Concertgebouworkest speelt werken uit Weense school Tentoonstelling in Doesburg /Toonbeeld' «ver Willem Pijpei Manifestatie „Toneel-nu" in Maastricht UIT DE KERKEN „Dorus" wil cabaret in Rotterdam Geen reacti Volgend seizoen 2x naar Arnhem VANAVOND MORGEN WISSELMARKT Disconto V.S. omlaag FINANCIËLE NOTITIES Carp had het in 1966 moeilijk H.A.L. mikt op lange duur Philips actief in Australië Renault verkocht in V.S. meer DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS TELEVISIE T.V. LANGENBERG f OERM Johnny Hart Pagina 2 VRIJDAG 7 APRIL 1967 JANET 32 Lizzie was nu getrouwd en moeder van een flinke jongen. Joseph hield van de oude, verweerde boerderij, waar zij woonden, een paar mijlen buiten Plyn aan de weg naar St.- Brides. Lizzie zag hem altijd graag, maar hij was er twee dagen geleden pas geweest, en het stond zo gek om alweer zo gauw terug te komen, net of hij het thuis niet naar zijn zin had. Hij keek naar Susan, terwijl ze de gordijnen sloot en de lamp aanstak. Haar drie kinderen hadden haar snel oud gemaakt. Zij was nu veertig, maar zij zag er veel ouder uit. Er waren al heel wat grijze haren zicht baar. Ze zag er ouder uit dan Janet toen die vijftig was en zes kinderen had. Niet dat hij het erg vond. Hij had haar genomen voor haar kwali teiten als huisvrouw en moeder, niet om haar schoonheid of jeugd. Joseph geeuwde andermaal en rekte zich uit. „Heb je slaap, lieve?" vroeg zijn vrouw, dadelijk bereid om boven zijn bed open te slaan, als hij een dutje wenste te doen. „Ik denk dat ik nog maar eens even naar het schip ga kijken", ant woordde Joseph. Buiten in de frisse lucht kwam hij weer tot zichzelf. Het was nog niet helemaal donker. Hij kwam de werk lui van de havendam tegen en in alle huizen gingen langzamerhand de lichtjes aan. Op de werf lag het werk al stil. Iedereen was naar huis. Hij gooide een roeiboot los en sloeg de riemen krachtig in het water tegen de getij- stroom in naar de boei, waaraan zijn schoener gemeerd lag. Dit was beter werk dan daar in die bedompte ka mer te zitten met die vreemde kinde ren en Susan. Hij moest zijn spieren flink inspan nen en dat was hem een vreugde. Hij kauwde op een tabakspruim en spuw de zo nu en dan een straaltje bruin sap op het water. De boot schoot vooruit door de golven en het duurde niet lang of hij had de boei bereikt en rustte op de riemen, opkijkend naar het schegbeeld. „Hallo!" riep hij zachtjes. „Enige lieveling!" VI In 1871 werd Joseph en Susan een dochter geboren en dit maakte het gezin compleet. Susan was er erg naar aan toe geweest bij de geboorte van Katherine en de oude dokter had hen gewaarschuwd dat hij niet voor de gevolgen instond bij een volgende keer. Susan was daardoor wel erg van streek. „Daar ben ik nu altijd bang voor geweest", riep ze verdrietig, „dat ik niet voor jou zou kunnen zor gen als je thuiskwam. Alles loopt dan in het honderd, de kinderen verwilde ren en jij hebt het land en verlangt weer zo gauw mogelijk naar zee. Oh, hoe vreselijk! hoe vreselijk!" „Kalm maar, liefste, kalm maar", zei Joseph, zijn vrouws hand in de zijne nemende. „Alles ziet er hier piekfijn uit, netjes aan kant, op z'n Bristols! Ik ben volmaakt gelukkig en heb niets geen last van de jongens. Susan, liefste..." Hij struikelde over zijn woorden, toen hij haar vertelde hoeveel spijt hij ervan had dat hij niet veel meer zorg en consideratie voor haar had getoond. Deze ongelukkige vrouw, met haar vermoeide ogen, was z'n eigen vrouw, de moeder van Christoffel. Zij had voor hem geploeterd en gezorgd, ter wijl hij zich vaak stilletjes had be klaagd, dat zij hem niet volgen kon in zijn droomleven. „Zie nu eens aan", snikte ze, haar neus snuitend, „nu vind je het verve lend, dat ik niet meer zo goed voort kan en zeg je uit vriendelijkheid alle maal gekke dingen, dat je het hele maal niet erg vindt als het huis er rommelig uitziet, terwijl ik weet dat je zo gesteld bent op keurig netjes! Het doet er niet toe, lieve, ik ben gauw genoeg weer op de been en dan gaat alles weer zijn gewone gang". Joseph stond naast haar bed en voelde zich volmaakt hulpeloos. Nu had ze hem alweer verkeerd begre pen en de toenadering die hij een ogenblik voor mogelijk had gehou den, leek verder weg dan ooit. Man en vrouw. Wat vreemd. Had Janet zo naast Vader geleefd? Neen, hij was overtuigd dat er ogenblikken van on vergetelijke schoonheid tussen hen waren geweest. Hij keek eens naar het huilende meisje dat zijn vrouw probeerde te sussen. Arm kleintje, dat haar oogjes als een poesje gesloten hield. Hoe kwam het dat hij niets teders voelde voor zijn kinderen, behalve dan voor Christoffel? En Chris was een verle gen, gevoelige jongen, die weinig van hem begreep. „Ik ben lelijk tekort geschoten, hoe dan ook", dacht hij, maar tegen zijn vrouw zeide hij: „Trek het je niet te veel aan, lieve, AMSTERDAM Het Concertgebouworkest zal ook in het seizoen 1967-1968 zün karakteristieke Mahler-Bruckner-traditie voortzetten, overigt.is wordt bij zondere aandacht geschonken aan vertegenwoordigers van de moderne Weense school Schönberg, Webern, Berg en aan componisten die door deze richting meer of minder sterk beïnvloed zijn, onder wie de Nederlanders Kees van Baa- ren en Ton de Leeuw. De nieuwe werken, die in de laatste jaren voor het eerst op het programma kwamen, worden geleidelijk in het repertoire geïntegreerd. Daartoe behoren onder meer hedendaagse composities van Hendrik Andriessen en Lex van Delden. je bent gauw genoeg weer opgeknapt en de kleine meid is een schat, dat kan ik zo toch zien." Toen haastte hij zich naar beneden en zat eenzaam in de mooie kamer. Joseph bleef bijna een maand in Plyn, voor hij weer uitzeilde en hij genoot meer van deze vakantie aan de wal dan ooit sedert de dood van Janet. Waar Susan bang voor was ge- gebeurde. De huishouding raakte min of meer ondersteboven en dat was juist wat haar man best aanstond, hoewel zij er volstrekt geen idee van had. Hij vond het prettig zijn schoe nen bij de haard te kunnen uittrekken en dan zijn voeten op de schoorsteen mantel te leggen. Hij liet de voorka mer voor wat zij was en zat bij voor keur in de keuken als hij niet buitens huis bleef. De maaltijden waren al tijd veel te laat en niet al te best klaargemaakt door de hulp in de huis houding. De tijd kwam er nu niet op aan en hij kon komen en gaan wan neer hij wilde en constant zijn pijpje roken met zijn oude natte jekker aan en een krant in de hand. Hij begon Chris te vertroetelen en hele wandelingen met hem te maken. Dan liet hij Albert en de kleane Char les alleen in de tuin spelen. Hij stop te de zakken van de jongen vol ap pels, peren en pennies. Ook ging hij met hem winkelen en kocht dan broodjes en snoepgoed voor hem. De jongen had spoedig in de gaten dat hij werd voorgetrokken en raakte zijn vrees voor zijn vader helemaal kwijt. Joseph verbeeldde zich nu dat hij zijn genegenheid verwierf door hem in alles zijn zin te geven en daardoor de weg te banen tot die prettige ka meraadschap die hij zich droomde voor de toekomst. Christoffel zou hem dan begrijpen, zoals Janet hem begrepen had. iiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! ii nut milium (Wordt vervolgd) 5 iiiiiimiiiiiiiiimiiiinuiiiii 3473. Talloze radarposten en aardsatellieten hadden reeds lang de nadering van de OS108 gemeld en een voortdurende stroom van informaties kwam in het hoofdkwartier op Tarmac binnen, zodat men al precies kon berekenen, wèèr het schip zich bevond en hoe laat het zou landen. Merkwaardigerwijs echter ontving men taal noch teken van de piloot, Peter Briggs. Ver moedelijk was alleen zijn radio-apparatuur defect, maar dit kon toch de ergste gevolgen hebben. Op Tarmac hoopte men, tegen beter weten in, dat er niets ern stigs was gebeurd. Van „binnenpraten" was nu geen sprake meer, alles hing van de piloot zelf af. Radio- en TV-reporters hielden de mensheid op de hoogte van al les wat er, in afwachting van de OS108, op de grote ruimtebasis geschiedde. In vele huiskamers nam men nauwelijks enige notitie van dit soort nieuws. De men sen hadden het allemaal al te vaak gehoord en gezien. Men toonde eerst wat interesse, toen een der verslag gevers op Tarmac meldde, dat alles niet geheel naar wens verliep. „De OS108 begint nu zijn daling naar de atmosfeer. Wij kunnen reeds het condens-spoor zien! Maar wat gebeurt daar 32. Rechter Tie knikt. „Mijn gerechtsdienaren patrouil leren geregeld in uw buurt, eerwaarde. Maar zal ik toch maar niet een permanente wachtpost bij de poort van de tempel zetten?" De abdis proeft van de gestoofde groenten. Het vlees en de vis laat ze zorgvuldig staan. Dan zegt ze: „Dank u zeer, edelachtbare, maar dat is werkelijk onnodig". „Enfin", zegt de rechter, „ik heb mijn assistent Tsjiao Tai toch opgerdragen vanavond eens in het ontruimde deel van de tempel rond te kij ken om te zien of daar alles ln orde is". De Eerste Dame richt zich tot de abdis. „Waarom hebt u het hoofdgebouw eigenlijk ontruimd, eerwaarde?" De abdis legt haar eetstokjes neer. „Boze machten huizen daar, mevrouw. De Heer Boeddha heeft door duidelijke teke nen kenbaar gemaakt dat de eredienst daar hem niet behaagde. Daarom heb ik het altaar overgebracht naar de kleine hal in de rechtervleugel, onder de oostpago de". „De meiden zeggen dat het spookt in de linker vleugel", merkt de Derde Dame op. „Ze vertelden dat een witte schim..." „Nonsens", roept Rechter Tie kwaad uit. „Jullie moeten ons personeel zulke kletspraatjes verbieden!" De abdis is opgestaan. „Ik voel me niet erg wel, edelachtbare. Met uw goedvinden zou ik nu graag afscheid willen nemen". Van de vijf series abonnementscon certen omvatten drie in haar program ma's een periode van ca. 250 jaar or kestmuziek, de beide overige, moderne series worden elk met één concert uit gebreid, zodat het orkest in deze se ries 33 maal optreedt. Voor Amster dam staan verder nog op het program ma: twaalf concerten voor „Het Ne derlands Theatercentrum, zes volkscon certen, een RAI-concert, vier jeugdcon- certen, de traditionele uitvoering van de „Mattheus Passion" op palmzondag en er zijn nog plannen in behandeling voor een kerstconcert op 24 december twee concerten in het „Holland Festi val" en de medewerking aan een ope ra in dit festival. Elders in Nederland concerteert het orkest behalve in de eigen serie van tien concerten en de afsluiting van het zomerseizoen te Scheveningen viermaal in Rotterdam (van drie staan de data vast: 7 oktober, 10 november, 1 maart), tweemaal in Arnhem (9 ok tober en 29 januari eenmaal in Nij megen (op een nader vast te stellen datum in mei), Eindhoven (19 janua ri) en Den Bosch (7 maart). Met en kele andere steden zijn nog onderhan delingen gaande. Het orkest maakt ook in het komen de seizoen weer enkele reizen naar 't buitenland. Vast staan reeds vier pro menadeconcerten in Londen (5-10 sep tember), één in Brussel (11), één in Gent (12 september), drie in Barcelo na (24-28 oktober), nog twee in Brus sel (24 en 25 maart) en 7 in Duits land (21-29 april) in Viersen, Dussel- dorp, Karsruhe, Stuttgart, München, Neurenberg, Frankfort. Onderhandeld wordt nog over medewerking aan het Praags lente-festival (mei) en 't Mah- ler-festival in Kassei (juni). Zelfs voor het seizoen 1968-1969 zijn reeds con tracten gesloten, namelijk voor twee concerten in het Festival van Vlaan deren (augustus) voor een tournee door Japan, twaalf tot vijftien concer ten (15 september 1968) en zijn be sprekingen gaande over een korte tour nee door Zwitserland (april 1969) en een reis door Zuid-Amerika (mei 1969). De vaste dirigent, Bernard Haitink, leidt ruim de helft van de concerten. Als gastdirigenten zijn geëngageerd: Eugen Jochum, Eugene Ormandy, Ki- rill Kondrasjin deze leider van de Staatsphilharmonie te Moskou dirigeert op 31 januari voor het eerst in ons land Ernest Bour, Bruno Madema, Pierre Boulez, Felix de Nobel en de jon ge Poolse dirigent Andrrej Markofsky Collin Davis leidt het promenadeorkest van 7 september te Londen. Als solisten zullen met het orkest op treden de eerst-prijswinnaars van het Tsjaikofsky-concours Moskou 1967Wik tor Tretjakof (viool) en Grigorii Soko- lof (piano). Voorts onder andere: Emil Gilels, Geza Anda, Monique Haas, Da niel Waeyenberg, Theo Bruins (piano), Waleri Klimof, Tibor de Machula, Zi- no Francescatti, Henryk Szerying, Her man Krebbers, Theo Olof Jo Juda (viool), Vera Soukupova (alt), Hea ther Harper (sopraan), Gunther Reich, Andrew Foldi, Martti Talvela (bassen), Wim van Gerven, Peter Schreier (te noren). Belangrijke gebeurtenissen werden genoemd: de eerste uitvoering in ons land van Stravinsky's „Threni" op 15 februari, op 18 februari wordt dit werk tweemaal in één programma van serie C ten gehore gebracht, en het opnieuw in het repertoire opne men van het sedert 1934 niet meer uitgevoerde „Kammerkonzert" van Al- ban Berg (op 26 november in serie C). Andere werken die voor de eerste maal door het Concertgebouworkest worden uitgevoerd zijn: „Drie Orkest- ned. herv. kerk. Beroepen te Klundert (toez.): P. M. van Galen te Hilversum; te Oostzaan (toez.): G. G. C. van Hoogstraten te Hoogezand. geref. kerken: Beroepen: te Emmen-Zuid: G. Heyer- man te Kampen; te Lemmer: G. J. ter Laak te Krimpen a/d Ussel. geref. kerken vrijgemaakt: Bedankt: voor Alkmaar-Broek- op- Langend ijk: J. J. Wildeboer te Driesum. Aangenomen naar Winschoten: J. J. Wildeboer te Driesum; naar Assen, als missionair-predikant: S. Braaksma te Souburg-Vlissingen. WASHINGTON De Amerikaanse Federal Reserve Board heeft het discon to verlaagd van 4% tot 4 procent. Dit zal leiden tot een verdere algemene verlaging van het rentepeil in de Ver enigde Staten. Hierdoor wordt het voor de handelsbanken, die van de Federale Reserve Banken in de Verenigde Staten lenen, goedkoper. Het tarief van 4% pet gold sinds december 1965. De verlaging is in overeenstemming met het dalende rentepeil in de verenig de Staten. Met de daling wordt beoogd het krediet goedkoper te maken. stukken", „Vier liederen, opus 13" van Webern, „Begleitungsmuzik zu einer Lichtspielscene" van Schönberg, „Sym fonie KV 132 of 184" van Mozart, eer ste Symfonie van Mendelssohn, „,Musi- ca per Orchestra" van Van Baaren „Hymne opus 154" van Schubert, „Mu- zyka Epifaniscna" van Bair „II Com- battimento di Tancredi e Clorinda" van Monteverdi op 15 december, op 15 mei a.s. is het 400 jaar geleden, dat Cladio Monteverdi werd geboren), „Sonate" van Gabrieli „Ionisation" van Varese, „Tempi Concertati" van Berio, „Alveare Vemat" van Huber, „Liederen" van Wolkonsky, „Mafnifi- cat van Schütz, „Psalmen Davids" van Penderecki, „Dansen" van Sjtsje- drin, en „Concerto voor twee strijkor kesten" van Lex van Delden. ROTTERDAM Cabaretier Tom Man- ders, beter bekend als Dorus, heeft plannen voor het inrichten van een cabaret aan de Rotterdamse Maurits- straat. Hij wil zijn tenten opslaan in een pakhuis achter de Rotterdamse Schouw burg waar eerder rekwisieten van Nieuw Rotterdams Toneel waren opge slagen, die echter nu een ander onder komen hebben gekregen. Het pakhuis staat op de lijst om gesloopt te worden, maar Manders hoopt desondanks in mei of juni de eerste bezoekers in zijn cabaret te kunnen ontvangen. DOESBURG In galerie „Het Veer huis" aan de Ph. Gastelaarsstraat 19 te Doesburg worden van 8 tot en met 29 april bronsplastieken van Jenny Ho- man en gouaches van Helen Sieger tentoongesteld. Iedere middag, behalve op maandag en vrijdag, kan men er tussen twaalf en zes uur een kijkje komen nemen. In de NRU-rubriek Toonbeeld, wu, vanavond van 22.40-23.15 uur op Hil versum 2 een profiel gegeven van Wil lem Pijper, naar aanleiding van diens overlijden op 18 maart 1947. Medewerker aan dit profiel is een oud-leerling van Willem Pijper: Hans Henkemans. Samenstelling: drs. Edu Verhulst. AMSTERDAM Het Nederlands To neelverbond en de Nederlandse Ama teur Toneel Unie geven op 29 en 30 april in de Stadsschouwburg in Maas tricht een weekend modern toneel voor jonge mensen onder de titel „Toneel nu". Dit zal het vierde weekend zijn in de serie „Toneel nu" van dit seizoen. Al eerder werden dergelij ke manifestaties gehouden in Hilver sum, Eindhoven en Rotterdam. Dit evenement wil aan jongelui met een baan en studerenden uit stad en provincie van 15 tot 25 jaar een unie ke kans geven om kennis te maken met enige facetten van het moderne toneel en daarover te discussiëren met o.a. de regisseur en acteurs van de voorstellingen. Op 't programma staan opvoeringen door toneelgroep Studio („Verboden Toegang" en „1, 2, 3 buut vrij" van Lanford Wilson, regie Johan Greter), de eindexamenklas van de Maastrichtse Toneelacademie („Jeugd proces" van Manuel van Loggem, re gie: Antoinette de Visser) en 't Groot- Limburgs Toneel („Luv" van Murray Schisgal, regie: Jo Dua). Verder komen er inleidingen, open bare toneellessen, geïmproviseerd to neel, enz., o.l.v. Wilbert Bank, Cas Baas, Madeion Waldorp, Herman Lut- gerink, Antoinette de Visser en Nico de Vrede. Het weekend komt tot stand in sa menwerking met de Stichting Cultu reel Centrum Maastricht en het Werk verband Katholiek Amateurtoneel. Fi nanciële steun verlenen het Nederlands Toneelverbond, de NATU, de gemeen te Maastricht, de provincie Limburg, het Anjerfonds Limburg en het WKA Limburg. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, lezing. 18.20 Li. pianospel. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Informatie over infor- tie. 19.00 Ronduit: pr. voor jonge men sen. 19.30 Lezen en schrijven: Lit. pr. 20.00 Nws. 20.05 Net Zondag, hoorspel. 20.50 Klass. gr.muz. VARA: 21.00 Ste reo: Groot omroepkoor, omroepork. en sol.: Simon Boccanegra, opera v. Ver di. In de pauze: 22.30-22.40 Nws. 22.40- 22.50 Act. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n 18.20 Uitzending v. D'66. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 RVU: De mens in dichte pakking - Ethisch-politieke aspecten van de Ne derlandse samenleving en dichte pak king, door prof. dr. J. P van Rooyen. NRU: 20.00 Fragm. uit musicals. 21.00 Klare taal, lezing. 21.15 Volksmuz. 21.35 Stereo: Gev. platenpr. 22.05 Parlemen tair weekoverzicht. 22.35 Humanistisch Verbond, kort commentaar, onder re dactie van en uitgepsroken door Th. Po- let. 22.30 Nws. 22.40 Profiel van Willem Pijper, klankbeeld. 23.15 Klass. koor werken en mod. kamermuz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.56 Reel. VPRO: 19.00 Hollywood en de sterren: gedeelten uit bekende muzikale komedies. 19.25 Rus sisch circus, filmrep. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Joum. STER: 20.15 Reel. VPRO: 20.20 De oude draaidoos. 21.00 Ja - Nee - Geen mening. 21.50 Jazz uit de States. 22.15 Bergtoppen in de Oce aan, filmrep. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. NCRV: 20.05 Sarah Chur chill in Mikery: bloemlezing uit het pr A Matter of choice. 20.45 Overal en ergens: Nederlands pr. v. mensen, die ren en dingen. 21.35 Saul en David, wa jangspel uit Indonesië. 21.45 Attentie. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15-22.30 Journaal. 22.30-23.00 Teleac - Kernfy sica (25). HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnast. 7.20 Social, strijdlied. 7.23 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. voor de kinderen. VARA: 8.00 Nws. 8.10 L. gr. muz. (8.30-8.35 Van de voorpagina) 9.15 Stereo: Klass. gr.muz. (9.35 Water standen) 10.00 Z.O. 125, gevar. pr. (Om 11.00 Nws.) 12.15 Voor nu en later, le zing 12.27 Mededel. t.b.v. land- en tuin bouw 12.30 Actueel Spoftnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-varia. 13.15 Voor de jeugd 14.15 Voor twintigers 14.55 Jazzmuziek 15.25 Liederlijk, klankb. over de oude straatliederen en moderne smartlappen 16.00 Nws. 16.02 Oosteuropese kroniek 16.20 Joegoslavisch zang en dansensem ble (gr.) 16.30 NRU: Franse les VARA: 17.00 Tussen stilstand en beweging, lezing 17.15 L. orgelspel (gr.) 17.30 Ra- dioweekjourn. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie 7.15 Pianorecital: semi-klass. muz. 7.30 Nws. 7.32 Gew. muz. 7.55 Overweging 8.00 Nws. 8.10 Djinn: Gevar. pr. (8.30- 8.32 Nws.) 12.25 Marktber. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De fam. Van Buuren praat weer over het verkeer 12.50 Zonder grenzen Een rubr. over missie en zending 13.00 Vliegende schijven: platenpr. v.d. mili tairen 14.00 P. M.: fam. pr. 17.00 Carion- ca: radio v. tieners. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte ork.muz. (gr.) 9.30 Leger des Heilsmuz. 10.00 Nws. 10.02 Operettemuz. 10.30 licht ge var. muz.pr. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Variant: actual., report, stripver haal en 1. muz. 13.00 Nws. 13.02 Platen- show v. tieners. 14.00 Nws. 14.02 Velvet voices 14.30 Op toener toeren: serie Ramblers Radio reprises 15.00 Nws. 15.02 Kiosk 15.30 L. pl.pr. 16.00 Nws. 16.02 Weekend melodie 17.00 Nws. 17.02 -18.00 Sportshow: report., uitslagen, commentaren en 1. gr.muz. VRIJDAG 7 APRIL DUITSLAND II 10.00 Nws. 10.05 Joum. (v. gisteren). 10.20-11.45 Die Gegenprobe, tv-spel. 11.45 Documentaire. 12.00-13.30 Act. 16.40 Nws. 16.45 Vulkane, filmrep. 17.30 Film rep. 18.55 Pr.-overzicht. 18.00-18.05 Nws. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Das Freitagsmagazin. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Katy, tv-film. 19.59 Pr.- overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nord- rhein-Westfalen. 18.10 Voor de jeugd. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goeden avond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Gev. pr. 19.40 Lied.pr.). 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Act. 21.00 Endlich eine Spur, detective-film. 21.45 Joum. en weerber. 22.00 Politieke uitzending. 22.15 Sergeant Dower muss sterben, tv- spel. 0.05 Nws. DUITSLAND II 17.40 Sport. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 tv-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema v.d. dag. 20.00 Das Kriminalmuseum, detective serie. 21.15 Chansons uit Praag. 21.40 Informatie en meningen van buiten landse correpsondenten. 22.25 Nws., weerber. en thema v.d. dag. 22.50 Jazz muz. iimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllUilllWI ■imiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 51-J 31. De volgende morgen toen Tekko ontwaakte was 't warm drukkend weer en geen windje bolde de zeilen. De jonk lag roerloos op 't rimpelloze watervlak en de matrozen liepen gelaten heen en weer om de hoge pas sagiers te bedienen. Het liep Tekko niet mee deze keer. Om te beginnen moest hij zich wassen in een klein kom metje water dat op een tafeltje bij zijn rustbank werd gezet. „Mmmm, dat is wel wat anders dan mijn bad met warm en koud stromend water!" mopperde Tekko. „Als ik dit vooruit geweten had, was ik wis en zeker bij kapitein Fokkema aan boord gebleven met alle gevaren daaraan verbonden. Enfin, laat ik maar eens gaan kij ken wat de pot schaft". Tekko ging naar buiten waar de Prins hem uitgenodigd had om 't ontbijt te gebruiken. Er werden twee kommetjes rijst opgediend die met eetstokje sgenuttigd moesten worden. Prins Lum-Bia had in een ommezien van tijd zijn portie naar binnen gewerkt, terwijl Tekko steeds maar in de kale stokjes hapte zonder dat hij iets eetbaars in de mond kreeg behoudens dan een enkele rijstkorrel die aan één van de stokjes was blijven kleven. Toen onze vriend dan ook even later met een hongerige maag op 't achterdek lag was zijn humeur aardig beneden peil en kon de Prins hem horen mompelen: „Als ik dit vooruit geweten had was ik er zeker nooit aan begonnen. Bah! En dat alle maal om een doodgewone parel!" AMSTERDAM, 6 april Het jat verslag van Philips kon geen extra lt ven in de brouwerij brengen. De beurs reageerde als waarschijnlijk ieder in den lande: men wist niet wat er op ge zegd moet worden. Op korte termijn weinig positiefs, op langere termijn misschien meer. De koers schommel de rond f 84,50 en kon uiteindelijk on geveer 50 cent aantrekken. Unilever bleef rond de vorige slotkoers, Konink lijke kwam er weer 50 cent onder en Hoogovens moest enkele punten prijs geven. De handel bleef uitermate stil. Dat was ook het geval met de lokale markt waar toevallige orders hier en daar nogal koersfluctuaties tot gevolg hadden. Opmerkelijk bleef ook nu weer de opmars van Walvisvaart terwijl Centrale Suiker eveneens de aandacht op zich vestigde. Hoger waren voorts: Bensdorp, En- kes, Brocades, Kemo, Homburg, Hol- landsche Melksuiker, Bataafsche Aan neming, Gist en Utermöhlen. In reac tie daarentegen waren Van der Grin ten (17), Spaamestad, Scholten-Honig, Naarden Bammens, Bouwstoffen Braat en Breda. Ook Meteoor vervolg de zijn daling. De scheepvaartsector was eveneens over het algemeen lager met verliezen tot 2 punten. KLM volgde New York met een rijzing van f 8, de leidende cultures lagen onder druk. De obligatiemarkt was licht ver deeld met kleine afwijkingen. Er ging weinig om. De meeste leningen van de Gemeentebank deden niets. HELMOND Bij J. A. Carp's Ga- renfabrieken is vorig jaar de verkoop van industriegarens beneden het peil van 1965 gebleven, voornamelijk als gevolg van stopzetting of verminde ring van de produktie van diverse be drijven. De concurrentie van goedkope textielgoederen inclusief naaigarens uit landen met een abnormale prijs vorming is heviger dan ooit, speciaal nu afnemers, door stijgende kosten, meer belangstelling voor goedkope ga rens zouden kunnen hebben, aldus de directie in het jaarverslag. In de eerste maanden van het lo pende boekjaar is de gang van zaken voor Carp bevredigend geweest. Op 't ogenblik zijn onderhandelingen aan de gang over orders uit Indonesië, die de export belangrijk kunnen doen stijgen. In 1966 werd een exploitatiesaldo ge boekt van 1,62 (v.j. 1,66) miljoen. Na verrekening van intrest kwamen de totale baten uit op 1,89 1,87) miljoen. Na aftrek van o.m. afschrij vingen resteerde als saldo winst 1,20 1,17) miljoen. Hierin zit een bedrag van j 410.000, dat is onttrokken aan in terne voorzieningen. Hierdoor is het mogelijk een onveranderd dividend dividend van 17 pet voor te stellen. ROTTERDAM De loonkosten van de Holland-Amerika Lijn, in 1965 ca. 100 miljoen, zijn vorig jaar met 5 pet gestegen, ondanks een verminde ring van het personeel met ruim ze venhonderd man. „Dit zal pas in 1967 effect sorteren, maar er staan op het punt van de loonkosten nog meer din gen te gebeuren", aldus jhr. H. Reuch- lin, directeur van de Holland-Amerika Lijn, gisteren in de jaarvergadering De maatschappij boekte vorig jaar een omzet van 300 miljoen. Om het stijgende loonbestanddeel in de produktiekosten te drukken, moet de omzet minstens even sterk stijgen. Dit gaat echter moeilijk door de con currentieverhoudingen. In de eerste plaats wordt nu getracht door de toe- ristenreizen de stijging van de loonkos ten op te vangen, maar dit doen ook andere rederijen. „Wij hebben even wel nieuwe schepen. Daardoor kunnen wij het misschien iets langer volhou den", zei jhr. Reuchlin. In de tweede plaats is de andere structuur van het vrachtbedrijf een op lossing. Het containervervoer biedt het vooruitzicht van lagere loonbe- standdelen, hoewel de overgangsfase met hoge aanloopkosten gepaard gaat Jhr. Reuchlin: „In de Atlantic Con tainer Line vormen wij met de buiten landse belangen een eenheid. Dit moet kostenverlagend gaan werken." SYDNEY Philips heeft zijn belan gen in Australië belangrijk uitgebreid. Het concern heeft een grote minderheid verworven in Eric Anderson, detailhan del van elektrische apparaten, radio- en t.v. toestellen, met filialen in vele plaatsen. Philips bezit in Australië ook de Pet- tiford Holdings en Commonwealth Elec tronics. Kortgeleden werd voor 1,5 miljoen het machinepark voor beeldbui zen gekocht van Electronic Industries, ook een bedrijf waar Philips een belang rijke deelneming in heeft. Verder is Phi lips door de overneming van het Britse concern Pye in het bezit gekomen van de meeste aandelen van Pye Australia. NEW YORK De verkopen van de Franse autofabriek Renault zijn in de Verenigde Staten in het eerste kwartaal sterk gestegen. Zij namen toe van 2581 tot 4495. Dat betekent een stijging van 74 pet. In maart verkocht Renault 1671 (v.j. 1022) auto's in de Verenigde Staten, een toeneming van 63,3 pet. AMSTERDAM, 6 april Contante prijzen: Londen 10.11—10.11J; New York 3.61ft3.61ft; Montreal 3.33J 3.332; Parys 73.01J-73.06i; Brussel 7.26 J7.27 iFrankfort 90.92—90.97; Stockholm 70.07—70.12; Zürich 83.46i— 83.51 i; Milaan 57.84J—57.89i; Kopenha gen 52.26J52.31J; Oslo 52.55—52.60; Wenen 13.98J—13.99Ï; Lissabon 12.61— 12.62J.

De Vallei | 1967 | | pagina 2