N.S. weert langharigen uit hal van Centraal Station ïs't eigenlijk niet jammer van die boterham van die biefstuk Ach, t was wei goed, maar toch wat saai en gewoontjes...} Natuurlijk, u bezuinigt per boterham wel een cent of zo, en perbiefstukje misschien zelfs wel een of twee stuiver. Maar eigenlijk bezuinigt u vooral op smaak, op eerlijk gezond plezier-in-'t-eten* l Beter met Boter „Wij hebben er recht op dat onze meisjes met rust worden gelaten" Mr. Marijnen „geketend" 6) Reactie op gevecht „marine-provo''s Verbijsterend en ontoelaatbaar' oordeelt raad van Amsterdam Boerenraadslid Verlaan biedt excuses aan k> fö T b w „Geen spijt" zegt marine Volkomen fout Telegram Waarsch u wi ng Niet echt hoos Zes man „Schandaal Verwondingen Incidenten in F. Somaliland de beste chef-kok kan uw boterham niet j verbeteren als er (O Q A uw kippetje-thuis, heel gewoon echte bóter op zit mevrouw, kan zo fijn en lekker smaken alsof het in de beroemde Franse keuken is klaar gemaakt, 't Recept is simpel:braden In echte bóter waarom denkt u dat men spreekt van botermalse biefstuk? U weet het best: Vzo'n sappig stuk vlees wordt immers alleen maar echt fijn met echte bóter. een klontje echte bóter op gewone doppertjes om ze super super fijn te maken DONDERDAG 6 APRIL 1967 9 9 De persconferentie op het hoofdbureau van politie te Amsterdam werd gegeven door v.l.n.r. de heer A. H. Hogezand (voorlichting N.S.), hoofdcommissaris P. A Jong en commissaris H Molenkamp 5 DEN HELDER De negentienjarige matroos die in een van de vele kroegjes in de Helderse Spoorstraat zyn pijpje pils drinkt, wil liever anoniem blijven. Hy is er een van de tachtig, die dinsdagavond samen met zo'n veertig mariniers naar Amsterdam trokken om er de langharigen van het Centraal station aan te pakken. „Ze hebben erom gevraagd", zegt hU, in het afbrokkelende schuim van zyn biertje starend. „Ik weet dat je het recht niet eigen hand kan nemen, maar het was beter zo". „Wat hebben wij eraan als de Spoorwegen met de Amsterdamse po litie harrewart over wie er wel en wie er niet op los mag slaan in de hal van het centraal station? Waar AMSTERDAM. „Verbijsterend en ontoelaatbaar". Zo oordeelde de Am sterdamse gemeenteraad gistermiddag unaniem over de strafexpeditie die 120 matrozen en mariniers uit Den Helder hebben ondernomen tegen de jongelui die al geruime tijd de hal van het Amsterdamse Centraal Station in opspraak brengen. De raadsleden van alle fracties wa ren uiterst verontwaardigd over de manier waarop militairen het recht in eigen hand hadden genomen. „Het is niet alleen de taak van de politie de openbare orde te handhaven, maar in een rechtsstaat hebben alle burgers recht op bescherming van lijf en goed. Dat politie en marechaussee, die ruim een uur voor het gevecht op de hoog te waren, machteloos waren is verbijs terend", was de mening van de raad, geformuleerd door drs. Ed. van Thijn (Soc.). De fracties schaarden zich on verdeeld achter dit standpunt. In een korte verklaring noemde ook burgemeester Van Hall het eigenmach tig optreden, het zelfrecht, een volko men foute zaak. „Wel zijn bij de bur gerij door de toestanden in het Cen traal Station en elders in de stad een groeiend onbehagen en toenemende wrevel over de staatschennerijen ont staan. Dat brengt het gevaar mee dat de burgerij, of zoals nu de marine, zelf gaat optreden en dat is onaan vaardbaar". „De politie zal het toezicht bij be paalde gebouwen verscherpen. Ik doe een beroep op de bevolking niet zelf het recht in handen te nemen. Dat ver zwaart de toch al moeilijke taak van de politie alleen maar. De verwarring wordt er nog groter door", aldus mr. Van Hall. Het verwijt uit de raad dat de poli tie niet tijdig is opgetreden wees mr. Van Hall van de hand. „In de eerste plaats is de spoorwegrecherche ver antwoordelijk op het gebied van de Spoorwegen. Ten tweede was de ma rechaussee op de hoogte en ter plaat se". „Hoewel de spoorwegrecherche niet om assistentie had verzocht, is de mo biele eenheid (vijftien man) van de politie voor alle zekerheid toch uitge rukt. Men heeft ongevraagd assistentie verleend. De militaire actie voltrok zich zo snel dat de politie haar niet kon voorkomen. Wel heeft men de vechtenden gescheiden", aldus mr. Van Hall. Enkele raadsleden vroegen maatre gelen om te voorkomen dat groepen jongelui weer aanleiding tot een der gelijke actie kunnen geven. Het raads lid voor Provo, P. Schimmelpennink, verklaarde dat zijn groepering sinds kort vriendschap heeft gesloten met de groep die in het Centraal Station werd mishandeld. „Er is echt wel met deze groep te praten. Als het zo door gaat kan men wel kunsthandels gaan bestormen om dat men bepaalde kunst ontaard vindt". Provo heeft inmiddels in een tele gram aan de minister van Defensie opheldering gevraagd over de mishan deling van de stationsgroep van Provo door militairen. wij recht op hebben is dat onze meis jes en vrouwen met rust worden gé- laten als wij afscheid van hen hebben genomen en met de trein naar Nieuwediep rijden." Hij vertelt dat daaraan vooral de laatste tijd nogal wat schortte. „Het meisje van mijn maat", zegt de ma troos „hebben ze er laatst nagenoeg uit gekleed." „Ze werd mishandeld en een paar burgers hebben haar, zij het met moeite, kunnen ontzetten. Van die burgers is er bij één een oog dichtge slagen, de ander liep een gescheurd overhemd op; de derde kwam er zonder kleerscheuren af." „Weet u wel", zegt de jonge jan maat, „dat er in het tunneltje bij het station avond aan avond tegen de mu ren dingen gebeuren die in feite in bed gedaan moeten worden?" „Het zijn maar al te vaak onze meisjes die er, vooral zondagsavonds het slachtoffer van worden; die er langs moeten lopen als zij uit het station komen en letterlijk en figuur lijk van alles naar het hoofd krijgen. Zondagavond is dat opnieuw gebeurd." „In de trein hebben wij toen afge sproken, dat wij dit niet langer zul len nemen. Daar en nergens anders is het plan geboren om er een straf expeditie van te maken." Zijn wat oudere maat „alsjeblieft mijn naam niet in de krant" zegt erover: „Het is ons er vooral niet om begonnen om te knokken, ook al is het wel eens lekker om te rammen, een oog dicht te timmeren of er ge woon maar op los te slaan. Wat by ons bovenaan stond, was die nozems te waarschuwen dat zij zo niet kunen doorgaan." „Dat daarbij soms onsportief met de broekriem is geslagen, is niet goed te praten. Dat had achterwege moe ten blijven. Daarbij en bij het afknippen van haren, want daar pest je dat tuig het meest mee", is zijn conclu sie. „Wij zijn na afloop in de trein ge stapt en toen ordelijk naar huis ge gaan; in twee ploegen de laatste met de laatste trein." In Den Helder was toen de marine leiding al gealarmeerd. De comman dant militaire middelen Willemsoord, kapitein ter zee J. S. Snellen van Vol lenhoven, tevens garnizoenscomman dant, was persoonlijk aan het Helder se station om te zien wat er aan de hand was. De jannen, zoals Den Helder zijn matrozen noemt, hielden de boot af. „Gevochten?", antwoordden zij op de vragen van leden van de militaire politie en de inlichtingendienst: „Wel vechten gezien, maar niet meege daan, kolonel eerlijk niet" Nu nu zy weten dat er op het commandement Zeemacht in Den Hel der tientallen adhesietelegrammen van burgers zijn binnengekomen, lachen zij erom. „Wij hebben die Ouwe mooi aan zijn staart gehad. En dan ter verduidelijking: „De meesten hadden een koffertje of een weekendtas mee genomen. Dan lijkt het er niet op dat je uit knokken bent geweest". Gistermiddag is een boodschap van de commandant Zeemacht Nederland, jonkheer J. C. de Jong van Ellemeet, over de hele vloot uitgegaan. Daarin wordt gezegd dat de betrokkenen zich niet mogen laten misleiden door de populariteit die zij gekregen me nen te hebben. De commandant heeft vermanend de vinger geheven, maar zijn naaste me dewerkers op het commandement Zee macht leiden eruit af dat de comman dant niet echt boos is. „Anders was hij wel anders uit de hoek gekomen, want zo is die Ouwe nou ook weer wel", is hun onverbloemde lezing. AMSTERDAM Het Centraal station in Amsterdam gaat voortaan 's avonds tot op een kier dicht. Alleen reizigers en anderen die er wezenlijks iets te doen hebben, mogen binnen. Ieder ander wordt geweerd. Het is een der reacties van de Nederlandse Spoorwegen op het gevecht dinsdag in de hal van het sta tion woedde. Een tweede maatregel van de Spoorwegen: het sluiten van de automaten voor warme en koude hapjes, koffie en pasfoto's in de hal. Gebleken is dat deze apparatuur grote zuigkracht uitoefent op bepaalde jongens en meisjes. De politie deelde gisteren over de verwarde gebeurtenissen in het sta tion mee: Ongeveer een uur voor de aankomst van de trein, waarmee de marinemannen naar Amsterdam reis den, werd de Amsterdamse politie over hun komst ingelicht. Dat gebeurde met een telefoontje van de marechaussee in Amsterdam, die op haar beurt te lefonisch een tip uit Den Helder had gekregen. De spoorwegrecherche, ook gewaar schuwd, liet een aantal mensen van huis komen. Zo waren zes man spoor wegpolitie met twee honden in de hal van het station toen de marinemannen binnenkwamen. De politie stuurde een groep van de mobiele eenheid de „rellenbriga- de" naar het station om, wanneer daarom zou worden gevraagd, assis tentie te verlenen. Het station is ter rein van de Spoorwegen waarop de politie alleen in actie komt als haar hulp wordt ingeroepen. Al lang is de hal van het Centraal Station een doorn in het oog van de politie, maar ook van het publiek. De Amsterdamse politie heeft daar vele malen met de N.S. over gesproken. Een paar maanden geleden verscherp te de spoorwegpolitie na een paar inci denten het toezicht al voor enige tijd. Ook werden toen de automaten al eens gesloten. 99 De directie van de spoorwegen be treurt de vechtpartij eveneens bijzon der maar ook zij heeft begrip voor de actie van de marinemannen. De direc tie wil echter geenszins zo ver gaan dat zij dergelijk optreden als dat van de matrozen, zou willen tolereren. De hoofdinspecteur van de Amster damse politie, W. van der Voort, zei: „Het is natuurlyk een godgeklaagd schandaal dat er een aanleiding is ge weest voor wat hier is gebeurd". De leiding van de Amsterdamse po litie meent dat het aantal mannen dat naar het station werd gestuurd, niet te klein was, zeker niet Voor het aantal van zeventig marinemannen waarop men tot dan meende te moeten reke nen. Later bleek dat het om meer dan honderd man ging. In het begin was in Amsterdam trouwens helemaal on bekend uit hoeveel mensen de knok ploeg bestond. Bij de politie vindt men dat het niet doenlijk zou zijn geweest om de man nen uit Den Helder op het perron op te vangen. Elke avond komen veel matrozen en andere marinemensen naar Amsterdam. Bovendien had men moeten opereren tussen het andere pu bliek. Buiten leek het er aanvankelijk trou wens op, dat men niets had te vrezen. De groep mariniers en matrozen liep van het station weg naar het Damrak. Opeens wendde het gezelschap de ste ven en ging naar het station terug, rug. In de hal, zo rapporteerde later een spoorwegrechercheur, bleef het ook nog even rustig. Toen, ineens, vielen de marinemannen de groep rondhan gende jongelui aan. De mensen van-de spoorwegpolitie en twee marechaus sees die ook in de hal waren, stortten zich erop. „Het ging allemaal in een bliksem schicht", zo vertelde de Amsterdamse politiecommissaris H. Molenkamp. „In drie minuten was het gebeurd. In een oogwenk was de hal leeg, spoorwegre cherche, marechaussee en politie heb ben toen geprobeerd de zaak zo snel mogelijk te verspreiden". Te voorkomen was er eigenlijk niets meer, want de hal was zo ongeveer al leeg eer de groep van de mobiele eenheid te hulp had kunnen komen. Een aantal langharigen verloor dotten haar aan de marinemannen. Bij som migen veroorzaakte dat verwondingen aan het hoofd. „Wij kunnen natuurlijk nooit goed keuren dat groepen mensen zo het recht in eigen handen nemen", zo zegt de leiding van het Amsterdamse poli tiekorps. „Het is afkeurenswaardig, maar het zou irreëel zijn als we er niet bij zouden zeggen dat we geen be grip kunnen opbrengen voor wat er ge beurd is". AMSTERDAM Amsterdams jong ste rel heeft het Boerenraadslid N. Verlaan tot inkeer gebracht. „Ik moet u mijn excuses aanbieden voor alles wat ik heb misdaan. Ik heb diep be rouw van het telegram dat ik inder tijd aan de politie heb verstuurd en waarin ik de raadsleden lapzwanzen noemde. Ik neem dat terug voor elk voor u". „Ik ben tot het inzicht gekomen dat deze stad een buitengewoon goed be stuur heeft en ik wil u nederig vragen mij weer op te nemen in dit bestuur. Ik wil graag mijn werk als gekozen raadslid in de commissies weer opne men. Ik hoop van de voorzitter te ho ren of mijn excuses worden aan vaard", aldus de berouwvolle verkla ring, die het lijkbleke raadslid Verlaan gistermiddag aflegde. De raad luister de in diepe stilte toe. Bij een vorige rel bij het Centraal Station had het raadslid Van het Schip een klap opgelopen van een agent, die tevens liet weten de raad een stelletje lapzwanzen te vinden. De heer Ver laan had zich in een telegram bij die opmerking aangesloten; waarop de raad hem uit alle commissies weerde en hem verder boycotte. Mr. Van Hall zei persoonlijk waar dering te hebben voor het gewijzigde standpunt van de heer Verlaan. De raad zal het verzoek in overweging nemen. DJIBOETI Bij een massale ont snappingspoging uit een kamp bij Djiboeti zijn vandaag vier Somali's doodgeschoten. De Somalistam heeft bij het refe rendum in Frans-Somaliland voor vol ledige onafhankelijkheid gestemd, maar de meerderheid der kiezers aangevoerd door de Afar-stam stemde voor handhaving van de ban den met Frankrijk. Bij de onlusten, die volgen op de volksstemming, waren reeds zeker 12 personen gedood. ROTTERDAM De voorzitter van Rijnmond, mr. V. G. M. Marijnen, hoef de gistermiddag niet te bukken voor de burgemeester van Rotterdam. Namens alle burgemeesters van het Rijnmond gebied bood burgemeester W. Thomas sen de voorzitter van Rijnmond een ambtsketen aan, maar hij hing de ambtsketen niet om d eheer Marynen. Hij legde alleen zijn hand op de schou der van de voorzitter van Rijnmond. „Ik wil voorkomen, dat u moet buk ken voor een burgemeester. Ik wil ook voorkomen, wat een paus eens over kwam, toen hij Napoleon zou kronen. Toen nam Napoleon hem de kroon uit handen en zette die zelf op het hoofd." Daarom gaf de heer Thomassen de ambtsketen in handen van de plaatsver vangend voorzitter van Rijnmond, mr. H. B. Engelsman. De ambtsketen, vervaardigd door de beeldhouwer Cor van Kralingen, heeft al geschiedenis gemaakt. De keten werd ingesteld en beschreven bij Ko ninklijk Besluit van 20 maart, toen de keten al klaar was. Bijna een maand had het geduurd voor de Koningin het besluit tekende. Zij wilde de keten eerst zien. Op dezelf de dag dat de keten op paleis Soestdijk werd bezorgd, wer dhet Koninklijk Be sluit getekend. Volgens dit besluit moet de voorzitter van Rijnmond de keten dragen als hij de raad van Rijnmond presideert en wanneer hij in zijn functie van voorzit ter van Rijnmond in het openbaar op treedt. AAN DE VROUWEN DIE NOG GEEN ECHTE BOTER GEBRUIKEN t I O w in f-

De Vallei | 1967 | | pagina 13