Accommodatie Bergbad aanzienlijk, verbeterd Nieuwe school in Fuikenweide Crisis in MACRO nu weer fel opgelaaid Van Dam: Ik ben gewipt GEEN VUILNIS AAN DE RAUWEVELDSEWEG Jonge vaklieden hebben zware week achter de rug Bondsonderscheiding voor vogelliefhebbers Goede begeleiding tijdens leerperiode „Advendo" verhoogt contributie Smecoma-examens in de Talmaschool Niet bang ïoar het nieuwe bad BESTUUR AFGETREDEN NA SAMENSPEL TUSSEN VAN DAM EN KNEEPKENS Weer PriJ s 111 Vallei vogels loterij MIST u uw Bel: 3550 4079 VERSTEK VERTROUWEN Niet de duurste ..Beat met Next" Schietnieuws Dames voorgelicht over eigenschappen Firet-produkten Geen verzoek om meer geld Geen VA .D. maar C.H.I ZATERDAG I APRIL 1967 ADVERTENTIE VEENENDAAL In natuurbad Het Bergbad is men intensief bezig ver anderingen en verbeteringen aan te brengen voor het bad op 4 mei open gaat. Er worden aanzienlijke verbete ringen tot stand gebracht zowel aan als om het bad. Volgens het bestuur bete kent het overdekte instructiebad dat vandaag in V'eenendaal wordt geopend alleen maar een vooruitgang voor het Bergbad. Alhoewel de rapporten van de weke lijkse monsters, genomen door het wa terbouwkundig laboratorium te Biltho- ven, altijd positief zijn, worden er toch enkele verbeteringen aangebracht in het waterreinigingssysteem van het bad. Er is een nieuwe pomp bijgezet, zodat het water nu sneller kan worden gefilterd. Bovendien heeft men langs de strandzijde van het bassin een vier me ter breed tegelperron aangelegd. De afscheiding tussen dit tegelperron en het strand wordt gevormd door een haag van vijfhonderd rozenstruiken. Deze haag wordt op enkele plaatsen onderbroken door voetbaden, zodat men alleen nog maar in het water kan ko men met schone voeten. Het tegelper ron kan bovendien door liefhebbers ge bruikt worden als zonnestrand. De ba ders, die liever in het zand willen zon nen, kunnen zich terugtrekken achter de kleurige rozenhaag. In het ondiepe bassin, bestemd voor de jeugd, komt een glijbaan waarvan ongetwijfeld veel gebruik zal worden gemaakt. Dit geldt ook voor het kleu- terbad, dat eveneens een metamorfose ondergaat. De achtergrondmuziek zal in het ver volg wat beter te horen zijn en wat zuiverder uitkomen met de gloednieu we geluidsinstallatie die is aangebracht. Bedrijfsleider J. Vermeulen heeft er voor gezorgd, dat de speeltuin wat kleu riger dan vorige jaren uit de verf komt. De entree- en abonnementsprijzen, die in verhouding met andere baden in de omgeving vrij laag liggen, zijn gelijk gebleven aan die van vorig jaar. Tot acht april kan men boven dien gebruik maken van een geredu ceerd abonnemententarief. De leiding van het bad ziet geen en kel onheil in het nieuwe overdekte in structiebad. „Integendeel", zegt dhr. G. Hendriks hierover! „Door het in structiebad zijn er veel meer mensen in de gelegenheid de zwemkunst mach tig te worden dus het Bergbad zal zich moeten voorbereiden op een toename van het bezoekersaantal". De heer Ver meulen: „Als het koud is komen de mensen toch niet hier zwemmen, dat hebben ze nog nooit gedaan, dan mo gen ze van mij naar het overdekte bad gaan, maar als het mooi weer is, kan ik me voorstellen, dat men liever in een zonnig open bad zwemt". Al met al gaat het Bergbad, met een beet je medewerking van de weersomstan digheden een veelbelovend seizoen te gemoet. SCHERPENZEEL Door de opper wachtmeester der Rijkspolitie, de heer Hietbrink is de zesde trekking verricht van de grote Valleivogels-verloting. De maandprijs van f 50,is gevallen op lot nr. 1330. De gelukkige witmaar werd de heer A. van de Velde, Kerkstraat 27, Utrecht. De volgende trekking zal plaats hebben op 28 april. dagblad DE VALLEI tot 17.30 u. 'v! tot 19.30 u. Zaterdags ,mm 16.30—17.30 VEENENDAAL Binnen niet al te lange tijd kan de bouw worden verwacht van een nieuwe christelijke school aan de Fuikenweide. Het wordt een drie-klassige semi-permanente school volgens het Ma- vem-systeem. De bouwkosten worden ge raamd op f 230.000,—. In november 1964 nam de Veenendaalse gemeenteraad het principebesluit aan de Centrale Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente medewerking te verlenen voor de bouw van een school voor gewoon la ger onderwijs in de wijk Schrijverswijk Engelenburg. Met verschillende overheidsinstanties, die betrokken moeten worden bij de bouw van een school, zijn sindsdien in nauw overleg met vertegenwoordigers van de Centrale Kerkeraad diverse besprekingen gevoerd, die er uiteindelijk toe hebben geleid, dat een urgentieverklaring is ont vangen voor de bouw van de school. RHENEN Sinds de donderdagavond gehouden ledenvergadering heeft de MACRO geen bestuur meer. Die avond werd door de leden een motie van vertrouwen verworpen met als gevolg, dat het bestuur en-bloc aftrad, uitge zonderd voorzitter D. J. Bovenschen, die om statutaire redenen aanbleef. De vergadering had een emotioneel verloop, dat nog werd aangewakkerd toen het geroyeerde lid, de heer J. P. Kneepkens plotseling ten tonele verscheen. Hij wendde zich tot oud-voorzitter E. J. van Dam, die even later samen met de heer Kneepkens de vergadering verliet. Voor het bestuur was deze daad aan leiding aan de goede bedoelingen van de heer Van Dam te gaan twijfelen. De crisis in het MACRO-bestuur da teert niet van vandaag of gisteren. Zoals wij enige tijd geleden al uit voerig hebben bericht is er sprake van een zekere controverse tussen oud voorzitter Van Dam en de overige be stuursleden. De heer Van Dam werd op een eerder gehouden bestuursver gadering door de heer Bovenschen op gevolgd. De oud-voorzitter vond van zichzelf, dat hij op onjuiste wijze bui tenspel was gezet. Hij werd in deze veronderstelling gesterkt door de heer Kneepkens, lid van de kascommissie, die het bestuur in een bijzondere le den vergadering openlijk aanviel. De heer Kneepkens werd geroyeerd toen bleek dat hij mevrouw Leccius- de Ridder had benaderd om, zoals hij Irèt formuleerde, „haar te bewegen haar invloed aan te wenden om de heer Van Dam weer op de voorzitterszetel terug te brengen". Hij deed haar toen de suggestie aan de hand geen toestemming te verlenen voor het organiseren van de jaarlijkse cross op Hemelvaartsdag (zij is eige naresse van het terrein waar op de cross wordt "gehouden). De heer Kneepkens heeft overigens op de bewuste buitengewone vergade ring ontkend dat hij mevrouw Lec- cius-de Ridder deze gedachte zou heb ben opgedrongen. VEENENDAAL Het plan om aan de Rauweveldseweg een vuilnisstort plaats te creëren is van de baan. Hiertegen bestaan van provinciale zijde over wegende bezwaren van planologische en landschappelijke aard en als het terrein niet als vuilnisstortplaats kan worden gebruikt is het ook financieel niet verantwoord hiervoor f 110.000.uit te geven. De raad besloot in september van het vorig jaar dit perceel grond ter grootte van 5,5 hectare aan te kopen van de heer D. van Dijk te Achter berg, die het voor ruim een ton wel van de hand wilde doen. Het perceel is (gedeeltelijk) gelegen binnen de omgrenzing van het gebied, dat op grond van zijn nationale beteke nis, zijn landschappelijke en natuur wetenschappelijke waarde, voorkomt op de door het rijk vastgestelde lijst van natuurgebieden. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft daarom be zwaar gemaakt tegen de uitvoering van werken op het betrokken perceel zoals de inrichting tot vuilnisstortplaats, het storten van vuil of de oprichting van eon vuilverbrandingsinstallatie. Het bezwaar van de minister is ge grond op de volgende overwegingen: Het in het geding zijnde natuurge bied heeft een zodanige grote natuur wetenschappelijke waarde, dat het als natuurreservaat gedeeltelijk door de Staat en gedeeltelijk door de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten wordt beheerd. Het onderhavige perceel is weliswaar aan de rand van dit reservaat gelegen, doch, de gesteldheid van de bodem van het gebied in aanmerking genomen, is aantasting van de biotoop van het re servaat door verontreiniging van het grondwater geenszins uitgesloten. Het in geding zijnde perceel maakt niet alleen voor een gedeelte deel uit van het natuurgebied „De Hel", doch vormt naar de andere zijde een onder deel van uitgestrekte, als weidevogel- gebieden waardevolle graslanden langs de Grift, waarvan door het gebruik als vuilstortinrichting de oprichting van een vuilverbrandingsinstallatie ernstige aan tasting moet worden gevreesd. Een vuilstort- en/of een vuilverbran dingsinstallatie zou het ter plaatse nog bijzonder gave en fraaie landschap ern stig verstoren en is op grond daarvan onaanvaardbaar. Uit recreatieve overwegingen zou de aanleg van een vuilstortplaats en/of de oprichting van een vuilverbrandingsin stallatie moeten worden betreurd. De inrichting van een vuilstortplaats en/of de oprichting van een vuilver brandingsinstallatie op het betrokken perceel is uit natuurwetenschappelijk, landschappelijk en recreatief oogpunt onaanvaardbaar en zou een goede na tionale ruimtelijke ordening schaden. Het gebied, waarvan vorenbedoeld perceel deel uitmaakt is in het vige rende bestemmingsplan bestemd voor bosbouw of voor het agrarisch bedrijf, met welke bestemming de oprichting van een vuilstortplaats en/of een vuil verbrandingsinstallatie in strijd is. De heer Van Dam zei bij dezelfde gelegenheid dat hij bereid was als be stuurslid aan te blyven. De ledenver gadering sprak opnieuw vertrouwen in hem uit en de „MACRO-affaire" leek daarmee tot het verleden te be horen. In de afgelopen weken heeft het be stuur drie maal vergaderd en even zo vaak liet de heer Van Dam verstek gaan. Dit was voor het bestuur aan leiding om de oud-voorzitter voor de vierde keer uit te nodigen om hem in de gelegenheid te stellen de bezwaren tegen het bestuur, die er kennelijk bij hem waren gerezen, kenbaar te ma ken. Hij verscheen inderdaad op de bewuste veradering en stelde toen dui delijk, dat hij nog steeds de indruk heeft, dat men hem destijds als voor zitter heeft willen wegwerken. Een der aanwezige bestuursleden merkte op, dat het bestuur ten op zichte van de heer Van Dam diverse malen een te slappe houding had aan genomen. Men zou destijds de bestuur lijke tekortkomingen van de heer Van Dam wel hebben gezien, maar de mond toen hebben dicht gehouden. Voorzitter Bovenschen stemde hierin toe. „Inderdaad", zo zei hij, „is dat het geval, maar we hebben dat gedaan om de heer Van Dam de hand boven het hoofd te houden en niet om hem weg te werken". De heer Bovenschen gaf toe dat er van bestuurszijde fou ten zijn gemaakt. Enkele bestuursleden lieten daarna merken dat voor hen de maat zo langzamerhand vol was; onder deze omstandigheden wilden zij niet langer op hun post blijven. Toen bovendien de heer Kneepkens om de hoek kwam kijken en de heer Van Dam de vergadering verliet, werd en voorgesteld een motie van ver trouwen in te dienen. Nadat de bijeen komst een kwartier was geschorst werd er tot stemming over gegaan. Met 25 tegen 13 stemmen werd de mo tie verworpen. De leden, die het niet eens waren met de uitlatingen van de heer Van Dam, stemden tegen de motie, om zo te bereiken dat er een geheel nieuw bestuur zal worden gekozen. Dat zal dan volgende week, op vrijdag 7 april gebeuren. Voor zover onze inlichtin gen strekken hebben alleen de heer Rouw en de heer Van Dam zich her kiesbaar gesteld. D. J BOVENSCHEN VEENENDAAL Negentwintig jonge vaklieden zijn dinsdagmorgen begonnen aan het 32 uren durende praktijk-examen voor hel Smecoma (afkorting van Stichting vakopleiding ingesteld door de patroonsorganisaties van Smeden, Constructie- en Machine- bed rij ven)-diploma onder toezicht van de leraren in het gebouw van de lage re technische Talmaschool. Vrijdag middag om vijf uur moest hun werk stuk gereed zijn, waarna het ter cor rectie opgezonden werd. Dit examen vormt de afsluiting van een twee-jarige praktische opleiding die de jongens na hun LTS in hun bedrijf hebben ge had, volgens het leerlingen-systeem. Het theoretische deel van de opleiding wordt in de avonduren in de Talma school gegeven. Indien de leerlingen voor beide onderdelen van het examen slagen het theoretische deel vindt over twee maanden plaats dan mo gen ze zich adspirant-gezel of adspi- rant-monteur noemen. Ook hebben ze dan recht op een (in de cao vastge stelde) loonsverhoging van f 5,50 per week. Het Smecoma-onderwijs is slechts één van de vele mogelijkheden, die er voor de jonge mensen, die met een diploma de lagere technische school verlaten, zijn om in hun vak vooruit te komen. In allerlei bedrijfstakken kent men te genwoordig het leerlingenstelsel waar in 't bedrijf praktisch onderricht gege ven wordt, terwijl avondcursussen aan de technische scholen voor de nodige theorie zorgen. Zo kan men aan de Tal maschool, behalve voor het Smecoma- diploma ook lessen volgen voor de the orie voor het Bemetel, VEV en de Stichting Vakopleiding in het Bouwbe drijf. Binnenkort zal in Veenendaal ook de mogelijkheid voor de VAM, vakoplei ding automobielen en motoren, gegeven worden. De aankomende automonteurs moeten voor deze opleiding nu nog naar Ede. Behalve de genoemde opleidingen zijn er in vele andere bedrijfstakken mogelijkheden voor een voortgezette op leiding. In vrijwel alle gevallen is de te volgen methode en de duur van de studie vrij wel gelijk aan die bij het Smecoma. Men volgt eerst een cursus van twee jaar voor het diploma adspirant-gezel of -monteur, daarna een evenlange cur sus voor gezel of monteur, terwijl daar na veelal de gelegenheid bestaat het patroonsdiploma te behalen. Zo heeft iedere leerling, die de LTS verlaat de gelegenheid een opleiding tot het niveau van UTS te volgen. Allerlei middelbare leidinggevende functies staan dus voor hen open. Op het gegeven onderwijs wordt van twee zijden controle uitgeoefend. Door een landelijke consulent, een vakman op een bepaald terrein, die verbonden is aan een der vakopleidingen en een re gionale consulent, die toezicht houdt op alle takken van voortgezet onderwijs in zijn district. De landelijke consulent van het Smecoma, de heer C. Z. Kooyman, en de regionale consulent de heer A. W. v. Hoof vertelden ons in 't bijzijn van de Hoof, vertelden ons in het bijzijn van de heer G. Zoet in een fler lokalen van de Talmaschool waar een deel van de examinandi aan hun taak bezig was over het verschil in hun taken. Het bleek, dat de heer Kooyman zich voor namelijk met het praktische onderwijs bezighoudt. Hij verschijnt in de bedrij ven om toezicht te houden op de vorde ringen van de leerlingen. Hij controleert ook of de leiding van de bedrijven vol doet aan het geven van opleiding en het afwerken van het vastgestelde program ma. Hij zal ook bemiddelen, indien er van de zijde van de leerling of werkge ver klachten zijn over de naleving van het leerlingencontract. De taak van de heer Van Hoof is een geheel andere. Hij houdt toezicht op het VEENENDAAL In het bericht over de openbare aanbesteding van het po litiebureau, dat in ons nummer van woensdag werd geplaatst is een onjuist heid geslopen. Gemeld werd dat de hoog ste inschrijving voor het loodgieters- werk gedaan zou zijn door firma A. van Harn in Veenendaal, met een bedrag van f 45.900,Dit is niet juist, de hoogste aannemer op dit onderdeel schreef in voor een bedrag van ruim f 55.000,Voor de^gemaake fout bie den wij onze lezers gaarne onze ver ontschuldigingen aan. RHENEN In gebouw „Irene" werd tijdens de gisteravond gehouden leden vergadering van de. volièrevereniging ,,De Kleurvogel" hulde gebracht aan de heer E. de Jager, die vanwege zijn bijzondere verdiensten voor de vereni ging werd onderscheiden niet de bonds- medaille, die hem op de revers werd gespeld door de echtgenote van de Bur gemeester, mevrouw J. >1. A. Bosch van Rosenthal-Den Tex, erevoorzitster. Dhr. De Jager vas onder meer twaalf en een half jaar bestuurslid van „De Kleurvogel". De avond werd verder op geluisterd met enkele films, waaronder de Russische speelfilm „De koning van de Manege". Een nieuwtje is nog, dat de volière, die in het gemeentelijk plantsoen aan de Herenstraat staat, wordt afgebroken. Er is trouwens niet veel meer voor nodig, want de jeugd heeft er al veel van ge sloopt. Het ligt in het voornemen bij het be jaardencentrum „De Tollekamp" een nieuwe te bouwen, geheel in stijl van het bejaardencentrum, waar de bewo ners straks van de gevederde vrienden zullen kunnen genieten. De jeugd heeft er dan bovendien geen vat meer op. De tekeningen voor deze nieuwe volière zijn al in de maak. In september houdt „De Kleurvogel" een groots opgezette tentoonstelling in gebouw „Irene". lesprogramma in de scholen. Boven dien .geeft hij voorlichting aan de ouders van leerlingen van de lagere technische scholen in zijn district over de voor hun zoon bestaande mogelijkheden. Hij hoeft geen vakman te zijn op technisch terrein, maar moet wel alle mogelijkhe den van het vervolgonderwijs kennen. Hij verzorgt ook het sociaal-pedagogisch contact, ondermeer door huisbezoeken, indien er iets mis gaat met de opleiding van een der jongens. Vaak liggen slech te studie-resultaten voor iemand, die op de LTS steeds van een goed ver stand had blijk gegeven op het vlak van moeilijkheden in het milieu, waarin hij verkeert: zijn gezin of zijn vrien denkring. Om de voorlichting zo ruim mogelijk te doen zijn, wordt aan alle ouders van leerlingen in de hoogste klassen van de LTS een folder over de voortgezette op leiding toegezonden, tegen de tijd dat de examens beginnen. In juni en juli legt de heer Van Hoof in alle" gezinnen huisbezoeken af om persoonlijk de ou ders op de mogelijkheden van het leer lingenstelsel te wijzen. Bovendien geeft hij voorlichting tijdens ouderavonden. In Veenendaal en omgeving heeft het voortgezette onderwijs een grote be langstelling. De heer Van Hoof wist te vertellen, dat 80 procent van alle tim merlieden hier een vervolgopleiding in het leerlingenstelsel volgt, tegen een SCHERPENZEEL Os-Ka-Di heeft weer een enorme hoeveelheid verzoe ken ontvangen voor een optreden van Rythm and Bluesgroup „Next" uit Dor drecht. Zaterdag 1 april staan ze weer op het podium in de zaal van hotel „Boszicht". „Next" is bezig om zich in Scherpen- zeel en wijde omgeving een enorme po pulariteit te verwerven. SCHERPENZEEL De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de Schietvereniging Scherpenzeel die de ze week werden gehouden luidden als volgt: J. Koudijs 93; C. Valkenburg 92; M. Berendse 90; P. v.d. Work 90; J. Koot 87; A. C. van Dusschoten 85; J. Dave- laar 85; R. van Eist 85; J. van Enge lenhoven 83; B. Geefshuysen 82; J. ten Broek 81; J. van Eist 80; A. Valken burg 80; H. Methorst jr. 78; H. Pater 77; W. Klumpenaar 75; H. Methorst sr. 73; A. H. van Rooi jen 61. VEENENDAAL De Vrouwenraad van Hollantor organiseerde dezer da gen een produktvoorlichtingsbijeenkomst met als onderwerp: „FIRET-produkten voor de woninginrichting". Tijdens de ze bijeenkomst, die werd bijgewoond door ongeveer 40 echtgenotes en ver loofdes van Hollantor-werknemers, ga ven enkele deskundigen een beeld van de mogelijkheden van vezelvlies in de keus, matrasbeschermers en treekus- sens. De heer VV. P. Rüter, verkoopleider, gaf in zijn inleiding een overzicht van de produkten, hun toepassingen en ei genschappen. Uit zijn betoog bleek dui delijk, dat Hollantor op dit gebied reeds een belangrijke rol speelt. De heer W. Kortekaas, projectleider, sprak in het bijzonder over Firet-vloer- bedekking en gaf de dames tal van praktische wenken voor de aankoop en gebruik van tapijt en ondertapijt. Van de gelegenheid tot vragen stellen en discussie maakten de dames een gre tig gebruik. Ook over de fabrikage wil den d edames meer weten. Tijdens een rondgang door een deel van de fabriek had de bedrijfsleider, de heer W. Bosga, dan ook nog vele vragen te beantwoor den. landelijk percentage van zestig procent» Bij de andere cursussen liggen de cij fers vergelijkbaar. I)e heer Kooyman voegde daar nog aan toe, dat bij Sme coma het aantal geslaagden, wat het praktijkgedeelte betreft in Veenendaal altijd maximaal honderd procent is ge weest. Gezien de prestaties van de jon gens die op dit moment examen aan het doen zijn, verwachtte hij ook voor dit jaar een gelijk resultaat. Hij vein. <1- de zelfs uat er weer vrij veel hoge cjj- fers gegeven zullen worden. EDERVEEN De leden van de voet balvereniging „Advendo" in Ederveen hebben er deze week mee ingestemd, dat de contributie met ingang van 1 augustus met 85 ct per maand omhoog gaat. Men besloot hiertoe tijdens een vergadering, die in café „Marktzicht" werd gehouden en die tot vreugde van het bestuur uitzonderlijk goed werd be zocht. De contributieverhoging was overigens niet het enige belangrijke punt, dat de leden onder de aandacht werd ge bracht. Ook de wekelijkse training werd aan een beschouwing onderworpen. Het bestuur uitte zich lovend over de werkwijze van trainer Van Laar, maar moest minder positieve geluiden laten horen ten aanzien van het bezoek van de spelers aan de wekelijkse trainings avond. Advendo's voorzitter, de heer A. Marcus, hielde een warm pleidooi hierin verandering te brengen. Verder werd tijdens deze vergadering afscheid genomen van de jeugdleider de heer Groeneveld, die zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt zag zijn functie neer te leggen. Uit de ver gadering kwam geen nieuwe leider voor de jeugd naar voren en het be stuur hoopt nu maar, dat er zich binnen kort hiervoor een gegadigde zal melden bij de heer G. Pater. Meer belangstelling van de zijde van de leden was er voor een functie in de ontspanningscommissie. Hiervoor stel den zich beschikbaar de heren G. Ha- zeleger ,R. Lam, B. van Beek, G. Har deman, N. van Bèek en J. van Beek. De vergadering werd besloten met een woord van bemoediging aan het adres van de eerste-elftalspelers, die zaterdag in de uitwedstrijd tegen Be- verweerdse Boys het kampioenschap kunnen behalen. VEENENDAAL. Tegelijk met de behandeling van de begroting over 1966 ging de Veenendaalse gemeenteraad er mee akkoord dat aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën een verzoek werd ingediend om een aanvullende bijdrage uit het Gemeente fonds. In de eerstvolgende vergadering krijgt de raad een voorstel te behande len dit verzoek ongedaan te maken. „Door verschillende meevallers en het niet tot uitvoering komen van en kele kapitaalswerken zoals de rioolwa terzuiveringsinstallatie en het zwembad kon de begroting in de loop van het dienstjaar 1966 sluitend worden ge maakt", zo schrijft het college in het voorstel. LEERSUM In het raadsverslag van Leersum stond vermeld, dat wet houder De Vries deel uitmaakte van de WD-fractie. De heer De Vries is ech ter lid van de CH-fractie.

De Vallei | 1967 | | pagina 3