Veenendaals dagblad Pompidou trad af om zijn partij van een debacle te redden Oude man Gaullisten vandaag voor vuurproef De Jong beslist vandaag Bulten WIJ dood na strijd met overvaller Kleuter verdronken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Lodaline groen grote flacon 98 ct Hervorming partijwezen begint Hanoi zegt nee tegen Tliant r inde Basketballers „bewerkt" met brandende peuken TANKAUTO'S ONTPLOFTEN Stationschefs vervangen door mensen met lagere functie Wisselende bewolking Kans op succes flink gedaald Boom in bloei BERGHUIS: A.R.P. KAN GANGMAKER ZIJN Biesheuvel ETALAGEPOP VOOR TREIN GELEGD N.S. neemt proef in Noord-Brabant Lange periode Teleurstelling voor Frei in Chili GRAPILLOM Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. MAANDAG 3 APRIL I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG DEN HAAG Vandaag beslist for mateur De Jong of hij zijn werk aan de kabinetsvorming zal voortzetten of niet. Het afgelopen weekeinde heeft hij met de drie confessionele politieke leiders druk overleg ge pleegd over de bezetting van de bei de nog openstaande posten van land bouw en volkshuisvesting. Gisteravond was de heer De Jong er nog niet. Geschikte kandidaten uit de kring van de anti's en de christe- lijk-historischen bleven uit, zodat het nodig werd om met andere portefeuil les te gaan schuiven. Dit puzzelwerk strekte zich overi gens niet uit tot de zetels die aan de liberalen zijn toebedacht, namelijk fi nanciën (prof. dr. Witteveen), justitie (prof. dr. Polak) en defensie (luite nant-generaal Den Toom). In het nu noodzakelijk geworden schuiven is de al eerder genoemde c.h. afgevaardigde, drs. Udink weer naar voren gekomen. Hij zou behalve voor verkeer en waterstaat ook voor andere portefeuilles in aanmerking kunnen komen, zoals economische za ken of volkshuisvesting. Daar het niet waarschijnlijk is dat een man van de CHU op economische zaken komt, is het mogelijk dat de anti-revolutionair drs. Bakker van Verkeer en Waterstaat verhuist naar Economische Zaken. Dat zou de KVP'er mr. De Blok, die al voor deze post was aangemerkt, buitenspel zet ten. De KVP heeft echter al Onderwijs en C.R.M., wat meer is dan in haar minimumeisen stond. Bovendien zou er dan een KVP'er op volkshuisves ting en landbouw kunnen komen. Hoe de formateur zal schuiven, blijkt vandaag. Zijn mogelijkheden zijn echter niet zo overdadig talrijk, dat hem gisteravond nog slechts ge ringe kansen werden toebedacht. ADVERTENTIE ZO ZACHT*ZO ZACHT ZO ZACHT «O ZACHT met lanoline ivb ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT 17 en weinig later dan de iepen, komen de Noorse esdoorns in bloei en ik weet nog altoos niet, wie van hun beiden de ereprijs der vroege lente zou moeten worden toegekend. De eerste bomen bekoren door hun rosse, warme gloed, de ander door het hel dergroene geelgoud van een bioemen- waterval, sprenkelend en stromend door de nog bladerloze takken en bij koesterende zon en stil weer om- zoemd door ontelbare bijen. De bloe semtrosjes vallen vroeg af en bedek ken in menigte de bodem onder de esdoorn. Wij hadden in onze kinder jaren méér oog voor de gevleugelde vruchthelften, die in de herfst om-en- om dwarrelen en waarmee we aHerlei spelletjes konden doen. Dat het zaad door die ingenieuze propellers lange afstanden (wel 4 km) kan afleggen en voor de verspreiding der soort zorgen, wisten wij niet in die onbezorgde jarenevenmin kenden wij de grote hoogte (tot 1000 m) die het kon berei ken. 't Klinkt allemaal aardig en we- tenswaard - ook, dat die opslag lastig in de tuin is - doch wel minder specta culair, dan de bloei van begin april met de gouden pracht. Ee- oud Brits bomenboek zegt waardig, dat de es doorn misschien de majesteit van de beuk of de uitdagende stoerheid van de eik mist, niettemin als een raads heer indrukwekkend in zijn soort is. Die Engelsen zijn er nogal mee in de weer en be,veren, dat zij er een bezit ten, waaronder John Knox, de be faamde stichter der Presbyteriaanse Kerk, gepreekt heeft; dat zou dan om trent het midden der 16e eeuw zijn geweest! Wij denken daarbij aan de haast legendarische moerbeiboom, die Jacoba van Beieren heet te hebben ge plant 3 april '67 A. B. WIG MAN PARIJS De Gaullisten /.uilen vandaag de eerste zware proef in het nieuwe Franse parlement moeten doorstaan. De op 12 maart gekozen Nationale Ver gadering komt voor het eerst bijeen voor het kiezen van een nieuwe voorzit ter en de voorzitters van de voornaamste commissies. De Gaullisten zullen, gezien de minieme meerderheid waarover r beschikken, elke stem nodig hebben om de sleutelposities te behouden die in het oude parlement bezaten. Het kabinet-Pompidou heeft zaterdag ziji ntslag ingediend in een poging om de sleutelposities in de assemblee voor e Gaullisten te redden. De 12 maart gekozen assemblee komt heden bijeen om de voorzitter en de voorzitters van de voornaamste commissies te kiezen. AMSTERDAM Het streven naar een hervorming van het partijwezen in Nederland begint in de confessio nele kringen op gang te komen. Twee gebeurtenissen in het afgelopen weekeinde wijzen In die richting: 0 In Amsterdam zei de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, dat de KVP, de CHU en de ARP binnenkort rond de tafel gaan zitten om te praten over wat nu eigenlijk christelijke politiek is. 0 In het Romme-instituut van de KVP in Baarn hebben jongerengroe pen van de KVP, de CHU en de ARP gesproken over de mogelijkheid van samenwerking tussen de drie jonge renorganisaties. Ze stelden voor een werkgroep op te richten die dit jaar een werkprogram moet opstellen *,ior een -ezameniy:.' optreden by de de eerst*uigeiide verkiezingen. Her waardering val eiga X groi ..slagen is onontbeerlijk bij een hergroepering van de politieke partijen, menen de jongeren. De voorzitter van de Anti-Revolutionai re Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft zaterdag in Amsterdam gezegd dat de KVP, de CHU en de ARP binnen kort gaan praten over wat onder de christelijke politiek wordt verstaan. „De ARP kan een gangmaker zijn bij de hervorming van het Nederlandse partijwezen. Wij hebben onze positie al bepaald en zullen die in dat ge sprek inbrengen. De discussie over de partijconstellatie in ons land is op gang gekomen en gaat door. Wij zul len daaraan moeten meedoen en kun nen daaraan ook bijdragen", aldus de voorzitter van de ARP. Dr. Berghuis ging ook in op de kritiek die hij op 22 maart vo or de televisie had geuit op het formatiebeleid van de AR-fractieleider in de Tweede Ka mer, mr. B. W. Biesheuvel. „Biesheuvel en ik staan niet als vecht jassen tegenover elkaar. Wij kunnen van visie verschillen. Wij zijn het eens over de koers die wij moeten va ren. Biesheuvel is daarvan de expo nent. Zouden wij het dan niet eens zijn over het wezenlijke daarvan?" „De fractie vecht op het front, de par tij bepaalt de strategie. Ik erken de eigen verantwoordelijkheid van de Kamerfractie, maar ook de partij voorzitter heeft zijn eigen verant woordelijkheid", aldus dr. Berghuis. Dr. Gerbhuis noemde het conflict met Volgens hem kunnen er situaties ont staan waarin een partijvoorzitter „voorzichtig en weloverwogen" op merkingen moet maken, mr. Biesheuvel „een incident". Hij was nog steeds van mening dat in het belang van het land had moeten wor den geprobeerd de Partij van de Ar beid bij het formatiegesprek te be trekken als de socialisten daartoe be reid waren geweest. Door het ontslag zaterdag in te dienen zullen premier Georges Pompidou en de andere ministers die in dë nieuwe assemble gekozen zijn, heden kunnen stemmen. De grondwet van de vijfde republiek verbiedt namelijk een minis ter zitting te hebben in het parlement. Pompidou diende het collectieve ont slag van zijn regering bij De Gaulle in, na een speciale kabinetszitting welke vanmorgen was gehouden. De Gaulle nam het ontslag onmiddellijk aan en vroeg de premier en de andere minis ters de lopende staatszaken te blijven behartigen Normaal zou geweest zijn dat het ka binet-Pompidou een week na het bijeen komen van de nieuwe assemblee zijn ontslag zou hebben ingediend. In de nieuwe assemblee hebben de Gaullisten slechts een meerderheid van twee stem men en deze steunt voor de helft nog op de zeer omstreden zetel van Corsica, waar de oppositie een aanklacht inge diend heeft wegens verkiezingsfraude. 22 leden van de demissionaire regering zijn gekozen in de nieuwe assemblee. De kandidaten voor het voozitterschap zijn de gaullist Jacques Chaban-Delmas die het moet opnemen tegen Gaston de Ferre, de socialistische burgemeester van Marseille, die de steun van da ge hele oppositie heeft Chaban-Delmas heeft ook in eigen kring tegenstanders zodat De Ferre zeker een kans op ver kiezing maakt. Als Defferre erin zou slagen Chaban- Delmas te verslaan zou dit een nieuwe ernstige tegenslag voor de gaullisten be tekenen. Een anti-gaullistische voorzit ter kan het parlementaire leven voor de gaullisten bijzonder zuur maken. Hij heeft bovendien het recht drie van de negen leden te benoemen in de Franse constitutionele Raad. wat ingrijpende wijzigingen in de samenstelling van de Raad teweeg zou brengen. Verwacht wordt dat De Gaulle eind volgende week het nieuwe kabinet zal benoemen. Tegen die tijd zullen de be stuursfuncties in de assemblee bezet zijn en kunnen afgevaardigden ontslag nemen om functies in een nieuwe rege ring te aanvaarden. In de assemblee worden zij dan opgevolgd door hun plaatsvervangers die ook reeds bij de verkiezingen op 1 maart zijn aangewe zen. Het duurt echter 30 dagen voordat deze stemrecht in de assemblee verkrij gen. Verwacht wordt dat De Gaulle Pom pidou opnieuw als premier van een enigszins gewijzigd kabinet zal benoem. Er wordt rekening mee gehouden dat de minister van Buitenlandse Zaken Mau rice Couve de Murville en de minister van Defensie Pierre Messmer, die de vorige maand tevergeefs naar een zetel in de assemblee hebben gedongen, ver vangen zullen worden. Andere zegslie den menen echter, dat De Gaulle hen zal handhaven om te laten zien dat hij volkomen maling aan tegenslagen bij de verkiezingen heeft. De zegslieden verwachten dat Couve De Murville en Messmer gevraagd zal worden tot het najaar nog aan te blijven. A Bij een brand aan het eindpunt van een pijpleiding in de om geving van het Londense vliegveld Heathrow zijn 11 mensen gewond, van wie vier ernstig. Een tiental tank auto's ontplofte. Tot de slachtoffers behoren zes tankautochauffeurs van wie een door de explosie van een van de wagens 20 meter werd weggesla gen. Hier de brandweer tijdens de nablussing. TOKIO. Noord-Viëtnam heeft van morgen het uit drie fasen bestaande vredesvoorstel van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Oe Thant, verworpen, omdat „het niet uitgaat van de werkeiykheid van de huidige toe stand in Viëtnam." De verwerping die gebracht werd door het officiële dagblad Nhan Dan uit Hanoi, maakte geen melding van het andere vredesinitiatief, dat zaterdag door Thant genomen werd. waarbij h(j een beroep deed op Amerika de oorlog in Viëtnam eenzijdig te stoppen. Maar het blad bracht in herinnering, dat Thant in magrt 1966 "u\ andere uit drie punten bestaand voorstel deed, „waarvan het eerste punt was dat Ame rika voor alles de bombardementen op Noord-Viëtnam moest stopzetten." Nhan Dan schreef, dat Thant er niet in slaagde diezelfde voorwaarde op te nemen in zijn later uit drie fasen be staande voorstel, dat 28 maart bekend gemaakt werd. „Een dergelijke benadering draagt een aanmoediging in zich voor de Ame rikaanse agressors in Viëtnam", aldus Nhan Dan. De reactie van Nhan Dan werd per radio uitgezonden. De toon van de ver werping was echter veel milder dan de verwerping door communistisch China. Communistisch China noemde vrij dag het plan van Thant „bedrog" en zei, dat Thant „de loopjongen is voor de agressie van Washington tegen Viët nam". Nhan Dan herhaalde de vredesvoor waarden gesteld door de president van Noord-Viëtnam, Ho Tsji Minh, in zijn recente brief waarin hij antwoordt op de boodschap van president Johnson. In de brief van Ho werd een onvoor waardelijke stopzetting geëist van de Amerikaanse bombardementen en alle andere oorlogsdaden tegen Noord-Viët nam als stap naar het beginnen van vredesbesprekingen. UTRECHT. De machinist van een trein van Roosendaal naar Vlissingen is zaterdagavond het slachtoffer ge worden van een smakeloze 1 aprilgrap. Hij belde overstuur het Roosen- daalse station op en vertelde dat hij iemand had' overreden. Hij vroeg om een ambulance. Bij onderzoek bleek dat iemand een etalagepop op de rails had gelegd. A Als gevolg van de vorige maand in Frankrijk gehouden algemene verkiezingen, heeft premier Pompidou zaterdag bij president De Gaulle het ontslag van zijn regering ingediend. Hier verlaten v.l.n.r. minister van Staat Louis Joxe, premier George Pompidou, en minister van Binnen landse Zaken Roger Frey, het Elysée. UTRECHT De Nederland.se Spoor wegen gaan in een gibot gebied rond om Eindhoven de stationschefs bij wij ze van proef vervangen door spoormen- sen met lagere functies. Zij zullen optreden als groepsleider. De proef is mede een gevolg van de modernisering van de beveiliging van de lijn Den Bosch-Maastricht. Begin vol gend jaar zal een zelfde proef worden genomen in Sittard en omstreken. Sinds zaterdag hebben de stations ln Boxtel, Best, Oorschot, Weert, Gel drop en Budel al geen stationschef meer. Helmond en Deurne volgen 1 mei. De algehele leiding van dit proef- rayon zal gebeuren van Eindhoven uit. Daarheen zijn ook de oorspronkelijke stationschefs overgeplaatst. Zij krijgen er een andere functie op administratief gebied. De spoorwegen willen gedurende een lange periode onderzoeken of lager gesalarieerde leden van het personeel dank zij de moderne beveiliging en communicatietechniek het bedrijf even veilig en efficiënt gaande kunnen houden. Het proefrayon Eindhoven leent zich uitstekend voor het opdoen van ervaring. Slagen de proeven dan zouden de spoorwegen in de toekomst kunnen vol staan met een aanzienlijk kleiner aan tal stationschefs. Hoeveel er op den duur zouden overblijven kon nog niet worden meegedeeld. Wel staat vast dat het nog jaren kan duren voordat de beoogde plannen eventueel ook in de rest van het land zullen worden inge voerd. Zaterdagmorgen werd het nieuwe in- structiebad in Veenendaal ten doop ge houden. Hierbij werden vele lovende woorden gesproken over het onvermoei baar zwoegen van de leden van de sport stichting. die een verdiend pluimpje kre gen van burgemeester mr. dr. J. Ha zenberg. Tijdens deze officiële ope ningsplechtigheid werden tevens de plannen ontvouwd voor de bouw van een groot overdekt 25-meterbad waarvoor binnen niet al te lange tijd de eerste spade in de grond gaat. In de gemeenteraad van Kesteren ontspon zich een principieel debat over het stichten van een openbare lagere school in Opheusden. Hoewel aan alle wettelijke eisen was voldaan keerde met name de SGP-fractie zich fel tegen de plannen. Tijdens dezelfde raadsver gadering werd mededeling gedaan dat het rapport over de achtergronden van de jongste wethoudersverkiezingen nog niet uit de doeken kan worden gedaan. In Ederveen werd de nieuwe cam ping „De Kajuit" officieel in gebruik gesteld. SANTIAGO President Frei's chris tendemocratische partij heeft een grote achteruitgang geboekt, maar heeft toch het grootste percentage stemmen gekre gen met ongeveer 34 procent tegen 42,34 procent bij de parlementsverkie zingen van 1965 in Chili. De uiterst linkse socialisten en communisten zijn van 22,60 op 29 procent van het aantal stemmen gekomen. Waarnemers achten de uitslagen voor al van belang omdat president Frei had gezegd dat daaruit zou blijken of de kiezers het eens waren met de uit spraak van de oppositie in de senaat, waardoor hem in januari werd belet, gehoor te geven aan de uitnodiging van president Johnson voor een bezoek aan de Verenigde Staten. ELST In het Utrechtse dorpje Eist tussen Amerongen en Rhenen is za terdagavond de 87-jarige alleenwonen de G. v. Piggelen bij een overval ver moord. Buren, die zich ongerust had den gemaakt, vonden hem zondagmid dag in de vierkante binnenhal van het boerenhuis, dat aan de weg naar Zwijnsbergen staat. De heer Van Piggelen lag met een prop papier ln de mond. Zijn benen wa ren gebonden met een rode plastic tuin slang. Het slachtoffer vertoonde uiter lijk geen kwetsuren. Dr. J. Zeldenrust en dr. H. Voortman van het g erechte- lijk laboratorium vonden bij de sectie echter een groot aantal verwondingen, kneuzingen en bloedingen, die duidden op een zware worsteling. Vastgesteld werd, dat het slachtoffer aan deze inwendige verwondingen is doodgebloed. Niet bekend is of de over valler buit heeft gevonden. In de woon kamers was een dressoir overhoop ge haald. De inhoud ervan was ruwweg op de vloer gesmeten. De heer Van Piggelen leefde een zaam. Hij bewoonde het oude vierkante huis vlakbij de aftakking van de oude rijksweg naar Veenendaal van zijn ge boorte af. Hij is nimmer getrouwd ge weest. Na de dood van zijn ouders bleef hij met drie ongetrouwde broers in het ouderlijk huis wonen. Nadat ook zijn broers waren overleden, bleef hij alleen over. Hij vertoonde zich weinig in het dorp. Hy hield zijn tuintje bij en maakte slechts af en toe op een veertig jaar oude fiets een klein tochtje. Zaterdag avond om half acht heeft hij aan het tuinhek met een buurman staan praten. Het feit, dat het slachtoffer normaal gekleed was, wijst er op dat de overval vrij vroeg in de avond van zaterdag is gepleegd. Bij de politie is de melding binnengekomen, dat omstreeks negen uur zaterdagavond vlak bij de woning van het slachtoffer een auto heeft ge staan. ADVERTENT'b Druivensap drinken - veilig rijden alcoholvrij druivensap (GÊBR.STECR N-V) Politiefunctionarissen verlaten de wo ning in Eist waarin zich in het af gelopen weekeinde een drama heeft afgespeeld. RHENEN Zondagochtend is de 2-ja- rige Bertus van Dyk, Weversstraat 29, voor de ogen van drie broertjes, waarvan de oudste negen is, in de Rijn verdronken. De kinderen bevonden zich op de niet meer ingebruik zijnde aanlegplaats van het voormalige veer aan het Veerplein. De kleuter is waarschijnlijk uitgegle den en onmiddellijk door de sterke stroom, die bij deze veerstoep staat, meegesleurd. Er werd nog geruime tijd naar het drenkellngetje gezocht, doch zonder re sultaat. (Van onze weerkundige medewerker) gedurende de nacht van zondag op maandag passeerde een koufront ons land. Het behoort bij een thans ten noordoosten van IJsland gelegen depressie en veroorzaakte in Neder land op vele plaatsen 10 tot 15 mm regen. Aan de achterzijde van het front staat een brede westelijke stroming, die in stand wordt gehouden door de depressie bij IJsland en een hoge- drukgebied ten zuidwesten van Ier land. Met deze stroming wordt enigs zins onstabiele lucht naar onze om geving gevoerd. Hierin komt een wis selende bewolking voor, waaruit ook dinsdag plaatselijk een bui kan val len. De wind blijft westelijk en over wegend matig en de temperaturen zullen dinsdag ongeveer dezelfde zijn als maandag. UTRECHT Met brandende sigaretten als wapen hebben supporters van de basketbalvereniging Suvrikri getracht spelers van SVE te brandmerken in een competitiewedstrijd voor de Nederlandse Basketbalbond. Waar dat niet lukte werden klappen uitgedeeld. Deze ln de basketbalbopd ongekende chaos ontstond in Utrecht en werd ingeleid door de speler Chin A Paw, die de aanvoerder van SVE tydens de wedstryd een trap gaf. Toen de arbiters het spel daarom stillegden, stortten de Surinaamse supporters van Suvrikri zich in een handgemeen met de spelers van SVE. De wedstrijd werd onmiddellijk gestaakt met als (voorlopige) beslissing dat Suvrikri tot verliezer van het duel werd verklaard. u

De Vallei | 1967 | | pagina 1