Izaak Kwak redde duizenden Britse vogels van „oliedood" Einde van eenmans-concern Bejaard echtpaar in rook gestikt Reorganisatie bij Krupp Frans echtpaar op het nippertje gered Bij branden in Den Haag 5 gewonden Meisjes raakten bedwelmd bij werken met cleanosol VAN HEEK ONTSLAAT 965 MAN ,,/A* ben geschrokken van Britse aanpak9zei ornitholoog na afloop van bliksembezoek Amsterdams ex-provoraadslid trad heel rustig in het huwelijk Ei in gezicht van Humphrey Mini'rok voor vrouwelijke stenografen verboden Garrison pikt getuige op SCHEVENINGEN België boos over april-„mop** Zwaaien Collectie Dronken wegpiraat uit de koers Man steekt twee bezoekers met mes Na verblijf op onbewoond eiland Achtste brand in 3^/2 maand in Kruisland G. S. Groningen zijn tegen opheffen van spoorlijn „Bisschopsambt is loodzwaar** zegt kardinaal Alfrink Herv. Kerk Bussum erft miljoen Twaalf gewonden bij autobotsing Oost-Europa taboe voor C.P.N.-leden Mondain Concentratie OVERVAL MAANDAG 3 APRIL 1967 GREVENBICHT De 84-jarige Lam bert Beckers en zijn 82-jarige vrouw zijn zaterdagochtend vroeg ln hun wo ninkje aan de Hoofdstraat in Greven- bicht omgekomen. De oudjes moeten zijn gestikt in de rook van smeulend meubilair. Vermoedelijk is dat in brand geraakt, nadat de oude man met een brandende sigaar in de hand in een stoel in slaap is gevallen. Om zes uur zaterdagmorgen ontdek ten voorbijgangers, dat het slechts twee kamers tellende huisje vol rook stond. Ijlings werden politie en brandweer ge alarmeerd. Door een ruit stuk te slaan probeerde men het bejaarde echtpaar te waarschuwen. Een grote steekvlam sloeg toen door de kapotte ruit naar buiten. In een oogwenk stond de kamer van de oudjes in lichterlaaie. Na twintig mi nuten had de brandweer het vuur ge blust. Vast staat dat de man en de vrouw toen al een paar uur dood wa ren. Het bejaarde echtpaar leefde wat een zaam midden in het dorp. Een bed hadden zij niet meer. De vrouw rustte 's nachts wat op een slaapbank. De oude man bracht de nachten in een stoel door. Soms zat hij tot diep in de nacht rokend voor een raam. Het lijk van de 85-jarige weduwnaar J. Alkema uit Drachten is zaterdagmid dag uit het Prinses Margrietkanaal bij Bergum opgehaald. De man werd dinds vrijdagmiddag vermist. DEN HAAG Vijf Hagenaars zijn dit weekeinde in het ziekenhuis opge nomen met wonden, die zij bij branden hadden opgelopen.Het ergst er aan toe zijn Ewout (13) en Steven (15) Ciere- mans. Zij lagen rustig te slapen in hun ou derlijk huis aan het Bloklandplein in de wijk Marlot, toen zaterdagochtend om half vijf brand uitbrak. De jongens, hun elfjarige zusje Marjolein en een logé, de twaalfjarige Govert Jan de Lint, wa ren alleen thuis. De twee broers, die met Govert Jan op de zolderetage sliepen, werden wak ker door de rook. Zij waarschuwden de logé en klommen via het dak tien me ter verder naar de zolder van de bu ren. Dezen grepen snel in, waarschuw den de politie en gingen op zoek naar Marjolein. Het meisje had zichzelf al gered. Zij was uit het raam geklauterd naar een balkon een eindje verderop. Daar hielp de buurman haar van af. De twee broers liepen vrij ernstige brandwonden op, de logé een shock. Om vijf uur, toen de ouders thuiskwa men, was iedereen in veiligheid, behal ve de hond, die is omgekomen. Nauwelijks was de brandweer klaar met het nablussen of zij kon doorrijden naar Scheveningen, waar om half ze ven de vlammen uit het dak van de manege van Van der Velde sloegen. Twee agenten, die ook al aanwezig wa ren, haalden de 27-jarige kantinehou der Rien Olree van de hooizolder, waar hij in diepe slaap lag. Met brandwonden is de man naar het ziekenhuis gebracht. Even later volgde hem een brandweerman, die een trap van een paard had gekregen, en een agent, die in een spijker was ge stapt. De balen stro, die op de zolder la gen opgeslagen, zorgden voor een ste vig vuur dat men wel meester werd, maar niet zonder dat er twee stallen van de manege verloren gingen. Van de zestig paarden, die zeer ner veus waren geworden, ontsnapten er slechts twee. Zij werden spoedig terug gebracht. Evenals enige maanden gele den toen de manege ook door brand werd geteisterd, werd geen enkel dier gewond. Wel konden toen veel paarden zich losrukken. Z(j draafden toen door heel Scheveningen en Den Haag, waarbij zij schade aanrichtten aan auto's. LEOPOLDSTAD De Belgische rege ring heeft bij de regering van Congo geprotesteerd tegen de aprilgrap van een krant in de Kongolese provincie Katanga. Onder een grote vette kop had die krant het bericht gebracht van de „tragische moord op koning Bou- dewijn". Na een uitvoerig verhaal over de moord in Brussel gepleegd door een Vlaamse nationalist, kwam de krant met een conclusie: „Het is duidelijk dat België niet dat rustige ordelijke land is waar voor het zo graag doorgaat en de moord bewijst dat het met de veilig heid in Kono-o niet zo slecht is gesteld als velen ons willen doen geloven". Uit niets in het verhaal kon men opma ken dat het bedoeld was als een april mop. De hoofdredacteur gaf desge vraagd echter met trots toe dat het een grap was. „Dat doen ze overal", zei hij ter verklaring; „Is het geen goeie mop?" BRIELLE Met twee kuifaalscholvers, een zeekoet, een zeealk en twee pape gaaiduikers is de Brielse ornitholoog Izaak Maarten Kwak (36) zaterdag teruggekeerd van een driedaagse expeditie naar het door olie bedreigde vogel- gebied van Zuidwest-Engeland. Zijn bliksembezoek heeft door de invoering van een andere reinigingsmethode en een ander middel duizenden vogels voor de dood behoed. „Ik ben op het nippertje ontsnapt. Als ik één dag langer was gebleven, had ik de leiding gekregen van het redden van vogels in het hele gebied", zo vertelde hij ons gisteravond in Den Briel. „Ik ben geschrokken van de organisatie daar. Het barst er van de geünifor meerde leden van de Britse dierenbescherming, maar ik heb er nooit één vogel zien reinigen. De veterinaire inspecteur in het gebied is een gewezen kolonel van het Indische leger, die een erebaantje heeft gekregen en van vogels net zo weinig weet als van een pas-geboren kalf. Maar ja, ik kwam daar als gast, om zo nodig adviezen te geven, om te leren en om gegevens uit te wisselen". „Ik mocht een demonstratie geven met het middel dat ik uit Nederland had meegebracht en de Engelsen ston den perplex. Ze gebruikten zelf een pas ta, waarmee zi zich ongelukkig poets ten, maar die niet voldoende reinigde". Zo ingenomen waren de Britten met de resultaten die de Briellenaar bereik te, dat zijn wasmiddel Biotex voor alle reddingsposten werd voorgeschre ven. Het middel cleanosol van de En- schedese fabrikant H. de Vries, waar van enkele partijtjes waren aangevoerd werd verboden. „Dat gebeurde nadat ze drie meisjes naar het ziekenhuis hadden gebracht, die met een bak vol cleanosol aan het werk waren. Ze stonden gewoon op hun benen te zwaaien. Ze waren bedwelmd geraakt door het middel", aldus de heer Kwak. De Nederlander werd onmiddellijk geaccepteerd als de autoriteit. Op ver zoek schreef hij een uitvoerig rapport over zijn bevindingen, dat in het Engels werd vertaald en door de universiteit van Exeter werd uitgegeven. Op een rondreis langs vogelstations en -klinie ken introduceerde hij zijn reinigingsme thoden. „Anders dan met de stookolieslacht offers die we in Nederland incidenteel op de stranden vinden, is het grootste leed van de vogels te redden", zei hij. „De rampslachtoffers in Engeland ver keren in een uitstekende conditie, ter wijl de vogels die men zo' nu en dan vindt meestal volledig zijn uitgeput." „Alleen moet men het werk goed aan pakken. Van de aanpak ben ik ge schrokken in Engeland. Wat een voor wereldlijk geknutsel. In de vogelklinie ken die ze daar hebben, stoppen i»e de vogels ia voormalige varkenskotten. Het hospitaaltje in Mousehole is veel en veel te klein. Dat is veertig jaar gele den opgezet door twee zeer excentrieke dametjes. Een paar jaar geleden is het overgenomen door de Britse dierenbe scherming." „Het wordt nu geleid door twee jon gere vrouwen, maar ik heb er nergens een ornitholoog, een dierenarts of een bioloog aangetroffen. Alleen wat de kennis van voedsel voor zeevogels be treft zijn ze er goed bijdehand." De vogels die hij uit Engeland mee bracht, heeft de heer Kwak direct na thuiskomst aan zijn collectie van acht honderd watervogels toegevoegd. „Ik wil ze een tijdje bestuderen om te zien wat de uitwerking van de reiniging op de lange duur zal zijn." De ervaringen van zijn tocht, gefinan cierd door de stichting Vogelrampen fonds Haarlem en de afdeling Neder land van het Wereldnatuurfonds, zullen het begin zijn van een studie waaraan onder meer de Leidse universiteit zal deelnemen. HALFWEG De 26-jarlge stukadoor J. v. E. uit Amersfoort sloeg zondag in Halfweg met zijn auto over de kop toen hij met een snelheid van hon derd kilometer peT uur uit een flauwe bocht vloog. Hij had 45 glazen bier gedronken. Een half uur voor het ongeluk had hij in Amsterdam een taxi aangereden en was hij zonder zich om de gevol gen te bekommeren, doorgereden. Hij keek vreemd op toen de politie hem vertelde dat hij in Halfweg, richting Haarlem was. Van E. was op weg naar Amersfoort en dacht ter hoogte van Naarden te zijn. DEN HAAG De 52-jarige Haagse schareslijper P. B. heeft twee hein niet welkome bezoekers met een mes gesto ken. Eén van hen, de 3S-jarige chauf feur is ernstig gewond. Hij kreeg een steek ln de rug en ligt nu in het zieken huis. De ander, een 38-jarige woonwa genbewoner, werd licht geraakt in de maagstreek. De twee mannen gingen zaterdag avond hun problemen eens uitpraten bij de schareslijper in zijn woning in de Stieltjesstraat. De een beschuldigde er zijn gastheer van dat diens zoon zijn ruiten had ingegooid; de ander wist te vertellen dat de schareslijper over hem had geroddeld. De schareslijper had hier wel van te rug. Da bezoekers bleven volhouden zo dat hun gastheer hun verzocht snel op te krassen. De twee heren dachten daar niet aan. Er ontstond een vechtpartij waarbij ettelijke ruiten aan diggelen gingen. Opeens haalde B. een mes te voorschijn en voorzag zijn gasten ieder van een jaap. De politie heeft de steker en het licht gewonde slachtoffer gearresteerd. De heer Kwak met een papegaai duiker, die met vijf andere meege brachte zeevogels een plaatsje heeft gekregen in de Brielse collectie. ENSCHEDE Ondanks de helpen de hand van de regering zullen bij 't textielconcern Van Heek en Co. in En schede 965 mensen moeten vertrek ken, aldus een der betrokken vak- hondbestuurders. Het betreft werknemers uit de spin nerijen Noorderhagen en Rigtersbleek en uit de zeer moderne weverij Rond weg. De bedrijven zullen worden ge sloten. Tot de getroffenen behoren een paar honderd buitenlanders. Zaterdag en zondag hebben commis sarissen en directie van het concern in tensief vergaderd over het aanbod van het ministerie van economische zaken: Een kredietgarantie om de rest van de onderneming veilig te stellen. In to taal werken er ongeveer 3700 mensen. Veel zal afhangen van de bankier, de Algemene Bank Nederland. Deze bereid moeten zijn nog meer geld in de onderneming te pompen, zij het dat het risico door de rijksgarantie voor een nog onbekend bedrag is ver minderd. Vandaag zullen de hoofdbestuurders van de drie textielbonden met de di rectie overleg plegen. Verwacht wordt dat daarna de werknemers over de toekomstplannen zullen worden inge licht. Het gemeentebestuur van En schede heeft de raad voor morgen bij een geroepen om de werkgelegenheid in de stad te bespreken. BONN Arndt van Bohlen (29), de enige zoon van Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, heeft afstand gedaan van zijn erfrecht op het miljarden concern van Krupp. Daarmee is de weg vrij voor reorganisatie van het con cern. Dit heeft vader Alfried voor een gehoor van 321 oudgedienden van Krupp in de hal van zijn vierhonderd kamers tellende landhuis in Essen mee gedeeld. De huidige firma Friedrich Krupp zal eerst worden omgezet in een stich ting waarin Alfried Krupp zijn eigen bezit zal onderbrengen. Deze stichting DARWIN Een Frans echtpaar is gisteren uit de Timorzee opgepikt na een verblijf van twee maanden op een onbewoond eiland en een reis met een zelfge maakt vlot. Toen Henri Bourdens (44) en zijn vrouw José (48) werden gered, waren zy volslagen uitgeput. Zij liggen nu in een ziekenhuis. In Amsterdam trouwde zaterdag de 26-jarige Bernard de Vries, provo voorman en ex-gemeenteraadslid in Amsterdam, met de zeventienjarige Sonja van den Broek uit Den Haag. De loco-burgemeester, wethouder dr. J. Koets, sloot het huwelijk. Geen provo-wanklank verstoorde de plech tigheid, of het moest zijn, dat iemand „Neen" riep, toen de bruid „Ja" zei en dat aan het eind een van de be langstellenden „Leve de autoriteit" schreeuwde. De bruid droeg een be drukt katoenen mini-jurk, de bruide gom een witte broek en een blauw spijkerjack. BERGEN OP ZOOM Op een boer derij in Kruisland bij Steenbergen is in de nacht van vrijdag op zaterdag brand uitgebroken. Het was voor de achtste maai in drie en een halve maand dat in Kruisland een boerderij in brand vloog. Vermoed wordt dat er een pyromaan aan het werk is. Een jongen en een meisje, op de fiets op weg naar huis, zagen ee n vuurgloed in de schuur van de landbouwer W. Nou wen aan de Roosendaalseweg en wekten de bewoners. De schuur, waarin stro lag en landbouwmateriaal stond, brandde af. Negen dieren kwamen in de vlammen om, drie moesten worden afgemaakt. GRONINGEN Gedeputeerde Sta ten van Groningen hebben bij minister De Quay (Verkeer ein Waterstaat) fel geprotesteerd tegen het plan van de Spoorwegen om de lijn Groningen-Roo- deschool op te heffen. „De belangen van de streek dulden zo'n opheffing niet", aldus Gedeputeer de Staten. BREDA Tijdens de begrafenis plechtigheid van de Bredase bisschop mgr. G. H. de Vet heeft kardinaal Al frink zaterdagochtend zijn ernstige be zorgdheid uitgesproken over de zware last die het ambt van bisschop in deze tijd met zich meebrengt. „het overlijden van deze derde bis schop in ruim één kalenderjaar is een teken aan de wand voor de hele Neder- lande katholieke gemeenschap", aldus de kardinaal. „De verantwoordelijkheid en de persoonlijke inzet vergen enorm veel van een bisschop en er zijn aller lei factoren die dit ambt ongewoon zwaar maken zonder dat zij noodzake lijk zijn", meende de kardinaal. BUSSUM De kerkvoogdij van de Ned. Hervormde gemeente in Bussum is miljonaire geworden. Wijlen de heer J. Bouman uit Bussum heeft haar zijn hele vermogen na aftrek van rechten en kosten bijna één miljoen nagela ten. RILLAND BATH Bij een autobot sing in Rilland Bath zijn gistermiddag twaalf mensen gewond. Het ongeluk gebeurde toen een auto uit Etten (N.-B.) die naar Bergen op Zoom reed bij een inhaalmanoeuvre in volle vaart tegen een auto uit Wemel- dinge botste. In de auto uit Wemeldinge zaten de 43-jarige mevrouw N. Wisse-Lok en haar achtjarige zoon, die levensgevaar lijk werd gewond. In de andere auto zat een echtpaar uit Etten met zeven kin deren. van wie er vijf ernstig werden gewond. Bourdens, schrijver en voormalig pi loot van British United Airways, had met zijn jacht van Singapore naar Frankrijk willen zeilen, maar had be sloten ook een bezoek te brengen aan Indonesië. Op 27 december, zeilend in de wateren rondom Celebes, overviel hen een zware storm. Een deel van de zeilen en het want sloeg weg en het echtpaar besloot te proberen Timor te bereiken om daar het schip opnieuw te tuigen. Na een verblijf op Timor, dat enkele weken duurde, strandden zij op een klein onbewoond eiland in de Timorzee, die berucht is om zijn haaien. Hun jacht liep vast tussen de monden van twee rivieren en zij konden naar geen enkele kant verder dan 'n paar honderd meter lopen. Daarom leefden zij eerst van hun voorraden en toen die op wa ren van zeedieren die zij in g"ote hoe veelheden vonden. Mensen zagen zij niet. Om niet gek te worden luisterden zij veel naar grammofoonplaten met muziek van Mo zart en Bach. Hun kleine radio hield hen op de hoogte van de gebeurtenissen in de wereld. Weken lang zaten zij daar vast. Het jacht had van de stranding opnieuw zwaar geleden en er was geen sprake van dat het de reis zou kunnen vervol gen, zelfs als het vlot was gekomen. Ten einde raad besloten zij hun schip gedeeltelijk te slopen en van het hout een vlot te maken. Daarmee zouden zij proberen de bewoonde wereld te berei ken. Na vele dagen timmeren kozen zij opnieuw zee met een jerrycan drinkwa ter en zonder voedsel. Zij hoopten on derweg vis te kunnen vangen, maar dat viel in de praktijk bitter tegen. Wat ook bitter tegenviel was het drijfvermogen van het vlot. Het was gebouwd van de bovenbouw van het jacht kurkdroog hout, dat, zodra het met de zee in aanraking kwam, zich vol zoog met water. Het kwam dieper en dieper te liggen en dreigde telkens te kantelen. Toen 'n Australische kustvaarder het zag, ston den man en vrouw tot hun knieën in het water. Het had niet veel gescheeld of de ka pitein van de coaster had een wijde bocht om het vlot heengemaakt zonder er verder naar om te kijken. Bourdens had een rookgranaat afgeschoten om de aandacht te trekken en de coasterkapi tein dacht dat hij te maken had met een drijvend doelwit dat gebruikt werd bij marineoefeningen en dat, naar de rook te oordelen, zwaar werd bescho ten. Pas toen hij door zijn kijker tuur de en mensen dacht te zien, won zijn nieuwsgierigheid het van zijn vrees. Hij pikte de schipbreukelingen op en bracht hen veilig naar Darwin. AMSTERDAM Reizen van Neder landse communisten naar Oosteurope- se landen zijn taboe. Het partijbestuur van de CPN heeft besloten partijgeno ten terug te trekken uit instanties, die vakantiereizen naar Oost-Europa orga niseren, waarin leden van de CPN de leiding hebben. De maatregel kan worden gezien als een verdere verwijdering van de Neder landse communisten van Moskou. Kort geleden oriënteerde de CPN zich al dui delijk op Peking door haar antwoord op een brief aan de Franse communisten. Daarin motiveerde zij onder meer haar besluit om niet mee te doen aan een congres van communistische partijen in Tsjecho-Slowakije, waarop 'n uitspraak tegen het beleid van de Chinese com munisten kon worden verwacht. zal dan deelnemen aan een nog op te richten openbare vennootschap. Het staat nog niet vast of dit een naamlo ze vennootschap of een zg. Gezell- schaft mit beschrankter Haftung. Krupps eerste huwelijk dat jaren ge>- (G.m.b.H.) zal zijn. Krupp dankte zijn zoon Arndt voor het besluit af te zien van zijn rechten als erfgenaam op de onderneming. Arndt von Bohlen is een zoon uit Krupps eerste huwelijk dat ja ren geleden is ontbonden. Hij heeft nooit veel belangstelling gehad om zijn va der op te volgen in het reuzenbedrijf, dat 156 jaar lang door vijf achtereen volgende generaties Krupp is gere geerd. Wel ontving hij een ruime toe lage van zijn vader. De knappe jongeman studeerde eco nomie en vestigde zich daarna, in Bra zilië als koffieplanter en -handelaar, hij echter aan het mondaine leven in Een groot deel van zijn tijd besteedt Parijs, Monaco, München en Rome. Arndt von Bohlen behoudt wel zijn erfrecht op het particuliere vermogen van zijn vader. Krupp verklaarde in Essen dat hij na de oorlog veel van zijn bedrijven heeft laten doorwerken om de arbeids plaatsen te behouden, hoewel het ren dement niet meer bevredigend was. Vorig jaar moest het aantal arbeiders met negen procent tot 102.000 worden teruggebracht. Verdere concentratie, zo zei Krupp, is nodig en dat betekent dat er ont slagen moeten vallen. Ook zullen af zonderlijke bedrijven moeten worden verkocht. Zeer veel geld is nodig voor de financiering van exportorders en voor uitbreiding van het speurwerk. Daarvoor moest men terugvallen op door de staat gegarandeerde kredieten. Als voorwaarde was daarbij gesteld dat de particuliere onderneming Krupp in een openbare vennootschap zou wor den omgezet. Ondanks teruglopende conjunctuur bereikte het concern in 1966 ongeveer dezelfde omzet als het jaar tevoren: 6,2 miljard mark, waarvan vijf mil jard verkopen aan derden. Het aan deel van de export daarin steeg van 21 tot 24 procent. Krupp zei ook dat zijn algemeen ge volmachtigde Berthold Beitz zijn cen trale plaats in het concern zal behou den. Helemaal zonder inkomsten blijft hij niet. Krupp zou tot zijn dood een jaarsalaris van twee miljoen mark krijgen en zoon Arndt van een mil joen mark. Na vaders dood zou het salaris van Arndt worden verdubbeld. ROME De Amerikaanse vice-pre sident Hubert Humphrey heeft giste ren zijn bezoek aan Italië afgesloten. Hij kwam gisteravond in Londen aan, de volgende etappeplaats op zijn grote Europese reis, die ten doel heeft een beter begrip te wekken by de Westeu- ropese landen voor de Amerikaanse politiek. Humphrey heeft dit weekein de met een bijzonder vijandig Ita liaans publiek te maken gehad. Vooral in Florence waren veel men sen op de been die met schreeuwen en met het gooien van nardappels, toma ten en eieren protesteerden tegen het Amerikaanse optreden in Viëtnam. Op een gegeven ogenblik kreeg Humphrey een uit het raam geworpen ei in het gezicht De politie had grote moeite de onge veer vijfhonderd betogers te verdrij ven, die in de straten van Florence bleven schreeuwen „Vrede in Viët nam" en „moordenaar". Zij arresteer de ongeveer zeventig demonstranten, onder wie twee jonge Nederlandse toe risten. Handenvol werk bezorgde de Floren tijnse politie ook een anoniem telefoon tje met de mededeling dat in een van de oude paleizen die Humphrey zou bezoeken een bom was geplaatst. Met mijndetectors werden alle kamers aan een minutieus onderzoek onderworpen. De consternatie nam nog toe, toen in een van de kamers een pakje werd gevonden met een tikkend voorwerp erin .Nadat het door deskundigen be hoedzaam was gedemonteerd kwamen een wekker tevoorschijn en enkele stukken hout die de vorm hadden van staven dynamiet. A Kredietmoeilijkheden dwongen Al fried Krupp von Bohlen und Hal bach op de knieën. Hij zal zijn familie concern moeten omzetten in een open N.V. Voor een groep van een drie honderd oudgedienden maakte hij in de hal van zijn villa officieel de om zetting bekend. Hier gaan van links naar rechts Harald von Bohlen und Halbach, al gemeen gevolmachtigde Berthold Beitz, Alfried en Berthold Krupp von Bohlen und Halbach op weg naar de „ceremonie". DEN HAAG De zes vrouwe lijke stenografen van de Eerste en Tweede Kamer hebben zich 't ongenoegen op de hals gehaald van enige plechtstatige senatoren. Het gaat om hun kleding. De da mes hebben nu een brief gekre gen van de directeur van de ste nografische dienst, N. K. Bakker, waarin deze de volgende aanwij zingen verstrekt: 0 de mini-rok is taboe; Q de kleur van de kleding dient gedekt te zijn; 0 truien, bloesjes en japonnen mogen van boven niet al te laag uitgesneden zijn; 0 het dragen van opzichtige sieraden te verboden. De zes vrouwen, de meesten in de leeftijd van 21 tot 24 jaar, zijn zeer gebelgd over deze klacht ge weest. Een van hen zegt „Wij zijn altijd erg correct gekleed. Trouwens bij je aanstelling wordt daar al streng op gelet. Eigen lijk is het ook wel triest: je ver plicht de meisjes kleren te kopen die ze helemaal niet leuk vinden". De heer Bakker: „Er is onlangs een rok gesignaleerd bij een van de stenografes, die boven de knie kwam. Ook is het wel eens ge beurd dat bij een bepaalde gele genheid de Kamerleden in 't don ker verschenen, terwijl de steno grafes in fleurige bloesjes 't mid denvak van de vergaderzaal op vulden. Dat kan niet". De zes dames zijn inmiddels zover dat zij al weer kunnen la chen om de hele zaak. NEW ORLEANS Gordon Novel, die moet getuigen in verband met het nieuwe onderzoek naar de moord op president Kennedy, is het afgelopen weekeinde gearresteerd in Columbus, in de staat Ohio. Novel verdween on langs ijlings uit New Orleans, waar hij een nachtclub exploiteerde, toen hij vernam, dat Garrison, de openbare aanklager die het nieuwe onderzoek leidt hem als getuige wilde dagvaar den. Hij was niet van plan terug te ko men, want hij verkocht zijn zaak voor dat hij verdween. Toen Novel werd ge arresteerd in een van de buitenwijken van Columbus had hij in de mouwen van zijn colbert twee als vulpennen ge camoufleerde traangaspistooltjes ver borgen. Hij verzette zich echter niet. Novel wordt formeel beschuldigd van een overval op een munitieopslagplaats nabij New Orleans in 1961 maar het is bekend dat Garrison hem wil laten ge tuigen in verband met zijn onderzoek naar de moord op Kennedy. Novel verklaarde ongeveer tien da gen geleden in New Orleans dat hij Clay Shaw wel kende maar David Fer- rie niet. Die twee, en Lee Harvey Os wald, zouden volgens Garrison samen de moord op Kennedy in New Orleans hebben beraamd in de woning van Fer- rie. Volgens Garrison kenden Novel en Ferrie elkaar wel. Een dag voor Novels arrestatie vaardig de Garrison een bevel tot arrestatie van Sergio Arcacha Smith uit. De voorma lige leider van Cubaanse uitgewekenen in New Orleans zou samen met Novel en Ferrie de hierboven al genoemde overval hebben willen plegen. Hij woonde na zijn vertrek uit New Orleans in Houston en in Dallas. Clay Shaw, tot nu toe de enige die in staat van beschuldiging is gesteld, moet woensdag in New Orleans voor de rechter verschijnen. De aanvang van het proces tegen Shaw zal vermoe delijk nog enige maanden op zich late»' wachten.

De Vallei | 1967 | | pagina 11