OOK SAN MARINO TEKENDE NON-PROLIFERATIEVERDRAG Politieke afpersing met militaire nadruk FELLE GEVECHTEN IN ADEN Malinofski's as in de Kremlinmuur bijgezet extra 50 Over de grenzen Schimmen Gaullist haalt het Weer aanval op Lioe Japan bouwt mammoet tankers Uw Kunstgebit een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht Vrolijk temidden van ernst Bij komst V.N.-commissie Prins per auto naar dienst Zwarte duivel Pluspunten Overbodig Gevolgen Militaire druk Belgische rovers moeten recherche betalen FEDERATIE HANDGRANATEN V.S.-deserteurs in Canada FELLE KOU Loiitlense politie deed goede vangst kamerbreed DINSDAG 4 APRIL 1967 PARIJS (Reuter) De eerste bijeen komst van de nieuwe Franse Nationale Vergadering heeft de gaullisten politie ke winst opgeleverd. De gaullist Jac ques Chaban-Delmas werd herkozen tot voorzitter. Hij kreeg 261 stemmen. Op zijn socialistische tegenstander, Gaston Defferre, werden 214 stemmen uitgebracht. Chaban-Delmas kreeg nog zestien «temmen meer dan het aantal waar over de gaullisten in het nieuwe parle ment beschikken. Zijn herverkiezing heeft de volgelingen van president de Gaulle weer nieuw vertrouwen gege ven na de teleurstellende verkiezings uitslagen van de vorige maand. De stemming was geheim, maar men neemt aan dat de zestien stemmen die van buiten het gaullistische kamp ko men, afkomstig zijn van de groep die geleid wordt door de radicaal Jacques Duhamel. Chaban-Delmas (52) is twintig jaar lang burgemeester van Bordeaux ge weest. Sinds 1958 is hij voorzitter van de Nationale Vergadering. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bevorderde gene raal de Gaulle hem tot brigadier-gene raal als blijk van waardering voor zijn activiteiten in de Franse verzetsbe weging. Chaban-Delmas, die een hartstochte lijk sportbeoefenaar is hij speelt o.a. tennis heeft onder de Vierde republiek verscheidene ministersposten bekleed. PEKING (Reuter) Na een periode van betrekkelijke rust zijn gisteren in Peking en andere Chinese steden weer grote demonstraties gehouden. Ze wa ren voornamelijk gericht tegen het staatshoofd Lioe Sjao-tsji. De betogers in Peking droegen ook borden waarop het aftreden werd geëist van de minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen-ji. Het Pekingse Volksdagblad, het offi ciële orgaan van de Chinese commu nistische partij, oefende gisteren scher pe kritiek op Lioe Sjao-tsji. Tot dusver hadden alleen de muurkranten in Pe king en de dagbladen van de Rode Garde zich met aanvallen op het staatshoofd bezig gehouden. Uit de omstandigheid dat het offi ciële orgaan van de Chinese commu nistische partij zich tegen het staatshoofd heeft gekeerd, leidt men af dat een nieuwe en beslissende fase is ingegaan in de strij dom de president van de republiek af te zetten. Ook Tsjen-ji, de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, is nu doelwit geworden van de acties van de Rode Gardisten. In de spandoeken die giste ren in de betoging in Peking werden meegedragen werd hij een „zwarte dui vel" genoemd, die uit het ministerie moest worden verwijderd. In muur- kranten werd „zelfkritiek" van Tsjen-ji geëist omdat leden van zijn buitenlandse dienst zich niet strikt ge noeg aan de revolutionaire richtlijnen van partijleider Mao zouden houden. Het Tibetaanse radiostation heeft gisteren bekendgemaakt dat de aanhan gers van Mao Tse-toeng de macht weer in handen hebben in de hoofdstad Lhasa. Volgens het radiostation hebben de „revolutionaire massa" en het Chinese leger ook het Tibetaanse dagblad ont worsteld aan de greep van de ,,bour- geois-reactionairen". Het blad zal voor taan de gedachtengang van voorzitter Mao weergeven, aldus het radiostation. ADVERTENTIE G A» ^^"4 De volksvertegenwoordiging van het republiekje San Marino, dat een bevol king heeft van ongeveer zeventienduizend zielen, heeft het verdrag dat voor ziet in het uitsluitend vreedzame gebruik van de wereldruimte dezer dagen goedgekeurd. Dat is geruststellend nieuws, want nu behoeft niemand meer bang te zijn dat San Marino kernwapens in een baan om de aarde zal brengen in de hoop de rest van de wereld te kunnen intimideren. Krachtens artikel vier van het verdrag is zo'n intimidatiepoging verboden. Men vergeve ons het sarcasme waarmee wij reageren op de aan vaarding door San Marino van dat verdrag. Die daad, hoe goed ook be doeld, heeft maar heel weinig zin. San Marino is niet bij machte ook maar iets te doen van al het on heilspellends dat krachtens het ver drag verboden is. Als San Marino het verdrag niet had aanvaard zou niemand daar slapeloze nachten van behoeven te krijgen. In sommige opzichten heeft de aan vaarding van het verdrag door vele kleine en grote landen wél zin. De verdragsluitende landen nemen bij voorbeeld de verplichting op zich astronauten te helpen die een nood landing op hun grondgebied maken, en kunnen hun voordeel doen met de aanvaarding van het beginsel van aansprakelijkheid voor schade als ge volg van het te pletter slaan op aar de van een kunstmaan of een verge lijkbaar voorwerp van aardse oorsprong. HET VERDRAG bevat dus pluspunten die geheel buiten de sfeer van de kernbewapening liggen. Voor landen zonder kernwapens en zonder grote ruimtevaartaspiraties zijn die pluspunten de kern van het verdrag. Niettemin is bij het grote publiek de indruk gewekt dat het verdrag in de eerste plaats een be langrijke stap in de richting van een vertraging in de bewapeningswed loop zou zijn en daarom verdere ontspanningen in de wereldpolitiek in de hand zou kunnen werken. Zo heeft het verdrag een etiket van on waarachtigheid opgeplakt gekregen en wordt het gebruikt om hoop te wekken die moeilijk in vervulling kan gaan. Wij zouden geestdriftiger zijn ge weest voor een verdrag dat uitslui tend gedragsregels bevatte die voor alle landen volkomen reëel waren. Een verdrag dus dat uitsluitend de hierboven bedoelde pluspunten be vatte. In aanvulling op zo'n reëel ver drag, waarover niemand sarcastische opmerkingen behoeft te maken, zou den dan indien beslist nodig de grote mogendheden die bij machte zijn zelf kunstmanen te lanceren en zelf kernwapens te vervaardigen, een verdrag kunnen sluiten waarbij het verboden zal zijn kernwapens in banen om de aarde te brengen. De noodzaak van zo'n verdrag slaan wij niet hoog aan. In de eerste plaats geeft een land dat kernwapens in een baan om de aarde brengt er blijk van dat het van plan ls het Verdrag van Moskou niet langer au sérieux te nemen. Krachtens dat verdrag immers, is het gebruik van kernwapens in de wereldruimte ver boden. In de tweede plaats is de ruimtevaarttechniek nog lang niet zo ver dat welk land dan ook enig doel op aarde trefzeker kan vernietigen met om de aarde draaiende kernwa pens. DEZE GEDACHTEN dringen zich op nu getracht wordt de hele wereld rijp te maken voor een nieuw ver drag, dat ook volstrekt onnodig is voorzien van een etiket dat vrees voor kern wapengeweld oproept. Wij bedoelen het non-proliferatiever drag; het verdrag dus dat, wanneer men afgaat op de naam die eraan is gegeven, het aantal kernwapenmo- gendheden zo klein mogelijk moet houden. Het lijdt geen twijfel dat doeltref fend toezicht nodig zal zijn bij het snel toenemen van het aantal kern centrales in de komende jaren. Der gelijk toezicht ontbreekt thans. Er bestaan geen beveiligingsnormen die voor de gehele wereld gelden en in lang niet alle landen waar kerncen trales in bedrijf zullen komen is de produktie van kernenergie over heidszorg. De komende felle concurrentie tus sen de bouwers van kerncentrales kan het gevaar meebrengen dat in voorkomende gevallen de hand ge licht zal worden met handhaving van strenge beveiligingsnormen. On dernemingen die op beveiligingsin stallaties en -voorzieningen bezuini gen zullen goedkoper kunnen leve ren. Leidt zo'n onverstandige concur- rentiepolitiek waar ook ter wereld tot een catastrofe, met gevolgen die een ieder terecht zal vrezen, dan kan de hele verdere ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kern energie daardoor sterk worden ver traagd. Zo'n ramp zal ook consequen ties in de internationale politiek kun nen hebben. DIT IS een van de drie gevaar lijke kanten aan een teugelloze con currentiestrijd tussen leveranciers van kerncentrales die John G. Pal frey, lid van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, een jaar geleden noemde in een conferentie over het vreedzame gebruik van kern energie in Bunnik bij Utrecht. Pal frey pleitte daar krachtig voor aan vaarding van internationale veilig heidsnormen. Hij noemde ook twee andere ongewenste gevolgen van een ongebreidelde concurrentiestrijd: een afbrokkeling van internationale sa menwerking door opzegging van bila terale en multilaterale verdragen en overeenkomsten, en een uitbreiding van het aantal kernwapenmogendhe- den door tersluikse overheveling van splijtstoffen naar kernwapenfabrie ken. Drie gevaren dus, waarvan er een in de industrieel-commerciële sector lag, een tweede politieke betekenis had en een derde militaire en politie ke betekenis. Ter bezwering van de twee eerste gevaren, die voor een zeer groot aantal landen reël zijn, achtte de Amerikaanse regering het nuttig een verdrag te ontwerpen waarin de zwaarste nadruk kwam te liggen op het derde militair-poli tieke gevaar. Dat is nu, een jaar na de rede van Palfrey in Bunnik, wel duidelijk geworden. Opnieuw moet blijkbaar, evenals dat het ge val was met het verdrag over het vreedzame gebruik van de wereld ruimte, een verdrag doorgedrukt worden door krachtig speculeren op vrees voor kernwapengeweld. HET IS een ongezonde methode, want elk land komt daardoor onder zware morele druk te staan. Landen die tegen het voorgenomen verdrag zijn laden immers de verdenking op zich dat zij heimelijk van plan zijn kernwapens te maken, ook al zijn hun bezwaren tegen het verdrag he lemaal niet van militaire aard. Daar bij komt dat een essentieel deel van de tekst van het ontwerp van 't ver drag, artikel drie, nog altijd achter sluiers van geheimzinnigheid is ver borgen. De wereld is meer gebaat bij een ontwerp van verdrag dat de veilige ontwikkeling van het vreedzame ge bruik van kernenergie moet waarbor gen. Dat behoort het voornaamste pluspunt te zijn. In een wereld die alleen nog maar tot positief hande len kan komen door een toenemend dreigen met de totale ondergang zien wij weinig heil. Wordt deze me thode regel dan kunnen voortaan de kernwapenmogendheden de rest van de wereld elk verdrag dat zij wensen afpersen. Het verzet tegen deze afpersingspolitiek is groeiende, ook buiten Europa, en dat is alleen maar verheugend. Meedogenloos hard was soms het optreden van Britse militairen tegen demonstrerende Arabische na tionalisten in Aden. TURNHOUT Zeven Belgische ro vers, behorend tot een bende in Turn hout, moeten gezamenlijk de kosten be talen, die de overheid heeft gemaakt om de bende op te sporen. Dit bedrag van bijna tweehonderdduizend frank kregen ze als extra boete boven de ge vangenisstraffen van twee jaar met on middellijke gevangenneming en de per soonlijke geldboeten variërend van twee tot zesduizend frank. In het unieke boetenbedrag, dat de ben de als geheel kreeg opgelegd, was ook een bedrag verrekend gelijk aan dat deel van de buit dat de politie niet meer heeft kunnen achterhalen. Dit bijzondere vonnis velde de Turn- houtse rechtbank gisteren over de groep die vorig jaar december een overval had gepleegd in overleg met de kassier van het belastingkantoor, die zich op straat liet beroven, toen hij met een tas vol geld van zijn kantoor in Turn hout op weg was naar de bank. Een van de rovers wist zich enige tijd schuil te houden in Nederland. Hij werd in het Brabantse dorp Reuzel gearres teerd en aan de Belgische justitie uit geleverd. Van deze bende worden enke le leden ook verdacht van overvallen in Nederland. Premier Wilson (rechts) hier in ge sprek met de Amerikaanse vice- president Humphrey die met zijn vrouw dineerde in Downingstreet 10. Onder de weinige demonstranten voor het huis van de eerste minister waren er die riepen „Ga naar huis, moordenaar". aOEN De aankomst in Aden van de commissie van de V.N., die moet poget het gebied tot vreedzame onafhankelijkheid te voeren, heeft gisteren tot bloedige relletjes geleid. In felle straatgevechten hebben Britse troepen zich Arabische sluipschutters en gewapende betogers van het lijf moeten houden. Eén Arabier werd doodgeschoten; achttien mensen werden gewond, van wie acht Britse mili tairen. De relletjes van gisteren vormden 'n nieuw terroristisch hoogtepunt in de ac tiviteiten van de Arabische nationalis ten. Zondag proclameerden rij een al gemene staking uit protest tegen de komst van de uit drie leden bestaande commissie van de V.N. Aan het sta kingsparool werd voor 95 procent ge volg gegeven. In de haven en bij de overheidsbureaus, de winkels en de banken lag het werk stil. De acties van de nationalisten rich ten zich tegen de wijze waarop de Brit ten Aden het volgende jaar onafhanke lijkheid willen verlenen. De Britse re gering heeft toegezegd Zuid-Arabië in 1968 onafhankelijk te maken, maar op basis van een federatie, die moet be staan uit de zeventien sultanaten en sjeikdommen. Dit is niet naar de zin van de felle Arabische nationalisten, die vrezen dat daarmee teveel macht in handen van de sultans komt. Zij willen een regeringsvorm naar het voorbeeld van Egypte, dat trouwens de nationa listen in Aden sterke morele en finan ciële steun geeft. Sedert het bekend worden van de plannen tot oprichting van een federa tie voor Zuid-Arabië hebben de Arabi sche nationalisten acties gevoerd tegen het Britse bezettingsleger en tegen an dere Arabische groeperingen die wel bereid zijn de onafhankelijkheid van 't gebied te aanvaarden op federale basis. De spanning in Aden is de laatste tijd voortdurend toegenomen. Uit voor zorg heeft de Britse regering de vrou wen en kinderen van de Britse militai ren in Aden al naar Engeland laten overvliegen. De incidenten van gisteren begonnen toen Britse militairen met steun van pantserwagens een menigte van onge veer twaalfhonderd demonstranten wil den verspreiden. De Britten werden met handgranaten bestookt en onder vuur genomen door sluipschutters, die zich op de daken hadden genesteld. Er is de hele dag gevochten, soms uitermate verbitterd. De Britten kenden geen pardon met de betogers, die in ve le gevallen hardhandig in arrestanten wagens werden geworpen. Gisteravond zei generaal Sir John Willoughby, de Britse commandant in Aden: „Wij hebben de situatie op dit ogenblik goed in de hand". De com mandant van de wijk waar de zwaar- ADVERTENTIE voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat ge strooid - houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. MONTREAL Sinds het begin van de Amerikaanse interventie in Vietnam zijn meer dan 2000 jonge Amerikanen naar Canada uitgeweken om de dienst plicht te ontduiken, aldus welingelichte zegslieden in Montreal. Een linkse studentenorganisatie, „stu- dentenbond voor de vrede", zou deze vlucht aanmoedigen door verspreiding van pamfletten op Amerikaanse univer siteiten, waarop vermeld staat dat er geen dienstplicht in Canada bestaat en dat het Amerikaans-Canadese uitleve ringsverdrag niet voorziet in desertie- gevallen. Twee maanden geleden heeft de Ca nadese premier Lester Pearson in het Lagerhuis verklaard, dat zijn regering niet van plan is speciale maatregelen te treffen tegen jonge Amerikanen die in Canada aan de Amerikaanse dienst plicht willen ontkomen, maar dat rij dit gedrag niet aanmoedigt. MOSKOU Met de woorden „Vaar wel, dierbare vriend en kameraad", plaatste de Rsussic ehe mri Aprelexei plaatste de Russische premier Alexei Kosygin gisteren de urn met de as van de vrijdag overleden maarschalk Mali- nofski in een nis in de muur van het Kremlin. De hoogste Russische gezags dragers waren aanwezig om de gestor ven minister van Defensie de laatste eer te bewijzen. De overbrenging van de as van de overledene geschiedde met groot mili tair eerbetoon. Vijfduizend man Russi sche militairen marcheerden voor de baar uit waarop de urn was geplaatst. Hun rode banieren waren met een zwar te rand omzoomd. Legerofficieren droe gen ruim tweehonderd kransen. Daar achter liepen maarschalken en gene raals, die ieder een kussen droegen waarop een van de onderscheidingen van de maarschalk was gelegd. Bij aankomst op het Rode Plein, waar ruim twintigduizend militairen en burgers urenlang de felle kou hadden getrotseerd, namen premier Kosügin, partijleider Brezjnef, presi dent Podgorny en de andere leden van het elf man tellende politieke bureau de baar op hun schouders en droegen de urn naar de muur van het Kremlin, waar de as zou worden bijgezet. In een korte toespraak beschreef premier Kosügin de overleden maarschalk als een „voortreffelijk soldaat en prominent partijleider en staatsman". Hij roemde de resulta ten die maarschalk Malinofski had bereikt op het gebied van de militai re verdediging, met name de versterking van de strijdkrachten van de socialistische staten in het Pact van Warschau. Kosügin herinnerde aan de ver diensten die Malinofskü had verwor ven tijdens de Spaanse burgeroorlog toen hij deel uitmaakte van de Inter nationale Brigade en aan de roem die hij oogstte bij de bevrijding van grote delen van China tegen het ein de van de Tweede Wereldoorlog. Alle buitenlandse militaire at tachés, die in Moskou gestationeerd zijn, waren naar het Rode Plein ge komen om de plechtigheid bij te wo nen, alleen de Chinezen ontbraken. Maarschalk Andri Gretsjko (63 jaar), vice-minister van defensie en de man die de meeste kans maakt de overleden maarschalk op te volgen, zei dat Malinofski een zeer grote bij drage had geleverd aan de militaire wetenschap. LONDEN Op het Londense vlieg veld London Airport is een van de groot ste partijen verdovende middelen uit de Britse geschiedenis in beslag geno men: 43 kilo hasjiesj. Deze hoeveelheid, ter waarde van een miljoen gulden, is groot genoeg om 1.250.000 sigaretten van te maken. ste gevechten waren geleverd was min der optimistisch. Hij zei dat hij rijn mannen had moeten terugtrekken om dat vechten in het donker in de dicht bevolkte wijk met de nauwe straatjes onmogelijk was. „Morgen moet hier op de een of andere manier een beslissing vallen", zei hij. De commissie van de V.N. heeft zich gisteren in alle rust voorbereid op haar taak. De drie leden een Venezolaan, een Malinees en een Afghaan ge bruikten de lunch met de Britse hoge commissaris, Sir Richard Turnbull. Zij zullen, naar men verwacht, enkele we ken ln Zuid-Arabië blijven en een be zoek brengen aan de zeventien sultana ten en sjeikdommen, die de basis van de federatie moeten vormen. ADVERTENTIE EEN KEIJZERTAPIJT vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM SCHARMSTEDT (Reuter) De achterkleinzoon van de laatste Duitse keizer, Wilhelm II, vervult sinds gisteren zijn dienstplicht in het Westduitse leger. De 22-jarige is ingedeeld bij een pantserbrigade in Scharmstedt. De prinselijke soldaat werd aan de kazernepoort, afgeleverd in een li mousine met particuliere chauffeur van het Huis Hohenzollern. Zijn com mandant was aan de poort aanwezig om hem te verwelkomen. De jonge man moet in de kazerne zijn kamer delen met vier andere rekruten. TOKIO In de herfst van dit Jaar wordt de kiel gelegd voor een tanker van 276.000 ton. Dit gebeurt op de Ja panse werf Ishikawajima-Harima, die daarna nog twee van zulke schepen zal bouwen. Het bedrijf van Mitsubishi zal ook drie van deze tankers bouwen. De opdracht voor deze zes giganten is gegeven door de Amerikaanse maat schappij National Bulk Carriers. Elk schip vergt een kapitaal van 72 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat de olie maatschappij Gulf alle schepen voor ve le jaren huurt. Deze tankschepen krijgen indrukwek kende afmetingen. De lengte wordt 346 meter en de breedte ruim 53 meter. De grootste tanker die nu in de vaart is, is de Idemitsu van 209.000 ton. Dit schip werd vorig jaar gebouwd. WENEN (AP) Het aantal Oosteuropese toeschouwers van de wereldkampioenschappen ijshockey in Wenen, dat na het toernooi poli tiek asiel heeft aangevraagd in Oostenrijk, is gestegen tot 113. Van de vluchtelingen kwamen er 95 uit Tsjechoslowakije, zestien uit Honga rije en twee uit Polen. ■M T^e gebeurtenissen in China dragen thans het vreemde karakter van een duel In donker. Hoe hard Mao Tse-toeng ook naar zijn vijanden slaat en stoot, hij schijnt in de lucht te slaan. Zes maanden geleden begon de voor zitter van de Chinese communistische partij met volle kracht te werken om communistisch China te zuiveren van de volgelingen van president Lioe Sjao- tsji en degenen, die door hem waren benoemd. Als harde woorden letsel zouden kun nen toebrengen, moesten hun lichamen met wonden zijn overdekt, maar het merkwaardige feit is daar, dat Lioe althans in naam nog altijd president van China is en dat vele van zijn men sen nog altijd hun hoge posten bekle den. Wanneer zullen zij ten val komen? Hoe komt het, dat zij zoals de pro paganda van Mao zelf toegeeft ln staat zijn terug te blijven slaan? TTet antwoord op de eerste vraag luidt, dat het nog lang kan duren. Misschien tegen het eind van dit jaar, misschien het volgend jaar als ten val komen betekent, titels en posities in regering en partij te verliezen. Zij kunnen aanblijven en onder tussen doorvechten omdat het zwaard van Mao een botte kant heeft. Het snijdt niet zuiver zoals het mes van een chirurg. Als Mao het bevrijdingsleger waar van de meeste afdelingen aan zijn kant schijnen te staan zou inzetten, zou hij vermoedelijk Lioe en de zijnen met een paar snelle houwen van zijn slacht mes kunnen afmaken. Maar Mao is een geboren hervormer. Zijn doel is niet alleen te straffen ln overeenstemming met de misdaad. LIOE SJAO-TSJI laat ze maar schreeuwen maar ten aanschouwen van de wereld een verheven voorbeeld te stellen. Zijn vijanden moeten zich niet alleen onder werpen, zij moeten „nieuwe mensen" worden. Om deze omwenteling in de menselij ke natuur te bewerkstelligen, heeft Mao zijn toevlucht genomen tot wat hij de grote proletarische revolutie noemt, maar waarvan de kortere en lelijker naam „zuivering" luidt. Haar methode is kritiek en ontering. De culturele revolutie is in werkelijk heid een orgie van naar buiten en naar binnen gerichte kritiek. De criticus kri tiseert het dwalende partijlid, dat wordt aangespoord zichzelf te kritiseren en wordt de criticus gekritiseerd en kriti- in het verdere verloop van het proces seert hij zichzelf. Dit alles kost tijd en het wordt duide lijk, dat de revolutie spoedig met een schok aan haar einde zou komen, als het voorwerp van de kritiek al te vlug van het toneel zou worden verwijderd. Zij heeft slachtoffers nodig om zich me de te voeden. y|e onwerkelijke atmosfeer van dit alles wordt versterkt door het grie zeliger feit, dat Loe Sjao-tsji in de mil joenen woorden, die worden gespuid door het officiële persbureau „Nieuw China", radio Peking, het Pekingse Volksdagblad, het theoretische orgaan „Rode Vlag" of het dagblad van het be vrijdingsleger, nooit is geïdentificeerd als de voornaamste vijand van Mao. Enkele figuren op het gebied van de kunst, de letteren en het onderwijs zijn met name genoemd aangevallen, maar mannen van het formaat van Lioe, de secretaris-generaal van de partij, Teng Hsiau-ping, de voormalige chef-staf van het leger, Lo Joei-tsjing, de ex-burge- meester van Peking, Peng-tsjen en de in ongenade gevallen minister voor de Cultuur, Loe-Ting zijn nog altijd niet vermeld op de officiële lijsten van mis dadigers tegen de partij en het socialis me. Hun namen zijn evenwel, dank zij de muurkranten, die van de grote steden goudmijnen van voorlichting en mis leiding hebben gemaakt aan ieder een binnen en buiten China bekend. TViettemin heeft een zo betrouwbaar zegsman als de communistische culturele attaché in Parijs de waar schuwing doen horen, dat men de aan plakbiljetten niet al te ernstig moet op vatten. „Als er een partijfunctionaris door wordt aangevallen, betekent dit niet noodzakelijkerwijs, dat deze in on genade is gevallen", zegt hij. De kritiek rolt aan in golven, bereikt op sommige tijdstippen een hoogtepunt van felheid en komt op andere tot beda ren. De openbare aantijgingen, die we ken zijn onderbroken, schijnen te zijn hervat. "17"erbij ster end is de afwezigheid van de hoofdrolspelers in het drama, dat wordt opgevoerd. Mao zelf heeft zich, na het vorige jaar uit het voetlicht te zijn getreden, nog korte ogenblikken laten zien, maar zijn erfgenaam en mi nister van Landsverdediging, Lin-Piao. blijft onbegrijpelijkerwijze buiten de circulatie. Van Lioe, Teng, Lo en de an deren wordt nooit iets gehoord en zij worden zelden zo ooit gezien. De enige man, die voortdurend zicht baar blijft, zich luidruchtig en krachtig toont, is premier Tsjoe En-lai. Als hij verdwijnt zal de culturele re volutie waarschijnlijk diep in de put zit ten of moet men heel hard roepen ten einde toch niet het slachtoffer van dit schimmenspel te worden.

De Vallei | 1967 | | pagina 7