Veenendaals dagblad Na nachtelijke vergadering om half drie eindelijk overeenstemming bereikt Akkoord artsen-ziekenfondsen Buiten VLEES wwr" Laatste 4 zetels nu bijna bezet WIJ Gelders-Vtrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Edy ontslaat zeventig man HOOFD SCHOTEL Viët-Cong zal doorvechten Aller ogen zijn gericht op...... Papieren wegwerp kleding99 PREMIE WELLICHT 7 PCT. Opklaringen inde Onbehagen over kiesstelsel en kritiek op overheid Klepperman Duitse jojgelui bekennen drie overvallen op pompstations I Document zegt: Moed zonk ze in de schoenen.... Weinig problemen Pensioen Concessies 1 Ell U B f-. Vandaag einde formatie verwacht Ir. S. Herweijer Chaplins ontdekken Porto Ercole Opinie-onderzoek Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 31 MAART I967 4le JAARGANG Welke gevolgen de uitvoering van de voor vier jaar gesloten overeenkomst zal hebben voor de hoogte van de ziekenfondspremie, is nu nog niet te zeggen. Vast staat wel, dat de ziekenfondsen in 1967 twintig miljoen gulden extra zul len moeten uitgeven voor de huisartsenhulp. Voor dit bedrag zou de premie moeten worden verhoogd met 0,1 procent van de loonsom. Dit zou per 1 juli een verhoging van 0,2 procent noodzakelijk maken om voor het hele jaar op een gemiddelde van 0,1 te komen. Met andere woorden: de vorige week door de Ziekenfondsraad geadviseerde premie van 6,8 procent zou 7 procent moeten worden. DIEREN De N.V. Emailleerfe- briek De IJssel (Edy) in Dieren heeft zeventig van de 550 personeelsleden ontslagen. De maatregel is nodig om de toe komst van het bedrijf veilig te stellen. Het produktie-apparaat zal worden ge reorganiseerd. Met de vakbonden is een financiële regeling voor de getroffenen opgesteld. De Stichting vakopleiding bouwbedrijf heeft minister-president Zijlstra met klem gevraagd iets te doen voor de 1300 werkloze leerlingen, zodat zij hun opleiding kunnen hervatten. Bij de Staatsmijnen in Limburg is het personeel in de eerste twee maan den van dit jaar met 950 man gedaald. Dit is vooral het gevolg van de slui ting van de mijn Maurits. Van de 950 werden er 300 gepensioneerd, 225 ge plaatst bij andere bedrijven en 200 in dienst genomen van het fonds voor so ciale instellingen. Aan 175 man werd op eigen verzoek ontslag verleend. VTefe vogels beoefenen met succes instrumentale muziek, ik behoef slechts te wijzen op het klepperen van de ooievaar, het „zwoegen" met de ronde wieken) van de kievit, het zogenaamde blaten van de watersnip, het vleugelklappen van de geiten melker, het snavelknappen bij de uilen, het pompen der roerdompen, enz. In onze bosgebieden staan de spechten met hun trommelmuziek bovenaan, zowel de indrukwekkende zwarte als de grote bonte specht. De groene daarentegen is de kunst nau welijks machtig. Het roffelen dezer vogels op het nog harde kernhout van een dode tak, dat ge op zonnige, luwe ochtenden gedurig kunt ver nemen, is een vervanging voor het gezang, dat moeder Natuur hun tot op zekere hoogte heeft onthouden. We mogen wel aannemen, dat de originele gedachte om de trommel kunst te beoefenen, samenhangt met de wijze van voedsel zoeken. Dit ge schiedt bij de spechten steeds met kloppen en hameren op stam en tak; de roffelende geluiden, welke hierbij ontstonden, riepen opmerkzaamheid en nieuwsgierigheid wakker en ten slotte het welbehagen van zo'n tam boer, dat gemakkelijk tot herhaling drong. Weldra bemerkten de vogels, dat soortgenoten er acht op sloegen en ontstond er zo te zeggen, een eenvoudige trommeltaal, die speciaal bij het zoeken naar een partner in april dienstig bleek. Het hele leven der spechten staat van 't begin in nauwe betrekking tot hout en zo dunkt het ons niet vreemd, dat de xylofoon hun lieveiingsinstrument ge worden is. 31 maart '67 A. B. WIGMAN UDDEL Donderdagmiddag heeft koningin Juliana in Uddel het nieu we, door de Apeldoornse architect L. Groen ontworpen wijkgebouw van de Vereniging voor Diaconessenar- beid, officieel geopend. Vlak voor haar vertrek zorgden de Uddelse kleuters voor een spontane hulde. De foto toont de koningin met me vrouw J. C. C. Röell temidden van de kleuters, met op de achtergrond van rechts naar links: de heer J. H. Nooy van der Kolff, zuster C. West- reenen, de heer G. A. Waldkötter, ir. E. Reinders en in de deuropening de heer L. Groen. AMSTERDAM Met de arrestatie van drie Duitsers, twee jongens en een meisje, heeft de Amsterdamse politie de overvallen op benzinestations of po gingen daartoe, die de afgelopen veer tien dagen in Hoogwoud, nabij Delft en bij Rotterdam werden gepleegd, opge helderd. De verdachten zijn de 21-jari- ge U. K., de 20-jarige A. A. en het 17- jarige meisje A. T., allen uit Kiel. De basis voor hun ontmaskering leg den enkele agenten die in de nacht van dinsdag op woensdag argwaan kregen toen zij de jongelui op de Prins Hendrik kade met 'n bus benzine zagen sjouwen. De brandstof was gestolen uit 'n gepar keerde auto en was bestemd om de wa gen van de jongelui weer op gang te helpen. In de Duitse auto troffen de po litiemannen twee alarmpistolen, een luchtdrukpistool, een stiletto en enkele Nederlandse kentekenplaten aan. Boven dien kwam bij een nauwkeurig onder zoek van de auto nog een oude dames kous met enkele haren erin tevoor schijn. Na een langdurig verhoor vielen de jongelui door de mand. Zij bekenden niet alleen in Nederland overvallen te hebben gepleegd, maar ook in Frank rijk, o.m. in Perpignan. Het meisje bleef bij deze overvallen in de auto zit ten en maakte zich nuttig als uitkijk. Wat nog nooit gebak ken bloedworst gegeten? 't Is toch zo lekkeren goedkoopI Wentel de 1 cm dikke plak ken door de bloem en bak ze in een beetje boter. Leg op iedere plak een schijf ge bakken appel. Serveren bij rode kool, appelmoes of biet jes. Kostelijk I SAIGON „Ons standpunt is dat wij moeten blijven doorvechten, ook wan neer eenmaal tot onderhandelingen is besloten. Het centrale comité van de partij heeft bepaald dat het politburo zal uitmaken wanneer het moment tot onderhandelen is aangebroken", zo staat volgens de Amerikaanse militaire inlichtingendienst in een uit april 1966 daterend document dat onlangs door de Amerikaanse troepen in oorlogszone-C in Zuid-Viëtnam op de Viët-Cong is buit gemaakt. Het zou de tekst bevatten van een uiteenzetting die de Noordviëtname- se generaal Ngoejen Van Vinh op het vierde geheime congres van de zuidelij ke afdeling van de Viëtnamese commu nistische partij zou hebben gegeven. Zijn uitspraken worden volgens de Ame rikanen bevestigd door andere documen ten. Generaal Vinh zou destijds heb ben verklaard dat „in de komende vier jaar een beslissende overwinning be haald moet worden". Hij betreurde de verdeeldheid binnen het internationale communistische kamp en gaf, zonder openlijk partij te kiezen, toe dat de po litiek van het Noord viëtnamese centra le partijcomité van „al onderhandelend doorvechten" aanzienlijk afwijkt van het Chinese standpunt. „Enkele landen willen met voorbijzien van onze belan gen, dat wij zo spoedig mogelijk onder handelingen beginnen om de uitbarsting van een algemene oorlog te voorkomen. Andere landen, en dat zijn in het alge meen de nationalistische landen van Azië, Afrika en Latijns Amerika, twij felen aan onze overwinningskansen en raden ons onderhandelingen aan. Weer andere landen, voor het merendeel uit Oost-Europa, achten op het ogenblik de omstandigheden gunstig voor onderhan delingen, die uiteindelijk de terugtrek king van de Amerikaanse troepen in Zuid-Viëtnam tot gevolg zouden moeten hebben. AMSTERDAM Een café houder op de Nieuwendijk in Amster dam stond gistermiddag wel even be teuterd te kijken toen een jonge Duitse klant, 19 jaar oud, op een ge geven moment een houten wapenstok te voorschijn haalde en hem deze mistroostig overhandigde. Hfl had al uren in de cafetaria gezeten, waarvan geruime tijd met een vriend, ook een Duitser, die ech ter op het kritieke moment afwezig was en ook niet meer is teruggeko men. Het incident gebeurde toen de cafe tariahouder de jongen vroeg eindelijk eens af te rekenen, en het verhaal was dat hij en zijn vriend van plan waren geweest de kas van de cafeta ria leeg te roven, maar dat hun uit eindelijk de moed had ontbroken. Urenlang hadden de jongens rond gehangen, af en toe wat bestellend, maar van de snode plannen was niets gekomen. Op het politiebureau bleek de jongen nog een fors mes bij zich te hebben. Zijn vriend had hij enkele dagen tevoren ontmoet in de hal van het Centraal Station. Hij kende hem slechts bij zijn voornaam... UTRECHT De onderhandelingsdelegaties van de Landelijke Huisartsen Vereniging en het Gemeenschappelijk Overlegorgaan van de Ziekenfondsorga nisaties hebben vannacht in Utrecht na een vergadering, die duurde van zeven uur donderdagavond tot half drie vrijdagmorgen, overeenstemming bereikt over de inhoud van een contract voor de periode 1967 tot en met 1970. Hiermee is een eind gekomen aan een conflict dat in zijn hevigste vorm althans een half jaar heeft geduurd. In die periode heeft het er verschillen de keren naar uit gezien dat het contact tussen artsen en fondsen zou worden verbroken en dat de ziekenfondsverzekerden hun huisartsen zelf zouden moe ten betalen. „Maar", zo zei dr. A. E. G. M. Weijenborg, de voorzitter van de on derhandelingsdelegatie van de LHV, vanacht, „de redelijkheid heeft ten slotte gezegevierd". Het vannacht bereikte akkoord heeft van beide partijen concessies gevergd. Zo zullen voor wat het kostendeel van het abonnementshonorarium in de pe riode 1968 tot en met 1970 betreft, niet zoals de artsen wel en de zieken fondsen niet wensten nu al richtbe dragen worden opgenomen, althans niet voor 1969 en 1970. Men is nu overeen gekomen, zo spoedig mogelijk te be ginnen aan een „kostengesprek" aan de hand van een enquête naar de wer kelijke kosten van de huisartsen. Als dit gesprek voor 1968 niet kan worden afgerond, zullen de fondsen de artsen in dat jaar voor hun praktijkkosten ze ven gulden per verzekerde (1967: f6,21) betalen, een bedrag, dat dan later zo nodig zal worden herzien. De kosten vormden verreweg het moeilijkste punt bij de besprekin gen en de onderhandelingsvergadering ■die een voortzetting was van een bij eenkomst op dinsdagavond die vflf uur luurde) moest dan ook verschillende malen worden geschorst om beide par tijen de gelegenheid te gvJen, jjich ovf^t het compromis ten aanzien van het kostendeel te beraden. Voor 1967 leverde de overeenkomst weinig problemen op. Dit jaar worden de honoraria alleen trendmatig ver hoogd. Verder wordt per verzekerde f 2,14 gereserveerd voor de pensioenvoorzie ning van de huisartsen. De bedragen voor het netto-honorarium in 1968, 1969 en 1970 stemmen overeen met die uit het rapport van de commissie-Van der Ven, zoals minister Veldkamp in zijn richtlijnen van 10 maart heeft bepaald (een jaarlijkse trendmatige verhoging plus een extra aanpassing van in to taal 51 procent). Zoals gezegd zullen de kostenvergoedingen pas worden in gevuld na „nadere besprekingen". Wel is nu al bepaald, dat ten aanzien van de kosten de „2600-deler" zal worden toegepast, dat wil zeggen dat de ver goedingen worden berekend op basis van een normatieve praktijk van 2600 zielen. Met betrekking tot de pensioen reser vering is besloten, dat de gereserveerde gelden zullen woril-Jn beheerd door een stichting van de L.H.V. Indien voor 1 januari 1971 geen wetsontwerp aanhan gig is gemaakt om de pensioenregeling voor de huisartsen te effectueren, zul len deze gelden onder meer om fis cale redenen worden gerestitueerd aan de ziekenfondsen. De belangrijkste concessie die de borg het loslaten ven de structuur van L.H.V. heeft gedaan noemde dr. Wejjen- het rapport-Van der Ven en daarmee ook van de binding der huisartsenhono raria aan de ontwikkeling van de sala rissen van de hoofdgeneeskundigen in overheidsdienst. De waarnemend voorzitter van het GOZ, de heer M. Swenker, zei dat ook de ziekenfondsen concessies hebben ge daan. Zij zijn niet alleen akkoord gegaan met de formulering van de kostenpara- graaf waarin voor 1968 toch reeds een bedrag is opgenomen, maar zij hebben in de tarieven voor geneeskundige hulp aan mobiele groepen, voor verloskundi ge hulp en voor hulp aan verzekerden in moeilijk bereikbare gebieden ook de f 2,41 pensioenreservering verwerkt, hetgeen naar him mening volgens de richtlijnen van minister Veldkamp niet noodzakelijk was. Mr. H. Jansen de secretaris van de Ziekenfondsraad die ook gisteravond de vergadering leidde, verklaarde dat de conceptovereenkomst in de Zieken fondsraad uitsluitend zal worden ge toetst aan de richtlijnen van de minis ter. Zijn persoonlijke mening is, dat dit geen moeilijkheden zal opleveren. ADVERTENTIE r ZWOLLE Dinsdag zal de confectiefabriek Mulder te Zwolle een collectie van papieren weg werpkleding introduceren. „Wat wij brengen is revolutionair in de wereld", aldus fabrikant Mulder. „Zelfs Amerika zijn wij ver voor uit. Japonnen komen in de show niet aan bod. Wat wel? Tot dins dag houden wij dat strikt ge heim." ADVERTENTIE Wapenvoorraad Bij een nachtelijke inval in een huis in een buitenwijk van Aden hebben Britse en Arabische vei ligheidstroepen een grote wapenvoor raad ontdekt, bestaande uit 25 hand granaten, 14 mortiergranaten, negen anti-tankmijnen, drie bazooka's, een ra ketwerper, 4536 kogels en acht automa tische magazijnen. Er werden geen ge weren of pistolen aangetroffen. Ar restaties zijn niet verricht. DEN HAAG Gisteravond konden wij uit enkele Tweede-Kamerfracties horen dat formateur De Jong vandaag met zijn kabinet rond zou kunnen ko men. Morgen zou hij naar Soestdijk kunnen gaan om de Koningin te melden dat zijn werk is voltooid. De constituerende vergadering van het nieuwe mi nisterie zal dan maandag kunnen worden gehouden. Waarschijnlijk zal het ka binet-De Jong de week daarop met zijn regeringsverklaring voor de Tweede Kamer kunnen komen. Vandaag hoort de heer De Jong in ieder geval van de anti-revolutionai ren drs. Bakker en mr. Aantjes of zij de portefeuilles van verkeer en water staat en van volkshuisvesting aanvaar den. Als de KVP-er prof. dr. G. H. Veringa dan bereid is Onderwijs op zich te nemen, zal er nog iemand uit de CHU moeten worden gevonden voor Land bouw. Het gaat dus in deze slotfase van de kabinetsvorming nog om vier zetels. Over de beide door anti-revolutionairen te bezetten departementen hebben drs. Bakker en mr. Aantjes de laatste was haastig van Majorca komen vlie gen gisteravond overleg gepleegd met de anti-revolutionaire fractievoorzitter mr. B. W. Biesheuvel. Dit gesprek heeft niet tot een besluit geleid. Alle twee wil den ze er nog een nachtje over slapen. Zij zouden in de loop van de ochtend hun beslissing aan mr. Biesheuvel laten weten, zodat deze de formateur dan zou kunnen inlichten. Drs. Bakker zou, in geval hij zou deelnemen aan het nieuwe kabinet, naast prof. Witteveen als vice- premier kunnen optreden en in die func tie ook de West onder zich kunnen ne men. De KVP heeft v#or Onderwijs voorge dragen prof. Veringa, plaatsvervangend hoofd van de directie gevangeniswezen van het departement van justitie, een socioloog. Het wordt hem als een kwali teit aangerekend dat hij niet uit het on derwijs voortkomt, dus in geen enkel opzicht geëngageerd is in deze aparte wereld en daarom des te objectiever staat ten opzichte van de noodzaak ook op dit departement de tering naar de nering te zetten. Interessant in dit verband is een op merking van de demissionaire minister van onderwijs prof. dr. I. A. Diepen horst, gisteren in Tilburg. Bij de ope ning van het nationaal congres van de Nederlandse Studenten Raad zei hij dat hij niet aan de indruk kon ontkomen dat het ministerie van onderwijs en weten schappen bij de kabinetsformatie slechts als een sluitstuk wordt beschouwd. De moeilijkheid is tenslotte dan nog Landbouw. Voor deze post heeft de CHU een voortreffelijke gegadigde: ir. S. Herweijer, directeur van de cultuurtech nische dienst van het departement van landbouw. Hij werd al verscheidene ma len genoemd, zowel voor Verkeer en Waterstaat als voor Volkshuisvesting. Kunnen de vier overgebleven departe menten aldus worden ondergebracht, dan zijn er geen verschuivingen meer nodig en kunnen mejuffr. dr. M. A. M. Klompé en haar partijgenoot mr. Th. Bot op respectievelijk Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en Ontwikke lingshulp blijven. ADVERTENTIE Van vrijdagavond tot zaterdag avond maar ook nog enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen, plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. In navolging van ons kom'nklijk ge zin, schijnen ook de Chaplins Porto Ercole te hebben ontdekt, Charles Chaplin, zijn vrouw Oona en de 16- jarige dochter Victoria poseren op het terras van een gehuurde villa voor de Italiaanse fotografen. AMSTERDAM De afdeling politi cologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft haar eerste rapport doen verschijnen over de enquête die zij had ingesteld onder het Nederlandse kiezersvolk. Het onbehagen over het politieke stelsel gaat gepaard met een opmerke lijk negatieve stemming ten opzichte van de overheid. Deze stemming richt zich echter, anders dan men wellicht zou verwachten, niet tegen de politie. Die doet haar werk naar het oordeel van 81 procent van de kiezers uitste kend, aldus blijkt uit het verslag. Afkeuring oogsten wel de vele formu lieren en loketten (76 procent) onvol doende zuinigheid (69 procent) en te grote traagheid (66 procent) bij de overheid. Ruim de helft van de kiezers vindt dat de overheid zich met te veel dingen bemoeit. Behalve de minister-president zouden ook de burgemeesters moeten worden gekozen. Het houden van een referen dum over sommige vraagstukken krijgt de voorkeur van drie op de vijf kies gerechtigden. Het belangrijkste probleem in ons land? De ondervraagden noemden het meest: de werkloosheid; daarna: de woningnood en meteen daar achteraan: de politieke partijen en het politieke bestel. Zie ook elders in dit blad: „Helft voor gekozen premier". D echr. openbare leeszaal en biblio theek in Veenendaa." kampt met huis vestingsmoeilijkheden. Het boek krijgt hierdoor niet de plaats die het verdient in de Veenendaalss samenleving. Tot nog toe is de bibliotheek gehuisvest op de zolder van de Julianaschool aan de Kerkewijk, maar het traplopen is voor al voor de oudere boekenliefhebbers be zwaarlijk. Bovendien is de ruimte al lang niet meer toereikend en het be stuur van de bibliotheek vindt dat be zwaarlijk vooral omdat de aandacht voor het boek geleidelijk toeneemt. 0 De opvolging van drs. J. A. M. Ver beek als VVD-raadslid te Leersum heeft nogal wat voeten in de aarde. Het ande re WD-raadslid, de heer Slijkhuis heeft gisteravond op een vergadering ver klaard in geen geval met de nieuwe man, de heer Reitsma, te zullen samenwer ken. 0 In Kesteren wordt een tweede cam ping uit de grond gestampt. De exploi tanten willen er iets moois van maken en hopen het nieuwe recreatie-oord nog dit seizoen in gebruik te kunnen nemen. 0 In Rhenen is men klaar voor de vie ring van de geboorte van een Oranje telg. De Oranjevereniging heeft een aantrekkelijk programma opgesteld waarbij het accent valt op vermaak voor de jeugd. 0 De Leersummers, die gisteravond verzuimden de uitvoering van de accor deonvereniging bij te wonen hebben heel wat gemist, zo schrijft onze correspon dent. Er viel niet alleen van goede mu ziek te genieten maar ook de verrassen de medewerking van het koor „Con Brio" viel bijzonder in de smaak. 0 In Veenendaal kan jong en oud mor gen, zaterdagmiddag, het nieuwe in- structlebad komen bezichtigen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1