Veenendaals dagblad N.S. reorganiseert stations Buiten V eldslag in hal C.S. Kabinet-De Jong nog slechter bij kas WIJ TWIJFELACHTIG Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GEEN VRIJE DAG BIJ GEBOORTE BABY Politie heeft signalement 2 gezochten Rijstgebrek in Indonesië Charmante bestrijders „Zwarte Zes'' Help Twente vraagt raad Enschede regering Lodaline groen grote flacon 98 ct Extremisten in Aden slaags Bezuiniging van miljoenen per jaar mede door inkrimping (zonder ontslag) van personeel inde Kouder met buien Vlaggen en klokgelui Bloemenlaken Moord in Eist: Ander werk Vertrouwen Prins Claus aan hand geopereerd Marine tegen nozems Kwestie Van Heek met lanoline (ivb) Bezuiniging Egas vraagt over vervuiling van Veluwemeer mmmfy Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Walboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 5 APRIL I967 4le JAARGANG DEN HAAG'Voor een groot deel van de werknemers in ons land zal de geboorte op Drakesteyn geen vrije dag opleveren. Aanvankelijke plannen in die richting moest men snel laten varen na de reacties van de ondernemers daarop: het is vaak technisch en organisatorisch onmo gelijk om het personeel plotseling vrijaf te geven. Bovendien vinden veel ondernemers het een voor deze tijd te kostbare uiting van blijd schap. De rijksambtenaren zullen echter wel vrijaf krijgen, zij het „voorzover de dienst dat toelaat". Indien de officiële bekendmaking op een werkdag voor 12 uur 's middags gebeurt, zijn zij die zelfde middag vrij en als de bekend making na twaalf uur valt de rest van de dag. De regering stelt het op prijs als lagere overheden in dit voetspoor zouden volgen. De werkgeversorganisaties zullen van daag met een soort aanbeveling voor het bedrijfsleven komen. De regeling foor de rijksambtenaren zal voor vele ondernemingen echter onuitvoerbaar zijn. In plaats daarvan hebben sommi ge bedrijven al aangeboden bij te dra gen in de financiering van de feeste lijke activiteiten. De Rijksvoorlichtingsdienst zal de ge boorte via pers. radio en televisie offi cieel bekendmaken. Na de officiële bekendmaking zal van alle rijksgebouwen tot zonsonder gang worden gevlagd. Wordt de prins of prinses na vier uur 's middags gebo ren, dan wordt ook de volgende dag gevlagd. Op een zon- of feestdag wordt de vlag niet uitgestoken, maar op de eerstvolgende werkdag. Het wordt op prijs gesteld wanneer zo spoedig mogelijk na de bekendma king in het hele land gedurende enige tijd (mits tussen zeven uur 's morgens en zonsondergang) de klokken worden geluid. Wordt de geboorte voor drie uur 's middags bekendgemaakt, dan heeft de schooljeugd de rest van de dag vrij. Wordt de geboorte na drie uur be kendgemaakt, dan heeft de school jeugd de rest van de dag en de volgen de dag vrij. 0 Wordt de geboorte op een zaterdag voor twaalf uur 's middags bekendge maakt, dan hebben de kinderen de rest van de dag vrij. Komt de bekend making na twaalf uur, dan is de schooljeugd de rest van de dag en de maandag vrij. Wanneer het kind op een zon- of feestdag wordt geboren, dan heeft de schooljeugd de eerstvolgende werkdag vrij. De eindexamens gaan gewoon door. Deze regeling wordt op de rijksscho len gevolgd. J-| ier en daar, op bevoorrechte plaat sen onder heggen en in wallen doch onveranderlijk onder loof hout heeft de lentegodin de lakens uit gedeeld of, zo ge het vriendelijker uitgedrukt vindt, schone lakens op haarbed gelegd, even smetteloos wit, als 's zaterdagsavonds de uwe. Het zijn debosanemonen waarvan ze zich bedient en die ze varieert met de rose helmbloem oudere lezers spreken wellicht van „vogeltje-op-de- kruk"), het gulden speenkruid, het gr. hoefblad en op een stille hoek, misschien voor speciaal begunstigden de hemelsleutel, het welriekende vi ooltje en de aronskelk. De meeste de zer bosplanten willen ook voort in een geschoffelde tuin, waar men ze hun beloop laat; hebt ge daar mieren, des te beter, want zij dragen de stoffijne zaadjes verder. Het is merkwaardig, dat vele van de vroegbloeiende ge wassen, die zo onschuldig hun stand plaats sieren, in feite vergiftig zijn Onze bosanemoon heeft b v giftige bladeren en stengels, even als teverbloempje en het zilverig be haarde wildemanskruid, het later ver schijnende lelietje-van-dalen, het salo monszegel, alsmede het alweer uitge bloeide sneeuwklokje (slechts de bol) en het peperboompje. Men heeft wel ondersteld, dat de vroegbloeiers zich door het vergif grazende dieren van het lijf houden. Hoe het zij, er gebeu ren weinig ongelukken met onze ane moontjes. Ge kunt gerust het hart op halen aan deze mooie lentekinderen met slechts één melkwitte zesbladige kelk, aan de achterzij met rose weer schijn en een roodachtige bloemsteel, opschietend uit een krans van drie grote schutbladen aan zijn voet. Zo wel apart als in vereniging brengt de bosanemoon een méér dan gewoon ef fect. 5-4-67 A. B. WIGMAN De automatisering gaat zover op het traject Roermond-lvlauaLrichi, dat de kaartjescontrole vervangen wordt door een bus met hangslot. Van een onzer verslaggevers ELST Op de derde dag van het onderzoek naar de moord op de 87-jari ge heer G. van Piggelen uit Eist heeft de rijkspolitie verschillende nieuwe ge gevens verzameld over de twee man nen, die zaterdagavond met een licht gekleurde Taunus 17M voor het huis van het slachtoffer hebben gestaan. De politie beschikt nu over een vrij nauw keurig signalement van deze mannen. De man die de auto bestuurde was kaalhoofdig. Rondom de kalende sche del had hij een krans haar. Ook van de zwartharige man met de lichte re genjas heeft de politie gisteren meer gegevens verkregen. Verscheidene mensengaven ide onafhankelijk van el kaar precies eender. Majoor mr. J. W. Buitendijk, de districtscommandant van de rijkspoli tie in de provincie Utrecht, heeft een recherploeg van tien man vrij ge maakt voor het onderzoek in deze moordzaak. De groep is gisteren nog versterkt door een aantal districtsre chercheurs van de rijkspolitie in veel tips en mededelingen binnen, di Gisteren kwamen bij de politie vrij Amsterdam. DJAKARTA In een toespraak tot een werkvergadering van regerings ambtenaren op het gebied van de land bouw, heeft de Indonesische presidium minister van Financiën en Economi sche zaken. Sultan Hamengku Buwo- no, verklaard dat Indonesië zijn bevol king niet kan voeden met zijn eigen rij* 'duktie, hoewel het land een ^rarisch potentieel bezit. L. minister stelde voor de Indone sische boeren premies te betalen om hun rljstproduktie te vergroten. De rijstsituatie betekent een aanzienlijke belasting van de deviezenreserves door dat de rijstprijzen in het buitenland steeds meer stijgen. ADVERTENTIE NIEUW voor Nederland ^ma nu ook met lil UTRECHT De Nederlandse stations hebben hun langste tijd als eenheid gehad. Over een jaar of vijf zullen de ongeveer driehonderd stations inclu sief een honderd ^haltes" zijn opgenomen in niet meer dan twintig tot dertig rayons. Ieder rayon zal leiding geven aan tien tot twintig stations. „Deze rayonvorming en het moderniseren van de beveiliging vinden wij twee van de voornaamste onderdelen van onze plannen tot re-organisatie", zei ons gisteren mr. D. H. C. Ittmann, chef van de dienst van exploitatie van de N.S. „Door de rayonvorming zullen wij per jaar miljoenen kunnen bezuinigen". „Wij zullen er naar schatting een vijftienhonderd mensen minder door nodig hebben. Er zullen evenwel geen ontslagen vallen", aldus de heer Ittmann. „Wjj denken de inkrimping van het personeel door een natuurlijke afvloeiing te kun nen opvangen." Een uitgebreide studie heeft de directie van de spoorwegen doen inzien, dat onze stations te kleine eenheden zijn om er goed mee te kunnen werken. Het be drijf gaat nu als de proef in Eindhoven waarover wij maandag berichtten zal zijn geslaagd over tot een vorm van schaalvergroting. De mensen aan de top van de bedrijfsleiding hebben die trouwens al lang zien aankomen. Met een codesleutel moet de hoofd conducteur het vertreksein in werking stellen. „De rayons waaraan wij nü gaan werken", zette de heer Ittmann uiteen „hebben vele voordelen boven stations zoals wij die nu kennen". 1. Wij kunnen door het veel kleinere aantal zorgen voor bijzonder goede mensen aan het hoofd van ieder rayon. Selectie en een speciale vooropleiding zullen ons daarbij helpen. 2. Doordat wij te maken krijgen met niet meer dan twintig tot dertig stationschefs zal 't bedrijf als ge heel veel gemakkelijker en ook sneller zijn te leiden. Wij zullen die chefs gemakkelijkër kunnen informeren en alles beter kunnen overzien. 3. Een aantal ongedachte bezuinigin gen zal mogelijk blijken, doordat wij per rayon kunnen volstaan met bijvoorbeeld een financieel beheer, een administratie, een voorraad, een huishoudelijke dienst Mr. Ittmann voorziet deze resultaten: meer en beter op tijd rijden, fre quenter rijden, een beter overzicht van het materieel dat in bepaalde gebieden (de havens met name) ter beschikking is. „Door dat alles zullen wij vlotter dan voorheen kunnen vol doen aan de wensen van de klan ten". In de toekomst zal er volgens de spoorwegen op de nu bestaande sta tions alleen nog personeel nodig zijn voor administratieve handelingen (verkoop van kaartjes, afhandelen van vrachtbrieven). Natuurlijk zal er op ieder station altijd een „leidpr" nodig blijven in plaats van de stati onschef van nu.Hoe groot die leiding kwantitatief en kwalitatief zal moe ten zijn, staat nog niet vast Zeker is wel, dat op de stations van de toekomst voor de stati onschef van nu geen bevredigende taak meer zal bestaan. Ongeveer tweehonderd mensen die in het be drijf altijd een centrale plaats heb ben ingenomen, zullen ander werk krijgen. Sommige chefs zullen worden opge nomen in de leiding van de rayons, anderen in de centrale verkeerslei ding. „Voor degenen die dan nog overblijven", zo verwacht de heer Itt mann", zullen bijna automatisch nieuwe taken ontstaan, als gevolg van de steeds verder gaande ontwik keling". „Niemand", verzekert de heer Itt mann, „zal er financieel op achteruit gaan. Aleen het aantal mensen dat rechtstreeks met de loop van de trei nen heeft te maken, zal kleiner wór den. Een ander voorbeeld op dit ge bied: Met ingang van de nieuwe dienstregeling de volgende maand, zullen op nog maar 22 stations ver trekseinen worden gegeven door „de man met de pet". Het gaat prima, volgens de heer Ittmann. „Als je ver trouwen geeft, blijken de mensen het heel vaak waard te z(jn". „Wij zijn ons bewust, dat we ons min of meer terugtrekken. Het pu bliek noch het personeel mag even wel denken, dat het in een soort va cuüm terecht komt. „Juist omdat de rayonvorming een ingrijpende zaak is, laten wij deze reorganisatie binnen het bedrijf bege leiden door onze eigen sociaal-psy chologen. Ik dacht wel, dat wij deze zaak met alle denkbare waarborgen omkleden. We betrekken erook onze personeelraad en de plaatselijke ver tegenwoordiger van de erkende vak verenigingen bij in"1. De overgang van driehonderd sta tions naar enkele tientallen rayon? zal zo veel mogelijk parallel lopen met het moderniseren van de beveili ging. Het is niet toevallig, dat de spoorwegen hun eerste proeven ne men in en rondom Eindhoven en in Zuid-Limburg. Bij de voorbereiding van ieder nieuw rayon zullen werk groepen worden gevormd, waarbij personeelsleden van hoog tot laag zullen zijn betrokken. Zoals de heer Ittmann het zeei: „Wij zullen zoveel mogelijk rekening houden met sociale mogelijkheden. Wij willen onze mensen mee laten denken en geestelijk rijp maken voor de komende veranderingen. Dat vergt tijd". UTRECHT Prins Claus is maan dagavond na terugkeer van de Bilder- bergconferentie in Oxford opgenomen in de kliniek van prof. Nuboer in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht voor het ondergaan van een kleine operatie in verband met een peesbladvergroei- ing aan de linkerhand. Al eerder werd hij voor dit euvel aan de andere hand geopereerd. Prins Claus wordt vandaag op kasteel Drakensteyn terugverwacht. AMSTERDAM Ongeveer 70 marine mannen, afkomstig uit Den Helder, hebben gisteravond een rel geschopt in de hal van het Centraal Station in Amsterdam. De lanterfanters, die daar dagelijks rondhangen, waren het doel van hun actie. In een felle vechtpartij hebben de ma rinemensen de hal en omgeving van het Centraal Station „schoongeveegd". Bij deze vechtpartij is een jongeman dusdanig gewond geraakt door een steekwapen, dat hy in het Binnengast huis moest worden opgenomen. De politie, spoorwegrecherche en ma rechaussee kwamen in actie en kon den na korte tijd, rond negen uur, aan deze rel een eind maken. Uit me dedelingen van de politie is gebleken, dat een minderjarige jongen is aan gehouden, omdat hij met een fietsket- ting anderen molesteerde. De gebeurtenissen in de hal van het Centraal Station hebben in de hoofd stad een nerveuze situatie geschapen. Het optreden van de matrozen uit Den Helder oncle/ hit ihotto „er is nog een andere jeugd in Nederlend" heeft bij de Amsterdamse politie-auto- riteiten, de spoorwegen en de militai re politie een grote schrikreactie ver oorzaakt. Men vreesde aanvankelijk, dat de marinemensen ook elders in de stad vechtpartijen met „langhari- gen" zouden beginnen. Dit is evenwel niet gebeurd. Met de laatste trein zijn de matrozen naar Den Helder terug gekeerd. De situatie wordt door de Amsterdam se politie als ernstig opgevat. Burge meester Van Hall werd ingelicht en er werd een mobiele eenheid ingescha keld. Van de zijde van de Marine Voorlich tingsdienst was men gisteravond niet in staat commentaar op het gebeurde te geven. Noch op de vraag of het hier om een tevoren georganiseerde actie ging, noch op de vraag of tegen de betrokkenen krijgstuchtelijke maat regelen zouden worden genomen, kon men antwoorden, omdat men nog geen rapporten had gezien. „Provo-Amsterdam" heeft een telgram gezonden naar de minister van Defen sie, naar aanleiding van de gebeurte nissen. ENSCHEDE De gemeenteraad van Enschede heeft gisteravond in een spoedvergadering een klemmend beroep op de regering gedaan Twente te hulp te komen. Het ontslag aan 1.700 mensen van de Koninklijke textielfabrieken Van Heek en Co. is de oorzaak van een eensgezind optreden van een veront ruste gemeenteraad. Dat <*r moeilijkheden waren, was be kend. Niemand echter verwachtte dat een zo groot aantal werknemers het slachtoffer zou worden van de pro blemen, waarmee het familieconcem worstelt. De gemeenteraad heeft de regering in een motie gevraagd direct te zorgen voor aanvullende werkgelegenheid, voor faciliteiten voor nieuwe bedrijven, de aanleg van verkeerswegen. Ook dienst verlenende bedrijven moeten worden aangetrokken, vooral ook overheidsin stellingen, meent de gemeenteraad. Meer over de problemen bij Van Heek en Co en de gevolgen voor Twente elders in dit blad. ADVERTENTIE ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT DEN HAAG De toestand van 's lands financiën is nog zorgelijker dan het er aanvankelijk uitzag. Dat is gistermiddag in de oprichtingsvergadering van het kabinet De Jong wel duidelijk gebleken. Deze eerste bijeenkomst van de nieuwe ploeg duurde slechts drie uur. Pas over twee weken, op dinsdag 18 april, zal premier P. J. S. de Jong met zyn kabi net voor de Tweede Kamer komen en dan een korte regeringsverklaring afleg gen. Vanochtend om elf uur heeft de koningin op Huis ten Bosch de nieuwe mi nisters beëdigd. Over de staatssecretarissen is giste ren geen beslissing genomen. Vandaag zullen de eerste namen bekend worden. De verwachting is dat er minder zul len komen dan bij het kabinet-Cals. In ieder geval zijn geen strikt politieke aanstellingen te voorzien, -oals die van de socialist mr. Van der Stoel op bui tenlandse Zaken er een was. De tekorten op de rijksbegroting zijn al ver boven de twee miljard u't geste gen, die tijdens het kabinet-Zijlstra al was becijferd. De heer De Jong er kende gisteravond ook dat de financiële vooruitzichten in hun totaal zorgelijk zijn, de toestand van het land echter niet. „Maar we willen zoveel dingen en dan zijn er ook nog de verhogingen die ie der jaar terugkomen. Het kan echter niet allemaal tegelijk en in hetzelde tempo", aldus de aanstaande premier. Hij beschouwde het allerminst als een belemmering dat hij op dit gebied geen deskundige is: „Tenslotte is een kabi net een college waarin men samen de problemen behandelt en daarna is het een zaak van de specialisten." Wel nam hij het woord bezuiniging in de mond, maar hij voegde daaraan toe dat in de vergadering van gisteren het oordeel daarover nog niet was uitgekris talliseerd. Uit het feit dat er twee we ken zijn uitgetrokken voor de voorbe reiding van de korte regeringsverkla ring kan men afleiden dat het kabinet zich intussen grondig zal inwerken in de flnancieel-economisehe mogelijkheden en onmogelijkheden. Vrijdag is de eer- te vergadering van de nieuwe minister raad. De pas met zijn werk gereedgekomen formateur zag gisteravond grauw van vermoeidheid. „Formeren is moeilijker dan u denkt", zei hij enigszins berus tend na afloop van zijn eerste bijeen komst met de nieuwe ministers. De niet zo geestdriftige ontvangst in de pers vond hij „niet leuk", maar hij zou er zich niet door laten ontmoedigen: „Het is niet zo dat dit alle activiteit stopt en alle enthousiasme doodt". De heer De Jong vond ook geen enkele aan leiding om van zijn eigen kabinet te zeggen dat het geen blijvertje zou zijn. Er komt een regeringscommissaris en ook een staatscommissie voor de her ziening van het kiesstelsel en alles wat met staatrechtelijke en politieke ver nieuwing te maken heeft. Het was eerst het plan van de formateur om het vice- premierschap over de West hieraan te koppelen, maar dat viel bij de fractie voorzitters niet in goede aarde. Over de verdeling van de Europese politiek tussen de departementen van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken kon de heer De Jong nog niets zeggen. Dit komt in de regeringsver klaring, beloofde hij. De aanstaande minister-president wist ook nog niet of hij in het Catshuis zou gaan wonen. Hoewel er geen beslissingen over de staatssecretarissen zijn genomen, was gisteren wel de verwachting dat de heer Schaper er niets voor voelt om Luchtmacht op Defensie te blijven waar nemen. "Dezoefeers van motels en pleister- plaatsen langs de Nederlandse autosnelwegen kunnen in de komen de drie maanden bezoek verwachten van deze zes meisjes, die de actie Zwarte Zes van het Verbond voor Veilig Verkeer gaan ondersteunen met j hun charmes. De meisjes Marijke Segerius, Mieke Ros, Gers vander Bunt, Armemieke Smit, Gea van Eer de en Sonja Hendriks hebben de beschikking over drie groene sport wagens, waarmee zij Nederland gaan doorkruisen om overal propaganda materiaal uit te kunnen delen. De automobilist moet op die manier dui delijk worden gemaakt dat hij op de autowegen afstand moet houden, zijn snelheid moet aanpassen aan het weer, goed moet uitkijken bij het in halen en invoegen, niet te langzaam moet rijden en alleen op de vlucht strook mag stoppen in noodgevallen. ADEN. De twee rivaliserende Ara bische extremistische groepen zijn gis teren begonnen elkaar te bestrijden. „Commandoleider" Haider Sham- shair van het front voor de bevrijding van „bezet Zuid-Jemen" is in de vroege ochtend door sluipschutters van het „nationale bevrijdingsfront" om het le ven gebracht. Hij werd in de loop van de dag be graven naast de drie zonen van de se cretaris van het „front voor de bevrij ding van „bezet Zuid-Jemen" Aboel Gawee, Mackawee, die eerder dit jaar door een bomaanslag het leven verlo ren. Bij de begrafenis werd de naam ge noemd van een man, die Shamshair ge dood zou hebben. O O DEN HAAG Het Tweede-kamer lid Egas (PvdA) heeft de betrokken bewindslieden schriftelijk gevraagd te worden ingelicht over de afnemende diepte en toenmende vervuiling van het Veluwemeer, dat daardoor aan recrea tieve betekenis zou verliezen. De heer Egas informeert of het de bedoeling is het zwemmen in het Ve luwemeer te verbieden, in hoeverre de hengelsport nadeel ondervindt van de plantengroei en verlanding en wel ke maatregelen men denkt te gaan ne men. 9 Het particulier initiatief is nog lang niet dood in Veenendaal-Noord. Ac tieve bewoners ln de omgeving van de Buurtlaan hebben hun schouders gezet onder het plan op het voormalige G.V.V.V.-veld een speeltuin in te rich ten. De gemeente stelde vorig jaar een bedrag beschikbaar om het terrein als zodanig in te richten, maar toen was de tijd van voorbereiding te kort om aan de plannen gestalte te kunnen geven. Al les staat nu op papier en als voorlopi ge mijlpaal op de weg naar een speel tuin in de buurt stelt het college van B. en W. de raad voor een bedrag van f 8000,- beschikbaar te stellen. 0 Bij een verkeersongeluk op Rijks weg 12 kwam gisteren een vracht wagenchauffeur om het leven. Verenigingsbestuurders in Ameron- gen hebben tydens een vergadering van de Stichting Verenigingsgebouw verschillende plannen horen ontvouwen om diverse verbeteringen in en rond het Dorpshuis aan te brengen. 0 Hardnekkige geruchten willen dat een Duitse hotelmagnaat plannen heeft om langs de nieuwe rijksweg door de Betuwe een groot motel te bouwen. Landbouwer Van Dyk aan de Rauwe - veldseweg in Achterberg is teleur gesteld, dat de grondverkoop aan de gemeente Veenendaal niet doorgaat. „The benefit of the doubt" is een ty pisch Engelse uitdrukking, kernach tig, haast onvertaalbaar en beter dan iets anders een bepaalde situatie weergevend. Letterlijk vertaald heet het „De gunst van de twijfel" -- er gens doet het denken aan hel cijfer 5 op vroegere schoolrapporten: twij felachtig luidde de verklaring voor dat cijfer. Het wilde zeggen: voldoen de is het niet, onvoldoende ook niet, we geven het „the benefit of the doubt". Bij de beoordeling van het nieuwe ka binet-De Jong is deze Engelse uit drukking veelvuldig gebezigd. Ook gisteravond in de KRO-televisieru- briek „Vanavond in Nieuwspoort". Interviewer Van der Poel wilde van ex-minister en ex-formateur Biesheu vel weten hoe hij dacht over dit nieuwe kabinet. Nu is de heer Bies heuvel een voorzichtig man, die zorg vuldig zijn woorden kiest, zich niet te buiten gaat aan krasse uitdrukkingen en eerder in „understatements" (weer zo'n onvertaalbare Engelse uit drukking!) spreekt dan dat hij zich laat gaan. De harde vraagteehniek die tegenwoordig eigen is aan de te- levisiejournalistiek en die Van der Poel uitstekend beheerst was dan ook aan mr. Biesheuvel min of meer ver spild. Hy liet er zich niet toe verlei den te zeggen, dat hij dit een tweede rangs-kabinet vond en toen hem ver volgens de vraag gesteld werd of hij het dan „the benefit of the doubt" gaf was zijn antwoord: „Iets meer", wat hij verklaarde door uit te leggen dat hy de hoofdlijnen van het rege ringsprogram kende en dus al een betere kijk had op de nieuwe ploeg, dan niet-ingewijde Nederlanders. Daarna werd de nieuwe, minister-presi dent De Jong door interviewer Lange- bent aan de tand gevoeld. Excellen tie De Jong heeft duidelijk nog niet de routine van een mr. Biesheuvel en zodoende werd het een slecht vraag gesprek. Langebent betrok daarin de uitspraken die mr. Biesheuvel zo juist had gedaan. Een van zijn vra gen was dan ook: „De heer Blesheu vel heeft zo juist verklaard dat hij uw kabinet slechts iets meer geeft dan de „benefit of the doubt" en hij wilde dus weten hoe premier De Jong dit vond. Die zat er duidelijk een beetje mee. Interviewer Langebent maakte hier (al dan niet opzettelijk) een grove fout. Het „ites meer" van mr. Biesheuvel werd door Langebent geïnterpreteerd als „slechts iets meer" maar ie dere tv-kijker had met eigen ogen en oren kunnen opmerken dat de heer Biesheuvel het niet zo had gezegd en ook niet zo had bedoeld. We signaleren dit niet om het feit al leen al is het heel betreurens waardig dat het Nederlandse volk dit soort televisiejoumalistiek steeds voorgeschoteld krijgt en daaruit soms ook nog de mening overhoudt, dat 't zo hoort! Maar meer nog betreuren we het dat men ln sommige kringen willens en wetens bezig is nu al de positie van het kabinet-De Jong te on dergraven. We schijnen in een perio de te zijn gekomen waarin het als 'n politieke prestatie geldt een kabinet zo spoedig mogelijk te laten vallen. Dat is een twijfelachtige mentaliteit als er veranderingen nodig zijn in onze parlementaire democratie dan is deze mentaliteit zonder twijfel het eerst aan de beurt. (Van onze weerkundige medewerker) April doet wat hij wil. Op een mo- ment, waarop we allemaal hoop vol naar het eerste vleugje voorjaars- warmte zitten uit te kijken, voert een diepe depressie bij Zuidwest-Noor- wegen de polaire lucht weer door de achterdeur naar binnen. Vervolgens voeren krach tige noordwestelijke winden koudere lucht uit het poolgebied aan, waar door de van eind maart welbekende toestand met regen- en hagelbuien, geflankeerd door flinke opklaringen, terugkeert. De temperatuur zal mor gen overdag in onze omgeving niet veel hoger meer komen dan 6 d 8 graden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1