Nederlands elftal verspeelde door grote verdedigingsfouten zeker schijnende overwinning Genadeslag kwam na rust Vboruuu buitenlandse vakantie KS - Stemmen uit kleedkamer Eur°Pees kampioenschap kader 47/2 Vultink versloeg Scholte op overtuigende wijze Marty bijzonder goed op dreef Voor rust briljant spelende Oranjeploeg gaf tweemaal voorsprong uit handen Roda JC krijgt nieuwe kans Overleg schikking in zaak-Laseroms Oostduitsers scoorden drie maal uit corner Opmerkelijk Goed partij geven Zelfvertrouwen Volkomen dol Enorm tempo Fel OLIFANT VERLIEFD DONDERDAG 6 APRIL 1967 (Door Aad de Boer) LEIPZIG Verslagen en murw gebeukt verlieten elf Nederlandse voetballers met hun bondscoach gisteren het veld van het Zentral-stadion in Leipzig. Een wedstrijd, die aanvankelijk een glorieuze overwinning leek te zullen opleveren ging volkomen onverwacht toch verforen en 40.000 Oostduitsers, die eerst hun elf tal hadden uitgefloten en uitgejoeld, begeleidden nu hun „Mannschaft" met een stormachtige ovatie naar de kleedkamers. Het Zentral-stadion in Leipzig dat nog niet voor de helft was gevuld, toen de beide ploegen aantraden voor deze Europa-Cupwedstrijd en tot aan de rust in de druilerige regen een troosteloze en sfeerloze aanblik bood, dreunde op zijn grond vesten. Nederland had tweemaal een voorsprong en daarmee een prachtige kans op de overwinning verspeeld tengevolge van een aantal onbegrijpelijke fouten in de achterhoede. Na de 20 voorsprong bij de rust verkregen door tactisch bijzonder knap spel en flitsende overrompelende aan vallen begonnen onze landgenoten aan hun tegenstanders corners cadeau te geven alsof ze rotte appelen uitdeel den. En drie van die corners leverden de Oostduitsers even zo veel doelpun ten op. Weer hebben onze landgenoten kunnen ervaren dat het incasserings vermogen van de Duitsers uitermate groot is. Want deze Duitsers, die inde eerste helft nauwelijks iets presteer den en een beslissend lijkende achter stand opliepen, kwamen in de tweede helft terug met een geweld, dat onze nationale elf totaal overblufte. Een geweld waarmee tevens werd aange toond, dat het onze landgenoten altijd weer moeilijk valt om een eenmaal verkregen voorsprong met goed gevolg te verdedigen. In no time hadden de Oostduitsers de partijen weer op gelijke hoogte ge bracht. Toen zij onmiddellijk na de ge lijkmaker wederom op een achterstand werden gezet, overwonnen zij ook déze tegenslag en grepen tenslotte nog de volle winst. Het opmerkelijke is dat geen der Duitse doelpunten ontstond uit een flitsende verrassende aanval. Het eer ste was een gevolg va nhet feit dat Kemper verzuimde in te grijpen toen de bal rustig voor te zetten en doordat cornervlag toch in het veld terugkwam. Ronald Ducke kreeg alle gelegenheid de bal rustig voor te zetten en omdat Vogel volkomen vrij werd gelaten, le verde deze actie een doelpunt op. De drie overige doelpunten van Oost-Duits- land ontstonden alle uit corners. Ge raffineerd genomen corners weliswaar, maar corners ook waarbij de Neder landse defensie de dekking van de te genstanders volledig verwaarloosde. Zodat de Oostduitsers alle gelegenheid kregen om bressen in de defensie te schieten. We hadden overigens daarbij wel de indruk dat doelman Tonny van Leeu wen wat al te vast aan de doellijn ge kleefd was. Wanneer hij beweeglijker was geweest en meer uit zijn doel was gekomen, zouden zijn medeverdedigers meer gelegenheid hebben gehad de bal op hem terug te spelen waardoor zij minder corners hadden behoeven weg te geven. Bovendien menen wij dat Van Leeuwen zijn verdediging te wei nig dirigeerde. Uit het bovenstaande mag men even wel bepaald niet concluderen, dat ons nationaal elftal gisteren slecht heeft gespeeld. Over het geheel genomen heeft het bijzonder goed partij gege ven. En in de eerste helft was het spel vaak zelfs subliem en van wereldklas se. Het debuut van middenvoor Jan Mulder mag zonder enig voorbehoud een succes worden genoemd. De jeug dige Anderlechtspeler, die steeds bij zonder vinnig getackled werd en het daarom zeer moeilijk had, scoorde het openingsdoelpunt en had in de beide andere goals een heel groot aandeel. Rechtsbuiten Sjaak Swart stichtte met zijn snelle rushes keer op keer ver warring in de Oostduitse achterhoede en deed daarnaast verdedigend bijzon der goed werk. Hetzelfde geldt voor Keizer. Keizer toonde ook nu weer bij zondere kwaliteiten te bezitten maar hij miste ditmaal weer op beslis sende momenten enkele malen de inzet, die nodig is om een verdediging tot capitulatie te dwingen. Desondanks scoorde hij twee doelpunten van hoge kwaliteit. Onopvallend maar toch bijzonder Piet Keizer had gisteren weer een paar van zijn briljante momenten en dat kostte hem de tol van extra zorgvuldige bewaking. Hier is hij in duel met achter speler Früsdorf. A Na bijzonder knap voorbereidend werk van Jan Mulder is Piet Keizer op het Oostduitse doel afgesneld. De sli ding van Walter kwam te laat en doelman Weigang was verslagen: Nederland leidde met 2-0. nuttig opereerde Klaas Nuninga achter zijn aanvalslinie. terwijl De Zoete Groot en Pijs er vooral voor de rust prachtig in slaagden de gevaarlijke aanvalsspitsen van de Oostduitsers lam te leggen. Suurbier, Schrijvers en Kern- per tenslotte deden het in de eerste helft voortreffelijk, maar konden na de rust het enorme tempo, dat de Oostduitsers in hun aanvallen ontwik kelden, niet meer geheel volgen, waar door ze zich lieten verleiden tot slor digheden en het weggeven van een groot aantal corners. Vooral in het laatste kwartier van de wedstrijd bleek het duidelijke tekort aan conditie van de Nederlanders ten opzichte van de Duitsers. ADVERTENTIE LEIPZIG Bondstrainer Georg Kessler deed na afloop van de wed strijd in de Nederlandse kleedkamer een manmoedige poging om zijn teleur stelling over de nederlaag te verber gen. „De Oostduitsers hebben een bij zonder gelukkige overwinning be haaldzo verklaarde hij. „Gélukkig omdat onze ploeg veel beter voetbal heeft gespeeld en de Oostduitse doel punten niet voortkwamen uit mooie aanvalscombinaties, maar uit spel- voordelen, in dit geval corners Kessler zei van mening te zijn, dat het spel van de Nederlanders steeds beter en langzamerhand van de beste internationale klasse wordt. „Wij im proviseerden veel beter dan onze te genstanders", verklaarde hij, „maar in conditie komen wij tekort. In elk geval hebben we van deze wedstrijd weer heel veel geleerd en dat is met het oog op de komende vooronden voor de wereldkampioenschappen van groot belang." Kessler gaf met enige tegenzin toe dat er door de Nederlandse defensie fouten waren gemaakt, omdat er te veel corners waren weggegeven en om dat de dekking bij die corners ver- Tevoren had hij even- Duidelijk teleurgesteld was Piet de Zoete, die moeite had om zijn tranen te bedwingen. De Zoete noemde de lei ding van de IJslandse arbiter zwak, omdat de laatste nooit floot voor de duwen, die de Oostduitsers bij het ne men van de corners uitdeelden. ,J1ogal stom", repliceerde Jan Mulder, „niet de Duitsers, maar jullie hadden moe ten duwen." Mulder bleek best tevre den te zijn over zijn interlanddebuut. Hij zei bijzonder lékker te hebben ge speeld, maar vond het niet prettig om klappen en trappen te krijgen van te genstanders, wanneer geen bal in de buurt was. Aanvoerder Daan Schrijvers toonde bijzonder weinig waardering voor de leiding van arbiter Sigurdson, die hij niet alleen verweet dat Nederland voor een handsbal van Geisler geen straf schop had toegewezen gekregen, maar die hij bovendien verweet, dat hij niet had gezien dat het derde Duitse doel punt met de hand was gemaakt. „Het is toch te gek", aldus Schrij vers, „dat voor een dergelijke wed strijd een scheidsrechter zonder enige internationale ervaring wordt aange wezen. De man zei bij det oss n.b., dat hij dacht dat de bezoekende ploeg mocht kiezen...." Doelman Tonny van Leeuwen had geen commentaar. En Klaas Nuninga beperkte zich tot de opmerking, dat Nederland na die 0-2 voorsprong de zaak nooit meer uit handen had moe ten geven. ,Jk kreeg al hoofdpijn als er weer een corner op ons doel werd genomen", zei Sjaak Swart, die het verduveld sneu noemde om op deze manier de winst nog uit handen te moeten geven. Wim Suurbier tenslotte verklaarde bij de corners steeds geen Duitsers vrij te hebben zien staan om hen dan plotseling dan toch te zien op doemen. ,JSen verklaring", zo zei hij nog eens met nadruk, „heb ik echt er niet voor." In de Duitse kleedkamers was de stemming bijzonder opgewekt. Trainer Karoly Soos toonde veel waardering voor het spel van de Nederlanders, dat hij vooral voor de rust van grote klas se had gevonden. „Onze mannen ver dienen echter alle hulde", zo zei hij, voor de wijze waarop zij zich na een uiterst zwakke eerste helft hebben her steld." Soos wilde ook wél toegeven dat de Oranjedefensie enkele lelijke fouten had gemaakt. DEN BOSCH Drie uur voor het begin van het Europese kampioenschap anker kader 47/2 heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, de heer P. van Engelen, getracht een conflict tussen twee topbiljarters uit de weg te ruimen. Henk Scholte en Hans Vultink, twee felle tegenstanders op en buiten het biljart, waren uitgenodigd voor een soort ronde-tafelconferentie. Vultink was pormpt op tijd aanwezig; Scholte liet kort voor het aanvangsuur telefonisch weten dat hij verhinderd was. Vultink was geladen met wraakgevoe lens, Scholte met wat impulsieve gedach ten dat hij toch wel weer gelijk zou heb ben. De Aaltenaar heeft het duidelijk gesteld: de openingswedstrijd won hij zo overtuigend dat Scholte in een weinig optimistische bui de zaal kon verlaten: ADVERTENTIE Wel eens een verliefde Olifant meege maakt? Groots, man, groots Stel je voor, een Olifant verliefd op de liefheb bers van een zachte jenever! Liefheb bers van een zachte jenever verliefd op Olifant! Liefde op de eerste nip. Weder zijds, voor het leven. Proost! (Door Aad de Boer) LEIPZIG Toen de voorzitter van de Oostduitse Voetbalbond, Helmut Riedel zjjn welkomstwoord had gericht tot de Nederlandse spelers en toeschouwers, de uit Leipzig afkomstige reserve van het Oostduitse elftal Wolfgang Löwe, een kort propagandistisch speechje had afgestoken en arbiter Sigurdsson uit IJsland het beginsignaal had gegeven, leek het er op dat Oost-Duitsland het voornemen had het Nederlands elftal onmiddellijk en zo snel mogelijk onder de voet te lopen. De thuisploeg ondernam nl. direct een aantal snelle aanvallen, die vooral werden geleid via de snelle rechtsbuiten Ducke en die nogal wat verwarring in de Nederlandse achterhoede stichtten. Een te zachte terugspeelbal van Kemper en een halve mistrap van Schrijvers wezen er op dat onze jon gens hun zenuwen nog niet geheel baas waren. Maar dat bleek geen kwestie van lange duur te zijn. Het feit, dat de Oostduitsers bijzonder onnauwkeurig combineerden en schoten, gaf onze ma nen het nodige zelfvertrouwen en de moed om zelf ten aanval te trekken. En dat gebeurde op een dermate ver rassende wijze, dat de Oostduitsers er volkomen door werden overrompeld. Het begon met een prachtige pass van de naar rechts afgedwaalde Klaas Nuninga naar Sjaak Swart, die over de bal heen stapte omdat hij dacht dat een van zijn ploeggenoten een betere kans had, maar in die mening bedro gen uitkwam. Die snelle aanval werd gevolgd, door een handige actie van Keizer en een schot van Swart, dat en kele metersvzijn doel miste. De toeschouwers op de tribune scho ven onrustig op hun zitplaatsen heen en weer toen zij zagen hoe onze Oranje mannen hun defensie keer op keer voor moeilijke problemen stelden. Dat die onrust niet zonder reden was bleek, toen Nuninga en Keizer in de tiende minuut na een vloeiende actie Mulder vrij speel den en laatstgenoemde met een scherp schot keeper Weigang geen enkele mo gelijkheid bood. De Oostduitsers waren door die felle treffer duidelijk aangeslagen maar Mulder had er een enorm dosis zelfver trouwen door gekregen, hetgeen hij nog geen minuut later demonstreerde. Op onnavolgbare wijze maakte hij zich uit de omsingeling van tegenstanders vrij en plaatste de bal in de ruimte voor Piet Keizer, die met flitsende schijnbe wegingen achten eenvolgens Frassdorf en Walter de verkeerde kant opstuurde en daarna de vertwijfeld uit zijn doel komende Weigang een vergeefse duik liet maken. Nederland leidde met 0-2 en was van af dat moment en tot aan de rust heer en meester van het veld. Met een ge mak en een vanzelfsprekendheid alsof ze tegen amateurtjes voetbalden, trap ten Schrijvers, Pijs, De Zoete en Suur bier de sporadische tegenacties van de Duitsers al ver voor het Nederlandse strafschopgebied af. En Komper, die wat zwak was begonnen, trok zich dui delijk aan het spel van zijn ploeggeno ten op. Zo duidelijk beheersten onze landge noten de situatie, dat Van Leeuwen nauwelijks iets te doen kreeg. De Nederlandse voorhoede combi neerde dat het een lieve lust was en draaide de Oostduitse verdediging vol komen dol. Vier minuten na het twee de Nederlandse doelpunt trof een hard schot van Mulder de buitenkant van de paal. Het Oostduitse publiek stak zijn bewondering voor dit vloeiende aanvals- spel niet onder stoelen of banken, maar uitte tegelijkertijd zijn misnoegen over het zwakke spel over de eigen ploeg door een afkeurend gejoel en gefluit. En steeds maar weer golfden de Ne derlandse aanvallen op het Oostduitse doel af. Succes leverden die aanvallen echter niet meer op. Mulder en Groot imiteer den elkaar bij het missen van een open kans na een mistrap van Geisler en arbiter Sigurdson wuifde alle Ne derlandse protesten weg toen Sjaak Swart een enorm hard schot loste na een combinatie over de gehele breedte van het veld en Geisler de bal met de hand leek weg te slaan. Het Nederlandse overwicht en de briljante aanvalscombinaties gingen voort tot aan de rust, maar de stand veranderde er niet door ten gunste van onze landgenoten. De Oostduitsers leken, wat men noemt, voor schut te worden gezet, maar hoe fel was hun reactie na de hervatting. Nog harder bestreden zij onze landgenoten en met een enorm tempo rukten zij onmiddellijk na de aftrap naar het Nederlandse doelgebied waar de bal keer op keer na scherpe voorzetten temidden van de elkaar in de weg lopende Oranjeverdedigers te recht kwam. De verdediging van onze nationale ploeg wankelde onder dat geweld. En nog geen vijf minuten was de tweede helft oud, toen de Oostduitsers de eer ste klap uitdeelden. Vlak nadat Piet Keizer door te lang wachten een unie ke kans had laten liggen om de Neder landse voorsprong te vergroten, kreeg Ducke op rechts de bal vrij. Geen Ne derlander, die er aan dacht de snelle Oostduitser aan te vallen. Het gevolg was een voorzet, waaruit Vogel met 'n goed gerichte kopbal de roos trof. De Nederlandse defensie was aange slagen en eenzaam en verlaten wacht ten Mulder en Keizer nabij de middel lijn op een verre trap vanuit het ach terveld, waaruit zich misschien nog mo gelijkheden zouden kunnen voordoen voor tegenstoten. Intussen waren de lichten in het stadion ontstoken, want de duisternis trad onder de loodgrijze wolken, die de hemel verborgen, heel snel in. Het spel bleef moeilijk te volgen, want de verlichting in het Zentralsta- dicm is bepaald niet best. Het gejoel en gefluit van het publiek had plaats ge maakt voor een orkaan van aanspo ringen. De aanvallen van Oost-Duits- A Jan Mulder is Walter met een schijn beweging voorbij gegleden op zijn weg naar het Oostduitse doel. land noopten onze landgenoten tot het weggeven van vele vomers. Tweemaal kon doelman Tonny van Leeuwen met een vuistafweer redding brengen. Maar in de twintigste minuut plaatste Ducke de bal haarzuiver naar de volkomen vrij staande Duitse top scorer Frenzel, die geen moment aar zelde en Van Leeuwen met een kopbal passeerde. Nog waren onze landgenoten niet verslagen. Nauwelijks drie minu ten na deze gelijkmaker ondernam Mulder een rush die te snel bleek voor Körner en Geisler. Er volgde een scherpe pass naar Kei zer, die de bal met onnoemelijk geweld vlak onder de lat achter Weigang joeg. Even leek het er op, dat Nederland het initiatief zou behouden. Er volgden enke le combinaties die aan de eerste speel- helft deden denken. Maar het noodlot zou toch onafwend baar blijken te zijn. In de 24ste minuut forceerden de Duitsers weer een cor ner op rechts. Weer werd Frenzel vrij gelaten en weer was Van Leeuwen ge- ZWOLLE. De wedstrijd Roda JC tegen Zwolse Boys (1-1) die onlangs in de tweede divisie ongeldig werd ver klaard omdat de Zwollenaren een on- gerechtige speler in de gelederen had den, te weten doelman Visscher (die nog 'id was van de Zwolse zaterdag- club CSV) wordt op zaterdag 13 mei overgespeeld. Vultink had de vierhonderd caramboles in precies vier beurten bereikt; Scholte bleef met tien caramboles achter... Op het eerste gezicht zou men uit dit resultaat het is ten slotte de eerste ronde kunnen afleiden dat Vultink een gedegen gooi naar een plaats in de finale gaat maken. Maar dat zou een te voor barige conclusie zijn. Een partij in vier beurten is er een van grote klasse; helaas in dit Europese kampioenschap voorlopig niet voldoende. Jean Marty, de titelverdediger uit Frankrijk, presteerde het om zijn eerste partij tegen zijn landgenoot Croyet, in één beurt uit te maken, opnieuw een evenaring van het Europese serierecord en van het Europese record particulier gemiddelde. En gisteravond was de klei ne Belg Tony Schrauwen die in de eer ste partij zijn landgenoot Vervest ruim op punten klopte 400 om 239 in acht beurten zo sterk in het ragfijne kader- spel op dreef dat hij in zijn tweede partij, na een nul in de eerste beurt, alle caram boles ineens in de tweede beurt aaneen reeg. Opvallend sterke prestaties dus op de eerste dag van dit Europese kampioen schap anker kader 71/2 in het Casino van Den Bosch. Misschien komt het door de sfeer, misschien door de grote rivaliteit tussen de landgenoten onderling. Vervest bijvoorbeeld wilde bij zijn landgenoot Schrauwen niet achterblijven en kwam in de ontmoeting tegen de debuterende Oostenrijker Stenzei ook al tot vier honderd caramboles in één beurt, nadat hij zijn eerste beurt als een nul geno teerd had gezien. UITSLAGEN Stenzei Spielmann Vervest Schrauwen Vultink Scholte Coyret Marty Schrauwen Spielmann Stenzei Vervest Scholte Coyret Galvez Vultink De stand na fw€ gespeeld, punten, gem.) 1. Vultink 2. Schrauwen 3. Marty 4. Vervest 5. Scholte 6. Spielmann 7. Galvez 8. Stenzei 9. Coyret slagen. Nauwelijks twee minuten later kregen de Oranjehemden de genade slag toen ze uit de voorgaande situa ties niets bleken te hebben geleerd en bij een volgende corner Frenzel weder om vrij lieten. De pogingen die onze landgenoten daar na deden om tenminste nog een gelijk spel uit het vuur te slepen misten de overtuiging, die nodig was om tot suc ces te kunnen leiden. Een laatste actie van Mulder om de Duitse defensie via een rush open te breken werd ongedaan gemaakt toen onze Nederlandse aan valsleider buitenom moest en daarbij de grensrechter omver liep. De stand in groep vijf van het Euro pese kampioenschap voor landenteams 1. Hongarije 2 1 1 0 3 8—2 2. Nederland 3 1113 7—6 3. O.-Duitsland 1 1 0 0 2 4—3 4. Denemarken 2 0 0 2 0 08 ROTTERDAM. Mr. J. Janssen van Raay, raadsman van de voetbal ler Theo Laseroms en Sparta's raads man mr. J. Kaulingfreks hebben be sprekingen gevoerd. Het is niet uitge sloten, dat beide partijen tot een schik king zullen komen in de zaak Sparta contra Laseroms. De besprekingen kwamen op gang nadat mr. Janssen van Raay nietigverklaring had geëist van het contract tussen de club en de speler. Beide partijen onthouden zich voor lopig van commentaar. O De Nederlandse wielerploeg die van 27 april tot 5 mei deelneemt aan de Ronde van België voor amateurs, bestaat uit Rini Wagtmans, De Wit, Van der Winden, Tesselaar, Holst en Janssen. Ploegleider is Middelink. 107 ll 38 9,72 400 ll 173 36,36 239 8 83 29.87 400 8 135 50.00 400 4 295 100 00 10 4 6 2.50 0 l 0 O.OO 400 l 400 400.00 400 2 400 200,00 3 2 3 1.50 26 2 26 13.00 400 2 400 200 00 400 3 211 133.33 35 3 20 11,66 10 2 9 5,00 400 2 218 200.00 ;e ronden luidt: (resp. hoogste serie alg. 2 4 295 133,33 2 4 400 80,00 l 2 400 400,00 2 2 400 200.00 2 2 211 58,57 2 2 173 31,00 2 0 9 10,23 2 0 38 10,23 2 0 20 8,75 O in één beurt 1

De Vallei | 1967 | | pagina 15