Prof. Plate: duizenden baby's, nu een Oranje Kind van prinses Beatrix tweede in rij erfopvolging DOCHTERS EN ZOONS ZIJN BIJ PLAATSVERVULLING GELIJK Het is nog rustig om „Drakesteyn Ook als er een dochter ivordt geboren: TITEL: PRINS OF PRINSES VAN ORANJE H GEEN INKOMEN UIT DE SCHA TKIS E Titel Belang Geen inkomen Bij de foto's (Van een onzer verslaggevers) pussen de drieduizend en vier duizend baby's heeft prof. Plate (65) in de kleine veertig jaar dat hij gynaecoloog was ter wereld geholpen. Nu hij van zijn AOW ge niet, komt daar dan nog een Oran jetelg bij: de baby van prinses Bea trix. In de tijd dat prof. Plate een hand je hielp bij de geboorte van al die kleine Nederlandertjes, is er veel ten I goede veranderd. Er werd bereikt I dat rhesus kindertjes in leven bleven. I I Er werd een antibioticum tegen j kraamvrouwenkoorts uitgevonden. Prof. Plate ondergaat de geboorte j van een kind steeds weer als een I nieuw wonder. Op de geboorte van de kleine Oranje bereidt hij zich al enkele maanden in alle rust voor. Wie hem vraagt of het nu een jon getje of een meisje zal worden, kreeg steevast hetzelfde antwoord: „Er is vijftig procent kansToch wordt gefluisterd dat prof. Plate via ingewikkelde berekeningen een prognose heeft gemaakt wat de meeste kans maakt. Maar daar laat hij zich niet over uit. SPEOATTST Prof. Plate is een vriend van prof. Nnboer. die geacht wordt de huis arts van de koninklijke fami'ie te ziin. Hij geldt in de medische we reld als een gezaghebbende specia list op het gebied van verloskunde en vrouwenziekten. Te Utrecht is hif voorzitter van het Stedeliik Kraamcentrom en van de Vereni- mne tot Bescherming^ van Zuige lingen. ïn 1961 vertegenwoordigde hij de Koninklijke Nederlandse Academie voor Wetenschannen op het connres van de Internationale Federatie van Verloskundigen te Wenen. De gynaecoloog die prinses Beatrix zal assisteren bij de bevalling werd op 17 maart 1902 geboren in Mod- jokerto op Java. Hij is getrouwd met mevrouw Wilhelmina Plate-de Vries en woont te Utrecht. Op 27 maart 1928 promoveerde hij te j Amsterdam op het proefschrift Bij drage tot de kliniek en therapie der spildraaistoornissen. Van november 1930 tot september 1939 was hij tweede hoofdassistent aan de universitaire vrouwenkliniek te Amsterdam en van 1939 tot 1948 eerst hoofdassistent. Van 1930 tot 1948 had hij 'n specialistische prak tijk in Amsterdam. Als opvolger van prof. Snoo is hij van 1948 af hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Diverse publikaties verschenen van zijn hand op het gebied van de gy naecologische pathologische anato mie en de gynaecologische endocri nologie. Prof. Plate is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. et kind, dat uit het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus wordt geboren, zal de tweede plaats in een zoon zou woTden geboren, verliest de dochter haar tweede plaats ten gunste van haar jongere broer. Want nemen in de rij der erfopvolging. Of dit kind nu een -de Nederlandse Grondwet houdt nog steeds de bepaling dochter of een zoon zal zijn, maakt hierbij geen ver- in, dat bij de erfopvolging mannen voor vrouwen gaan. schil. Alleen in het geval, dat het een dochter is en later Dat een dochter van prinses Beatrix tweede gerechtigde tot. de troon wordt, is een uitvloeisel van de grondwetsherziening van 1963, die het beginsel van de plaatsvervulling, dat tot dan toe alleen gold voor zoons van de koning, ook van toepassing verklaarde op de dochters van de koning. Dochters zijn dus, wat de plaatsvervulling betreft, sinds 1963 met zoons gelijkgesteld Zou de vroegere regeling nog gel den, dan bleef prinses Margriet twee de in de rij van de erfopvolging en prinses Christine derde als het kind van prinses Beatrix een dochter zou zijn. Prinses Irene is, zoals bekend, van de opvolging uitgesloten, omdat zij een huwelijk heeft aangegaan zon der toestemming van de Staten-Gene- raal. De nieuwe regeling brengt met zich mede, dat niet alleen een zoon, maar ook een eventuele dochter van prinses Beatrix de prinsessen Mar griet en Christine van hun plaatse in de rij verdrijft. Het beginsel van de plaatsvervul ling heeft als logisch gevolg, dat in dien prinses Beatrix onverhoopt zou komen te overlijden, haar eventuele dochter eerste in de rij van de erfop volging zou worden. Bij overlijden of afstand doen van koningin Juliana zou dan deze dochter van prinses Beatrix automatisch koningin van Nederland zijn, maar eerst feitelijk kunnen regeren ais zij achttien jaar zou zijn, de leeftijd waarop de koning volgens de grondwet meerderjarig is. Zolang de dochter van prinses Beatrix nog geen achttien zou zijn, zou het koninklijke gezag door een regent worden waargenomen. Wij zouden dan een zelfde situatie hebben als in november 1890 toen ko ning Willem III overleed en zijn doch ter Wilhelmina nog slechts tien jaar was. Koningin-moeder Emma regeer de toen het land als regentes tot 1898, het jaar waarn kon:ng'n Wilhelmina volgens de grondwet meerderjarig werd. Het kind van prinses Beatrix en prins Claus krygt de titel of prinses der Nederlanden, prins of prinses van Oranje-Nassau. Wan neer er een zoon wordt geboren, dan krijgt hij de titel van prins van Oranje, maar eerst als prinses Bea trix de troon heeft bestegen. De grondwet noemt in artikel 27 de oudste van des konings zonen, of verdere mannelijke nakomelingen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon: ,,des Konings eerste onderdaan" en voegt daar onmid- dellijk aan toe: „hij voert de titel van Prins van Oranje". Wat deze titel betreft, kent de grondwet dus nog altijd een onder scheid tussen man en vrouw, een on derscheid, dat bij de herziening van 1963 in de overige artikelen inzake de Kroon en de troonopvolging is ge schrapt. Want de oudste dochter van de koning, die de vermoedelijke erf genaam is van de Kroon, op dit ogen blik prinses Beatrix, bezit niet de ti tel van prinses van Oranje. De commissie van geleerden in het staatsrecht stelde in haar vorig jaar verschenen „Proeve van een nieuwe Grondwet" voor. het artikel over de prins van Oranje te laten vervallen. Niet dat zij aan deze titel geen bete kenis zou hechten integendeel maar omdat zij meende, dat door het niet opnemen van deze bepaling in een nieuwe grondwet, de koning zelf de titel van prins of prinses van Oranje aan de vermoedelijke erfop volger zal kunnen toekennen met in gang van het tijdstip, dat hem daar voor in de concrete situatie gewenst voorkomt. De titel van prins van Oranje da teert al van de grondwet van 1815. De Proeve erkent, dat aan deze titel een belang kan worden toegekend. De ti tel accentueert immers, aldus de Proeve, de bijzondere plaats van de prins in het koninklijk huis en daar mee in de lijn van de troonopvolging. „Naarmate de troonopvolger meer in de openbaarheid treedt, kan de titel prins van Oranje daarom dienstbaar zijn aan de verdieping van het besef van een nationaal koningschap. Hand having van de titel is daarom van ge wicht." De Proeve wijst er terecht op, dat deze overwegingen ook gelden voor de vermoedelijke vrouwelijke erfopvolger. In het verleden is daar om wel overwogen in de grondwet te bepalen, dat de vermoedelijke vrou welijke erfopvolger de titel van prin ses van Oranje zal voeren. Hiertegen kan echter, zo meende de commissie, het bezwaar worden aangevoerd, dat die titel weer verloren zou gaan met de geboorte van een mannelijke erf opvolger. Het lijkt gewenst op te merken, dat de jonggeboren prins of prinses Qrie echtparen en tegelijk drie generaties uit de koninklijke fa milie met hun oudste en in twee gevallen enige dochterlinks prinses Juliana en prins Bern- hard met prinses Beatrix als blo zende baby in 1938; rechts bo ven koningin Wilhelmina en prins Hendrik met prinses Ju liana als eenjarig kleutertje in 1910 en daaronder koning Wil lem III en koningin Emma met hun dochtertje prinses Wilhel mina omstreeks 1885. Foto links onder: Het reeds drie dochters tellende prinselijke ge zin in 1943 in Canada gefotogra feerd ter gelegenheid van de doop van prinses Margriet. Staande op de bank tussen vader en moeder prinses Beatrix; links prinses Irene. geen inkomen uit de schatkist zal genieten. Nog altijd leeft bij velen het hardnekkige misverstand, dat alle kinderen van de koningin of le den van het koninklijk huis een in komen ontvangen uit 's ryks kas, een stelsel, dat wel in andere lan den, met name in Engeland, be kend is. In Nederland genieten alleen de volgende leden van het koninklijk huis een inkomen uit de schatkist: 1) de regerende koning(in); 2) de gemaal van een regerende ko ningin (prins Bernhard); 3) de prins van Oranje, zodra hij achttien jaar is; 4) de dochter des konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, zodra zij achttien jaar is (prinses Beatrix) 5) de gemaal van de dochter des ko nings, die de vermoedelijke erfge naam is, indien bij de wet toe stemming tot het huwelijk is ver leend (prins Claus) 6) de koningin-weduwe; 7) een inkomen kan worden toege kend aan de koning of koningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan; 8) de gemaal van een koningin of van een prinses, die de vermoedelijke troonopvolgster is, behoudt zijn in komen zolang hij weduwnaar is en de staat van Nederlander behoudt. Uit het bovenstaande blijkt, dat de prinsessen Irene, Margriet en Chris tine geen inkomen uit de staatskas genieten en ook nooit hebben genoten en dat dit evenmin het geval zal zijn met de kleinkinderen van koningin Juliana, zolang prinses Beatrix haar moeder niet heeft opgevolgd en het kind van prinses Beatrix en prins Claus, dat de vermoedelijke troonop volger is, achttien jaar is geworden. gen grootmajoor van de Gele Rijders en een kapitein van dit legeronderdeel zijn dezer dagen de legertent binnengestapt, die is opgetrokken op het weiland aan het eind van de Karnemelkseweg in het bosgehucht Lage Vuurscjie, recht tegen over de hoofdingang van kasteel „Drakesteyn", waar prinses Beatrix en prins Claus wonen. In de legertent wordt het internationale perscentrum van de Rijks voorlichtingsdienst ingericht ten behoeve van de berichtgeving over de komende geboorte op het kasteel. Voorlopig is er alleen nog de tent met daarin enkele houten hokjes, die zater dag voorzien moeten zijn van telefoon- en telextoestellen. De grootmajoor kwam informeren of hij op het weiland de kanonnen kon opstellen, die hij no dig heeft om na de geboorte vreugde schoten te lossen. De uit de rust van hun nietsdoen in de houding gespron gen soldaten in de legertent zwegen. Een monteur, die als particulier bij de inrichting van het perscentrum werkt, hield zijn mond niet. „Hoe komt u er bij meneer Zestien minuten lang ka nonschoten en dat vlak naast een zeil doek, waarachter telefoons roodgloei end zullen staan". De grootmajoor be loofde voor zijn kanonnen een ander terrein in de buurt van Lage Yuursehe te zoeken en verdween Het is nog rustig in Lage Vuursche. Rondom de beide hotels tegenover ..Drakesteyn" staan tientallen auta's. ook van Duitsers en Fransen, maar die zijn van „gewone" mensen die in de uitgebreide bossen rondom komen wandelen. De nationale en inter nationale publiciteit laat nog verstek gaan. Officieel begint de belangstelling pas zaterdag, wanneer het RVD-cen- trum wordt geopend. De eenzame marechaussee voor het hoofdhek van het kasteel en die aan het zijhek staren nog niet op groepen nieuws gierigen. „Drakesteyn" zelf ligt nauwe lijks zichtbaar achter de bomen. Over enkele weken - twee misschien, wan neer de geboorte wordt verwacht zal er zoveel groen zijn uitgekomen, dat van het kasteel niets meer te zien zal zijn. Zelfs niet de standaard van prin ses Beatrix, die deze dagen constant op de punt van het dak zwaait. De standaard is het teken of de prin ses wel of niet thuis is. Ze is de laat ste dagen altijd thuis, zeggen de bewo ners van Lage Vuursche. „De Prins gaat normaal naar zijn werk. Wij ho ren hem wegscheuren. Dat hard rijden heeft hij van zijn schoonvader. Maar als het een prinsje wordt, kan hij geen kwaad bij ons doen." Hotel „Kastanjehof" wordt straks ook een publiciteitsknooppunt. Radio en televisie gaan er een provisorische stu dio inrichten. Via Den Haag wordt er aan gewerkt, dat prins Claus onmiddel- lik na de geboorte naar de „Kastanje hof" komt om voor de microfoon en camera iets te zeggen. In Hilversum, zes kilometer verder op, wordt inmiddels druk gewerkt aan de voorbereiding van de speciale ra dio- en tv-uitzendingen na de geboorte. De radio houdt er rekening mee, dat de geboorte *s nachts plaats kan hebben. Om zeven uur 's ochtends komt er dan op beide middenzenders een nationaal programma van een uur met nieuws, toespraken, e.d. Daarna neemt de Ned. Radio Unie bezit van de zenders voor feestuitzendingen tot middernacht. De andere zender houdt zijn gewone pro gramma. Is de geboorte na 12 uur 's middags, dan loopt het NRU-programma tot mid dernacht, met stukken vervolg in de loop van de volgende dag. „We rekenen op 17 uur programma. Daar zal uiter aard veel muziek bij zijn, maar ook aan enkele speciale programma's wordt gewerkt. Een klankbeeld over de geboorte van prinses Beatrix in 1938. Een programma met gedichten over Oranjetelgen, die in vroeger eeuwen zijn geboren. Enzovoorts". Bij de verschillende omroepvereni gingen en bij het korps freelancers :n het land wordt een team van ongeveer dertig reporters bijeen georganiseerd, opdat een legertje radionieuwsgaarders direct na de bekendmaking van de ge boorte over het land kan uitzwermen voor het maken van reportages over plaatselijke plechtigheden en feesten. Bij de NTS weet men nog niet pre cies wat men allemaal gaat doen. De PTT heeft zekerheidshalve alvast een straalzender neergezet, vlak bij de le gertent in Lage Vuursche. In Utrecht, bij de kliniek van prof. Plate, komt er ook een.

De Vallei | 1967 | | pagina 7