Hedda Buys maakt kunstwerk voor nieuwe lyceum Marathon AANZIENLIJK BEDRAG IN HUIS Daders in hun werk gestoord? Geldroof wellicht toch het motief voor Elster moord Bazaar leverde vier a vijf mille op „Ons Genoegen" Renswoude zit weer goed bij kas In eenendaal zijn wij geen onbekenden 4 personen met auto vanaf f 307.- Oprichtingsvergadering op komst van Veenendaalse smalfilmclub l&denka TWEE MANNEN MET AUTO GESIGNALEERD PfeffAtha schrijft: 3550 4079 MIST U UW AGENDA menko Voorz. Zweers: voor de jeugd Honderd procent geslaagden voor verkeersexamen P„r AUTO naar Groot-Brittannië tweemaal, per dag Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur voordelige retours per dagboot Hoek van Holland-Harwich W eer schade op gevaarlijk kruispunt Collecte voor vakantie van patiënten Streekconcert in Doorn Blikschade bij aanrijding Predikbeurt in gebouw „VeeneintF DINSDAG 4 APRIL 1967 dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur OVERBERG De kinderen van de lagere school te Overberg, die aan het theoretische gedeelte van het verkeers examen hebben deelgenomen, hoorden maandagmorgen, na enige weken van spanning, dat zij allen waren geslaagd. Met nul fouten slaagden: Gerrit Jan van Deelen, Melia van Garderen, Cees Hardeman, Anneke van Kooij en Han- nie van Mill. VEENENDAAL De Veenendaalse kunstenaar Hedda Buys zal een metaal reliëf gaan vervaardigen als decoratie voor het in aanbouw zijnde Chr. Ly ceum aan de Kerkewijk. De heer Buys is oud-leerling van de school en heeft dergelijke kunstwerken al eerder geleverd aan de Universiteit van Utrecht en aan het theater Studia A in Arnhem. Zijn werk zal in het hoofdtrappenhuis van het schoolgebouw worden aangebracht. Een comité van oud-leerlingen heeft het initiatiefgenomen tot het aanbieden van eengeschenk a Is de nieuwe school ingebruik zal worden genomen. Er zijn reeds oriënterende besprekingen geweest met de architect en met de culturele commissarisvan het schoolbestuur. Men kwam tot deslotsom d at men het kunst werk het liefst doo r een Veenendaler wilde laten uitvoeren. Naar verwacht wordt zal het lüceum den. De creatie van Hedda Buüs is een geschenk aan de school, dat door de oud-leerlingen bijeen is gebracht. Alle oud-leerlingen hebben van het comité een schrijven ontvangen, waarin de ac tie rond het geschenk staat omschreven. Er zijn nog velen, die hieraan geen ge hoor hebben gegeven. Vandaar dat het comité („het gaat tenslotte om een ge schenk van ons allemaal", zei Peter Hoogendijk, een van de initiatiefnemers) nogmaals het gironummer in herinne ring wil brengen: 67606 t.n.v. de Alge mene Bank Nederland, (of bankrekening 1188). ADVERTENTIE Heden, dinsdag EDERVEEN Hehvormde kerk 20 uur: Zangavond Bij bel Kioskvereniging m.m.v. Kees Dee- nink. ELST Wijkgebouw Groene Kruis 20 uur: Le zing met dia's voor Cultureel-Natuur- historische Vereniging. RENSWOUDE Groene Kruisgebouw 20 uur: Ledenver gadering Groene Kruis. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voorstel ling. Morgen, woensdag LEERSUM Maasbergseweg 19 uur: Excursie naar Leersumse Veld, broedplaatsen van meeuwen. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Avontuur in Hongkong". Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stof is en creëerde het model. VEENENDAAL Donderdagavond, 13 april zal In hotel „de Korenbeurs" een bijeenkomst worden belegd niet als doel het oprichten van een amateur- smalfilmclub voor Veenendaal en om geving. Volgend jaar januari zal deze filmclub, bij voldoende deelname, gaan ressorteren onder de landelijke over koepelende organisatie NOVA, (Neder landse Organisatie Voor smalfilm-Ama teurs). De heer P. H. de Geus, zelf een en thousiast smalfilmer, is een van de initiatiefnemers. Hij heeft eerst een aantal jaren alleen gefilmd en kwam daarna in contact met enkele andere smalfilmers uit de omgeving waardoor hij de voordelen van het filmen in club verband heeft ontdekt. „Als je alleen filmt, blijft het meestal bij vakantie spoeltjes opnemen, het filmen van vrouw en kinderen en de bruiloft van zoon of dochter. Dat is natuurlijk leuk maar het is eigenlijk niets meer dan bewegende foto's maken. Je kunt zo ontzaglijk veel meer doen met smal film". Je kunt van elkaar zoveel leren. Om iets weer te geven had ik eerst drie minuten nodig. Nu ik met andere film liefhebbers heb samengewerkt, heb ik gezien hoe zij het doen. We hebben el kaar kritiek niet bespaard en allerlei mogelijkheden besproken. Nu geef ik hetzelfde weer in enkele beelden en vaak nog veel beter. Dit brengt voorde len met zich mee. Niet alleen het re sultaat wordt beter, men heeft ook veel minder filmmateriaal nodig". Het werken in clubverband brengt trouwens nog meer financiële voorde len met zich mee, maar daarover wilde de heer De Geus liever nog niet spre ken: „Dat wordt tijdens de eerste le denvergadering besproken". De heer De Geus vertelt over de werkwijze van een filmclub: „Zo'n club wordt ver deeld in een aantal werkgroepen, die elk een opdracht krijgen. Je gaat dan met z'n vieren of vijven „water" fil men of„ nozems". Dan moet er één voor het scenario zorgen, een ander voor het geluid, enzovoort". Het beroep kan ook bij het filmen te pas komen: „Iemand die technisch is, zorgt voor het geluid, een schilder voor het decor en zo kun je doorgaan, je gaat in club verband echt verantwoord te werk". Overigens blijft het in een smalfilm club niet alleen bij filmen. Als de op drachten uitgevoerd zijn, gaat men ge zamenlijk de resultaten bekijken en be spreken. Eenmaal per jaar wordt het beste resultaat met een prijs beloond. In NOV A-verband gaat de beste film dan naar een nationale filmwedstrijd, gevolgd door inzending aan het NOVA- festival. De club organiseert verder shows, cursussen en wol ook de jeugd hierbij gaan betrekken. De heer De Geus leidt nu al een film- en fotoclub op het Christelijk Lyceum te Veenendaal waar hij tekenleraar is. „Dat gaat erg goed op het ogenblik en het zou mooi zijn als dat een soort onderafdeling werd van de Veenendaalse filmclub". De heer De Geus werkt samen met de heer Van Erk hard aan de publiciteit. „In alle foto- en filmzaken heeft men affiches opgehangen en bij alle artike len, die met smalfilm te maken heb ben wordt een stencil ingesloten. „We hebben ook al zo'n honderd stencils ge stuurd aan smalfilmers in de omge ving, waarvan we het adres wisten. In deze hele omgeving is geen smalfilm club. Alleen in Utrecht en Arnhem. Het wordt hoog tijd, dat hier een club komt. De NOVA is eigenlijk op het idee gekomen. Die heeft naar de gemeente geschreven en daarna hebben ze zich tot ons gericht," aldus de heer De Geus. Op 13 april zal men kunnen luiste ren naar enige leden van gerenom meerde smalfilmclubs en ook zullen er enkele bekroonde smalfilms worden vertoond. Men kan zich dan ook opge ven als werkend lid of als donateur. SCHERPENZEEL Maandagmorgen kwam de heer K. uit Nijmegen met zijn personenauto van het Industrieterrein over de Eikenlaan en verleende op de kruising Willaerlaan geen voorrang aan een personenwagen bestuurd door de heer S. uit Scherpenzeel, die van rechts kwam. De heer K. zag zich plotseling ge plaatst tegenover de personenwagen en gaf gas om er nog voorlangs te kunnen rijden. De auto van de heer S. kwam in een slip en kwam in de richting te staan waarvan hij gekomen was. De heer K. werd zo geraakt dat hij met auto en al achterstevoren in de sloot belandde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide auto's werden zwaar bescha digd. aankeek. Die achterdocht manifesteer de zich in zijn trouwe gewoonte om elke avond al vroeg de luiken te slui ten en de deur op slot te doen. „Als die deur eenmaal op slot zat, hoefde je er vast niet meer op te rekenen, dat hij open deed", zegt de 82-jarige G. van de Vendel, die uit ervaring spreekt, want hij kende de magere Goos al tientallen jaren. Van de Ven del is de man geweest, die de politie heeft ingelicht over de „kapotte" au to, die zaterdagavond op Zwijnsbergen stond. „Ik zat bij mijn zoon in de wagen", licht de oude man toe. „Mijn zoon zag die bewuste avond de auto staan. Er zaten twee mannen bij. Een van hen stond gebukt over de geopende motor kap De woning Zwijnsbergen 51 in Eist. Een ligusterheg fnet daarachter een van betonnen blokken opgetrokken huis, dat het midden houdt tussen een boerderijtje en een arbeiderswoning. Tegen een zijmuur staat een schop en vlak bij de deur een plastic emmer tje met water. Mevrouw Meerbeek: „Ome Goos moet buiten aan het werk geweest zijn. Ze hebben natuurlijk op de loer gelegen. Je zou zeggen, dat het bekenden zijn geweest". Van Pig- gelen had een waakhond. „Een oud kreupel beest", zeggen de mensen in het dorp, „maar bijzonder waaks... Ondanks dat, heeft het dier geen kik gegeven toen er zaterdagavond in de woning een vechtpartij ontstond. Voor buurman Hannes van Soest (61) is dit alles een raadsel. „Onbegrijpe lijk", gromt hij. „En wat ik ook zo gek vind is dat mijn eigen hond zijn bek heeft dichtgehouden. Anders hoor je hem direct als er iemand bij Goos op het erf komt De recherche heeft de hond van Van Piggelen voor een onderzoek naar een dierenarts gebracht. Het dier lo geert in een asiel. Er zijn nog andere facetten van de moord, die de rechercheurs voor raad sels hebben geplaatst. Vanwaar die argwaan van de oude kluizenaar? Ma joor Buitendijk verklaart: „Hij las vaak verhalen over moordzaken en zo. Het was een man die de dag door bracht met piekeren en als hij in huis zat barricadeerde hij zich... De sectie van dr. J. Zeldenrust heeft uitgewezen dat het slachtoffer is overleden aan diverse, ernstige inwen dige kneuzingen. Over 't hele lichaam werden sporen aangetroffen die duid den op een hevige vechtpartij. Toen Van Piggelen door buurman Van Soest zondagmiddag dood in het rommelige achterhuis werd gevonden, was er niets dat wees op een gevecht. Er wer den geen voorwerpen aangetroffen,die bij de moord gebruikt zouden kunnen zijn. „Hij had een prop in z'n mond en om zijn benen was een tuinslang ge bonden, maar zijn handen waren vrij. Dat wijst er op dat hij zich wel terde ge heeft verzet", merkt buurman Van Soest met stelligheid op. Ook gisteren werd de woning te Eist waarin zaterdag een roofmoord werd gepleegd druk bezocht door politie functionarissen op zoek naar stille getuigen. VEENENDAAL Het comité „Va kantie voor Chronisch Zieken", dat dit jaar een record aantal mensen een pret tige week hoopt te bezorgen, organi seert in de week van 17-22 april een huis-aan-huiscollecte voor dit doel. De organisatoren zouden voor deze collecte nog graag enkele collectanten willen hebben. Men kan zich hiervoor opgeven bij de heren van Hardeveld, Bergweg 38 en Middelhoven, Nieuwe- weg 200. LEERSUM Op 22 april wordt in de aula van het Revius-lyceum te Doorn een streekconcert gegeven. Tal van vereni gingen uit de omliggende plaatsen zullen hieraan hun medewerking verlenen. Het zijn: de Koninklijke Harmonie te Doorn, de muziekvereniging E.M.M. uit Leer- sum, de muziekvereniging „Excelsior" uit Cothen, „Accordeonette" uit Drieber gen en „Crescendo" uit Leersum. De heer Zweers was vrijdagavond een van de eersten die zijn geluk be proefde op de schietschijf. ELST Het motief voor de moord op de 87-jarige alleenwonende Goos- sen van Piggelen in Eist, is naar in- middelus uit het politiële onderzoek is gebleken, toch beroving geweest. De aanvankelijke veronderstelling dat het slachtoffer geen of weinig geld in zijn woning verborg werd gisteren uit de wereld geholpen toen recher cheurs in een fruitschaal een flinke som geld vonden. Gisteren verklaar de mr. J. W. Buitendijk, comman dant van de rijkspolitie in het district Utrecht, dat er bovendien op het ont zielde lichaam een buidel met geld was aangetroffen. Inmiddels is ook komen vast te staan dat de daders in hun haast niets hebben ontvreemd. Omtrent hun identiteit bestaat overi gens nog geen enkele zekerheid. Uit getuigen-verklaringen is gebleken dat er op de avond van de moord een grijze Opel of Taunus 17 voor de woning van Van Piggelen is gestopt. De beide inzittenden, een jonge en een oudere man, hebben enige tijd op het smalle Zwijnsbergen aan hun auto staan „prutsen". Even nadat het slachtoffer omstreeks acht uur de lui ken van zijn grauwe woning had ge sloten, moeten zij het huis binnen ge drongen zijn. Naast zijn 73-jarige broer heeft Van Piggelen nog een 79-jarige zuster die in Zeist woont. Andere familieleden had hij niet meer. Tegen verschillen de mensen in het dorp heeft hij be weerd dat hij zijn geld bij zijn zuster bewaarde. De daders moeten hebben geweten dat hiervan geen sprake was, althans dat er ook geld in de woning aanwezig was. De ravage in het huis wijst erop, dat er door de daders po gingen zijn gedaan het geldbezit van de oude man te ontdekken. Zij zijn hierin niet geslaagd en wellicht heb ben zij door een nog onbekende oor zaak eerder de benen genomen dan zij aanvankelijk van plan waren. KESTEREN Op de Hoofdstraat te Kesteren vond zaterdagochtend een aan rijding plaats tussen een personenwa gen, bestuurd door M. H. uit Arnhem en een geparkeerde wagen, toebehoren de aan H. K. uit Kesteren. De heer H. reed in een file en zag door onoplet tendheid niet, dat de voor hem rijden de auto's de geparkeerde auto ontwe ken. Er ontstond een aanrijding waar bij enige blikschade ontstond. Goossen van Piggelen stamt uit een oud Elsters geslacht en wordt in het dorp omschreven als een kluizenaar. Zo nu en dan deed hij op zijn bijna antieke damesfiets inkopen in het dorp. Zijn nicht, mevrouw Meerbeek- Van Piggelen uit Leersum, een doch ter van zijn enige nog in leven zijnde broer (73), kwam vrij geregeld bij hem op bezoek: „Ik hielp hem zo'n beetje met het huishouden en van tyd tot tijd bracht ik een stuk vlees voor hem mee", vertelde zij. Zij weet ook, dat Goossen wel goed bij kas zat. „Ja, hij heeft een paar jaar geleden in 't ziekenhuis gelegen. Zijn geld heeft hij toen in een sigarenkistje bij mijn va der gebracht. Hij durfde het niet in huis achter te laten.... Goossen van Piggelen was een man, dié elke nieuwe dag weer met argwaan VEENENDAAL Donderdagavond 6 april zal er in het „Veeneind" een bij zondere kerkdienst gehouden worden Voorganger in deze dienst, die om 19.30 uur begint, is ds. J. Catsburg uit Opheusden. RENSWOUDE De bazaar die vrij dag en zaterdag in Renswoude is ge houden door de muziekvereniging Ons Genoegen, is een groot succes gewor den. De heer E. Zweers, voorzitter van de vereniging, wist gisteravond nog niet precies te zeggen hoe groot de opbrengst was, maar hij schatte deze op vierduizend a vijfduizend gulden. De heer Zweers vond dit overigens helemaal geen wonder: „De Rens- wousen zijn allemaal muziekliefheb bers. Enkele weken voor de bazaar heeft de vereniging een circulaire rondgestuurd, waarin de bewoners uit Renswoude en omgeving werden op geroepen een bijdrage te geven aan de bazaar. Nou, dat hebben ze ge daan hoor!" verzekert de heer Zweers. „We kregen kippen en al dat soort dingen en als ze zoiets niet had den, gaven ze geld!" De grote trek pleister van de bazaar was de hoofd prijs van de verloting: een rasechte Shetlandpony. De gelukkige winnaar van dit dier, dat zaterdagavond in een baby-box op het podium van de zaal „Rehoboth" ten toon werd ge steld, was de heer J. Verdam. Wat gaat „Ons Genoegen" met het geld doen? „Het is allemaal georgani seerd om onze kas te verstevigen," antwoordt de heer Zweers. „We zit ten goed in de instrumenten en we hebben geen schulden. Overigens gaat „Ons Genoegen" nu niet stil zitten met het geld. We hebben te weinig tijd gehad om dit jaar een concours te gaan organiseren, maar er komt wel een taptoe voor het kasteel, met de muziekvereniging uit Wijk bij Duurstede. En dan natuurlijk de jaar lijkse uitvoering, samen met het to neelgezelschap van onze vereniging. Die uitvoering zal waarschijnlijk in oktober plaats vinden." Volgens de heer Zweers worden de ze avonden altijd druk bezocht. Dat komt ook al door de familie Taets van Amerongen van het kasteel. Die waren vroeger de kapelmeesters van het korps en waren ontzettende mu ziekliefhebbers. Vorig jaar nog wai de oude mijnheer Loe Taets van Ame rongen, die in Argentinië woont, even in Renswoude, en natuurlijk kwam hij op de repetitie. We hebben van hem ook een flinke schenking ontvangen." Zo zijn de Renswoudenaars door de generaties heen muziekvrienden ge weest en volgens de heer Zweers zul len ze dat wel blijven ook. Ons Genoegen heeft ook nog twaalf leerlingen. Het is soms moeilijk ze te houden. Omdat ze vaak naar de uJx>. of de h.b.s. gaan, komen ze met hun studie in de knoop en moeten ze het muziekmaken laten. Ik ben erg voor de jeugd. De jeugd is niet zo rot als men zegt. We moeten alleen niet den ken dat wij alles beter weten. Daarin is Renswoude soms nog wel wat con servatief, heel Nederland trouwens." De heer Zweers, die nu al zo'n zes tien jaar voorzitter is van „Ons Ge noegen", neemt afscheid, want hij moet weer naar een bestuursvergade ring: „We hebben een reuze bestuur," zegt hij nog. VEENENDAAL In Veenendaal is de naam „Effatha" geen onbekende klank. Men zou zich kunnen afvragen wat daarvan de oorzaak is. Sinds jaren wonen er in Veenendaal en omgeving enkele doofgeboren of op jonge leeftijd doofgeworden kinderen en volwassénen, die als leerling op „Effa tha" zijn geweest of nog zijn. Wij me nen echter, dat dit alleen de bekend heid niet kan verklaren. Als een doof kind op straat loopt of speelt, wordt het zonder meer niet herkend. Men moet het weten en hoogstens de buren en de familie weten ervan (als iemand een gehoorapparaat draagt, weet men meest al iets meer). Het zou ook kunnen zijn, dat men het Instituut „Effatha" kent uit publikaties in krant en tijdschrift of door een ra dio- of televisie-uitzending. De ervaring leert echter, dat de contacten via de massa-media meestal oppervlakkig en ▼luchtig zijn. Neen, er is een andere oorzaak aan te wijzen voor de bijzondere relatie tus sen Veenendaal en „Effatha". Het is namelijk een relatie, die verband houdt met ons geld. Als we over geld spreken, denken we meestal aan besteden, aan kopen. Nie mand zal ontkennen, dat dit een belang rijke functie van het geld is. Maar een andere en zeker een heel belangrijke mogelijkheid is, dat geld gegéven kan worden. Dit nu hebben de inwoners van Vee nendaal reeds tweemaal op royale wij ze voor „Effatha" gedaan. De heer en mevrouw Van Hardeveld hebben met een aantal medewerk (st)ers (fam. Scho ten en mej. Hellema) een huis-aan-huis- collecte georganiseerd en deze heeft in 1963 f 4500,- opgebracht en in 1965 f 4600,-. Het geld werd geschonken aan „Effatha". „Effatha" is een instituut voor dove kinderen. Het is opgericht om dove kinderen op te voeden en op te leiden, zodat zij als zelfstandige men sen een plaats in onze maatschappij vinden. Zodra de handicap in het Audio- logisch Centrum is geconstateerd, gaat de hometrainster het gezin bezoeken. Als de 3 4-jarige kinderen deze scho len binnenkomen, wordt een begin ge maakt met het speciale dovenonderwijs. Inde jongens- en meisjesnijverheidsscho len wordt de vakopleiding verzorgd, ter wijl er voor een aantal leerlingen gele genheid is een schooldiploma ulo te be halen. Na het verlaten van het instituut ver lenen drie maatschappelijke werksters hulp, waar dat nodig is. Leerlingen, die niet elke avond naar huis kunnen, ver blijven in het internaat. Enige jaren geleden kwam een flatge bouw klaar, waar 72 jongens in zes wo ningen zijn gehuisvest. Een soortgelijk gebouw voor 72 meisjes zal binnen en kele weken glasdicht zijn, terwijl in de toekomst het kinderhuis zal worden ver bouwd en vernieuwd. Alle leerlingen zullen dan in normale huizen wonen, waar de gezinsbehuizing zoveel moge lijk wordt benaderd. Graag zouden we onze dove kinderen in hun huizen iets extra's geven ter ver goeding van hun handicap. Dit weet de familie Van Hardeveld en daarom wordt er van 10 t/m 15 april weer een rond gang door Veenendaal gemaakt. Het woord „Effatha" betekend „Word geopend". Ons instituut zet de deur open voor dove kinderen. Wilt u ook nu weer uw beurs openen en uw geld gebruiken om te geven? Natuurlijk naar uw ver mogen. Bij voorbaat hartelijk dank na mens onze dove leerlingen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3