Contant geld niet nodig NOG GEVECHTEN IN ADEN IHOOFDSCHOTEL China economisch ernstig geschaad Hoogleraren vragen om meer lijken Over de grenzen Aden Apparatenfabriek moet filiaal sluiten Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne J kapokmatrar y Betalen zonder beurs nur die Wijziging titel boek van Mao f 1.95 Folterproces in Londen Kinderbijslag voor 116 kinderen Terivijl V1\.-commissie keek Blake zou in Egypte zijn Koningskwestie dreigt in Griekenland Voor medisch onderwijs Aardgas kwam sneller HANDTEKENING BANKGIRO Artsen en rechters staken in Italië Onderzoek winst Bristol-Siddeley VUURGEVECHT GEWONDEN Minder goed gespaard D' Mooi, sterk en elegant GRATIS BOEKJE DONDERDAG 6 APRIL 1967 De betaalpas, het nieuwe banklegiti- matiebewijs, dat wordt ingevoerd in combinatie met de cheque. PEKING (Reuter, UPI) Het op schrift van het 24ste hoofdstuk van het citatenboek van partijleider Mao Tse- toeng, dat getiteld is „ideologische zelfopvoeding", zal worden gewijzigd, zo deelden Chinese muurkranten in Peking gisteren mee. De Chinese Iet- tertekens van het opschrift zijn name lijk identiek met de titel van een boek dat door het verguisde Chinese staats hoofd, Lioe Tsjao-sji, is geschreven. De kritiek op het Chinese staats hoofd is de laatste dagen in hevigheid toegenomen. In vrijwel alle grote Chi nese steden wordt sedert zondag tegen Lioe gedemonstreerd. Het is niet be kend waar het staatshoofd zich op het ogenblik bevindt. De titel van het boek van Lioe Tsjao- sji, dat zoveel overeenkomst vertoont met een van de citaten van de partij leider, luidt: „Hoe wordt men een goede communist". De Chinese pers heeft het boek gekenschetst als „giftig onkruid". Het citatenboek van Mao maakt grote opgang in China. Tot dusver zijn tenminste dertig miljoen exemplaren ervan in de Chinese Volksrepubloiek verspreid. Rode Gardisten in Kanton eisten gisteren de terechtstelling van Lioe Tsjao-sji en zijn volgelingen. Naar hun oordeel was dit de eenvoudigste methode om een einde te maken aan de onrust, die al maandenlang in China heerst. Ook in Kanton duren de beto gingen onverminderd voort De de monstranten voerden gisteren spandoe ken mee met de woorden: „Hang Lioe op". LONDEN In het proces tegen de 32-jarige Charles Richardson, diens 29- jarige vrouw Jean en negen andere be klaagden, dat in Londen is begonnen, heeft de openbare aanklager woensdag beschreven, aan welke folteringen de slachtoffers van de bende hebben bloot gestaan. Deze werden een kantoor bin nengelokt, waar zij gedwongen werden zich geheel te ontkleden en geboeid werden. De slachtoffers wei-den daarna mis handeld totdat zij zich „onderwierpen". Op hun lichaam werden brandende si garetten gedoofd, van sommigen wer den de tenen met een zwaar voorwerp gebroken. Later gingen de beulen zelfs over tot het aanschaffen van een gene rator om hun argumenten met stroom stoten kracht bij te zetten. De zitting was verder voornamelijk gewijd aan het uitkiezen van een jury Het voorbereidende onderzoek van het proces heeft zeer lang geduurd, omdat de gemartelden niets durfden zeggen. Bovendien hadden deze zelf dikwijls geen zuiver geweten, omdat zij veelal leden waren van een „Tinpot"-handd, die bestond uit het opkopen van goede ren in grote hoeveelheden, zonder er tenslotte voor te betalen. Richardson wilde deze handel geheel in zijn macht krijgen. KARLSRUHE Een 35-jarige handelsreiziger is in Karlsruhe tot twee jaar en drie maanden gevange nisstraf veroordeeld, wegens het in nen van kinderbijslag voor 116 niet- bestaande kinderen, in totaal 98.000 mark (ongeveer 90.000 gulden). De man had een gemeenteambte naar in Brunswijk omgekocht, die hem valse passen en andere docu menten had verschaft. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De banken in ons land gaan een betaalcheque invoeren ter grootte van vijftig gulden. Daarmee kunnen dan betalingen worden ver richt zonder dat er geld aan te pas komt. Het doel daarvan is het betalen met contant geld tot een minimum te beperken en daarmee ook het gevaar van overvallen, dat het toenemende kasverkeer met zich brengt. Dit heeft dr. J. R. M. van den Brink, Hd van de raad van bestuur van de Amro-Bank en commissaris van de N. V. Bankgirocentrale, die nog in oprich ting is, gisteren meegedeeld. Wim Kans uitspraak in zijn laatste oudejaarscon- férence: Lachend over de loongrens en straks gierend over de giro, krijgt voor wat het laatste betreft flink gestalte door dit initiatief van de banken. Gezamenlijk zullen zij een bankgiro centrale oprichten. Bij deze girocen trale, waarvan de werkwijze kan wor den vergeleken met die van de Post cheque- en Girodienst en de Amster damse Gemeentegiro, zullen 3.700 bankkantoren in Nederland, ook die van de Raiffeisen- en Boerenleenban ken, worden aangesloten. Met grote bedrijven, zoals de Neder landse Spoorwegen en de oliemaat schappijen, worden de mogelijkheden onderzocht om de betaalcheque in te voeren als betaalmiddel bij stationslo ketten en benzinestations. Het is niet uitgesloten dat deze wijze van betaling op de duur zo algemeen ingang vindt, dat de huis vrouw haar rekeningen bij de melk boer en de supermarkt met deze cheques, ontworpen door de firma Enschede, gaat voldoen. Voor zeer grote aankopen is de cheque nu echter ook weer niet bedoeld, aldus de heer Van den Brink, maar ook niet voor het kopen van een pakje sigaretten. Het systeem van de betaalcheque, waarvan de afgifte voor het komende najaar begint, komt in het kort hierop neer: De daarvoor ln aanmerking komende relaties van de banken ontvangen ten hoogste dertig (gratis) cheques van maximaal vijftig gulden. Zij worden tot dit bedrag door de banken gega randeerd, zodat d ehandelaar, die ze als betaalmiddel ontvangt, altijd van de bank betaling krijgt. Het risico van ongedekte cheques is voor de banken. Tevens ontvangen de bankrelaties gratis een betaalpas, een bank-legiti- matiebewijs, dat twee jaar geldig is. Daarop staat onder meer de handte kening van de houder of van diens gemachtigde. De houder behoeft slechts eenmaal naar zijn bank te stappen, namelijk voor het afhalen van de betaalpas. In het chequeboekje zit een formulier voor het aanvragen van nieuwe cheques. Wie met de betaalcheque wil betalen, vult bij voorbeeld in de winkel of het restaurant het verschuldigde bedrag j erop in met plaats en datum en zijn handtekening. De ontvanger behoeft niet anders te doen dan de geldigheid van de betaalpas te controleren en de I handtekening daarop te vergelijken met die op de cheque. Bij hogere bedragen dan vijdtig grilden moeten meer cheques worden uitgeschreven. De ontvanger van de cheque kan deze vervolgens aanbieden bij een bank om het bedrag te laten bijschrij ven op zijn rekening. Heeft hij die niet en wil hij geld zien, dan kost dit een kwartje per cheque aan administratie kosten. Voor het overige zijn alle handelingen gratis. Een houder kan tot een maximum van vijfhonderd gulden ook cheques aanbieden bij een bank voor uitbeta ling in contanten. De mogelijkheid wordt onderzocht om de bankkantoren daarvoor ook na drie uur 's middags open te stellen. De bankgirocentrale, die eerst zeer geleidelijk in werking zal treden, den ken de drie aandeelhouders-oprichters De Nederlandse Bankiersvereniging en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- en Boerenleenbank te vestigen in of bij Amsterdam. Daar zal een middel grote computer worden opgesteld. Ge dacht wordt aan een beginkapitaal van ongeveer zes ton. Is de centrale eenmaal in werking, dan zal de betaling van bijvoorbeeld een rekeninghouder van de Amro- Bank in Oldenzaal aan iemand, die een rekening heeft bij de Nederlandsche Middenstandsbank in Tilburg, slechts behoeven te geschieden via de ge automatiseerde bankgiro De beide hoofdkantoren van deze banken wor den bij de betaling uitgeschakeld. Voor het personeel van de banken zal dit geen consequenties hebben, ge zien de sterke groei, die van dit giro- verkeer wordt verwacht. Bij de giro centrale zullen ongeveer honderd 150 mensen gaan werken. Zij kunnen wor den gerekruteerd uit het personeel van de banken, die verder zelfstandig blij ven. Slechts de rekeningen van de cliënten zullen nummers krijgen bij de centrale. Deze is een zuiver dienstver lenend bedrijf, zonder winstoogmerk, aldus de bankiers. 0 Noorwegen heeft 60.000 tot 80.000 alcoholisten op een bevolking van 3.8 miljoen. Het aantal zware drinkers is zeker zo groot als het aantal alcoho listen. Dit is meegedeeld op een confe rentie over alcoholisme. De alcohol kreeg verder de schuld van 22.000 be drijfsongevallen en werd aangemerkt als de voornaamste oorzaak van ar beidsverzuim. Britse militairen drijven Arabische Nationalisten in Aden bijeen na hevige schietpartijen in een wijk, die door de nationalisten „het kleine Viet nam" wordt genoemd. ADVERTENTIE VLEES 0 Van de middelbare scholieren ln Tsjecho-Slowakije kiest de helft als facultatieve vreemde taal het Duits. De anderen kiezen Engels en Frans. Russisch leren is verplicht voor alle scholieren, maar de tweede taal mag zelf worden gekozen. WASHINGTONAziatische deskun- en thans hoogleraar aan de univerai- digen hebben de regering-Johnson doen weten, dat communistisch China in de naaste toekomst wellicht een an dere politieke richting zal inslaan. Dit idee is gebaseerd op ontvangen informatie, dat de Rode Garde ernsti ge problemen heeft doen ontstaan, die de economische rampen en de buiten landse fiasco's van het bewind te Pe king verergeren. Hoe lang deze toestand kan voortdu ren, willen de deskundigen niet zeg gen. Verwacht wordt echter, dat het communistische bewind van China zijn politiek in de volgende opzichten zal wijzigen: 1. Enige matiging in de ideologische strijd met de Sovjet-Unie. Het con flict heeft niet datgene opgeleverd, wat Mao Tse-toeng zijn volgelingen ervan voorgespiegeld had. 2. Een groter nadruk op de econo mische en politieke betrekkingen met Japan. 3. Op langere termijn: een minder harde Chinese houding jegens de Ver enigde Staten Deskundigen als Edwin O. Relsch auer, oud-ambassadeur in Japan teit van Harvard, hebben gepleit voor een opheffing van het Amerikaanse handelsembargo met China. De andere deskundigen, die niet bij name genoemd wensen te worden, den ken langs dezelfde lijnen en bepleiten een vergunning van Pekings handels verkeer met het Westen Bovendien zouden zij gaarne zien, dat de Ver enigde Staten zich niet langer verzet tegen de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. In Washington acht men het hoogst onwaarschijnlijk, dat Peking een zetel in de wereldorganisatie aanvaardt, zo lang Formosa daarin zitting heeft. De deskundigen achten het evenwel on wenselijk, dat Washington de steun aan Formosa staakt. Reischauer heeft verklaard, dat de economische vooruitzichten voor com munistisch China thans aanzienlijk minder gunstig zijn dan de Amerika nen een tiental jaren geleden ver wachtten. Hij zei, dat China's breuk met de Sovjet-Unie een van de voornaamste oorzaken daarvan was. Een andere oorzaak is China's slechte economische prestaties in de laatste negen jaar. •Smakelijk eten'tip no. 17 van chef-kok HENRI EKSTEEN: VLEESWARENSCHOTEL Doe eens wat anders met vlees waren. Maak een vleeswaren- schotel I Rangschik op een platte schaal gelardeerde kalfslever, ham, rosbief, fricandeau, ossetong en cervelaatworst Garneren met au gurk en een schijfje tomaat. Ser veren met ravigotesaus, aardappel sla en knolselderijsla. KostelijkI PublikaUe van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven i LONDEN. Het Britse blad „Dai ly Sketch" meldt vandaag dat de vorig jaar uit'de Wormwood Scrubs-gevan- genis te Londen ontsnapte „meester spion" George Blake, een brief aan zijn moeder heeft gezonden die een Egyptische postzegel draagt. Volgens het blad is de brief 30 maart geda teerd en dinsdag door Blake's moeder in Hertofordshire bij Londen ontvangen. Een woordvoerder van Scotland Yard wilde het bericht bevestigen noch te genspreken. De Sketch schrijft, dat Blake in zijn brief spijt uitdrukte over het feit dat zijn vrouw zich van hem heeft laten scheiden en dat hij zich bezorgd toont over de toekomst van zijn drie kinde ren. Volgens het blad zijn functionarissen van de Egyptische veiligheidsdienst van mening, dat de spion zich in Oost- Europa bevindt en slechts de brief in Egypte heeft laten posten. ROME. De 20.000 artsen bij zie kenhuizen in Italië zijn vanochtend vroeg voor onbepaalde tijd in staking gegaan, ter ondersteuning van salaris eisen en voor goedkeuring van een wetsontwerp dat voorziet in integratie van „tijdelijk interne geneesheren". In spoedgevallen zal medische hulp wor den verleend. De Italiaanse griffiers van de recht banken, die dinsdag voor vier dagen waren gaan staken voor reorganisatie van hun beroep en uitbetaling van alle overuren, hebben woensdag besloten hun actie voor onbepaalde tijd voort te zetten. ATHENE. Wanneer de rechtse premier Panajiotis Canellopoelos vol gende week woensdag in het parlement op de proef wordt gesteld, maakt hij weinig kans een motie van vertrouwen te krijgen. Oud-premier Stephanos Stephanopoe- los, die op 20 december van het vorig jaar ten val werd gebracht, toen Ca nellopoelos hem het vertrouwen opzeg de, verklaarde vandaag dat zijn 39 af gevaardigden het parlement zullen boycotten. Canellopoelos werd maandag door koning Constantijn tot premier be noemd, om Joannis Paraskevopoelos op te volgen. Hij kan het 300 leden tellend ehuis ontbinden en binnen 45 dagen nieuwe verkiezingen uitschrij ven, als zijn Nationale Radicale Unie kabinet de steun van het parlement niet krijgt. Canellopoelos is er nog niet in ge slaagd de steun te krijgen van een der partijen van de oppositie, die tweederde van de parlementszetels be zet. Waarschijnlijk zal de premier achter de schermen contact opnemen met de leiders van kleine partijen, in een po ging hun stemmen te winnen als de motie woensdag op tafel komt. Het zal wel uitlopen op parlements- ontbinding en bij de verkiezingen zal de positie van de koning, die zeer rechts-conservatief staat, in het geding komen. LEIDEN (ANP) De Nederlandse hoogleraren in de anatomie hebben méér stoffelijke overschotten nodig. De Leidse universiteit heeft voor weten schappelijk onderzoek elk jaar ten minste vijftien lichamen nodig; sinds 1960 waren er slechts drie tot vier per jaar beschikbaar. Wil de universiteit helemaal goed kunnen werken, dan zou zij over twintig lichamen per jaar moeten kunnen beschikken. De moeilijkheden kunnen alleen worden opgelost, zeegt prof. dr. J. Dankmeijer, wanneer meer mensen dan nu het geval is hun stoffelijk overschot ter beschikking van de me dische wetenschap stellen. De moge lijkheid daartoe is neergelegd in de Wet op de lijkbezorging. GEEN VERKOOP Heeft iemand zijn lijk voor ontleding bestemd, dan kan de burgemeester de vereiste toestemming geven. Onjuist is het, dat men zijn lijk aan de snijkamer zou kunnen verkopen, zoals vaak wordt beweerd. Bovendien vervalt wanneer iemand overleden is, juridisch gesproken, diens eigendom, in casu het verkocht hebben van het eigen lichaam. Door het tekort aan lesmateriaal, aldus prof. Dankmeijer, hoogleraar in de anatomie en embryologie, moeten de weinige binnenkomende lichamen bij de practica worden gebruikt, zodat voer het wetenschappelijk onderzoek geen materiaal beschikbaar is. De uni versiteit zou dit materiaal o.m. willen gebruiken voor onderzoek naar het probleem van de veroudering, waar over nog veel te weinig bekend is. VERANDERINGEN De mens verandert naarmate hij ouder wordt, maar de geleerden zijn hij herhaaldelijk gewaarschuwd tegen nog onvoldende op de hoogte van de de gevaren van straling. precieze verschijnselen waaruit die OVERLEDEN Dr. Hermann Jo seph Muller, winnaar van de Nobel prijs voor geneeskunde 1946, is na een langdurige ziekte op 76-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Indianapolis over leden. Dr. Muller was geneticus. Hij kreeg de Nobelprijs voor zijn werk op het gebied van de invloed van straling op de erfelijkheid. De laatste jaren heeft veranderingen bestaan (veranderingen aan de bloedvaten, zenuwen, hersenen, inwendige organen). Nauwkeurig on derzoek zal nog veel gegevens kunnen verschaffen over opbouw en afbraak van het menselijk lichaam. Dat zo weinig mensen hun stoffelijk overschot ter beschikking van de me dische wetenschap stellen, heeft vol gens prof. Dankmeijer twee oorzaken: de verbeterde sociale omstandigheden, die vrijwel iedereen in staat stellen lid te worden van een begrafenisfonds, en de verhoging van de gemiddelde leef tijd. Was een 75-jarige vroeger oud en eenzaam, nu worden man en vrouw vaak samen oud, zodat zij niet meer tot de vergeten groep behoren. Prof. Dankmeijer heeft steeds op de medewerking van de burgemeesters kunnen rekenen, al twijfelt hij er nog wel eens aan of zij zich het grote belang van hun bevoegdheid bewust zijn en er voldoende aan denken. Verder zou hij het op prijs stellen als notarissen zich wat meer in dit vraag stuk zouden verdiepen, zodat zij met een een juiste voorlichting kunnen geven. d LONDEN. In het Britse lagerhuis is meegedeeld dat de Britse regering een onderzoek heeft gelast naar de winst die Bristol Siddeley Engines Ltd heeft gemaakt op overheidsopdrachten. De maatschappij heeft in de jaren 1959/1963 van de Britse regering op drachten gekregen voor inspectie en reparatie va nvliegtuigmotoren, waar mee een bedrag van 16,5 miljoen pond sterling was gemoeid. Zij heeft onlangs 3,96 miljoen pond sterling aan „buiten sporige winst" aan de regering terug betaald. ADEN Arabische nationalisten i hebben gisteren een aanval onderno- men op Britse troepen die een gevange nis beschermden waar juist de uit drie leden bestaande commissie van de VN op bezoek was. Het gevecht duurde enkele uren. Er vielen enkele gewon den, maar op het ogenblik dat de com missie de gevangenis verliet was alles weer rustig. De commissie van de VN, die in Aden is om de Zuidarabische federatie te helpen bij het oplossen van de pro blemen die de toegezegde onafhanke lijkheid voor het gebied meebrengt, wil de in de gevangenis praten met de Arabische nationalisten die daar gevan gen zitten. Het zijn er ruim honderd. Ze kunnen niet worden berecht omdat er niemand in Aden bereid is zitting te nemen in de jury uit vrees voor wraaknemingen. De terroristen wierpen een handgra naat naar een van de patrouillewagens van de Britten. Dit was klaarblijkelijk het teken voor de aanval .Van alle kan ten barstte het vuur van machinegewe ren los. De aanvallers hadden zich op de daken van de huizen genesteld en bestookten van daar uit de Britse mili tairen. Het vuurgevecht duurde geruime tijd, maar tenslotte slaagden de Britten er in de Arabische nationalisten te verdrij ven. Zij maakten een machinegeweer buit, dat een half uur lang onafgebro ken een Britse stelling had bestookt. De afgevaardigden van de VN zijn later met een hefschroefvliegtuig naar hun hotel in Aden gevlogen, maar op dat ogenblik was de rust al weer gekeerd. Ook in andere delen van het onrusti ge Britse protectoraat Aden klonken gisteren zo nu en dan geweerschoten. Er hebben zich in totaal 21 afzonder lijke aanvallen op Britse troepen voor gedaan. Twee Britten werden licht ge wond. De staking, die de Arabische nationa listen zondag hebben uitgeroepen, duurt onverminderd voort. Zij is ge richt tegen de komst van de commissie van de VN. De bedoeling ervan is de Volkerenorganisatie te laten weten dat niet de huidige Zuidarabische federale leiders het volk vertegenwoordigen maar de door Egypte gesteunde Ara bische nationalisten. Van onze redactie financiën ROTTERDAM Maart 1967 is over het algemeen een minder goede spaar- maand geweest dan maart 1966 en fe bruari 1967. Bij de drie grote plaatse lijke spaarbanken (die van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) althans kwam een kleiner spaaroverschot uit de bus. Bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam werd in de afgelopen maand 26.267.382 ingelegd en 24.333.700 terugbetaald, hetgeen resulteerde in een inlegoverschot van 1.933.682. In maart 1966 be droeg dit 3.869.500 en in februari van dit jaar 7,5 miljoen. Er kwa men in maart 1.443 nieuwe inleggers naar deze spaarbank, waardoor het aantal spaarders is gegroeid tot 502.293. Zij hebben bijna 550,9 mil joen tegoed. In maart werd bij de Spaarbank te Rotterdam 27 miljoen ingelegd en 25 miljoen terugbetaald. In maart 1966 bedroeg het spaar overschot f 2,3 miljoen en in februari van dit jaar 6,76 miljoen. Als nieu we spaarmogelijkheid werd overge gaan tot afgifte van bewijzen van inleg met een vaste looptijd van een jaar tegen 6 pet. rente. Deze droegen in bevredigende mate tot het spaar- resultaat over de afgelopen maand bij. In het eerste kwartaal bedroeg het inlegoverschot bij deze spaarbank 14,5 miljoen tegen 16,8 in dezelf de periode van 1966. Het aantal spaarders steeg sinds 1 januari met 6.117 tot 572.376. Zij hebben f 550 miljoen tegoed. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag werd in maart 38.447.000 in gelegd en 37.076.000 terugbetaald, hetgeen resulteerde in een spaar overschot van f 1.371.000 tegen 3.949.000 in maart 1966 en 10.563.000 in februari 1967. Het aan tal inleggers steeg met 511 tot 409.308. Zij hebben samen f 582.062.000 tegoed. m m 7o langzamerhand krijgt de situatie in het voormalige Britse protecto raat Aden een onheilspellend karak ter. Meer dan honderd jaar geleden aan het begin van de bloeiperiode van het imperialisme, namen de Britten de stad onder hun „bescherming", als een van de vele steunpunten op de strategische weg naar India. Toen het Suez-kanaal geopend was, werd de betekenis van de stad niet alleen economisch, maar ook militair. Wie Aden beheerste, kon de Rode Zee en de weg naar Suez afsluiten. In beide wereldoorlogen hebben de En gelsen daar een goed gebruik van ge maakt. Maar reeds voor de tweede wereld oorlog waren de tekenen van opko mend Arabisch nationalisme niet te miskennen. In 1937 werd reeds een begin gemaakt met de vorming van een zelfbestuur. Na de oorlog is dit streven voortge zet. |-| et merkwaardige daarbij is, dat als overal de Arabische nationa listen de hulp gebruikten van de ex tremisten onder de Westerse landen. Voor de oorlog waren de Duitse en Italiaanse agenten en subsidies in 't Midden-Oosten gewild en gezocht. De rol van de Italiaanse zender Bari was daarbij berucht. Na de oorlog zijn de Russen in dit gebied actief geweest. Nu stroomden de Roebels naar Arabië. Of die alle maal in de zakken van de armsten van de Arabieren terecht kwamen, mag betwijfeld worden. Toen Nasser in Egypte de strijd om de macht had gewonnen, begon hij meteen met een imperialistische politiek. De E^ptische agenten speel den een actieve rol. De gedeelte lijke bezetting van Jemen door de troepen van Nasser speelt daarbij on getwijfeld ook mee. Aden ligt om zo te zeggen „vlak bij de deur". Weliswaar nog de ach terdeur, maar de komst aan de voor deur is maar een kwestie van tijd. Nu ook de Chinezen in Jemen duch tig aan wereldpolitiek doen, is de in vloed van velen op de Arabieren in Aden, duidelijk. |e Britten hebben aan de inwo ners van Aden en omgeving een vorm van zelfbestuur gegeven. Maar met de ene hand gevend, na men de Engelsen ook weer veel te rug. Zij lieten, deels om zelf nog een vinger in de (borrelende) pap te hou den, deels om een tijd van overgang voor de vele stammen en stammetjes te scheppen naar een beetje saamho righeidsgevoel, geen eenheidsstaat achter. Aden wordt de „Zuidarabische fe deratie", van staten en staatjes, die het geheel tot een vrij machteloos conglomeraat maken, door de onder linge rivaliteit van de heersers. Dit gaf weer aanleiding tot vormng van drie groepen in Aden. De eerste groep wenst voortduren van het Britse bewind, omdat de staat Aden te zwak en te verdeeld is en uitstel van onafhankelijkheid tot een nader tijdstip. De tweede groep is voor de over gang van Aden in een federatie met Jemen, al of niet met Egyptische mi litaire hulp en bijstand, dit is de Flosy. De derde groep wil een zelfstandige eenheidsstaat Aden, los van Britten en Egyptenaren. Deze groep is het bevrijdingsfront de FLN genaamd. Beide laatste groepen gaan soms sa men, soms alleen de Britten te lijf. Volgens de laatste berichten, zijn zij nu ook actief tegen elkaar in het strijdperk. Een en ander is bepaald niet heil zaam om een sfeer te scheppen waar in een onafhankelijkheid, die later toch kan uitgroeien, te doen gedijen. Om van economische verheffing van de paupers maar te zwijgen. ADVERTENTIE NUR DIE kwaliteitsnylons Verkrijgbaar bij uw kruidenier. BARNEVELD De eerste Rotter damse meetinstrumenten- en appara tenfabriek N.V. „Ermaf" voorheen Els- ter en Co. te Rotterdam, gaat het be drijf sluiten dat anderhalf jaar geleden in Barneveld werd geopend. Dit gebeurt omdat door de zeer snelle overschakeling op aardgas in ons land, veel buitenlandse bedrijven gastechni sche apparatuur op de Nederlandse markt hebben gebracht. De directie van het bedrijf had ge dacht, dat er vijf tot zeven jaar ge moeid zou zijn met de overschakeling op aardgas. Dit gebeurde evenwel veel vlugger. Daarom ziet Ermaf zich ge noodzaakt, de produktie te concentre ren in Rotterdam. Voor de mensen die in het Barneveld- se bedijf werken, is een afvloeiingsre geling getroffen. UITKERING Het personeel van de N.V. Koninklij ke Zwanenberg-Organon, krijgt over 1966 een uitkering van zeven procent. Het bedrijf verstrekt deze „uitkering goede gang van zaken" al verscheide ne jaren. Over 1965 werd zes procent gegeven. De Nederlandse centrale bond van christelijke werknemers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen, zegt in zijn blad „De bazuin" dat dit bericht bijzonder welkom is, in een tijd waarin men regelmatig wordt opgeschrikt door werkvermindering en ontslagen. ADVERTENTIE Vraag per briefkaart gratia gezellig boekje •Rozegeur en Maneschijn*. Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. I UWfl Het Stica-merk uw garantie voor kwaliteit van vulling en tijk. matr as

De Vallei | 1967 | | pagina 11