„Ik dacht wel, dat ik de enige ben die zo gek is.... Berend Jonker: al zestig jaar bij het onderwijs mayo VOOR VIJF GULDEN AL EEN JAPONNETJE 4/ „Nu wil ik er toch een punt achter zetten Europa zegels 67 Klap voor textiel markt Kleding voor grote maten de HET HALVE DORP HEEFT HIJ OP SCHOOL GEHAD NA 34 MAAL WASSEN GEEN SLIJTAGE ELEKTRISCH AUTOOTJE VOOR STADS- GEBRUIK GOOTSTEEN- SPECIAAL Meisjes erger Acht uren ijtHijven Piekeren Are Inefje 'n uitkomst voor kamerbewoners Kleine draai. wê GRAPILLOM HANDIG VERPAKT mm Viscose Uitkomst Huishoudelijk Van overal Contouren TN EEN voor één man immens -*■ groot huis plant de meester de handen in de zij, een man van staal en ijzer in geruite pantoffels en een grijs vest. „Ik zit, vraag maar op". De heer Berend Jonker, geboren in Warffum en nu de man die het halve dorp Ter Aar, vlak bij Alphen a/d Rijn, op school heeft gehad, zit erbij alsof hij zojuist een forse portie repetitiewerk heeft opgegeven. Het wordt lang werken. Want de heer Jonker, bijna tachtig jaar oud, is deze maand precies zestig jaar bij het onderwijs. En een dingetje daar over moet hij eerst even kwijt: „Dacht u, dat er meer zouden zijn van zestig jaar? Ik dacht wel dat ik de enige ben die zo gek is, niet". Het gezicht onder het woud van witte krulharen barst niet in lachen uit, het glimlacht, om de binnenpret te verbergen. Vraag hem niet of hij kan schatten hoeveel kinderen hij in die zestig jaar naar een examen heeft geleid, geduwd soms, als dat nodig was. Want dan begint niet alleen het ge zicht te lachen, maar heel de heer Berend Jonker en dan doet zelf» de dikke sigaar mee. Dat aantal schatten kan hy niet. Hy zou het ook niet dur ven. Maar onlangs op 'n vergadering van 'n man of vijfhonderd is hem ge zegd: „Meneer Jonker, we zitten er zeker niet ver naast, als u al deze mensen op school hebt gehad en hun kinderen en straks hun kleinkinde ren?" Dat laatste valt misschien wel mee, vermoedt de heer Jonker, want hij heeft zich nu zo'n beetje voorgeno men om er in de komende zomerva kantie eindelijk eens die punt achter te zetten. „Maar iedereen lacht me uit", roept hij. „Eigen schuld, ik heb al zo vaak gezegd dat ik er nu toch echt eens mee moet stoppen". Eerste repetitievraag voor u, me neer Jonker. Waarom kunt u er niet mee ophouden? „Makkelijke vraag", roept hij, „omdat het gewoon heel prettig wer ken is. Als je in de klas maar orde kunt houden. Orde houden, dat kun je niet leren. Dat zit erin of het zit er niet in. Weet u wat het is, als de jongens een loopje met je gaan ne men en je wordt kwaad, dan ben je verloren. Is geen leven. Kwaad wor den is het slechtste wat een onder wijskracht kan doen. Maar er zijn treiteraars bij, hoor. En ik heb me latenvertellen dat dat bij meisjes nog erger kan zqn dan bij jongens. Niet dat ik zoiets zelf ooit heb meege maakt, maar dat wordt door de col lega's in het algemeen gezegd". Hij is al lang gepensioneerd als hoofd van de openbare lagere school in Ter Aar, dat kon niet anders. Maar de cursussen in land- en tuin bouw is hy blyven geven, in Ter Aar, buiten Ter Aar. En nu is hij leraar met acht „uren" per week aan de La gere land- en tuinbouwschool in zijn dorp. Maar die acht lesuren worden er meestal meer, omdat er wel eens een collega ziek is en omdat de heer Jonker het toch iüet kan laten om zo veel mogelijk voor de klas te staan. Met zijn tachtigste (bijna dan) staat hij tegenover jongens die door gaans een hoofd groter zijn dan hij, die hij moet vertellen dat vroeger werd aangenomen dat een weiland nooit met stikstof of kunstmest mocht worden, maar dat men nu tot de conclusie is gekomen dat zoiets juist wel goed is. „Bemesten met zeven- tot achthon derd kilo stikstof per bunder", ver klaart hij. „In zestig jaar verandert er heel wat; je moet het bij kunnen houden. Veel lezen, veel studeren. Als ik op school nog antieke dingen stond te verkondigen, dat kan na tuurlijk niet." Wat ook niet meer kan, is dat men zich voor het hoofd ener school in het stof buigt. „Geg hè", zegt de heer Berend Jonker, „vroeger had je dat wel in een dorp. De meester was net zoiets als de burgemeester of de notaris. Bijna de alwetendheid in eigen persoon. Of dat een prettig gevoel was? Hmm. Niet dat de ou ders van mijn leerlingen nu nooit meer om advies komen vragen, praat me er niet van. Niet dat ie dereen nu maar langs je heen loopt 0 Meester Berend Jonker uit Ter Aar, na zestig 'jaar onderwijs: „Dan zeggen ze: Dag meneer Jonker, kent u me niet meer? Maar die Piet van de rekensommen heeft dan zo'n dikke kop gekregen en zo'n grote auto, dat ik hem zo snel niet meer kan thuis brengen." ADVERTENTIE 0 „Veranderd is er veel en toch ook weer niet zoveel. Maar zo'n klein klapje om de oren, dat wil toch altijd nog wel eens beter helpen dan al het andere. Als je er maar geen misbruik van maakt. Zelfs geen gé bruik." ik ben Piet die u in de jaren dertig in de klas had, dat vervelende vent je dat nooit rekensommen kon ma ken. Oh ja, Piet denk ik dan. Maar dat is allemaal al weer zo lang ge leden en Piet heeft zo'n dik hoofd gekregen en is eigenaar van zo'n grote auto, dat ik dat allemaal niet zo snel thuis kan brengen." Net zoals met Jan Harteveld, van wie hij nu de twee jongens ook al weer in de klas heeft gehad, op de Land- en tuinbouwschool. Net als de vader, even snelle leerlingen. Zo heeft hij al meegeholpen om in Ter Aar zeker twee generaties op te lei den. En Arie Kunst, ook al niet meer de jongen van zeventien, ook al met zo'n dik nieuw gezicht. Maar mees ter Jonker rent wel mee met de tijd en zo'n gezicht bergt hij dan weer in het privé archiefje in het achter hoofd. Nu even terug rennen met de tijd: als negentienjarige is de heer Jon ker begonnen als onderwijzer, in Groningen. Hq is een tijdje geweest in Pieterburen, ook in Oterdum („Weet u wel waar dat ligt, bij Delfzijl na tuurlijk. Uw aardrijkskundige kennis bijhouden hoor"). Ook nog in Win- sum (Het Groningse Winsum verklaart hij). Daarna ging hij naar „Ik maak het vaak genoeg mee, dat ze zeggen: Dag meester Jonker. Dan pieker ik me gek wie ik nu weer tegenover me heb, maar het schiet me niet te binnen. Ken je me niet meer, meester, roepen ze dan ADVERTENTIE Ter Aar en daar is hij ge bleven. Bij elkaar is dat nu al 51 jaar. En ondertussen is de jeugd niets beter en niets slechter geworden, vindt hij. „De jongens en meisjes weten al leen iets meer dan vroeger", zegt de meester van Ter Aar. „Dat komt natuurlijk in de eerste plaats door de televisie. Maar slechter of beter, dat bestaat niet. Ikzelf was op school ook wel eens een vervelend varken. In iets andere omstandigheden, dat wel." „Iedere dag op de klompen naar school en als er sneeuw en ijs lag, deed je met die klompen net een week. Bij ijs moest je glijden en dat slijt, razendsnel. Normaal gingen klompen wel twee weken mee. Gek hoor, je had vaste tijden dat ze voor schoenen werden verwisseld. Dat was halverwege april en als grapje mocht je dan de zondagse sokken overdag dragen en breide je moeder een paar nieuwe voor zondags." Maar dat onderwijzers van vroe ger strenger heten te zijn dan die van nu, daar gelooft hij niet in. „Dat valt mee, dacht ik. Kinderen in de hoek zetten, daar heb ik nooit aan meegedaan. Maar soms kan een kleine draai om de oren beter helpen dan wat ook. Niet werkelijk hard slaan, zoals mijn bovenmeester eens deed, zodat de steen uit zijn ring vloog, maar gewoon. Een klap je in het rustige. Als je er maar geen misbruik van maakt. Zelfs geen gebruik." Zestig jaar bij het onderwijs en dan te bedenken dat Berend Jonker zeeman had willen worden. Spijt dat het niet is doorgegaan, omdat zijn vader hem opgaf voor de kweek school „Heeft u daar iets van gemerkt", zegt hy. „En als ik straks ga rente nieren sta ik in mijn tuin of kijk ik een beetje postzegeltjes. Maar ze zullen me wel weer uitlachen als ik daarover begin. Vanaf 2 mei t/m 2 juni of zoveel langer als de voorraad strekt zullen op alle Neder landse postinrichtingen de Neder landse Europazegels 19G7 ver krijgbaar zijn in de waarden van 20 en 45 cent zonder toeslag. De zegels zullen zowel op papier zon der watermerk als op fosforesce- rend papier met watermerk wor den aangemaakt; de fosforesce- rende zegels zullen uitsluitend op de postinrichtingen in de distric ten Rotterdam en 's Gravenhage worden verkocht en voorts aan alle filatelistenloketten in den len de. Als voorstelling werd voor dit jaar door de postadministraties van de bij de CEPT (Conféren ce Européenne des administra tions des Postes et des Télécom- munications) aangesloten landen het ontwerp gekozen van de heer Oscar Bonnevalle uit Gent, België. De afbeelding op de zegels, die uitgevoerd zijn in de kleuren blauw en paarsbruin, toont 2 gro te tandwielen die de industriële kracht van Europa symboliseren. Zij draaien dank zij het centrale wiel, dat de samenwerking van de CEPT-landen wil utbeelden. De prijs van elk van de series is in Nederlandse munt f 0,65. De zegels blijven voor Frank rijk geldig t/m 31 december '68. Bijgaande foto werd genomen van het goedgekeurde ontwerp. AMSTERDAM De wegwerp kleding van papier die Amerika de zer dagen met veel „tam-tam" in ons land introduceerde, kan wel worden afgeschreven. Het papieren snufje wordt glansrijk overtroffen door een geheel nieuw materiaal dat op Zwol se bodem is ontworpen. Na tiental len jaren van research en strikte ge heimhouding presenteerde de N.V. confectiefabriek Mulder te Zwolle gisteren zijn vondst, die revolutionair genoemd mag worden in.de textielin dustrie over de hele wereld. De Ame rikanen hebben dat zelfs al toegege ven. Flissu heet de basis van het nieu we produkt. Het is een grondstof van een Oostenrijks chemisch bedrijf. Be werkt en bedrukt vormt deze flissu een ideaal basis-materiaal voor het vervaardigen van een duurzaam soort „wegwerpkleding". Dat wil zeggen, dat de prijs van een japon overeen komt met die van een papieren mo del: 5,- f 6,-. Na een paar maal dragen is het kledingstuk echter nog lang niet „rijp" voor de vuilnisbak. Gezelligheid met volle teugen alcoholvri j druivensap (CEBR. STEUR N V. LOS ANGELES Westinghouse Electric Corporation heeft een twee persoons, op batterijen lopende auto, de Markette, geïntroduceerd. Het wa gentje is uitsluitend vpor stadsgebruik bestemd. De Markette, een dichte, jeep-achti- ge wagen met een maximum snelheid van 40 km/u heeft een actieradius van 80 km voordat de 12 zes-volts lood-zuurbateerijen weer opgeladen moeten worden. Dit opladen kan 's nachts geschieden. De Markette ge bruikt per anderhalve kilometer elek trische stroom ter waarde van een dollarcent. De batterijen kunnen twee jaar mee voordat zij vervangen moe ten worden, dat kost dan 300 dollar (1080 gulden). Verwacht wordt, dat de eerste paar honderd Markettes gekocht zullen worden door personen die zich met de stadsontwikkeling en research be zig houden. De prijs blijft beneden de 2.000 dollar. In juli zal de produktie beginnen. 10 Markettes per dag zullen dan van de band gaan lopen. Het is de eerste elektrische perso nenauto, die in de laatste 40 jaar in de Verenigde Staten in produktie komt. De vraag naar een dergelijke wagen is een gevolg van de vele klachten over de luchtverontreiniging. Het nieuwe materiaal, dat voor 100 pet. bestaat uit viscose, een cellu lose kunstvezel, kan namelijk heel goed worden gewassen (in een nor male wasmachine) en eventueel ge streken. Volgens de proefnemingen is er zelfs na 34 maal wassen geen spra ke van slijtage. Andere belangrijke voordelen van de kunststof zijn: het neemt vocht op tot 100 pet.; het kan genaaid, gelast en gelijmd worden en het is bestand tegen een temperatuur van 170 tot 180 graden. Onder de naam free-kick zal van vandaag af een Nederlands warenhuis met de verkoop van flissu beginnen. Ook een groot aantal buitenland se bedrijven hebben reeds op grote schaal free-kick-kleding in voorraad genomen. „Zolang de voorraad strekt kan iedereen verder bij mij bestellin gen doen", aldus de 44-jarige fabri kant J. Mulder. Hij heeft met zijn 250 man tellend personeel op volle toe ren doorgewerkt om de voortdurende stroom binnenkomende orders zoveel mogelijk af te werken. Behalve voor mantels, japonnen, rokken, blouses, cocktail- en kinder kleding leent het kunstmateriaal zich ook uitstekend voor huishoudelijk tex tiel, zoals ontbijtlakens, gordijnen, la kens en slopen. „Het komt er zo on geveer op neer dat het bedrag dat men betaalt voor een wasserij hoger is dan de prijs voor het artikel", riep verrast een bezoekster op de show van free-kick in het Hilton te Amster dam. Daar werd met vaart een fleu rige collectie van het nieuwe produkt getoond. Ritsen komen er in de japonnen niet aan te pas. Die zouden een der de van de totale prijs uitmaken. Wel worden er enkele dubbeltjes aan het bedrag toegevoegd, wanneer de jurk in een plastic zak uit een automaat wordt getrokken. „Het beeld van de toekomst", aldus weer de heer Mulder. Het kan een vrouw de kop niet kosten, zo'n japon en mantel van kunst vezel. De prqs van het nieuwe materiaal komt overeen met die van pa pieren wegwerpkleding: f 5,tot f 10,Alleen kan men er veel langer mee Dronken. Onder de naam free-kick wordt de flissu-kleding in de verkoop gebracht. De nieuwe kunstvezel leent zich zowel voor sportieve modellen als voor joyeuze lange gewaden. ADVERTENTIE Als curiositeit liet hij de manne quins een mini-beauty-case dragen, waarin een tien tot twintig kleding stukken zaten opgepropt. Voor wie aarzelend tot de mini-lengte durft over te gaan is een rok van flissu de uitkomst. Elke week een centimeter er af knippen en het been went van zelf. Over de toekomst zegt de heer Mul der: „Ik kan het nog niet helemaal overzien. Maar naar mijn idee zal toch zeker 50 pet. van de textielmarkt ver loren gaan. Over 10 jaar heeft de vrouw dertig tot veertig japonnen en pakjes in haar kast hangen, allemaal voor een spotprijs. Ingenieuze breinen in Engeland heb ben zich verdiept in de gootsteen. Re sultaat is de fabricage van een goot steen speciaal, die onder de naam sink- a-matic in de handel wordt gebracht. De noviteit die voor de hui&vrouiven het toppunt van comfort betekent, knapt het afwaskarwei in een minimum van tijd op en wast drie en een halve kilo kleren in vijf minuten. Met hulpstukken die op de pulsator worden aangesloten, is het verder mo gelijk voedsel te mixen, metaal te rei nigen en vele andere huishoudelijke ta ken vliegensvlug te verrichten. De goot steen bestaat uit twee bakken. Hij is niet groter dan het gewone model. Amerika is op het „snufje" afgevlo gen. Het heeft al 50.000 wondergootste- nen in bestelling. Ook België ziet wat in de nieuwe vondst: met een order van vijfhonderd stuks maakt het een begin. Verwacht mag worden dat ook de Nederlandse vrouw binnenkort met het Engelse produkt zal worden geconfron teerd. Want welke huisvrouw telt niet de vrije uren af. MANTELS zuiver scheerwol Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam AMSTERDAM Krak! „Krek, wat ik dacht; ik puil er uit. Steeds groeit mijn vet. Waarom nou toch? Laatst had ik nog dit maatje." (57!). Verdriet van een vrouw in een paska mer te Amsterdam. In het modezaak je Margriet dat onder de leus „speci aal voor grote maten" een groep van flink geproportioneerde dames trekt. Als priestergewaden hangen ruim ge modelleerde japonnen en jassen in een rek; met veel bloemen en ook effen, met modieuze lijnen er in verwerkt. Soms met zware decolleté's en open ruggen. Geen mini. „Nee, daar durfde ik niet aan", zegt firmant D. Witteveen. Negen jaar geleden is hy zqn speciaalzaak begon nen. „Omdat ik steeds meer vraag '*reeg naar grotere maten. Dikwijls konden de dames in geen enkele zaak dagen. Hier hebben zij een ruime keus. Van de meeste maten brengen wy vyftig tot zestig verschillende mo dellen. Dat vinden ze nergens." In het niet al te grote intieme pand komen mensen van heinde en verre hun garderobe aanvullen. „Grote ma ten slijten snel", zegt de heer Witte veen. „Vandaar dat mijn kanten dik wijls nieuwe kleding moeten aanschaf fen." Twee dames komen binnen. Hun vraag kinkt op de man af: „Een ja ponnetje graag in 57." „Dat is een pluspunt op zich", aldus de firmant. „De mensen die hier komen voelen zich op hun gemak. Daar is geen ver koopster die ginnegappend naar hun ongewone contouren kijkt. Maat 57 is bij ons „in". Een model in 42 is een uitzondering. Veel vraag is er ook naar de heup- maten. Die zijn bedoeld voor vrouwen wier heupen aanmerkelijk breder zijn dan hun bovenwijdte." „Suiker heb ik", klinkt het fluiste rend vanachter het gordijn. „Heus ik kan er niets aan doen. Dat vet dat blijft. Maar ik sta er zo toch goed op?" Breeduit komt een zwaar geblon deerde vrouw uit het hokje tevoor schijn. „Nou Jan, hoe vind je hem?" Hij, klein op een stoel in de hoek, volgt de contouren. En knikt. De gemiddelde omzet van de dikke-da- telt de heer Witteveen, „die geen foun dation dragen. Vooral in de zomer. Die sturen we dan eerst naar huis om een bh aan te doen." Behalve het pand in Amsterdam is er een soortgelijk filiaal in Haarlem. De gemiddelde omzet van de dikke da meskleding bedraagt per jaar gemid deld zes ton. Tenzij de corpulentie der vrouwen toeneemt zal de verkoop van Margriet wellicht iets minder worden. Want nog niet zo lang gele den is een tweede zakenman in de hoofdstad begonnen met het aantrek ken van klanten van formaat. Ook een zaak in Deventer floreert door de klandizie van de zwaarge wicht-figuren. Gezellig verkopen is het zeker. „Nog nooit heb ik zo'n leu ke baan gehad", aldus de verkoop ster bij Margriet in Amsterdam.

De Vallei | 1967 | | pagina 11