Nederlandse kunstschatten naar Expo '67 Goede kleinkunst Lynn Redgrave getrouwd TV-documentaire over dienstplichtigen VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES Verolme is optimist DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Rambler vergroot produktie Kempkes zit niet bij pakken neer Pagina 2 MAANDAG 3 APRIL 196V JANET 28 De jongen, die hem open had gedaan, zou wel een kind van één van hen zijn. Susan kon h(j zich maar vaag te bin nen brengen. Zij was de oudste, drie jaren ouder dan zijn broer Samuel, zodat ze vroeger nooit had meegedaan met hun spelletjes. Ze zou ni vijfen dertig zijn. Vreemd zoals die jaren ongemerkt voorbij vlogen. „Toe, kom binnen, kapitein Joei" riep een stem uit de zitkamer. „Het water is aan de kook en je zult wat warms kunnen gebruiken, bij dit bees ten-weer. Ellendig, zo slecht als het de hele maand al is. Ga zitten en maak het je makkelijk!" Dat was dus Susan. Een vriendelij ke, moederlijke figuur, met rustige, lichtbruine ogen, beweeglijke, vaardi ge handen, die de kopjes en schotel tjes in een ommezien op tafel schik ten. „Nou, je bent me aardig nat ge worden", wees zij op z'n schoenen, waar het water bij straaltjes uitsij- pelde. „Trek ze dadelijk uit, dan zet ten we ze in de keuken te drogen. Geef mij ook je jekker maar. Zo, da's beter, vind je ook niet? Wat zijn jullie mannen toch een zorgeloze dwazen!" Hij keek haar lachend aan en zijn ogen bleven haar gestalte volgen, ter wijl zij zich door het vertrek bewoog. Zij had een keurig, kaarsrecht figuur, een humoristisch trekje om de mond en bruine krullen, die onder een wit mutsje te voorschijn kropen. Hij strek te zijn benen behaaglijk bij het haard vuur uit en slurpte zijn warme thee. Hij voelde zich best op zijn gemak met deze vrouw, die geen spoor van verlegenheid vertoonde tegenover een ruwe zeebonk, die in hemdsmouwen bij het vuur zijn sokken zat te drogen. Zij was geen schoonheid en evenmin een jeugdige verschijning, maar zij had toch ongetwijfeld veel aantrekke lijks en een zachte, diepe stem. Het deed hem goed haar bij het vuur druk bezig te zien, haar lachje te horen bij een opmerking die hij maakte en haar dan met een ongeduldig gebaar een weerbarstig krulletje van haar voor hoofd te zien strijken. Dat deed hem aan iets of iemand denken. Neen, hij wist niet meer wat. Na een poosje kwam kapitein Col lins beneden en twee van zijn zoons keerden huiswaarts van hun werk in Plyn. De kamer werd nu gezellig vol. Toen Joseph eindelijk opstond ging Susan Collins met hem mee naar de keuken en hielp hem in zijn jekker. „Nu opgepast en geen kou vatten!" waarschuwde zij lachend. „Ik weet in elk geval waar ik wezen moet, als ik het te pakken krijg", gaf hij ten antwoord en het deed hem ple zier te zien, dat ze kleurde en een kuiltje in haar wang kreeg. „Goeden avond!" zei ze, voor het eerst wat verlegen. Joseph kwam thuis in het „Klimop Huis", dat hij als uitgestorven aan trof. De haard was in beide kamers uitgegaan. Zijn vader en zusters brachten bij Samuel de avond door. Het avondeten stond voor hem klaar in de keuken, maar het was koud en minder smakelijk geworden. Hij ver langde weer terug naar de gezellig heid bij de Collins thuis. Haastig ver orberde hij zijn maal, ging naar bo ven op zijn slaapkamer, bleef eerst nog wat liggen lezen, maar viel vroeg in slaap. Na die eerste keer was het opval lend, zo dikwijls als Joseph bij kapi tein Collins een praatje ging maken. Tenminste, dat argument gebruikte hij om er heen te gaan. Maar al te dik wijls trof hij hem uit of bij zijn zieke vrouw boven en dan zat hij met Susan alleen. Zo was hij menigmaal bij haar in de keuken als zij aan het bakken was. Nog een maand en dan zou Joseph weer naar zee gaan. Hij wilde daarom van deze dagen maken wat hij kon. Op een middag kwam hij, zoals ge woonlijk, aan de achterdeur. Zachtjes tikte hij tegen het raam. „Waar zit je, Susan?" „Zie maar dat je binnen komt, Joe!",* riep ze hem toe. „Ik ben aan 't bakken en m'n handen zitten vol deeg". Hij trad de keuken binnen en zij keek van de oven op, met een tame lijk rode kleur van de hitte. Al haar krullen hingen over haar voorhoofd. Zij had haar mouwen opgestroopt. Jo seph zag de ronding van haar gevulde armen, die bij de elleboog een kuiltje vertoonden. „Natuurlijk kom je weer op het minst gelegen ogenblik", verweet ze hem. „Ik zie er meer dan vreselijk uit. Waarom ga je niet liever naar zo'n vrolijk meisje kijken bij jou op de heuvel? In plaats van mij hier te komen uitlachen en me van m'n werk te houden?" Handig kneedde zij het brood. „Over een paar dagen is moeder weer op de been en dan hoef ik het niet meer te doen, tenzij ze het vraagt!" „Och, anders zou Cathie toch ook kunnen helpen!" opperde Joseph, haar strak aankijkende. „O, ik doe het anders wat graag!" sei Susan, een spatje bloem van haar kin wegvegende. „Ik ben niet jong ge noeg meer om het leuk te vinden door Plyn te flaneren. Hier voel ik me ge lukkig en ben ik het liefste". „Dat kun je zo je hele leven blijven doen", zei Joseph, naar haar armen kijkende, „alleen hoef je het dan niet hier in huis te doen". „Waarom niet, als ik vragen mag?" vroeg Susan spottend, terwijl ze het beslag van haar vingers veegde. „Omdat je met mij gaat trouwen en je het in onze eigen keuken verder zult doen", antwoordde Joseph, die was opgestaan, zijn armen om haar heen sloeg en de witte meelspatjes van haar mond wegkuste. „O, genade", verweerde Susan zich zwakjes, tevergeefs proberend zich los te maken uit zijn omhelzing. „Wat heb ik met trouwen te maken, malle wildeman". „Alles ter wereld, liefje", lachte Jo seph, „en ik laat je niet los, voor je me belooft mijn vrouw te zullen wor den. En vlug ook, want ik wil nog een weèk getrouwd zijn voordat ik weer naar zee ga". Op deze wijze vroeg Joseph Coom- be in het jaar 1865 Susan Collins ten huwelijk. Alles was nu in orde en eer de avond was verstreken had het grote nieuws zich over geheel Plyn verbreid, dat Joe Coombe met Susan Collins ging trouwen. Susan, waarvan geen mens had gedacht, dat zij nog eens een vrijer zou vinden, zij met haar al ledaags gezicht en de vijfendertig al voorbij. „Dat kan nooit lang duren!" wisten de mooie meisjes van Plyn te voor spellen. „Het idee, dat Joe het bij die stille, saaie Susan zou uithouden. Stel je voor! Zij is vijf jaar ouder dan hij, als 't niet méér is!" (Wordt vervolgd) 3469. Het Mars-avontuur was tot een goed einde ge bracht en Piloot Storm en zijn vrienden genoten van een wei-verdiende vakantie. Eindelijk kregen zij gele genheid om al die dingen te doen die zij zich zo lang voorgenomen hadden te doen. Met luieren, lezen, henge len, wandelen en autorijden brachten z(j menig uur zoek en Sandra beproefde haar kookkunst aan de meest gewaagde recepten. Zij hadden afgesproken, dat er ge durende de eerste dagen met geen woord over het on derwerp ruimtevaart gerept mocht worden. Maar het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan eti vooral professor Dubois had er een handje van om langs een omweggetje toch steeds een gesprek in de „verkeerde" richting te leiden. En tenslotte werd de boycot dan maar weer opgeheven. De geleerde had en kele bijzondere theorieën over de toekomst van de ruim tevaart. Mede als gevolg van de jongste ervaringen, beweerde hij dat binnenkort vrijwel niemand meer eni ge notitie zou nemen van het komen en gaan van ruim teraketten. Arend was het daarmee helemaal niet eens. „Wacht maar eens tot er meer handel komt met de andere planeten. Dan staan de mensen weer net als vroeger bij de thuiskomst van de rijk-beladen specerij schepen in drommen op de kaden!" 28. Rechter Tie staat op en terwijl hij voor zijn schrijf tafel heen en weer loopt, dicteert hij aan Tsjiao Tai: „Een ieder die inlichtingen kan verschaffen omtrent een vrouw met de voornaam Jade, welke in de zesde maand van het jaar van de Draak verdween, wordt uitgenodigd zich terstond bij het gerecht te vervoegen. Getekend: Tie, de Magistraat van Lan-fang." Als Tsjiao Tai dat opge schreven heeft, zegt Rechter Tie: „Ziezo, laat de kler ken deze officiële bekendmaking dadelijk een paar dozijn keer uitschrijven, Tsjiao Tai, en laat ze dan bevestigen op de poort van het gerechtsgebouw en op de vier stads poorten. Dat is het enige dat ik op het ogenblik aan de zaak van dat geheimzinnige doosje kan doen. Ik moet me nu gaan verkleden voor het verjaardagsfeest bij mij thuis. Ik mag mijn Eerste Dame niet teleurstellen!" „Wat hebt u vanavond voor werk voor mij, edelachtba re?" „Ga na het eten eens wat rondkijken in die verlaten tempel, Tsjiao Tai. Het lijk van Seng-san en een afgesla gen hoofd... Dat zijn geen dingen waarmee men zomaar over straat loopt! De moordenaar moet ze wel ergens in de tempel of in het bos op de heuvel begraven heb ben, samen met het moordwapen. Het verjaardagsdiner zal wel tegen tienen zijn afgelopen. Kom me rapporteren zodra je van de tempel terug bent." 27 Van de gevluchte Li-Sen werd niets meer verno men, maar Prins Lum-Bia, die de halsstarrigheid van zijn landgenoten beter kende dan Tekko, maakte zich toch bezorgd over 't gepasseerde. Toen zij dan ook een paar dagen later Port Sjamba aandeden zei hij tegen Tekko: „Het ljjkt mij voor ons beider welzijn beter, dat wij zo spoedig mogelijk deze vaartuig verlaten!" „Mij best! Maar hoe wilt u dan verder gaan?" informeerde Tekko direct belangstellend. „Ik zullen hoogverheven va der telegrafisch verzoeken ons een ander vaartuig tege moet te sturen, waarmede wij kunnen verder reizen. Prins Chop-Choy zullen dan niet weten waar wij in Pans- joerije aan land gaan. Dat zijn weer één gevaar min der. Kom, ik zullen op campagnedek even telegram op stellen", zei Prins Lum-Bia, die met Tekko naar boven wilde gaan. Plotseling echter klonken er beneden hen vanuit 't water schreeuwende stemmen en nieuwsgierig als Tekko was wilde hij daar 't zijne van hebben. Het waren een paar Inlandse duikers die om geld riepen en tot vermaak van de passagiers kleine geldstukken na- doken die hun toegeworpen werden. Gelukkig had Tek ko nog een paar kleine gasmunten in zijn zak waarmee hij de bruine bedelaars tevreden kon stellen. Na dit kleine oponthoud gingen zij naar 't campagnedek waar de Prins 't telegram opstelde dat door een bediende di rect naar de telegrafist gebracht werd. In Amsterdam heeft de Nederlandse Comedie zaterdagavond de Nederlandse première gegeven van „In wankel evenwicht", geschreven door Edward Albee, ook auteur van Wie is er bang voor Virginia Woolf?" en „Kleine Alice". Op de foto Ellen Vogel en Bob de Lange. De televisie heeft het afgelopen week end een aantal goede kleinkunstpro- gramma's gebracht. Niet dat we er al les van gezien hebben: het optreden van de Franse chansonnier Jean Fer- rat en dat van dichteres/jazz-zangeres Henny Vonk hebben we zaterdagavond gemist, maar zowel het ene als het an dere grote talent kennende, kan het niet anders of het moeten in ieder ge val boeiende programma's zijn ge weest (tenzij beiden niet gedisponeerd en de tv-makers niet in vorm waren). Wel hebben we zondagavond weer met plezier kunnen kijken naar de mo gelijkheden die de TROS aan een aan tal jonge kleinkunstenaars bood, om hun veelbelovende werk voor de came ra te brengen. De grootste verrassing was wel het pianospel van Rob v. Dijk, die -*-r niet geheel vlekkeloos door een bassist en een drummer gesteund samen met zijn bekende, orgel spelen de broer Louis een knappe „barok- jazz"-vertolking gaf van Sigmund Rombergs „Softly as in a morning sun rise." Ook de Medleys en Giselle Pra- ger willen we graag nog eens terug zien, al zullen zij voorlopig nog hun best moeten doen om' de invloed van respectievelijk The Seekers en Anne Sylvestre weg te werken. En dan was daar de hereniging van Johnny en Rijk, sinds gisteravond niet langer „twee mannen apart", maar weer „een paar apart". Het is echt niet uit angst om door hen in het water te worden gegooid zoals de tv-criticus in een van hun sketches dat wij zeggen, blij te zijn met hun rentree. Johnny Kraaykamp wordt door velen terecht als de grootste clown van ons land beschouwd (hoewel Pipo weinig voor hem onder doet). Gisteravond zorgde hij onder meer voor een gave imitatie van Nat King Cole en een kos telijke Rode Pimpernel. Ook Rijk de Gooyer was goed op dreef, vooral als directeur van een huwelijksbureau. Be halve in de aan het strand spelende sketch waren de grapjes ook niet afge zaagd en lieten de pointes evenmin veel te wensen over. Voor mijn part blijft de show van Johnny en Rijk nog vele seizoenen op het scherm. En dat heus niet alleen omdat het vrouwelijke element dikwijls niet bepaald voor „textielevisie" zorgt J. v. d. K. ROTTERDAM Het stoomschip „Maasdam" van de Holland-Amerika- lijn, dat vandaag van Rotterdam naar Quebec en Montreal vertrekt, voert ze ven beroemde schilderijen uit Neder land en een aantal kunstvoorwerpen uit Oostenrijk mee, die deel zullen uitma ken van de tentoonstelling „Man the creator' 'tijdens de Expo '67 te Mon treal. De schilderijen zijn: „De verlooche ning van Christus door Petrus" en het (laatste) zelfportret van Rembrandt, „Het Weefgetouw van Vincent van Gogh", „Pegasus en de Hydra" van Odilon Redon, „De Binnenplaats" van Pieter de Hooch, „de Dorpsbruiloft" van Jan Steen en „Compositie in rood, geel en blauw" van Piet Mondriaan. De werken zijn afkomstig uit het Rijksmuseum te Amsterdam, het Rijks museum Kröller Müller te Otterlo, het Mauritshuis en het gemeentemuseum te Den Haag en het museum Boymans- Van Beuningen te Rotterdam. De Oos tenrijkse bijdrage voor de tentoonstel ling, bestaat uit kostbare oude voor werpen op het gebied van de kunstnij verheid. NEW YORK De actrice Lynn Red grave is in het huwelijk getreden met John Clark, een van Engeland's be kendste acteurs. De plechtigheid had plaats in de New Yorkse woning van de producer Sidney Lumet. Mej. Redgrave, die voor haar spel in „Georgy Girl" een Academy Award won, en Clark, maakten vrijdag hun verloving bekend. Voor de 23-jarige Lynn was het het eerste huwelijk. De 34 jaar oude Clark is twee weken gele den in Mexico gescheiden van zijn eer ste vrouw, een Canadese actrice. Vanavond van 21.25 tot 21.55 uur brengt de VARA een televisiedocumen taire over dienstplichtigen van regis seur-samensteller Gabri de Wagt. De documentaire kreeg als titel „Op com mando: kerel worden" en wordt verge zeld door het motto dat werd ontleend aan het „Handboek van de Soldaat". Daarin staat geschreven, dat de dienst plichtige de wapenen draagt „ter ver dediging van zijn vaderland. Door met opgewektheid zijn taak te verrichten en hulpvaardig te zijn zal hij bijdragen tot een goede stemming". Gabri de Wagt noemt zijn werkstuk een „verkenning". In een aantal mo mentopnamen, steekproeven uit het le ven van dienstplichtigen in hun rekru- tentijd en tijdens hun verblijf bij para te onderdelen wil hij de kijkers de mo gelijkheid bieden zélf te antwoorden op de vraag of een aantal populaire maar aan elkaar tegengestelde vooroordelen inderdaad op het leger van toepassing zijn. Vooroordelen variërend van „In 't leger maken ze een kerel van je" tot „De onpersoonlijke behandeling van de rechteloze militair". De filmbeelden van het leven in de kazerne worden begeleid door op de geluidsband opgenomen persoonlijke reacties van dienstplichtigen. Ook de ouders komen aan het woord. In deze uitzending, waarvoor door ca meraman Mat van Hensbergen werd gefilmd in verschillende Nederlandse legerplaatsen en depots, zullen voorts het Tweede-Kamerlid W. Wierda, de brigade-generaal Van Rijn en de kolo nel-arts W. Bakker (zenuwarts te Den Haag) hun mening over de positie van de dienstplichtigen geven. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Ik verbind U door... praatje. 18.30 Licht orgelspel. 18.45 Eigen weg: gesprek met een happener. 19.10 Op de plaat... rust: strijdkrachtenprogr. 19.40 Huma nistisch Verbond: Wat betekent het?, toespraak. NRU: 19.50 Openbaar Kunst bezit. 20.00 Nws. 20.05 Concert: I. Ra dio Symphonie Orkest van de Deense omroep: klass. en mod. muz. II. Koor en orkest van Radio Keulen: klass. en mod. muz. III. Omroeporkest: semi- klass. muz. 21.30 Zitten en toch deelne men, klankbeeld over de zg. passieve recreatie door middel van de sport. 22.00 Stereo: Metropole Orkest: amus.- muz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 China en ontwikkelingslanden, le zing (13). 23.15 Lichte gr.muz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Orgelconcert: amus.muz. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Spre ker: De heer H. Koekoek, voorzitter van de Boeren Partij. 18.30 Lichte gr. muz. voor de tieners. 18.55 Op de man af, praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Stereo: Vocaal ensemble en solisten: oude madriga len. 19.50 Lichte gr.muz. 20.35 Poef de draak van Schokland, hoorspel. 21.30 Muz. en dienst: een informatief progr.: A. Kerkorgelconcert: B. Geestelijke lie deren. 22.15 Zelf leren Bijbellezen, le zing. 22.30 Nws. 22.40 Literama: radio kroniek over boeken, schrijvers en to- 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. CVK IKOR/RKK: 19.00 Kenmerk, wekelijk se actualiteitenrubriek over kerk en sa menleving. VARA: 19.30 Tel uit je winst, hobbyquiz. STER: 19. 56 Recla me. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 De jonge onderzoekers, wedstrijd. 21.25 Op commando: Kerel worden, do cumentaire film. 21.55 Lurelei Caba ret. 22.30 Socutera. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Lieber- man en Lieberman, TV-film. 20.30 De toekomst wordt dichtgebouwd, docu mentaire over stedenbouw. 21.10 Stad in wording, gesprek. 21.15 Play Bach: piano, bas en slagwerk. 21.30 Attentie. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00-22.15 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Omroeporkest en solisten: moderne muziek. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Klassieke grammofoon muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nws.) 12.00 Metropole orkest: amuse mentsmuziek. 12.25 Beursberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uit zending voor de landbouw. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 't Muzikantenuur: moderne Hon gaarse muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Strijktrio: moder ne kamermuziek (opn). 16.00 Nws. 16.02 Bariton en piano (gr.): volksliederen. HILVERSUM II. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grammofoonmuziek en praatje. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek, 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw (9.25- 9.30 Conciliepostbus). 10.00 Klassieke en moderne muziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musetteorkest en zangsolist. 12.18. Marktberichten voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Lichte grammofoonmuziek en praatje. 13.30 Musiesta: licht gevarieerd muziekprogramma (opn). 14.25 Meisjes koor: klassieke en moderne liederen. 14.40 Stereo: Licht instrumentaal en semble (opn). 15.00 Pizzicato: geva rieerd programma vol muziek en we tenswaardigheden. 17.00 Overheidsvoor lichting: De letterkunde in de Neder landse Antillen - II Spreker: Drs. J. Ph. de Palm. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Fanfare-orkest: verplichte concourswer- ken. 18.20 Uitzending van de Anti Revo lutionaire Partij. Spreker: Mr. W. de Kwaadsteniet, secretaris van de Anti- Revolutionaire Partij. 18.30 De Spring plank: jonge artiesten met orkestbege leiding. HILVERSUM 111 TROS: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.07 Lichte grammofoonplaten. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Lichte muziek en actu aliteiten. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Gevarieerd muziek programma. 13.00 Nws. 13.02 Actuali teiten. 13.05 Verzoekplatenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Lichte grammofoonmuziek. 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Elektronisch orgelspel. 15.25 Gevarieerd platenpro- gramma. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten 16.05 Programma voor tieners. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Ver zoekplatenprogramma. MAANDAG 3 APRIL DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren). 10.20 Protestantse eredienst. 12.00- 13.30 Actualiteiten. 16.40 Nws. 16.45 Tip voor de consument. 17.00 Voor de vrouw. 17.20 Korte Japanse film. 17.30 Modeshow. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.16 Sportjournaal. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.21 Reisreportage. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 TV-film voor de jeugd. 18.25 Hier und Heute (I.). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (n.). 19.10 TV-film. 19.40 Reisre portage). 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Commentaar. 21.00 Quiz. 21.45 Dis cussie. 22.30 Journaal, weerbericht en commentaar. 22.45 Ballet-Festival (I.). DUITSLAND II. 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Ac tualiteiten en muz. 18.55 Amus.progr. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Katholiek godsdienstig progr. 20.15 Medisch progr. Aansluitend nws. 21.00 Der erste Tag im Leben mei nes Sohnes, Tsjecho-Slowaakse film. Aansluitend: filmkroniek. 22.40 Nws., weerbericht en thema van de dag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii hui imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij DETROIT De produktie van de Rambler American zal met 40 pet worden vergroot van 175 stuks per dag tot 244 per. dag. De American Motors Corporation heeft vrijdag be kendgemaakt, dat dit een gevolg is van stijgende verkopen. Sinds 21 februari zijn de prijzen van de Rambler American van 154 tot 234 dollar lager. Sinsdien zijn de ver kopen bijna dubbel zo groot geworden als in januari, aldus William V. Lu- neberg, president-directeur van Ameri can Motors Corporation. Het nieuws kwam terwijl AMC 6500 man personeel terugriep die voor een week naar huis gezonden waren. Chrysler heeft vrijdag bekendge maakt, dat zij 21.000 arbeiders in zes assemblagefabrieken deze maand naar huis zal zenden om de voorraden in te krimpen. Zowel Ford Motor Company als Ge neral Motors Corporation hebben ver klaard, dat zij hun produktieplannen voor april nog niet gereed hebben. Van de zijde van G.M. is echter reed* medegedeeld, dat de vooruitzichten voor de verkoop van Cadillacs en Che- vrolets uitstekend lijken te zijn. WADDINXVEEN In de algemene vergadering van Kempkes' meubelfa brieken N.V. te Waddinxveen is uitvoe rig stilgestaan bij de huidige situatie in de betreffende branche. De direc tie wees er hierbij onder andere op dat de produktiviteit niet is toegeno men in de mate als bij de loonkosten het geval was. Uit een desbetreffende grafiek, die onlangs werd opgesteld, bleek dat de personeelsbezetting se dert 1950 is verdubbeld, maar dat de loonsom thans het achtvoudige van die in dat jaar beloopt. Dit komt er op neer dat de loonkosten in feite tot het viervoudige zijn gestegen. Deze stijging is voor een belangrijk deel in de laatste drie of vier jaren geboekt. Het bedrijfsleven in Nederland heeft tot die tijd met veel goedkopere werk krachten gewerkt dan het buitenland. De loonexplosie betekende een ver snelde aanpassing, hetgeen in een zo arbeidsintensieve tak als de meubel industrie moeilijk bleek. Een en an der kon dan ook niet door een evenre dige produktiviteitsverhoging worden opgevangen. Inmiddels is echter aan een bureau opdracht gegeven tot pro- duktiviteitsonderzoek bij Kempkes. Hierbij zal ook de kwestie van de grootte van de collectie aan de orde komen. Daarnaast is nog aan een an der bureau een opdracht verstrekt tot een beperkt marktonderzoek. De huidige moeilijkheden zijn ook voor een belangrijk deel ontstaan door de sterke importen, waarbij Duitsland en België de voornaamste landen zijn. Vijftien jaar geleden liep de meubel industrie met name in België ver ach ter bij die in ons land, maar nadien is met overheidshulp aldaar een groot deel van het hierdoor geleden omzet verlies weer ingehaald. In het jaarverslag 1966 is uitvoerig ingegaan op het verschil in omzetbe lasting, waardoor er in zekere zin spra ke is van een vervalsing van de con currentieverhoudingen tussen beide landen. Kempkes zit echter zeker niet bij de pakken neer en er is ook zeker geen sprake van een achterstand in het machinepark, zoals een aandeel houder veronderstelde. De directie was het er wel mee eens dat de series gro ter moeten worden. Dit is echter moei lijk te realiseren. Gewezen werd in dit verband op de samenwerking met de n.v. Leolux te Venlo. Laatstgenoemde is gespecialiseerd op het zitmeubel, Kempkes daarentegen op het kastmeu- bel. Samen kan dan ook een „pakket" worden aangeboden. HEUSDEN „Wij kunnen straks schepen bouwen op vrijwel dezelfde condities als de Japanse werven", zo zei scheepsbouwer Verolme in Heus- den (N.-B.) na de tewaterlating van de voor Noorse rekening gebouwde bulkcarrier „Norvard" (23.000 dw). Het is een gevolg van de rentesub-- sidie die de regering onlangs de Ne derlandse scheepsbouw heeft toege zegd. Ook speelt volgens de heer Ve rolme een rol dat de lonen en socia le lasten nu in Japan ook hoger zijn geworden. De rentesubsidie zou zijns inziens tot gevolg hebben dat de Ne derlandse scheepsbouw goede krediet- regelingen met opdrachtgevers kan treffen. Het had maar weinig gescheeld of de tewaterlating van de bulkcarrier „Norvard" op de Verolmewerf in Heusden was niet doorgegaan. Het kostte namelijk enige moeite om dit zeeschip het grootste tot dusver op deze werf in zijn element te krij gen. Twintig minuten na de doop door de Noorse mevrouw Elizabeth Kloster, waren de werfarbeiders nog bezig een stuk hout onder het casco weg te sto ten. Er was in verband met tij maar een half uur beschikbaar voor deze tewaterlating. Het duurde ook een klein half uur voordat de „Norvard" onder vele zuchten van verlichting aan het schuiven ging en behouden in de rivier aankwam. De bulkcarrier wordt gebouwd in opdracht van Klosters Rideri te Oslo en gaat de eerste reizen maken naar de Verenigde Staten voor het vervoer van bitumen in vloeibare toestand met een temperatuur van 150 graden Cel sius. Vervolgens zou het schip worden ingezet voor het vervoer van ruwe olie. De afbouw vindt plaats bij de Ve rolme Machinefabriek in IJsselmonde. Om de reis te kunnen maken moet het schip met 18.000 ton water volge pompt in verband met he* passeren van drie bruggen op deze route. Voor het passeren van de brug in Heusden dicht bij de bouwwerf wordt nu een 150 meter lange en 40 meter bre de sleuf gebaggerd. Onder het toe ziend oog van Rijkswaterstaat zullen zeven sleepboten de „Norvard" onder de drie bruggen door manoeuvreren, een reis van zeventig kilometer die naar verwachting veertig uur in be slag zal nemen.

De Vallei | 1967 | | pagina 2