april zal komen. Hildebrand heeft tot nu toe alle schuld ontkend. Tijdens een van de zittingen van de rechtbank verklaarde Jack Begleiter, 'n Joodse getuige uit Polen, die nu in Cle veland woont, dat hij tijdens zijn ver blijf in het concentratiekamp nooit had gezien dat Hildebrand iemand mishan delde. RIZAL (Filippijnen) De 35-jarige Babal Sigayan is in de gevangenis te Rizal op de elektrische stoel terechtge steld wegens een roofmoord die hjj twaalf jaar geleden heeft gepleegd. En kele minuten voor de terechtstelling werd Sigayan, die moslim was, rooms- katholiek gedoopt. Hij is de vierde veroordeelde die tijdens het bewind van president Ferdinand E. Marcos wordt terechtgesteld. Hij zal waarschijnlijk de laatste zijn die op de elektrische stoel sterft. Er ligt een wets ontwerp bij het parlement, om de „stoel" af te schaffen. Deze wijze van terecht stellen is overgenomen van de Verenig de Staten in de tijd dat de Filippijnen nog een Amerikaanse kolonie waren. NICOSIA De twee Cyprioten die acht dagen door de politie in Nicosia gevangen zijn gehouden op beschuldi ging van spionage zijn donderdag vrij gekomen. Zij gaven onomwonden toe dat zij in lichtingen hadden verzameld en door gegeven aan de Russische autoriteiten maar ontkenden actief bij spionage- activiteiten betrokken te zijn geweest, o Een officiële verklaring van de pro cureur generaal van Cyprus waarin de vrijlating van de twee mannen werd bekend gemaakt zegt ondermeer, dat spionage tegen installaties van buiten landse mogendheden op Cypriotische grond geen overtreding van enige wet van Cyprus betekent. ADVERTENTIE DOBBELMAN - VAN BUITEN ZO GEWOON, TOCH ZO BUITENGEWOON Links op de foto zijn brokstukken te zien van de DC-8 die gistermor gen in New Orleans neerstortte op het luxueuze Hiltonhotel. In het verwoeste motel op de achter grond probeerden negen school meisjes na het ongeluk een goed heenkomen voor vlammen te zoe ken onder de douches. Zij kwamen echter allen om het leven, evenals de vijf piloten in het vliegtuig en nog vijf andere mensen. NEW ORLEANS De advocaat Mark Lane, die in zijn boek Rush to Judgment de waarde van het officiële rapport over de moord op president Kennedy in twyfel trekt, is ervan overtuigd dat president Johnson weet dat het rapport-Warren een vervalsing is. Lane zei dit in New Orleans waar hij enige dagen eerder achter gesloten deu ren gegevens had uitgewisseld met de openbare aanklager, Jim Garrison, die onlangs een nieuw onderzoek naar de moord op Kennedy begon. „Ik geloof dat de commissie-Warren uitging van de vooringenomenheid dat Lee Harvey Oswald de moord alleen had gepleegd", zei Lane, „en dat zij in het belang van de nationale veilig heid daaraan diende vast te houden." Volgens Lane weet Garrison welke ADVERTENTIE ?*"i1ordiinstofteni machtige Amex ikaanse groeperingen de hand hadden in het smeden van plan nen om Kennedy te vermoorden. In Omaha, in de staat Nebraska, werd Sandra Moffitt, alias Lillie Mae McMaines, vrijgelaten na betaling van een borgsom van duizend dollar. Zij was gearresteerd op verzoek van Gar rison, die haar beschouwt als een be langrijke getuige. Volgens Perry Rus- so, de getuige die in het openbare vooronderzoek in New Orleans de oud zakenman Clay Shaw aanwees als een van de samenzweerders, was Sandra Moffitt aanwezig geweest op het feest je dat voorafging aan de samenzwe ringsbijeenkomst van Ferrie, Oswald en Shaw in Ferrie's woning. Sandra Moffitt verklaarde zich eerder bereid naar New Orleans te gaan om te getuigen. Zij zei toen dat zij Ferrie pas in 1965 had leren kennen. MOSKOU Drankzuchtige inwoners van Moskou, die gretig azen op elke kans om de scherpe politiecontrole op drankmisbruik te doorbreken, hebben in enkele grotten bij Moskou een goede beschutting voor braspartijen gevonden. G rotonde rzoekers vonden dezer da gen een grote voorraad lege wodka- flessen en voedselblikken. NEW YORK Een snelle vlucht onder de douches van het luxueuze Hiltonmotel in New Orleans heeft ne gen schoolmeisjes uit Juda, Wiscon sin. gisteren niet van de dood kunnen redden. Zij allen kwamen om het le ven in een hel van vuur dat ontstond toen een passagiersvliegtuig van het type DC-8 op het motel neerstortte. Ook de vijf inzittenden van het toestel en vijf andere mensen verloren het le ven. Vier van de vijf inzittenden van het vliegtuig waren piloten. Een van hen, George Piazza, die tevens advocaat is, trad op voor een van de mensen in het onderzoek dat de officier van justitie instelt naar de moord op pre sident John F. Kennedy. Het neergestorte toestel was de oud ste DC-8 van Delta Airlines. Het vlieg tuig was slechts negen minuten in de lucht toen het ongeluk gebeurde. Kort te voren was het in New Orleans aan gekomen uit Chicago. Het gleed boven een spoorlijn naar beneden toen de piloot na een korte oefenvlucht het toestel aan de grond wilde gaan zet ten. De DC-8 tolde over de spoorbaan en boorde zich daarna met de neus in het motel waarop het toestel ontplofte. Twee huizen en een groot aantal apar- tementen van het motel werden totaal verwoest. De chaos werd verrgoot, toen de brandende benzine van het vliegtuig het motel in vuur en vlam zette. In paniek zochten de meeste gasten, velen nog in nachtgoed, een heenko men. Er waren 69 schoolmeisjes in het motel ondergebracht, van wie er ,;en in het vuur omkwamen. De -.elsjes waren op een schoolreisje, waarvan ze gW «en naar huis hadden zullen terugkeren. Een aantal van hen probeerde aan de vlammen te ontkomen door de dou ches in de badkamer open te draaien. Het vuur was echter niet te stuiten. De verkoolde lichamen van de meis jes werden later in de badkamers ge vonden. MOSOU De nogal vrijzinnige hoofdredacteur van het Russische lite raire tijdschrift Novi Mir (Nieuwe We reld), Alexander Twardofski, is op zijn vingers getikt door de meer behouden de elementen in het Russische culturele leven. Hij heeft beloofd voortaan reke ning met hun kritiek te houden en inge stemd met het opnemen van drie nieu we leden in de redactie. Dit besluit volgt op enkele malen van schermutselingen tussen vooruitstreven- den en behoudenden. Op 'n bijeenkomst van een aantal prominente leden van de Unie van schrijvers was onlangs kritiek geleverd op artikelen in Novi Mir, waarin het leger en de landbouw er van langs kregen. De vergadering was van mening dat de waarheid eenzijdig werd belicht. Aanvankelijk was Twardofski weiger achtig, maar nu meldt de Prawda, het Russische partijblad, dat hij de kritiek in dank heeft aanvaard, haar zorgvul dig heeft bestudeerd en er in de toe komst rekening mee zal houden. BOSTON De politie in Boston heeft beslag gelegd op een kopie van de Zweedse film, My sister, my love" om dat hij onzedelijk zou zijn. Een rechter vaardigde een bevel tot inbeslagneming uit nadat er klachten waren binnengeko men. De directeur van het theater moet zich nu voor de rechter verantwoorden. „My sister, my love" van regisseur Sjöman behandelt de liefde tussen een broer en een zuster. De film is ook in ons land uitgebracht. TYat Den Haag van ontwikkelingshulp een ambtelijke zaak zou maken, ligt voor de hand. Het hoeft dan ook niemand te verbazen, dat er officieel een „Bureau Medefinanciering Particu liere Projecten van de Directie Inter nationale Technische Hulp van het Di rectoraat-Generaal Internationale Sa menwerking van het ministerie van Buitenlandse Zaken" bestaat. „Vrij Ne derland" (onafh. soc.) doet het volgen de uit de doeken over de activiteiten van dit bureau. „Het is een fijn bureau want wie een plan heeft voor de bouw van 'n school of een kraamkliniek of een Afrikaanse tegenhanger van een NVSH-consultatiebureau en kans ziet Den Haag van de noodzaak te over tuigen, krijgt 75 pet uit regerings- beurs betaald. Al bijna elf miljoen gulden is daar sinds 1965 uitgeko men voor 37 projecten. En dat goe de werk gaat door, want er zijn nu ook nog 32 projecten in eerste in stantie goedgekeurd. Niemand zal er bezwaar tegen hebben, dat van deze 69 Nederlandse plannen het me rendeel met onderwijs en vakoplei ding te maken heeft. Niemand zal er bezwaar tegen hebben, dat het merendeel van deze plannen aan Afrika ten goede komt. En wie zal er mopperen, dat één van deze pro jecten Islamitisch getint is, want al is god dan dood-verklaard, er zijn onmiskenbaar veel Molims in de we reld. Bovendien is het best te begrij pen dat veel van de Nederlandse re geringssteun naar Roomskatholieke en Protestantse particuliere ontwik kelingsplannen gaat, want die gods diensten vinden buiten Zuid-Afrika en de Portugese koloniën ook nogal wat belijders. Het is dus een fijn bureau en het doet goed werk, al zijn er nog steeds mensen, en pers organen en politieke partijen in Ne derland die ontwikkelingshulp meer als een soort diaconie zouden willen zien. Maar gegronde bezwaren te gen medefinanciering van de rege ring aan particuliere projecten islamitisch, roomskatholiek of pro testants getint zal welhaast nie mand, die een beetje in de gaten heeft wat er in de wereld buiten voedsel voor India nog nodig is, kun nen aanvoeren. Toch rijzen er een paar vragen. Waarom komen er van de 69 Neder landse medefinancieringsprojecten, 46 ten goede aan roomskatholieken en 20 aan protestanten? Waarom zijn er slechts twee (ja echt: één plus één is twee) projecten die ten goe de komen aan wat men officieel la coniek noemt: „overigen?" Wie zijn die „overigen" trouwens, die noch rk, noch protestant, noch islamitisch zijn? Zijn dat projecten van algeme ne, neutrale, humanistische, of-noem- maar-op particuliere organisaties Nog afgezien van de AVRO zijn er toch wel meer algemene neutrale, humanistische of noem-maar-op par ticuliere organisaties in Nederland? Ontwerpen die geen ontwikkelings projecten? Of is er in de ontwikke lingslanden alleen maar behoefte aan godsdienstig georiënteerde scho len, kraamklinieken, voedselcentra e.d. Zou Hiltermann in AVRO's Te- levizier op 13 maart jl. dan toch ge lijk hebben gehad, toen hij het „rea listisch" van de Fransen vond, dat over ontwikkelingshulp bij de laat ste verkiezingen niet eens gesproken was? Zijn dan toch de godsdienstige particuliere organisaties ln Neder land vrijwel de enigen, die „niet-rea- listisch" en dus „idealistisch" te werk gaan? Het zou wel leuk zijn als het bureau met de lange naam in Den Haag daarover eens iets me dedeelde. Of wellicht kunnen de neu trale, algemene, humanistische or ganisaties, kortom „de overigen" hierover een boekje opendoen Want het zou toch haast niet denkbaar zijn, dat die allemaal ook „realis tisch" zijn in de zin van Hilter mann?" ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 11