Directeur voor kanton rech ter „Ik had al gehoord, dat Wageningen niet mals is GEVONDEN EN VERLOKEN Veiling Septer Tiel Pasen 'n onwerkelijk feest? Geitegeheim aan t licht Proeftijd Voornemen Betvijs Mankement Ontslag Uitbreiding Uit de bocht OnA tu iuloii wl oeh mêmm le ASSURANTIEKANTOOR MULDER ft VERZEKERINGEN ft HYPOTHEKEN ft FINANCIERINGEN BURGERLIJKE STAND RHENEN löNDAGSDTOfiN VEENENDAAL RHENEN AMERONGEN EDERVEEN RESTEREN 0PHEUSDEN SCHERPENZEEL Grondaankopen voor verbreding van de Boslaan Wethouder was voor subsidie, maar stemde tegen N.C.V.B. vierde 15de verjaardag ZATERDAG I APRIL 1967 WAGENINGEN Omdat hy zijn vrouw in een auto had laten ryde» die verschillende gebreken vertoonde was de zaadhandelaar G. van B. uit Ede gedagvaard om voor de kantonrechter, mr. A. C. v. d. Brand, te verschijnen. Van B. zelf, een druk man, had geen tijd voor de rechtszitting kunnen vinden en daarom zijn vrouw laten gaan. Zy was echter zonder de vereiste schriftelijke machtiging van haar man verschenen, hetgeen voor ditmaal door de juridische vingers werd gezien. Mevrouw Van B. verklaarde dat ze in de wagen had gereden omdat ze toen nog niet in het bezit was van een rybewijs („nu wel"), maar dat er al een nieuwe wagen In de garage stond. De kantonrechter wilde toen wel eens weten waarom mevrouw dan niet in de nieuwe wagen had gereden, omdat van de oude ook 't chassis reeds groten deels vergaan was, de uitlaat niet helemaal deugde en dat een dergelyke wagen een gevaar op de weg betekent. Me vrouw vertelde verder, op verzoek van de kantonrechter, dat „het gevaar" drieënhalf jaar geleden voor f 2600.was gekocht en dat de sloper er nog f 100.voor bad betaald. „Tja", meende de kantonrechter, „dat is de opbrengst van een vod". De officier van Justitie, mr. R. A. Th. Gevers Deynoot, zei in zyn requisitoir dat het eerder aangeboden transactie-bedrag toch wel wat hoog was omdat het hier een „20-kilometer-wagen" betrof, waar op het parket waar schijnlijk geen rekening mee was gehouden. Hij wilde hier wel rekening mee houden omdat, zo zei hij: „voor kruiwa gens per slot van rekening ook geen speciale eisen zijn voorgeschreven". Hij eiste 'n geldboete van f 60.subsidair zes dagen hechtenis. De kantonrechter wilde hierop weten of mevrouw hier iets op tegen had, waarna hij na haar antwoord „nee, dat is goed" vonniste met f 75.of zeven dagen. De heer L. M. J. (35), directeur uit Boxmeer, had niet geheel rekening ge houden met de maximum snelheid op de Arnhemseweg te Ede. Verdachte zei het zeer te betreuren voor de balie te staan, omdat hij nog nooit eerder met de justitie in aanraking was geweest, waarna hij vertelde dat zijn harde rij den te wijten was geweest aan een suk kelende voorganger. „Gezien mijn voor geschiedenis", zo zei hij, „kunt u wel aannemen, dat ik niet zo stom ben om honderd te rijden waar maar zestig is toegestaan". Hij beriep zich ook op het feit, dat hij pas sinds kort zijn direc teursfunctie had verworven die tegelij kertijd een grotere wagen voor hem meebrengt en dat hij nog niet helemaal aan de reactie van dit nieuwe voertuig gewend was. De officier van Justitie vond, dat de toelichting van verdachte wel enige in druk maakte, maar aan de andere kant laakte hij het, dat verdachte tegen ver balisant had gezegd de snelheidsaandui ding niet gezien te hebben. Hij eiste 'n geldboete van f 150 of vijftien dagen. De kersverse directeur merkte lako- niek op, dat hij wel een stevige straf verwacht had omdat hij ook al van kennissen had gehoord dat men in Wageningen niet altijd even mals is. Hij zei er verder weinig aan toe te voegen te hebben en liet het woord weer aan de kantonrechter die vonniste met f 100 of tien dagen en een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook te hard gereden had de uit Gors- sel afkomstige bedrijfsleider van 'n ga rage A. W. P. Verdachte had zijn raads man meegenomn die voor hem na de eis van de officier van justitie van f 150 of vijftien dagen en een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid van drie maanden met een proeftijd van twee jaar zei dat voor P. de voorwaar delijke straf weinig betekende, omdat hij toch het vaste voornemen had niet meer te hard te rijden. Reden voor hem de kantonrechter te vragen enkel te willen volstaan met een geldboete. Deze vond daar echter kennelijk geen enkele rede nen voor aanwezig en vonniste conform de eis. Voor hetzelfde feit, maar nu op een bromfiets stond terecht de 20-jarige Ben- nekomse drukker W. van de W. Hij had de overtreding begaan op de Benne- komseweg te Ede toen hij van zijn zuster afkwam. Verdachte vertelde dat hij bij zijn weten beslist niet te hard had gereden en vond dat zijn stelling wel was bewezen doordat hij pas buiten de bebouwde kom was aangehouden. De politie had in het verbaal echter ge schreven dat zij W. reeds binnen de kom had gevolgd. De officier van Justi tie die van mening was, dat verdachte wanneer hij denkt dat hij niet te hard rijdt strakè, helemaal te hard gaat rij den en eiste een geldboete van f 50 of 5 dagen. De kantonrechter deed nog een paar rijksdaalders boven op, maakte er f 65 of zes dagen van en maakte een einde aan de zaak met de opmerking, „dat hij het al zo vaak had gezegd en dat het steeds weer opnieuw blijkt dat brom fietsers zich niet aan de maximum snel heid houden". De Utrechtse PTT-ambtenaar G. de K. was ook een van de vele snelheids maniakken. De 61-jarige ambtenaar wist te vertellen,dat de schuld lag bij een afwijking in zijn kilometerteller. Zijn betoog begon hij met de toevoeging aan de kantonrechter: „Moet U es luiste ren", waarna de kantonrechter hem te verstaan gaf, dat hij dat echt niet be hoefde te zeggen, omdat hij dat de hele dag deed. Verdachte vertelde verder over zijn kapotte kilometerteller, die later bleek al acht maanden kapot te zijn en steeds achttien kilometer te wei nig aanwees. Dê officier van Justitie besteedde wei nig woorden aan de zaak en eiste 25 of twee dagen. De kantonrechter was van mening, dat verdachte wel eens eerder op het mankement aan zijp tel ler bedacht had mogen zijn en kon zich niet voorstellen dat wanneer De K. in een file rijdt en zijn teller maar twee endertig aanwijst hij daar dan niet op merkzaam op wordt gemaakt. Hij vond geen reden aanwezig om te gaan bene den het eerder aangeboden schikkings voorstel en vonniste met 50 of vijf da gen. aan de politie echter verklaard dat hij door de zon geplaagd zijn ogen had af gewend naar de grond en daardoor niet de wagen had zien aankomen, waarmee hij in botsing was geraakt. De officier vond, dat Van der W., maar goed uit had moeten kijken en wanneer hij niks kon zien had moeten stoppen. Hij eiste een boete van f 40 of vier dagen, met welk bedrag de kanton rechter zich kon verenigen. De Renkumse kapper E. V. werd be boet met f 25 of twee dagen omdat hij zijn huisje was gaan uitbreiden zonder WiMiMHM Heden, zaterdag VEENENDAAL Instructiebad 14.00 uur: demonstraties zwemles en gelegenheid voor bezichti ging. RENSWOUDE Gebouw Rehoboth, 19.00 uur: bazaar mu ziekvereniging. BIOSCOPEN Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur: „Fantastisch Experiment". Het Centrum, Leersum, 20.00 uur: „Gods Geuzen". Morgen, zondag BIOSCOPEN Luxortheater Veenendaal 15.00 uur: „Fantastisch Experiment" en 19.30 uur: „Avontuur in Honkong*. Het Centrum, Leersum, 15.00 uur: „Trom men des doods" en 19.30 uur: „Gods Geuzen". daarvoor vergunning te hebben van het college van burgemeester en wethou ders. De kapper verklaarde niet te weten dat dit verboden was omdat de verbou wing zich geheel binnenshuis had afge speeld en er aan het uiterlijk van het huis niets veranderde. De officier van Justitie kon hier wel inkomen en eiste een geldboete van f 25 of twee dagen. De raadsman van verdachte kwam hierna aan het woord en wierp de inter pretatie van het artikel waarom het ging: „artikel 1 van de woningwet" in het geding. Hij citeerde een gedeelte er uit hetgeen voor de kantonrechter en officier aanleiding was hetzelfde te doen. Na enige ogenblikken stilte kwamen de rechtsprekenden tot de wetenschap, dat het artikel inmiddels van redactie was gewijzigd en de raadsman de laatste ont- ontwikkeling niet had bijgehouden Na een verontschuldiging van de letterlijk en figuurlijk ,,af"-gaande raad(s)man, sprak de kantonrechter zijn vonnis uit. De Renkummer M. M. K., een jeug dig metselaar, was met een snelheid van honderd kilometer uit de bocht, en van de weg geraakt. Het kon verdachte al lemaal niet zo heel veel schelen, waar door tie kantonrechter op kookpunt ge bracht uitriep: „U vindt het allemaal maar heel gewoon. U zult straks mer ken dat ik het niet gewoon vind". De officier vond K. al evenmin een ple zierig man en was in zijn requisitoir uiterst kort. Hij eiste een geldboete van f 150 of vijftien dagen met een onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van drie maanden. De kan tonrechter vonniste wat het geldbedrag hetzelfde maar maakte van de onvoor waardelijke ontzegging zes maanden. Een boffer op de rechtzitting was de heer W. J. P. uit Veenendaal. De 36-ja- rige Veenendaler stond terecht voor het voeren van verkeerde verlichting. De interpretatie van het ten laste gelegde was echter juridisch niet geheel juist, zodat de officier van Justitie ontslag van rechtsvervolging vroeg. De kantonrech ter kon zich hiermee verenigen. De 19-jarige laborant J. J. M. van der W. uit Ede had met zijn brommer niet voldoende rechts van de weg gehouden. Van der W. verontschuldigde zich met op te merken, dat er langs de weg bo men stonden en dat hij wanneer hij ge heel rechts had gehouden takken in zijn gezicht had gekregen. Verdachte had Wie iets heel moois in de kamer wil hebben, zou ik willen aanraden enige knollen aan te schaffen van Gloriosa superba. Ja, dit is werkelijk iets moois! Deze worden in de prijscourant van solide kwekers aangeboden. De bloemen die Gloriosa voortbrengt gelij ken wel op Orchideeën. Zij behoort eigenlijk tot de familie der lelieachtigen en ik hoorde haar wel eens „klimmen de lelie" noemen. Het is nu juist de tijd om deze op te poten in zeer voed zame bloemistengrond. Neem een gro te bloempot en plant hierin 3 of 5 Glo- riosaknollen, een paar centimeter diep. Wanneer zij aan de groei is verlangt ze veel water en de bemesting mag niet vergeten, worden. Zij verlangt een warm plaatsje voor het raam in de zon. Zijn de scheuten ongeveer 15 cm lang dan een stokje er bij plaatsen en hieraan de scheuten losjes aanbinden. Later moet men een langere stok ne men. Behandel de scheuten met zacht heid, want mocht de top uit een der scheuten breken dan bloeit deze niet. Dus voorzichtigheid is geboden! Zorgt dat deze fraaie bloeister de gehele zo mer volop zon heeft. Het is inderdaad een wel zeer bijzon der mooi klimplant, die heel eigenaar dige gevormde bloemen voortbrengt, zoals gezegd: de bloemen gelijken op Orchideeën. Gloriosa Carsonii bloeit dof geel, de randen zijn violet gekleurd. Gloriosa Plantii geeft oranjegekleurde bloemen. De Gloria Rothschildiana bloeit rood met een fraaie gele rand. De bloemen blijven zeer lang goed. Na de bloei laat men de plant afsterven. Men geeft steeds minder water en zet de bemesting stop. Na verloop van eni ge tijd zijn de bovenaardse delen af gestorven en snij dit gelijk boven de potrand af. Zet daarna het hele geval (in de pot laten) in een droge kast of iets dergelijks. In het volgend voorjaar wordt het geval weer uit de pot ge haald en pot men de knollen opnieuw op zoals hierboven vermeld, waarna men dezelfde behandeling voortzet Ieder jaar opnieuw geniet men ten volle van de zeldzaam mooie bloemenpracht. Als nog een fraaie plant voor de ka mer noem ik u de Ismene fetalis. Deze is voor potcultuur heel succesvol te ge bruiken. Ook deze nu oppotten in zeer goede bloemistengrond. De top van de bol moet 1 cm onder de grond zitten. Dus maar even onder het grondopper vlak. Zij moet een zonnige plaats (gunstig warm plakje) en doet het voor het zonnige raam prima. Geef na het oppotten eerst spaarzaam water. Ziet men de spruiten voor de dag komen dan meer water geven en tevens bemesting geven. De bloemen zijn bijzonder mooi van vorm en wit van kleur. Bovengenoemde fraaie bloeisters worden in prijscouranten van goedge- sortèerde firma's aangeboden. Vanzelf sprekend kan ik dit „praathoekje" geen enkele firma aanbevelen en moet u aanraden deze bij uw plaatselijke bloemist te bestellen. Die weet ze wel te krijgen voor u. Zo niet, dan wil ik u persoonlijk volgaarne een adres ver strekken. In het andere geval, indien u voornoemde knollen en bollen niet weet te bemachtigen, schrijf dan gerust en ik zal u schriftelijk adressen verstrek ken. Zó, en met bovenstaand praatje meen ik tevens de abonné Van G. heb ben beantwoord. Onder de zomerbloeiers van het één jarig zaaigoed mag de zomer-azalea oftewel de Godetia niet ontbreken. Ze zijn er in verscheidenheid van vorm en kleuren Er zijn er die komvormige bloemen hebben, doch ook die ons doen denken aan halfdubbele azalea's, ter wijl er ook zijn met lange bloemtak ken, dicht bezet met bloemen die spre kend gelijken op halfdubbele roosjes of de bloesem van de Prunus. Ze zijn zeer geschikt om op vazen gezet te worden en uw kamer op te vrolijken. Het is een zeei goede snijbloem, die het lang op water houdt. D e Godetia's zijn eigenlijk in drie groepen te verdelen: de azeaalbloemige, (de kop Godetia), en de pijl of pel Godetia. Zij verlangen een vochthoudende niet te vette grond £ij gunstig weer kunnen deze begin worden gezaaid. Ruim zaaien! Later moeten ze worden uitgedund, want de Godetia's laten zich moeilijk verplan ten. Zorgt dat de plantjes een onder linge ruimte krijgen van 25 cm. Gladiolen, Anemonen, Montbretia's e d kunnen nu uitgeplant worden. Gouds bloemen. waarvan de tegenwoordige soort^. heel wat mooier zijn dan de vroegere, alsmede Lathyrus (siererwt) kunnen gezaaid worden. Thans is het de beste tijd om een grasveldje of een gazon in te zaaien. Ik raad u aan om, alvorens een gras zaadmengsel te kopen, eerst inlichtin gen te gaan vragen aan vakmensen die tuinen aanleggen. Zij weten welk soort van mengsel het op uw grond goed zal doen, want de keuze van graszaad is zeer, zeer belangrijk. Er is voor hoge, droge grond voor laaggelegen grond, voor zonnige plaatsen, schaduw en half schaduw, enz. enz. Koopt u dus niet maar zo „luk-raak" graszaden Verwacht u, dat de vogels het inge zaaide als een voederbak gaan be schouwen, wees dan zo verstandig om een weinigje rood meniepoeder voor het zaaien door het graszaad te men gen. De vogels laten het zaad dan wel liggen. E. J. Grijsen Rhenen. ADVERTENTIE Eigenaar R. R. Mulder Makelaar in Assurantiën sinds nov. 1922 Kerkewijk 167 Veenendaal Telefoon 083853000 Vertegenwoordiger H. Logtenberg, Larikslaan 4, Veenendaal. VEENENDAAL 2 bosjes met sleu teltjes; een varkentje; kentekenplaat HF 99-55; een herenhorloge; groen- geruit schoudertasje, inh. broodtrom mel en pirtemonnaie; bedelkettinkje met bedeltjes in doosje; zwarte dames portemonnee, inh. geldsbedrag; verz. plaatje (bromfiets); autosleuteltje in etui (Peugeot); lips huissleutel; een doublé herenarmbandhorloge met dito bandje; stalen rolmaat; speldenkussen in plastic zak; een grijze plastic regen cape; een zilveren kettinkje; etui met balpoints; hoofddoek, kleur bruin/wit; een dames armbandhorloge met zwart bandje; een sigarenaansteker; een bos sleutels; een passer; een bril; een handschoen; aan komen lopen een hond je (bruine pincher); grijs/blauwe re genbroek; kindertasje met kettinkje; damesportemonnee met ritssluiting, in houd geldsbedrag; een leren portemon nee, inh. geldsbedrag; een doublé da mesarmbandhorloge met bandje; een bankbiljet; linker want, nylon; een kruisje met beeldje; rode damesporte monnee, inh. bankbiljet en los geld; 2 sleutels aan hanger; aan komen lopen een hondje; een lipssleutel; geruite kin- derportemonee; een draadtang; witte damesportemonnee, inh. geldsbedrag, postzegels enz.; een jongenshorloge met grijs bandje; een goudkleurig kettinkje; een rijwiel; een paar voetbalschoenen; een doublé damesarmbandhorloge met dito bandje; een kinderfietsje; een ta kel, verm, van vrachtauto; een paar bruine herenhandschoenen. VERLOREN: Rode portemonnee, inh. geldsbedrag en foto; kentekenplaat HF-87-82; geruit etui plus agenda (nieuw); een gouden armband (ketting); bruine portefeuille, inh. rijbewijs, waarop naam en adres; zwarte damesportemonnee, inh. f 30,-, plus buskaart A'foort-Rhenen 10/3-'67; zwarte portefeuille, inh. f 3,50; rode portemonnee, inh. f 15,- foto's, abonn. Instuif; een cameetje (goud) in zakje van Van Manen; een paar beige dames glacé's; blokfluit in rood etui; gouden Oostenrijkse munt met gouden rand; jongensbril in rood etui, zwarte porte monnee, inh f 25,- en kinderpostzegels; portefeuille, inh. 1 rijbewijs, kenteken bewijs 03-45 BR-belastingkaart en grote trouwfoto; blauwe step op luchtbanden; een lichtblauwe speelpop; gouden scha kelarmband met 6 schakels; doublé da meshorloge met dito bandje, merk „Junghans"; een maillot, zwart; een kinderbril, kleur bruin/beige in kope ren koker; weggelopen een jachthond, ras Duitse staander, bruin met lichte vlekken, reu; een doublé dameshalsket ting met twee parels; een blauwe da mesportemonnee; groene doos van het ANKER, inh. een kostuum; bruine por temonnee, inh. enkele papieren en wei nig geld; een gouden ring met steen; sleutelbos met 3 sleutels; een bruin hondje, ras „Pincher", reu; Vanghek (ijzer); portemonnee, inh. f 0,18 en postzegels; rood kinderdriewielertje, witte biezen en beugel; rood geruit kindertasje en dito portemonnee met enig geld; 40 kwartjes, totaal f 10,- ver pakt in een rolletje; weggelopen een Siamese poes met donkerbruine poten; bruine portemonnee inh. f 10,- plus klein geld; een verzekeringsplaatje; een gouden ring met zwarte steen; weg gelopen een hond, ras fox-terrier, ge schoren; zwart/witte handtas, inh. ba by doll en portemonnee zonder inhoud; een doublé dameshorloge, merk „An ker"; een gele kinderportemonnee met bloemmotief, inh. f 10,- en een rood/ grijze paraplu Ingekomen personen: Lijbers, M. R., wed. v. Brenkman, met gezin, van Utrecht; Bouman, M. J. geh. met Van Schuppen, van Veenendaal; Brouns, J. H„ met gezin van Veenendaal; Van Breenen, J. P., van Ede; Van Laar, F., met gezin, van Wageningen; Hollemans, J. M., geh. met Van Manen, van Wa geningen; Hiep, J. A., van Haarlem- merliede; Leppers, G., geh. met Ver steeg, van Renswoude; Van de Meent, C., van Veenendaal; Van Burken, P. D., met gezin, van Amerongen. Vertrokken personen: Mouris, P. n. Mook; Jansen, J. A. R., geh. met Dok ter naar Utrecht; Sjoer, B., met gezin, naar Veenendaal; Laamouri, A. A. F., n. Marokko; Schoeman, J. H., met gezin naar Echtveld; Hoksbergen, A. M. C. naar Druten; Van der Heiden, A. P., geh. met Heikamp, naar Veenendaal; Lodder, L. geh. met Haalboom, naar Veenendaal. Zaterdag I april: dr. J. H. Kets, Hoofd straat 26, tel. 3056 (zaterdag 10 uur tot zondag 8 uur). Zondag 2 april: dr. Verschoor, Sand- brinkstraat 2, tel. 2529 (zondag 8 uur tot maandag 8 uur). Apotheek: Zuider Apotheek, Slotema- ker de Brui'neplein, tel. 3714. Groene Kruis: Zr. Post, Schrijverspark 4-II, tel. 2573. Zondag 2 april: dr. Almekinders, Heren straat 59, tel. 2432. Apotheek: Apotheek Deys, alleen voor spoedgevallen. De praktijken van de artsen Kars, Os- sendorp uit Amerongen, Bakker en v.d. Burg uit Leersum en Van Omme ren uit Eist wordt dit weekend waar genomen door dr. T. C. Bakker, Rijks straatweg 172 a uit Leeraum, tel. 03434—1495. DE KLOMP, EDERVEEN en RENS WOUDE Zondag 2 april: dr. Heij, De Klomp, tel. 200. Dierenarts: dhr. H. A. van Riessen, Dorpsstraat 18, Lunteren, tel. 08388 2557. Arts: Voor de gemeenten Lienden, Om meren en Kesteren neemt waar: Dr. Guépin te Ommeren. Tel. 03443250. Wijkverpleging: Voor de gemeenten Och- ten, Lienden en Kesteren neemt waar: Zr. De Jong te Ochten. Tel. 03444— 257. Arts: Voor de gemeenten Ochten, Dode- waard en Opheusden neemt waar: Dr. Budding te Opheusden. Tel.08887213. Wijkverpleging: Voor de gemeenten Do- dewaard, Lienden en Opheusden neemt waar: Zr. E. de Winter te Opheusden. Tel. 08887—210. 4fc- Seherpenzee 1/ W oudenberg Arts: W. C. van Vulpen, Dorpsstraat 192, Scherpenzeel. Tel. 034971220. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9 uur tot maandagmorgen 8 uur. RENSWOUDE Enkele weken geleden werd het bruidspaar Voorthuizen ver rast met een geit, die werd aangebo den door de buurtbewoners. Dat dit geitje een klein geheimpje bewaarde had nipt iedereen direct door. Deze week verraste zij de buurt op haar beurt met een belangrijke gebeurtenis. Ze werd namelijk de gelukkige moeder van drie geitekindertjes. Moeder en kinderen maken het bijzonder goed, getuige deze foto. VEENENDAAL De gemeente Vee nendaal is met een achttal eigenaren van grond aan de Boslaan tot overeenstem ming gekomen over de aankoop van een tiental stroken grond. Deze aankopen zijn nodig om te zijner tijd de noodzakelijke verbreding van de Boslaan ter hand te kunnen nemen. De prijs van de aan te kopen grond be draagt 7,per ca voor grond behoren de tot de voortuinen van de percelen aan de Boslaan en 1,— in totaal voor stro ken die behoren tot de ondergrond van de bestaande weg. KESTEREN. De heer M. de Zeeuw (S.G.P.) zei gisteravond tegen het voor stel tot toekenning van een subsidie van twee honderd gulden te zijn aan de beide Oranjeverenigingen voor het organiseren van kinderspelen op Ko ninginnedag. „Ik heb geen vrijmoedig heid om aan deze dingen mee te wer ken, want er zijn ouders, die tegen het deelnemen aan deze feesten zijn". De heer J van Eldik (B.P.) vond het onredelijk, dat de kinderen er onder zouden moeten lijden als een klein deel van de uoders tegen deze festiviteiten zijn. Zijn standpunt werd door vrijwel de gehele raad gedeeld. Wethouder J. van Eek (S.G.P.) zei voor deze keer met het voorstel te kun nen meegaan, maar hoopte dat volgend jaar in het dorp Kesteren, evenals nu in Opheusden gebeurd is, de benodigde gelden via een collecte opgehaald zullen worden. De hoofdelijke stemming op verzoek van de heer De Zeeuw leverde een ver rassing op. Hoewel hij gezegd had voor te zijn, stemde wethouder Van Eek tegen de subsidie, hierbij de gedrags lijn van zijn fractie volgend. RENSWOUDE Woensdagavond hield de Nederlandse Christen Vrou wenbond zyn 15e jaarvergadering in gebouw „Rehoboth". Deze werd geopend door de presiden te mevr. Hosang. Zij heette de afge vaardigden uit omliggende plaatsen hartelijk welkom. Daarna werden op bijzondere wijze de jaarverslagen van de secretaresse en de penningmeeste res uitgebracht. Hierbij waren de da mes in hoerendracht uitgedost met neepjesmuts en klompen. Zij gaven in Renswouas dialect een mooi en duide lijk overzicht van wat er zich ln de voorbije 15 jaar had voorgedaan. Fi nancieel bleken de zaken er gunstig voor te staan. Hulde werd gebracht aan de presidente die al deze jaren de NCVB geleid heeft. Haar werd een bloemstuk overhandigd. Gememoreerd werd dat in de loop der 15 jaren twee leden door overlijden waren afgevallen. Hierna volgde een bestuursverkie zing. Daar mevr. Vonk als bestuurslid afscheid nam, werd in haar plaats ge kozen mevr. Wolleswinkel-Jochemsen. Mevr. Vonk werd door de presidente bedankt voor hetgeen zij voor de afde ling heeft gedaan. Haar werd een boe- kenbon en een bloemetje aangeboden. Afscheid werd genomen van mevrouw Grundman die wegens vertrek naar el ders de afdeling verliet. Vervolgens traden de dames van de kleinkunstgroepKlark Hoebee uit Am sterdam op. Zij brachten zang en voor dracht waarbij o.a. een heel mooi ge dicht van Okke Jager over „De weder komst van Christus". In de pauze werden de dames ont haald op koffie en koek. Na de pauze trad het Amsterdams gezelschap, bestaande uit drie dames, weer op. Ditmaal was het enkel luim. Zij kregen de Renswoudse dames goed aan het zingen. Daarna volgde nog eer. wedstrijd in de vorm van een letterspel dat ook bijzonder aardig was. De pre sidente bedankte tenslotte allen die aan deze avond hadden meegewerkt. ummmumumuMmtmumm Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 x Golden delicious k.l 7681 7479 x Golden delicious k.2 73—80 69—77 x Goudreinet k.l 72—80 6772 x Goudreinet k.2 6774 6671 Jonathan k.l 68—70 64—67 x Jonathan k.2 6568 6366 x Lombarts calville k.2 5876 6973 Rljnzoet Winston verpakt k.2 Fabrieksfruit per 100 kg: Blank 27,50; Peren Brederode Giezewildeman St. Remy Winterjannen IJsbouten Perenkroet per 100 kg 3,20. 92—94 65/70 66—78 64—75 62—6? 61—66 55—64 63—60 84—86 Rood 60/65 55/60 1 2 42—68 57—60 59—76 43—53 69—72 19,60; 58—60 Zoet 8,00. 54—61 78—80 50—53 41—45 21—35 41—50 50—56 37—41 31—36 Groenten: Koolraap, 79; Prei, 6374, 5660; Radijs per bosje, 2023; Spinazie, 1027: Stoofsla, 37—41; Stelen, 28—31; Sla per 100 krop, 14/17 kg 11,70, 12,20, Sla per 100 krop, 17/20 kg 11,00—12,50; Sla, 20/opw kg 13,90—17,20. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. ...zal het Woord werkelijkheid wor den, 1 Cor. 15:54b TAe fijnzinnige Joodse geleerde Martin Buber, die niet zo lang geleden gestorven is, had zeer veel eerbied en waardering voor de fi guur van Jezus Christus. Maar hij had ook zijn grondige bezwaren te gen het christendom èn het evange lie. Eén van zijn voornaamste be zwaren, waardoor hij niet kon gelo ven in Jezus van Nazareth als de beloofde Messias en Redder der we reld was, dat sinds Zijn optreden er in de wereld wezenlijk niets veran derd is. Christus wordt in de Kerk beleden en bezongen als Degene, die alle dingen nieuw maakt doordat Hij alle boze machten van zonde, schuld, onrecht, ziekte en zelfs de dood over wonnen heeft. Maar wat zie je er van? Is de wereld ook de „chris telijke" wereld er zoveel beter door- geworden Het schijnt wel, dat een gelovige zijn ogen sluit voor de harde en on loochenbare feiten, dat gruwelijkheid en dood nog oppermachtig zijn. En dan zingt men er maar dapper op los, alsof er geen vuiltje aan de lucht is, zoals dat met de Paasda gen nog gebeurd is: Nu jaagt de dood geen angst meer aan, Want alles, alles is voldaan. En nu de Heer is opgestaan, Nu vangt het nieuwe leven aan. Het is goed dat wij ons nog eens be zinnen op het Paasfeest. Zouden die miljoenen mensen vandaag en alle eeuwen door dan een ontstellend ge brek aan nuchterheid en aan reali teitsbesef hebben, wanneer zij toch deze verrukkelijke overwinningslie deren blijven zingen? Ik geloof, dat de Bijbel een geweldig nuchter boek is, en de werkelijkheid van leven en dood nu niet bepaald in een fantastisch bengaals vuurwerk met sprookjesachtige kleuren zet. De dingen worden nogal keihard bij de naam genoemd; goed is goed en kwaad is kwaad, heilig is heilig en schuld is schuld, oordeel is oordeel en genade is genade, leven is leven en dood is dood, de mens is mens en God is God. t Maar de Bijbel neemt boven alles God als God ernstig en daarna de mens als mens. En daarom laat de Bijbel God Zijn gang, Zijn goddelijke gang. gaan. En deze gang is méér, oneindig meer dan wat begrensd is door menselijke mogelijkheden. „Wat bij mensen onmogelijk is, is mogelijk bij God", zegt Jezus. Zijn gang is een goddelijke gang van de almacht van Zijn heilige liefde, waarbij Hij geen verlof en goedkeu ring van de mens vraagt, ook niet van de wetenschappelijke en wijsge rige mens, ook niet van de vrome of ongelovige mens. En wanneer wij met Pasen het feest van de opstan ding van Christus echt gevierd heb ben, dan hebben wij het feest van Gods almacht over schuld en dood gevierd. „De Heer is Waarlijk opge staan". Hier begint God met iets nieuws. Waar wij allemaal machte loos staan tegenover de dood, stond God niet machteloos. Maar daar is God ook God voor. Hier is met de opstanding van Christus alles veran derd. Hier heeft God zich niet onbe tuigd gelaten ten aanzien van de diepste menselijke nood van zonde, schuld en dood. „Hij is de Eerstge borene uit de doden". Maar wat be tekent dit nu voor ons moderne men sen uit 1967 Wat heb je eraan Wat doet 't je? En wanneer doet het iets, veel, alles? Ja, het gaat niet automatisch, om dat God nu eenmaal de mensen niet behandelt als automaten of mario netten. De Bijbel heeft diep respect voor God en wil God in Zijn volle goddelijke waardigheid laten. En daarom heeft de Bijbel ook zoveel respect voor de mens en wil de mens in zijn volle waardigheid, d.w.z. in zijn volle verantwoordelijkheid la ten. Hij wordt uitgenodigd om op de grote heilsdagen Gods het antwoord te geven van waarachtig geloof, vu rige liefde en vaste hoop. Alleen de mens, die zó antwoordt op de opge stane Heer, heeft er wat, ja alles aan. Wij kunnen ons overgeven aan de harde feiten van schuld en dood, maar ook aan de heilzame" feiten van Gods vergevende genade, die het Leven wil tot in eeuwigheid. Wij kunnen liefhebben alles wat binnen de cirkel der vergankelijkheid en sterfelijkheid zich aan ons presen teert, maar ook aan Hem die de on vergankelijkheid en de onsterfelijk heid met Pasen gegarandeerd heeft. Wij kunnen hopen zolang er leven is, en niet het einde van alle leven de hoop doen vergaan, maar Petrus zegt, dat „wij wedergeboren zijn tot een levende hoop", een hoop, die niet sterft aan de grens van leven en dood, maar blijft hopen over dood en graf heen, omdat zij hoopt op de eeuwige God. Dat is het god delijke nieuwe, dat alleen functio neert in echt vertrouwen op Chris tus, in echt hopen op Christus, in echt liefhebben van Christus. Wij le ven bij dit Woord Gods, dit Woord van belofte en heil. En dat woord zal eenmaal werkelijkheid worden, gerealiseerd worden op Gods tijd. Wanneer? Nergens heeft Gods Woord ons wijsgemaakt dat na de opstanding van Christus hier op aar de direct en automatisch alle onge rechtigheid, ziekte, rampen en dood zouden ophouden. Maar wel geeft Gods Woord ons in de opgestane Heer de garantie van het nieuwe le ven, omdat het laatste woord niet aan zonde en dood maar aan God zal zijn. Daarom jubelt Paulus: „En zodra dit vergankelijke onvergankelijkheid aangedaan heeft, en dit sterfelijke onsterfelijkheid aangedaan heeft, zal het Woord werkelijkheid worden, dat geschreven is: „De dood- is verzwol gen in de overwinning". Maar nu mogen wij alvast „in nieuwheid des levens wandelen". En daar ontbreekt het zoveel aan. Wij geven geen of 'n veel te zwak antwoord op de op standing van Christus. Maar hoe meer wij dit biddend en dankend doen des te meer werkt de Kracht van Christus' opstanding in ons le ven, en eenmaal in ons sterven. We blijven toch maar heel realistisch. Paasliederen zingen. Pasen is geen onwerkelijk feest, maar raakt de al lerdiepste diepten van leven en dood, van tijd en eeuwigheid. (Is. J. Overduin, Veenendaal mmmnumuunmumunwmtmwvkWHimuumummmimttunutmmnmMuutuM

De Vallei | 1967 | | pagina 5