Telg uit bekend Renswouds geslacht schreef boek over verzetsstrijd in oorlogsj aren m fP BEUK ER EEHS OttEB Waar verzets- verhaal :Ffl" 5 SCHAKEN f door H. KRAMER Overval Zingen Belevenissen Rood bloed DAMMEN BRIDGE CRYPTOGRAM dirk van dar voort door J. M. BOM DUBIEUS door H. W. FILARSKI Na vijf jaar oorlog, ja zelfs bijna een kwart eeuw daar na is het verzet tegen alles wat maar fascistisch is bij Dirk van der Voort te Velp nog niet gebroken. Lichame lijk is hij een man van 66 jaar, lang niet meer honderd procent, maar geestelijk is hij op dit punt even onverzet telijk als toen hij 25 jaar geleden als hoofd van een ver zetsgroep in de Gelderse Vallei overvallen leidde op bon- transporten, Joden en onderduikers een veilige schuil plaats bezorgde of sabotagedaden verrichtte. Maar een klein deel van deze belevenissen staan zwart op wit in het boek „De Commandant", dat onlangs verscheen bij uitgeverij „Pegasus" te Amsterdam. In een ruimzittende trui, zijn onafscheidelijke sigaret tussen de vingers, licht Dirk van der Voort of Ome Jan, zoals zijn mede-verzets strijders hem kennen toe, hoe hij kwam tot het schrijven van dit boek. Wie is deze Dirk van der Voort? In. het voorwoord licht hij zijn eigen doopceel. Ik ben in 1901 te Renswou- de geboren, als eerste zoon in een arm koopmansgezin. Mijn vader was var kenskoopman en had ook een tijd lang een water- en vuurzaak in Utrecht. Daar kon men voor een halve of hele cent warm water kopen voor de was of om koffie te zetten. In Utrecht ging ik voor het eerst naar school. Doordat mijn ouders vaak verhuisden ben ik in de zes jaar dat ik wat moest leren op wel tien verschillende scholen geweest, wat voor het leren niet erg bevorderlijk was. Ik kwam bij iedere klasse-over- Als kind merkte ik al, dat het thuis geen vetpot was, ja er was soms bitte re armoede. Toen ik de school had af gelopen ging ik direct aan het werk bij een groentekweker, voor dag en nacht: vijftig cent per week met de kost. Toen brak de oorlog 1914-1918 uit. Ik kreeg bij de kweker ontslag en ging naar huis. Mijn vader kon ook niets verdie nen met de varkenshandel en nam mij in 1915 mee naar Duitsland, waar wij in Sterkenrade op de Gute Hoffnungs- hütte gingen werken. Mijn vader ging elk weekend naar huis, ik ging eens in de maand. Het eten werd in Duitsland steeds schraler. In het laatst van 1920 kwam ik weer in Nederland terug. Ik kreeg direct werk: bomen zagen voor mijnhout. Ik werd toen lid van de moderne bond, het NVV. In 1921 ging ik naar de mijn streek en werkte daar aan de woning bouw Steenberg in Hoensbroek, waar ik aan een staking voor meer loon deel nam. Ik werd door de patroon ontsla gen, omdat ik op het werk de arbei ders had toegesproken en opgewekt het werk neer te leggen. Mijn spaarcenten waren al gauw op en ik zwierf van dorp tot dorp, zo nu en dan bij een boer werkend voor wat eten. Ik sliep een half jaar in hooibergen. Eindelijk kreeg ik een kans werk te vinden als mijnwerker in de staatsmijn Emma. Daar werkte ik tot 1927 en nam toen ontslag. Inmiddels had ik mijn vrouw leren kennen en werd een zoon geboren. Ik ging in Velp wonen, ventte met appels en peren, verkocht margarine, maar trots al mijn sjouwen was het steeds armoe. Daarna ging ik op de steenfa briek werken en nog later als opper man in de bouw. Omstreeks die tijd werd ik lid van de SDAP. Toen begon de crisistijd. Ik was niet zo vaak werkloos, maar het fascisme begon in Duitsland de kop op te ste ken en ik zag dat als een grote vraag voor het Nederlandse volk. Ik merkte ook, dat de leiding van de SDAP, te slap was om van de anti-fascistische krachten, die in het volk leefden ge bruik te maken. De SDAP gaf in die tijd een blad uit „Vrijheid, arbeid, brood" maar daarin werden de com munisten nog scherper aangevallen dan het fascisme. Ik begon de communistische wereld overtuiging te bestuderen en sloot mij in '33, toen Hitier aan de macht kwam, bij de communistische partij aan. In de crisisjaren werkte ik mee in de strijd voor de lotsverbetering van de werklozen. Ik was toen tweede voorzit ter van de NVV-bouwvak, afd. Velp. Steeds meer kwam ik in verzet tegen de slappe houding van de NW-hoofd- bestuurders en de SDAP-leiding. Ik werd uit het NW geroyeerd. Toen brak de tweede wereldoorlog uit en ik besloot als communist mijn plicht te doen voor de vrijheid van mijn vader land, want ik wist dat er in Nederland een betere samenleving mogelijk was." Tot zover het doopceel van Dirk van der Voort in zijn voorwoord van het boek ,,De Commandant". Al gauw na het uitbreken van de oor log werd er door de bezetter belang stelling getoond voor de antecedenten van Dirk van der Voort omdat hij voor de oorlog verschillende Duitse emigranten hulp had verschaft. De be langstelling nam toe naarmate Van der Voort zich intensiever ging bezighouden met het drukken en verspreiden van il legale bladen en het verrichten van sa botagedaden Hij kwam in Renswoude terecht waar hij in contact kwam met dokter J. H. Renken uit Scherpenzeel, die hem bij het formeren van de ver zetsgroep behulpzaam was. Geleidelijk aan kreeg de groep ge stalte. De eerste bonoverval was in Renswoude. Dirk van der Voort geeft hiervan in zijn boek de volgende be schrijving: „Bij het bureau aangekomen gingen we met zijn vieren naar binnen. Er zat een twaalftal ambtenaren. Ik gelastte hen de handen omhoog te steken. De anderen begonnen hen te binden met touw, dat we hadden meegebracht. Ach ter in een hoek zat een ambtenaar, die zijn handen onder de tafel hield. Ik ge lastte hem nogmaals zijn handen om hoog te steken. Hij deed echter net of hij mij niet hoorde. Ik stapte naar hem toe en gaf hem met de kolf van mijn revolver een klap op zijn hoofd. Toen gingen zijn handen wel omhoog". Na een korte onderbreking van zijn verblijf in Renswoude keerde Van der Voort weer in zijn geboortedorp terug. Daar werden plannen uitgebroed voor een volgende overval op een bonnen transport, Nu ging het om een trans port van Barneveld naar Scherpenzeel. „Het transport stond onder politiebe waking. Door mijn verbinding met dok ter Renken kwam ik te weten wanneer het precies zou plaats vinden. Ik ging er een paar dagen alleen op uit om te verkennen waar wij het transport het beste zouden kunnen overvallen. Het beste leek mij een plek halfweg Barne- veld-Scherpenzeel in de buurt van de boerderij Klein Orel. Daar was een bos je waar we ons konden verschuilen. Tevens was er een goede aftocht n?o- gelijk over allerlei binnenwegen naar Renswoude. Joco, George, Jack, Ben, Kappie en ik zouden elkaar op de dag van de overval op de viersprong van Renswoude ontmoeten. Ze waren alle maal op tijd. Wij door binnenwegen naar het bosje bij Klein Orel. Kappie zou zich rechts van de weg verbergen en ons een sein geven als het trans port er aan kwam. Als het hem voor bij was zou hij de terugweg naar Bar neveld versperren. Joco, Ben, George en Jack lagen een honderd meter ver der in het bosje. Ik lag in het midden en zou het eerst op de weg springen om het transport aan te houden. Zo ge zegd, zo gedaan. Er kwam een seintje van Kappie en daar waren ze al bij mij. Ik trok mijn revolver en gelastte het transport te stoppen. Ook de ande ren kwamen op de weg en het trans port was ingesloten. Er waren twee agenten bij. De voorste gaf zich direct over aan Ben, maar de tweede agent die links in het midden van het trans port reed. greep naar zijn revolver. Doordat hij een cape omhad, ging dat niet zo gemakkelijk. Ik had hem, voor hij zijn revolver had getrokken wel driemaal kunnen doodschieten. Deze agent vluchtte terug in de richting Bar neveld, maar daar was Kappie op zijn post en het werd een vuurgevecht tus sen Kappie en de agent. Ook de men sen van het transport die de bonkaar ten in kistjes achter op de fiets had den, psobeerden te vluchten. Tot over maat van ramp kwam er ook nog een paard en wagen tussen te zitten, zodat wij handenvol werk hadden om te zor gen dat er niemand wegkwam. Alleen de gewonde agent kwam Kappie voor bij. De hele verdere groep werd bij el kaar in het bos gedreven. Intussen stonden de jongens op de kistjes te trappen om ze open te krij gen, maar ik zette de revolver op de sloten, trok af en open gingen de kis ten. Drie van ons laadden de bonkaar ten in de fietstassen. De andere drie zorgden voor bewaking. de comman dant Toen we alle bonnen in de tassen hadden en ik het sein wilde geven er vandoor te gaan, zei Kappie: „Die ambtenaren moeten eerst „Oranje Bo ven" zingen". Ik vond dit tijdverspillen maar liet Kappie toch zijn gang maar gaan. En zo klonk daar in het bos het „Oranje Boven" onder dwang van Kap- pie's revolver. Enige tijd later werd Dirk van der Voort op een onderduikadres in Epe gesnapt. Hij werd opgesloten in Arn hem waar hij door de beruchte SD op onmenselijke wijze werd verhoord. „Om een uur of zes werd ik op de gang in een cel gestopt. Geen eten of drinken. Er kwam van slapen niet veel terecht, ook was ik nog steeds geboeid. Alle botten deden mij zeer. Hoe laat 't was weet ik niet, maar ik hoorde ram melen met een emmer. Een uur later ging mijn celdeur open en ik zag een SD'er, die mij 's nachts al was opge vallen omdat hij niet sloeg of schopte. We zullen deze SD'er X noemen, want ik weet zijn naam niet. 's Middags te gen een uur of drie werd ik door X uit de cel gehaald en naar een kamer gebracht waar nog een viertal SD'ers waren. Van den Berg, een Nederlandse SD'er had de leiding van het verhoor. Weer meer klappen dan vragen. Ik werd meegenomen naar een kelder en daar zo afgeranseld, dat ze die dag niets meer met me konden beginnen". Van der Voort kwam hierna in Ha ren terecht waar hij werd opgesloten in de dodencel. Vandaar ging hij op transport naar het concentratiekamp te Vught, waar hij enkele maanden later wist te ontsnappen. Via Krimpen aan de Lek kwam hij op een onderduik adres in Veenendaal terecht vanwaar- uit hij opnieuw deelnam aan de ver spreiding van illegale lectuur en het voorbereiden en uitvoeren van sabota gedaden en bonovervallen. Nog later deed de groep na de herformering een geslaagde overval op de drukkerij van de Schoonhoven- se Courant waar het personeel onder bedreiging verplicht werd illegale lec tuur in een deel van de krant op te nemen. Tot het einde van de oorlog bleef Van der Voort uit handen van de Duitsers alhoewel het verschillen de malen een dubbeltje op zijn kant was. „Er zullen weinig auteurs zijn, die schrijven zoals ik dat heb gedaan, maar ik ben dan ook geen schrijver", zegt Dirk van der Voort, zittend in een ge makkelijke stoel in zijn woning aan de Looierstraat te Velp. ,,Het zal onge veer zes of zeven jaar geleden zijn, dat ik pastoor Schaars tegen het lijf liep. Hij zei tegen me: schrijf eens een boek over je belevenissen uit de oor log. Niet uit winstbejag, sensatiezucht of zelfverheerlijking, maar louter en al leen om de tegenwoordige jeugd ken nis te laten nemen van de opofferingen die velen zich hebben getroost om nu van de vrijheid te kunnen genieten. Of ik nu al tegenwerpingen maakte en aanvoerde, dat ik geen schrijver ben (alles wat ik kgn heb ik mezelf moeten leren) hij bleef aandringen en ook verschillende oud-verzetsstrijders vonden dat ik dat best kon doeh. Ik heb me tenslotte gewonnen gege ven. Iedere keer als ik wat geschreven had raakte ik er over aan de praat met de ex-Scherpenzeler Wim Westra Hoekzema en dokter Renken uit Scher penzeel. De een wist zich dit nog te herinneren, de ander dat, met het ge volg dat het oorspronkelijke manu script nog wel eens werd gewijzigd. Ans Bremer heeft het voor me ge tikt en toen heb ik heel wat moeite moeten doen om het uitgegeven te krij gen. Verschillende uitgevers zonden 't terug totdat ik bij Pegasus in Amster dam terecht kwam. Ik wilde er niets aan verdienen en kon er zodoende vre de mee hebben dat ik als honorarium zes boeken zou ontvangen. Dat is ook de reden dat het boek maar f 7,90 kost. Wanneer ik het gebruikelijke honora rium voor het boek ontvangen zou heb ben had het zeker ruim tien gulden ge kost. Is de heer Van der Voort alleen ge komen tot het schrijven van dit boek omdat hij de hedendaagse jeugd wil in formeren met welke offers de vrijheid werd verkregen of hebben er nog an dere motieven een rol gespeeld? Ja zeker, zegt hij. Het weer opleven van het Duitse fascisme Is ook aanlei ding geweest om ja te zeggen tegen de mensen die er bij me op aandrongen om het boek te schrijven. Als ik men sen aan de macht zie komen als een Kiesinger, een Strauss en een Kiel- mannsegg als opperbevelhebber van de NATO, dan kan men met een gerust hart stellen dat het Duitse fascisme nog lang niet dood is. Deze Duitse mi litaristen kunnen geen werkelijke demo craten zijn en ik zal geen gelegenheid ongebruikt laten om de mensen op het potentiële gevaar van het weer oplaai ende Duitse militarisme te wijzen. Mijns inziens wordt hiervan het bewijs geleverd doordat men in Duitsland be paalde noodstandswetten in het leven wil roepen. Deze wetten kan men naar eigen inzicht toepassen en betekenen een wezenlijk gevaar voor de democra tie". Van der Voort is sinds 1933 steeds communist gebleven. „Ik heb 'n spreuk voor mezelf", zegt hij: „Ik ben met rood bloed in mijn aderen geboren, heb geprobeerd als socialist te leven en hoop als communist te sterven". De mensen hebben een verkeerde voorstel ling van het communisme, vindt hij. Dat komt doordat ze te eenzijdig lezen. Hun gedachten over het communisme baseren ze op toestanden achter het IJzeren Gordijn, maar ze vergeten, dat toen de Communisten daar aan de macht kwamen er heel wat andere toe standen heersten dan thans hier. „Overi gens ben ik de vaste overtuiging toege daan dat het kapitalisme bezig is zijn eigen graf te graven door zijn winst honger en steeds 'intensiever wordende concurrentiestrijd." Ondanks deze denkbeelden pleit het voor de Schrijver, dat hij de gelegen heid om in het boek communistische propaganda te maken ongebruikt heeft gelaten. Het is louter een verhaal over de belevenissen van „De arenden van de Gelderse Vallei" zoals de verzets groep van Ome Jan wel werd ge noemd. Het is een onopgesmukt ver haal, gespeend van alle romantiek. Hij gebruikt geen grote woorden. Hij be schikt er niet eens over. Eén bezwaar is er tegen dit werk. Het vermeldt weinig data van de ver schillende gebeurtenissen. Was dit wel het geval geweest dan was de histori sche waarde nog groter geweest. DE Zuidslaaf Bdris Ivkov (33) is een bijzonder sterk grootmeester zonder dat hij echter tot de tien sterkste spelers ter wereld behoort. Dat bleek o.m. in het toernooi'te Santa Monica, waarin hij negende werd van de tien die er aan deelnamen. Dat bleek ook in zijn tweekamp tegen Larsen (kandidaten toernooi 1965)die hij met 5>/«—2'/t kansloos verloor. Zodra er echter een toernooi wordt gehouden zonder een v&n de topspelers. is dezelfde Ivkov onweerstaanbaar. In het zonetoemooi te Vrnjacka Barna werd hij eerste zonder een partij te verliezen. Hij verzekerde zich daardoor opnieuw van een plaats in het interzo nale toernooi. Hieronder een fraaie par tij van Ivkov tegen onze landgenoot Zui- dema. die met een score van 7'/i uit 17 de veertiende plaats bezette. Wit: C. ZUIDEMA. Zwart: B. IVKOV. (Vrnjacka Banja 1967). Spaanse opening. 1. e2-re4. e7—e5 2. Pgl—f3. Pb8-cS 3. LH—b5, a7—a6 4. Lb5-a4. d7-d6 5. 0-0. Lc8d7 (Het degelijkste antwoord. Met het scherpe 5Lg4 6. h3. h51? zijn tot dusver geen duidelijke resultaten be reikt). 6. c2c3. (Ook de witspeler kiest een degelijke opzet anders had hij wellicht het gambiet 6. d4. b5 7. Lb3. Pxd4 8. Pxd4, exd4 9. c3l als uitgangspunt voor de komende strijd gekozen). NOOIT DOEN! 6Pg8—f6 7: Ddl—e2. IJ8-e7 8. d2d4, 0—0 9. La4c2! (Een stelling die bekend is uit de theorie, maar die ge woonlijk op een geheel andere wijze ontstaat, nl. na 4Pf6 5. 0—0, Le7 6. De2, d6 7. c3, Ld7 8. d4. 'O-O 9. Lc2. Het onderkennen van dergelijke verwisse lingen in de volgorde der zetten is een kenmerk van de- betere speler. Het is een van de redenen waarom een leek zich nooit mag laten verleiden om een boek over een opening te schrijven!). 9Tf8e8 10. d4d5, Pc6—a7 11. C3—C4 C7—c5 12. h2—h3, g7—g6 13. Kglh2, Pf6h5 14. g2—g4 Ph5-t4 15. Lclxf4. e5xf4 16. De2—d2, Le7—f6! (Deze tussenzet weerlegt de opzet van wit: de tegenstander krijgt het knoop punt e5 vast in handen.) 17. Pblc3. Lf6e5 18. Pf3xe>. dSxeS 19. f2—13. h7—h5! (Ivkov laat er geen gras over groeien en gaat meteen tot de aanval over). 20. Dd2—f2, Kg8g7. 21. Kh2—g2. b7—b5! "(Daarmee gaat zwart ook op de andere vleugel tot het offensief over. Op 22. Dxc5 kan nu o.a. 22bxc4' 23. Dxc4, Pb5 volgen). 22. Lc2—d3. b5xc4 23. Ld3xc4. Pa7-b5 24. Lc4xb5, a6xb5 25. b2—b3, Tf8—h8 26. d5—d6 (Een wanhopige póging om tot enig tegenspel te komen. Kansloos is ook 26. Dxc5, Tc8 27. Db4, hxg4, 28. hxg4, Lxg4! 29. fxg4. Dh4). 26h5xg4 27. I3xg4. Dd8—g5. (Dreigt direct te winnen door 28...,..., LXS4 29. hxg4, Dxg4t). 28. Df2—f3 Vanuit de diagramstelling won zwart snel en overtuigend. Hoe dat gebeurde wordt aan' de scherpzinnigheid van de lezers over gelaten. Mocht u het niet kunnen vinden, dan kunt u de volgende rubriek afwachten want daarinwordt het vervolg van de partij gepubliceerd. IVKOV abcdefgh ZUIDEMA OPLOSSING In de partij Stein Kholmov was na 37 zetten de volgende stelling ontstaan. WIT: Kh2. Dg3, Te7. pionnen a2, bJ/ g2, h3, g5. ZWART: Kg8. Dd5, Tf7. pionnen a5. bjèr5' volgde: 38. gö—g61, Tfi—f8 (38. Txe7 7 39. Db8t en mat.) 39. Dg3C7, Dd5d4 40. Te7f7, Tf8—e8 41. Tf7—f4, Dd4e5 42. Dc7-^f7t. Kg8—h8 43. Kh2—hl! en zwart gaf het op mei het oog op 43Delt 44. Tfl, De5 43. Df8t! en mat. HET Is een bijzonder verheugend verschijnsel, dat de jongere genera tie zich in de huidige strijd om de persoonlijke nationale titel zo geducht doet gelden. En het zijn zeker niet al leen de opzienbarende successen van een Wlersma en een Sybrands. die de dam- wereld met optimisme de toekomst doen inzien. Daar is b.v. de nieuwe Zuidhollandse kampioen Jan Weerheym. Wellicht wat minder begaafd dan de eerder genoem den.- heeft hij zich met een geweldig elan in de slopende slijtageslag, die de persoonlijke eindstrijd nu eenmaal is. geworpen Elke partij opnieuw toont een onwrikbare wil om te winnen. Dat alles nog niet „haarfijn'.' sluit, mag hem ge zien zijn leeftijd, zeker niet worden aan gerekend. Wat deze winstdrang kan bete kenen, zien we In onderstaande partij uit de vierde ronde: Wit: Jan Weerheym; Zwart: Dammis \an der Staay 1. 32—28 20—25 2. 31—27 19—24f 3. 38—32 17—21; 4. 43—33 2i—26; 5. 49—43 14—19 6. 37—31 26X37 7. 42x31 12—17; 8. 47—42. Voelt niets voor een tempostrijd. maar richt alles op een vroegtijdige- aanval: 8.' 7—12:-9. 41- -37 19-14: 10. 34—29. De consequentie van de agressieve witte op zet. Ook oude rot Van der Staay weet echter, waar hij 'zijn kansen moet zoe ken en blijft bi.1 zijn omsingeling: 1015-20: 11. 40-34 5—10; 32. 44—40 17-22: 13. 28x17 12x21: 14. 50—44. Vermijdt terecht: 31—26 (19—23) 26x17 (11x311 37x26 of 36x27 (14—19) met ge vaarlijke keitii.t'Slellinr voor (vit. 14.... 2-7 15. 27—22 18x27; 16. 31x22. Het nu \olgein e genie wordt algemeen als gunstig voo. z\va:t beschouwd, maa". Jonge spelers sr-uikken (gelukkig!) niet teiug van zulke theoretische dogma's. 167—12: 17. 46—41 1—7: 18. 32—28 12—17. Een moeilijke keus voor zwart. Misschien was (21—26) te overwegen. 19. 3731! 2126: niet (21—27) wegens 22—18 (13X22) 28-23 (19x28) 35-30 (24X35) 29—24! enz met dam. 20. 41—37 17—21; 21. 37—32 26x37 22. 32X41 21—26 23. 29—23»? (zie diagram). Hoewel wits voortzetting dubieus ge acht moet worden, getuigt hij van grote moed en een onblusbaar optimisme. De partij wordt nu vrijwel onberekenbaar en het partijverloop is slechts een van aeontelbare mogelijkheden. „23* 7—12: 24 41—37 10—15; 25. 34—29 vrijwel-noodzakelijk 12—17. Ook zwart weet van geen wijken en zet zijn omsingeling door: 26. 40—34 8—12; 27. 37—32 13—18: De tang Is ge reed 28. 22X13 9x18: 29. 42—37 3—9: 30. 48 42. Weigert de nu nog mogelijke vereen voudiging door 34—30 (25x34) 29X40 enz 24—30'?* 17-211 31, 36-31 9_13: 32- 31-27 Jammer. Na zijn gloedvol spel had zwart beter verdiend. Vo.r de lezers een interessante opga ve: Wat had u voor zwart hier gespeeld? Ook na zwarts minder scherpe voort zetting blijft het een wirwar van moge lijkheden, waar wit de beste weg vond: 33. 35x24 19x30; 34. 45—40 30—35: 35. 28—22 11—17: 36 22x11 6X17; 37. 33—28 4-9: 38. 29-24! Een fraai positieoffer: 38. 20x29: 39. 39-r-33 14-20; 40. 33x24 10x29: Na (20x29) volgt 29—22 met goed spel. 41. 24X33 2C—24: 42. 43—39 24-30: 43. 33—29 9—14; (4 38—33 15—20; 45. 42—38 12—18 en wit incasseerde de punten door 46. 29—23 18x29; 47. 33x15. N? nog enige zetten gaf zwart op. Een spectaculaire partij! ■OPLOSSING Oplossing vorige probleem. 41M43t:<9Hs°te)kStra: 26. 27. 30. 31. 33. 34. 35, jgZwart.^tWlersma: 7. 9. 10. 12. 10. 17. 18. wit had hier moeten spelen 41—37! en zwart kan geen profijt trekken van de gedeplaceerde schijf 31 bv. (18—23) 33—33 Belet 12—18 door 26—21 en 37—32. Na (9—14) volsrt 37—32! Belet weer (12—18) door 26—21 en na b.v (10—15) volgt verrassend 32—27!! (23x21) 34—39! Ook andere spelgangen geven voor zwart geen beter resultaat. Een beetie elementaire kennis van de kansberekening is noodzakelijk om het Zweedse partijtje (dd 18 maart) op de beste manier te kunnen ontwikkelen. 4 V7652 O 109 O 7 A AH854 4 B 8 O Z 1 2 4 H 1094 0 874 653 0 A B 9 64 O H 106 3 V 10 8 êm B 9 A3 VAHVB2 V52 A 732 Zuid gev„ NZ kwb. Zuid een harten noord een schoppen zuid drie harten noord vier harten. Tegen vier harten speelt west harten atfht voor. Zuid heeft twee redelijke spelmogelijkheden: a) de klaverkleur vrijspelen of b) de schoppenkleur ont wikkelen. Met open kaarten ziet u dat a) gelukt," namelijk als in slag 2 vanuit noord met een een kleine klaver wordt gespeeld. Is klaver (klein) spelen ook in theorie de beste aanpak? De vijf ontbrekende klaveren moeten dan 32 verdeeld zijn en daarop bestaat 68% kans. De omstan digheid dat west met een singleton kla-' ver wel met die kleur had kunnen uit komen of met een vijfkaart klaver de kleur geboden zou zijn factoren die dit- kanspercentage feitelijk nog vergro ten laat ik buiten beschouwing Indien zuid op de schoppenkleur af gaat (schoppenaas en schoppen na) slaagt hij wanneer de zes uitstaande schoppens 33 Zijn verdeeld, waarop slechts 86% kans bestaat. Daaraan mag toegevoegd worden .de kans dat west schoppenheer heeft bij een mogelijke 4:2 verdeling van die kleur. Bij een kans van '48% op die verde-. ling, bestaat er 24% kans dat west inder daad schoppenheer (vierde of tweede) bezit. Het totale winstcijfer van „spelen op de schoppens" bedraagt dus 60%. zodat deze speelwijze <b) iets minder kansrijk is. Nu vindt men dat natuurlijk niet alle maal aan de bridgetafel en 99% van de bridgespelers past helemaal geen kans berekening toe en speelt op intuïtie (er varing). Toch is het goed er iets van af te we ten, al was het alleen maar 'dit ezels bruggetje: „Wanneer u vijf kaarten in een kteur- mist. hoe groot is dan de. kans op een 2 3 verdeling? Ongeveer 2/3 ten hon derd! Indien u dit onthoudt, is zo'n spel niet zo lastig meer het aanspelen van kla veren geeft ruim .2/3 winstkans (precies. 68%), terwijl een ervaren speler moet kunnen begrijpen dat. er' zeker geen twee kansen op. drie aanwezig zijn, dat het vrijspelen der schoppens zal slagen. VAN HET BUITENHOF Het onlangs gehouden toptoernooi van het Haagse Buitenhof blonk weer uit door goede organisatie en een uitste kende bezetting. Amsterdams jeugdpaar Rebattu Jr.Sint won de' eerste prijs, de Rotterdamse combinatie Haver Jr.— Kallos werd tweede, deinternational* Kokkes—mr. C.-KaiSer was derde. Toen de (latere) winnaars en de nuipJ mers twee elkaar ontmoeten, kon het Rotterdamse paar-slechts in-'het laatste spel voordeel boeken. Dat gebeurde toen Sint een moeilijk contract minder juist afspeelde 'en zijn «tegenstanders daarvan uitstekend profiteerden. Wat 'cloet u?? 4 AB73 V 5 OAB9864 A 76 N W O Z A HV4 V A963 O V103 VJ09 West gever 'Niemand kwetsbaar. West en noord pasten r— oost één kla ver zuid doubleerde west paste noord' deed het conventionele l-od van vier harten.dat zijn partner (nadat oost paste) verplichtte tot zuid vier schop pen -T- einde. •Tegen vier schoppen komt west uit met harten zeven en -oosts hartenboer forceert zuids hartenaas. Slag 2 was voor schoppenheer iedereen bekende en in slag 3 volgde ruitenvrouw, west de ruiten twee, noord de vier en oostde ruiten vijf. Hoe verder?? Op 1 april de uitslag. HORIZONTAAL: 1. net niet (5) 4. oppassende oppassen (5). 9. Botjes (7). 11. deze vogel is groter dan 15 cen timeter (7) 12. dat is best (4) 13. zij wonen het dichtste bij (5) 14. Als je het er "niet in ziet is het een gat (4) 17. reeds voor (5) 19. dit is cultureel werk (5) 21. wat dit is,' is men tijdelijk kwijt (7) 22. Falstaff is zijn testament (5) 23. dit is naar beneden C5) 27. bedriegelijk slim (4) 28. ronde afsluiting in een flesje (5) 29. het paard in -het vestjeszakje (4) 32. schoppen en graden in huis (7> 33. het achterwege laten van de sui keroom kan voor zijn familie heel voordelig zijn (7) 34. in een roei'boot hoüdt men niet van deze vis (5) 35. pleegt haast onhoorbaar te val len (5) VERTIKAAL: 2. zo te horen liggen de Verenigde Staten in Limburg (7) 3. dit mag men nooit ernstig ne men (4) 5. hij huist in al zijn nakomelin gen (4) 6. rtiobiele bungalow (7) 7.' dit dier is aan zijn kop in orde (5) 8. De bekkenslag aan de deur (5) 10. de beste zijn niet aan boord (11) 11. lusthof der landlopers (11) 15. dat dier laat over zich lopen (5) 16. vreemd loon (5) 18. daar heeft men zich maar aan te houden (3) 20. dat is een zekere (3) 22. wie daar is kan goed zien (7) 24. rustplaats der hardlopers (7) 25. natte Slag (5) 26. winkelende vorst (5) 30. klinkende wig (4) 31. dat is een afhangende zaak (4) Oplossing vorige kruiswoordraadsel horizontaal: 1. bate, 4. bijstand. -9. stel, 13. Ate, 14. re, 15.. -sol, 16. ik, 17. opa, 18. long, 20. la, 22. me, 23. hoen, 24. tevens, 26. nanoen, 28. tin, 31. geloken, 33. patroon, 36. in,. 37. sta. 39.' ik, 40. we, 42. do. 44. stelt, 46. Ee. 47. la, 48. esp, 49. .Nederland, 50. uur, 51. t.t., 52. ss., 53. griep, 54. es. 56. id., 57. ui, 59. Nes, 61. td„ 63. noteren, 65, betonen, 67. Urk, 70. tenger. 72. orpren. 76. teen, 78. as, 80. al, 81. nest. 83. are. 84. ga. 85. ale. 87. ei, 88. eer. 89. park. 90. nodigen. 91. anno. VERTICAAL: 1. balk, 2. A.TiO., 3. tent,- 4. beleven, 5. ss., fi. ton. 7. al, 8. dienaar, 11. Epe, 12. land, 19. gewond, 21. An, 22. ma, 23. herrie. 25. st, 26. N.N., 27. te, 29. interieur. 30. ho, 31. geweten, 32. li. 34. o.k., 35. Naarden. 37. stern. 38. alles. 41. Est' 43. ons. 44. S.D.G.. 45. tap. 46. Ede. 47. lui. 52. sieren. 55. storen. 57. ut. 58. vergaan, 60. Tegeien. 62. dn., 64. Ob. 66. es, 67. Ur, 68. k.o., 69. star 70. teer, 71. es. 73. Ra, 74. neen. 75. stro, 77. era. 79. Eli, 82. sen, 85. ad. 86. eg.

De Vallei | 1967 | | pagina 15