Intocht van journalisten leverde moeilijkheden op Georg Kessler maakt elftal pas vanavond na training bekend Nel Bos snel in Leningrad K.N.V.B. strafte FRANSE VOLLEYBALPLOEG BOOS NAAR HUIS TERUG Nederlandse volleybalploeg wist Italië te bedwingen Kees Verkerk en Ard Schenk terug uit Noorwegen Dames van de Robben doen goede gooi naar 22e titel Arie Haan tekende contract met Ajax Betty Stöve won in eerste ronde Parijs-Brussel definitief geschrapt DWS heeft niet eens contact met me gehad Nederlandse dames in finale Na twee nederlagen Twee types Titel voor Roche Bondscoach heeft zorgen over blessures Keihard duel Westeuropees kampioenschap 60.000 toeschouwers Cracks wacht daverende huldiging CHOCOLADE-MINTS Ferenc Puskas: Volleybal Brieven DINSDAG 4 APRIL 1967 (Door Aad de Boer) LEIPZIG Na een byna drie uur durende vliegreis, die via Praag leidde, is het Nederlands elftal met bondstrainer Georg Kessler en een aantal KNVB- officials in Leipzig gearriveerd, waar een ruime bus gereed stond om het team te vervoeren naar het Inter Hotel in Halle, dat op ongeveer 25 kilometer afstand van de vlieghaven is gelegen. De stemming onder het gezelschap was opperbest, maar onder de met het chartervliegtuig meereizende journalisten daalde die stemming al heel snel toen bleek dat het niet zo eenvoudig was om Oost-Duits- land binnen te komen en het benodigde visum te krygen. Byna drie uur duurde het, alvorens uw verslaggever toestemming kreeg zieh naar zyn hotel te begeven. En dat was dan nog dank z(j de medewerking van de douanebeambten, die alles alles in het werk stelden om de „intocht" mogelyk te maken. De passen werden ingenomen en zouden later in het hotel worden bezorgd, voorzien van het nood- zakelyke visum. In de R.A.I. in Amsterdam is gister avond laat de volleybal-interland Ne derlandItalië gespeeld. De foto laat zien hoe een Nederlandse aanvaller het Italiaanse blok doorbreekt. goede indruk gemaakt. Toch meende hij dat zijn spelers, die in vergelijking tot het vorig jaar in Oostende sterk voor uit zijn gegaan, binnen korte tijd de Westeuropese top zullen hebben bereikt. Blokkeer, dat vorige week de Italianen met 3-1 versloeg vond hij iets minder dan de nationale ploeg, hoewel het spel van de Hagenaars veel gedurfder en at tractiever was. Nederland speelde ech ter regelmatiger, meer op zekerheid, zo als ook bijvoorbeeld wereldkampioen Tsjecho-Slowakije. De mogelijkheid dat het Nederlands team en Blokkeer elkaar binnenkort zul len ontmoeten in een wedstrijd, waarin twee speltypes tegenover elkaar komen te staan, is niet geheel uitgesloten. Want NeVoBo-penningmeester Spruit, tevens ere-voorzitter van Blokkeer, ant woordde op de vraag, welke ploeg Frank rijk's plaats gaat innemen, dat „in Ne derland nog een heel sterk team be staat". Overigens is uit de wedstrijd Nederland Italië gebleken, dat het West europees kampioenschap, sinds 1964 in Hengelo, toen de Olympische Spelen in Tokio de inzet vormden sterk in be langrijkheid teruggelopen, wel degelijk levensvatbaarheid heeft en alle span ning en emoties, behorend bij topvolley- bal kan brengen. Dan zullen echter min der teams aan de strijd moeten deelne men en de wedstrijden minder verspreid worden gespeeld. Een toernooi met de zes of acht sterkste teams van West- Europa kan zeker interessant zijn. Het krachtsverschil tussen Nederland, Frankrijk en België enerzijds en Italië, West-Duitsland, en Israël anderzijds is zoveel verkleind dat zo'n evenement In derdaad kan worden wat men ervan verwacht. De stand in de finalepoule luidt: Nederland 2 2 0 4 6—0 91—53 België 2 1 1 3 44 70—92 Israël 1 1 0 2 3—0 45—18 Duitsland 2 0 2 2 1—6 64—97 Italië 1 0 1 1 0—3 36—46 De stand in de verliezerspoule luidt: Ned. Jeugdteam 2 2 0 4 6—0 90—56 Ned. militairen 2 2 0 4 6—2 116—66 Finland 1 1 0 2 3—0 45—10 Zwitserland 2 0 2 2 16 65103 Engeland 2 0 2 2 0—6 34—90 WINSCHOTEN De WVV'er Arie Haan heeft gisteravond in het ouderlijk huis te Winschoten het voorlopig con- ract, dat landskampioen Ajax hem voor gelegd had, getekend. De achttienjarige amateur-voetballer kan pas op 15 juli de iuteindelijke verbintenis aangaan. Ajax heeft Haan een eenjarig full- profcontract geboden, waarbij de Am sterdamse club tevens de studie- en levenskosten van de Winschoter kweek scholier (tweede klas) voor zijn reke ning neemt. Gisteren werden in Winschoten de laatste onderhandelingen gevoerd. Van de zijde van Ajax gebeurde dit door de heer H. J. Smit, tweede voorzitter. De ouders van Arie Haan waren van mening dat de contractuele voorwaar den bijzonder gunstig waren voor hun zoon. MEXICO CITY. In Mexico City veroverde de Australiër Roche de titel in het heren-enkelspel door in de eind strijd zijn landgenoot Newcombe met 46, 26, 75, 63, 86 te verslaan. Bij de dames zegevierde de Engelse Ann Haydon, die Elena Subirats van Mexico met 64, 63 versloeg. ter Erler en Eberhard Vogel. De wedstrijd wordt geleid door de IJslander Sigurdsson. Voordat het Nederlands elftal in de richting Halle vertrok, vertelde Ander- lechtspeler Jan Mulder ons nog bijzon der gelukkig te zijn, dat hij voor de na tionale selectie was gekozen. „Ik hoop toch zo, dat ik in deze wedstrijd mag meespelen", verklaarde hij met 'n ver wachtingsvol gezicht, waarop Willy van der Kuylen en Wim Suurbier zich twee zielen en één gedachte toonden met hun opmerking„Kunst, dat hopen we alle maal". Ongewild gaven zij daarmee ui ting aan de spanning, waarin zij met betrekking tot de samenstelling van 't elftal verkeren. O De Oostduitser Dieter Erler in actie. De moeilijkheden, waarmee uw ver slaggever en zijn collega' s te kampen hadden, waren evenwel niet zo groot, als waarmee bondscoach Georg Kessler zich leek bezig te houden. Met een nogal somber gezicht deelde hij mede pas van avond, na de training in het Zentralsta- dion, het elftal voor de strijd tegen Oost- Duitsland bekend te zullen maken. „Ik zit met vijf geblesseerde spelers", aldus de bondscoach, „te weten: Van Leeu wen, Flinkevleugel, Pijs, Muller en Schrijvers. Eerst vanavond kan ik be oordelen wie wel en wie niet zullen spe len". Kessler streek zich wat nerveus door zijn borstelige haar en voegde er aan toe, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat de wedstrijd van morgen avond een keihard duel wordt. „De Oost duitsers spelen met een enorme inzet, daarvan kun je verzekerd zijn. Dit elf tal is ongetwijfeld nog feller op de over winning gebrand dan het Oostduitse jeugdteam, dat vorige week in Groningen speelde. En dat zat er al extra stevig tegenaan. De conditie van onze tegenstanders moet fantastisch zijn. Ze hebben in drie maanden tijd 200 maal twee uur ge traind. Het woord overbelasting is er volkomen onbekend. Het zijn echt geen staatsamateurs, maar ware profs. Deze wedstrijd tegen Oost-Duitsland is voor mij niet alleen belangrijk in verband met de verdere mogelijkheden in de strijd om de Europa-Cup voor landen- LENINGRAD De negentienjarige Nederlandse zwemster Nel Bos heeft tydens internationale wedstrijden in het Russische Leningrad de 100 meter vrtye slag gewonnen in 1.03.2. Ze bleef vóór de Russische Natalie Bystrova en de Frangalse Claude Mandonnaud. Mirjam van Hemert, die in de series de snelste tyd maakte (1.03.1), kwam in de finale niet verder dan de vierde plaats. De 100 meter rugslag werd beheerst door de Frangaises Benedlcte Duprez (1.09.0) en Christine Caron (1.11.0). Op merkelijk was dat Christine Caron voor de tweede keer binnen acht dagen haar landgenote moest laten voorgaan. De Nederlandse Cobi Sikkens eindigde als derde, terwijl haar landgenote Cobi Bu- ter genoegen moest nemen met een zes de plaats. De uitslagen waren: Dames: 100 m rugslag: 1. Benedicte Duprez (Frankrijk) 1.09.0; 2. Christine Caron (Frankrijk) 1.11,0; 3. Cobi Sik kens (Nederland) 1.11,1; 4. Tatiana Sa- velieva (Rusl.) 1.11.4; 5. Vera Anach- kina (Rusland) 1.12,0; 6. Cobi Buter (Nederland) 1.12,4; 7. Isabelle Bourbel- le (Rusland) 1.13,1; 8. Ulla Patrikka (Finland) 1.14,0. 100 m vrye slag: 1. Nel Bos (Ned.) 1.03,2; 2. Natalie Bystrova (Rusl.) r(jk) 1.03,6; 4. Mirjam van Hemert (Ne- 1.03,4; 3. Claude Mandonnaud (Frank- derland) 1.03,9; 5. Iisabelle Pontiatows- ky (Frankrijk) 1.04,1; 6. Antonia Rou- denko (Rusland) 1.04,8; 7. Natalie Usi- nova (Rusland) 1.04,8; 8. Ludmilla Ra- votina (Rusland) 1.05,1. Heren: 100 m vlinderslag: 1. Suzaltsef (Rusl.) 59,7; 2. A. Gordief (Rusl.) 1.00,0, 3. Minttsjikof (Rusl.) 1.00,4; 100 m schoolslag: 1/2. G. Prokopenko (Rusl.) en N. Pankin (Rusl.) 1.08,8; 3. Mikhai- lof (Rusl.) 1.09,5; 100 m vrjje slag: 1. Ilichef (Rusl.) 54,1;' 2. Kulikof (Rusl.) 54,5; 3. Zaitsef (Rusl.) 55,6; 4. S. Gus- sef (Rusl.) 55,8. SAN JU AN In het damesenkel spel van een internationaal tennistoer nooi in San Juan heeft de Nederlandse Betty Stöve in de eerste ronde ge wonnen van Gianina Braschi uit Porto Rico. De setstanden waren 6-3, 6-1. ADVERTENTIE trim De doelman van Drente, H. Boxem, werd hangende de uitspraak van de straf commissie betaald voetbal in ver band met ongeregeldheden tydens de wedstrijd Drente-Holland Sport ge schorst. Oefenmeester J. Brand van Go Ahead die tijdens de jeugdwedstrijd Wagenin- gen-Go Ahead het veld was ingelopen zonder toestemming van de scheidsrech ter, werd een boete van f 250,- opgelegd. AMSTERDAM De Franse nationa le volleybalploeg heeft gisteren op een vrij onbehoorlijke manier Nederland en de Nederlandse Volleybablond de rug toegekeerd. Tegen vijf uur gistermid dag heeft zij het sportcentrum in Zeist verlaten en is naar Frankrijk terugge keerd. Het excuus van de Fransen: in de strijd om de Westeuropese volleybalbe ker, die deze week in Nederland wordt gehouden, is op en neer reizen naar de verschillende speelcentra vanuit Zeist te vermoeiend; ook uitten zij klachten over de vloeren in de Nederlandse sporthallen. Het Franse volleybalteam zou gister avond in Terborg tegen Israël zijn uit gekomen, voor vanavond stond de ont moeting tegen West-Duitsland in Ge leen op het programma, morgenavond zou in Oss Nederland de tegenstander zijn, waarna de Fransen vrijdag het toernooi in Amersfoort zouden beslui ten met een wedstrijd tegen België. De klachten die het Franse team, on der aanvoering van coach Sotir, hebben geuit worden met schouderophalen be keken. Men zoekt de oorzaak van het plotselinge vertrek eerder als excuus om het eigen falen te verbergen. De Franse nationale ploeg verloor reeds van Italië en moest ook al de meerde re erkennen in een oefenwedstrijd te gen de verzwakt uitgekomen Neder landse kampioen Blokkeer. De Nederlandse Volleybalbond zal zich op korte termijn beraden over de vraag hoe het onverwachtse vertrek van de Fransen bij de internationale bond aanhangig kan worden gemaakt. De organisatoren overwegen verder om toch nog een regelmatige afwerking van de finalegroep te krijgen een be roep te doen op landskampioen Blok keer. Ook in de tweede en derde set, waar in de wederom wisselvallige Jan Wil lem Mulder was vervangen door de 2.06 meter lange Bert Aalbers bleek het blok het sterkste wapen van de Italianen. Zij schoten echter wat de verdediging in het achterveld betreft tekort en konden Nederland voornamelijk hierdoor niet van twee setzeges afhouden: 16-14,15-11. Op de Tsjechische coach Jozef Kozak, die twee maanden geleden Slavia Praag verliet om voor een jaar de training van de Italianen op zich te nemen, heeft het Nederlandse team een uitermate trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! ROTTERDAM De straf commissie van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond heeft M. W. van Reeken van NEC voor vier wedstrijden geschorst wegens het trappen naar een tegenstan der tijdens de wedstrijd Alkmaar-NEC. N. van Diessen van Eindhoven werd voor hetzelfde feit in de wedstrijd DFC- Eindhoven eveneens voor vier wedstrij den geschorst. Vijf wedstrijden schorsing, waarvan een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, wegens trappen naar een tegenspeler in de wedstrijd EDO-Limburgia werd de speler van EDO G. Hup opgelegd. Fr. Knoef van Heracles werd een geldboete van vijftig gulden opgelegd. Een lopende voorwaardelijke straf werd verlengd met een jaar, dit in verband met het maken van een ongepaste op merking tegen de scheidsrechter tijdens de wedstrijd SWHeracles. AMSTERDAM Nederland heeft zich „het drama" in Zeist weinig aange trokken. Hoewel het terugtrekken van de Fransen het onderwerp van alle ge sprekken was, speelde het Nederlandse team zich maandagavond in de oude RAI te Amsterdam op beheerste w(Jze naar een 30 zege op Italië. Dat de gebeurte nissen niet zonder meer aan de Nederlandse spelers voorby waren gegaan, bleek in de eerste set. Ondanks twee time-outs van coach Henk Blok kwamen de Italia nen snel met 41 voor, maar op grootse wyze kwam Nederland, gesteund door 1800 toeschouwers, langzaam maar zeker terug. De ook verdedigend zeer sterke Bram Vermeulen en vooral Hans Jansen wisten ditmaal het sublieme blok van de Italianen regelmatig te passeren: 1511. teams. Veeleer is het voor mij een sleu- telwedstrijd, een graadmeter met het oog op de wereldkampioenschappen van 1970. Óns elftal zal nu moeten tonen op internationaal niveau inderdaad een woordje te kunnen meespreken. De wed strijd van morgen is echt geen ontmoe ting Ajax-Dukla." En voor het overige deed Kessler er het zwijgen toe. Wie meer wil weten kan zijn inlichtingen krijgen tijdens de persconferentie, die hij vanavond onmiddellijk na de trai ning in het Zentralstadion houdt. Tot op dat ogenblik zullen bondscoach en spe lers voor niemand meer te spreken zijn. In Halle wordt de groep in volko men afzondering gehuisvest. Er is daar overigens gelegenheid voor een lichte training. De eerste van de twee wedstryden tussen HZC en De Robben om het winterkam- Het Zentralstadion in het regengrau we Leipzig, waar de sombere sfeer nog verergerd wordt door de verfeloosheid van de vele gebouwen, hoewel de stad in de laatste jaren aanzienlijk is opge frist door imposante gebouwen, kan cir ca 120.000 toeschouwers bevatten. Ver wacht wordt, dat het voor ongeveer de helft zal zijn bezet, wanneer onze land genoten de grasmat betreden voor hun ontmoeting met de sterke Oostduitsers. Wanneer er geen verandering ten gun ste komt in het weer, dan zal het wel eens kunnen gebeuren, dat de tweede helft van deze wedstrijd by kunstlicht moet worden gespeeld, en dat zal dan wel een onprettige bijkomstigheid zijn, want de verlichting in het Zentralstadi on schijnt verre van goed te zijn. De Oostduitse trainer-coach, de Hon gaar Karoly Soos, heeft ook zijn elftal nog niet definitief bekend gemaakt, ech ter insiders verwachten, dat het er als volgt zal uitzien: Doel: Horst Weigang, achter: Ottq Fraschdorff, Manfred Walter, Manfred Geisler en Herbert Pankau, midden: Gerhard Körner en Roland Ducke, voor: Jürgen Nöldner, Htnning FYenzel, Die- pioenschap van Nederland in de waterpolocompetitie voor dames is gewonnen door De Robben (21), waardoor de leerlingen van Stender donderdag aan een gelyk spel genoeg hebben om voor de 22ste keer beslag op de titel te leggen. Ineke Tigelaar bezorgde haar club voor de rust een voorsprong van 10, die na de wisseling door Ati de Koo werd weggewerkt (11). Het winnende doelpunt viel aan de Robben ten deel door een treffer van Dickey Kloek-van Ekris. Ard Schenk: heilgymnastiek en mas sage. O echter gaat er zijn gemak van nemen. Vroeger hielp hij vader Klaas nog wel eens in diens eigen landbouw-bedrijf, maar daar zal nu niets meer van ko men. Wel heeft hy een nieuw plan: hy hoopt In september in Amsterdam te gaan studeren in heilgymnastiek en massage. Ook Ard zal in zyn eigen woonDlaats worden gehuldigd. Aanvan- keiyk zou dit feest deze week doorgaan, maar juist vorige week is Ard's groot vader overleden, zodat de huldiging tot volgende week dinsdag is uitgesteld. Naar bekend zyn de overige rijders van de A-ploeg al in de loop van de vorige maand naar huis teruggekeerd. Ook in de strijd om de KNZB-beker is De Robben succesvol. De Hilver- iumse dames plaatsten zich voor de eindstrijd op 19 april in Amster- lam door het Rotterdamse ODZ met 7-2 te kloppen. Dickey Kloek-van .Skris, Thea de Knegt, Ineke Tigelaar (2x) en Anny Landeweerd scoorden voor de rust voor De Robben en Mar- :ha Wagenaar-Starringa voor ODZ, zo dat met 5-1 gedraaid werd. Na de rust gaf ODZ goed partij en ging de strijd vrijwel gelijk op. Jeanne van der Pijl en Dickey Kloek-van Ekris hadden nog een keer succes voor de thuisclub en Gonnie Seinen-Roks be nutte een strafworp voor ODZ. In de finale ontmoet De Robben het Haagse iZan, dat met 4-1 zegevierde over stadgenote DVZ. In de strijd om de KNZB-beker voor heren speelt De Robben ook een be langrijke rol. De club van Harrie Lam me heeft zich voor de halve finale ge plaatst door Rotterdam II te kloppen met 13-1. Deze wedstrijd was, ondanks het grote verschil in doelpunten, toch aardig om te zien. Rotterdam II trok regelmatig ten aanval, maar het ont brak de Rotterdammers aan spelers die doelpunten konden maken. Die had de thuisclub genoeg. De Hilversumse doelpunten kwamen van Th. v. d. Klas horst (2x), W. May (2x), H. Lamme (2x), W. Hermsen (2x), R. Heemskerk (2x) en A. Hermsen (3x). D. van Kralingen redde de eer voor Rotterdam II; tussenstanden 2-0, 4-0, 4-1 en 3-0. De Robben moet in de halve finale op bezoek bij Neptunus in Arnhem, dat met 8-5 gewonnen heeft van DJK. De andere halve eindstrijd gaat tus sen Het IJ en Neures. Het IJ plaatste zich door HZPC met 8-6 te kloppen en Nereus speelde in Amersfoort tegen Neptunus met 5-5 gelijk, hetgeen juist voldoende was om zich te plaatsen voor de halve finale. Ineke Tigelaar, een van de steun pilaren en scherpschutters van D Robben. MADRID Ferenc Puskas heeft thans de Nederlandse berichten ontkend als zou hy door D.W.S. als oefenmeester zyn gecontracteerd. „Ik weet niets van die berichten zei de uit Hongarije af komstige speler van Real Madrid. „Die Nederlandse club heeft niet eens contact met me gehad." „Bovendien", zei hij, „kan ik niets be slissen voordat mijn contract met Real Madrid op 30 juni afloopt". DWS heeft niet eens contact gehad BRUSSEL De wegwedstrijd Pa rijs-Brussel voor profs, die op 23 april zou worden gehouden, is definitief van het programma geschrapt. Pogingen om het Belgische Ministerie van Bin nenlandse Zaken tot andere gedachten te brengen het Franse blad ,,Le Soir", organisator van de wieler klassieker, ging er niet mee akkoord, dat de wedstrijd over secundaire we gen moest worden verreden zijn op niets uitgelopen. De wedstrijd voor amateurs over de zelfde afstand, die voor 21, 22 en 23 april op het programma staat, gaat echter wel door. Evenals verleden jaar is de finish ook ditmaal in Forest, een voorstadje van Brussel. DUINKERKEN Door een over winning op België met 3-0 is het Neder landse damesvolleybalteam in het in ternationale toernooi in Duinkerken doorgedrongen tot de finale, waarin het Frankrijk A ontmoet. rug. In de afgelopen 14 dagen hebben zy met zijn tweeën 200 km ten noorden van Oslo in een wintersportcentrum de lange ski's ondergebonden en nu wacht hun in Puttershoek en Anna Paulowna nog een laatste daverende huldiging van de trotse dorpsgenoten. Zaterdag wordt Kees in Puttershoek in de bloemetjes ge zet. Zijn als altyd actieve vader ver wacht niet minder dan 16 muziekkorp sen en voorts wel 15.000 gasten van bui ten, voor wier logies hij een Spido-pas- sagiersschip heeft gehuurd, dat in de haven van het dorp ligt. Hoofdschotel voor alle belangstellenden zal een voet balwedstrijd zijn van de voetbalclub Put tershoek (bijna kampioen eerste klas se afd. Rotterdam) tegen een schaats- elftal, waarin alle 7 leden van de kern ploeg staan opgesteld, gecompleteerd met rijders van de B-ploeg. „Voorlopig kan Kees weer even voort", vertelde vader Verkerk, „want net als vorig jaar ligt er een berg post uit de gehele wereld van wel 5000 a 6000 brieven op hem te wachten." „Vo rig jaar heb ik die allemaal beant woord", vulde Kees aan, maar dat houdt dan alleen maar in, dat hy de af zenders een foto van zich zelf toestuurt, voorzien van een handtekening. „Dat zal Ik dit maal opnieuw doen", zei hy, „en geloof me, 6000 handtekeningen zetten en 6000 adressen schryven is geen klei nigheid". Voor beide rijders begint in mei weer in Overveen de centrale trai ning. Kees zal daarnaast in de zomer zyn vader wat helpen in diens café, Ard SCHIPHOL Met stille trom zyn Kees Verkerk en Ard Schenk die in fe bruari opnieuw de twee snelste schaat senrijders by de wereldkampioenschap pen werden, gistermiddag uit Oslo op Schiphol teruggekeerd. Daar stonden alleen coach Wim de Graaff, verzorger Dick de Vroomen en wat familieleden van de beide cracks ter begroeting ge reed. Het bestuur van de K.N.S.B. liet verstek gaan. Voor Kees en Ard is het succesvolle winterseizoen thans definitief achter de Kees Verkerk: achter de tap

De Vallei | 1967 | | pagina 9