SCHIP VAN STAATLIEP VAN STAPEL Het verhaal van een kabinet sf or matie Voorsprong Rotterdam op New York vergroot Nieuw kabinet: bekende en onbekende gezichten Oude man via touw uit ziekenhuis gevlucht Nachtelijke stunt Man ton „rijker" na kraken van 25 brandkasten L.H.V.-bestuurslid bedankte Spoorwegongeluk in Hessen Dr. Beel Ogenblikje Minuten doden Ontsnapt DS. RUITENBERG: „Predikanten geen armoedzaaiers" J.O.V.D. wil gesprek met alle jongeren over partijstelsel Haven verwerkte 130 min ton goederen Mij nonlploffing in Canada Dr. Klompé Mr. Luns Mr. De Block Prof. Veringa Ir. Lardinois Mr. Beernink Drs. Udink Prof. Wit te veen Den Toom Prof. Polak Drs. Bakker B. Roolvink Ir. Schut Slechte tijd voor kalvermesters door grenssluiting Arnhemmers gepakt wegens verduistering marktgelden POLITIE VAN OSS FRAUDEERDE NIET DINSDAG 4 APRIL 1967 DEN HELDER De 68-jarige Wil lem Verblauw heeft het gemeentelijke ziekenhuis Parkzicht in Den Helder op een zeer ongebruikelijke manier verla ten Hij was erin geslaagd een stuk touw te bemachtigen. Toen zijn kamergeno ten vast in slaap waren, maakte hij het raam open en gleed hij langs het touw van de eerste verdieping naar de bega ne grond. Daarna zette de bejaarde oude man die al drie weken in het ziekenhuis lag wegens 'n maagbloeding, gezwind koers naar zijn huis aan de andere kant van de stad. In het huis woont ook zijn zestigjarige broer Jan, die hulpbehoevend is. Wil lem zorgde altijd voor hem als 'n va der. Al die weken in het ziekenhuis had hij zich afgevraagd hoe het toch met zijn broer zou gaan. Een in de buurt wonen de zuster van het tweetal zorgde ervoor dat 't huis er netjes bleef uitzien. Vori ge week vrijdag overleed zij echter. Toen besloot Willem hoe dan ook uit het ziekenhuis te verdwijnen. Hoe hij aan het touw is gekomen, weet niemand. Verpleegsters bemerkten dat de patiënt was verdwenen. De politie vond de man thuis, bij Jan. Willem is niet teruggegaan naar het ziekenhuis, hoewel dat zeer noodzake lijk is. De man kan echter niet worden gedwongen. UTRECHT De veertigjarige lasser M., die vorige week bij een routinecon trole door de Utrechtse politie is gear resteerd, blijkt een vakkundig brand- kastkraker te zijn. Hij heeft bekend in de afgelopen twee jaar ongeveer 25 brandkasten te hebben geopend, waar bij zijn buit ruim honderdduizend gul den bedroeg. M. zocht het vooral in gemeentehuizen en fabriekskantoren De politie vond in zijn auto de meest moderne apparatuur voor het kraken van brandkasten. M. haalde in het gemeentehuis van Nijkerk vijftienduizend gulden uit de brandkast, in Maartensdijk 16.500 en in Bunschoten drieduizend gulden. Een maal zocht hij het over de grens en liet hij een brandkast in het Duitse Leichlingen leeg achter. Met het gestolen geld speelde M. zo wel in de Staatsloterij als in de Duitse Lotto. In de Lotto won hij een keer een prijs van duizend gulden. In het afgelopen weekeinde zijn in Amsterdam twee keer brandkastenkra- kers aan het werk geweest. In een kantoor aan de de Ruyterweg werd een brandkast opengebrand en dertien duizend gulden gestolen .Uit een brand kast in een kantoor aan de Ouderker- kerdijk verdween 5950 gulden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging gaat nadat het contract met de ziekenfondsorganisatis zal zijn getekend de balans over de voorbije periode opmaken. Mogelijk zal daaruit een reorganisatie van het centraal bestuur voortvloeien, in die zin dat en kele leden zullen bedanken voor het lidmaatschap van het bestuur. Eén van de elf artsen, dokter H. W. Sanders uit Helmond, heeft dat al ge daan. Hij was de „leider" van de min derheid van vijf in het centraal bestuur. Hij heeft bedankt om be- leidsredenen; hij was het niet eens met de door de artsen gedane conces sies en dus ook niet met de tenslotte bereikte overeenkomst. In de vergade ring waarin het centraal bestuur werd ingelicht over het akkoord, maakte dokter Sanders zijn besluit bekend. De andere „leden" van de minder heid zijn hun collega daarin niet ge volgd. Zij hebben zich steeds op het standpunt gesteld: Wij zitten op het schip, er mag niemand af. Bij het op maken van de balans is een volkomen andere situatie mogelijk. Denkbaar is, dat verscheidene leden van het centraal bestuur bij het ne men van hun besluit zwaar zullen la ten wegen, dat de afgelopen maanden zware eisen zijn gesteld aan hun ge zondheid, hun gezin en het gaande hou den van hun praktijk. Behalve be leidskwesties zullen dan ook vermoeid heid en inspanning aanleiding kunnen zijn tot het bedanken voor het lid maatschap. GIESSEN Maandag heeft zich op een onbewaakte spoorwegovergang in de Duitse plaats Giessen een ongeluk voorgedaan dat twee doden heeft ge- eist en waarbij 44 personen werden ge wond, van wie zes ernstig. Een auto, bestuurd door een Amerikaanse mili tair, werd door de trein op de spoor weg Giessen-Fulda gegrepen en 150 me ter meegesleurd. De motorwagen van de trein sloeg om en twee wagons wer den meegetrokken. De Amerikaanse soldaat en een 14- jarige reiziger vonden de dood. De ma teriële schade wordt op 260.000 mark geschat Achtenveertig dagen nadat prof. Zijlstra het ontslag van rijn overgangska binet had aangeboden, slaagde overgangsminister De Jong er gisteren in een nieuw kabinet te vormen. In het begin van deze formatieperiode zag het er niet naar uit dat minister De Jong na zijn overgang meteen voor de klas zou staan. Suggeesties in deze richting werden door de kenners weggelachen. Zeven weken na de verkiezingen weten rij beter. Aan deze formatie zijn twee infor mateurs en twee formateurs te pas ge komen: prof. Zijlstra en prof. Beel, mr. Biesheuvel en de heer De Jong. Prof Zijlstra wilde alzo niet verder regeren, prof. Beel kwam evenmin in aanmer king omdat er dan niemand meer res teerde die in moeilijke gevallen zege nend zou kunnen ingrijpen, mr. Bies heuvel zei al meteen dat hij niet in 't Catshuis zou gaan wonen al scheen hij ernaar te streven en de heer De Jong zei dat ze niet bij hem aan de bel zouden trekken wanneer in Euro pa een financieel-economisch deskundi ge werd gezocht. Die laatste opmer king heeft de kandidaat-minister over hun aarzeling heengeholpen. Zaterdag 18 februari kreeg prof. Zijlstra zijn formatie-opdracht. Twee dagen later stuurde hij de fractievoor zitter^ van de gehavende vijf grote partijen een memorandum, waarin de hoofdlijnen van de nieuwe koers wer den uitgezet. De PvdA vond dat prof. Zijlstra eerst had moeten kiezen tus sen PvdA en VVD en riep daarmee de oppositie over zich uit. Op 25 februari trok prof. Zijlstra naar Soestdijk om een interimrapport aan te bieden. Toen de Engelse premier Harold Wilson zijn wensen in Den Haag had geformuleerd, ontving de In formateur het was inmiddels 1 maart geworden de fractievoorzit ters van KVP, WD, ARP, CHU, Minis ter Biesheuvel moest de voetbalwed strijd Ajax Dukla Praag missen. Nadat de fracties zich nader hadden bezonnen en op 3 maart weer met de informateur hadden gesproken, bracht prof. Zijlstra zaterdag 4 maart eind verslag uit. Maandag 8 maart ontving de Konin gin opnieuw de- fractievoorzitters van de vier partijen die het over de hoofdlij nen van het regeringsprogram eens waren geworden. Nog diezelfde avond werd dr. Beel erbij gehaald, omdat mr. Toxopeus en mr. Biesheuvel weer vrienden moesten worden. Dinsdag ontving de nieuwe informa teur dr. Beel, die moest nagaan hoe de kabinetsvorming zou kunnen wor den bespoedigd, de fractievoorzitters Schmelzer, Toxopeus, Biesheuvel en Beeraink. De daaropvolgende dag kwa men zij nog eens terug, waarna dr. Beel naar Soestdyk ging om eindverslag uit te brengen en mr. Biesheuvel om een formatie-opdracht ln ontvangst te ne men. Hoewel mr. Biesheuvel zichzelf „een redelijke kans van slagen gaf', had hij toch al snel een achterstand op zijn schema. Nadat donderdag 16 maart de vier fracties hadden vergaderd, zei drs. Schmelzer ('s nachts) dat het ge sprek niet tot voldoende resultaat had geleid en dat mr. Biesheuvel de volgen de dag naar de Koningin zou gaan. Dat deed de formateur ook, maarz'n eindrapport was na zijn gesprek met de koningin een interimrapport gewor den. Hij waagde een laatste poging, maar zonder succes. Maandag 20 maart gaf hij zijn opdracht terug. Toen het zover was, werd het leger ingezet. De minister van Defensie, de heer De Jong, kreeg 21 maart opdracht een kabinet te vormen dat op een vruchtbare samenwerking met het par lement zou mogen rekenen. De forma teur trok zich terug op zijn departe ment, sprak met de gevolmachtigde ministers, de fractieleiders en prof. Zijlstra en telefonisch met kandidaat ministers. Vrijdag leek de zaak voor elkaar, maar het bedanken van ir. Aantjes (AR) en ir. Herweijer (CH) zorgde voor nieuwe stagnatie. De heer De Jong bracht het schip echter snel vlot; gisteren had hij de voltallige ploeg blj- eengepraat. Het is maandag 3 april. De verjaar dag van de formateur, minister van Defensie P. J. S. de Jong. Het sombe re departement aan het Plein riet er aan de buitenkant uit als andere dagen grauw en sfeerloos. Wie de zware voor deur openduwt treft binnen een vrolij ke stemming aan: het personeel, nog nauwelijks het verjaardagsgebak ach ter de kiezen, doet alle moeite om het de bezoeker zo prettig mogelijk te ma ken, of die bezoeker nu een kandidaat minister of een verslaggever is. Het is soms even wachten geblazen, zoals aspirant-minister drs. B. J. Udink tot rijn schrik ondervindt. Hij is netjes op de afgesproken tijd half vijf bij het ministerie het hoge irapje opge gaan. Hij moet „een kort ogenblikje" in de wachtkamer wachten omdat ir. P. J. Lardinois (voor landbouw en visserij) nog bij de heer De Jong is. De heer Udink knikt kort en minzaam. Hij gaat af achter een deur met een voor in gewijden bij defensie zeer bekend num mer (a) 104. In het kleine vertrekje, met uitricht op een binnenplaats en met het raam op een kier, pakt de heer Udink om de minuten te doden „De militaire spectator". De minuten groeien aan. De secretaresse van de heer De Jong, mejuffrouw Nieburg, komt even vra gen hoe de heer Udink in rijn tijd rit. Niet best. Hij moet om ses uur op een cocktailparty van een handelsmissie rijn. Toch maar geduld hebben. De heer Udink komt naar buiten en zoekt een bepaalde deur. Een gedien stig journalist haast zich de toekomsti ge minister van ontwikkelingshulp ter wille te rijn. De heer Udink komt weer terug („Ik ga maar weer naar mijn hok", zegt hij in het voorbijgaan), maar laat zich opnieuw zien als hij al een half uur op formateur De Jong heeft ritten wachten. De heer Udink had er eigenlijk niet meer op gere kend, dat hij nog met de heer De Jong in volle zee zou gaan. „Toen ik terug kwam dit weekeinde hoorde ik van mr. Beernink dat de kaarten anders waren komen te liggen. Ontwikkelingshulp trekt me erg. Landbouw kon me niet bekoren." Dan, opverend: „Ik hoor stemmen. Ik ga gauw weer naar dit kamertje." Toch zal het nog tien minuten duren voordat drs. Udink bij de formateur wordt toegelaten. De heer Lardinois en hij schudden elkaar nog onder de ne gen kaarsen de hand. Ir. Lardinois voorzitter van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond, blijkt nog wel een paar minutjes over te hebben. „Gunst", zegt hij, „ik wist niet dat Udink maar een half uur ach ter me zat. Nee, aan het uitlopen van mijn gesprek moet geen bijzondere be tekenis worden gehecht Ik denk nu nog een uur of drie, vier nodig te heb ben om definitief ja te kunnen zeggen. Ik zal de heer De Jong vanavond nog wel bellen." Hij zegt van de EEG dat deze nog onvoltooid is en met een streekuitdruk- king: „Dat zal nog veel kruim gaan kosten." De heer Udink komt na een half uur de krakende treden met de rode lopers af. Hij is tevreden over het gesprek. „Ontwikkelingshulp heeft een hoge prioriteit", weet hij, „maar nu zien hoe het met de centen gaat". Eerder op de middag verschenen lui tenant-generaal W. den Toom (voor De fensie) en prof. dr. G. H. Veringa voor Onderwijs). De heer Den Toom blijft bflna een uur b(j de heer De Jong en is weinig spraakzaam als hij het mi nisterie verlaat: „We zullen het met z'n allen moeten bekijken. U weet, er komt nog een constituerende vergade ring." Als hij na 35 minuten weer beneden komt zegt prof. Veringa „Ik hoop dat die zo zijn dat ik vanavond of morgen van ganser harte ja kan zeggen." De cameraman Koos de Gier stond gistermiddag in opdracht van de NTS trouw te posten bij het ministerie van Defensie. Zijn opdracht: Film elke nieuwe minister die door formateur De Jong wordt ontvangen. Op een goed moment gleed een git zwarte Citroen DS 19 voor. Dat is ten minste een duidelijk teken, dacht de heer De Gier. Hij richtte en filmde aan de lopende 16 mm band. De uitgestap te hoogwaardigheidsbekleder lachte welwillend ln de lens en verdween naar binnen. Twee seconden later schoot een amb tenaar van Defensie naar buiten en tik te de cameraman op rijn schouder. „Sorry", zei hij, „maar wat u net filmde was geen minister, maar onze secretaris-generaa 1 De cameraman voelde zich genomen. Zijn grote teleurstelling kwam echter enkele minuten later. Toen onthulde 'n welwillende Journalist hem dat op het moment dat hij druk doende was een niet-minister te filmen, een echte mi nister ln spe naar binnen was geglipt. Prof. dr. G. H. Veringa, kandidaat voor Onderwijs en Wetenschappen, zag op een afstandje de filmscène en Hep met een grote boog achter de camera langs het ministerie van de formateur binnen. Voor de heer De Gier is de lol eraf. UTRECHT. „De predikantstrakte menten zijn niet hoog ,maar wel rede lijk. Ik heb er het land aan de armoed zaaier uit te hangen, want dat is de predikant beslist niet. Het is én voor de kerk èn voor de predikantenstand noodzakelijk, dat wij geen verongelijkt gezicht trekken als wij over onze trak tementen spreken". Dit zei ds. L. Ruitenberg, de voorzit ter van de bond van Nederlandse pre dikanten op de gisteren in Utrecht ge houden jaarvergadering. Ds. Ruitenberg besteedde in zijn re de veel aandacht aan de predikants traktementen, omdat onlangs een pre dikant voor de I kor-tele visie zei dat de salariëring matig is en tussen de zeven- en elfduizend gulden per jaar ligt. Hij becijferde dat in de Hervorm de Kerk het maximumtraktement (in clusief vakantiegeld en huurvergoe- ding) van een predikant op een stand plaats in gemeentegroep 1 op ongeveer twintigduizend gulden per jaar ligt. Het maximum op een standplaats in gemeentegroep 4 komt neer op tiendui zend gulden per jaar. „Als ik over een redelijk traktement spreek, bedoel ik dat de predikant een financieel bestaan kan leiden dat hem en zijn gezin enige ruimte geeft om deel te hebben aan een aantal welvaartsaan biedingen", aldus ds. Ruitenberg. Naar zijn mening zullen de trakte menten beter kunnen worden als het werk van de predikant maatschappe lijk meer wordt gewaardeerd. DEN HAAG „De veranderingen van het partijstelsel moeten niet al leen komen van de confessionele par tijen. Als er werkelijk een blijvende en stabiele verandering wordt gezocht, zullen alle politieke stromingen daar aan mee moeten werken. Wij nodigen daarom alle politieke jongeren die over nieuwe partijstructuren denken, uit om daarover contact met ons op te ne men." Aldus een open brief van het hoofd bestuur van de liberale jeugdorganisa tie JOVD aan de besturen van de chris- telijk-historische, anti-revolutionaire, rooma-katholieke en „alle andere jon gerengroepen die mee willen denken over ons partijstelsel." ROTTERDAM In de haven van Rotterdam is evenveel goederenverkeer als in de havens van Antwerpen, Hamburg en Bremen samen. De voorsprong van Rotterdam op New York wordt steeds groter. Vorig jaar noteerde Rotterdam 130 miljoen ton en New York ongeveer 95 miljoen ton. Dit zei gisteren de directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf in Rotterdam, ir. F. Posthuma. DE JONG: „Of-ie mooi is geeft niet.... als-ie maar smaakt." De regering is echter nog niet over tuigd van het belang van de Rotter damse haven voor de nationale eco nomie, vindt ir. Posthuma. Daarom gaf hij enkele cijfers: tachtig pro cent van de invoer in Nederland per schip komt via Rotterdam, 75 pro cent van de uitvoer per schip gaat via Rotterdam. Van de totale in- en uitvoer per schip, trein of auto neemt de haven van Rotterdam vijf tig procent voor haar rekening. Voorts: in het Waterweggebied wordt gemiddeld 28 procent meer ge produceerd dan het landelijke gemid delde. Het Waterweggebied draagt voor 17,8 procent bij aan de belasting opbrengst in ons land. Volgens ir. Posthuma zou er meer moeten worden gedaan om het ha vengebied van Rotterdam tot ontwik keling te laten komen dan de rege ring blijkens de Zeehavennota van plan is te doen. Het inkomen per hoofd van onze bevolking is slechts zeventig tot tach tig procent van dat in de ons omrin gende landen en slechts veertig pro cent van dat in de Verenigde Staten. „Het is duidelijk", aldus ir. Posthu ma, „dat in het Waterweggebied de voorwaarden aanwezig zijn om Ne derland te helpen de reëele welvaart van de bevolking snel te verhogen. Daarom had de directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rot terdam kritiek op het feit, dat het Rotterdamse havengebied in 1980 slechts drie pro mille van de vaste oppervlakte van Nederland zou mo gen uitmaken, dat Rotterdam (in te genstelling tot buitenlandse havens) een derde van de kosten voor haven- aanleg moet betalen en dat de rege ring bedrijven, die zich in Rotter dam willen vestigen, tegen hun zin in naar andere delen van het land wil „spreiden". NATAL (Canada) Bij een ontplof fing in een kolenmijn in Natal in Brits Columbia zijn elf personen om het le ven gekomen en 21 gewond. Twee per sonen worden nog vermist. De ontplof fing deed zich voor, juist toen de mid- dagploeg van 34 man in de mijn was af gedaald. SPECK PEDRIA (Illinoirs). De openbare aanklager in Peoria heeft de doodstraf door middel van de elektrische stoel ge- eist tegen Richard Speck, die terecht staat wegens moord op acht leerling-ver pleegsters. De verdediging voerde ech ter in een openingsverklaring aan dat Speek de moorden niet heeft gepleegd. Openbare aanklager William Martin stelde zijn eis na tot in details te heb ben beschreven hoe de massale moord zich heeft toegedragen in de nacht van 13 op 14 juli 1966 in Chicago. Kapitein ter zee P. J. S. de Jong werd in mei 1959 op de Noordzee met een heli kopter van boord van zyn schip gehaald om staatssecretaris van Marine te wor den. H(j was toen 44 jaar, had een goede marineloopbaan achter de rug, met enkele jaren oorlogservaring als onderzeebootcommandant en ook als adjudant van de Koningin. HQ kreeg in 1952 de wenk van staatssecretaris Moorman dat hjj zich maar gereed moest houden voor een politieke carrière. In de K.V.P. heeft h(j echter nooit een vooraanstaande plaats ingenomen. Hü was een bekwaam organisa tor als staatssecretaris van 1959 tot 1963 en als minister van Defensie van 1963 tot voor kort. Volgens drs. Schmelzer kan hy zich boven partypolitieke verschillen plaatsen en de problemen helder over het voetlicht brengen. In het parlement gebruikt hU daarvoor nogal eens marinetermen, hoewel de laatste tyd steeds minder. terie van Justitie, was directeur van de jeugdgevangenis in Zutphen en werd na enkele andere functies te hebben bekleed in 1964 algemeen adviseur, hoofd van de hoofdafdeling publiek recht. Tenslotte werd hij als opvolger van mr. E. A. H. Lamers belast met de leiding van het gevangeniswezen. In de KVP hield hij -zich bezig met onderwijszaken, die hij ook als ge meenteraadslid van Rijswijk behandelt. Mej. dr. M. A. M. Klompé zit al een kleine twintig jaar in de politiek: van haar 36-ste af. Zij was voordien lera res scheikunde ln Nijmegen. Zij heeft altijd veel gevoeld voor de interna tionale politiek, vooral voor Europese zaken. Van haar werd gezegd dat zij het liefst op buitenlandse zaken zou willen zitten. Zij was minister van Maatschappelijk Werk in het laatste ka- binet-Drees en onder premier De Quay. Daarvoor en daarna was zij Kamerlid. In het noodkabinet-Zijlstra nam zij de portefeuille van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk op zich, waar zij nu dus blijft. Zij neemt een vooraan staande plaats in de KVP in. „Hoe het er na het jaar 2000 in ons land zal uitzien? Ik kan er geen zinnig woord over zeggen. Dan ben ik name lijk juist afgetreden." Dit zei mr. Luns als antwoord op een vraag tijdens de verkiezingscampagne. Het ziet er naar uit, dat hij gelijk krijgt. Mr. J. M. A. H. Luns (55) is nu vijf tien jaar minister, en hij is nu begon nen aan zijn achtste kabinet. Mr. Luns is nog steeds een populair man. Bij de laatste verkiezingen behaalde hij zo veel voorkeurstemmen, dat hij „goed", was voor twee Kamerzetels. „Het komt deze lange man toe", wordt in Den Haag gezegd, „tenslotte heeft hij ook een dubbele flat gekocht". Mr. Luns, de zoon van de kunstschil der Huib Luns, studeerde in Amster dam en in Leiden rechten. Van 1938 tot 1940 werkte hij als ambtenaar op het departement van Buitenlandse Zaken. Daarna was hij in diplomatieke dienst gestationeerd in Bern, Lissabon, Lon den en New York. Van 1952 tot 1956 was hij minister zonder portefeuille. Mr. L. de Block, de nieuwe minister van Economische Zaken was als KVP- er in de kabinetten Cals en Zijlstra staatssecretaris van buitenlandse zaken, speciaal belast met Europese aangele genheden. In het overgangskabinet van prof. Zijlstra was hij tevens staatsse cretaris van verkeer en waterstaat be last met de zorg voor 't Europees ver voer. Mr. De Block (62) die in Den Haag werd geboren, was voor zijn staatsse cretariaat directeur van de KLM. Hij studeerde rechten in Leiden en werkte daarna in verschillende functies bij het bankwezen. Hij is plaatsvervangend thesaurier-generaal bij het ministerie van Financiën en directeur-generaal van de Industrialisatie en de energie voorziening bij het ministerie van Eco nomische Zaken geweest. Prof. dr. G. H. Veringa, de nieuwe minister van Onderwijs komt evenals de minister van Binnenlandse Zaken uit Rijswijk, blijkbaar een politiek vruchtbare gemeente, zo dicht bij de residentie gelegen als voorportaal van het Binnenhof Hij wordt over twee weken 44 jaar. Prof. Veringa is sinds twee jaar bui tengewoon hoogleraar in het peniten tiair recht in Nijmegen, maar hij stu deerde sociologie in New York. Hij werd geboren in Groningen waar hij na zijn Amerikaanse studie in 1949 assis tent werd van prof. dr. P. Bouman. Ir. Lardinois was de aanvoerder van de Brabantse lijst van de KVP tijdens de laatste verkiezingen. Sinds 1963 zit hij in de Tweede Kamer. Ook is hij lid van het Europese Parlement. Pierre Josef Lardinois (42) studeerde aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen, waar hij in 1951 een doctoraal examen behaalde. Tot 1953 werkte hij bij de Rijks Landbouwvoorlichtings- dienst in Noord-Holland; in dit jaar werd hij rijkslandbouwconsulent in 'Eindhoven. In 1960 ging ir. Lardinois als land- bouwattaché naar de Nederlandse am bassade in Londen. Hier bleef hij, tot hij in 1963 Kamerlid werd Mr. H. K. J. Beernink is_het meest bekend als de gemeentesecretaris van Rijswijk, die het niet ambieerde om op volger van dr. H. W. Tilanus te worden en het toch werd en die zich had voor genomen om voor ieder ministerschap te bedanken. Hij is nu 57 jaar en speelt bridge en nog beter schaak. Hij rijdt geen auto. In de politiek vervult hij een binden de rol, maar hij is tegenstander van een christen-democratische partij. Hij wilde verhinderen dat er splinterpartij en in het parlement kwamen door de eis te stellen dat zij tenminste drie pro cent van het aantal stemmen moesten behalen. Van de "omroep maakte hij 'n vrije kwestie. In de Tweede Kamer is hij befaamd geworden om zijn eenvou dige formuleringen, die hij echter met harde stem over de katheder brengt. Drs. B. J. Udink werd 12 februari 1926 in Deventer geboren. Hij studeer de economie aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool in Rotterdam en aan de Ecole des hautes études com mercial in Lausanne. Hij deed in 1952 doctoraal examen in Rotterdam. In 1958 werd hij secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam, in 1959 buitengewoon lector aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool en in 1962 algemeen directeur van de Centrale Kamer van handels bevordering. De heer Udink is ook voorzitter van de protestants-christelijke fractie in de Raad van Rijnmond. Hij is lid van de C.H.U, en remonstrants. De heer Udink heeft zich bij de jongste Tweede-Ka merverkiezingen niet op de kandidaten lijst laten plaatsen. Drs. Udink is ook lid van de Com missie economische en sociale aangele genheden van de Sociaal-Economische Raad. Van prof. H. J. Witteveen heet het dat hij te goed is voor de politiek. In het parlementaire werk, waarin hij in Kort daarop kwam hij aan het minis- 1965 na twee jaar ministerschap in het kabinet Marijnen terecht kwam, was hij inderdaad meer de financiële deskundi ge dan de politicus. Hij bekleedt een zeer hoge functie in de internationale Soefi-beweging. Op zijn 37-ste jaar werd hij hoogleraar staathuishoudkunde in Rotterdam, waar hij ook studeerde. Hij was de minister van financiën, die de belastingverlaging voorbereidde. W. den Toom, de nieuwe minister van defensie is luitenant-generaal van de Koninklijke Luchtmacht. Hij heeft al eerder in het regeringsbootje gezeten, als staatssecretaris in het kabinet Ma- rijnen. Willem den Toom (55) is sinds 1965 voorzitter van de Nadge Policy Board. NATO Air Defence Ground Environ ment System is het grootste en meest ingewikkelde elektronische project, dat ooit door de Navo ter hand is genomen. Het gaat hier om een vernuftig lucht verdedigingssysteem van de Noordkaap van Noorwegen tot aan het oosten van Turkije. Luitenant-generaal Den Toom werkte na de oorlog enige tijd als instructeur bij de RAF. Een groot aantal jaren was hij in Parijs militair adviseur van de permanente Nederlandse vertegenwoor diger bij de Navo en hoofd van de Ne derlandse militaire verbindingsmissie bij Shape. In 1960 werd hij plaatsvervan gend chef van de luchtmachtstaf. Toen hij in 1963 door minister De Jong als staatssecretaris werd aange zocht, vervulde hij de functie van di recteur materieel luchtmacht. De heer Den Toom is lid van de VVD. Prof. mr. C. H. F. Polak (57), de li berale minister van justitie is hoogle raar aan de Leidse Universiteit in het administratief en agrarisch recht. Prof. Polak werd in Rotterdam geboren. In 1931 behaalde hij zijn doctoraal Neder lands recht in Leidea. Van 1934 tot 1946 was hij ambtenaar op de provinciale griffie van Zuid-Holland. In 1947 werd hij hoogleraar aan de Wageningse Landbouwhogeschool voor staathuishoudkunde en agrarisch recht. In 1951 volgde zijn benoeming tot hoog leraar in Leiden. Drs. J. A. Bakker, de beminnelijke en dynamische oud-burgemeester van Hoo- geveen, wordt nu minister van verkeer en waterstaat en vice-premier, belast met de zorg voor de West. Drs. Bakker was in het kabinet-Cals staatssecretaris van economische zaken onder minister Den Uyl. Toen hij in het kabinet-Zijlstra minister van econo mische zaken werd, zette hij prompt de opzet van zijn voorganger inzake de voorwaarden voor het zoeken en winnen van gas en olie op ons deel van de Noordzee op zijn kop. Andere spectacu laire beleidsdaden van deze minister waren de voorstellen tot bestrijding van de werkloosheid in de achtergebleven gebieden van ons land. Drs. Bakker, die al was genoemd voor het binnenkort vrijkomende burge meesterschap van Hilversum is een Fries van afkomst. Hij studeerde econo mie. Hij was eerst burgemeester van Andijk en later van Hoogeveen. B. Roolvink, de nieuwe minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft enige tijd geleden van de voorzitter van het College van rijksbemiddelaars het verwijt gekregen, dat zijn beleid als staatssecretaris van ditzelfde departe ment „de meest onwaarachtige periode" in de naoorlogse loonpolitiek heeft ver oorzaakt. Deze periode viel tussen 1959 en 1963, onder het kabinet-De Quay. Roolvink was als staatssecretaris aangetrokken door mr. dr. Van Rooij, maar hij kreeg al spoedig dr. 'Veldkamp als „baas", die hij dus nu als bewindsman zal opvolgen. Bouke Roolvink is zijn loopbaan be gonnen als kachelsmid. Hij doorliep de kaderschool van het CNV en in 1946 werd hij bewindsman van dit christe lijk vakverbond. Dat bleef hij tot zijn staatssecretariaat in 1959. In 1965 werd Roolvink fractievoorzitter van de ARP, als opvolger van de minister geworden J. Smallenbroek. De heer Roolvink heeft overigens wel radicaal gebroken met zijn verleden als bestuurder van het CNV. Hij staat be kend als de gebeten hond van de vak beweging. Wanneer de vakcentrales in de verte zijn stem horen, trekken ze al hun messen, zo wordt in Den Haag (wat overdreven) gezegd. Ir. W. F. Schut (46) is sinds 1945 0Pf- recteur van het Instituut Stad- enLaiftf- schap vai> Zuid-Holland in Rotterdam. In Middelburg heeft hij een particulier adviesbureau, het Stedebouwkundig Ad viesbureau Schut. Ir. Schut en zijn staf verstrekken planologische adviezen aan 120 gemeen ten, voornamelijk in Zuid-Holland en Zeeland. De nieuwe minister maakt deel uit van de Commissie gemeentelij ke plannen voor Noord-Holland. Verder is hij secretaris van de generale depu- taten kerkopbouw van de Gereformeer de Kerken in Nederland. In Schiebroek is hij voorzitter van de anti-revolutio naire kiesvereniging geweest. Evenals de minister-president heeft minister Schut een goed ontwikkeld ge voel voor humor. BARNEVELD De kalvermesters heb ben een slechte tijd, nu de grens van Italië dicht is voor de invoer van kalve ren en kalfsvlees, uit Nederland. Dat bleek gisteren wel op de vette-kalver- markt in Barneveld, waar de dieren met honderd tot honderdvijftig gulden verlies van de hand werden gedaan. De kalvermesters, die niet best ge stemd waren, lieten zich niet in paniek brengen. Ze vroegen lage prijzen om de dieren dan tenminste in het binnen land kwijt te kunnen. De kalveren wer den verkocht voor prijzen van 2,25 tot drie gulden, tegen vorige week 2,70 tot 3,60 gulden per kilo levend gewicht. Het hoofdbestuur van de Geldersche maatschappij van landbouw heeft giste ren op zijn vergadering in Arnhem ge zegd, dat er onmiddellijk een eind moet komen aan het inspuiten van kalveren met hormonenpreparaten. Het is vol gens het bestuur tevens gewenst, dat de export van kalfs- en rundvlees naar Italië op korte termijn weer wordt open gesteld. ARNHEM De Arnhemse poli tie heeft de zestigjarige marktmees ter A. R. J. en de 49-jarige assis tent-marktmeester M- J. W. aangehou den. Zij worden ervan verdacht voor ongeveer drieduizend gulden aan marktgelden te hebben gestolen. Een controleur van de gemeente Arn hem ontdekte de fraude, omdat de ont vangen staanplaatsgelden niet waren afgedragen. W. werd twee maanden ge leden al uit de gemeentedienst ontsla- gen. OSS De Rijksrecherche heeft het onderzoek naar de verdwijning van driehonderd gulden boetegeld bij de politie van Oss afgesloten. Bij de admi nistratie van het politiebureau is geen fraude gepleegd. Het is mogelijk dat •dé agenten, slordig zijn omgegaan met het geld dat zij op straat hadden ont vangen voor kleir\e overtredingen. Het is echter ook niet uitgesloten dat bui tenstaanders zich in het het politiebu reau van het geld hebben meester ge maakt

De Vallei | 1967 | | pagina 6