Veenendaals dagblad Slochteren grootste gasveld ter wereld Buiten Viët-Cong verlost gevangenen „Vrijgemaakte" synode dwong lid heen te gaan WIJ WIN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GASUNIE: „PRIJS NIET OMLAAG" Y.N.-missie verlaat Aden Aller ogen zijh gericht op...... DIDAMMERS HULDIGDEN HELDERSE „JANTJES" weekend-systeem inde Teruggang besteedbaar inkomen na 1 juli ONWILLIGE OLIFANTEN Belgische kotter vergaan: van 5 opvarenden 4 gered Lpdaline groen grote flacon 98 ct Amnestie voor pleger aanslag fAWWJk LLiiMl MUI Albertz herkozen APELDOORN BEGROETTE ZIJN TWEE „NIEUWE INWONERS" Johnson naar Uruguay wolfheze Aanval op gevangenis Maar weinig verandering Bewezen voorraad 1650 miljard mJ, maar al sprake van bijna 2000 m^ Heide-wekker 22 procent Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten 1SVV-BOISD VREESTi <azelle OPVOUWFIETS HOGEROP?.. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 06385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woordefl. 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 7 APRIL I967 41e JAARGANG DEN HAAG Slochteren is definitief en verreweg het grootste gasveld ter wereld. De Nederlandse Aardolie Maatschappij geeft als bewezen voorraad thans 1650 miljard kubieke meter op. Dat is de helft meer dan ruim drie jaar geleden werd opgegeven. Niet uitgesloten is dat dit stuk Groninger bodem zelfs 1850 miljard kubieke nieter aardgas bevat, zegt de N.A.M. nu. De scheidende minister van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, gaat nog een stapje verder. Hij heeft de Eerste en Tweede Kamer gisteren een vertrou welijk rapport van de geologische dienst voorgelegd. Daarin wordt de bewezen voorraad in het Groninger veld gesteld op 1904,3 miljard kuub. ADEN De VN-missie die naar Aden is gezonden om te trachten dit Britse protectoraat op vreedzame wij ze tot onafhankelijkheid te brengen, heeft meegedeeld dat zij geen offi cieel contact zal hebben met de Zuid- arabische federale regering. Zij is vanmorgen uit Aden vertrok ken. De leider van de missie, Manuel Perez Guerrero van Venezuela, wilde dit meedelen in een rede die hij wilde houden via de televisie die door de fe derale regering wordt beheerst. Deze regering heeft verhinderd dat de rede werd uitgezonden. De toespraak was echter tevoren al aan de pers verstrekt. De onderminister van Voorlichting heeft via de radio laten weten, dat de missie, als zij over zendtijd wilde be schikken, zich tot de federale regering had te wenden en niet tot het Britse Hoge Commissariaat. Een Britse militaire woordvoerder deelde donderdagavond mee, dat bij een huiszoekingen door Britse troepen een 12-jarige Arabische jongen was ge dood en een jongen en een meisje wa ren gewond. Bij de ongeregeldheden in de dis tricten Sheikh Othman en Mansera was een Arabier gedood en waren twee Britten en zeven Arabieren ge wond. PARIJS De Franse regering heeft amnestie verleend aan Alphonse Con- stantin, die deelgenomen heeft aan een komplot in 1962 om president De Gaul le te Petit-Clamart, bij Parijs, te ver moorden. Hij heeft vier jaar van zijn straf van zeven jaar gevangenis uitge zeten. ADVERTENTIE yyie de kalender van de Vogelbe- bescherming bijhoudt, heeft op het eerste blad van april zo te zeggen reeds een voorproefje gehad van het bolderen der korhanen, al is het dan maar op papier. Niettemin herinnert de mooie natuuropname van L. Bo- gaert en de tekst van Ko Zweeres, die kort en krachtig maar geheel to- the-point naar het spel van dit ge vogelte verwijst, ons aan de merk waardige taferelen, die de korhanen in dans, spel, gekoer en gekraai op voeren. Wel is de tijd nog rijkelijk vroeg; vaak loopt het tot eind-april aan, vóór de wekker afloopt, zodat ge uw plannen tijdig genoeg kunt maken. Gelukkig is dit fraaie vederwild van de hei de laatste jaren door doelma tige behandeling van zijn milieu me- nigvuldiger geworden, ja dat deze die ren plaatselijk „sterk in aantal zijn toegenomen", zoals J. A. Eijgenraam van het Itbon, een expert, op goede gronden heeft kunnen neerschrijven in zijn werkje over de ecologie van het korhoen. Hij neemt thans 75 standplaatsen van totaal 3000 vogels aan en daardoor is het beter dan vroe ger mogelijk geworden met de och- tenddans en roffel kennis te maken. Na de 2e wereldoorlog leken de kor hoenders, door de degeneratie van de heide en de toenemende cultuur, haast te zijn verdwenen, maar gelukkig is er een keer gekomen. Het zou mij bij zonder gespeten hebben, indien we de ze karakteristieke vogelsoort met haar typische levensdrang in stem en gebaar niet meer in onze heidegebie den aantroffen. Zij is het waard, er morgen nog eens op terug te komen. 7 april '67 A. B. WIGMAN Het aardgas zal niet goedkoper wor den, deelde de Gasunie ons gisteren mee. „Wij wisten geleidelijk aan al dat er meer in zat in Slochteren dan in 1963 bekend was. Ons beleid is ge leidelijk aangepast en gericht op een steeds grotere afzet. De markt ontwik kelde zich daardoor dermate gunstig, dat wij de nieuwe voorraden thans hard nodig hebben om aan de vraag in binnen- en buitenland te kunnen vol doen." Een aanzienlijk deel van de nieuwe gasvoorraad zal binnen Nederland blij ven verwacht de Gasunie, zeker wan neer steeds meer elektrische centrales gas in plaats van kolen als brandstof gaan gebruiken. Mr. J. R .H. van Schaik, president- directeur van Shell Nederland n.v. ver wacht dat Nederland in 1975 ruwweg 22 procent van de energie-behoefte zal dekken met aardgas. De „Europese zes" gebruiken dan voor negen precent aardgas: Vier procent van de energie behoefte in dit Europa zal dan gedekt worden met gas uit het Groninger veld. „In geld uitgedrukt kan men zeggen dat wij 24 miljard gulden aan het nat.'o- nale vermogen hebben toegevoegd. Als NAM zijn wij daar trots op", zei mr. Van Schaik. Het verschil tussen de cij fers, die de NAM noemt en de voorra den die de geologische dienst opgeeft, kan verklaard worden door de metho de die mdn voor de produktie kiest. Laat men het aardgas op eigen kracht naar boven komen, dan moeten er veel putten worden geslagen. Veel goedkoper is het om water in de grond te pompen en het aardgas zo naar bo ven te dwingen via slechts enkele put ten. In het laatste geval gaat echter veel gas verloren. De geologische dienst schat het Groninger veld dan op slechts 1444,9 miljard kubieke meter. De NMA vindt deze schatting te som ber, maar 1904,3 miljard weer te opti mistisch, omdat met beide produktie- methoden wordt gewerkt. In de conces- sie-Groningen zullen uiteindelijk in to taal dertig puttengroepen worden ge boord. Zeven groepen met in totaal 44 putten zijn al gereed. Dit jaar zullen groepen van elk zes putten bij Uiter- ren en Spitsbergen in produktie worden gebracht. In de afgelopen zes jaar heeft de NAM ruim zeven miljard kubieke me ter gas naar boven gehaald, waarvan alleen vorig jaar bijna 3,3 miljard ku bieke meter. Het grootst bekende gasveld ter we reld was tot dusver Pandhandle-Hugo- ton in Texas. Van de tweeduizend mil jard kubieke meter daar is echter al de helft verbruikt. Het veld Hassi R'Mel in de Sahara heeft een omvang van negenhonderd miljardkuub. ADVERTENTIE SAIGON Viët-Cong en Noordviëtnamese soldaten hebben gisteren by de aanval op de provinciale hoofdstad Quang Tri ten noorden van Hoe-E de toe gang tot de gevangenis geforceerd en meer dan 300 gevangenen, onder wie veel Viët-Cong-functionarissen, bevrijd. Dit is heden in Saigon in militaire kringen gezegd. Tachtig Zuidviëtnamese en zeven Amerikaanse militairen sneuvelden by de overval op de stad, terwyi aan de zyde van de opstandelingen zeker 47 doden vielen. Een deputatie uit de Didamse bur gerij heeft vanmorgen een 16 kg zwaar krentebrood aangeboden aan de marinemannen uit Den Helder, die enkele dagen geleden het Centraal Station te Amsterdam hebben ont ruimd van langharigen. De matro zen met het iy2 meter lange brood in gezelschap van de schenkers. BERLIJN De 52-jarige predikant Heinrich Albertz is herkozen tot burge meester van West-Berlijn voor een termijn van vier jaar door het pasge kozen stadsparlement. Albertz is burgemeester geweest sinds zijn voorganger Willy Brandt in december minister van Buitenlandse Za ken van West-Duitsland werd. Apeldoorn heeft gisteravond prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven als nieuwe inwoners be groet. Achthonderd inwoners een dwarsdoorsnede van de bevolking zei burgemeester mr. A. L. des Tombe begroetten het jonge paar, dat Het Loo gaat bewonen, in de schouwburg zaal van Orpheus, waar plaatselijke kunstenaars een luchtig programma presenteerden. Schoolkinderen boden (zie foto) het paar een geschenk van de Apeldoorn- se bevolking aan. Het bestond uit drie zilveren flessenbakjes met inscripties, gemaakt naar oude Apeldoomse stadstaferelen. In zijn welkomsttoespraak vroeg de burgemeester de bevolking om de prinses met rust te laten als zij in de stad gaat winkelen. DEN HAAG In iq. generale syno de van de Gereformeerde kerken (vrij gemaakt) te Amersfoort, is het na de opening al direct tot moeilijkheden ge komen. De particuliere synode van Drenthe had bij de geloofsbrieven van haar afgevaardigden een instructie ge voegd, waarin bezwaren werden geuit tegen het synodelid dominee J. B. F. Schoep te Amstelveen. Ds. Schoep had de open brief van een 25-tal vrijgemaakten, meest predi kanten, in verband met het conflict in de kerk van Groningen-Zuid, dat tot afzetting van dominee A. van der Ziel leidde, mede ondertekend. Hij had ook in een periodiek een artikel rondom deze open brief gepubliceerd, waarte gen Drenthe confessionele bezwaren had. Zij oordeelde dat de dominee daar door in strijd was gekomen met de be lijdenis en dat de particuliere synode voor Noord-Holland, vóór hem af te vaardigen, een nadere verklaring van gevoelen van hem had horen te eisen. Drenthe wil dominee Schoep niet zien toegelaten als lid van de generale syno de voor hij zich nader zal hebben ver klaard en zijn handtekening onder de open brief zal hebben ingetrokken. De synode heeft urenlang over deze mate rie beraadslaagd. De synode besloot de klacht van Drenthe op haar waar de nader te toetsen. Slechts drie van de 36 leden stemden tegen. De syno de was van gevoelen dat er tussen het betuigen van instemming met de belij denis door dominee Schoep en het on dertekenen van de open brief tegenstrij digheid bestaat. Tenslotte heeft de synode zich met 32 tegen twee stemmen en twee ont houdingen uitgesproken overeenkomstig het voorstel van Drenthe, dat dominee Schoep geen lid van de generale syno de kan zijn. Met hem verliet daarop zijn mede-afgevaardigde, predikant voor Noord-Holland, dominee H. van Ommen te Zaandam, de zitting. ADVERTENTIE X4 De kerkvoogdij van de Hervormde gemeente te Veenendaal heeft een ver bod ingesteld voor de pers om het con cert, dat gisteravond in de Oude Kerk door het Lyceumkoor werd gegeven, bij te wonen. De organisatoren hebben bij hun verzoek om van de Oude Kerk gebruik te maken de verzekering moeten geven, dat aan dit optreden zo weinig mogelijk publiciteit zou worden gegeven. Het bericht in ons blad van eergisteren, waarin het concert werd aangekondigd, viel bij de kerkvoogdij dan ook niet in goede aarde. De voor zitter van de kerkvoogdij dr. W. Rem- me motiveerde gisteren de uitsluiting:] „Er zijn verschillende gemeenteleden, die zich ergeren aan het optreden van het Lyceumkoor in het kerkgebouw. Nu kan men er over denken zo men wil, maar een feit is, dat we daar als kerkvoogdij rekening mee hebben te houden. Een recensie van dit gebeu ren zou dan nog eens extra de aan dacht op de uitvoering hebben geves tigd en dat leek ons niet verstandig. Bovendien betrof het hier een besloten uitvoering waarvoor alleen de ouders van de deelnemende leerlingen en het lerarenkorps waren uitgenodigd". Voor het bezoeken van het concert werd geen entree geheven. Er werd al leen aan de uitgang van de kerk een collecte gehouden ten bate van doof stomme kinderen. Verschillende Veenendaalse gemeen teraadsleden hebben zich gister avond opgewonden over het feit, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht hun goedkeuring hebben onthouden aan het plan om aan de Rauweveldseweg een nieuwe vuilnisstortplaats in te richten. De gemeente ziet zich hierdoor ge dwongen naar een andere oplossing om te zien en dat is op zichzelf niet zo erg, maar men heeft nu al becijferd, dat dit veel grotere financiële offers zal vragen. En dat in een tyd dat men van overheidswege streeft naar zo groot mogelijke bezuinigingen. Vakbondsbestuurder Havinga klaagt er over dat er aan de openheid in de bedrijven nog wel wat schort. In Rhenen worden binnenkort drie yvakkere brandweerlieden gehuldigd in verband met hun zilveren jubileum. De verlofregeling, die de Veenen daalse fabrikantenvereniging heeft ontworpen als de geboorte van het prinsenkind een feit is heeft nogal wat reacties tot gevolg gehad onder de werknemers van de verschillende in dustrieën. De voorgestelde regeling is dezer dagen in verschillende bedrijven aangeplakt. De overval had plaats onder 'n sper vuur van mortiergranaten. Onopge merkt waren de aanvallers de stad binnengekomen, waar zij zich tot com mando-groepen vormden, die links en rechts bommen plaatsend, naar zorg vuldig gekozen militaire doelen trok ken. Twee Zuidviëtnamese regiments hoofdkwartieren en een Amerikaanse landingsbaan werden onder meer aan gevallen. Twee verkenningsvliegtuigen werden beschadigd en zeven gepantser de voertuigen voor het vervoer van troepen werden door de aanvallers ver nietigd. Amerikaanse straalbommerwerpers hebben donderdag bij zwaar weer een aanval uitgevoerd op de krans van ra ketbases aan de rand van de Noord viëtnamese havenstad Haiphong. De A-6 Intruders van het vliegkamp schip Enterprise bombardeerden raket installaties 8 km ten noord-oosten en 11 km ten westen van Haiphong. Door de dichte bewolking en de duisternis kon niet vastgesteld worden of grote scha de was aangericht. In het noordelijke deel van Zuid-Viët- nam bestookten Amerikaanse vliegtui gen twee vijandelijke groepen van in totaal 75 man. Bij deze aanval in de provincie Quang Tri vonden 31 Viëtna- mezen de dood. Zware b-52 bommenwerpers sloegen tweemaal toe in de Noordelijkste stad Quang Tri in de nacht van donderdag op vrijdag. Bestookt werden commu nistische troepenconcentraties en stel lingen. WASHINGTON President Johnson van de VS zal maandag, twee dagen voor het begin van de topconferentie van het Westelijk Halfrond, naar Uru guay vliegfn. Hij zal dinsdag met ver scheidene Latijns-Amerikaanse presi denten confereren. Op genoemde topconferentie zal na genoeg alleen over economische vraag stukken gesproken worden. De finan ciering van langlopende Latijns-Ameri kaanse plannen hangt voornamelijk van de steun der VS af. In de jaren zeven tig moet uit de „Latijns-Amerikaanse vrijhandelszone" en de „Centraal-Ame rikaanse gemeenschappelijke markt" de „Latijns-Amerikaanse gemeenschap pelijke markt" ontstaan. UTRECHT De Bedrijfsbond van werknemers in de handel, het bank en verzekeringswezen en de vrije be roepen „Mercurius", vreest dat grote groepen werknemers na 1 juli met een teruggang van het besteedbare inko men zullen worden geconfronteerd. Zoals bekend mag op die datum een loontoeslag van 1,5 pet worden be taald. Volgens de bond staat hier ech ter, vooral voor de zogenaamde mid dengroepen, een aanzienlijke stijging van premies die voor de sociale voor zieningen moeten worden betaald te genover, plus een huurverhoging van 10 procent die een groot deel van de toegezegde loonsverhoging opeist. Mercurius meent, dat de regering in gebreke is gebleven, een duidelijk be leid uit te stippen op het terrein van de sociale verzekering en dat onvol doende is aangegeven, hoe de premie daarvoor moet worden opgebracht. „In verband met het uitblijven van een dergelijk beleid zullen wij ons niet zonder meer kunnen binden aan loon- afspraken per 1 juli 1967", aldus de bond, die hieraan de opmerking toe voegt dat hij er nog steeds op blijft hopen dat de nieuwe regering tijdig de nodige maatregelen zal nemen. DEN HAAG De vier olifanten van het circus Boltini waren in Den Haag gisteren bijzonder onwillig. Het resultaat was dat de circustransport- auto half werd afgebroken, waarbij stukken van planken werden opge e- ten, dat drie geparkeerde auto's be schadigd werden op het Malieveld en dat het drie uur in de middag werd voor de motorescorte van de politie de vier kolossen, hun verzorger en hun dompteur kon nawuiven. Uren achtereen probeerde men op t Malieveld de vier olifanten in een transportwagen te krijgen. De dieren plukten intussen de pols- dikke kaslanjetakken van de bomen, die zij zich kennelijk lieten smaken. Van tijd tot tijd ontsnapte een van de dikhuiden en kuierde het Malie veld op. Het publiek dat vooral in de lunchpauze uit drommen bestond, uitte herhaaldelijk zijn ergernis over de behandeling die de dieren van dompteur Bouby Althoff kregen. Alt- hoff sloeg de kromme haak aan een stok van tijd tot tijd een paar cen timeter diep in de kop van een on willige olifant. Uiteindelijk werden de twee onwilligste olifanten met kettin gen in de veewagen gesjord. De laat ste van het kwartet die het heftigst tegenstribbelde, liep hierbij een ta melijk ernstige verwonding aan een van zijn poten op. ADVERTENTIE echfalon VLISSINGEN Vier van de vijf opvarenden van de Belgische viskotter Goldstar hebben vorige nacht het ver gaan van hun schip overleefd. De kot ter sloeg in de buurt van de Schouwen- bank in stormweer om en zonk. De volkomen verraste bemanning gleed van het gladde dek in het wa ter. De Goldstar bleef nog drijven, waardoor Freddie Hoorickx (22) kans zag naar het schip terug te keren om het reddingsvlot eraf te halen. Het vlot kwam evenwel ondersteboven in de ru we zee terecht. ADVERTENTIE 't Kan ook anders! Verpleegster, Socio, Leidster therapie. Een Wolfheze - opleidingl Anderen helpen I Zelf leren en studeren voor het Rijksdiploma Ziekenverple ging B. of voor een „nieuw" vak. Socio-leidster I Meer weten? Bel of schrijf naar hoofd Personeelszaken - PiycK ZtttanhuM Wolfheze bij Arnhem. Tel. 06308 - 241 Terwijl achter hen de kotter zonk, waren vier schipbreukelingen de 5e heeft niemand meer gezien een half uur in de ruwe zee bezig het vlot recht te leggen. Tot gisterochtend ne gen uur dobberden zij erop rond. De Engelse tanker Eastwood kreeg de vier jongemannen in de gaten en nam hen aan boord. ADVERTENTIE ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT nu t Imiólbie (ivb) .'O ZACHT ZO ZACHT ZÓ ZACHT ZO ZACHT Lj1 en depressie, die zich vanochtend boven Midden-Duitsland bevond, vult geleidelijk op, terwijl zich boven Spanje een ander lagedrukgebied handhaaft. Tegelijkertijd breidt een hogedrukgebied ten oosten van IJs land zich uit over het noordelijke deel van Noorwegen. Hierdoor wordt met noordoostelijke winden koude lucht naar onze omgeving gevoerd. Ook morgen zullen wij ons in deze lucht bevinden. Er zal vrij veel bewolking zijn met nu en dan regen of natte sneeuw, afgewisseld door enkele op klaringen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering.

De Vallei | 1967 | | pagina 1