ANWB fel tegen keuring auto's door garagewereld Helft voor gekozen premiér SERVICE BIJ BOETE Nederlandse Antillen gaan eilandraden kiezen Verzekeraars komen in grote moeilijkheden minty Boot roomt olie van water Plan van Veilig Verkeer ontmoet kritiek Op Curasao wellicht zege voor oppositie tegen alle parkeerzorgen es „geleend voor invaliden", gebruikt bij protestmars V.V.D. verstevigt band met L.D.C. en J.OA .D. Vijf jaar geëist wegens doden van zwerver V-vignet =^3 Voor mishandeling half jaar cel Assurantiebezorgers bezorgd door Wet zware geneeskundige risico 's Voor f 4 per week onbeperkt rijden in R'damse metro Vermindering Maandag 1 mei broodloze dag CURACAO BIJ VOLMACHT ALS EEN BALLON Van gereformeerde predikanten 10% tegen gebruik van kernwapens Onderzoek oorzaak aardgasexplosie Lijf Macht beticht Soekamo MiW. GEEN VERTROUWEN NIEUW LEVEN VERWIJTEN DORDTSE HAVENS ZOEKEN SCHEPEN Gruwelijke vondst in kelder VRIJDAG 31 MAART 1967 De helft van de Nederlandse kie zers meent, dat op 15 februari niet alleen de Tweede Kamer, maar ook de minister-president gekozen had moeten worden. Dat blijkt uit de eer ste resultaten van een landelijk opi nie-onderzoek, gehouden door de af deling politicologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam. De Nederlander heeft niet de min ste behoefte aan een soort de Gaulle j en evenmin aan een Nederlandse re- publiek. Hij zou echter wel graag i zien dat ons politieke systeem beter I werkte. J Voor 46 procent van de kiezers zijn J de grote partijen die bij elkaar J ruim 78 procent van de stemmen be- i halen één pot nat. Bijna veertig i procent vindt dat de partijen hun J werk niet goed doen en twee op de j drie kiezers menen dat de Tweede- J Kamer-leden te weinig rekening hou- J den met de wensen van het stemmen- i de volk. Meer dan de helft van dege- J nen die dit jaar anders stemden dan j vorig jaar, antwoordde dat het hun niet duidelijk was geworden wat hun vroegere partij eigenlijk wilde. De kiezer wil het parlementaire Prof. dr. G. Kuijpers (rechts) en dr. A. Hoogerwerf hadden de lei ding van het landelijk onderzoek naar het gedrag van de kiezer. stelsel intussen allerminst kwijt. „Zonder Tweede Kamer zouden de ministers te veel hun gang kunnen gaan". Wel wil de kiezer meer in vloed. Meer dan de helft van de kiezers blijkt met zijn stem invloed te heb ben willen oefenen op de samenstel- i ling van het kabinet. Dat percentage i zou nog hoger hebben gelegen als j niet 45 procent had gemeend dat het j niet of haast niet mogelijk is om met j een stem de vorming van een kabi net te beïnvloeden. Nu blijkt dat bijna de helft van de kiezers de voorkeur geeft aan een re gering met de Partij van de Arbeid erin. Een kabinet met liberalen krijgt 33 procent der ondervraagden achter zich. (Elf procent vindt dat het geen verschil maakt of de VVD dan wel de PvdA er deel van uitmaakt en tien procent kan het niet schelen, heeft althans geen mening). Van de aanhang van de KVP vindt veertig procent dat de Partij van de i Arbeid in het kabinet vertegenwoor- digd zou moeten zijn. Aan de WD geeft dertig procent de voorkeur. In anti-revolutionaire kring winnen de liberalen. Zij worden door 45 procent van de anti-revolutionaire aanhang geprefereerd boven de PvdA, die 32 procent haalt. Een ongeveer gelijke verhouding ten gunste van de libera len treft men in de aanhang van de CHU Veel aandacht besteedt het eerste rapport aan de kiezers die dit jaar op een andere partij stemden dan vo rig jaar. Daaruit blijkt dat de KVP het meest verloor aan Democraten '66. De ex-KVP-ers uitten in het alge meen meer kritiek op hun vroegere partij dan de kiezers die een andere partij de rug hadden toegekeerd. Va ker dan enige andere reden werd voor het verlaten van de KVP het j optreden genoemd van de partij bij j de val van het kabinet-Cals. Ook de Partij van de Arbeid ver loor het meest aan D'66. Zij won ech ter terug van de pacifisten. Voor naamste klacht van hen die hun stem niet meer aan de PvdA gaven: De leiders van de partij waren tegenge vallen. Bij de VVD ging het grootste ver lies naar D'66, maar daar stond winst tegenover, die voor het grootste deel van de KVP kwam. De meeste ver- trekkenden vonden dat de leiders van de partij waren tegengevallen. Zij die de ARP verlieten gaven vaker dan enige andere reden op dat het hun iniet duidelijk was wat de AR wil. Bij degenen die de Boerenpartij ver lieten treft men dezelfde klacht het I meest aan. De Democraten kregen hun aan- i hang van overal. Meer dan de helft i van hen die D'66 verkozen, is jonger dan 36 jaar. De D'66-ers hebben bij- J na even vaak voorkeur voor de PvdA J als voor de WD als regeringspart- J ner. j Overigens meent bijna zeventig pro- i cent van de ondervraagden dat chris- telijke partijen nodig zijn in ons land. J Een- vraag in de enquête luidde J Tegen welke twee partijen in Neder land heeft u de meeste bezwaren? Hier verwierf de CPN zich een bijna onaantastbare eerste plaats. Tweede, met grote voorsprong op nummer drie, werd de Boerenpartij. PSP, PvdA, KVP en VVD ontlopen elkaar niet veel. Tegen D'66 bleken de min ste mensen bezwaar te hebben. Over de rechtspraak zegt 39 pro cent van de ondervraagden dat de Nederlandse rechter met twee maten meet. In het midden werden gelaten in welke zaken. Een kwart van de ondervraagden noemde prof. Zijlstra de man in wie j men het meeste vertrouwen had als i politieke leider. Mr. Luns en drs. Den j Uyl delen met elf procent de tweede en derde plaats. Schmelzer en Bies- heuvel vergaarden vijf procent, AMSTERDAM De dealersorganisaties van Volkswagen en Fiat gaan meedoen aan de zogenaamde veiligheidskeuringen van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het verbond wil graag ook de organisaties van andere grote impor teurs in het instituut van de veiligheidskeuringen betrekken. Op die manier wil het verbond de praktische mogelijkheden scheppen voor verplichte perio dieke autokeuringen in Nederland. De ANWB is fel tegen deze activiteiten van het verbond. „W(j vinden het vol strekt onjuist veiligheidskeuringen aan auto's te laten uitvoeren door de garage- wereld, die belang heeft h(j de verkoop van de auto in kwestie, b(j de verkoop van onderdelen voor die auto of zelfs maar by de goede naam van het betrokken merk. Wij stellen dat een eventuele verplichte keuring van personenauto's primair een overheidstaak is, waarbij we ons kunnen voorstellen dat de overheid dergelijke keuringen niet zelf gaat verrichten, maar er onafhankelijke instanties voor aan wijst". Aldus de ANWB. Het is nogal duide lijk dat de ANWB met „onafhankelijke instanties" doelt op de technische dien sten van diverse verenigingen, waarvan de eigen organisatie van technostations de grootste is. Merkwaardig is dat het verbond iets begint waar de ANWB zo veel bezwaren tegen heeft. Uiteindelijk is het verbond mede door de ANWB op gericht en heeft de hoofddirecteur van de ANWB zitting in de verbondsraad. De heer J. Overkamp, hoofd van de technische dienst van de Vereniging van artsen-automobilisten, zegt het nog wat duidelijker dan de ANWB. ,.Het is idioot dat iemand die een auto een onderhouds beurt moet geven, zelf met een etiketje op de auto meldt dat de beurt goed is uitgevoerd en daar dan nog 2,50 gulden voor rekent ook. Zo mogelijk nog idioter j_* j j .is het dat iemand die een gebruikte auto DU vignet getuigt dot de au to de vei- verkopen er ?rondSvan een eigen hgheidskeunng van het Verbond voor contro!e zelf een veilig verkeer heeft doorstaan. etiketje op plakt en daarmee de auto wellicht gemakkelijker verkoopbaar maakt." ROTTERDAM De anti-Vietnam-mar» tijdens de.paasdagen is begeleid door drie busjes die de eigenaar niet voor de mars, maar voor het vervoer van invalide padvindsters had bestemd. De Rotterdammer P. H., die slechts zij delings by de organisatie van de mars was betrokken, wist vrijdag vóór Pasen van de eigenaar B. Penning van het Schoonmaakbedrijf Rotterdam N.V. gedaan te krijgen, dat hij de bus jes gratis ter beschikking stelde. Zich uitgevend voor secretaris van de Movo-padvindstersgroep vertelde H. de man, dat hij met deze busjes een aantal invalide leden van deze groep een paar mooie paasdagen wilde be zorgen. De heer Penning bezweek voor dit verzoek en gaf H. de busjes mee. In plaats van maandagavond, zoals was afgesproken, werden de busjes pas woensdagavond laat bij de eigenaar teruggebracht. Een ervan was zo be schadigd, dat hij volgens de eigenaar alleen nog voor de sloop deugt. De heer Penning, verontwaardigd omdat zijn busjes met de firmanaam erop aan een hem niet sympathiek doel hebben meegewerkt, zei ons dat hij een klacht wegens oplichting tegen H. zou indienen. De organisatoren van de mars hebben onmiddellijk nadat zij van deze gang van zaken hadden gehoord, laten we ten dat zij zich van H.'s activiteiten distantiëren. „Wij wisten helemaal niet, dat H. op deze manier aan de busjes was gekomen", vertelde de Rot terdamse organisator Ernst Verhaar. „Het is een misselijke streek en wij zijn er dan ook bijzonder boos over dat H. de heer Penning en ons zo in de luren heeft gelegd." DEN HAAG De VVD gaat nauwe re banden aanknopen met het Liberaal Democratisch Centrum en de Jongeren Organisatie voor Vrijheid en Democra tie^ Het dagelijks bestuur van de VVD deelde gistermiddag mee, dat het daar bij ook open zal staan „voor uitwisse ling van meningen met andere libe raal-denkenden." Nadat het dagelijks bestuur van de VVD woensdag had vergaderd over de verhouding kiezer-gekozene en over 't partijwezen, sprak de fractievoorzitter mr. Toxopeus gisteren met de voorzit ters van het Liberaal Democratisch Centrum en van de Jongeren Organisa tie voor Vrijheid en Democratie. Met deie twee organisaties en met liberale studenten zal verder over de ontwikkeling van het partijwezen wor den gesproken. Begin april wordt daar mee een begin gemaakt. ROTTERDAM De officier van jus titie mr. P. A. H. Bos heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank vijf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de zeventienjarige Pieter S. uit Rotterdam. Mr. Bos achtte Pieter schuldig aan doodslag op de 52-jarige Nico van der Harst, die in de ochtend van 11 oktober met een mes in het hoofd was gevonden, in de cabine van een oude vrachtauto op het parkeerter rein achter het Rotterdanlse concertge bouw De Doelen. Pieter had zich nog dezelfde dag bij de politie aangegeven. Hij gaf de politie telefonisch op waar ze hem des avonds om zeven uur zou kunnen vinden en daar arresteerden twee rechercheurs hem. De jongen vertelde de politie dat hij net als het slachtoffer een zwervend leven leidde. Hij had 's nachts liggen slapen in de autocabine toen het slachtoffer bij hem kwam zitten. Volgens Pieter had de oudere man zich tegenover hem mis dragen, waarop Pieter zijn dolkmes had gegrepen en hem in de rechterslaap had gestoken. De Rotterdamse rechtbank werd ge presideerd door de kinderrechter me juffrouw prof. mr. dr. J. C. Hudig, omdat de verdachte strafrechtelijk min derjarig was. Om dezelfde reden werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De Volkswagenorganisatie verkoopt haar gebruikte auto's al geruimte t(jd met een V-vignet, dat getuigt van een grondige keuring. Over veertien dagen worden de occa sions van de VW-dealers bovendien voor zien van het vignet van de veiligheids keuring van het Verbond voor veilig ver keer. „Voor ons maakt dat niet zoveel uit", zegt de Volkswagenorganisatie. „De eisen van de veiligheidskeuring van het verbond blijven onder de voorwaarden waaraan een occasion by ons moet vol doen om het eigen V-vignet te kunnen krijgen." Hoever dat dan gaat? „Een auto krijgt ons V-vignet pas als hij een zeer uitgebreide tienduizend-kilometer- beurt achter de rug heeft." De Fiatdealers gaan ook meedoen, al leen zal dat nog circa anderhalve maand duren. „Wij gaan de veiligheidskeuring combineren met de tienduizend-kilome terbeurten", aldus de Fiatimporteur. „Het betekent iets extra werk, vooral administratief. Daarom moet de klant die een tienduizendbeurt wil mét veilig heidskeuring 2,50 gulden extra betalen. Normaal kost de veiligheidskeuring van het verbond 25 gulden." Het Verbond voor veilig verkeer meldt nog met andere grote importeurs in on derhandeling te zijn. Het verbond meent dat controles op de uitvoering van de vei ligheidsinspecties door mensen van hgt verbond voldoende garanderen dat deze controles Inderdaad naar behoren wor den uitgevoerd. AMSTERDAM De politie van het bureau Pieter Aertsz- straat in Amsterdam Is streng, maar gevoelig. Een Amsterdamse huisvrouw, die met een geleende auto een bekeuring wegens ver keerd parkeren kreeg, belde het bureau op met de vraag of ze het tientje mocht gireren. Zy legde uit dat het erg be zwaarlijk voor haar was helemaal naar het bureau te komen, omdat ze deze maand een baby verwacht. De auto had zy niet meer ter be schikking. De boete kon niet wor den gegireerd, maar de politie bood aan in dit geval een agent langs te sturen om het geld te in casseren. De aanstaande moeder was bijzonder ingenomen met deze service. ROTTERDAM Een speciaal scheep je voor het schoonvegen van veront reinigd wateroppervlak, de „water visser" is donderdag aan boord van een kustvaarder naar Engeland ver trokken om daar de haven van Fal mouth van olie te ontdoen.. Het schip „roomt" het water af en neemt de olie aan boord. De capaciteit is 20 ton. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de 38-jarige koopman P. L. T. uit Alphen aan de Rijn veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek we gens een poging tot zware mishande ling. De man had tijdens het kaarten op een avond vijftienduizend gulden verlo ren en leende toen vijfduizend gulden van een mede-eigenaar van. een speel huis in Rotterdam. Over de terugbeta ling ontstonden moeilijkheden en dat werd aanleiding tot een steekpartij op de renbaan in Nootdorp. De officier van justitie had tien maan den met aftrek geëist. UTRECHT Als de Wet Zware Geneeskundige Risico's in werking treedt naar verwacht wordt op 1 juli zullen vele verzekeringsmensen een groot deel van hun Inkomen kwytraken. De tussenpersonen by de particuliere ziekenkosten- verzekeringen verliezen dan tussen de 20 en 25 miljoen gulden aan provisie. De Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers is weinig gelukkig met deze gang van zaken en vindt, dat deze tussenpersonen toch wel in aanmerking zouden moeten komen voor een schadeloosstelling. Op de jaarvergadering van de vereni ging heeft de voorzitter, de heer T. F. Praasterink, de vraag gesteld, of de uit breiding van de sociale verzekeringen steeds ten koste moet gaan van het assurantiebedrijf. Door de invoering van de Wet zware geneeskundige risico's zul len de verzekeringsinstellingen een ver lies lijden van rond 250 miljoen gulden aan premie. De maatschappijen en tus senpersonen worden op de rand van een ROTTERDAM Voor vier gulden per week zal iedereen onbeperkt ge bruik kunnen maken van de Rotterdam se metro en van de trams en bussen van de RET. Een enkele reis in de me tro zal vyftig cent kosten, een tarief ge lijk aan dat voor tram en bus. B. en W. van Rotterdam hebben deze nieuwe en deels verhoogde tarieven aan gekondigd in een voorstel aan de ge meenteraad. Half mei zullen de tarieven omhoog gaan. De verhoging is noodzakelijk, on der andere door het tekort vhn ruim 23 miljoen gulden, dat de RET dit jaar zal hebben. Het weekabonement (vier gulden voor het hele lljnennet van de RET en 3,50 gulden voor het stadsnet) komt in de plaats van de weektoonkaart van 'n rijksdaalder die alleen geldig is tijdens de spitsuren op werkdagen. Overstapje erut. Als de raad met het voorstel akkoord gaat, zullen de overstaptarieven in Rot terdam worden afgeschaft. Gebleken is dat ongeveer 75 procent van de reizi gers niet overstapt. De reiziger zal goedkoper uitkomen, als hij zijn plaatsbewijzen straks bij verkoop-adressen aanschaft. Een vijf- rittenkaart, die nu f 1,35 kost, is op de ze adressen voor f 1,25 te koop. De nieuwe tarieven zullen, zo denken B. en W. drie miljoen gulden meer op brengen in de periode voordat in febru ari volgend jaar de metro rijdt. Daar na verwachten zij een opbrengst van viereneenhalf miljoen per jaar. faillissement gebracht door deze wet, zei de heer Praasterink. Daarbij wordt met geen woord gesproken over schade vergoeding. In een toelichting zei de vice-voorzitter van de vereniging, de heer F. H. C. Jan sen, dat de verzekeringsbedrijven in staat zijn tegen lagere premies dan de overheid gaat heffen, de ziektekosten te verzekeren. Voorts vond hij het onjuist dat direct met ingang van de nieuwe wet alle polissen van particuliere ziekte kostenverzekering komen te vervallen, in plaats van op de vervaldagen. De nieuwe wet ziet hij als een inkomens nivellering via het belastingbiljet onder het mom van sociale zekerheid. De provisiederving bij de invoering van de nieuwe wet treft zo'n 40.000 men sen, onder wie Beursmakelaars, assuran tie-agenten en agenten van volksverze keringen. Daarbij zullen er honderden zijn die 60% van hun inkomsten zien wegvallen. De nieuwe wet zal ook een verminde ring van de mensen op de assurantie kantoren in de hand werken. De tusenpersonen zullen bij het terug lopen van hun inkomsten normeer werk krijgen, o.a. door klanten aie een bij verzekering in een hogere klasse sluiten. Zij moeten zich dan bezig houden met het splitsen van de ziektekostenrekenin gen. Volgens de vereniging is tussen de invoering van de nieuwe wet en de te korten op sociale uitkeringen die in de afgelopen jaren zijn ontstaan voor 1967 is een tekort genoemd van 653 mil joen gulden een duidelijk verband. Er moet via deze verzekering meer geld binnenkomen om de sociale uitkeringen te kunnen handhaven. HAARLEM Maandag 1 mei „Ko ninginnedag" zal een broodloze dag zijn. De organisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf heb ben besloten het gehele personeel op die dag vrijaf te geven. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD Na de Statenverkiezingen van vorig jaar ziet men op de Nederlandse Antillen en meer in het bijzonder op Curasao, naar de verkie zingen voor de eilandsraden uit, die de komende maanden worden gehouden. De eerste grote verrassing kwam uit een hoek vanwaar men die het minst zou verwachten: van de Bovenwindse Eilanden Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba. Daar werden slechts drie lijsten ingediend, op elk eiland één, zodat verkiezingen er overbodig zijn. Van elke lijst zullen, overeenkomstig het kies reglement, de eerste vijf kandidaten benoemd worden verklaard. Is de eensgezindheid op die eilanden zo groot? Zeker niet! Alleen op Saba, dat ongeveer duizend inwoners telt, staken de partijen de hoofden bijeen. Zy kwamen tot een vergeiyk in de stichting van de United Peoplea Party of Saba, waarin de beide vroeger el kaar fel bestrijdende partijen zijn ver enigd. Op Sint Maarten en Sint Eustatius echter werden beide lijsten ingediend door de Democratie Party, een filiaal van de Democratische Partij op Cura- ca. De Windward Island Peoples Par ty liet verstek gaan, naar het heet om dat de kosten voor deelneming aan de verkiezingen te hoog waren. Het eiland gebied van de Bovenwindse Eilanden krijgt dus een raad van 15 leden, waar in elke vorm van oppositie ontbreekt. Op Curasao trekt men 19 mei naar de stembus. Er staat veel op het spel. In de afgelopen vier jaar heeft de com binatie Nationale Volkspartij (NVP) met de Curagaose Onafhankeiyke Par tij (COP) met wisselende meerderheid de scepter gezwaaid op het eiland. Als oppositie zat er de Democratische Par tij (DP). In de Staten van de Antillen te vergelijken met ons parlement is de situatie net omgekeerd. Daar is de De mocratische Partij oppermachtig en moet de Nationale Volksparty zich tot de oppositie rekenen. In de eilandsraad van Curasao te vergelijken met een gemeenteraad was de verhouding aanvankelijk 12-9 in het voordeel van de NVP. Overlopers zorgden er evenwel voor dat die via 11-10 tenslotte in de laatste maanden te rechtkwam op een huiveringwekkende balans van 10-1-10. Het draaipunt van de weegschaal werd beheerst door de eenmansactie van drs. E. M. Newton, voorheen gedeputeerde voor de NVP. later uit de raad en tenslotte terug als partijloos. Intussen is de balans verbroken en doorgeslagen in het voordeel van de op positie, de Democratische Partij. Bij de behandeling van een voorstel van drie voorlieden van de Democratische Partij de kortgeleden afgeschafte moge lijkheid tot stemmen weer in te voeren, stemden de gedeputeerde E. Voges en het raadslid E. L. C. van Rosberg (bei den NVP) in het straatje van de oppo sitie. Het kiezen bij volmacht werd we derom ingevoerd, na nauwelijks zeven weken taboe te zijn geweest. Beweerd wordt dat de heer Van Ros berg zich tegen zijn partij heeft ge keerd, omdat hij de kous op de kop kreeg bij een sollicitatie naar een hoge re functie in eilandelijke dienst. Van de heer Voges is bekend dat hij ont zettend kwaad is geworden, toen hem bleek dat hij niet in aanmerking kwam voor de ïyst voor de komende verkiezin gen. maar ergens op de tiende of de elfde plaats terecht kon. Bij die gelegenheid heeft hij gezegd alles te zullen doen wat in zijn vermo gen lag om de NVP de das om te doen. De Democratische Partij liet er geen gras over groeien en liet de beide boze Nationalen de kastanjes uit het vuur ha len. Bij de Statenverkiezingen van Juni vo rig jaar werd de combinatie NVP-COP grandioos door de DP verslagen. Aan die strijd nam ook de Union Reformista Antillano (URA) deel. Zou op basis van die uitslag een nieuwe eilandsraad zijn samengesteld: dan had die er als volgt uitgezien: DP 12, NVP 8, URA 1. Een absolute meerderheid dus voor de DP. Intussen is er nog het een en ander gebeurd. De klap kwam bij de NVP zö hard aan, dat de partij als een doorgeprik te ballon ineenzakte. Kort daarop over leed haar grote leider, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, en ontstond een felle strijd om de top. die in feite nog voort duurt en die bovendien als gevolg van de sterke interne verdeeldheid volledig in de openbaarheid kwam. UTRECHT Tien procent van de ge reformeerde predikanten vindt dat de kerk zich moet uitspreken voor het ge bruik van kernwapens. Iets minder dan de helft meent dat de kerk over dit on derwerp geen uitspraak moet doen; de overigen zijn voor een uitspraak „tegen" Dit is gebleken uit een enquête die de sociaal-psychologische afdeling van de Vrije Universiteit in Amsterdam sa men met de afdeling cultuur en gods dienstpsychologie van de Nijmeegse uni versiteit heeft gehouden. Daarbij wer- de 150 predikanten en 150 pastoors en kapelaans ondervraagd. Over de oecumene liepen de opvattin gen sterk uiteen. De helft van de on dervraagden wilde samenwerking met andere kerken, de andere helft wilde in de allereerste plaats de nadruk leggen op die zaken waarin men met andere ker ken verschilt. Anderhalf procent van de predikan ten meent dat de kerk zich tegen ras- sengelijkheid moet uitspreken. Tweeder de deel van de ondervraagden vindt dat de kerk geen uitspraak moet doen over de wenselijkheid van een meer gelijke inkomensverdeling. Over het onderwerp anti-conceptione- le middelen verlangt 41 procent geen uitspraak, één procent had geen me ning, 53 procent wenst een kerkelijke uitspraak vóór en vijf procent wil een uitspraak tegen anti-conceptiva. UTRECHT De officier van justitie in Utrecht heeft een gerechteiyke voor onderzoek gelast naar de oorzaak van de aardgasontploffing bij het viaduct over de Thomas a Kempisweg in Utrecht in noverqber vorig jaar. Daarbij werd het viaduct, nauwelijks een maand in gebruik, vernield. Een lasser werd gewond bij dé ontploffing, die het treinverkeer ernstig belemmer de. De schade is hoger dan de aanvan kelijk geraamde 750.000 gulden. In april zal het herstelwerk beginnen. DJAKARTE Een lid van het vroe gere Indonesische Tjakrabirawa paleis wacht-regiment heeft voor de krijgs raad verklaard, dat zijn bemoeienis met de mislukte communistische staats greep van 1965 een gevolg was van de indoctrinatie van zijn eenheid door pre sident Sukarno. Gewezen korporaal Hargijono, een van de tien Tjakrabirawa-militairen die terecht staan voor hun rol in de staats greep, verklaarde, dat Soekamo zelf de paleiswacht dikwijls voorhield, dat elk bevel moet worden uitgevoerd zonder over de gevolgen na te denken, omdat elk bevel van een meerdere juist was. Antara berichtte dat Hargijono be kend heeft, te hebben deelgenomen aan een poging door de strijdkrachten gene raal Abdoel Haris Nasution, de toenma lige commandant, gevangen te nemen. Hargijono zei dat hij met andere le den van het Tjakrabirawa regiment in de vroege morgen van 1 oktober 1965 bij Nasution inbrak en verscheidene schoten loste op de generaal en zijn ge zin. Nasution ontkwam maar zijn vijf jarig dochtertje werd gedood. ADVERTENTIE Enkele dagen voor de lijstindiening nog verklaarde de Curagaose Onafhan kelijke Partij dat zij niet aan de verkie zingen zou deelnemen. Een reden werd niet opgegeven maar lag wel voor de hand: de COP had geen vertrouwen meer in de N.V.P. en zag alléén geen kans een zetel te halen. Op 3 maart bleek echter dat de Cura- gaose Onafhankelijke Partij wel mee deed en wel op een gemeenschappelijke lijst van NVP, COP en Partido Radical de Pueblo (PRP). Premier Jonckheers Democratische Partij voert al maandenlang een stevi ge propaganda, die weliswaar niet al tijd even netjes is, maar die toch wel indruk maakt. Ook binnen deze groep zijn. er moeilijkheden geweest, maar zij zijn zo goed als niet aan de oppervlakte gekomen, waardoor de partij de indruk kon blijven maken onverdeeld te zyn. Bijzonder actief is de kleinste van de drie. de URA, een partij van vooral jon ge intellectuelen, die nieuw leven in de brouwerij willen brengen. Zij zijn het met vele eigenschappen van de oude par tijen niet eens en yveren zeggen zy voor verdergaande sociale voorzieningen en vooral voor ojng bloed in de eilande- ïyke en in de landeiyke volksvertegen woordiging. Een belangrijk punt is dat Juist enke le weken geleden de kiesgerechtigde leeftijd is verlaagd van 23 tot 21 jaar, waardoor het kiezerskorps op Curagao met zo'n vierduizend stemmen is uitge breid en dat men Juist onder de Jonge ren veel sympathisanten met de URA aantreft. De schattingen voor de verdeling van de 21 zetels in de eilandsraad na de ko mende verkiezingen lopen uiteen van in volgorde DP, NVP-COP-PRP, URA 11-8-2 tot 14-3-4. In alle gevallen dus een absolute meerderheid voor de De mocratische Party en een wisselende kracht in de verdeelde oppositie. De landsregering en de oppositie in de eilandsraad hebben het bestuurscol lege van Curagao in de afgelopen jaren een slecht beheer verweten en schrijven daaraan de deplorable toestand toe, waarin de financiën van het eilandge bied zyn terechtgekomen. Het bestuurs college heeft op zyn beurt onophoudelijk de landsregering voor een en ander aansprakelijk gesteld, omdat zij het eilandsbestuur om partijpolitieke redenen constant zou tegenwerken. Als dit allemaal waar is, of relfs als een van beide beschuldigingen waar is, dan moet Curagao na de verkiezingen wel een goede of althans minder slechte tijd tegemoet gaan. Want dan zijn er tussen land en eiland geen poli tieke tegenstellingen meer. Maar velen hier hebben geleerd dat men op Curagao beter kan afwachten dan voorspellen. DORDRECHT De gemeente Dor drecht zoekt nieuw emplooi voor haar zeehavens. Zij heeft het gemeentebe stuur van Rotterdam gevraagd welke mogelijkheden de Wilhebninahaven en de Julianahaven hebben als aanvulling op het Rotterdamse havengebied. Het gemeentelijk havenbedrijf van Rotter dam zal die studie verrichten; in Dor drecht hoopt men deze zomer een rap port te ontvangen. De Dordtse zeehavens ontwikkelden zich slecht na de oorlog doordat de scheper snel groter werden. De Dordtse haven is nu via de Oude Maas toegan kelijk voor schepen tot 18.000 ton. De gemeenteraad van Dordrecht heeft inmiddels besloten het gemeentelijk overslagbedrijf aan de Wilhelminaha- ven op te heffen. Burgemeester mr. J. J. van der Lee maakte onmiddellijk gebruik van de mo gelijkheden die de samenwerking binnen de Gouden Delta aan Dordrecht biedt. Tijdens de bijeenkomst te Middelburg op 14 oktober, waarbij drie provincies, de gemeente Rotterdam en Rijnmond besloten samen te werken op het gebied van havenontwikkeling had Rotterdams burgemeester W. Thomassen gezegd, dat zijn gemeentelijk havenbedrijf ter beschikking kwam van elk gemeente bestuur in de Delta, dat adviezen nodig had. Prompt ging begin dit jaar een brief van het college van B. en W. van Dor drecht naar het gemeentebestuur van Rotterdam. Toen even later in Dor drecht bekend werd, dat Rotterdam plannen had om nabij Ridderkerk een nieuwe „Puntzakhaven" te graven, o.a, voor rijnschepen en kustvaartuigen, re ageerde de burgemeester van Dordrecht onmiddellijk: „Breng die Puntzakhaven naar Dordrecht, wij hebben hier ruim te genoeg voor u". In het oude stadhuis van Dordrecht zei burgemeester Van der Lee ons gis termiddag: „Rotterdam heeft altijd In de richting van de zee gekeken als het nieuwe havens wilde graven. Nu Rotter dam achteruit begint te kijken wil ik er bij zijn". Naar zijn stellige overtuiging is de rol van Dordrecht als haven nog lang niet uitgespeeld. „Wij liggen in het hart van het dichtbevolkte gebied van West- Europa, dat reikt van Londen tot het Ruhrgebied. Wij liggen aan een kruis punt van waterwegen vlakbij het grote krachtcentrum van Rotterdam. Het kan niet anders of Dordrecht moet een aan vullende functie kunnen vervullen voor het havencomplex aan de Nieuwe Wa terweg." De schepen zijn nu eenmaal zo groot geworden, dat zij Dordrecht niet meer kunnen aandoen. Ook in de Nota ruimte lijke ordening wordt Dordrecht een over loopfunctie toebedeeld, zowel voor Rot terdam als voor Den Haag, het laatste wat de vestiging van kantoren betreft. Het contact met de havenautoriteiten in Rotterdam is in volle gang. HAMBURG In de kelder van een huis in een Hamburgse voorstad heeft de politie onder een hoop steenkolen en afval de lijken gevonden van een vrouw en haar twee kinderen van anderhalf en zes jaar, die sinds 20 februari vermist worden. De 41-jarige vader van het ge zin wordt van de drievoudige moord ver dacht. ADVERTENTIE ,£mLflnill..iiHllfll?;;Uaan11 mui de groene tingeling frisdrank

De Vallei | 1967 | | pagina 7