In Gelderland en Brabant: Tientallen „spuiters" in actie recies maat Justitie stoot op muur van zwijgzaamheid Grote familiebedrijven nauwelijks tolereerbaar Overval taxi chauffeur op topjas '67 15 Tien nieuwe ministers beëdigd Service' uit vrees om klanten te verliezen Ontucht met meisje van 10 Vervoer Engeland-EEG NVV-vicevoorzitter A. de Boon: AMATEUR-STERRENKUNDIGE FOTOGRAFEERT METEOOR ARZBERG KRAUTHEIM ADELBERG BIDASOA LLADRO BING GR0NDAHL MASON DAUTEUIL MEISSEN ESCHENBACH RÖRSTRAND FÜRSTENBERG ROSENTHAL <ZZ> HAVILAND ROYAL DOULTON HEINRICH SPHINX HEREND STAATLICH BERLIN CM. HUTSCHENREUTHER TIRSCHENREUTH LORENZ HUTSCHENREUTHER VILLEROY BOCH KONINKLIJK KOPENHAGEN WEDGWOOD GRONINGEN lëklenka' Gevaarlijke handel in hormoonpreparaten voor kalveren moeilijk uit te roeien Voor Oranje baby geboortelepel met verrassing Enorm veel vraag naar materiaal „wegwerpkleding" Boekhouder van fraude verdacht Ook lijst D *66 voor stemming in Zwolle „Injectie bij kalf niet al te dramatisch nemen*" zegt mr. F. G. v. Dijk Verbod Import FOCKE& MELTZER Goedkoper Schildklier vraagt Kamerlid over ontslagen bij Van Heek TWEE MANNEN GEARRESTEERD STIMULANSEN OORZAKEN ACTIEPROGRAM UIT DE HAND DONDERDAG 6 APRIL 1967 Wp °p In september wordt de Q-h te wa- J i ter gelaten. Gisteren is voor het eerst een modél getoond van dit 4 nieuwe passagiersschip van de Cu- 4 nard Lijn. Cunard bezit in zijn 4 twee Queens (De Queen Mary en de 4 Queen Elizabeth) de grootste passa- giersschepen van de wereld. De 4 Q-Jf, die zo zal blijven heten tot er een passende naam voor is gevon- 4 den, zal een stukje kleiner zijn: i 58.000 ton tegen meer dan 80.000 ton 4 voor de twee andere Queens. 4 Het schip zal juist nog door het 1 Panamakanaal en door het Suezka- naai kunnen, zodat het gebruikt kan worden voor plezierreizen over de 4 gehele wereld, wanneer er op de Noordatlantische route niet voldoen- 4 de belangstelling voor zou bestaan. i Er is plaats voor tweeduizend pa- sagiers. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus krijgen over enkele weken een zilveren geboortelepel van het Prinses Beatrixfonds. Een „ingebouwde" ver rassing zal het geschenk verfraaien. De lepel, ontworpen door de Heerlense kunstenares Fabiola Sormani, is na een prijsvraag vervaardigd in opdracht van de Federatie Goud en Zilver. Direct na de geboorte van de prinse lijke baby zullen alle Nederlandse ju weliers worden bevoorraad met deze lepels. Ze zullen vijftig gulden kosten. Van dit bedrag komt tien procent ten goede aan het Prinses Beatrixfonds. Een fabriek in Zeist heeft inmiddels enige duizenden lepels vervaardigd. De produktie wordt gestaakt op 31 decem ber. ZWOLLE In de N.V. confectiefa briek Mulder te Zwolle heeft de tele foon niet stil gestaan. Na publikatie van de revolutionaire vondst, het materiaal flissu voor een duurzaam soort „weg werpkleding", hebben tal van Neder landse en buitenlandse bedrijven een bestelling gedaan. „Zo lang de voorraad strekt kunnen ze bij mij terecht," had de fabrikant J. Mulder gezegd. Die voorraad zal nu wel voor een groot deel zijn uitgeput. De fabriek werkt echter op volle kracht vele uren over om toch nog zoveel mo- tratie voerde gelijk kledingrekken met de flissu-kle- dingstukken (onder de naam free kick) te kunnen vullen. De produktie beloopt ongeveer 25.000 •tuks per dag. Ook in het zusterbe drijf in Griekenland komt men dage lijks tot deze produktie. Inmiddels is de personeelschef van de N.V. druk doen de met het aantrekken van nieuwe fa- brieks krachten. „Heel wat mensen moeten erbij komen. Want het is hier op DEN HAAG Tien nieuwe minis ter zjjn gisteren beëdigd. Vyf staats secretarissen zijn bedankt en nog geen enkele nieuw benoemd. Het Tweede- Kamerlid J. T. Mellema is tot voor zitter van de CH-fractie gekozen. Dat was gisteren al het nieuws na de be ëindiging van de kabinetsvorming. Premier P. J. S. de Jong was er gis terochtend zelf bij toen de Koningin op Huis ten Bosch het tiental collega's ontving dat de eed nog moest afleggen. Voor de ministers mej. dr. M. A. M. Klompé, mr. J .M. A. H. Luns en drs. J. A. Bakker was dat niet nodig, daar zij aanblijven. De vijf ontslagen staatssecretarissen zijn G. H. J. M. Peijnenburg en H. Schaper (beiden Defensie), dr. A. J. H. Bartels en dr. J. F. G. M. de Meijer (beiden Sociale Zaken en Volksgezond heid), en dr. L. J. M. van Son (Econo mische Zaken). De laatste is maar vijf maanden op deze post aan het werk geweest. Met het ontslag van dr. Bartels ver liest Sociale Zaken en Volksgezondheid een zeer kundig en ervaren beheerder. In zijn plaats wordt genoemd dr. R. J. H. Kruisinga, die thans directeur van de Volksgezondheid is. Dr. Krui singa is lid van de CHU. Voor de Tweede-Kamerfractie van de CHU was het na het vertrek van mr. H. K. J. Beernink als gevolg van zijn benoeming tot minister van Bin nenlandse Zaken, noodzakelijk gewor den een nieuwe fractievoorzitter te kiezen. Dat gebeurde gisteren meteen. De fractie koos de Groningse landbou wer J. T. Mellema uit Nieuw Scheem- da, 43 jaar oud, bijna acht jaar lid van de Tweede Kamer. TERNEUZEN De 52-jarige be lastingconsulent D. S. uit Terneuzen is gistermiddag gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht gelden te heb ben verduisterd van de Stichting Han delscentrum Terneuzen, een winke liersvereniging voor wie hij de adminis- De verduistering kwam aan het licht bij het onderzoek naar een klacht die vorige week tegen S. bij de officier van justitie in Middelburg was inge diend door het waterschap Axeler Ambacht. In het waterschap waren de vroegere Zaamslagpolder en enkele an dere kleine polders opgegaan, waar voor de belastingconsulent de admini stratie voerde. Bij de controle van de boekhouding van de Zaamslagpolder het ogenblik een gekke boel." aldus het j bleek er een tekort van tweeduizend commentaar. gulden te zijn. ARNHEM Hoe groot de klap van het Italiaanse import verbod op Neder lands kalfsvlees ook is, het clandestien inspuiten van dieren met hormoonpre- paraten is nog altijd een moeilijk uit te roeien kwaad. 1. In Gelderland en Brabant zijn nog tientallen spuiters aan het werk. De kalvermesterij is het terrein van een zo gesloten groep mensen, dat opsporingsambtenaren van het mi nisterie van Landbouw en dieren artsen er bijna niet in door kunnen dringen. 2. Het blijkt dat soms vertegenwoor digers van veevoederfabrieken, uit angst klanten te verliezen, als spe ciale „service" mestkalveren met hormoonpreparaten inspuiten. 3. Er is een levendige sluikhandel in de preparaten, die in grote partijen van België uit ons land worden binnengebracht. Het gaat om hoe veelheden van duizend liter per maand, waarbij tienduizenden gul dens aan omzetbelasting worden ontdoken. Van onze correspondent. ZWOLLE D'66 zal met nog tien andere partijen op 28 juni deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Zwolle. Deze verkiezingen zijn noodza kelijk geworden door het opheffen en verdelen van de gemeente Zwol lerkerspel over Genemuiden, Hasselt, IJsselmuiden en Heino. Ook in deze vier gemeenten zullen die dag nieuwe verkiezingen worden gehouden. UTRECHT ,,We moeten oppassen dat de kwestie van het toedinen van hor monen aan kalveren, niet al te drama tisch wordt genomen. Anderzijds moeten we de zaak wel au sérieux nemen". Dit zei gisteren de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, mr. F. G. van Dijk. Hij merkte op, dat tot nu toe alleen Italië de import heeft stopgezet, maar dat uit andere importerende landen vragen zijn gesteld over deze zaak. Daarom is er volgens mr. Van Dijk alle reden, misbruik van hormonen tegen te gaan, wil de e export niet een nog grotere strop lijden. Enkele bestuursleden van het schap drongen aan, op scherpere straffen bij overtreding van het inspuitingsverbod. Zij vroegen daarvoor gevangenisstraf fen, en verbeurdverklaring van behan deld vlees in te voeren. Mr. Van Dijk vond dit niet nodig, omdat overtreders toch al zwaar gestraft kunnen worden. Hij deelde tevens mee, bij het depar tement van landbouw een voorstel te hebben ingediend, om de vrije verkoop van hormonenpreparaten verder te be perken. Dit gebeurde tijdens de vergadering waarin landbouwers zullen worden ge waarschuwd, tegen de gevaren bij het gebruiken van hormonenpreparaten. Het landbouwschap heeft gisteren besloten een brochure uit te geven van gisteren, op voorstel van de heer S. van der Ploeg. LONDEN Drie vervoersondernemin gen in België, Nederland en Engeland hebben een transportmaatschappij onder de naam Roadferry opgericht die zich gaat bezighouden met het vervoer tus- Engeland en de landen van de Euro pese Economische Gemeenschap, zo is woensdag in Londen bekendgemaakt. De ondernemingen zijn Sociétés In- terferry in Brussel, I.T. Holland Inter national Transports in Roterdam en Bri- tisch Roadferry Services. De Neder landse maatschappij is een dochteron derneming van Van Gend en Loos. V//#///////////////////////////////////////////////! ARNHEM De justitie stoot b(j haar actie tegen het clandestien inspuiten van mestkalveren met hormoonpreparaten in de specifieke gebieden van de kalver- mestery in Gelderland en Brabant op een muur van zwijgzaamheid. Dieren artsen en opsporingsambtenaren van de A.I.D. (de Algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw) spreken van een gesloten kring van mensen waar vrijwel niet is binnen te dringen. Niettemin reizen in Gelderland en Brabant tientallen onbevoegden rond met de injectiespuit om mestkalveren met het ver boden preparaat in te spuiten. „Als wij bij een kalvermester on- in de vrije handel verkrijgbaar. Er omstotelQk vaststellen, dat de dieren worden echter grote partijen chemisch met een hormoonpreparaat zijn inge- vervaardigd hormoonpreparaat uit spoten, zal hij ons nooit de naam van België ons land binnen gebracht, de man noemen, die de injectiespuit „Van smokkel kan niet worden ge- heeft gehanteerd. Ze komen dan altijd aan met het mannetje uit de maan, of de onbekende in. een Volkswagen die ze toevallig op de veemarkt hebben ontmoet. Wij weten echter bliksems goed, dat tal van verkopers van vee voeder als een soort dienstbetoon aan hun klanten de dieren inspuiten. De moeilijkheid is die man op te sporen", aldus een ambtenaar van de A.I.D. sproken", aldus een functionaris van de douane. „Op grond van het Bene- lux-verdrag wordt tussen België en Nederland geen invoerrecht geheven. Wel moet er omzetbelasting worden betaald en die wordt in deze sluik handel ontdoken". Tegenover deze mededeling stelde een vertegenwoordiger van een vee voederfabriek, dat het bijzonder moei lijk is deze „service" niet te verlenen, omdat hij anders klanten zou verlie zen. „Eerlijkheidshalve moet ik erbij zeggen", aldus deze vertegenwoordi ger, „dat de directie van de veevoe derfabriek waar ik voor werk, ons zelf verbiedt de kalveren in te spuiten". „Aan de andere kant wordt het ons vertegenwoordigers bijzonder kwalijk genomen, wanneer de omzet terugloopt als gevolg van onze weigering de kal veren in te spuiten. Het is haast on doenlijk om te blijven weigeren". „De helft van de mestkalveren wordt met een hormoonpreparaat ingespo ten", zei ons een dierenarts uit prak tijkervaring. „Wij worden ook vrijwel nooit bij zieke kalveren geroepen, want de vertegenwoordiger kan goed overweg met de injectiespuit". De sluikhandel in het verboden hor moonpreparaat is wijd vertakt. Het 'natuurlijk gewonnen hormoon is niet ADVERTENTIE beroemde namen In serviezen Zeer moderne en uiterst gedistingeerde serviezen Voorname en stijlvolle serviezen Serviezen voor een dag-in-de-week en serviezen voor j hoogtijdagen Al deze serviezen (en nog talrijke meerD heeft F M. Ook in kristallen drinkserviezen heeft F M de grootste sortering ArnhemRoyal Galerij, Gele Rijdersplein 39 en Looierstraat 60 Amsterdam Oen Haag „Dat scheelt ons een rijksdaalder per flesje", aldus een handelaar. H(j vertelde dat het hormoonpreparaat in ongeëtiketteerde flesjes van honderd cc met duizenden flesjes tegelijk ons land wordt binnengebracht. „Elke maand wel duizend liter, dat zijn tien duizend flesjes", zei hij. „Deze flesjes kosten 12,50 gulden in koop. Per flesje is de verkoopprijs 25 gulden. De zaak wordt nog winstgeven der, wanneer de man zelf de inspui tingen verricht. Voor elke inspuiting wordt vrijwel overal een rijksdaalder gevraagd. Per injectie drie cc., dat houdt in dat hij met één flesje een slordige tachtig gulden vangt". Mestkalveren, die met een hormoon- preparaat worden ingespoten krijgen in een periode van tien weken drie in jecties. Daarna duurt het tenminste acht weken voor de kwalijke hormoon- stoffen zijn uitgewerkt, maar na vier tot zes weken heeft het mestkalf het slachtgewicht al bereikt. Dat wil zeg gen, dat de kwalijke stoffen nog niet zijn uitgewerkt, wanneer het vlees voor de consumptie ter beschikking komt. Een kalvermester zei dat door de inspuitingen het dier ziek wordt. „De schildklierwerking wordt erdoor afge remd en daardoor gaat het kalf veel meer eten. Het wordt een vreetmachi- ne. Je ziet ze gewoon groeien". Deze kalvermester zat diep in de zorg om een stal vol kalveren die aan hun slachtgewicht waren gekomen. „Die moeten nu snel worden opge ruimd", zei hij, „maar door die hor monenkwestie kan ik ze aan de straat stenen niet kwijt. Ik heb eer bod ge had van 1,80 gulden per kilo, maar daar kan ik ze niet voor opruimen. Normaal zou de prijs nu 3,40 gulden per kilo zijn. Als deze paniektoestand langer duurt zal ik het niet lang meer kunnen uithouden". „Er zullen heel wat kalvermesters over de kop gaan en de voederfa- brieken zullen het ook wel aan hun omzetten merken .De markt is hele maal kapot. Er is bijna geen vraag meer naar kalveren". Ook verscheidene slagers, b(j wie wij informeerden naar him omzet van kalfsvlees zeiden dat de huisvrouwen dit vlees niet meer wilden. „De schrik voor de hormonen zit er- In", zei één van deze slagers. W///////W//////) AMSTERDAM „Zijn familiebedrijven van een zodanige omvang nog tole reerbaar in deze tijd?" Deze vraag dringt zich op bij vice-voorzitter A. de Boon van het N.V.V. na het drama Van Heek Co in Enschede. Zoals bij elk familiebedrijf kreeg de vakbeweging geen enkel inzicht in deze onderneming. „De zaak zit er potdicht", aldus de duidelijk verstoorde vice-voorzitter giste ren in Amsterdam bij de opening van het driedaagse congres van „De Een- i DE\* haag Het lid van de Tweede dracht", de textielbond van het N.V.V. j Kamer de heer Wieldraaier (P.v.d.A.), heeft de minister van Economische Za ken vragen gesteld, over de ontslagen in het textielbedrijf Van Heek en Co te Enschede. Het Kamerlid vraagt de mi nister, inzicht te geven in de achter gronden van de moeilijke situatie van het bedrijf. De heer Wieldraaier vraagt ook, welke verlangens de werknemersorga nisaties, de vakcentrales en het bedrijf tegenover de regering hebben geuit, om hulp te bieden in de moeilijkheden. Voorts welke maatregelen de minister heeft genomen, om de moeilijkheden tegen te gaan en wat daarvan de gevolgen zijn voor de personeelsbezet ting. De heer Wieldraaier wil tevens we ten, of de minister zich al een oordeel heeft gevormd, over de wensen die werkgevers- en werknemersorganisa ties in de katoenindustrie tegenover de regering hebben geuit. Hij vraagt daarbij, of op korte termijn maatrege len zullen worden genomen voor de katoenindustrie. Het Kamerlid besluit zijn vragen, met een verzoek aan de minister een inzicht te geven in de gevolgen van d« ontslagen bij Van Heek voor de werk gelegenheid in Enschede en de vraag, of er aan deze gemeente niet hulp moet worden geboden om tot een brede industriële structuur te komen. GOUDA Een onbekende man van ongeveer veertig jaar in een witte auto heeft gistermiddag de tienjarige Erica H. W. van Endenburg uit de Reiger straat in Gouda meegelokt en ontucht met haar gepleegd in de Rotterdams* ondergrondse parkeergarage. Op het station Rotterdam-Noord zet te hij haar later op de trein naar Gou da, zodat haar vader om 8.20 uur de po litie kon melden: „Ze is weer thuis". Erica was omstreeks vijf uur met een vriendinnetje aan het spelen ge weest bij de Julianasluizen aan da zuidrand van Gouda, toen de man met de witte auto stopte. Hij vertelde, dat haar moeder in een ziekenhuis was op genomen en vroeg of zij mee ging naar het ziekenhuis. Erica stapte in waarop de auto wegreed in de richting Moor drecht-station. Het vriendinnetje, Margriet Ouwen- dijk (10) vertelde later thuis wat er was gebeurd. Haar ouders gingen naar de familie Van Endenburg en die belde omstreeks zes uur onmiddellijk de poli tie. De man in de auto, mogeljik een Fiat, had een grijs pak aan en had don kerbruin haar wist het vriendinnetje ta vertellen. (Van onze correspondent) MAASBRACHT De taxichauffeur Sef Smeets (49) uit Maasbracht is gis termorgen vroeg door twee passagiers overvallen en van zijn geld beroofd. Hij werd door een regen van vuistsla gen en stompen in zijn gezicht buiten gevecht gesteld en de wagen uitge werkt. Bij een groentehandelaar in Stevensweert sloeg hij alarm. Twee uur later haalde de Rijkspolitie van Echt twee schippers uit hun kooi. Schipper N. J. (36) van de Entre- prise heeft bekend de taxichauffeur te hebben overvallen. Zijn maat, de 24- jarige schipper J. H. van de Johanna van Weert ontkent iets met de roof partij te maken te hebben. Beiden zijn gehuwd. Het duo is in Echt opgesloten en zal vandaag voor de officier van justitie in Roermond worden geleid. Dinsdagmiddag had Sef Smeets op dracht gekregen twee mannen in Ste vensweert op te halen. „Vanaf vier uur heb ik die twee naar allerlei ca fés moeten brengen. Eerst in de buurt van Stevensweert, later ook in de Bel gische grensstreek. De laatste etappe van de tocht begon om even voor mid dernacht. Ik heb van toen af overal op hen gewacht", vertelde de Maasbracht- se chauffeur gisteren. Met een gezwol len neus, een bont oog en blauwe plek ken in zijn hals zat hij in zijn huiska mer wat van de schrik en de opwinding te bekomen. Om vier uur 's nachts wilde het tweetal naar huis. In Stevensweert lie ten ze Sef Smeets de auto een stille landweg inrijden: „Na twintig meter stopte ik om te kijken waar hun sche pen lagen gemeerd. Dat het schippers moesten zijn, had ik al begrepen". Plotseling greep de passagier op de achterbank de chauffeur met beide handen in een stevige wurggreep om de hals. „Sla nu maar, ik heb hem goed vast", riep hij naar de ander, die naast de chauffeur zat. „Hij sloeg hard midden in mijn ge zicht en riep: „Geld en vlug of anders gebruik ik mijn revolver". Ik greep mijn beurs en frommelde er, voor ik hem afgaf, nog wat bank biljetten uit. Dat bleek later 150 gulden te zijn. En iets groter bedrag heb ik moeten afgeven. Bloedend viel ik even later uit de wagen", vertelde Sef Smeets giste ren. Onder het instrumentenbord van zijn taxi lag een bullepees van loden kabel en koperdraad. Sef Smeets had geen kans gekregen zich daarmee te verde digen. De chauffeur zette het op een lopen en sloeg alarm bij een enkele honder den meters verderop wonende groente handelaar. Nog voor de politie uit Echt arriveerde, had hij bij een kastelein in Panheel al naar de namen van zijn twee klanten gevraagd. In de zakken van schipper J. H. (die blijft ontken nen) vond de politie tussen kleingeld ook twee medailles, die uit de beurs van de taxichauffeur afkomstig zijn. Uit het forse ontslag en de beschei den regeringshulp kon hij maar twee conclusies trekken: Of minister Bakker heeft oud-premier Zijlstra niet tot grotere steun kunnen overhalen, of het onderzoek van economische zaken heeft pas aan het licht gebracht hoe ernstig de situatie bij de onderneming is. De heer Boon pleitte ook op grond van de stijgende werkloosheid voor meer stimulerende maatregelen van de regering, niet in d elaatste plaats voor de textiel. De stimulansen van het interimkabinet zijn volgens hem on voldoende geweest. Het aantal werklo zen blijft op een onaanvaardbaar hoog peil De heer Th. A. J. de Jong, voorzitter van De Eendracht toonde zich in zijn openingsrede voor het congres aller minst zonder zorgen over de toekomst van de Nederlandse textielindustrie. Of Van Heek de laatste zal zijn in de reeks ondernemingen die fabrieken moesten sluiten betwijfelt hij sterk. Het is hem bekd dat enkele grote familieondernemingen met een ernstig tekort aan geld kampen. Hij drong aan op nauwe samenwerking tussen werk gevers, vakbeweging en overheid tot gehoud van de werkgelegenheid. In vier jaar tijd is de bedrijfstak 14.000 man personeel armer geworden. In dezelfde periode kreeg de metaal industrie er 24.000 man bij. In totaal werken er nog 106.000 mensen in de textielindustrie. De daling is echt niet in hoofdzaak het gevolg van een gebrek aan arbeidskrachten, aldus de heer De Jong. Hij noemt als oorzaken: de achtergebleven vraag naar textiel- produkten, de snelle technische ont wikkeling en het wantrouwen dat de werknemer tegen deze bedrijfstak heeft gekregen. Dit wantrouwen en het gebrek aan samenwerking bij de werkgevers is volgens hem schuldig aan de versnelling van de afvloei uit deze bedrijfstak. De heer De Jong verweet de werk gevers ook het in groten getale aantrek ken van buitenlandse arbeidskrachten. Dit gebeurde terwijl zo goed als zeker was, dat op iets langere termyn onder andere door concentratie Nederlandse werknemers zouden vrij komen. ADVERTENTIE Superb gesneden. En elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel voor lente, zomer, herfst en winter. De heer De Jong kondigde aan dat de drie textielbonden binnenkort met een gezamenlijk actieprogramma zullen komen. Een vrijer loonbeleid en het stakingsrecht zullen daarin hoog ge noteerd staan. Nauwere samenwerking tussen de drie bonden zou volgens de voorzitter ook kunnen leiden tot het voor gezamenlijke rekening aanstellen van deskundige medewerkers. De bonden zullen verder streven naar één c.a.o. voor de textielindustrie, waarin dus ook de 20.000 beambten, die nu veelal zonder contract werken, zullen zijn opgenomen. DRACHTEN De 73-jarige J. van Houten uit Zwagerveen is gisteren door een auto aangeréden, toen hij met zijn bromfiets een weg in Drach ten overstak. Hij verd zo ernstig ge wond, dat hij later in een ziekenhui» overleed. LEEUWARDEN Met een ge woon fototoestel heeft de 31-jarige ijzervlechter en amateur-sterrenkundi ge Jan Nauta in Bolsward dezer da gen de plaat van zijn leven gemaakt. Het is een foto van een meteoor, een zogeheten bolide, genomen op het mo ment van het uiteenspatten daarvan. De foto heeft zelfs de aandacht ge trokken van de Utrechtse sterren wacht. Eigenlijk dankt Nauta deze unieke foto aan het feit dat zijn driejarige zoon Jan hem in de nacht van de Eerste op de Tweede Paasdag uit zijn slaap wekte. De kleine Jan had dorst en toen hij een glas water had gekregen keek vader Nauta toevallig uit het raam. Het was ongeveer twaalf uur, ver telt hij, en een prachtige maanhelde- re nacht. Ik dacht opeens: laat ik de belichtingstijd van de maan eens me ten. Ik pakte mijn fototoestel, een Si- lette, en nam achtereenvolgens foto's op 1, 1/2, 1/4 en 1/8 seconden. Om dat ik geen statief had maakte ik de foto's uit de hand. Om wat stevigheid te hebben leunde ik tegen het raam kozijn. Juist toen Nauta de foto op 1/8 se conde maakte, zag hij een lichtflits. Hij dacht toen niet dat die flits ook op de foto zou komen. Hij ging rustig slapen. Pas een paar dagen later kwam hij ertoe de film te ontwikke len. Er bleken toen twee lichtstrepen op het negatief te staan. Nog drong het niet tot Nauta door dat hij een bijzondere foto had gemaakt. Toen hij deze echter ging vergroten zag hij een meteoor, een z.g. bolide, waar de vlam men uit sloegen. Toen ik verder uitvergrootte, zegt hij, kon ik heel goed zien dat de me teoor juist toen ik knipte in tweeën moet zijn gesprongen. Dat was dus wel een toevalstreffer. Nauta heeft de foto later naar de sterrenwacht te Utrecht gestuurd. Daar bleek men de foto heel interes sant te vinden, want er kwam een telefonisch verzoek om de opname op het televisiescherm te mogen tonen. Ik heb heel wat boeken uit de open bare leeszaal in Bolsward gehaald, zegt Nauta, want ik interesseer me bijzonder voor sterrenkunde. Maar in geen enkel boek heb ik ooit zo'n mooie foto van een uiteenspattende meteoor gezien. EIBERGEN Toen de 59-jarige tuinman J. H. Bentsink uit Eibergen gisteren met zijn bromfiets het ter rein van de Rekkense inrichting wilde oprijden, raakte hij beklemd tussen een slippende vrchtwagen en een ste nen paal. Hij was op slag dood.

De Vallei | 1967 | | pagina 7